Πόσο μπορείς να "επέμβεις" στη σχέση ενός φίλου;

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Τελικά είναι αποδεδειγμένο....
ΔΕΝ υπάρχει πιθανότητα οι τρίτοι να μην βρουν τον μπελά τους!
Τέλος!

Γεια σου βρε Ελενακι μου!:D
Συμφωνω απολυτα!!!:hug:

yertle εχεις πολυτο δικιο σε αυτο που γραφεις, αλλα το κακο ειναι και επειδη την εχω πατησει απο κολλητο, ειναι οτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ πολλοι απο την μια σου λενε "Εισαι φιλος-κολλητος μπλα μπλα και θελω να μου πεις ανοιχτα τι πιστευεις για το θεμα", και απο την ακλλη εαν τυχων η αποψη σου ειτε τους σπαει την "φουσκα" ειτε τους χαλαει την ζαχαρενια τους ειτε ειναι διαφορετικη απ'οτι πιστευουν, αυτοματα εμμεσω πλην σαφως σε βγαζουν "αδικο" και πολλα αλλα....:(
Και δεν ειπα να τους τα χωσεις!Απλως να τους πεις οτι "Εγω βλεπω ετσι-ετσι κι ετσι τα παραγματα γι' αυτον-αυτον κι αυτον τον λογο!
ειναι ανωριμο, να ρωτας την γνωμη του αλλου και να μην εισαι ετοιμος να δεχτεις την διαφορετικη-αντιθετη αποψη, απο αυτην που εχεις στο μυαλο σου.:warn:


Kαι καλως μας ηρθες!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

yertle

Νεοφερμένος

Ο yertle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ευχαριστω. :)
μια χαρα μου φαινεστε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yertle

Νεοφερμένος

Ο yertle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
mario,
η ωριμοτητα ή οχι του κολλητου μας δυστυχως δεν ειναι στο χέρι μας...εμεις όμως πρέπει να κανουμε αυτό που θεωρούμε σωστό.
το κακο ξεκιναει όταν ο κολλητός ειναι τυφλωμενος από έρωτα/φιλοδοξια ή οτιδηποτε αλλο...αλλα και τότε (αφου φαει τα μουτρα του) θα καταλάβει το δικιο μας και θα εκτιμησει (ελπιζουμε) την καλη μας προθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yertle:
mario,
η ωριμοτητα ή οχι του κολλητου μας δυστυχως δεν ειναι στο χέρι μας...εμεις όμως πρέπει να κανουμε αυτό που θεωρούμε σωστό.
το κακο ξεκιναει όταν ο κολλητός ειναι τυφλωμενος από έρωτα/φιλοδοξια ή οτιδηποτε αλλο...αλλα και τότε (αφου φαει τα μουτρα του) θα καταλάβει το δικιο μας και θα εκτιμησει (ελπιζουμε) την καλη μας προθεση.


Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη στο "η καλή μας πρόθεση"....
Πολλές φορές "νομίζουμε" ότι η πρόθεση μας είναι καλή ενώ κατά βάθος από πίσω κρύβονται διάφορα μικροπράγματα που δεν μπορούμε ούτε οι ίδιοι να δούμε στον εαυτό μας....



Υ.Γ. Επί τη ευκαιρία, καλώς ήρθες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yertle

Νεοφερμένος

Ο yertle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
φιλε/η σε ευχαριστω για το καλωσορισμα, επλιζω να φανω ανταξιος του καλου επιπεδου συζητησεων που βρηκα εδω μεσα.

σχετικα με την παρατηρηση σου, εννοειται οτι η προθεση μας δεν ειναι να βαλουμε λογια στον φιλο μας ανευ λογου η με οποιοδηποτε πονηρο σκοπο, διοτι τότε δεν μιλαμε για φιλους, αλλα για φιδια. Δεν λεω οτι κατι τετοιο δεν συμβαινει, απλα ειχα στο νου μου ειλικρινεις φιλους οταν εγραφα το σχολιο μου, πραγμα που στην δικη μου συμπεριφορα (και ταυτοχρονα απαιτηση) ισοδυναμει με ειλικρινεις και αγνες προθεσεις.

