Ηλεκτρολογικές απορίες

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βασικά θέλω να ρωτήσω αν μια συσκευή που έχει φτιαχτεί για την Αγγλία έχει και διαφορετικές απαιτήσεις για είσοδο ρεύματος και όχι μόνο διαφορετικό βύσμα;

Δηλαδή για να δουλέψει στην Ελλάδα, χρειάζεται μετατροπέας/άλλο καλώδιο ή και μετασχηματιστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Domestic AC power plugs and sockets - Type G (British 3-pin)

Recently the UK standard specification has been altered from the old 240V AC to a nominal 230V AC to come into line with the rest of Europe.
Οπότε αφού λειτουργεί και εκεί στα ίδια Volts τότε δεν βρίσκω γιατί να θέλει κάτι παραπάνω από adaptor για να δουλέψει εδώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Σε πια χώρα χρησιμοποιούνται 110V στις συσκευές και γιατί γίνεται αυτό; :hmm:
(Δεν είμαι σίγουρος αν όντως χρησιμοποιούνται, απλά έχει τύχει να δω - κυρίως παλιές- συσκευές οι οποίες είχαν διακόπτη για μετάβαση από 110V σε 220V και αντίστροφα).



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η συσκευή γράφει 100 με 240V ... είναι λογικό αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
110 volt τάση ρεύματος έχουν τα σπίτια στις ΗΠΑ και νομίζω στην Ιαπωνία. Στην Ευρώπη και την Ασία ακολουθούμε το σύστημα των 220 volt.

Στην πραγματικότητα πρόκειται για άλλη μια κόντρα βγαλμένη απο την ιστορία. Με λίγα λόγια απο την μια ηταν ο Nicola Tesla που υποστήριζε το εναλασσόμενο ρεύμα ( AC) , των 60 Hz και 240 volts ....και απο την άλλη ο Thomas Edison που "ψήφιζε" συνεχές ρεύμα (DC) και 110 volts. Και οι δυο περιπτώσεις έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους αλλα τελικά υπερίσχυσε το εναλασσόμενο ρεύμα καθώς το συνεχές αδυνατούσε να παρέχει την ισχύ που απαιτούνταν σε μεγάλες αποστάσεις ( χωρίς πελώριες απώλειες φυσικά ).

Όταν χτίστηκε το πρώτο εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας η Γερμανική εταιρία που το ανέλαβε τροποποίησε την συχνότητα στα 50 Hz απο τα 60 Hz για λόγους μαθηματικής συμβατότητας με το μετρικό σύστημα (1,2,5..). Αυτή η πρακτική επεκτάθηκε σε όλη την Ευρώπη πλην της Αγγλίας που όμως το άλλαξε και αυτή μετά τον 2 παγκόσμιο πόλεμο (μεγάλο λάθος της).

Σήμερα πληρώνουμε πολλά εξαιτίας αυτής της αλλαγής για λόγους που αν αναλύσω δεν θα τους διαβάσει κανείς :P. Έτσι το ιδανικό σύστημα των 220/240 volt , 60 Hz το ακολουθούν μόνο οι χώρες Φιλιπίνες, Περού, Ν. Κορέα και 2-3 ακόμη ίσως.

Για να γυρίσουμε στην ιστορική αναδρομή μας στην πορεία του χρόνου και ενω όλος ο κόσμος χρησιμοποιούσε τα 110 volt (50s-60s) τα Ευρωπαικά κράτη άυξησαν την τάση στα 220 volt για περισσότερη ισχύ και λιγότερες απώλειες. Παράλληλα το ίδιο επιθυμούσαν και οι ΗΠΑ αλλα ήταν ασυμφορο οικονομικά να αντικαταστήσουν τις ηδη υπάρχουσες ηλεκτρικές εγκαταστάσεις τους. Μην ξεχνάμε πως ο ηλεκτρισμός και οι αντιστοιχες οικιακές συσκευές είχαν προ πολυ καιρού εισχωρήσει στο μέσο αμερικανικο σπίτι ενω στην Ευρώπη όχι.

Απο ολα αυτά κατανοούμε την διαφορετικότητα στην ηλεκτρική παροχή ανα τον κόσμο και που οφείλεται. Αν έχω κάνει λάθοι ελπίζω οι κύριοι συνάδελφοι να με συγχωρέσουν δεν είχα πρόθεση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δηλαδή η συσκευή γράφει 100 με 240 και όχι 220 με 240 για λόγους συμβατότητας;

Σήμερα πληρώνουμε πολλά εξαιτίας αυτής της αλλαγής για λόγους που αν αναλύσω δεν θα τους διαβάσει κανείς.

