Αντιμετώπιση των τατουάζ στον εργασιακό τομέα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στον τομέα μου είναι τόσο δύσκολο να βρεις κάποιον πραγματικά καλό, και συνήθως όσοι είναι πραγματικά καλοί έχουν και λίγη "τρέλα", οπότε πιστεύω ότι άνετα θα προσλάμβανα κάποιον με τατού, πίρσιγκ και οτιδήποτε αν ήταν πραγματικά καλός στη δουλειά του.
Βέβαια μέχρι να σου τύχει δεν μπορείς να είσαι 100% βέβαιος, απλά πιστεύω ότι δεν θα είχα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
χμμμ... να πω την αμαρτία μου αμα έβλεπα κάποιον αλα "Michael Scofield" είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα απαιτούσε "διπλό" κόπο να με κάνει να μην δυσπιστώ απέναντί του, σε σχέση με το να μην είχε ένα κάρο τατού. [δεν θεωρώ ότι θα φτάσω ποτέ στο σημείο να εξαρτώνται από μένα προσλήψεις άλλων, οπότε μιλώ ως...συνάδελφος]

Γενικά το τατού για μένα είναι κάτι που ΔΕΝ θα ήθελα να το βλέπω κάθε μέρα στη δουλειά σε εμφανές σημείο (αν θέλει ας κάνει στο στήθος του/της και μια ημίγυμνη i don't care).



[είμαι κι εγώ συντηρητικίλα μάλλον :redface:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πφφφ... Δύσκολο θέμα... Εξαρτάται πάρα πολύ από το τατού και την όλη συμπεριφορά.
Είχαμε στο παλιό γραφείο μία κοπέλα, με ένα τεράστιο (και κατ' εμέ πανέμορφο, μιας και ήταν art nouveau) tattoo στην πλάτη. Εγώ ξεκίνησα να δουλεύω χειμώνα.
Όταν μπήκε το καλοκαίρι, εμφανίστηκε με ένα μπλουζάκι που έδενε στον αυχένα, και το πρωτοείδα... Έμεινα!
Βέβαια η ίδια ήταν πολύ καλή στη δουλειά της, πολύ μάγκας... και ήταν κι επί των τεχνικών, της κατασκευής. Ε, το τατουάζ δεν έπαιξε ούτε στιγμή ρόλο!

Πιστεύω ότι αν ήταν δική μου η επιχείρηση κι ερχόταν κάποιος σαν τη φίλη αυτή, δε θα με εμπόδιζε το tattoo να την προσλάβω. Βέβαια δεν είμαι τραπεζικός, για οικοδομές θα μιλάμε...

Αν πάλι είχε "το πακέτο" του piercing, παραπάνω τατουάζ, ανάλογο ντύσιμο, θα έτρωγε πόρτα. Και θα του/της έλεγα κι ότι τουλάχιστον στη συνέντευξη όφειλε να προβάλει τον επαγγελματία μέσα του λίγο παραπάνω... εκτός αν του ξεχείλισε από τις τρύπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
μα δεν είναι πράξη και μάλιστα βαρυσήμαντη το να κάνεις ένα "προκλητικό" tattoo σε εμφανές σημείο?
Είναι στην κρίση του καθενός το τι είναι βαρυσήμαντη πράξη.
Για μένα, όχι, δεν είναι βαρυσήμαντη πράξη το tattoo. Και ξαναλέω ότι εάν ήμουν επιχειρηματίας (όχι ότι θα γίνω ποτέ, έχω άλλους στόχους) και κάποιος με ένα καλό πτυχίο, στόχους και πρόθεση να δουλέψει όσο καλύτερα μπορεί μου ζητούσε θέση θα τον προσλάμβανα, ακόμα και αν είχε tattoo, piercings, θα έγραφα και άλλα αλλά δε θέλω να προκαλέσω, συνεχίζουμε στο θέμα.

Βαρυσήμαντη πράξη λοιπόν, είναι το να συμπεριφέρεται ο εργαζόμενός μου άσχημα στους συναδέλφους του.