την καλημερα μου στο forum και καλη δουλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yertle:

Aν έχεις προσέξει, κάτω απο την εικόνα (avatar) του κάθε χρήστη υπάρχει και φύλο.
για τα κοριτσάκια,
για τα αγοράκια ώστε να μην χρειάζεται να αναρωτιέσαι ;)
Καλως όρισες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μια φορά αποκάλυψα σε έναν παλιό φίλο ότι η κοπέλα του τον έχει καρακερατώσει , το οποίο το είχα αντιληφθεί – ψάξει και τεκμηριώσει. Το αποτέλεσμα ήταν να μην με πιστέψει και να με κάνει στην άκρη. Στενοχωρήθηκα βέβαια αλλά είπα στον εαυτό μου να μην αγχώνεται και ότι κάποια στιγμή θα το διαπιστώσει και ο ίδιος. Αυτά ευτυχώς ή δυστυχώς από κάποιο σημείο και μετά φανερώνονται. Το αποτέλεσμα ήταν να με πάρει τηλέφωνο μετά από έναν χρόνο περίπου και να μου πει ότι θέλει να πάμε για καφέ να συζητήσουμε, φυσικά δεν μου είπε το θέμα της συζήτησης αλλά εγώ το αντιλήφθηκα αμέσως. Πήγαμε για καφέ μου είπε ότι την ανακάλυψε και ότι χωρίσανε κτλ κτλ κτλ . Το όλο ζήτημα όμως είναι ότι σαν φιλιά απλά είχε τελειώσει πλέον. Είχα βρει νέα ενδιαφέροντα άλλες παρέες κτλ κτλ . Το ηθικό δίδαγμα από αυτό είναι ότι ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να ξανά ασχοληθώ με σχέση κάποιου φίλου ή ακόμα και γνωστού μου προσώπου. Ας ανοίξει τα μάτια του να ξεστραβωθεί οποίος και αν είναι για να καταλάβει το εάν συμβαίνει κάτι ή όχι. Τώρα θα μου πείτε ότι έτσι δεν προστατεύω τον φίλο/φίλη μου ? Δεν πειράζει ας μην τον προστατέψω σε έναν τομέα άμα τον προστατεύω σε άλλους 10 για παράδειγμα. Εξάλλου κανείς δεν είναι τέλειος :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yertle

Νεοφερμένος

Ο yertle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
- καλα bre michelle μην δαγκωνεις! εξαλλου στο δικο μου avatar βλεπεις "καινουριος" .:)

αληθεια, πως μπορω να φτιαξω το δικο μου να εμφανιζει καποιο moto ή καποια εικονα ?

- Openopen, εσυ δεν θα ηθελες να στο πει ο κολλητος σου αν κατι ετρεχε με την κοπελα σου? απλα η περιπτωση που περιεγραψες ανηκει στην κατηγορια αυτων που δεν θελουν να βοηθηθουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yertle:
- καλα bre michelle μην δαγκωνεις! εξαλλου στο δικο μου avatar βλεπεις "καινουριος" .:)

αληθεια, πως μπορω να φτιαξω το δικο μου να εμφανιζει καποιο moto ή καποια εικονα ?

Kαλε δεν δαγκώνω! Απλά στο είπα σε περίπτωση που δεν το έχεις προσέξει. Αμαν με βρήκατε admin και όλο μου λετε οτι δαγκώνωωω :'( :'( :'( :P
Για να βάλεις avatar θα πας Βοηθήματα->Πίνακας ελέγχου->Επεξεργασία avatar. Απο εκεί και πέρα λογικά δεν θα έχεις απορίες αλλά αν έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις :) Btw avatar είναι η εικόνα ενός χρήστη, όχι ολόκληρο το κομμάτι με τις πληροφορίες δίπλα απο κάθε post. Πιθανόν να βρεις απαντήσεις σε κάποια απο τα ερωτήματα σου στις Συχνές Ερωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yertle

