Σάλος για έγγραφο του «My Market» στους εργαζόμενους

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,981 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς το να είσαι κουστουμάτος και κυριλάτος συνδέεται με το ότι έχεις κάποιο skill. Το να είσαι ευγενικός και να χαμογελάς, να περνάς κάποια πράγματα από το ταμείο ή να είσαι πίσω από τα τυριά ή τα κρέατα δεν είναι ούτε πυρηνική φυσική ούτε ανώτερα μαθηματικά. Είναι απλά κάποια βασικά πράγματα που μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα στη δουλειά εξοικειώνεσαι με αυτά και τα εφαρμόζεις. Δεν απαιτεί κάποια ειδική γνώση ώστε να αναγκαστεί ο εργοδότης να σου δώσει ένα χιλιάρικο το μήνα για να σε κρατήσει. Οι από πάνω που θα παίρνουν παραπάνω δηλαδή θα χτυπάνε τρία χιλιάρικα στη σημερινή Ελλάδα; Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Στο εξωτερικό μπορείς να βρεις ανειδίκευτο εργάτη να παίρνει 5-6 χιλιάρικα μόνο που αυτός στρώνει τον κώλο του 12-15 ώρες τη μέρα στη δουλειά και ζει σε μια χώρα που το επίπεδο και συνεπώς το κόστος ζωής καμιά σχέση με Ελλάδα δεν έχει.


Με την ιδια λογική δεν ηταν πυρηνική φυσικη ουτε η συνενοηση μεταξυ των αρμοδιων αρχών στο Μάτι το καλοκαιρι με την φονική πυρκαγιά αλλα παρολαυτα δεν έγινε.

Αν εσυ φωνάζεις εναν εργαζομενο με σκοπο να τον υποτιμησεις ειναι δικο σου θέμα. Στη τελική σουπερ μάρκετ εχεις οχι εργαστηριο πυρηνικης φυσικης για να μου λές εμενα οτι δεν ειναι πυρηνική φυσική το ένα ή το αλλο. Ουτε αυτο που προσφέρεις εσυ ειναι πυρηνική φυσικη παρολαυτα θέλεις να βγαζεις εκατομμυρια το μήνα. Απο τις πωλήσεις ετσι δεν ειναι;

Και ποιος δουλευει 12-15 ωρες στο εξωτερικο σιγα μη δουλευει και 24 ωρες. Και κοιμάται ανα 2 μέρες μονο!

Το επιπεδο κάπως ανέβηκε. Εδω ομως δεν μπορει να ανεβει γιατι δεν ειμαστε ικανοι ουτε άξιοι αυτη ειναι η αληθεια να συνενοηθουμε μεταξύ μας. Ο ένας κοιτάζει να κοροϊδεψει και να ρουφιανέψει τον άλλον. Oποτε καλα ειμαστε με τα μνημονια. Να μας επιτηρουν οι ξένοι.

Εγώ βασικά θέλω να ρωτήσω επειδή αναφέρθηκε κάτι αντίστοιχο... ΠΩΣ επηρεάζει τις πωλήσεις το χαμόγελο σε ένα ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ; (Σημείωση: άλλο ευγένεια, άλλο χαμόγελο). Να μου πεις σε ένα μπαρ να πω ναι, θα χαμογελάσει λίγο η κοπέλα θα ψηθουν να παραγγείλουν κι άλλο ποτό μερικοί (δεν το επικροτώ αλλά συμβαίνει). Αν χαμογελάσει η κοπελα που βάζει τα πράγματα στα ράφια, κόβει τα τυριά ή χτυπάει τα πράγματα στο ταμείο θα έχει καμια διαφορά; Ο,τι είναι να πάρεις θα το πάρεις, εξάλλου συνήθως με λίστα πάμε σούπερ μάρκετ χωρίς πολλά πολλά.


Σας τα εχω πει εδω μέσα οτι τα βλέπετε λάθος τα πράγματα στο τομέα της κοινωνικης επαφής. Η ευγενεια και η καλη διαθεση δεν κρυβονται και κάνουν μπάμ. Εννοειται οπουδηποτε παιζουν ρολο αλλα δεν μπορει ο εργοδοτης να επιβάλλει σε κάποιον που έχει προβληματα τα οποια του δημιουργει ΚΑΙ ο ιδιος με το να του δινει λιγα λεφτά να ειναι χαμογελαστος.

Την αλλη φορά το κάνατε ολοκληρο θέμα επειδη μια υπάλληλος ειχε δωσει το κινητο της σε έναν πελάτη. Και λοιπον;;; τον ειδε της άρεσε και του το έδωσε.

