• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Καλημέρα παιδια
Μόλις τελείωσα την ορθοδοντική μου θεραπεία πριν 2 μέρες ,όλα κομπλέ ,τέλειο χαμόγελο κλπ.Μεχρθ που σήμερα ξυπνάω και παρατηρώ ότι το δόντι που είναι ανάμεσα στους 2 πρώτους και τον κυνόδοντας,ο λεγόμενος πλάγιος τομέας ,άρχισε να γίνεται ελάχιστα γκρίζο και επίσης σε ένα κυνόδοντα στην γωνία παρατηρω μια κόκκινη τέλεια πολύ μικρή .Τι μπορεί να έπαθα βρε παιδιά καθώς πήγαιναν τόσο ωραία τα πράγματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλημέρα παιδια
Μόλις τελείωσα την ορθοδοντική μου θεραπεία πριν 2 μέρες ,όλα κομπλέ ,τέλειο χαμόγελο κλπ.Μεχρθ που σήμερα ξυπνάω και παρατηρώ ότι το δόντι που είναι ανάμεσα στους 2 πρώτους και τον κυνόδοντας,ο λεγόμενος πλάγιος τομέας ,άρχισε να γίνεται ελάχιστα γκρίζο και επίσης σε ένα κυνόδοντα στην γωνία παρατηρω μια κόκκινη τέλεια πολύ μικρή .Τι μπορεί να έπαθα βρε παιδιά καθώς πήγαιναν τόσο ωραία τα πράγματα ?

Ακουγεται σαν να εχει αρχισει να νεκρωνει το δοντι. Ο ορθοδοντικος σου εβγαλε ακτινες; Αν οχι, προτεινω να πας στον οδοντιατρο σου να σε ελεγξει. Δεν ξερω αν στην Ελλαδα συνηθιζουν να βγαζουν τακτικα ακτινες, αλλα εδω βγαζουν πριν ξεκινησεις, ενα χρονο μετα και στο τελος γιατι με τα σιδερακια μπορει να κοντυνουν οι ριζες και να νεκρωσουν τα δοντια, ειδικα αν η μετακινηση των δοντιων εγινε πιο γρηγορα απο οτι επρεπε. Για το κοκκινο σημαδι δεν εχω ιδεα, ισως να ειναι λεκες; Τι στοματικο διαλυμα χρησιμοποιεις;

Εγω πηγα πριν μια βδομαδα στον ορθοδοντικο, εβγαλε CBCT και τελικα το δοντι μου ειναι αγκυλωμενο :cry_x:Εβγαλε εντελως το σιδερακι απο εκεινο το δοντι και εβαλε ελατηριο αναμεσα στον κυνοδοντα και τον 2ο προγομφιο για να μετακινηθουν τα υπολοιπα δοντια και να πανε στην θεση που πρεπει να πανε. Θα παω ξανα σε 1.5 μηνα να δουμε πως θα κινηθουμε. Το θετικο ειναι οτι αυτο το δοντι δεν ηταν στραβο, αλλα επειδη τα υπολοιπα δοντια εχουν βγει προς τα εξω, αυτο φαινεται πλεον πιο κοντο. Δεν με πειραζει γιατι δεν ειναι μπροστινο δοντι και δεν φαινεται. Αν δεν χρειαζεται να διορθωθει το midline στην κατω γναθο, θα του πω να το αφησει ετσι και ας μην ακουμπαει το πανω δοντι με αυτο στο μασημα. Δεν θελω να κανω 4 εξαγωγες για ενα αγκυλωμενο δοντι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Ακουγεται σαν να εχει αρχισει να νεκρωνει το δοντι. Ο ορθοδοντικος σου εβγαλε ακτινες; Αν οχι, προτεινω να πας στον οδοντιατρο σου να σε ελεγξει. Δεν ξερω αν στην Ελλαδα συνηθιζουν να βγαζουν τακτικα ακτινες, αλλα εδω βγαζουν πριν ξεκινησεις, ενα χρονο μετα και στο τελος γιατι με τα σιδερακια μπορει να κοντυνουν οι ριζες και να νεκρωσουν τα δοντια, ειδικα αν η μετακινηση των δοντιων εγινε πιο γρηγορα απο οτι επρεπε. Για το κοκκινο σημαδι δεν εχω ιδεα, ισως να ειναι λεκες; Τι στοματικο διαλυμα χρησιμοποιεις;