Νεοφερμένος

Ο yertle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ok, thanx !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από openopen:
Μια φορά αποκάλυψα σε έναν παλιό φίλο ότι η κοπέλα του τον έχει καρακερατώσει , το οποίο το είχα αντιληφθεί – ψάξει και τεκμηριώσει. Το αποτέλεσμα ήταν να μην με πιστέψει και να με κάνει στην άκρη. Στενοχωρήθηκα βέβαια αλλά είπα στον εαυτό μου να μην αγχώνεται και ότι κάποια στιγμή θα το διαπιστώσει και ο ίδιος. Αυτά ευτυχώς ή δυστυχώς από κάποιο σημείο και μετά φανερώνονται. Το αποτέλεσμα ήταν να με πάρει τηλέφωνο μετά από έναν χρόνο περίπου και να μου πει ότι θέλει να πάμε για καφέ να συζητήσουμε, φυσικά δεν μου είπε το θέμα της συζήτησης αλλά εγώ το αντιλήφθηκα αμέσως. Πήγαμε για καφέ μου είπε ότι την ανακάλυψε και ότι χωρίσανε κτλ κτλ κτλ . Το όλο ζήτημα όμως είναι ότι σαν φιλιά απλά είχε τελειώσει πλέον. Είχα βρει νέα ενδιαφέροντα άλλες παρέες κτλ κτλ . Το ηθικό δίδαγμα από αυτό είναι ότι ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να ξανά ασχοληθώ με σχέση κάποιου φίλου ή ακόμα και γνωστού μου προσώπου. Ας ανοίξει τα μάτια του να ξεστραβωθεί οποίος και αν είναι για να καταλάβει το εάν συμβαίνει κάτι ή όχι. Τώρα θα μου πείτε ότι έτσι δεν προστατεύω τον φίλο/φίλη μου ? Δεν πειράζει ας μην τον προστατέψω σε έναν τομέα άμα τον προστατεύω σε άλλους 10 για παράδειγμα. Εξάλλου κανείς δεν είναι τέλειος :whistle:
Πιστευω οτι αν η φιλια ηταν πιο δυνατη λογικα μετα τον χωρισμο θα γινοσταν και παλι οκ... Εγω εκει ριχνω το φταιξιμο οτι διαλυθηκε η φιλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Καλέ μου Exposed αν η φιλία ήταν δυνατή δεν θα είχε χαλάσει εξαρχής.....δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια.
Νομίζω ότι οφείλω να γράψω και την συνέχεια(κι ελπίζω και τέλος)αυτής της ιστορίας μιας και την άρχισα.
Λοιπόν ο φίλος μου παραμένει χωρισμένος κι απο ότι φαίνεται είναι οριστικό.Η κυρία έβαλε τα χεράκια της κι έβγαλε τα ματάκια της.Εφόσον μετά απο ένα σωρό υπερβολές και ψέματα μας είχε φέρει στο σημείο να μην μιλάμε και μέχρι εκεί τα ξέρετε διαβάστε και την συνέχεια:
Δυο-τρεις μέρες μετά ο φίλος μου άρχισε να με παίρνει τηλέφωνο,εγώ του δήλωσα πως δεν υπάρχει κατι να πούμε,πως είναι άξιος της μοίρας του και την επόμενη φορά που θα θέλει να κλαφτεί ας πάει αλλού κι απέφυγα να σηκώσω κάθε τηλ.του απο εκεί και πέρα.Εκείνος λοιπόν αφού τον είχαν κάνει και οι τελευταίοι φίλοι που του απέμειναν πέρα ξαναγύρισε στην εύκολη λύση δλδ την κυρία.Η επανασύνδεση κράτησε ακριβώς δυόμιση μέρες στην διάρκεια των οποίων εκείνη κάθε ώρα και στιγμή έθαβε όλους τους φίλους του που "προσπαθούσαμε να τον πάρουμε μακριά της","ζηλεύουμε την σχέση τους" κλπ.Με αποκορύφωμα να αρχίσει ένα παραλήρημα για την συνωμοσία εναντίον της που έχουμε κάνει εμείς και η οικογένεια του(δλδ όσοι τον νοιάζονται).Φυσικά ο φίλος μου αντέδρασε όπως κάθε φυσιολογικός άνθρωπος,άνοιξε την πόρτα κι έφυγε αφήνοντας την να ωρύεται μόνη της.
Απο κει και πέρα ακολούθησαν σπασμωδικές κινήσεις απο την μεριά της.Ξημεροβραδιαζόταν μέρα-νύχτα στα τηλέφωνα κι επειδή ο ίδιος δεν της απαντούσε έπαιρνε τηλ.όσους γνωστούς του ήξερε και τους έβριζε(όσοι διαβάζουν κουβεντούλα χωρίς θέμα θυμούνται που είχα αναφέρει τα ενοχλητικά τηλεφωνήματα).Έφτασε στο σημείο να πάρει τηλ.στην μάνα του και να ισχυριστεί ότι το παιδί της είναι δικό του(για τέτοιο μέγεθος τρέλας μιλάμε...).
Με το φίλο μου οι σχέσεις μας δεν έχουν αποκατασταθεί πλήρως αν και μιλάμε τακτικά και τον βοηθώ να φτιάξει το νέο του σπίτι.Φαίνεται κι ελπίζω να είναι αποφασισμένος να μην γυρίσει,σίγουρα τον πληγώνει που δεν μπορεί να βλέπει το παιδάκι με το οποίο είχε δεθεί αλλά προσπαθούμε να του περάσουμε την ιδέα ότι τώρα θα έχει την ευκαιρία να κάνει μια σωστή σχέση με κάποια που δεν τον βλέπει σαν πορτοφόλι,δεν τον εκμεταλλεύεται και δεν παθαίνει κρίσεις υστερίας κάθε φορα που χτυπάει το κινητό του.
Αυτό που ξέρω να πω είναι πως κι εγώ αν θα βρεθώ ποτέ στη θέση του θα ήθελα να με ταρακουνούσε κάποιος..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Καλέ μου Exposed αν η φιλία ήταν δυνατή δεν θα είχε χαλάσει εξαρχής.....δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια.
αυτο ειπα και εγω.:|:worry::confused:.. νομιζω δλδ :(:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
κι επειδή ο ίδιος δεν της απαντούσε έπαιρνε τηλ.όσους γνωστούς του ήξερε και τους έβριζε(όσοι διαβάζουν κουβεντούλα χωρίς θέμα θυμούνται που είχα αναφέρει τα ενοχλητικά τηλεφωνήματα).
αχααααααααα αυτή ήταν που της έστειλες 7 sms περίληψη τον νόμο??
:clapup: :clapup: καλή φάση!!!! λολ





Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Έφτασε στο σημείο να πάρει τηλ.στην μάνα του και να ισχυριστεί ότι το παιδί της είναι δικό του(για τέτοιο μέγεθος τρέλας μιλάμε...)
Κάτι τέτοιες χαλάνε την πιάτσα του γυναικείου φύλου :mad:


Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Με το φίλο μου οι σχέσεις μας δεν έχουν αποκατασταθεί πλήρως αν και μιλάμε τακτικά και τον βοηθώ να φτιάξει το νέο του σπίτι.Φαίνεται κι ελπίζω να είναι αποφασισμένος να μην γυρίσει,σίγουρα τον πληγώνει που δεν μπορεί να βλέπει το παιδάκι με το οποίο είχε δεθεί αλλά προσπαθούμε να του περάσουμε την ιδέα ότι τώρα θα έχει την ευκαιρία να κάνει μια σωστή σχέση με κάποια που δεν τον βλέπει σαν πορτοφόλι,δεν τον εκμεταλλεύεται και δεν παθαίνει κρίσεις υστερίας κάθε φορα που χτυπάει το κινητό του.
Αυτό είναι το ευχάριστο στην όλη υπόθεση :clapup:
WELL DONE!!!!



Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Αυτό που ξέρω να πω είναι πως κι εγώ αν θα βρεθώ ποτέ στη θέση του θα ήθελα να με ταρακουνούσε κάποιος..........
Αν και αμφιβάλω για το ότι μπορεί να βρεθείς ποτέ στη θέση του, είμαι σίγουρη ότι θα βρεθεί κάποιος καλός σου φίλος να σε μπατσίσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δε μπορεις να επεμβεις....
δυστυχως...
μετα καταληγεις να σαι εσυ ο κακος της υποθεσης...

ο κολλητος μου, που βασικα ειναι ο αδερφος που δεν εχω-τον ξερω απο 5 χρονων,μενουμε απεναντι και μεγαλωσαμε μαζι- εδω και 2 χρονια τα χει με μια τυπισα (απο αυτες που ανετα θα λεγαμε ελαφρων ηθων) εκτος του οτι τον εχει κερατωσει απειρες φορες τον εχει κανει να τσακωθει μολους μας... δε τον αφηνει να μιλαει σε μας τις φιλες του εοειδη ειμαστε γυναικες, και τον εχει φτασει σε σημειο να τσακωθει και με τον κολλητο του...εωτ ο μονο που του χα πει(με ολη την ανεση που μπορω να χω σε καποιον που εχω ζησει τοσα μαζι του) ηταν το οτι ''τασουλιιι ξυπνα λιγοοο δε σου φερεται σωστα.. δε το βλεπεις??'' και απο τοτε εχει ξεκοψει μαζι μου και εχουμε περιοριστει στο ενα γεια(οταν ειναι μονος του) και στο γνεψιμο(οταν ειναι αυτη μπροστα)...

πραγματικα εγω θελησα να τον ταρακουνησω λιγο με ολη τη καλη μου διαθεσηκ για κανεναν αλλο λογο αλλα εκεινος προφανως το παρεξησησε...