Ολα πρέπει να έχουν εδω μέσα νταβατζη δεν καταλαβα .... οι εργαζομενοι την κακια προϊσταμενη ... ο εργοδοτης το κράτος που τον κυνηγάει στην φορολογια... οι γυναικες τις παρέες τους απο πάνω να τους καθοριζουν το ευρος των γνωριμιων!!!

Για αυτο έχουμε καταστραφει σε αυτη τη χωρα διοτι δεν υπάρχει ιχνος φιλελευθερης πολιτικης πουθενά. Στην οικονομια - στην κοινωνια κτλπ κτλπ παντου υπάρχει συντηρητικουρα και παρεμβατισμος.



Λες και αμα χαμογελάσεις σε εναν πελάτη θα σου πέσει ο κωλος ρε φιλε πωπω τι ειναι αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχική Δημοσίευση από Devil;4456879.:
Σας τα εχω πει εδω μέσα οτι τα βλέπετε λάθος τα πράγματα στο τομέα της κοινωνικης επαφής. Η ευγενεια και η καλη διαθεση δεν κρυβονται και κάνουν μπάμ. Εννοειται οπουδηποτε παιζουν ρολο αλλα δεν μπορει ο εργοδοτης να επιβάλλει σε κάποιον που έχει προβληματα τα οποια του δημιουργει ΚΑΙ ο ιδιος με το να του δινει λιγα λεφτά να ειναι χαμογελαστος.

Την αλλη φορά το κάνατε ολοκληρο θέμα επειδη μια υπάλληλος ειχε δωσει το κινητο της σε έναν πελάτη. Και λοιπον;;; τον ειδε της άρεσε και του το έδωσε.

Ολα πρέπει να έχουν εδω μέσα νταβατζη δεν καταλαβα .... οι εργαζομενοι την κακια προϊσταμενη ... ο εργοδοτης το κράτος που τον κυνηγάει στην φορολογια... οι γυναικες τις παρέες τους απο πάνω να τους καθοριζουν το ευρος των γνωριμιων!!!

Για αυτο έχουμε καταστραφει σε αυτη τη χωρα διοτι δεν υπάρχει ιχνος φιλελευθερης πολιτικης πουθενά. Στην οικονομια - στην κοινωνια κτλπ κτλπ
Να σου πω, αν δεν προτίθεσαι να απαντήσεις σε κάποιο ερώτημα που θέτω ή έστω να είσαι σχετικά σχετικός με όσα γράφω μη με με κάνεις παράθεση.
Ρώτησα (όχι απαραιτητα εσένα) κάτι πολύ συγκεκριμένο: πώς αυξάνουν τις πωλήσεις τα χαμόγελα. Όχι η ευγένεια εν γένει, τα χαμόγελα. Όχι γενικά, στο σούπερ μάρκετ. Όχι από γυναίκες, από υπαλλήλους.
Άσε μια φορά ένα θρεντ να τρέξει χωρίς ιστορίες για άγριους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,981 μηνύματα.
Να σου πω, αν δεν προτίθεσαι να απαντήσεις σε κάποιο ερώτημα που θέτω ή έστω να είσαι σχετικά σχετικός με όσα γράφω μη με με κάνεις παράθεση.
Ρώτησα (όχι απαραιτητα εσένα) κάτι πολύ συγκεκριμένο: πώς αυξάνουν τις πωλήσεις τα χαμόγελα. Όχι η ευγένεια εν γένει, τα χαμόγελα. Όχι γενικά, στο σούπερ μάρκετ. Όχι από γυναίκες, από υπαλλήλους.
Άσε μια φορά ένα θρεντ να τρέξει χωρίς ιστορίες για άγριους.


Βρε άνοιξε λιγο το μυαλο σου και μην εισαι ιδιορυθμη θα με επιπληξεις κιολας! Δουλευα σε επιχειρηση πωλήσεων και ειχα φθάσει να ειμαι team leader.