Βαρυσήμαντη πράξη είναι το να συμπεριφέρεται άσχημα στους πελάτες της επιχείρησης.

Βαρυσήμαντη πράξη είναι το να του αναθέτω μια δουλειά, να του λέω "πρέπει να γίνει μέχρι τη Πέμπτη. Και τη Πέμπτη που θα πάω να δω τι έκανε, να μου λέει ότι δεν την είχε έτοιμη γιατί είχε προβλήματα και καλά (τον έξυναν πολύ τα @@ προφανώς).

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να προσλάβω κάποιον με "ακραία" εμφάνιση, αρκεί να έχει τα προσόντα για τη θέση που ζητάει και να είναι "κυριλλέ" στη δουλειά του. Αλλά αν δω ότι δεν είναι εντάξει θα φύγει την ίδια μέρα. Το ίδιο θα γίνει και αν έχει νορμάλ εμφάνιση και μου έρχεται με κοστούμι κάθε μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα πάντως με το τατουάζ αρκεί ο/η υπάλληλος να ανταποκρινόταν σωστά στις ανάγκες της εργασιακής του θέσης.

Πρόβλημα είναι το τατουάζ για τους ένστολους. Είναι κριτήριο να σε βγάλουν μη ικανό για πρόσληψη σου σε στρατιωτικές, αστυνομικές σχολές.Όσοι ένστολοι έχουν τα έχουν αποκτήσει αφού βγήκαν από τις σχολές και εννοείται σε μη εμφανές σημείο γιατί αλλιώς έχουμε πρόβλημα, δεν μπορεί να είμαστε αντιπροσωπεία με επίσημη στολή και να φαίνεται το τατουάζ είναι αν μη τι άλλο προκλητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είναι στην κρίση του καθενός το τι είναι βαρυσήμαντη πράξη.
Για μένα, όχι, δεν είναι βαρυσήμαντη πράξη το tattoo. Και ξαναλέω ότι εάν ήμουν επιχειρηματίας (όχι ότι θα γίνω ποτέ, έχω άλλους στόχους) και κάποιος με ένα καλό πτυχίο, στόχους και πρόθεση να δουλέψει όσο καλύτερα μπορεί μου ζητούσε θέση θα τον προσλάμβανα, ακόμα και αν είχε tattoo, piercings, θα έγραφα και άλλα αλλά δε θέλω να προκαλέσω, συνεχίζουμε στο θέμα.

Βαρυσήμαντη πράξη λοιπόν, είναι το να συμπεριφέρεται ο εργαζόμενός μου άσχημα στους συναδέλφους του.

Βαρυσήμαντη πράξη είναι το να συμπεριφέρεται άσχημα στους πελάτες της επιχείρησης.

Βαρυσήμαντη πράξη είναι το να του αναθέτω μια δουλειά, να του λέω "πρέπει να γίνει μέχρι τη Πέμπτη. Και τη Πέμπτη που θα πάω να δω τι έκανε, να μου λέει ότι δεν την είχε έτοιμη γιατί είχε προβλήματα και καλά (τον έξυναν πολύ τα @@ προφανώς).

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να προσλάβω κάποιον με "ακραία" εμφάνιση, αρκεί να έχει τα προσόντα για τη θέση που ζητάει και να είναι "κυριλλέ" στη δουλειά του. Αλλά αν δω ότι δεν είναι εντάξει θα φύγει την ίδια μέρα. Το ίδιο θα γίνει και αν έχει νορμάλ εμφάνιση και μου έρχεται με κοστούμι κάθε μέρα.

