Ο σκοπός του ανθρώπου είναι η αναπαραγωγή;

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xiozil:
Οι απόψεις πέρα από λόγια οδηγούν και σε συγκεκριμένες πρακτικές.

Οι απόψεις οδηγούν σε πρακτικές μόνο όταν βρουν απήχηση, και μάλιστα μαζική απήχηση. Χωρίς ευρύτερη υποστήριξη παραμένουν λόγια. Καμιά φορά μάλιστα παραμένουν μόνο σκέψεις! :)

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Όταν μιλάμε για τα συναισθήματα κάποιου άλλου, τότε σαφώς και δε μπορείς να έχεις άποψη! Το συγκεκριμένο είναι καθαρά θέμα βιωματικής εμπειρίας. Πώς μπορείς να συγκρίνεις τη συναισθηματική πληρότητα της δημιουργίας ανάμεσα στην τέχνη και στη γέννα όταν ούτε καλλιτέχνης είσαι ούτε έχεις γεννήσει; Το να συγκρίνεις δύο συναισθήματα που δεν έχεις νιώσει είναι σα να συγκρίνεις δύο χρώματα που δν έχεις δει!

Ο διάλογος Edmund-Percy μου φάνηκε πολύ διασκεδαστικός και αποκαλυπτικός, και η παρομοίωση χρωμάτων-συναισθημάτων πολύ πετυχημένη. Όμως με το «δε μπορείς να έχεις άποψη» διαφωνώ, θα προτιμούσα μια διαφορετική διατύπωση. Όλοι μπορούν κατά τη γνώμη μου να έχουν άποψη, αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να έχουν άποψη για τα πάντα, ιδίως γι αυτά που αγνοούν. Όπως και νά 'χει προσωπικά δίνω διαφορετικό βάρος στις διάφορες απόψεις, ανάλογα με το ποιος τις λέει και με τι επιχειρήματα τις στηρίζει.

Ίσως ο λόγος που τόσοι άνθρωποι πιέζουν τους εαυτούς τους να έχουν γνώμη για όλα, να είναι ο φόβος του αγνωστικισμού. Αν δεν έχουν άποψη περί παντός επιστητού σημαίνει ότι υπάρχουν πράγματα που αγνοούν, και αν το παραδεχτούν μπορεί να χαρακτηριστούν αγνωστικιστές. Επομένως βαφτίζουν την άγνοιά του γνώση ή πίστη κατά περίπτωση, και πορεύονται ευτυχείς τον ανάξιο λόγου βίο τους.

Επί του θέματος, απ' όσα έχουν ειπωθεί μέχρι στιγμής κατέληξα στο εξής συμπέρασμα. Σκοπός του ανθρώπου δεν είναι η αναπαραγωγή, είναι το σεξ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
... Σκοπός του ανθρώπου δεν είναι η αναπαραγωγή, είναι το σεξ! :D

...το καλό σεκς ;) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Βρε Νέσσα ενώ έχεις δίκιο (κατ'εμε) μην το ακυρώνεις όντας επιθετική. Κρίμα είναι να έχεις τόσο σωστά επιχειρήματα και να χάνεις το δίκιο σου λόγω επιθετικότητας. [smilie=4,19,40] (ναι, ξέρω, πρέπει κάποτε να το εφαρμόσω κι εγώ αυτό :P)

Η ειρωνεία Μισέλ είναι πως ενώ κι εγώ συμφωνώ μαζί της (στη βάση ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να επιλέξει ελευθερα αν θα κάνει παιδιά ή όχι) σε ορισμένα μνμ της μου βγάζει τόσο ακραίες απόψεις που δεν μου αφήνει περιθώριο να μην διαφωνήσω σε κάποια σημεία:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Δεν νομίζω ότι πρέπει να γεννήσω πρώτα για να ξέρω πως θα έδινα τα δικά μου μάτια στο (χτύπα ξύλο) τυφλό παιδί μου προκειμένου να δει, έστω και για ένα μονάχα λεπτό....