To χαμογελο επιδρά συναισθηματικά στον πελάτη διοτι τον κάνει να νιώθει συναισθηματική ασφάλεια και εμπιστοσυνη. Ελεος ακομα μικρούλα εισαι. Μάθε να ακους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Εγώ βασικά θέλω να ρωτήσω επειδή αναφέρθηκε κάτι αντίστοιχο... ΠΩΣ επηρεάζει τις πωλήσεις το χαμόγελο σε ένα ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ; (Σημείωση: άλλο ευγένεια, άλλο χαμόγελο). Να μου πεις σε ένα μπαρ να πω ναι, θα χαμογελάσει λίγο η κοπέλα θα ψηθουν να παραγγείλουν κι άλλο ποτό μερικοί (δεν το επικροτώ αλλά συμβαίνει). Αν χαμογελάσει η κοπελα που βάζει τα πράγματα στα ράφια, κόβει τα τυριά ή χτυπάει τα πράγματα στο ταμείο θα έχει καμια διαφορά; Ο,τι είναι να πάρεις θα το πάρεις, εξάλλου συνήθως με λίστα πάμε σούπερ μάρκετ χωρίς πολλά πολλά.
Δε νομίζω να εννοεί κανείς να χαμογελάει σαν ηλίθια την ώρα που βάζει τα πράγματα στα ράφια αλλά όταν έχει επαφή με πελάτες. Εγώ μόλις μπαίνω στο σούπερ μάρκετ, σε όποια εργαζόμενη δω εκεί λέω πάντα καλημέρα, τι κάνετε; Ή όταν ρωτάς πού βρίσκεται κάτι, πρέπει να είναι τουλάχιστον εξυπηρετική. Αν βγάλουμε από το μυαλό μας το ποσό των 300 ευρώ που είναι όντως πολύ λίγα (νομίζω βέβαια οτι είναι για ημι-απασχόληση, αλλά και πάλι), θεωρώ δεδομένο οτι ένας εργαζόμενος σε μια επιχείρηση, αποδεχόμενος να εργάζεται εκεί, δεσμεύεται οτι θα απασχολείται σε αυτή την εργασία η οποία περιλαμβάνει να είναι μια ευχάριστη παρουσία για τον πελάτη. Δηλαδή μέσα στην ώρα της απασχόλησης πρέπει να κάνεις αυτά τα 5 πράγματα στα οποία συμπεριλαμβάνεται και αυτό. Και τελικά, ναι, πιστεύω οτι το να σχηματίσει η εργαζόμενη στο σούπερ μάρκετ μια σχέση εμπιστοσύνης και καλής διάθεσης με τον πελάτη θα τον κάνει να ξανάρθει, εξάλλου συνήθως οι άνθρωποι που πάνε σε ένα σούπερ μάρκετ είναι πάνω κάτω οι ίδιοι. Αν η κυρία στα τυριά πχ είναι κακομούτσουνη, μια δυο τρεις, μπορεί να κάνει κάποιον να κάνει παράπονα ή να μην ξαναπάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν η κυρία στα τυριά πχ είναι κακομούτσουνη, μια δυο τρεις, μπορεί να κάνει κάποιον να κάνει παράπονα ή να μην ξαναπάει.


Να σε αυτό νομίζω διαφωνώ τουλάχιστον κρίνοντας από προσωπική εμπειρία κ του περίγυρου μου. Κυριότερο κριτήριο για ένα σούπερ μάρκετ είναι οι τιμές και η πρόσβαση. Δηλαδή αν το σούπερ μάρκετ που είναι δίπλα στο σπίτι μου έχει ένα τυρί που μου αρέσει σε πολύ καλή τιμή, από εκεί θα το πάρω κι ας ειναι...κακομουτσουνη η πωλήτρια. Εντάξει φυσικά εξαιρουμε τις περιπτώσεις να κάνει κάτι πράγματι τραβηγμένο που δεν νομίζω πως συμβαίνει συχνά ούτως η άλλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Να σε αυτό νομίζω διαφωνώ τουλάχιστον κρίνοντας από προσωπική εμπειρία κ του περίγυρου μου. Κυριότερο κριτήριο για ένα σούπερ μάρκετ είναι οι τιμές και η πρόσβαση. Δηλαδή αν το σούπερ μάρκετ που είναι δίπλα στο σπίτι μου έχει ένα τυρί που μου αρέσει σε πολύ καλή τιμή, από εκεί θα το πάρω κι ας ειναι...κακομουτσουνη η πωλήτρια. Εντάξει φυσικά εξαιρουμε τις περιπτώσεις να κάνει κάτι πράγματι τραβηγμένο που δεν νομίζω πως συμβαίνει συχνά ούτως η άλλως.
Δεν ξέρω αν εγώ είμαι περίεργη αλλά για μένα μετράει πολύ το πώς θα μού μιλήσει ο υπάλληλος. Πχ στο ίδιο σημείο με τα τυριά είναι μια κυρία με την οποία πιάνουμε κουβέντα και είναι κι ένας νεαρός κακομούτσουνος και σχεδόν αγενής, του λες γεια σας ξέρω γω και δεν απαντάει ή δεν προσέχει ποιανού σειρά είναι και αφήνει τον κόσμο να τσακώνεται. Μπορεί, αν δε χρειάζομαι ιδιαίτερα το τυρί αυτό, αν τον δω, να μην το πάρω καν, μόνο και μόνο για να μη δω τα μούτρα του. Αυτό είναι χασούρα για το σούπερ μάρκετ, αν είναι κάτι που το κάνουν κι άλλοι. Συγγνώμη που το λέω αλλά αν είσαι πωλητής, μέσα στα καθήκοντά σου είναι και να φέρεσαι με σεβασμό και καλή διάθεση στον πελάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν εγώ είμαι περίεργη αλλά για μένα μετράει πολύ το πώς θα μού μιλήσει ο υπάλληλος. Πχ στο ίδιο σημείο με τα τυριά είναι μια κυρία με την οποία πιάνουμε κουβέντα και είναι κι ένας νεαρός κακομούτσουνος και σχεδόν αγενής, του λες γεια σας ξέρω γω και δεν απαντάει ή δεν προσέχει ποιανού σειρά είναι και αφήνει τον κόσμο να τσακώνεται. Μπορεί, αν δε χρειάζομαι ιδιαίτερα το τυρί αυτό, αν τον δω, να μην το πάρω καν, μόνο και μόνο για να μη δω τα μούτρα του. Αυτό είναι χασούρα για το σούπερ μάρκετ, αν είναι κάτι που το κάνουν κι άλλοι. Συγγνώμη που το λέω αλλά αν είσαι πωλητής, μέσα στα καθήκοντά σου είναι και να φέρεσαι με σεβασμό και καλή διάθεση στον πελάτη.

