Δεν θέλω να δουλέψω

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
....1) απο άτομο που δεν εχει οικονομικη αναγκη να δουλεψει και να ζησει καλα
....2) από άτομο που δε του τρεχουν απο τα πατζάκια αλλά θελει τα εξοδά του
....3) οπως το 2 αλλά που δεχεται να ζησει πιο λιτα.

...τι σκεψεις κανετε για τα ατομα αυτα ; Τι αρχική εντυπωση σας κανουν ;
Eξαρτάται τι ηλικία έχει αυτός που το λέει και τι έχει κάνει γενικά στη ζωή του ως τότε. Όσο πιο μικρός είναι, τόσο πιο πιθανό είναι να τον δικαιολογήσω. Το ίδιο κι αν είναι άνω των 50. Αλλά αν μιλάμε για άτομο γύρω στα 30 με 35 τότε σίγουρα θα προβληματιστώ, γιατί θα νιώσω πως το συγκεκριμένο άτομο δεν έχει ιδιαίτερη δημιουργικότητα και στόχους, γεγονός για το οποίο ναι μεν δεν μου πέφτει λόγος, αλλά από την άλλη θα αποτελούσε ανασταλτικό παράγοντα αν πχ ήθελα να κάνω σχέση ερωτική μαζί του (σε φιλικό επίπεδο δεν θα είχα κανένα πρόβλημα). Κι αυτό γιατί προσωπικά είμαι άνθρωπος που δίνει μεγάλη βάση (πλέον) στην επαγγελματική ζωή κι όχι για τις οικονομικές απολαβές, αλλά για την δημιουργία που ενέχει, οπότε νιώθω πως δύσκολα θα μπορούσα να συνεννοηθώ μακροπρόθεσμα με κάποιον που θα είχε τόσο διαφορετική φιλοσοφία ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ας ειχα μηχανη να κοβει χρημα και θα "δημιουργουσα" διαφορετικα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Α εγώ και μηχανή να είχα, πάλι θα δούλευα. Μου είναι αδύνατον να σκεφτώ πως δεν θα κάνω τίποτα και μόνο θα κάθομαι, θα ταξιδεύω, θα πηγαίνω για καφέ και θα χαλαρώνω.. (ναι, οκ, δεν ακούγεται κι άσχημο τώρα που το βλέπω, αλλά έχω τρέλα με την δουλειά μου ...πλέον :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με το Εδάδι.
Όσο δημιουργική κι αν είναι μια δουλειά, όσο κι αν ικανοποιούμε την ανάγκη μας για αυτοπραγμάτωση μέσω αυτής, όταν υπάρχουν προθεσμίες και πίεση η "μαγεία" χάνεται.
Δέχομαι όλα τα επιχειρήματα υπέρ της δουλειάς απο ανθρώπους που βρισκόνται λιγότερο απο 10 χρόνια στον επαγγελματικό στίβο.

Αν είχα την δυνατότητα θα πέρναγα όλη την υπόλοιπη ζωή μου ξαπλωμένη πάνω σε αυτήν την αιώρα
κι όταν θα βαριόμουν απλά θα άλλαζα πλευρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
3) δε γίνεται αυτό, χωρίς να υπάρχουν άλλου είδους έσοδα.
Δε γινεται να ζησεις πιο λιτα εννοεις ; πχ με τα εσοδα του ενος εκ των 2 συντροφων.

Μπορείς να μην εργάζεσαι καν και να είσαι ο πιο δημιουργικός άνθρωπος του κόσμου, σχεδόν το θεωρώ ικανό και αναγκάιο….
Οι λογοι που εργαζεται καποιος δεν ειναι μονο η εκφραση της δημιουργικοτητας, που μπορει να διοχετευθει και μεσα απο απασχολησεις και χομπυ.