Έχω την εντύπωση ότι καμιά υγιής μητέρα σε κατάσταση πνευματικής διαύγειας δε θα αποφάσιζε να τυφλωθεί για να δώσει το φως στο τυφλό παιδί της για ένα λεπτό. Μόνο που φοβάμαι πως δε μπορώ να αποδείξω αυτό τον ισχυρισμό, όχι γιατί δεν υπάρχουν μανάδες τυφλών παιδιών αλλά διότι το συγκεκριμένο ιατρικό - τεχνολογικό επίτευγμα της στιγμιαίας όρασης παραμένει στη σφαίρα της φαντασίας επί του παρόντος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Έχω την εντύπωση ότι καμιά υγιής μητέρα σε κατάσταση πνευματικής διαύγειας δε θα αποφάσιζε να τυφλωθεί για να δώσει το φως στο τυφλό παιδί της για ένα λεπτό. Μόνο που φοβάμαι πως δε μπορώ να αποδείξω αυτό τον ισχυρισμό, όχι γιατί δεν υπάρχουν μανάδες τυφλών παιδιών αλλά διότι το συγκεκριμένο ιατρικό - τεχνολογικό επίτευγμα της στιγμιαίας όρασης παραμένει στη σφαίρα της φαντασίας επί του παρόντος. :)
Συμφωνώ απολύτως!! Απο την πρώτη στιγμή που διάβασα αυτό το μήνυμα αυτό σκεφτόμουν!! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
....... το συγκεκριμένο ιατρικό - τεχνολογικό επίτευγμα της στιγμιαίας όρασης παραμένει στη σφαίρα της φαντασίας επί του παρόντος. :)

Χρησιμοποίησα αυτή την υπερβολή για να τονίσω πως μια μάνα θα μπορούσε ακόμα και μάταια, να θυσιάσει τον εαυτό της για το καλό του παιδιού της, έστω και αν το "καλό" διαρκούσε ελάχιστο.
Φαντάζομαι πως είναι θείο δώρο για έναν τυφλό να δει και ας διαρκέσει η δυνατότητα της όρασης μόνο ένα λεπτό. Μπορεί ιατρικά να μην είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο, αλλά είμαι σίγουρη πως είναι ευχή πολλών μανάδων που έχουν τυφλά παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Eίναι όμως παράλογο γιατί προσωπικά δεν συμβάλλει στο καλό του.
Η μάνα χρειάζεται τα μάτια για να το φροντίσει, ειδικά αν είναι τυφλό. Αν έκανε κάτι τέτοιο, μετά την πάροδο του ενός λεπτού θα ήταν και οι δύο τυφλοί. Οπότε αντί να φροντίσει η μητέρα το παιδί θα έπρεπε να βρεθεί κάποιος άλλος για να τους φροντίσει και τους 2.
Άρα όσο κι αν θέλει το καλό του παιδιού της μια μάνα, αν σκεφτεί λογικά δεν θα έπρεπε πιστευω να κάνει κάτι τέτοιο. Ακόμα κι αν γινόταν και φαίνεται συναισθηματικά σωστό και γενναίο, αν το πάρεις ορθολογιστικά είναι ο,τι χειρότερο μπορούσε να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Eίναι όμως παράλογο γιατί προσωπικά δεν συμβάλλει στο καλό του.
Η μάνα χρειάζεται τα μάτια για να το φροντίσει, ειδικά αν είναι τυφλό. Αν έκανε κάτι τέτοιο, μετά την πάροδο του ενός λεπτού θα ήταν και οι δύο τυφλοί. Οπότε αντί να φροντίσει η μητέρα το παιδί θα έπρεπε να βρεθεί κάποιος άλλος για να τους φροντίσει και τους 2.
Άρα όσο κι αν θέλει το καλό του παιδιού της μια μάνα, αν σκεφτεί λογικά δεν θα έπρεπε πιστευω να κάνει κάτι τέτοιο. Ακόμα κι αν γινόταν και φαίνεται συναισθηματικά σωστό και γενναίο, αν το πάρεις ορθολογιστικά είναι ο,τι χειρότερο μπορούσε να κάνει.

Μπορεί να μην στέκει σαν σκέψη, όμως μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι μια μάνα θα το έκανε αν χρειαζόταν?
Εκεί θέλω να καταλήξω.... Μην παίρνεις το παράδειγμα της μετρητοίς. Το συμπέρασμα που βγαίνει κράτα μόνο σαν σκέψη. Και το συμπέρασμα είναι ότι μια μάνα μπορεί να φτάσει στα άκρα για το παιδί της.