μου αρέσουν τα επιχειρήματα σου και για αυτό η θετική ψήφος, παρόλο που διαφωνώ μαζί σου :P

έστω ότι έχεις ένα κατάστημα με ρούχα αμπιγιέ
κι έρχεται για πωλήτρια μια κοπέλα η οποία έχει πολύ καλό βιογραφικό και τη βλέπεις ότι της κόβει
έχει όμως επίσης γεμάτα τα χέρια της με tattoo
πιστεύεις ότι θα πάει μπροστά τις πωλήσεις σου η πρόσληψη της?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Επειδη ακριβως στην ελληνικη κοινωνια υπερισχυουν οι συντηρητικες αποψεις επ αυτου του θεματος, το πλεον λογικο ειναι η απορριψη της κοπελας αυτης για αυτην τη θεση..Γι αυτο σημασια εχει τελικα σε ποια θεση εργασιας αναφερομαστε...
Δεν μπορω να καταλαβω πως καποιος, οταν πληρει τα τυπικα προσοντα και ισως εχει και προυπηρεσια και επισης οταν η εργασια του δεν εχει να κανει με "πελατες", αλλα περιοριζεται η επαφη του στους συναδελφους του, μπορει να απορριφθει μονο και μονο γι αυτον το λογο και να βγουν συμπερασματα για την πιθανη αποδοση του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη Νεράιδα
Παρόλα αυτά, και πάλι.... υπάρχουν κάποια (λίγα) tattoo που εμένα προσωπικά σαν Αναστασία θα με δυσκόλευαν στην συνεργασία μου με έναν άνθρωπο

πχ όπως ανέφερα και νωρίτερα, ένα Jesus loves you ή ένας υπέροχος αγκυλωτός σταυρός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
μου αρέσουν τα επιχειρήματα σου και για αυτό η θετική ψήφος, παρόλο που διαφωνώ μαζί σου :P

έστω ότι έχεις ένα κατάστημα με ρούχα αμπιγιέ
κι έρχεται για πωλήτρια μια κοπέλα η οποία έχει πολύ καλό βιογραφικό και τη βλέπεις ότι της κόβει
έχει όμως επίσης γεμάτα τα χέρια της με tattoo
πιστεύεις ότι θα πάει μπροστά τις πωλήσεις σου η πρόσληψη της?
:hmm: Ίσως όχι... Άλλα αυτό δε σημαίνει ότι δε θα την προσλάβω και δε θα τις δώσω την ευκαιρία να δείξει τις ικανότητές της. Και στην τελική αν έχει επικοινωνιακό χάρισμα και ευγένεια πιστεύω ότι θα τραβήξει κόσμο στο μαγαζί, χώρια που η "ακραία" εμφάνιση ίσως θα κινήσει το ενδιαφέρον κάποιων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
:hmm: Ίσως όχι... Άλλα αυτό δε σημαίνει ότι δε θα την προσλάβω και δε θα τις δώσω την ευκαιρία να δείξει τις ικανότητές της. Και στην τελική αν έχει επικοινωνιακό χάρισμα και ευγένεια πιστεύω ότι θα τραβήξει κόσμο στο μαγαζί, χώρια που η "ακραία" εμφάνιση ίσως θα κινήσει το ενδιαφέρον κάποιων...

Αυτό όμως δεν ισχύει για όλους τους εγροδότες.

Προσωπικά αρχίζω να σκέφτομαι και το ενδεχόμενο ότι φταίει το ταττού μου που δεν μπορώ να βρώ δουλειά..Το έχω στο λαιμό δεν είναι μεγάλο αλλά κάνει μπάμ και δεν το καλύπτω πάντα γιατί το έχω συνηθήσει (μάλλον οι γύρω όχι).Εχω δώσει βιογραφικά σαν πωλήτρια αλλά δεν έχω δεί ανταπόκριση, πιστεύω κρίνουν μόνο την εξωτερική εμφάνιση και όχι τι μπορεί να προσφέρει ο καθένας στην δουλειά.Και το πρότυπο που επικρατεί στις περισσότερες δουλειές είναι μια κοπέλα από 1.60 μέχρι 1.74 στην τρίχα με κυριλέ ντύσιμο και βαμμένη όσο δεν πάει με μαλλί ξανθό σαντρέ και την ρίζα μαύρη και ψυλοτάκουνο παπούτσι (τα παραλέω; ).Δηλαδή πρέπει να γίνω έτσι για να βρώ μια δουλειά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Αυτό όμως δεν ισχύει για όλους τους εγροδότες.