Όσο δημιουργική κι αν είναι μια δουλειά, όσο κι αν ικανοποιούμε την ανάγκη μας για αυτοπραγμάτωση μέσω αυτής, όταν υπάρχουν προθεσμίες και πίεση η "μαγεία" χάνεται.
Δε μπορω να πω οτι συμφωνω και πολυ με αυτο. Οταν βλεπουμε γυρω μας εργασιομανείς και δουλευταραδες που λιωνουν στη δουλεια και ομως τους αρεσει. Οι κινεζοι εχουν ενα σοφο ρητο : "διαλεξε ενα επαγγελμα που πραγματικα σου αρεσει, και δε θα δουλεψεις ουτε μια μερα στη ζωη σου". Και στην τελική δε μιλαμε για τοσο ακραιες καταστασεις που η δουλεια μας, εκμηδενιζει ολη την υπολοιπη ζωη μας. Για μια νορμαλ δουλεια μιλαμε.

Δέχομαι όλα τα επιχειρήματα υπέρ της δουλειάς απο ανθρώπους που βρισκόνται λιγότερο απο 10 χρόνια στον επαγγελματικό στίβο.
Γιατι ; Ολοι οσοι εχουν δουλεψει παραπανω, το εχουν μετανιωσει ;

Αν είχα την δυνατότητα θα πέρναγα όλη την υπόλοιπη ζωή μου ξαπλωμένη πάνω σε αυτήν την αιώρα κι όταν θα βαριόμουν απλά θα άλλαζα πλευρό.
Ο σκοπος της υπαρξής σου δλδ, ειναι η ξαπλα ; Αυτο πιστευεις θα σε γεμιζε ; :/:

Προσωπικά αν και εχω μεγαλο ερωτα με το να ταξιδευω, να γνωριζω μερη,ανθρωπους πολιτισμους, τον πλανητη γενικοτερα, δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος οτι δε θα θελα να εχω και κατι για εργασια. Φυσικα και θα ηθελα να εχω την ανεση να μπορω να διαλεξω οτιδηποτε και να μπορω να το ασκησω με οποιοδηποτε τροπο επιλεξω (αφου δε θα εξαρταμαι οικονομικα απο αυτο). Αλλα θα υπηρχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δε μπορω να πω οτι συμφωνω και πολυ με αυτο. Οταν βλεπουμε γυρω μας εργασιομανείς και δουλευταραδες που λιωνουν στη δουλεια και ομως τους αρεσει. Οι κινεζοι εχουν ενα σοφο ρητο : "διαλεξε ενα επαγγελμα που πραγματικα σου αρεσει, και δε θα δουλεψεις ουτε μια μερα στη ζωη σου". Και στην τελική δε μιλαμε για τοσο ακραιες καταστασεις που η δουλεια μας, εκμηδενιζει ολη την υπολοιπη ζωη μας. Για μια νορμαλ δουλεια μιλαμε.


Γιατι ; Ολοι οσοι εχουν δουλεψει παραπανω, το εχουν μετανιωσει ;

Επέτρεψε μου να ρωτήσω κάτι.Πόσο χρονών είσαι,πόσα χρόνια δουλεύεις και κάτω απο ποιες συνθήκες.Δεν έχω σκοπό να στην πω απλά θέλω να καταλάβω που οφείλεται αυτή η διάσταση απόψεων.Αν θες μου δίνεις αυτά τα στοιχεία.

Ο σκοπος της υπαρξής σου δλδ, ειναι η ξαπλα ; Αυτο πιστευεις θα σε γεμιζε ; :/:

Πέρασα όλη μου την εφηβεία και 4-5 χρόνια μετέπειτα διερωτώμενη σε συζητήσεις με φίλους για το νόημα της ζωής και για τον λόγο που συμβαίνουν κάποια πράγματα.Ατέλειωτα ξενύχτια σε ταράτσες,με ποτά και τσιγάρα,αναλύσεις επι αναλύσεων,αμπελλοφιλοσοφίες και κλεμμένα ρητά κι απο όλα αυτά που είχαν ειπωθεί σήμερα ελάχιστα θυμάμαι, θυμάμαι όμως πολύ καλά πόσο μου άρεσαν εκείνες οι ρεμπελοβραδιές με φίλους αραχτοί απλά να μιλάμε και να μας πιάνει νευρικό γέλιο απο την τροπή των συζητήσεων.Αν μπορούσα να επιλέξω θα ήθελα όλη μου η ζωή να είναι μια τέτοια βραδιά κι εφόσον είναι εντελώς υποθετική η επιθυμία μου θα ήθελα να αντικαταστήσω την ταράτσα με την παραλία της φώτο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επέτρεψε μου να ρωτήσω κάτι.Πόσο χρονών είσαι,πόσα χρόνια δουλεύεις και κάτω απο ποιες συνθήκες.Δεν έχω σκοπό να στην πω απλά θέλω να καταλάβω που οφείλεται αυτή η διάσταση απόψεων.Αν θες μου δίνεις αυτά τα στοιχεία.
Να ρωτησω με ποιο σκεπτικο αυτες οι πληροφοριες θα σε βοηθησουν να καταλαβεις κατι ; Και για ποια διασταση αποψεων ακριβως μιλας ; Οσοι ειναι ευχαριστημενοι με τη δουλεια τους, ειναι επειδη δεν εχουν ωραρια,αφεντικο,πιεση κλπ ; Αυτο ειναι το ιδανικο,συμφωνοι. Ομως αν κανουν κατι που τους γεμιζει, και οι συνθηκες ΔΕΝ ειναι ακραιες οπως ειπα και πριν, ε δε θα αντεξουν μονο 10 χρονακια.

Επισης, η ηλικια μου και το που δουλευω, δε θα πρεπε να καθορισουν το αν εχεις δικιο η όχι. Μπορει να ειμαι 55 και να εχω περασει απο 5 δουλιες και να χω αδικο, οπως και μπορει να ειμαι 30 και να χω 1 και να εχω δικιο.

Πέρασα όλη μου την εφηβεία και 4-5 χρόνια μετέπειτα διερωτώμενη σε συζητήσεις με φίλους για το νόημα της ζωής και για τον λόγο που συμβαίνουν κάποια πράγματα.Ατέλειωτα ξενύχτια σε ταράτσες,με ποτά και τσιγάρα,αναλύσεις επι αναλύσεων,αμπελλοφιλοσοφίες και κλεμμένα ρητά κι απο όλα αυτά που είχαν ειπωθεί σήμερα ελάχιστα θυμάμαι, θυμάμαι όμως πολύ καλά πόσο μου άρεσαν εκείνες οι ρεμπελοβραδιές με φίλους αραχτοί απλά να μιλάμε και να μας πιάνει νευρικό γέλιο απο την τροπή των συζητήσεων.Αν μπορούσα να επιλέξω θα ήθελα όλη μου η ζωή να είναι μια τέτοια βραδιά κι εφόσον είναι εντελώς υποθετική η επιθυμία μου θα ήθελα να αντικαταστήσω την ταράτσα με την παραλία της φώτο.;)
Κι εμενα μαρεσουν πολυ αυτες οι στιγμες, δε διαφωνω. Και η φιλοσοφια επισης. Κι ομως, οσο και να μου αρεσουν, δε θα μπορουσα να ειναι ολη μου η ζωη μονο αυτο. Εχει τοσα πραγματα η ζωη που με ενδιαφερουν. Εχεις σκεφτει οτι το νοημα της ζωης ισως ειναι η εξερευνηση πχ ; Απο μια αιωρα επι 80 χρονια δεν εχεις και πολλες επιλογες, δε νομιζεις; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Να ρωτησω με ποιο σκεπτικο αυτες οι πληροφοριες θα σε βοηθησουν να καταλαβεις κατι ; Και για ποια διασταση αποψεων ακριβως μιλας ; Οσοι ειναι ευχαριστημενοι με τη δουλεια τους, ειναι επειδη δεν εχουν ωραρια,αφεντικο,πιεση κλπ ; Αυτο ειναι το ιδανικο,συμφωνοι. Ομως αν κανουν κατι που τους γεμιζει, και οι συνθηκες ΔΕΝ ειναι ακραιες οπως ειπα και πριν, ε δε θα αντεξουν μονο 10 χρονακια.

