Το θέμα των ντοκιμαντέρ

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μπορώ να πω ότι η τρίτη πηγή γενικών γνώσεων μου μετά το σχολείο και την ζωή για μένα είναι τα ντοκιμαντέρ. Από μικρός μου άρεσε πολύ να βλέπω ντοκιμαντέρ. Βλέπεις και ακούς τόσα πολλά , τα περισσότερα από τα οποία οι περισσότεροι από εμάς δεν πρόκειται ποτέ να δούμε στην ζωή μας.

Δημιουργώ αυτό το θέμα για να προτείνουμε ντοκιμαντέρ που μας άρεσαν, με βασική προϋπόθεση να λέμε με λίγα λόγια το θέμα με το οποίο ασχολείται, ώστε να ξέρει ο καθένας από πριν αν τον ενδιαφέρει. Φυσικά και οι απόψεις σας είναι καλοδεχούμενες. :)

Να σημειώσω εδώ ότι βρήκα αυτό το άρθρο, το οποίο μπορεί να φανεί ενδιαφέρον σε κάποιους:
The Best Places to Watch Documentary Movies Online


Και εδώ να πω κάποιες προτάσεις:

"The Human Face" (2001) (mini)


Με παρουσιαστή τον πολύ καλό John Cleese ασχολείται με αυτό που λέει ο τίτλος, το ανθρώπινο πρόσωπο, τις εκφράσεις του και την σχέση που έχουν αυτές με το μυαλό. Με έναν διασκεδαστικό τρόπο και αρκετά παραστατικό, καταφέρνει να σε κρατάει, πράγμα πολύ σημαντικό για ντοκιμαντέρ. :)

Zeitgeist: The Movie (2007)



Πιθανότατα το ξέρετε οι περισσότεροι. Έχοντας έναν γρήγορο ρυθμό στην περιγραφή αλλά χωρίς να χάνει την ουσία, καταφέρνει να συνδυάσει τα 3 μέρη του, τον Χριστιανισμό, την 9/11 και την παγκόσμια οικονομία μαζί και σίγουρα καταφέρνει να μας προβληματίσει. Όσοι δεν το έχετε δει, τρέξτε!

"Il était une fois... la vie" (1986) [aka Once Upon a Time... Life]


Πολλοί από εσάς ίσως μεγάλωσαν με αυτά τα παιδικά. Για μένα ήταν η αιτία που λάτρεψα την βιολογία και μάλιστα με βοήθησαν στην καλύτερη κατανόηση της. Ασχολείται με το ανθρώπινο σώμα και την ζωή αλλά παρόλο που έχει παιδικό χαρακτήρα, οι περιγραφές του και οι αναπαραστάσεις του είναι πολύ πετυχημένες και ακριβείς, τόσο ώστε ένα παιδί να ξέρει ακριβώς πως λειτουργεί το σώμα του. Όσοι έχετε παιδιά, πρέπει να τα βρείτε να τους τα δείξετε οπωσδήποτε.
Σε αντιστοιχία έχουν γίνει σειρές και για τα Once Upon a Time: Man · Space · The Americas · The Discoverers · The Explorers


Περιμένω και τις δικές σας προτάσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δημιουργώ αυτό το θέμα για να προτείνουμε ντοκιμαντέρ που μας άρεσαν, με βασική προϋπόθεση να λέμε με λίγα λόγια το θέμα με το οποίο ασχολείται, ώστε να ξέρει ο καθένας από πριν αν τον ενδιαφέρει. Φυσικά και οι απόψεις σας είναι καλοδεχούμενες. :)
Επειδή ίσως παρεξηγήθηκα, να σημειώσω ότι είπα ότι οι απόψεις σας είναι καλοδεχούμενες. Μπορείτε να σχολιάζετε δηλαδή και ντοκιμαντέρ τα οποία προτείνει κάποιος, αν και εσείς τα έχετε δει και έχετε άποψη. ;)

Συνεχίζω με άλλη μια πρόταση:

Sicko (2007)