Προσωπικά αρχίζω να σκέφτομαι και το ενδεχόμενο ότι φταίει το ταττού μου που δεν μπορώ να βρώ δουλειά..Το έχω στο λαιμό δεν είναι μεγάλο αλλά κάνει μπάμ και δεν το καλύπτω πάντα γιατί το έχω συνηθήσει (μάλλον οι γύρω όχι).Εχω δώσει βιογραφικά σαν πωλήτρια αλλά δεν έχω δεί ανταπόκριση, πιστεύω κρίνουν μόνο την εξωτερική εμφάνιση και όχι τι μπορεί να προσφέρει ο καθένας στην δουλειά.Και το πρότυπο που επικρατεί στις περισσότερες δουλειές είναι μια κοπέλα από 1.60 μέχρι 1.74 στην τρίχα με κυριλέ ντύσιμο και βαμμένη όσο δεν πάει με μαλλί ξανθό σαντρέ και την ρίζα μαύρη και ψυλοτάκουνο παπούτσι (τα παραλέω; ).Δηλαδή πρέπει να γίνω έτσι για να βρώ μια δουλειά;

Όχι, δεν χρειάζεται να βάψεις μαλλί και να σκαρφαλώσεις στο ψηλοτάκουνο για να βρεις δουλειά. Μόνο που εξαρτάται και από το τι δουλειά ψάχνεις και πόσο ρόλο παίζει η εμφάνιση σε αυτήν.
Δεν ξέρω πως ντύνεσαι αλλά αν αυτό είναι λίγο παρηγορητικό, έχω 15 χρόνια να φορέσω τακούνι (=μόνο μοκασίνι), φούστα-ντεκολτέ-μακιγιάζ-μαλλί βαμμένο = ούτε γι αστείο (μάλιστα είμαι σκούρα καστανή και ένεκα η κακούργα κενωνία έχω και τις μπόλικες άσπρες τρίχες μου απλά καλά σκόρπιες στο σκαλπ, κατά τα άλλα, φαρδιά παντελόνια έως cargo, άνετα πουκάμισα, polo, και κουστούμια σακάκι-παντελόνι στα δύσκολα) και έτσι βρήκα δουλειά και είμαι και τρελά ευχαριστημένη. Όόόχι δεν είμαι εντελώς τρελή, απλά από τα 10 πράγματα που κάνω κάθε μέρα, μου αρέσουν τα 6-7 κατά μέσον όρο οπότε, είναι μια πολύ καλή δουλειά.

Το θέμα είναι για τί δουλειά πας και τί προσόντα έχεις γι αυτήν.

Αν τώρα μου πεις ότι αυτή την περίοδο τουλάχιστον το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δουλέψεις ως πωλήτρια (που το έχω κάνει κι εγώ και ξέρω το ζόρι) τότε ή θα απευθυνθείς σε μαγαζιά που τα είδη που πουλάνε, το κοινό που απευθύνονται και το κλίμα τους γενικότερα αντέχουν το tatoo ως άποψη (μη σου πώ το θέλουν κιόλας) ή θα το κρύψεις και θα κάνεις 1-2 μικροσυμβιβασμούς στο look μέχρι να σου δώσουν την ευκαιρία που χρειάζεσαι και να τους δείξεις ότι μπορείς να κάνεις τη δουλειά.

Σε κάθε περίπτωση ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και μην το βάζεις κάτω.