Δεκτό Χιμέλα αλλά βλέπεις πως αναφέρεις και μονη σου συμπεριφορές που ο υπάλληλος δεν είναι τυπικός στη δουλειά του, πέραν της έλλειψης χαμόγελου. Αυτό λέω. Δεν είναι το ίδιο.
Στην "ανακοίνωση" φαίνεται να πιέζε να κάνουν ακριβώς αυτό, το ψεύτικο. Κάτι τέτοιο θα το εκλαμβάνα ακόμα και αποτρεπτικά γιατί φαίνεται ότι είναι προσποιητό.
Όπως και να έχει όμως θεωρώ ότι λίγη είναι η επίδραση του σε αυτό το εργασιακό πλαίσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,981 μηνύματα.
Δεκτό Χιμέλα αλλά βλέπεις πως αναφέρεις και μονη σου συμπεριφορές που ο υπάλληλος δεν είναι τυπικός στη δουλειά του, πέραν της έλλειψης χαμόγελου. Αυτό λέω. Δεν είναι το ίδιο.
Στην "ανακοίνωση" φαίνεται να πιέζε να κάνουν ακριβώς αυτό, το ψεύτικο. Κάτι τέτοιο θα το εκλαμβάνα ακόμα και αποτρεπτικά γιατί φαίνεται ότι είναι προσποιητό.
Όπως και να έχει όμως θεωρώ ότι λίγη είναι η επίδραση του σε αυτό το εργασιακό πλαίσιο.


Απο που το θεωρεις .... έχεις δουλέψει σε αυτο το ποστο και ξέρεις; εσυ μπορει να εισαι η 1 στους 100 που θα πηγαινε να ξαναψωνισει απο εναν αγενή υπάλληλο. Που ξερω εγω αν αυτος που ειναι αγενης δεν φτυνει και μέσα στα τυρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Δεκτό Χιμέλα αλλά βλέπεις πως αναφέρεις και μονη σου συμπεριφορές που ο υπάλληλος δεν είναι τυπικός στη δουλειά του, πέραν της έλλειψης χαμόγελου. Αυτό λέω. Δεν είναι το ίδιο.
Στην "ανακοίνωση" φαίνεται να πιέζε να κάνουν ακριβώς αυτό, το ψεύτικο. Κάτι τέτοιο θα το εκλαμβάνα ακόμα και αποτρεπτικά γιατί φαίνεται ότι είναι προσποιητό.
Όπως και να έχει όμως θεωρώ ότι λίγη είναι η επίδραση του σε αυτό το εργασιακό πλαίσιο.
Για μένα ο πωλητής είναι όπως ένας ηθοποιός ή ένα μοντέλο. Μπορεί να μην τον ενδιαφέρει τί ρούχο πηγαίνει σε σένα ή αν θες μοτσαρέλα ή ένταμ, αλλά πρέπει να παίξει το ρόλο οτι τον ενδιαφέρει. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Δε μιλάω, επαναλαμβάνω, για το συγκεκριμένο περιστατικό ή τα 300 ευρώ. Σίγουρα την πωλήτρια που της πάει η κάθε κυράτσα και δοκιμάζει ρούχα και κοιτιέται με τις ώρες στον καθρέφτη δεν την ενδιαφέρει τί σκατά θα αγοράσει, παρά να περάσει η ώρα να πάει σπίτι της. Όμως πληρώνεται και απασχολείται για να δείχνει οτι τη νοιάζει, για να προσφέρει εξυπηρέτηση + ενδιαφέρον. Προσποιητό; Ε και τί σημαίνει; Μήπως εγώ που βλέπω την πωλήτρια και της λέω καλημέρα ήταν το όνειρό μου εκείνη την ώρα να τη δω; Από ευγένεια όμως λέω καλημέρα και χαμογελάω, λέω ένα αστειάκι για τον καιρό κλπ. Είναι μάρκετινγκ.