Επισης, η ηλικια μου και το που δουλευω, δε θα πρεπε να καθορισουν το αν εχεις δικιο η όχι. Μπορει να ειμαι 55 και να εχω περασει απο 5 δουλιες και να χω αδικο, οπως και μπορει να ειμαι 30 και να χω 1 και να εχω δικιο.

Δεν προσπαθώ να αποδειξώ ότι έχω δίκιο και συ άδικο, δεν έχει νόημα το θρεντ είναι εντελώς υποκειμενικό.Έγραψα ήδη το λόγο που σε ρωτάω.Δεν περίμενα να πάρω απάντηση για να πω την αλήθεια.

Εχεις σκεφτει οτι το νοημα της ζωης ισως ειναι η εξερευνηση πχ ;
Έχω πάψει να ασχολούμαι με το ζήτημα.......................................κι απο τότε που το έκανα νομίζω πως άρχισα και περισσότερο να το πλησιάζω (της δικής μου ζωής τουλάχιστον).

Απο μια αιωρα επι 80 χρονια δεν εχεις και πολλες επιλογες, δε νομιζεις; :)

Σου είπα, θα αλλάζω πλευρό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν προσπαθώ να αποδειξώ ότι έχω δίκιο και συ άδικο, δεν έχει νόημα το θρεντ είναι εντελώς υποκειμενικό.Έγραψα ήδη το λόγο που σε ρωτάω.Δεν περίμενα να πάρω απάντηση για να πω την αλήθεια.
Δε σου ζηταω το λογο που ρωτας. Ζηταω το σκεπτικο συμφωνα με το οποιο αν απαντησω "ταδε" θα πας προς καποιο συμπερασμα κλπ. Αν το σκεφτεις λιγο, θα καταλαβεις γιατι δε σου δωσα απαντηση.

Έχω πάψει να ασχολούμαι με το ζήτημα.......................................κι απο τότε που το έκανα νομίζω πως άρχισα και περισσότερο να το πλησιάζω (της δικής μου ζωής τουλάχιστον).
Και τι σε εμποδιζει να εχεις και την αιωρα, αλλά και την εργασια σου ;

Σου είπα, θα αλλάζω πλευρό;)
Αν σου πω τωρα οτι καποια λογια σου δεν ταιριαζουν με την υπογραφη σου, πως θα σου φανει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με το Εδάδι.
Όσο δημιουργική κι αν είναι μια δουλειά, όσο κι αν ικανοποιούμε την ανάγκη μας για αυτοπραγμάτωση μέσω αυτής, όταν υπάρχουν προθεσμίες και πίεση η "μαγεία" χάνεται.
Δέχομαι όλα τα επιχειρήματα υπέρ της δουλειάς απο ανθρώπους που βρισκόνται λιγότερο απο 10 χρόνια στον επαγγελματικό στίβο.

Αν είχα την δυνατότητα θα πέρναγα όλη την υπόλοιπη ζωή μου ξαπλωμένη πάνω σε αυτήν την αιώρα
κι όταν θα βαριόμουν απλά θα άλλαζα πλευρό.

το λες επειδή δεν είσαι σπίτι ... μείνε για λίγο καιρό και ξαναμιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Βαρέθηκα να εξηγώ το ίδιο πράγμα σε διάφορες παραλλαγές.Αυτό είναι το σκεπτικό μου, μπορείτε να το δεχτείτε είτε να το απορρίψετε ελεύθερα, δεν μπορείτε όμως να μου το αλλάξετε :P κι είναι μάταιη η διαδικασία να εξηγώ τι με οδήγησε σε αυτό.
Και commie ποτέ δεν έγραψα ότι θέλω να κάτσω μεσα σε ένα σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Κleftra Power!