(by the way, το tattoo δεν γράφει π.χ. Μήτσο γίρνα πεθένο για σένα!!!, λέμε τώρα?):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Όχι, δεν χρειάζεται να βάψεις μαλλί και να σκαρφαλώσεις στο ψηλοτάκουνο για να βρεις δουλειά. Μόνο που εξαρτάται και από το τι δουλειά ψάχνεις και πόσο ρόλο παίζει η εμφάνιση σε αυτήν.
Δεν ξέρω πως ντύνεσαι αλλά αν αυτό είναι λίγο παρηγορητικό, έχω 15 χρόνια να φορέσω τακούνι (=μόνο μοκασίνι), φούστα-ντεκολτέ-μακιγιάζ-μαλλί βαμμένο = ούτε γι αστείο (μάλιστα είμαι σκούρα καστανή και ένεκα η κακούργα κενωνία έχω και τις μπόλικες άσπρες τρίχες μου απλά καλά σκόρπιες στο σκαλπ, κατά τα άλλα, φαρδιά παντελόνια έως cargo, άνετα πουκάμισα, polo, και κουστούμια σακάκι-παντελόνι στα δύσκολα) και έτσι βρήκα δουλειά και είμαι και τρελά ευχαριστημένη. Όόόχι δεν είμαι εντελώς τρελή, απλά από τα 10 πράγματα που κάνω κάθε μέρα, μου αρέσουν τα 6-7 κατά μέσον όρο οπότε, είναι μια πολύ καλή δουλειά.

Το θέμα είναι για τί δουλειά πας και τί προσόντα έχεις γι αυτήν.

Αν τώρα μου πεις ότι αυτή την περίοδο τουλάχιστον το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δουλέψεις ως πωλήτρια (που το έχω κάνει κι εγώ και ξέρω το ζόρι) τότε ή θα απευθυνθείς σε μαγαζιά που τα είδη που πουλάνε, το κοινό που απευθύνονται και το κλίμα τους γενικότερα αντέχουν το tatoo ως άποψη (μη σου πώ το θέλουν κιόλας) ή θα το κρύψεις και θα κάνεις 1-2 μικροσυμβιβασμούς στο look μέχρι να σου δώσουν την ευκαιρία που χρειάζεσαι και να τους δείξεις ότι μπορείς να κάνεις τη δουλειά.

Σε κάθε περίπτωση ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και μην το βάζεις κάτω.

(by the way, το tattoo δεν γράφει π.χ. Μήτσο γίρνα πεθένο για σένα!!!, λέμε τώρα?):)



Δεν το βλέπω όμως τέσπα..Στην αρχή έψαχνα σε εταιρίες Πληροφορικής γιατί έχω τελειώσει σχετικό με αυτό.Μετά αφού δεν είδα φώς στο τούνελ (όχι της Νικολούλη :P) και αργότερα σαν Πωλήτρια που έχεις την προσωπική επαφή με τον κόσμο (όχι ότι με την άλλη δεν την έχεις).
Στα μαύρα (παντελόνι απλό χωρίς στρασάκια και άλλα τέτοια και τισερτάκια χωρίς στάμπες κ.α. ή μακριές μπλούζες χωρίς κάτι επάνω και φούστες αλλά οχι πάνω από το γόνατο και αυτές απλές χωρίς κάτι ιδιαίτερο) και παπούτσι σταράκι,σπάνια να βαφτώ.

Α μια χαρά είσαι τότε, αυτό έχει σημασία.

Το θέμα είναι ότι δεν με αφήνουν να δείξω τα προσόντα μου (στην δουλειά πάντα),μετά την 1η συνέντευξη δεν υπάρχει 2η..Και μερικές φορές δεν υπάρχει και καθόλου.

Καί όμως τέτοια μαγαζιά που απευθύνονται σε "ειδικό κοινό" είναι απειροελάχιστα και σχεδόν ποτέ δεν ζητάνε καινούριους υπαλλήλους γιατί είναι μόνιμοι και πολλά χρόνια εκεί ακόμα και νέα παιδιά.

Τελικά πρέπει να το κρύψω για να με αποδεχτούν(είναι ένα είδος ρατσισμού και αυτό).Λες να πάιζει και το χρώμα των μαλλιών κάποιο ρόλο; :|

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και εννοείται ότι δεν θα το βάλω κάτω!!!!!