Πείτε μου λοιπόν πάλι, ότι πρέπει ΠΡΩΤΑ να γεννήσω για να βγάλω αυτό το συμπέρασμα..... Αφού είμαι ήδη διατεθειμένη να προσφέρω τον ίδιο μου τον εαυτό για το παιδί που ΔΕΝ εχω αποκτήσει ακόμα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Μια τέτοια πράξη ακραίου αλτρουισμού της από την πλευρά της μητέρας προς το παιδί της, γίνεται μία πράξη ακραίου εγωισμού αν ειδωθεί από την πλευρά των γονιδίων. Το γονίδιο της μητρικής αυτοθυσίας που βρίσκεται στο σώμα της μητέρας, βρίσκεται και στο σώμα του παιδιού με πιθανότητα 50% (τουλάχιστον). Επομένως η θυσία της μητέρας προς το παιδί της είναι ταυτόχρονα η θυσία του συγκεκριμένου γονιδίου για τον εαυτό του. Το γονίδιο θα προτιμούσε να συνεχίσει να βρίσκεται και στα δύο σώματα, αλλά αν πρέπει να διαλέξει θα προτιμήσει αυτό με τις καλύτερες προοπτικές αναπαραγωγής. Αυτός είναι και ο λόγος που η μητέρα θα θυσιαστεί χωρίς δεύτερη σκέψη για να σώσει τον εικοσάχρονο μοναχογιό της, αλλά δε θα θυσιαστεί για να σώσει το τέταρτο παιδί της, αν είναι ένα διανοητικά καθυστερημένο βρέφος. Φυσικά η ίδια η μητέρα δεν το βλέπει έτσι. Το γονίδιο επιδιώκει τους σκοπούς του κινώντας με μοχλούς τα συναισθήματα της μητέρας. Τα σχετικά μαθηματικά (αξίζει ή δεν αξίζει να θυσιαστώ) γίνονται σε υποσυνείδητο ή ασυνείδητο επίπεδο. Η ψυχή της θα πονέσει βαθιά για το χαμό του μωρού της, και οι τύψεις της που δεν το έσωσε θα τη βασανίζουν για όλη τη ζωή της. :(

Υ.Γ. Αν πάθατε σοκ διαβάζοντας τα παραπάνω, μάλλον ήταν η πρώτη φορά που ήρθατε σε επαφή με τη συλλογιστική της εξελικτικής ψυχολογίας ή κοινωνιοβιολογίας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Μια τέτοια πράξη ακραίου αλτρουισμού της από την πλευρά της μητέρας προς το παιδί της, γίνεται μία πράξη ακραίου εγωισμού αν ειδωθεί από την πλευρά των γονιδίων. Το γονίδιο της μητρικής αυτοθυσίας που βρίσκεται στο σώμα της μητέρας, βρίσκεται και στο σώμα του παιδιού με πιθανότητα 50% (τουλάχιστον). Επομένως η θυσία της μητέρας προς το παιδί της είναι ταυτόχρονα η θυσία του συγκεκριμένου γονιδίου για τον εαυτό του. Το γονίδιο θα προτιμούσε να συνεχίσει να βρίσκεται και στα δύο σώματα, αλλά αν πρέπει να διαλέξει θα προτιμήσει αυτό με τις καλύτερες προοπτικές αναπαραγωγής. Αυτός είναι και ο λόγος που η μητέρα θα θυσιαστεί χωρίς δεύτερη σκέψη για να σώσει τον εικοσάχρονο μοναχογιό της, αλλά δε θα θυσιαστεί για να σώσει το τέταρτο παιδί της, αν είναι ένα διανοητικά καθυστερημένο βρέφος. Φυσικά η ίδια η μητέρα δεν το βλέπει έτσι. Το γονίδιο επιδιώκει τους σκοπούς του κινώντας με μοχλούς τα συναισθήματα της μητέρας. Τα σχετικά μαθηματικά (αξίζει ή δεν αξίζει να θυσιαστώ) γίνονται σε υποσυνείδητο ή ασυνείδητο επίπεδο. Η ψυχή της θα πονέσει βαθιά για το χαμό του μωρού της, και οι τύψεις της που δεν το έσωσε θα τη βασανίζουν για όλη τη ζωή της. :(

Πάντα αναλύεις τα πράγματα τόσο πολύ? :)
Μ'αρέσεις..... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
crazyhelen πολλές φορές η θεωρία διαφέρει απο την πράξη δυστυχώς... Μπορεί να λέμε μεγάλα λόγια αλλά όταν έρθει η στιγμή να τα κάνουμε πράξη δειλιάζουμε και αυτό το έχω ζήσει πολλές φορές και όχι μόνο στον εαυτό μου.
Μπορεί βέβαια μιας και μιλάς για τον εαυτό σου όντως να το έκανες. Εσύ σε ξέρεις άλλωστε καλύτερα απο μένα. Εγώ πάντως προς το παρόν, δεδομένου βέβαια οτι δεν έχω γεννήσει για να ξέρω, δεν νομίζω να το έκανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ο καθένας έχει τους προσωπικούς του στόχους, ανάλογα με τα δικά του μοναδικά κριτήρια. Δεν θα αφήσουμε, ή τουλάχιστον δεν πρέπει να αφήνουμε ανούσια κλισέ και τις απόψεις κάποιων να μας επηρεάζουν.