Τα λέει όπως θα ήθελα να τα πω! Ειδικά εκεί με την αιωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βαρέθηκα να εξηγώ το ίδιο πράγμα σε διάφορες παραλλαγές.Αυτό είναι το σκεπτικό μου, μπορείτε να το δεχτείτε είτε να το απορρίψετε ελεύθερα, δεν μπορείτε όμως να μου το αλλάξετε :P κι είναι μάταιη η διαδικασία να εξηγώ τι με οδήγησε σε αυτό.
Και commie ποτέ δεν έγραψα ότι θέλω να κάτσω μεσα σε ένα σπίτι.
Μην ανησυχεις, δεν σε συμπαθουμε ακομα τοσο πολυ ωστε να στο αλλαξουμε :P

Ομως δεν ειδα να εξηγεις καπου το πως η διαφορα στην αποψη μας, εχει να κανει με την ηλικια και το ποσα χρονια εχει εργαστει καποιος (γιατι αυτο ηταν το τελευταιο ερωτημα). Ποσο μαλλον οτι το εχεις κανει και "σε διαφορες παραλλαγες". Αν ειναι καπου και δε το βλεπω, βοηθειστε τον αοματο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ομως δεν ειδα να εξηγεις καπου το πως η διαφορα στην αποψη μας, εχει να κανει με την ηλικια και το ποσα χρονια εχει εργαστει καποιος (γιατι αυτο ηταν το τελευταιο ερωτημα). Ποσο μαλλον οτι το εχεις κανει και "σε διαφορες παραλλαγες". Αν ειναι καπου και δε το βλεπω, βοηθειστε τον αοματο.

Λόρυ έχεις αρχίσει και με κουράζεις.........:/:
Σε πολλές παραλλαγές έχω προσπαθήσει να εξηγήσω γιατί επιλέγω κάτι τέτοιο κι όχι που οφείλεται η διαφορά στην απόψη μας, οπότε δεν είσαι αόματος που δεν το βλέπεις απλά είσαι βιαστικός στο να απαντήσεις χωρίς να καταλαβαίνεις τι γράφω.
Είναι απολύτος λογικό κι αναμενόμενο η άποψη μας για την εργασία να επηρεάζεται απο το αν δουλεύουμε καταρχάς ή αν υποθετικά προσδοκούμε όλα τα θετικά της εργασίας μας, απο το πόσα χρόνια δουλεύουμε, σε τι είδους επάγγελμα και κάτω απο ποιες συνθήκες.Πόσο πιο απλοικό να το κάνω????:(:(:(:confused::confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Bρε αυτο εννοειται. Το ΠΩΣ σε ρωταω τοση ωρα και δε μου λες! ΠΩΣ επηρεαζεται κατα τη γνωμη ΣΟΥ. Και γω απλα δε τα γραφω ; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Όταν ακούω αυτη την φράση... εκνευρίζομαι αφάνταστα.:mad:
Τι θα πεί δεν θέλω να δουλέψω....!!!! Και τι νομίζεις ότι θα κάνεις?
Άλλο αν τα έχεις περίσια και δεν έχεις ανάγκη...
αλλά πάλι κατι πρεπει να κανεις για να νιώθεις οτι προσφέρεις...
"είμαι εργασιομανής εγω":hmm: και απεχθάνομαι τους τεμπέληδες
η γνώμη μου είναι αυτή. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
....1) απο άτομο που δεν εχει οικονομικη αναγκη να δουλεψει και να ζησει καλα
....2) από άτομο που δε του τρεχουν απο τα πατζάκια αλλά θελει τα εξοδά του
....3) οπως το 2 αλλά που δεχεται να ζησει πιο λιτα.

...τι σκεψεις κανετε για τα ατομα αυτα ; Τι αρχική εντυπωση σας κανουν ;

Λυπάμαι τα άτομα που επιλέγουν να μην δουλέψουν. Είτε κουράστηκαν πολύ και δεν έχουν όρεξη - δύναμη να προσφέρουν κάτι άλλο, μεσο δουλειας, στον εαυτο τους ή στην κοινωνία, είτε, όπως προηγουμένως αναφέρθηκε, χρειάζονται την επίβλεψη ενός ψυχολόγου.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Λοιπόν...

Αν κάποιος είχε τις απόψεις της 2ης και 3ης κατηγορίας, θα με χαλούσε αλλά από την αλλη θα σκεφτόμουν ότι κάποια στιγμή θα είχε ανάγκη και θα άρχιζε να δουλεύει. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ένα τέτοιο άτομο δεν πρόκειται να το βοηθούσα οικονομικά.