Πάρα πολύ καλό! Εκτός του ότι εκτίμησα κάποια πράγματα για την ζωή που έχω σαν Έλληνας, έχω αρχίσει να μην ξέρω τι να νιώσω για τους Αμερικανούς, αντιπάθεια όπως έως τώρα, ή λύπηση; Συγχαρητήρια στον κύριο Michael Moore

Να συμπληρώσω ότι είναι ένα ντοκιμαντέρ που ασχολείται με την Ιατροφαρμακευτική κάλυψη των Αμερικανών, σε σύγκριση με άλλες χώρες. Αφού το δείτε, θέλω να μου πείτε τι νομίζετε για την ασφάλιση που έχουν οι Έλληνες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
"Il était une fois... la vie" (1986) [aka Once Upon a Time... Life]


Πολλοί από εσάς ίσως μεγάλωσαν με αυτά τα παιδικά. Για μένα ήταν η αιτία που λάτρεψα την βιολογία και μάλιστα με βοήθησαν στην καλύτερη κατανόηση της. Ασχολείται με το ανθρώπινο σώμα και την ζωή αλλά παρόλο που έχει παιδικό χαρακτήρα, οι περιγραφές του και οι αναπαραστάσεις του είναι πολύ πετυχημένες και ακριβείς, τόσο ώστε ένα παιδί να ξέρει ακριβώς πως λειτουργεί το σώμα του. Όσοι έχετε παιδιά, πρέπει να τα βρείτε να τους τα δείξετε οπωσδήποτε.
Σε αντιστοιχία έχουν γίνει σειρές και για τα Once Upon a Time: Man · Space · The Americas · The Discoverers · The Explorers


Περιμένω και τις δικές σας προτάσεις :)

Τί θύμησες τώρα!!:D Από τα αγαπημένα μου παιδικά! Ξέρεις αν μπορώ να το βρω κάπου νόμιμα, πχ για online παρακολούθηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
πολύ καλή σειρά ..... και εγώ το έβλεπα μετά μανίας. Όπως και το "μια φορά και έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τί θύμησες τώρα!!:D Από τα αγαπημένα μου παιδικά! Ξέρεις αν μπορώ να το βρω κάπου νόμιμα, πχ για online παρακολούθηση?
Και εγώ το ψάχνω εδώ και καιρό αυτό που ζητάς. :)

Έχω βρει ότι η DeAgostini, έχει βγάλει 2 κατηγορίες από αυτήν την σειρά την Επιστήμη και τον Άνθρωπο, αλλά όχι τη ζωή.
Η επίσημη σελίδα της Procidis, δεν κάνει πωλήσεις στην Ελλάδα.
Είχα ζητήσει από την ΕΡΤ να ξαναπροβάλει τα επεισόδια μιας και τα έχει και στα ελληνικά, αλλά λογικό είναι ότι δεν με άκουσε κανείς :/:
Κάποια στιγμή ευελπιστώ ότι θα υπάρχει και αυτό στο οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ στο δίκτυο αλλά μέχρι τότε, αρκέστηκα στην αναζήτηση στο Google για Μια φορά και ένα καιρό ήταν η ζωή (και μάλιστα στο αισθάνομαι τυχερός;)), της οποίας τα αποτελέσματα με ικανοποίησαν πολύ :rolleyes::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κάνω quote από άλλο θέμα, μια που τώρα τα ντοκυμαντέρ έχουν δικό τους:

Είδα το Jesus Camp.
Είναι ένα ντοκυμαντέρ για τις παιδικές κατασκηνώσεις μικρών Ευαγγελιστών στην Αμερική.
Μια αρκετά μεγάλη ομάδα μικρών ξανθών και αθώων πιτσιρικάδων έρμαια στα χέρια της Becky Fisher καθοδηγούνται και υφίστανται πλήση εγκεφάλου για το πως θα γίνουν ο στρατός του Ιησού έτοιμοι να πεθάνουν γι΄αυτόν, όπως ακριβώς και οι "εχθροί" τους οι μωαμεθανοί.
Το 72% των παιδιών αυτών δεν πηγαίνουν στο "μιαρό" σχολείο παρά διδάσκονται όσα χρειάζεται να ξέρουν από τους γονείς τους στο σπίτι, όπως π.χ. ότι η Επιστήμη δεν μας μαθαίνει τίποτα, πως δεν υπάρχει Global Warming ("μόνο έξι βαθούς έχει ανέβει η θερμοκρασία στον πλανήτη") πως ο Χάρι Πόττερ πρέπει να πεθάνει, και πως "ΦΥΣΙΚΑ" και δεν καταγόμαστε από τους πιθήκους...
Στην ταινία βλέπουμε αυτά τα παιδιά να προσεύχονται για τον καλό χριστιανό Bush κάτω από ένα χάρτινό είδωλό του, και να φωνάζουν ενάντια στις εκτρώσεις ενώ την ίδια στιγμή ετοιμάζονται για "ιερό πόλεμο".
Έξυπνα η Becky Fisher δηλώνει προς το τέλος της ταινίας πως αυτά που μαθαίνει ένα παιδί στις ηλικίες 5-10 μένουν χαραγμένα μέσα του για όλη του τη ζωή...
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=y_EKHK1C2IE
ABC News Comment: https://www.youtube.com/watch?v=7UWIb4FwHPg
Πολύ ενδιαφέρον αν και δυσάρεστο και τρομακτικό, χωρίς καθόλου διήγηση, σε αφήνει να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα από το footage που βλεπεις.
Πολύ έξυπνη η σκηνή στο τέλος:
όπου η Becky βγαίνει μέσα από ένα πλυντήριο αυτοκινήτων ενώ μπροστά της βρίσκεται ένα κόκκινο σήμα της τροχαίας με το ξεκάθαρο μήνυμα: Stop!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν και ο σκοπός της σελίδας δεν είναι να δημιουργήσει ντοκυμαντέρ, αλλά 3D medical animations, έχει κάποια ενδιαφέροντα κλιπάκια και ομολογώ ότι η δουλειά τους είναι αρκετά καλή. Δείτε μια επίδειξη της δουλειάς τους εδώ αλλά και διάφορα εκπαιδευτικά animations εδώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προσφατα ειδα το documentary film :

https://www.imdb.com/title/tt0489037/



Καλό. Δειχνει πως οι αυτοκινητοβιομηχανιες σε συνεργασια με πετρελαιοβιομηχανιες και κυβερνηση, κανουν οτιδηποτε για να μας στρεψουν ολους προς το πετρελαιο ενω εχουν τα μεσα, χρονια τωρα, για ηλεκτρικα αυτοκινητα. Αφηγητης ο ηθοποιος Μαρτιν Σιν...

...και το πιο ασυνηθιστο λουκ του Μελ Γκιμπσον που εχω δει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Άψογη ιδέα για θέμα! Τρία από τα προτεινόμενα ντοκιμαντέρ θα τα προμηθευτώ άμεσα (για το ηλεκτρικό αυτοκίνητο, τους ευαγγελιστές και τις εκφράσεις του προσώπου).

To Zeitgeist ίσως είναι η αποκάλυψη για το μέσο αμερικανό που ψηφίζει Μπους αλλά παρόλες τις αλήθειες -όπως για το ότι η εντεκάτη Σεπτεμβρίου ήταν δουλειά εκ των έσω- εγώ το βρήκα κάτω του μετρίου με αφελή επιχειρηματολογία τύπου κώδικα Ντα Βίντσι.

Η συνεισφορά μου έχει ως εξής:

Walking with cavemen του BBC
Πρόκειται για τέσσερα επεισόδια που εξιστορούν από την αρχή την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους. Έχει λογική συνοχή και μου κάλυψε αρκετά κενά. Διαθέσιμο και στο youtube αλλά αν κατεβάσετε τα τέσσερα βίντεο από τα γνωστά μέρη, μπορείτε να βρείτε και ελληνικούς υπότιτλους (στο allsubs.org)