Υ.Γ. Οχι δεν γράφει κάτι τέτοιο χα χα ένα τραιμπαλάκι είναι, τίποτα σπουδαίο (και να πείς οτι είναι κανένας δράκος, καμιά νεκροκεφαλή να το καταλάβω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οπως ειπωθηκε , πολυς συντηριτισμος. Μετα κλαιγομαστε για την ελλειψη αξιοκρατιας. Αν ο καθε εργοδοτης απορριπτει τετοια ατομα χωρις να δοκιμαζει...

Προσωπικα δε θα με ενοχλουσε και σαν εργοδοτης θα κρινω τον αλλον για το σκοπο για τον οποίον τον προσλαμβανω και τον πληρωνω. Αν μπορει να βγαζει καλα τη δουλεια και να βοηθαει την επιχειρηση, δεν με νοιαζει πως ειναι. Ας ειναι και με 20 piercings, 30 τατουαζ, λεπια και τριχρωμα μαλλια.

Εχω σκεφτει να κανω, αλλά περιμενω την τεχνολογια να φτιαξει ενα που να δειχνει σαν τα μονιμα αλλά να φευγει ευκολα,πληρως και χωρις προβληματα. :P (τελευταια υπαρχει μεγαλη ζητηση στην αφαιρεση τατουαζ και δεν ειναι οτι πιο ευκολο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εντάξει, σκέφτομαι ότι το επάγγελμα πωλήτρια δεν απαιτεί συγκεκριμένο στυλ, αλλά η κάθε επιχείρηση χρειάζεται συγκεκριμένο στυλ πωλήτριας (απαίσια διατύπωση, το ξέρω).

Σε 1 μαγαζί με ρούχα στυλ Dior και Channel οι πωλήτριες πάντα θα είναι στην τρίχα, με σινιέ μαλλί και έντονο άρωμα! Σε 1 μαγαζί με νεανικό ντύσιμο οι πωλήτριες θα είναι ΤΟ ΠΟΛΥ 30 και τα tattoo και τα εξεζητημένα ντυσίματα είναι ταιριαστά. Σε 1 μαγαζί με cds rock-metal μουσικής δε νομίζω να υπάρχει κάποια με λουλουδάτη φούστα και 1 tattoo με νεκροκεφαλή είναι more than welcomed. Και σε μαγαζιά όπως Hondos βλέπεις όλα τα στυλ, άλλωστε η μπλούζα που θα βάλουν είναι της εταιρείας. Εγώ ούτε σε μαγαζί με Channel θα έδινα βιογραφικό, ούτε σε metal cdάδικο. Με τις κλωτσιές θα με πετούσαν κι από τα 2!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αυτό όμως δεν ισχύει για όλους τους εγροδότες.

Προσωπικά αρχίζω να σκέφτομαι και το ενδεχόμενο ότι φταίει το ταττού μου που δεν μπορώ να βρώ δουλειά..Το έχω στο λαιμό δεν είναι μεγάλο αλλά κάνει μπάμ και δεν το καλύπτω πάντα γιατί το έχω συνηθήσει (μάλλον οι γύρω όχι).Εχω δώσει βιογραφικά σαν πωλήτρια αλλά δεν έχω δεί ανταπόκριση, πιστεύω κρίνουν μόνο την εξωτερική εμφάνιση και όχι τι μπορεί να προσφέρει ο καθένας στην δουλειά.Και το πρότυπο που επικρατεί στις περισσότερες δουλειές είναι μια κοπέλα από 1.60 μέχρι 1.74 στην τρίχα με κυριλέ ντύσιμο και βαμμένη όσο δεν πάει με μαλλί ξανθό σαντρέ και την ρίζα μαύρη και ψυλοτάκουνο παπούτσι (τα παραλέω; ).Δηλαδή πρέπει να γίνω έτσι για να βρώ μια δουλειά;

