Ιδέες και προτάσεις για δώρα

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Σε αυτό είμαι πολύ απόλυτη: το ρούχο πρέπει να απλωθεί σε εξωτερικό χώρο να στεγνώσει με τον αέρα. Δεν μπορώ να αφήσω ρούχο να στεγνώσει μέσα στο σπίτι και να μη μυρίζει αυτή τη δροσερή ευωδιά του αέρα, με τρελαίνει. Κάποιος γνωστός μου βάζει τα ρούχα σε απλώστρες μέσα σε ένα άδειο δωμάτιο του σπιτιού και βρωμάει το δωμάτιο, άσε που αρχίζουν και βγάζουν υγρασία οι τοίχοι. Γενικά έχω κόλλημα και σχεδόν αντιπάθεια σε ανθρώπους που δεν αερίζουν τα σπίτια τους.
https://www.iefimerida.gr/news/297796/giati-den-prepei-na-stegnonete-ta-royha-mesa-sto-spiti

Αμα τρελαίνεσαι και έχεις απολυτότητες και εμμονές, και είσαι φαν της ζωής του χωριού, να πας στο χωριό σου και να φέρεις δυο γύρες τροχάδην το στάβλο με τα άλογα να καλμάρεις.:bleh:

Οχι να μου κάθεσαι στην Αθήνα και να ψάχνεις τη δροσερή ευωδιά του αέρα στο καυσαέριο του λεκανοπεδίου.:devil:

Καλά τα λέει η μικρή, είναι πολύ διαδεδομένος τύπος στεγνώματος στο εξωτερικό όπου οι άνθρωποι δεν μπορούν να είναι αρκετά λάρτζ για να έχουν εξοχικά και ζουν στις μεγαλουπόλεις.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας!!! Σε ένα μήνα ο αδελφός μου έχει ονομαστική γιορτή και θέλω να του πάρω δώρο. Είναι 14 χρόνων και του αρέσει το διάβασμα οπότε κατευθύνομαι προς λογοτεχνικά βιβλία. Σκέφτομαι να του πάρω το μυθιστόρημα του Μυριβήλη "Η ζωή εν τάφω"... Μήπως όμως δεν είναι για την ηλικία του;(Αν και δεν το νομίζω γιατί πιστεύω ότι ποτέ δεν είναι πολύ νωρίς για να δώσουμε αντιπολεμικά ερεθίσματα). Μήπως είναι δυσνόητο;
Ποια είναι η γνώμη σας; Έχετε να προτείνετε κάτι;
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας!!! Σε ένα μήνα ο αδελφός μου έχει ονομαστική γιορτή και θέλω να του πάρω δώρο. Είναι 14 χρόνων και του αρέσει το διάβασμα οπότε κατευθύνομαι προς λογοτεχνικά βιβλία. Σκέφτομαι να του πάρω το μυθιστόρημα του Μυριβήλη "Η ζωή εν τάφω"... Μήπως όμως δεν είναι για την ηλικία του;(Αν και δεν το νομίζω γιατί πιστεύω ότι ποτέ δεν είναι πολύ νωρίς για να δώσουμε αντιπολεμικά ερεθίσματα). Μήπως είναι δυσνόητο;
Ποια είναι η γνώμη σας; Έχετε να προτείνετε κάτι;
Είναι λίγο βαρύ εδώ που τα λέμε, αλλά δυσνόητο δε νομίζω. Αν του αρέσουν κιόλας τα λογοτεχνικά θα το εκτιμήσει λογικά! Δεν είναι και τόσο μικρός. Θυμάμαι η μαμά μου όταν ήμουν 11 μου 'χε πάρει το "Δέκα ετών διαζευγμένη" της Νοζούντ Άλι, με την ιστορία του κοριτσιού από την Υεμένη που παντρεύτηκε με το ζόρι, βιάστηκε και εν τέλει κατάφερε να ξεφύγει, αν θυμάμαι καλά. Δεν μπορώ να σου πω ότι το εκτίμησα ιδιαίτερα σε εκείνη την ηλικία, θα προτιμούσα κάτι με μάγισσες και δράκους. :hehe: Αλλά τα βιβλία μένουν, ακόμη κι αν δεν τον συγκινήσει φέτος σε 1-2 χρόνια δε θα του περάσει απαρατήρητο!
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Είναι λίγο βαρύ εδώ που τα λέμε, αλλά δυσνόητο δε νομίζω. Αν του αρέσουν κιόλας τα λογοτεχνικά θα το εκτιμήσει λογικά! Δεν είναι και τόσο μικρός. Θυμάμαι η μαμά μου όταν ήμουν 11 μου 'χε πάρει το "Δέκα ετών διαζευγμένη" της Νοζούντ Άλι, με την ιστορία του κοριτσιού από την Υεμένη που παντρεύτηκε με το ζόρι, βιάστηκε και εν τέλει κατάφερε να ξεφύγει, αν θυμάμαι καλά. Δεν μπορώ να σου πω ότι το εκτίμησα ιδιαίτερα σε εκείνη την ηλικία, θα προτιμούσα κάτι με μάγισσες και δράκους. :hehe: Αλλά τα βιβλία μένουν, ακόμη κι αν δεν τον συγκινήσει φέτος σε 1-2 χρόνια δε θα του περάσει απαρατήρητο!
Άρα θα παραμείνει μία από τις επιλογές μου αν και σκέφτομαι να ψάξω και βιβλίας της Πηνελόπης Δέλτα και του Παπαδιαμάντη(εξαιρείται "Η Φόνισσα"😂)μήπως βρω κάτι πιο καλό...
Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!:give_rose:
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Διαβάζω παρα πολυ λογοτεχνία και πραγματικά η κλασική ειναι μαγεία.
Οχι οτι ο Μυριβηλης θεωρείται κλασσική λογοτεχνία αλλα anyway .
Παρολαυτα θα απέφευγα το " η ζωη εν ταφω" για δωρο σε ενα παιδί 14 χρονών.
Οπως και τον Παπαδιαμάντη και την Πηνελόπη Δέλτα.Ειδικα αυτούς τους δύο .
Ολα αυτα θα έρθουν με τον καιρό, αν και η Πηνελόπη δελτα δύσκολα διαβάζεται απο τα σημερινά παιδιά οπως κι ο Λουντέμης(❤) .
Σίγουρα θα τα εκτιμήσει οταν τα διαβάσει αλλα ειναι λιγο πιτσιρικι ακομα και υπάρχουν πιο safe επιλογές.
Στα 14 μου καταβροχθίζα τα πάντα, για τα βιβλία δε που αναφέρει η Ιππολυτη μονο συλλογη δεν εκανα(δεν ξερω γιατι -αλήθεια)
Αν με ρωτούσε όμως κάποιος τι δώρο να κανει σε ενα 14χρονο αγορι θα προτεινα σίγουρα τη σειρά hunger games .
Αν δε θες κατι τέτοιο τσέκαρε οπωσδήποτε τον συγγραφέα " Κάρλος ρουιθ θαβον" .
Θα τα απολαυσει πολύ , ιδιαίτερα τον τελευταίο.
Σε κρατάνε σε εγρήγορση και ειναι οτι Πρεπει για καλοκαίρι🥰
Θες κατι πιο κλασσικό;
Δες το "οταν σκοτώνουν τα κοτσύφια," ο "γερος και η θαλλασα ", "τα σταφύλια της οργής."
Αν θες οπωσδήποτε αντιπολεμικό θα του πάρεις το "ουδεν νεωτερον απο το δυτικο μετωπο ".
Ειναι αριστούργημα.
Γενικά μπορώ να σου προτείνω ενα σωρο βιβλία που να ανταποκρίνονται στην ψυχοσύνθεση ενος 14χρονου.
Μη σκέφτεσαι στερεοτυπικα ποια βιβλία ειναι καλα και ποια κακα.
Υπαρχουν ενα σωρο διαμαντακια , δεν ειναι αναγκη κατι να χαρακτηρίζεται κλασσικό για να ειναι καλο.
Εξαλλου ενα "κακο" βιβλίο ειναι πάντα καλύτερο απο το καθόλο βιβλίο😉
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Διαβάζω παρα πολυ λογοτεχνία και πραγματικά η κλασική ειναι μαγεία.
Οχι οτι ο Μυριβηλης θεωρείται κλασσική λογοτεχνία αλλα anyway .
Παρολαυτα θα απέφευγα το " η ζωη εν ταφω" για δωρο σε ενα παιδί 14 χρονών.
Οπως και τον Παπαδιαμάντη και την Πηνελόπη Δέλτα.Ειδικα αυτούς τους δύο .
Ολα αυτα θα έρθουν με τον καιρό, αν και η Πηνελόπη δελτα δύσκολα διαβάζεται απο τα σημερινά παιδιά οπως κι ο Λουντέμης(❤) .
Σίγουρα θα τα εκτιμήσει οταν τα διαβάσει αλλα ειναι λιγο πιτσιρικι ακομα και υπάρχουν πιο safe επιλογές.
Στα 14 μου καταβροχθίζα τα πάντα, για τα βιβλία δε που αναφέρει η Ιππολυτη μονο συλλογη δεν εκανα(δεν ξερω γιατι -αλήθεια)
Αν με ρωτούσε όμως κάποιος τι δώρο να κανει σε ενα 14χρονο αγορι θα προτεινα σίγουρα τη σειρά hunger games .
Αν δε θες κατι τέτοιο τσέκαρε οπωσδήποτε τον συγγραφέα " Κάρλος ρουιθ θαβον" .
Θα τα απολαυσει πολύ , ιδιαίτερα τον τελευταίο.
Σε κρατάνε σε εγρήγορση και ειναι οτι Πρεπει για καλοκαίρι🥰
Θες κατι πιο κλασσικό;
Δες το "οταν σκοτώνουν τα κοτσύφια," ο "γερος και η θαλλασα ", "τα σταφύλια της οργής."
Αν θες οπωσδήποτε αντιπολεμικό θα του πάρεις το "ουδεν νεωτερον απο το δυτικο μετωπο ".
Ειναι αριστούργημα.
Γενικά μπορώ να σου προτείνω ενα σωρο βιβλία που να ανταποκρίνονται στην ψυχοσύνθεση ενος 14χρονου.
Μη σκέφτεσαι στερεοτυπικα ποια βιβλία ειναι καλα και ποια κακα.
Υπαρχουν ενα σωρο διαμαντακια , δεν ειναι αναγκη κατι να χαρακτηρίζεται κλασσικό για να ειναι καλο.
Εξαλλου ενα "κακο" βιβλίο ειναι πάντα καλύτερο απο το καθόλο βιβλίο😉
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :give_rose: Θα ψάξω αυτά που μου ανέφερες αν και κλείνω περισσότερο προς το "όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια" γιατί έχω διαβάσει καλές κριτικές για το συγκεκριμένο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :give_rose: Θα ψάξω αυτά που μου ανέφερες αν και κλείνω περισσότερο προς το "όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια" γιατί έχω διαβάσει καλές κριτικές για το συγκεκριμένο!