The Pervert's Guide To Cinema (Slavoj Zizek)
Χορταστικότατο δίωρο ντοκιμαντέρ με τον συμπαθέστατο προφέσσορα, που πιάνει μία μεγάλη γκάμα από σκηνές κλασικών ταινιών και τις ερμηνεύει υπό το ψυχαναλυτικό πρίσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα ειχε ενδιαφερον να συζυτησουμε τι χαρακτηρισες ως "αφελη επιχειρηματολογια τυπου Νταβιντσι" στο Ζαϊγκαϊστ , γιατι ομολογω πως δεν θυμαμαι καθολου να ειχα τετοια εντυπωση (σημειωτεον οτι εχω δει τα περισσοτερα ντοκυμαντερ περι 9-11). Ισως σε νεο τοπικ, αν εδω δε βολευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Είδα κι εγώ χτες το Zeitgeist.
Υπάρχει ένα σημείο με την ομιλία ενός τύπου (δεν προλαβα να δω ποιος ήταν) που μιλάει για τη σχέση των Μπους με τους Μπιν Λάντεν. Απίστευτο μοντάζ!!!!
Κατά τ'άλλα το βρήκα πολύ ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ένα από τα ντοκιμαντέρ που είδα με αρκετό ενδιαφέρον είναι το "Πέντε βήματα προς την Τυραννία" (Το βίντεο προσφέρεται δωρεάν).

Το ερώτημα που "ερευνά" το ντοκιμαντέρ είναι το εξής: "Γεννιέσαι τύραννος ή γίνεσαι;". Μπορεί ο καθένας από εμάς να βλάψει τους συνανθρώπους του ή μονάχα λίγοι και ιδιαίτερα μοχθηροί άνθρωποι είναι αυτοί που τελικά οδηγούν τον κόσμο σε αιματοχυσίες, πολέμους και γενοκτονίες; Το ντοκιμαντέρ παρουσιάζει μια σειρά από ενδιαφέροντα πειράματα κοινωνικής ψυχολογίας σε μια προσπάθεια να δείξει τον δρόμο προς τη δημιουργία του κατάλληλου κλίματος ώστε απλοί καθημερινοί άνθρωποι να μεταμορφωθούν σε βασανιστές και εκτελεστές. Φυσικά δεν υποστηρίζω πως θα βρείτε όλη την αλήθεια σε αυτό το ντοκιμαντέρ σχετικά με το πως δημιουργείται το κλίμα για την ανάπτυξη μικρών "τυράννων", αλλά σίγουρα δείχνει κάποια πολύ σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα που θεωρώ πως αξίζει να τα δει κανείς.

Δύο σημαντικά μηνύματα που βρήκα στο ντοκιμαντέρ:

- Όλοι μπορούμε να γίνουμε τύραννοι, αρκεί να βρεθούμε στο κατάλληλο περιβάλλον με τους κατάλληλους ανθρώπους να μας καθοδηγούν.
- Πιο επικίνδυνοι για μία κοινωνία είναι αυτοί που δεν αντιδρούν, ακόμη και αν βλέπουν μια αδικία γύρω τους. Με αυτόν τον τρόπο γίνονται συνυπεύθυνοι των δεινών που ίσως ακολουθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
- Πιο επικίνδυνοι για μία κοινωνία είναι αυτοί που δεν αντιδρούν, ακόμη και αν βλέπουν μια αδικία γύρω τους. Με αυτόν τον τρόπο γίνονται συνυπεύθυνοι των δεινών που ίσως ακολουθήσουν.
Πολυ σημαντικο και ισχυει για καθε ειδους κοινωνια φυσικα.

Youiki τι εννοεις για το μονταζ στο zeitgeist ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Θα ειχε ενδιαφερον να συζυτησουμε τι χαρακτηρισες ως "αφελη επιχειρηματολογια τυπου Νταβιντσι" στο Ζαϊγκαϊστ , γιατι ομολογω πως δεν θυμαμαι καθολου να ειχα τετοια εντυπωση (σημειωτεον οτι εχω δει τα περισσοτερα ντοκυμαντερ περι 9-11). Ισως σε νεο τοπικ, αν εδω δε βολευει.