Αν εσύ ήσουν ο διευθυντής αυτού του σούπερ μάρκετ, θα σού άρεσε να μάθεις οτι ο υπάλληλός σου απέτρεψε 10 πελάτες τη μέρα να ψωνίσουν τυρί γιατί ήταν κακομούτσουνος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,981 μηνύματα.
Για μένα ο πωλητής είναι όπως ένας ηθοποιός ή ένα μοντέλο. Μπορεί να μην τον ενδιαφέρει τί ρούχο πηγαίνει σε σένα ή αν θες μοτσαρέλα ή ένταμ, αλλά πρέπει να παίξει το ρόλο οτι τον ενδιαφέρει. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Δε μιλάω, επαναλαμβάνω, για το συγκεκριμένο περιστατικό ή τα 300 ευρώ. Σίγουρα την πωλήτρια που της πάει η κάθε κυράτσα και δοκιμάζει ρούχα και κοιτιέται με τις ώρες στον καθρέφτη δεν την ενδιαφέρει τί σκατά θα αγοράσει, παρά να περάσει η ώρα να πάει σπίτι της. Όμως πληρώνεται και απασχολείται για να δείχνει οτι τη νοιάζει, για να προσφέρει εξυπηρέτηση + ενδιαφέρον. Προσποιητό; Ε και τί σημαίνει; Μήπως εγώ που βλέπω την πωλήτρια και της λέω καλημέρα ήταν το όνειρό μου εκείνη την ώρα να τη δω; Από ευγένεια όμως λέω καλημέρα και χαμογελάω, λέω ένα αστειάκι για τον καιρό κλπ. Είναι μάρκετινγκ.

Αν εσύ ήσουν ο διευθυντής αυτού του σούπερ μάρκετ, θα σού άρεσε να μάθεις οτι ο υπάλληλός σου απέτρεψε 10 πελάτες τη μέρα να ψωνίσουν τυρί γιατί ήταν κακομούτσουνος;


Τι λες μωρε που ο σοβαρος υπάλληλος θα κάνει οτι τον ενδιαφέρει τι ρουχο πηγαινει σε σενα και θα σου δωσει ένα που δεν σου πηγαινει ! Αυτα τα κάνουν οι κακοι πωλητές ! Ο ταλαντουχος πωλητής θα βρει τι σου ταιριάζει και τι ανταποκρινεται στις ανάγκες σου και θα στο προτεινει. Θελει ομως αυτο και μια ικανοτητα ! Μπορει να μην ειναι πυρηνικη φυσική αλλα δεν το έχουν και ολοι.

Πωπω τι γραφετε εδω μεσα ρε γμτ! Τι ζοφερη πραγματικοτητα ειναι αυτη χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για μένα ο πωλητής είναι όπως ένας ηθοποιός ή ένα μοντέλο. Μπορεί να μην τον ενδιαφέρει τί ρούχο πηγαίνει σε σένα ή αν θες μοτσαρέλα ή ένταμ, αλλά πρέπει να παίξει το ρόλο οτι τον ενδιαφέρει. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Δε μιλάω, επαναλαμβάνω, για το συγκεκριμένο περιστατικό ή τα 300 ευρώ. Σίγουρα την πωλήτρια που της πάει η κάθε κυράτσα και δοκιμάζει ρούχα και κοιτιέται με τις ώρες στον καθρέφτη δεν την ενδιαφέρει τί σκατά θα αγοράσει, παρά να περάσει η ώρα να πάει σπίτι της. Όμως πληρώνεται και απασχολείται για να δείχνει οτι τη νοιάζει, για να προσφέρει εξυπηρέτηση + ενδιαφέρον. Προσποιητό; Ε και τί σημαίνει; Μήπως εγώ που βλέπω την πωλήτρια και της λέω καλημέρα ήταν το όνειρό μου εκείνη την ώρα να τη δω; Από ευγένεια όμως λέω καλημέρα και χαμογελάω, λέω ένα αστειάκι για τον καιρό κλπ. Είναι μάρκετινγκ.

Αν εσύ ήσουν ο διευθυντής αυτού του σούπερ μάρκετ, θα σού άρεσε να μάθεις οτι ο υπάλληλός σου απέτρεψε 10 πελάτες τη μέρα να ψωνίσουν τυρί γιατί ήταν κακομούτσουνος;
Προσωπικά θεωρώ ότι έχει μεγάλη διαφορά ο πωλητής σε μαγαζί με ρούχα από έναν υπάλληλο σούπερ μάρκετ αλλά δέχομαι ότι το βλέπουμε διαφορετικά.