Εγω πηγα πριν μια βδομαδα στον ορθοδοντικο, εβγαλε CBCT και τελικα το δοντι μου ειναι αγκυλωμενο :cry_x:Εβγαλε εντελως το σιδερακι απο εκεινο το δοντι και εβαλε ελατηριο αναμεσα στον κυνοδοντα και τον 2ο προγομφιο για να μετακινηθουν τα υπολοιπα δοντια και να πανε στην θεση που πρεπει να πανε. Θα παω ξανα σε 1.5 μηνα να δουμε πως θα κινηθουμε. Το θετικο ειναι οτι αυτο το δοντι δεν ηταν στραβο, αλλα επειδη τα υπολοιπα δοντια εχουν βγει προς τα εξω, αυτο φαινεται πλεον πιο κοντο. Δεν με πειραζει γιατι δεν ειναι μπροστινο δοντι και δεν φαινεται. Αν δεν χρειαζεται να διορθωθει το midline στην κατω γναθο, θα του πω να το αφησει ετσι και ας μην ακουμπαει το πανω δοντι με αυτο στο μασημα. Δεν θελω να κανω 4 εξαγωγες για ενα αγκυλωμενο δοντι :(
Μιλησα με τον ορθοδοντικό και μου είπε να πάω σε έναν άλλο οδοντίατρο με άλλη ειδηκοτητα......αν το δόντι νεκρώνεται ,λες να γίνει ακόμα πιο γκρι ή θα παραμείνει στο χρώμα που είναι τώρα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μιλησα με τον ορθοδοντικό και μου είπε να πάω σε έναν άλλο οδοντίατρο με άλλη ειδηκοτητα......αν το δόντι νεκρώνεται ,λες να γίνει ακόμα πιο γκρι ή θα παραμείνει στο χρώμα που είναι τώρα ?
δεν ξερω ποσο γκρι ειναι τωρα για να σου πω. Πρεπει να πας οπωσδηποτε σε οδοντιατρο. Αν δεν εχεις βγαλει καθολου ακτινες αυτα τα 2 χρονια, βγαλε για να δεις τουλαχιστον οτι οι ριζες σου ειναι ενταξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
δεν ξερω ποσο γκρι ειναι τωρα για να σου πω. Πρεπει να πας οπωσδηποτε σε οδοντιατρο. Αν δεν εχεις βγαλει καθολου ακτινες αυτα τα 2 χρονια, βγαλε για να δεις τουλαχιστον οτι οι ριζες σου ειναι ενταξει.


εχω βγαλει ακτινογραφια οταν εβαλα τα σιδερακια(2 χρονια πριν),τωρα δεν ξερω αν το παρατηρησε ο ορθοδοντικος

τελικα εκανα την διάγνωση μονος μου,σε αυτο το γκρι δοντι δεν εσθανομαι τον παγο(αρα τα νευρα καπουτ)ενω στα αλλα το αισθανομαι .........οσο πιο πολυ τα προσεχω τοσο πιο ζημιαρικα βγαινουν οι μαλακιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
εχω βγαλει ακτινογραφια οταν εβαλα τα σιδερακια(2 χρονια πριν),τωρα δεν ξερω αν το παρατηρησε ο ορθοδοντικος