Κατά τη γνώμη μου,όσο κι αν γίνει αποδεκτό ένα tattoo όταν κάποιος πια έχει ενταχθεί στο χώρο εργασίας, είναι πολύ σημαντική η εικόνα που θα προβάλεις στη συνέντευξη, αλλά και τον πρώτο καιρό μετά την πρόσληψή σου.
Λες και μόνη σου, ότι κάνει μπαμ. Κι ότι το έχεις συνηθήσει.
Μην υποτιμάς τη δύναμη της εικόνας του, κάποιος που δεν είναι εξοικειωμένος με τα τατουάζ και δε σε ξέρει, θα κοιτάξει μόνο αυτό και θα αναρωτηθεί γιατί δεν το καλύπτεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου,όσο κι αν γίνει αποδεκτό ένα tattoo όταν κάποιος πια έχει ενταχθεί στο χώρο εργασίας, είναι πολύ σημαντική η εικόνα που θα προβάλεις στη συνέντευξη, αλλά και τον πρώτο καιρό μετά την πρόσληψή σου.
Λες και μόνη σου, ότι κάνει μπαμ. Κι ότι το έχεις συνηθήσει.
Μην υποτιμάς τη δύναμη της εικόνας του, κάποιος που δεν είναι εξοικειωμένος με τα τατουάζ και δε σε ξέρει, θα κοιτάξει μόνο αυτό και θα αναρωτηθεί γιατί δεν το καλύπτεις...

Κανεί μπαμ επειδή είναι στο λαιμό αυτό ήθελα να πω,και λογικό είναι επειδή είναι σε ένα εμφανή σημείο.Δεν μπορώ να κάνω και πολλά για να το καλύψω.Τώρα που κάπως έχει χειμωνιάσει άντε να βάλω κανένα ζιβάνκο και μετά κανένα κασκόλ..Μετά; τι μπορώ να κάνω; Δεν έχω και πολλές επιλογές, πόσες μπλούζες να πάρω πιά..Αυτό θέλω να πω σε γενικές γραμμές.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε λέω να κυκλοφορείς κάθε μέρα μες στο κατακαλόκαιρο με φουλάρι, αλλα στις συνεντεύξεις και τον πρώτο καιρό, ας έχεις ένα κάτι. Έστω ένα μικρό μαντίλι, αλλα Audrey Hepburn.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Κάτσε να με πάρουν πρώτα για συνέντευξη και θα το διευθετήσουμε το πρόβλημα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Για το μέτρον άριστον στα τατουάζ.

1) Αμφιβάλλω αν κάποιος έχει τατουάζ στο χέρι που να φτάνει μέχρι λίγο πιο πάνω από τη παλάμη (βραχύονα το λένε αυτό; ) να προσλαμβάνονταν ποτέ στο δημόσιο. Εκτός αν πήγαινε χειμώνα καλοκαίρι με μπουφάν. Οποιοδήποτε και αν ήταν το περιεχόμενο του τατουάζ...
Παιδια, επαναφερω αυτο το thread στην επιφανεια, καθως το θεμα με αφορα αμεσα... Εχω σκοπο να κανω ενα τατουαζ στο σημειο ακριβως που αναφερει ο fantasmenos (στη μεσα πλευρα του χεριου, πανω απο την παλαμη - πως σκατα λεγεται), αλλα σημερα πληροφορηθηκα οτι οι προκηρυξεις απαγορευουν σε δασκαλους και καθηγητες που θελουν να διοριστουν στο δημοσιο να εχουν τατουαζ σε εμφανες σημειο!! Και αντε το χειμωνα το κρυβω, το καλοκαιρι τι θα κανω (αν και γι αυτο εχω λυση:P)?? Εχεις κανεις υπ'οψην του αν τελικα ισχυει κατι τετοιο?? Αν πραγματικα ισχυει θα τρελαθω... Μα καλα, ποσο πισω εχουμε μεινει σαν κοινωνια?? Ο δασκαλος δεν ειναι εκεινος που πρεπει να μαθει στα παιδια να μην τους τρομαζει και να μην περιφρονουν το διαφορετικο?? Θα ηθελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας και μια σιγουρη απαντηση στο ερωτημα μου, αν υπαρχει!!

Υ.Γ: Απλα να αναφερω πως το τατουαζ που σκοπευω να κανω ειναι μια φραση απο το μικρο πριγκιππα στα ιταλικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top