Απο που το θεωρεις .... έχεις δουλέψει σε αυτο το ποστο και ξέρεις; εσυ μπορει να εισαι η 1 στους 100 που θα πηγαινε να ξαναψωνισει απο εναν αγενή υπάλληλο. Που ξερω εγω αν αυτος που ειναι αγενης δεν φτυνει και μέσα στα τυρια.
Αλλ αντ άλλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Τι λες μωρε που ο σοβαρος υπάλληλος θα κάνει οτι τον ενδιαφέρει τι ρουχο πηγαινει σε σενα και θα σου δωσει ένα που δεν σου πηγαινει ! Αυτα τα κάνουν οι κακοι πωλητές ! Ο ταλαντουχος πωλητής θα βρει τι σου ταιριάζει και τι ανταποκρινεται στις ανάγκες σου και θα στο προτεινει. Θελει ομως αυτο και μια ικανοτητα ! Μπορει να μην ειναι πυρηνικη φυσική αλλα δεν το έχουν και ολοι.

Πωπω τι γραφετε εδω μεσα ρε γμτ! Τι ζοφερη πραγματικοτητα ειναι αυτη χαχαχα
Ηρέμησε, πάλι μισά διαβάζεις. Δεν είπα οτι θα σού δώσει ό,τι νά 'ναι. Είπα οτι θα προσποιηθεί οτι τον ενδιαφέρει και θα σε βοηθήσει να βρεις κάτι που σού πάει, ακόμα κι αν δεν τον νοιάζει. Οτι παίζει το ρόλο οτι τον ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Με την ιδια λογική δεν ηταν πυρηνική φυσικη ουτε η συνενοηση μεταξυ των αρμοδιων αρχών στο Μάτι το καλοκαιρι με την φονική πυρκαγιά αλλα παρολαυτα δεν έγινε.

Αν εσυ φωνάζεις εναν εργαζομενο με σκοπο να τον υποτιμησεις ειναι δικο σου θέμα. Στη τελική σουπερ μάρκετ εχεις οχι εργαστηριο πυρηνικης φυσικης για να μου λές εμενα οτι δεν ειναι πυρηνική φυσική το ένα ή το αλλο. Ουτε αυτο που προσφέρεις εσυ ειναι πυρηνική φυσικη παρολαυτα θέλεις να βγαζεις εκατομμυρια το μήνα. Απο τις πωλήσεις ετσι δεν ειναι;

Και ποιος δουλευει 12-15 ωρες στο εξωτερικο σιγα μη δουλευει και 24 ωρες. Και κοιμάται ανα 2 μέρες μονο!

Το επιπεδο κάπως ανέβηκε. Εδω ομως δεν μπορει να ανεβει γιατι δεν ειμαστε ικανοι ουτε άξιοι αυτη ειναι η αληθεια να συνενοηθουμε μεταξύ μας. Ο ένας κοιτάζει να κοροϊδεψει και να ρουφιανέψει τον άλλον. Oποτε καλα ειμαστε με τα μνημονια. Να μας επιτηρουν οι ξένοι.

Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα όσων λες. Σου εξήγησα τους λόγους για τους οποίους δεν γίνεται να παίρνουν όλοι οι πωλητές σουπερμάρκετ 1000€ το μήνα. Εσύ μου απαντάς ότι κι ο επιχειρηματίας ένα σουπερμάρκετ έχει και τι θέλει να βγάζει τόσα λεφτά. Με όλο τον σεβασμό, αλλά αυτό δεν είναι σοβαρό επιχείρημα. Ούτε για το Μάτι αυτά που μου λες έχουν κάποια σύνδεση με τη συζήτηση.
Οι ανειδίκευτοι εργάτες στις περισσότερες περιπτώσεις στο εξωτερικό δουλεύουν από νωρίς το πρωΐ μέχρι και το βράδυ. Αν νομίζεις ότι κάνουν 8ωρα είσαι γελασμένος. Όπως λες κι εσύ καμιά σχέση εδώ με το εξωτερικό. Οπότε μη μου συγκρίνεις και τις συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Εγώ βασικά θέλω να ρωτήσω επειδή αναφέρθηκε κάτι αντίστοιχο... ΠΩΣ επηρεάζει τις πωλήσεις το χαμόγελο σε ένα ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ; (Σημείωση: άλλο ευγένεια, άλλο χαμόγελο). Να μου πεις σε ένα μπαρ να πω ναι, θα χαμογελάσει λίγο η κοπέλα θα ψηθουν να παραγγείλουν κι άλλο ποτό μερικοί (δεν το επικροτώ αλλά συμβαίνει). Αν χαμογελάσει η κοπελα που βάζει τα πράγματα στα ράφια, κόβει τα τυριά ή χτυπάει τα πράγματα στο ταμείο θα έχει καμια διαφορά; Ο,τι είναι να πάρεις θα το πάρεις, εξάλλου συνήθως με λίστα πάμε σούπερ μάρκετ χωρίς πολλά πολλά.