τελικα εκανα την διάγνωση μονος μου,σε αυτο το γκρι δοντι δεν εσθανομαι τον παγο(αρα τα νευρα καπουτ)ενω στα αλλα το αισθανομαι .........οσο πιο πολυ τα προσεχω τοσο πιο ζημιαρικα βγαινουν οι μαλακιες
Δεν φταις εσυ αλλα ο ορθοδοντικος σου. Εσυ μια χαρα τα προσεχεις τα δοντια σου. Κανονικα θα επρεπε να σου ειχε βγαλει τουλαχιστον μια φορα ακτινες για να βλεπει τι γινεται με τις ριζες. Επρεπε να σου μιλησει και να σου δωσει γραπτο αντιγραφο για τις επιπτωσεις που μπορουν να εχουν τα σιδερακια στα δοντια σου. Δεν βαζουμε σιδερακια και τελειωσαμε! Εμενα μου εδωσε ολοκληρη σελιδα με πιθανες επιπτωσεις που μπορει να εχουν τα σιδερακια στα δοντια μου. Κοντεψα να μη βαλω με αυτα που ειδα. Πηγαινε βγαλε οπωσδηποτε ακτινες να δεις τι γινεται. Πανοραμικη. Αν τα δοντια σου μετακινηθηκαν πιο γρηγορα απο οτι επρεπε μπορει να εχουν κοντυνει οι ριζες. Υπαρχουν περιστατικα που κοντυναν τοσο πολυ που υπηρχε αυξημενος κινδυνος να πεσουν τα δοντια.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν σου εβγαλε ακτινες. Δηλαδη πως ξερει οτι οι ριζες ειναι στην σωστη θεση; Εγω τις προαλλες ειδα μια θεοστραβη ριζα σε ενα μπροστινο δοντι στην κατω γναθο, παρολο που το δοντι φαινεται ολοισιο. Θα την διορθωσει τωρα, αλλα αν δεν εβγαζα ακτινες, δεν θα εβλεπε την στραβη ριζα.

Παρολα αυτα μην κανεις μονος σου διαγνωση και πηγαινε στον οδοντιατρο να δεις μηπως εχουν επηρεαστει και αλλα δοντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Αν εννοείς ακτίνες τις πανοραμικές τότε ναι μου έκανε στην αρχή πριν βάλω σιδεράκια .Για το συγκεκριμένο δόντι δεν κουνήθηκε τόσο πολύ όσο ένα το οποίο είχα το πρόβλημα ,πως γίνεται απ την γρήγορη μετακίνηση να μικρινε η ρίζα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η πανοραμικη πριν τα σιδερακια δεν αρκει. Επρεπε να σου ειχε βγαλει πανοραμικη και οταν εβγαλες τα σιδερακια. Η ριζα μπορει να κοντυνει γιατι οταν μετακινουνται τα δοντια καταστρεφεται και χτιζεται νεο οστο και μπορει να απορροφηθει και η ριζα κατα την διαρκεια αυτης της διαδικασιας. Επιβαλλονται οι ακτινες στο ενδιαμεσο για να εντοπιστουν τετοια προβληματα. Πηγαινε οδοντιατρο οπωσδηποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Να πάω σε ειδικό (ενδοδοντολογο) ή σε οδοντίατρο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
εγω θα ξεκινουσα με οδοντιατρο. Αν ειναι θα σε κατευθυνει αυτος αλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Πρόσφατα πήρα τα retainers μου για τα δόντια (πάνω -κατω).Αλλά στο πάνω μέρος των retainer υπάρχουν 2 μεταλλικά πράγματακια τα οποία επίσης έχει φτιαχτεί ειδικός χώρος για αυτά στο κάτω retainer.Αυτα αναγκάζουν να κλείνουν το στρώμα μου αγγίζοντας τα πάνω δόντια με τα κάτω μ
ε της μύτες και η πάνω γνάθος σαν να έρχεται ελάχιστα πίσω σε σχέση με την κάτω γνάθο,σε άλλους δεν το έχω παρατηρήσει αυτό ,ξέρετε τι μπορεί να είναι ;;;(θα ρωτήσω τον ορθοδοντικό από δευτέρα ,αλλά μέχρι τότε έχω μεγάλη περιέργεια )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
ιδεα δεν εχω. Πρωτη φορα βλεπω τετοια retainers. Νομιζα οτι τα retainers ειναι διαφανη σαν invisaling?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
ιδεα δεν εχω. Πρωτη φορα βλεπω τετοια retainers. Νομιζα οτι τα retainers ειναι διαφανη σαν invisaling?