Αν κάποιος είχε τέτοια οικονομική άνεση, σαν την 1η περίπτωση, ώστε να μη χρειαζόταν να δουλέψει, θα τον ζήλευα :P.

Είχα σκεφτεί αρχικά ότι αν κέρδιζα ΠΟΛΛΑΑΑΑ λεφτά σε κάποιο τυχερό παιχνίδι, θα έκανα κάποιες επενδύσεις με αυτά ώστε να μην τελειώσουν, αλλά συνεχώς να αυξάνονται και θα δούλευα σε κάποια δουλειά μέχρι να βαρεθώ και να φύγω και όταν θα βαριόμουν να κάθομαι θα έψαχνα για άλλη δουλειά (ή όταν υπήρχε πίεση από το χώρο εργασίας, θα αντιδρούσα χωρίς να σκέφτομαι τις συνέπεις κλπ κλπ - πράγμα πολύ ανακουφιστικό :clapup:). Αυτό το συζητούσα με κάποιο συνάδελφο μια μέρα, αλλά ακριβώς την ίδια μέρα συνέβη κάτι στη δουλειά που με έκανε να αναθεωρήσω και να πω ότι, και όλα τα λεφτά του κόσμου να έχω, δεν πρόκειται να δουλέψω ΠΟΤΕ για κάποιον άλλον :mad:.

Από την άλλη, τώρα που βρίσκομαι σε μια διαρκή κατάσταση χαλάρωσης, πρέπει να ομολογήσω ότι είναι υπερβολικά ΒΑΡΕΤΟ να κάθεσαι όλη μέρα. Βέβαια αν ήμουν μεγάλη σε ηλικία και κουρασμένη από τη ζωή θα περίμενα πώς και πώς να γίνει έτσι η ζωή μου :confused:.

Οπότε τελικά, αν είχα λεφτά σαν την 1η περίπτωση, θα κοίταζα να κάνω ό,τι με ενδιαφέρει (κυρίως ταξίδια) και να καταναλώνω την ενέργειά μου σε πράγματα που θα με ικανοποιούσαν (π.χ. μια επιχειρηματική προσπάθεια ή εθελοντισμός κλπ κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ξεθαβω παλιο θεμα..

Όταν ακούτε αυτή τη φράση...
....1) απο άτομο που δεν εχει οικονομικη αναγκη να δουλεψει και να ζησει καλα
....2) από άτομο που δε του τρεχουν απο τα πατζάκια αλλά θελει τα εξοδά του
....3) οπως το 2 αλλά που δεχεται να ζησει πιο λιτα.

...τι σκεψεις κανετε για τα ατομα αυτα ; Τι αρχική εντυπωση σας κανουν ;

1.Τον ζηλευω..
2.Ειναι αδυνατον αυτο στην κοινωνια μας..
3.Και αυτο αδυνατον το βλεπω..

Λυπάμαι τα άτομα που επιλέγουν να μην δουλέψουν. Είτε κουράστηκαν πολύ και δεν έχουν όρεξη - δύναμη να προσφέρουν κάτι άλλο, μεσο δουλειας, στον εαυτο τους ή στην κοινωνία, είτε, όπως προηγουμένως αναφέρθηκε, χρειάζονται την επίβλεψη ενός ψυχολόγου.:/:

Απο ποτε η δουλεια εγινε προσφορα στην κοινωνια και οχι στην τσεπη του εργοδοτη?
Την λεξη υπεραξια την γνωριζεις?
Βαριες κουβεντες λες βρε συ..Τζιζ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artakserksis

Νεοφερμένος

Ο Artakserksis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 92 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το "δεν θέλω να δουλέψω" το δέχομαι (και το υποστηρίζω βασικά) μόνο σε μία περίπτωση, που βασικά δεν είναι δεν είναι ακριβώς "δεν θέλω να δουλέψω" αλλά πιο πολύ "δεν θέλω να έχω δουλειά". Δείτε αυτό το άρθρο που έχει αρκετά καλές ιδέες πάνω σε αυτό: ...10-reasons-you-should-never-get-a-job/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top