Καταρχήν είναι ξεκάθαρο ότι απευθύνεται στον μέσο χριστιανόπληκτο αμερικανό που ψηφίζει Μπους. Έτσι, προσπαθεί στην αρχή να υπονομεύσει τη θρησκευτική του πίστη, την πίστη του στην πατρίδα/κυβέρνηση και τέλος να του δείξει ποιοι κρύβονται από πίσω - πράγματα αυτονόητα για τον υπόλοιπο πλανήτη, κρυφό καμάρι για τους Αμερικανούς. Το ντοκιμαντέρ με απογοητεύει ως προς την αδυναμία του να αναπτύξει και να ανταποκριθεί σ'ένα πιο προχωρημένο, αναλυτικό τρόπο σκέψης (θυμίζω σε ποιους απευθύνεται). Μεροληπτεί ασύστολα, χρησιμοποιώντας πανομοιότυπες τακτικές με αυτές που κατακρίνει. Κόβει και ράβει δηλώσεις στα μέτρα του, παρουσιάζει ως γεγονότα απλές μαρτυρίες - μάλιστα όχι ειδικών- έξυπνα μονταρισμένες , επιλέγει να παρουσίασει ως αλήθειες συγκεκριμένες όψεις ενός ζητήματος μονάχα, χωρίς καν να μπει στον κόπο να αναφερθεί στον αντίλογο και σε επιχειρήματα που εξουδετερώνουν τον αντίλογο αυτό και ενίοτε λέγει ανακρίβειες (για το πρώτο μέρος ειδικά αν κάνεις μία αναζήτηση θα βρεις σχετικά). Λίγο πολύ μου θύμισε τον κώδικα Ντα Βίντσι που με φαινομενική συνέπεια σε οδηγεί εκεί που θέλει. Και βέβαια μου θύμισε και αυτό το ντοκιμαντερ. Περιέργως πάντως έχω την αίσθηση ότι τα συμπεράσματα είναι αληθή άσχετα αν δε μου αρέσει ο τρόπος παρουσίασης της επιχειρηματολογίας που θα μπορούσε να δείχνει πιο τεκμηριωμένη και όχι τόσο πρόχειρα δοσμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
παρουσιάζει ως γεγονότα απλές μαρτυρίες - μάλιστα όχι ειδικών- έξυπνα μονταρισμένες ,
Δεν θυμαμαι να παρουσιαζει τις μαρτυριες ως κατι παραπανω απο μαρτυρίες. Στο χερι του θεατή ειναι τι βάρος θα δωσει σε αυτες.

επιλέγει να παρουσίασει ως αλήθειες συγκεκριμένες όψεις ενός ζητήματος μονάχα, χωρίς καν να μπει στον κόπο να αναφερθεί στον αντίλογο και σε επιχειρήματα που εξουδετερώνουν τον αντίλογο αυτό
Μα υπαρχουν ; Τι αντιλογο να φερει κανείς στο οτι τα κτηρια επεσαν σε 9-10 δευτερόλεπτα σαν σε ελευθερη πτωση ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δεν θυμαμαι να παρουσιαζει τις μαρτυριες ως κατι παραπανω απο μαρτυρίες. Στο χερι του θεατή ειναι τι βάρος θα δωσει σε αυτες.

Μα υπαρχουν ; Τι αντιλογο να φερει κανείς στο οτι τα κτηρια επεσαν σε 9-10 δευτερόλεπτα σαν σε ελευθερω πτωση ; :hmm:

Μα δεδομένου ότι προσπαθεί να σου αποδείξει κάτι (ότι παραδείγματος χάρη η επίθεση έγινε εκ των έσω), τότε μας προδιαθέτει να λάβουμε αυτές τις μαρτυρίες ως αληθείς αφού είναι μέρος της επιχειρηματολογίας στις οποίες βασίζει συμπέρασμά του (το συμπέρασμα άλλωστε το γράφει πεντακάθαρα, αν ήθελε μόνοι μας να βγάλουμε συμπεράσματα δε θα το έγραφε καθόλου - τολμηρότατο εγχείρημα πάντως, δεν το περίμενα τόσο έξω από τα δόντια).