Υπάρχουν και αυτά ,αλλά δεν έχω ξαναδεί ποτέ αυτά τα μεταλλικά πράγματακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μήπως σου έκαναν διόρθωση και στο πως έρχονται η πάνω μεριά στην κάτω και για αυτό υπάρχει αυτό, για να κρατάει τα δόντια σε μια συγκεκριμένη θέση? Και κάτω τέτοιο έχεις? Όχι σύρμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Μήπως σου έκαναν διόρθωση και στο πως έρχονται η πάνω μεριά στην κάτω και για αυτό υπάρχει αυτό, για να κρατάει τα δόντια σε μια συγκεκριμένη θέση? Και κάτω τέτοιο έχεις? Όχι σύρμα?


Ναι,στην αρχή της θεραπείας μου είπε ότι τα δόντια της πάνω γνάθου θα τα κάνουμε να έρθουν λίγο προς τα πίσω έτσι ώστε τα δόντια της κάτω γνάθου να μην ακουμπάνε τα αλλού της κάνω γνάθου .Ναι τα κρατάει σε μια θέση που τα δόντια της άνω γνάθου ακουμπάνε με τα δόντια της άνω γνάθου με της μυτες των δοντιών.Μου έχει βάλει και σύρμα εσωτερικά στις γανθους
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τελικα το δοντι μου ειναι αγκυλωμενο την τυχη μου μεσα και δεν ξερω τι να κανω τωρα. Μου ειπε οτι θα γινει καλυτερη δουλεια αν αφαιρεθει αυτο και αλλα 3 δοντια. Πες οτι κανω τις εξαγωγες. Οι 3 θα ειναι ευκολες. Το αγκυλωμενο ομως θα χρειαστει γναθοχειρουργο. Υπαρχει ακομα η επιλογη να κανω εξαγωγη μονο το αγκυλωμενο και να το αντικαταστησω με εμφυτευμα, αλλα θα χρειαστει παλι γναθοχειρουργος και μοσχευμα οστου για να καλυψει το κενο και ενδεχομενως να εχω επιπλοκες. Η τελευταια μου επιλογη ειναι να μην κανω εξαγωγες και τα δοντια μου να μην ειναι τελεια ευθυγραμισμενα (τα μπροστινα θα ειναι, αλλα οχι τα πισω). Μου ειπε οτι αν επιλεξω αυτη την οδο δεν θα κινδυνευουν τα δοντια μου απο ραγισματα λογω ακανονιστου δαγκωματος, αλλα θα ειναι πιο επιρρεπη στο να "φαγωθουν" σε συγκεκριμενα σημεια. Σκεφτομαι να παρω το ρισκο και να μην προχωρησω με εξαγωγες. Εσεις τι θα κανατε;

Για αλλη μια φορα, ειμαι η σπανια περιπτωση. Αγκυλωμενο δοντι χωρις να εχει προηγηθει τραυμα ή κατι αλλο. Τουλαχιστον ξερω οτι αυτο το δοντι δεν προκειται να πεσει :rofl:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικα το δοντι μου ειναι αγκυλωμενο την τυχη μου μεσα και δεν ξερω τι να κανω τωρα. Μου ειπε οτι θα γινει καλυτερη δουλεια αν αφαιρεθει αυτο και αλλα 3 δοντια. Πες οτι κανω τις εξαγωγες. Οι 3 θα ειναι ευκολες. Το αγκυλωμενο ομως θα χρειαστει γναθοχειρουργο. Υπαρχει ακομα η επιλογη να κανω εξαγωγη μονο το αγκυλωμενο και να το αντικαταστησω με εμφυτευμα, αλλα θα χρειαστει παλι γναθοχειρουργος και μοσχευμα οστου για να καλυψει το κενο και ενδεχομενως να εχω επιπλοκες. Η τελευταια μου επιλογη ειναι να μην κανω εξαγωγες και τα δοντια μου να μην ειναι τελεια ευθυγραμισμενα (τα μπροστινα θα ειναι, αλλα οχι τα πισω). Μου ειπε οτι αν επιλεξω αυτη την οδο δεν θα κινδυνευουν τα δοντια μου απο ραγισματα λογω ακανονιστου δαγκωματος, αλλα θα ειναι πιο επιρρεπη στο να "φαγωθουν" σε συγκεκριμενα σημεια. Σκεφτομαι να παρω το ρισκο και να μην προχωρησω με εξαγωγες. Εσεις τι θα κανατε;