Αν πράγματι νιώθουν κάποιες γυναίκες ότι, ναι, θέλουν να παντρευτούν και να κάνουν παιδιά, τότε ας το πράξουν και ας είναι περήφανες για αυτό. Αλλά αν δεν το θέλουν, τότε γιατί να το κάνουν; Για να μην πει κάποιος ότι είναι γεροντοκόρη; Δεν είναι σοβαρός λόγος, αυτός. Αλλά γενικά νοοτροπίες τύπου ''ο προορισμός της γυναίκας είναι....κλπ. κλπ.'' δεν έχει βάση, αφού όλοι οι άνθρωποι διαφέρουν, λογικό είναι να έχουν διαφορετικούς στόχους και, ναι, άρα και διαφορετικούς προορισμούς ή σκοπούς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παπαδόπουλος10077

Νεοφερμένος

Ο Παπαδόπουλος10077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το καλό με τις γυναίκες είναι πώς όταν θέλουν κάποιον τον έχουν.... ενώ με τους άντρες δεν ισχύει το ίδιο... Οι γυναίκες έχουν γίνει πολύ ελέυθερες... το αυτοκινητάκι τους... το τσιγαρακι τους... σαν να ήταν σε κλουβι είναι πλεον δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Το καλό με τις γυναίκες είναι πώς όταν θέλουν κάποιον τον έχουν.... ενώ με τους άντρες δεν ισχύει το ίδιο... Οι γυναίκες έχουν γίνει πολύ ελέυθερες... το αυτοκινητάκι τους... το τσιγαρακι τους... σαν να ήταν σε κλουβι είναι πλεον δυστυχώς...

Γιατί είναι τόσο αρνητικό να έχουν ''το αυτοκινητάκι τους'' ή ''το τσιγαράκι τους'';; Γιατί είναι κακό που έγιναν ελέυθερες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εγώ μαζί σου είμαι. ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το καλό με τις γυναίκες είναι πώς όταν θέλουν κάποιον τον έχουν.... ενώ με τους άντρες δεν ισχύει το ίδιο... Οι γυναίκες έχουν γίνει πολύ ελέυθερες... το αυτοκινητάκι τους... το τσιγαρακι τους... σαν να ήταν σε κλουβι είναι πλεον δυστυχώς...

αυτο ειναι το "φυσικο". Οι γυναικες περασαν μια φαση καταπιεσης που κρατησε περιπου χμμμμ....2-3000 χρονια, οχι περισοτερο. Μπροστα στο 1.000.000 του ανθρωπινου ειδους που οι γυναικες (εχοντας τη σεξουαλικη επιλογη) ηταν ελευθερες δεν ειανι τιποτα.

και να λες παλι καλα γιατι αν δωσεις την σεξουαλικη επιλογη στους αντρες ζητω που καικαμε, το ανθρωπινο ειδος θα μεινει πληρως στασιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
. Οι γυναικες περασαν μια φαση καταπιεσης που κρατησε περιπου χμμμμ....2-3000 χρονια, οχι περισοτερο.
σωστο..αλλα καποτε πρεπει να ισορροπησουν τα πραγματα..

για το καλων και ανδρων και γυναικων,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
σωστο..αλλα καποτε πρεπει να ισορροπησουν τα πραγματα..

για το καλων και ανδρων και γυναικων,,
....μα δε βλεπεις τι λεει ο epote....αν την παρετε εσεις την επιλογη στα χερια σας ''ζητω που καηκαμε'' αστα λοιπον ως εχουν τα πραγματα....με τις γυναικες να εχουν την επιλογη στα χερια τους ....ξερουν αυτες...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά λέτε και ξαναλέτε ότι ο σκοπός της γυναίκας είναι να γίνει μάνα; Ο καθένας βάζει ό,τι στόχους θέλει στη ζωή του. Διαφορετικοί άνθρωποι ψάχνουν την ευτυχία με διαφορετικό τρόπο.

Και στο κάτω-κάτω κανείς δε λέει ότι ο σκοπός του άντρα είναι να γονιμοποιήσει μια γυναίκα :mad:

σκοπος στη ζωη ειναι η ευτυχια. η αληθινη ευτυχια ερχεται μονο μεσα απο την αγαπη....οχι απαραιτητα απο τους απογονους...και ακομα και σε αυτο το θεμα μη το βλεπεις εντελως βιολογικα...το να αποκτησεις απογονους, πιστεψε με κανεις δν το κανει "για να ζησει το ειδος μας",( ισα ισα αν εχει μυαλο θα ξερει πως χιλιες φορες να μην υπαρχει τετοιο ον σαν εμας:P ) ειναι κατι πολυ πιο περιπλοκο και ανωτερο απο μια απλη διαιωνιση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν την παρετε εσεις την επιλογη στα χερια σας ''ζητω που καηκαμε'' αστα λοιπον ως εχουν τα πραγματα....με τις γυναικες να εχουν την επιλογη στα χερια τους ....ξερουν αυτες...

στο θεμα του ζευγαρωματος των ανθρωπων συμφωνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top