Κάτι σε εικονογραφημένο, όπως το Persepolis, πιστεύεις ότι θα του άρεσε; Ίσως να του αρέσει κι αυτό. Θίγει αρκετά σοβαρά ζητήματα η Satrapi, αλλά είναι απίστευτα ευκολοδιάβαστο από σχεδόν όλες τις ηλικίες - εμένα μου άρεσε πολύ, γενικά.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κάτι σε εικονογραφημένο, όπως το Persepolis, πιστεύεις ότι θα του άρεσε; Ίσως να του αρέσει κι αυτό. Θίγει αρκετά σοβαρά ζητήματα η Satrapi, αλλά είναι απίστευτα ευκολοδιάβαστο από σχεδόν όλες τις ηλικίες - εμένα μου άρεσε πολύ, γενικά.
Δεν είμαι σίγουρη αν θα τον ενδιέφερε... Θα κινηθώ σε πιο ασφαλείς επιλογές... Αλλά θα το έχω στο νου μου για μελλοντικά δώρα...
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :give_rose:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα θα παραμείνει μία από τις επιλογές μου αν και σκέφτομαι να ψάξω και βιβλίας της Πηνελόπης Δέλτα και του Παπαδιαμάντη(εξαιρείται "Η Φόνισσα"😂)μήπως βρω κάτι πιο καλό...
Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!:give_rose:

Δώρισε του το "Τάδε έφη Ζαρατούστρας", να μάθει για τον ubermacht και να αποκτήσει σωστές βάσεις για το μέλλον.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Απο μυθιστόρημα αν του αρέσει η επιστημονικη φαντασία πάρε μεταφρασμένο το Κοκκινος Άρης (2 Τόμοι) κι αν του αρέσει μετά έχει κι άλλους 2 τη συνέχεια Πράσινος Άρης.

Αν θες κατι για να του χτίσεις χαρακτήρα: Τα εις εαυτόν - Μαρκος Αυρήλιος

ή

Όργουελ - 1984
Όργουελ - Η φάρμα των ζώων

ΥΓ: Τα 3 τελευταία θα του τα παιρνα μαζι. Δεν κοστίζουν τίποτα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Απο μυθιστόρημα αν του αρέσει η επιστημονικη φαντασία πάρε μεταφρασμένο το Κοκκινος Άρης (2 Τόμοι) κι αν του αρέσει μετά έχει κι άλλους 2 τη συνέχεια Πράσινος Άρης.

Αν θες κατι για να του χτίσεις χαρακτήρα: Τα εις εαυτόν - Μαρκος Αυρήλιος

ή

Όργουελ - 1984
Όργουελ - Η φάρμα των ζώων

ΥΓ: Τα 3 τελευταία θα του τα παιρνα μαζι. Δεν κοστίζουν τίποτα.

Πάνω σε αυτό το μήκος κύματος είναι και ο Άρχοντας των μυγών που εγώ τον διάβασα παρέα με τη φάρμα των ζώων σε τέτοια ηλικία.

Υ.Γ.: Τι κόκκινος και πράσινος Άρης, ρε, να βγει το παιδί με ιδεολογική σύγχυση! Ο Άρης είναι κιτρινόμαυρος, τελεία και παύλα!
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!(και τα χιουμοριστικά σχόλια βεβαίως 😂)
Τελικά του αγόρασα το: "όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια", αλλά θα έχω στο νου μου τις -σοβαρές😂- προτάσεις σας για μελλοντικά δώρα!!!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!(και τα χιουμοριστικά σχόλια βεβαίως 😂)
Τελικά του αγόρασα το: "όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια", αλλά θα έχω στο νου μου τις -σοβαρές😂- προτάσεις σας για μελλοντικά δώρα!!!
Γι' αυτό το βιβλίο είχαν διάφορες σελίδες στο Facebook αφιέρωμα πριν λίγες μέρες, χθες, προχθές δεν θυμάμαι ακριβώς. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top