Για αλλη μια φορα, ειμαι η σπανια περιπτωση. Αγκυλωμενο δοντι χωρις να εχει προηγηθει τραυμα ή κατι αλλο. Τουλαχιστον ξερω οτι αυτο το δοντι δεν προκειται να πεσει :rofl:


Μη το σκέφτεσαι καν. Εγώ γι αυτό το λόγο μόνο σιγά μην έκανα χειρουργείο. Και να φαγωθεί λίγο το δόντι δεν εγινε και τίποτα ιδιαίτερα το πίσω. Κοίτα καταλαβαίνω ότι μπορεί να σε εκνευρίζει η τύχη σου και μένα μου την σπάει όταν δεν γίνεται η δουλειά αλλά τώρα να βγάζεις δόντια και να βάζεις εμφύτευματα μου φαίνεται παράλογο γι αυτό το λόγο.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τελικα το δοντι μου ειναι αγκυλωμενο την τυχη μου μεσα και δεν ξερω τι να κανω τωρα. Μου ειπε οτι θα γινει καλυτερη δουλεια αν αφαιρεθει αυτο και αλλα 3 δοντια. Πες οτι κανω τις εξαγωγες. Οι 3 θα ειναι ευκολες. Το αγκυλωμενο ομως θα χρειαστει γναθοχειρουργο. Υπαρχει ακομα η επιλογη να κανω εξαγωγη μονο το αγκυλωμενο και να το αντικαταστησω με εμφυτευμα, αλλα θα χρειαστει παλι γναθοχειρουργος και μοσχευμα οστου για να καλυψει το κενο και ενδεχομενως να εχω επιπλοκες. Η τελευταια μου επιλογη ειναι να μην κανω εξαγωγες και τα δοντια μου να μην ειναι τελεια ευθυγραμισμενα (τα μπροστινα θα ειναι, αλλα οχι τα πισω). Μου ειπε οτι αν επιλεξω αυτη την οδο δεν θα κινδυνευουν τα δοντια μου απο ραγισματα λογω ακανονιστου δαγκωματος, αλλα θα ειναι πιο επιρρεπη στο να "φαγωθουν" σε συγκεκριμενα σημεια. Σκεφτομαι να παρω το ρισκο και να μην προχωρησω με εξαγωγες. Εσεις τι θα κανατε;

Για αλλη μια φορα, ειμαι η σπανια περιπτωση. Αγκυλωμενο δοντι χωρις να εχει προηγηθει τραυμα ή κατι αλλο. Τουλαχιστον ξερω οτι αυτο το δοντι δεν προκειται να πεσει :rofl:


Πριν από πάρα πολλά χρόνια μια "γιατρός" είχε την ιδέα να μου βγάλει ένα πολύ στραβό δόντι και τα 3 αντίστοιχα του. Είπε ότι έτσι θα έκανε χώρο το μικρό στόμα μου κ έτσι κ αλλιώς αυτό δεν θα μπορούσε να ισιώσει. Οι γονείς μου δεν ήξεραν από αυτά και πολλά. Ήξεραν μόνο ότι λόγω αμέλειας - κακής οικονομικής τους κατάστασης είχαν θέματα με τα δικά τους δόντια κ δεν ήθελαν το ίδιο για μένα.
Η εξαγωγή αυτή μου άφησε τόσο ψυχολογικό που δεν ήθελα να βγάλω άλλο δόντι και σύμφωνα με τον ορθοδοντικό που με ανέλαβε αργότερα δεν έπρεπε να γίνει κιόλας γιατί υπήρχε άλλος τρόπος να ανοίξει η γνάθος κ στην περίπτωση που όντως χρειαζόμουν εξαγωγές, προτιμώνται τα πίσω δόντια που δε φαίνονται καθόλου. Η εξαγωγή αυτή ήταν ο λόγος που φορούσα 5-6 χρόνια σιδεράκια και έκλαιγα από τον πόνο για μέρες κάθε φορα που πήγαινα στο γιατρό.
Τελικά μου έβαλαν γέφυρα τύπου merryland στο σημείο αυτό γιατί ήταν η μόνη πιθανή επιλογή για να καλύψω το κενό τότε καθώς ήμουν 15 χρονών όταν έβγαλα τα σιδεράκια. Κάθε μέρα τρέμω μη φάω κάτι από αυτή τη μεριά και ξεκολλήσει.
Φωτογραφίες από την εποχή με τα σιδεράκια έχω μετρημένες γιατί "δεν ήθελα να φαίνονται τα σίδερα". Δεν εμπιστεύομαι - συμπαθώ κανέναν οδοντίατρο και κατ' επέκταση γιατρό και από τότε καθυστερώ - τρέμω κάθε επίσκεψη στον οδοντίατρο κι ας ξέρω πχ τώρα ότι χρειάζομαι σφραγίσματα. Φυσικά όπου βρεθώ κι όπου σταθώ αν έχουν παιδιά και πάει εκεί η κουβέντα τους λέω να μην πάνε σ'αυτήν τα παιδιά τους.
Πιστεύω ότι αυτή η εξαγωγή σε συνδιασμό με το γεγονός ότι ήμουν παιδί ξεκίνησε μια αλυσιδωτή αντίδραση προβλημάτων στα δόντια μου και δεν θα σταματήσει ποτέ να μου στοιχίζει.
Όλα αυτά στα έγραψα γιατί από την παραπάνω ιστορία το "μάθημα" που βγάζω προσωπικά είναι ότι ΠΟΤΕ δεν βγάζουμε δόντι αν δεν είναι απόλυτη ανάγκη κι αν δεν εξαντλήσουμε όλες τις άλλες επιλογές.
Καλά αποτελέσματα σε ότι κι αν αποφασίσεις!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Βασικα μου ειχε δωσει 2 επιλογες. Η πρωτη ηταν μην κανει εξαγωγες και να τροχισει τα μπροστινα δοντια για να κανει χωρο επειδη θα εβγαιναν προς τα εξω και θα ηταν πεταχτα (ετσι και εγινε, αλλα δεν ειναι τοσο τραγικα οσο το περιμενα). Η 2η επιλογη ηταν οι εξαγωγες των πρωτων προγομφιων. Ο ορθοδοντικος μου ομως ειναι κατα των εξαγωγων παρα μονο αν ειναι εντελως απαραιτητες. Ουτε εγω ηθελα εξαγωγες, οποτε επιλεξαμε την 1η επιλογη. Ελα ομως τωρα που ο πρωτος προγομφιος κατω ειναι αγκυλωμενος και δεν μπορει να μετακινηθει.
Το 2ο προβλημα ειναι με 3 κατω μπροστινα δοντια και ενα επανω. Επειδη ηταν στραβα και ισιωσαν τωρα, εχουν δημιουργηθει μερικα μαυρα τριγωνα (υποχωρησαν τα ουλα επειδη ηταν στραβα για πολλα χρονια). Στα κατω δεν με νοιαζει γιατι δεν φαινονται οταν μιλαω/γελαω. Στο πανω φαινεται, αλλα ξερω οτι αν τροχισει τα δοντια αναμεσα θα φυγουν αυτα τα τριγωνα. Αν επιλεξω εξαγωγες τα τριγωνα θα παραμεινουν. Ουσιαστικα με τις εξαγωγες θα εχω καλυτερη ευθυγραμμιση, αλλα οχι τελειο αισθητικο αποτελεσμα και υπαρχει και το ενδεχομενο να αλλαξει το προσωπο μου (με διαβεβαιωσε πως οχι, αλλα φοβαμαι), ενω με την αλλη επιλογη θα εχω καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα αλλα οταν θα μασαω δεν θα ειναι τα πισω δοντια εντελως ευθυγραμμισμενα.

Δεν ξερω τι να κανω. Θα το σκεφτω μερικες μερες ακομα και θα ρωτησω γνωστους που εκαναν εξαγωγες. Ξερω οτι θα με στειλει σε γναθοχειρουργο και θα γινει σωστη δουλεια, αλλα οι εξαγωγες παραμενουν εξαγωγες
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Πόσο περίεργο θα φαίνεται στα 24 μου να βάλω σιδεράκια; Δεν έχει νόημα πια να το καθυστερώ... 😢
 
Top