Ή ευγενεια είναι τυπική κι ελέγχεται.
Το χαμογελο δεν ελέγχεται ή τουλάχιστον πολύ δυσκολα.

Όταν χαμογελάς στον απεναντι, τον προδιαθετεις να έχει χρονο επιλογής σε οτι ψωνιζει. Ειναι ακουσια κίνηση που περιεχει ελευθερια. Αυτό ομως για να το κανεις πρέπει να το θες ή νιωθεις. :cool:

Αυτο θέλουν κι οι εταιρειες ελλά δεν καταναλωνουν χρονο να το εξηγησουν γιατί δεν το κάνουν οι ιδιοι ( δεν το νιωθουν ολοι).

Απλα εχει επικρατησει μεσα στην έννοια της ευγένειας. Δεν ειναι το ίδιο όμως.

:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,981 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα όσων λες. Σου εξήγησα τους λόγους για τους οποίους δεν γίνεται να παίρνουν όλοι οι πωλητές σουπερμάρκετ 1000€ το μήνα. Εσύ μου απαντάς ότι κι ο επιχειρηματίας ένα σουπερμάρκετ έχει και τι θέλει να βγάζει τόσα λεφτά. Με όλο τον σεβασμό, αλλά αυτό δεν είναι σοβαρό επιχείρημα. Ούτε για το Μάτι αυτά που μου λες έχουν κάποια σύνδεση με τη συζήτηση.
Οι ανειδίκευτοι εργάτες στις περισσότερες περιπτώσεις στο εξωτερικό δουλεύουν από νωρίς το πρωΐ μέχρι και το βράδυ. Αν νομίζεις ότι κάνουν 8ωρα είσαι γελασμένος. Όπως λες κι εσύ καμιά σχέση εδώ με το εξωτερικό. Οπότε μη μου συγκρίνεις και τις συνθήκες.


Στο εξωτερικο που; επειδη έχω πάει. Μου πετας μια γενικοτητα εκει και θέλεις να την εκλάβω και στα σοβαρά. Αστο διαφωνουμε και δεν προκειται να πεισει ο ενας τον άλλον. Δεν πειράζει :D τα βλέπετε αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο τρόπος εξυπηρέτησης καθορίζεται από το τι θέλει ο μέσος πελάτης.Και ο μέσος πελάτης θέλει ευγένεια,χαμόγελα και ενδιαφέρον(και well υποκρισία) οπότε είναι λογικό μια επιχείρηση να θέλει αυτά από έναν υπάλληλο.

Παράθεση αποψάρας: Προσωπικά σαν special snowflake(#sarcasm) δε δίνω δεκάρα για το αν ο πωλητής θα μου χαμογελάσει ή θα με καλημερίσει και θα μου πει με εγκάρδια φωνή ''Πως μπορώ να σας εξυπηρετήσω?'' γιατί πολύ απλά δεν αγοράζω πωλητή,αγοράζω προϊόν.Είναι στον χαρακτήρα σου να είσαι ευγενικός και πρόσχαρος?Κουλ. Δεν είναι? Πάλι κουλ..
Δεν έχω χειρότερο από το να έχω τον πωλητή να αναπνέει πάνω στο σβέρκο μου,να μου προτείνει ένα σωρό μαλακίες που αν ενδιαφερόμουν θα είχα ήδη αγοράσει,να έχει creepy ψεύτικο χαμόγελο ή σε άλλες περιπτώσεις να προσπαθεί να αναπτύξει ''προσωπική σχέση με τον πελάτη'' όπως λένε οι sales γκουρου.
Κατ'επέκταση εμετός η άποψη πως είναι ένας εργαζόμενος οπότε πρέπει να κάνει αυτό που πρέπει που με λίγα λόγια είναι (παρντόν μι ladies)πίπες στον πελάτη.Ίσα ίσα επειδή είναι εργαζόμενος με πολύ ανασφαλείς συνθήκες εργασίας το βάρος πέφτει στον πελάτη/καταναλωτή να αποκτήσει συνείδηση,να βάλει τον εαυτό του στη θέση του άλλου και να σταματήσει να γκρινιάζει γιατί ο εργαζόμενος έχει ''θλιμμένα μάτια'' που του χαλάει τη ζαχαρένια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Και πως θα τον εξυπηρετησει με μούτρα;;;; του στυλ "παρε το γαμο-τυρο που μου ζητησες;;"
(...)