Το τι αντίλογο μπορεί να φέρει κανείς, μάλλον θα μπορέσεις να απαντήσεις εσύ καλύτερα που είδες περισσότερα ντοκιμαντέρ γύρω από το ζήτημα. :PΒεβαίως θα ήμουν απολύτως ικανοποιημένη αν έδειχνε περισσότερους αναγνωρισμένους πραγματογνώμονες να μιλάνε γι'αυτό ή να έδειχναν τον ειδικό που λέει ότι μόνο με εκρηκτικά μπορούσαν να καταρρεύσουν έτσι οι πύργοι σε παράγοντες που υποστηρίζουν ότι η φωτιά ήταν η αιτία και να ρωτούσαν τι έχουν να πουν περί αυτού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ένα από τα ντοκιμαντέρ που είδα με αρκετό ενδιαφέρον είναι το "Πέντε βήματα προς την Τυραννία" (Το βίντεο προσφέρεται δωρεάν).

Το ερώτημα που "ερευνά" το ντοκιμαντέρ είναι το εξής: "Γεννιέσαι τύραννος ή γίνεσαι;". Μπορεί ο καθένας από εμάς να βλάψει τους συνανθρώπους του ή μονάχα λίγοι και ιδιαίτερα μοχθηροί άνθρωποι είναι αυτοί που τελικά οδηγούν τον κόσμο σε αιματοχυσίες, πολέμους και γενοκτονίες; Το ντοκιμαντέρ παρουσιάζει μια σειρά από ενδιαφέροντα πειράματα κοινωνικής ψυχολογίας σε μια προσπάθεια να δείξει τον δρόμο προς τη δημιουργία του κατάλληλου κλίματος ώστε απλοί καθημερινοί άνθρωποι να μεταμορφωθούν σε βασανιστές και εκτελεστές. Φυσικά δεν υποστηρίζω πως θα βρείτε όλη την αλήθεια σε αυτό το ντοκιμαντέρ σχετικά με το πως δημιουργείται το κλίμα για την ανάπτυξη μικρών "τυράννων", αλλά σίγουρα δείχνει κάποια πολύ σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα που θεωρώ πως αξίζει να τα δει κανείς.

Δύο σημαντικά μηνύματα που βρήκα στο ντοκιμαντέρ:

- Όλοι μπορούμε να γίνουμε τύραννοι, αρκεί να βρεθούμε στο κατάλληλο περιβάλλον με τους κατάλληλους ανθρώπους να μας καθοδηγούν.
- Πιο επικίνδυνοι για μία κοινωνία είναι αυτοί που δεν αντιδρούν, ακόμη και αν βλέπουν μια αδικία γύρω τους. Με αυτόν τον τρόπο γίνονται συνυπεύθυνοι των δεινών που ίσως ακολουθήσουν.

Εξαιρετικό ντοκιμαντέρ (αν εξαιρέσουμε ίσως την προπαγανδιστική εντύπωση που αποκόμισα προς το τέλος σχετικά με τα γεγονότα στη Σερβία). Αυτό που με ενθουσίασε πιο πολύ ήταν τα στιγμιότυπα από τα πειράματα και ειδικά από του Milgram και του Zimbardo και ο ίδιος ο Zimbardo (άλλο να διαβάζεις άλλο να τα βλέπεις μπροστά σου!). Προτείνεται και από εμένα :) Σειρά έχει το ηλεκτρικό αυτοκίνητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pathiaris

Νεοφερμένος

Ο Pathiaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Συνδυάζοντας αυθεντικά στιγμιότυπα με δορυφορικές εικόνες κι ερασιτεχνικά βίντεο, η εκπομπή κάνει μια ανασκόπηση των γεγονότων και των επιστημονικών εξελίξεων που οδήγησαν στις μεγαλύτερες αλλαγές στον πλανήτη μας.





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pathiaris

Νεοφερμένος

Ο Pathiaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καθώς η θερμοκρασία ανεβαίνει, η τήξη των πάγων έχει αρχίσει σε όλο τον κόσμο. Από τα Ιμαλάια ως τις πολικές επικαλύψεις, οι πάγοι και οι παγετώνες εξαφανίζονται. Οι επιστήμονες προβλέπουν ότι στο μέλλον οι ωκεανοί θα καλύψουν την ξηρά.





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Zeitgeist: Addendum - 123 min - 03 Οκτ 2008

Τα επόμενα μέρη του γνωστού ντοκυμαντέρ. Τα βλέπω τώρα, οπότε δεν ξέρω τι πραγματεύονται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top