τεσπα... ελπιζω να ναι καλα μαζι της αν εκεινος νομιζει οτι αυτο του αξιζει...
ειμαι σιγουρη οτι καποια στιγμη θα επιστεψει στη πραγματικοτητα..:)
αυτο ελπιζω βασικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι ό,τι αξίζουμε έχουμε. Δεν μπορείς να σώσεις κάποιον αν δε θέλει να σωθεί. Έχει τύχει να ανακατευτώ στη ζωή της ξαδέλφης μου γιατί αυτή με ανακάτεψε όταν ήθελε να χωρίσει με το φίλο της γιατί έμεινε έγκυος κι αυτός της έκανε τη ζωή κόλαση να το ρίξει κι αυτή ήθελε να το κρατήσει. Της συμπαραστάθηκα επί μήνες, της έδινα κουράγιο, άκουγα τα ξεσπάσματά της, και στο τέλος απλά γύρισε σε αυτόν χωρίς να μου δώσει μια εξήγηση ή ένα ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. Θα μου πείτε, οι φίλοι ζητούν ευχαριστώ για τη συμπαράστασή τους; Όχι αλλά θα μπορούσε με τον τρόπο της να μου το δείξει.

Προβληματικές σχέσεις υπάρχουν πάντα και πιστεύω οτι οι εμπλεκόμενοι όσο τρελαμένοι ή ερωτευμένοι κι αν είναι, σε στιγμές διαύγειας το βλέπουν. Μετά παίζουν ρόλο άλλα πράγματα για το αν θα χωρίσουν ή θα συνεχίσουν εν γνώσει τους αυτήν την προβληματική σχέση. Το να προσπαθούμε με το ζόρι να τους αποδείξουμε τα κακώς κείμενα του συντρόφου τους μόνο κακό θα μας κάνει, γιατί όπως βλέπει κάποιος το σύντροφό του, δεν τον βλέπει κανείς άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Διαφωνώ... Δεν πιστεύω ότι ό,τι αξίζουμε έχουμε. Τότε κι εμείς οι ίδιοι θα έπρεπε να απορίπτουμε φίλους μας που συνάπτουν ερωτικές σχεσεις με αναξιόπιστα άτομα που πληγώνουν τους φίλους μας αλλά και εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Διαφωνώ... Δεν πιστεύω ότι ό,τι αξίζουμε έχουμε. Τότε κι εμείς οι ίδιοι θα έπρεπε να απορίπτουμε φίλους μας που συνάπτουν ερωτικές σχεσεις με αναξιόπιστα άτομα που πληγώνουν τους φίλους μας αλλά και εμάς.

Τι σχέση έχει αυτό; Μιλάω για προσωπικές μας επιλογές προφανώς, άτομα που εμείς επιλέγουμε να έχουμε δίπλα μας κι όχι αυτά που μας τυχαίνουν ερήμην μας (συγγενείς, φίλοι φίλων, συνεργάτες). Όσον αφορά λοιπόν τις προσωπικές μας επιλογές λέω πως αυτό που αξίζουμε έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Γιατί θα πρέπει δηλαδή να καταδικάσουμε έναν φίλο μας ή να μας καταδικάσει αυτός από τη στιγμή που δεν μπορούμε να ξέρουμε πώς θα εξελιχθεί ένα άτομο μέσα σδε μια ερωτική σχέση; Και όχι δεν πιστεύω ότι βλέπουμε ξεκάθαρα ποιον έχουμε δίπλα μας για πολύ καιρό (ακόμα και για χρόνια μερικοί και ας μην βιαστούμε να τους χαρακτηρίσουμε), τότε γιατί να μην δικαιολογήσουμε έναν καλό μας φίλο;
Οι προσωπικές επιλογές δεν είναι αποτέλεσμα μαθηματικής-λογικής σκέψης και διεργασίας πάντα, πόσο μάλλον στον τομέα των ερωτικών σχέσεων, ως εκ τούτου, όχι δεν αξίζουμε ό,τι παίρνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Εγώ μιλάω για μια περίπτωση που βλέπεις τα αρνητικά του άλλου κι εσύ για α-β λόγο επιμένεις να συναναστρέφεσαι μαζί του. Δε λέω να γνωρίσεις τώρα κάποιον που σε 3 χρόνια θα σου βγει σκάρτος, λέω για αυτά που ήδη βλέπεις και παραβλέπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top