Δεν είναι μόνο αυτές οι δύο απόλυτες καταστάσεις: Είτε θα χαμογελάει, είτε θα είναι αγενής. Μπορεί μια χαρά να είναι τυπικός και αποτελεσματικός στη δουλειά του χωρίς χαμόγελα και οικειότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Στο εξωτερικο που; επειδη έχω πάει. Μου πετας μια γενικοτητα εκει και θέλεις να την εκλάβω και στα σοβαρά. Αστο διαφωνουμε και δεν προκειται να πεισει ο ενας τον άλλον. Δεν πειράζει :D τα βλέπετε αλλιώς.

Δες εδώ
Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ανειδίκευτους εργάτες, 8ωρο δεν υπάρχει. Τουλάχιστον 10ωρο. Όπως μπορείς να δεις κι από αυτά τα διάφορα άρθρα για Έλληνες που έφυγαν για Νορβηγίες και Ισλανδίες και πέρνουν τρελά λεφτά. Βγήκαμε off topic πάντως και δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Κοίτα να δεις που τσουλάει ακόμα αυτό το θέμα.

:jumpy:

Μάγκες και μαγκιορισσες, αν κι έχουμε φτασει στο χαμογελο, φευγοντας από την ουσια
έχω να πω ότι πολλοί και πολλές εχουμε κάνει
τους πωλητές.

Απλα για χαρτζηλικι γιατί προκοπη δεν παιζει με αυτά τα φραγκα οπως έχει γινει η κατασταση.

Τώρα για να μην κατσω άλλο στο μοιρολοι σας καταλαβετε οτι το χαμόγελο μετραει στον πελάτη. Εμενα οταν μου χαμογέλανε και μου πουν οτι θελετε εδώ είμαι και με αφήσουν ησυχο θεωρώ και έτσι κανω, ειμαι κομπλέ.

Για πιτσιρικαδες που ψαρωνουν σε δουλειές και το πάνε by the book η για γερους που τελειώνουν με συνταξη καλά ειναι τα στημενα χσμογελα.

Εγώ γουσταρω υπαλληλους αερατους και γατονια με χαμόγελο επειδη γουσταρουν για την παρτη τους ασχετως αν οφελειται η εταιρεια.

Αυτα.

Ξεχασατε και την διευθύντρια...

:cool:

Συμπληρωματικό εντιτ λόγω υποχρεωσης.

Καντε οτι γουσταρετε αλλά μην λέτε κιολας ότι δεν σας νοιαζει. Δηλαδη αν ο απέναντι είναι σαν φονιας, γουστάρετε να ψωνισετε; Εγω τον λυπάμαι και πάω για αλλου.

Μην του αμολυσω και τιποτα καντήλια.

:jumpy:

Δεν ξερω, ισως να τα βλέπω αλλιώς εγω τελικα.

Να είστε καλά.

:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,981 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο αυτές οι δύο απόλυτες καταστάσεις: Είτε θα χαμογελάει, είτε θα είναι αγενής. Μπορεί μια χαρά να είναι τυπικός και αποτελεσματικός στη δουλειά του χωρίς χαμόγελα και οικειότητες.


Ναι αδιάφορος και άοσμος δηλαδη. Εντάξει εμενα δεν μ αρεσει αυτο. Εσεις που τρέμετε μηπως ο άλλος νιώσει περισσοτερη οικειοτητα απο οση πρέπει να το κάνετε οπως λές.

Ενα χαμογελο δεν ειναι τιποτα για το θεο δηλαδη. Τι καθομαστε και συζητάμε εδω μέσα. Μετά λέει φταιει η τυχη που ο κοσμος εχει αποξενωθει. Το μυαλο μας μπορει η τυχη δεν νομιζω.

Προσωπικά αν ήμουν προϊσταμενος σε μια τέτοια δουλεια ο μιστερ ή η μισσ "εγω ειμαι απλα ενα υπαλληλάκι εδω πέρα και δεν εχω αποψη για τιποτα και με το κοσμο ειμα παγοβουνο" δεν θα ΄΄έκανα ποτέ εισηγηση να πάρει κάποια ηψυλοτερη θέση στην ιεραρχια της επιχειρησης.

Ειναι απλα τα πράγματα μην τα αναλυουμε πάλι με δηθεν ευγενειες και σεβασμους στις αποψεις του συνομιλητη. Και ωωω μην τυχον και τον κοντράρω. Λοιπον αν νιώθεις και κινεισαι σαν υπαλληλάκι και μικρο αστος έτσι θα μεινεις ....

αν ομως έχεις σκοπο να πάς ενα βημα πιο πέρα απο τον διπλανο σου τοτε ισως και να σου βγει σε καλο. Λοιπον ο τυπος υπαλληλου που περιγράφετε... ειναι απλα αυτο. Ένας μέσος υπάλληλος χωρις προοπτικες για κάτι παραπέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top