Αν τους αναλύσεις, κλείνω από τώρα ότι θα τους διαβάσω! :redface::P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ναι θα έλεγα πως έχουν διάφορες έχω εμπειρία από την μεγάλη νήσ.
Η τάση ρευμάτων εκεί ποικίλη άσε που έχουν παράξενες υποδοχές πριζών και καλωδίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εαν η συσκευή π.χ. λάπτοπ γράφει Input: 110-240V στον μετασχηματιστή της τότε με έναν adaptor ( όπου και εαν αυτός χρειάζεται , απαιτείται για την προσαρμογή της συσκευής στην μπρίζα ) μπορείς άφοβα να πάρεις είτε 110 είτε 220 volt.Βασικά τίποτα απο όσα λένε οι κατασκευαστές ή οι εταιρίες ηλεκτροδότησης δεν είναι απόλυτο. Όσο πιο προηγμένη είναι κατα βάση μια συσκευή τόσο ποιο συμβατή είναι. Έτσι ενα πιστολάκι θα καεί πιθανόν ενω ένα λάπτοπ θα λειτουργεί τέλεια.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η καταστροφή των συσκευών μας απο "κακής ποιότητας ρεύμα". Όταν ήμουν Καβάλα πριν 8 χρόνια θυμάμαι οτι τους θερινούς μήνες ( που πέρναμε ρεύμα απο Βουλγαρία - Κοζλοντούι ) η λάμπα τρεμόπαιζε, ο υπολογιστής παρουσίαζε προβλήματα με καμένα τροφοδοτικά κ.α. Αυτό συνέβαινε λόγω ασταθούς ρεύματος δηλ. δεν έπαιζε η τάση αλλα η συχνότητα του ρεύματος πράγμα καταστροφικό για συσκευή.

Αν τους αναλύσεις, κλείνω από τώρα ότι θα τους διαβάσω! :redface::P:redface:
Ας μην μπούμε σε τεχνικά θέματα γιατί ή θα πορωθώ ή θα εκτεθώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η απορία μου δημιουργήθηκε για τον φορτιστή του Gamucci ο οποίος γράφει AC 100-240V/50-60hz.

Επίσης μιας και το βίσμα του καλοδιού είναι πολύ κλασικό, δεν αγόρασα αντάπτορα, αλλά βρήκα ευρωπαικό καλώδιο. Είναι οκ αυτό, έτσι;

Ορίστε τι εννοώ κλασσικό:
gamucci.jpg
Ας μην μπούμε σε τεχνικά θέματα γιατί ή θα πορωθώ ή θα εκτεθώ

Ε και; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Αφού έχει input το εύρος ρεύματος που λες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα . Άλλα κάτι μου λέει πως το ξέρεις ήδη αφου για να έχεις πάρει καλώδιο θα ρώτησες και στο κατάστημα :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπα, πήρα το καλώδιο από μια άλλη συσκευή στο home
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάλια8909

Νεοφερμένος

Η Βάλια8909 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα πάω ταξίδι στη Γερμανία και ήθελα να σιγουρευτώ ότι μπορώ να πάρω το πιστολάκι μαλλιών. Εψαχνα στο google και έτσι είδα το site. Υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα θέματα και μόλις γυρίσω θέλω να διαβάσω πολλά από αυτά. Αν δει κάποιος τώρα την ερώτηση μπορεί να μ απαντήσει;(9 Μαϊου, Σάββατο πρωί). Αν και από τα παραπάνω καταλαβα πως μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Θα πάω ταξίδι στη Γερμανία και ήθελα να σιγουρευτώ ότι μπορώ να πάρω το πιστολάκι μαλλιών. Εψαχνα στο google και έτσι είδα το site. Υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα θέματα και μόλις γυρίσω θέλω να διαβάσω πολλά από αυτά. Αν δει κάποιος τώρα την ερώτηση μπορεί να μ απαντήσει;(9 Μαϊου, Σάββατο πρωί). Αν και από τα παραπάνω καταλαβα πως μπορώ.

Ναι καλε μπορεις....χρησιμοποιουμε την ιδια ταση ρευματος! Δεν υπαρχει λογος για ανησυχιες τετοιου ειδους! :)
Εαν επροκειτο για ταξιδι σου στις ΗΠΑ, τοτε θα χρειαζοσουν μετασχηματιστη :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Στο εσωτερικό του σπιτιού έχετε δει στους τοίχους κάτι άσπρα κουτακια που υπάρχουν (νομίζω τα λένε μπουατ) Που από πίσω περνάνε καλώδια. Πάνω στο ένα κουτακι, έχει ένα κόκκινο λαμπακι. Αυτό μόλις αναψε! Να ανησυχησω? Στον καναπε θα την βγαλω αποψε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στο εσωτερικό του σπιτιού έχετε δει στους τοίχους κάτι άσπρα κουτακια που υπάρχουν (νομίζω τα λένε μπουατ) Που από πίσω περνάνε καλώδια. Πάνω στο ένα κουτακι, έχει ένα κόκκινο λαμπακι. Αυτό μόλις αναψε! Να ανησυχησω? Στον καναπε θα την βγαλω αποψε!

Μπορείς να βγάλεις φώτο γιατί στο δικό μου σπίτι δεν έχουμε λαμπάκια πάνω στα κουτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Μπορείς να βγάλεις φώτο γιατί στο δικό μου σπίτι δεν έχουμε λαμπάκια πάνω στα κουτιά.

View attachment IMG_20170524_232320.jpg
Δεν μου το εμφανίζει σωστά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βραχυκύκλωμα ή πρόβλημα γείωσης μυρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι σίγουρα για κάποιον λόγο άναψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
:cry_x:Ααααχαααααα θα με βρουνε ψημενη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ηρέμησε κορίτσι μου, απλά μην βάζεις το χέρι στη πρίζα μέχρι το πρωί και φώναξε ηλεκτρολόγο. Αν φοβάσαι τόσο κατέβασε την ασφάλεια που πάει στην πρίζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top