Ρισκάρετε στη ζωή σας; Σας αρέσει το ρίσκο;

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
συνήθως κάθομαι και φιλοσοφώ και σκεφτομαι τα παντα πριν κανω μια πράξη, αλλα στο τελος παντα την κανω! γενικά ρισκάρω και δοκιμάζω τα παντα γιατι αμα δεν το κανω θα με τρωει μετα οτι δεν το εκανα και τι θα γινοταν αμα το έκανα και γενικα κάνοντας κατι και παίρνοντας ενα ρισκο ( αναλογα βεβαια το ρισκο ) το προσθέτεις μετα στις εμπειρίες σου και μαθαίνεις απο αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Θα δοκιμάσω να πληρώσω ό,τι λογαριασμούς έχω απλήρωτους. Λογικά θα μείνω για ένα πολύ μεγάλο διάστημα χωρίς λεφτά. Πιθανώς να πεθάνω και από ασιτία.
Έχει κανείς να μου πει τίποτα να μου δώσει κουράγιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Θα δοκιμάσω να πληρώσω ό,τι λογαριασμούς έχω απλήρωτους. Λογικά θα μείνω για ένα πολύ μεγάλο διάστημα χωρίς λεφτά. Πιθανώς να πεθάνω και από ασιτία.
Έχει κανείς να μου πει τίποτα να μου δώσει κουράγιο;

αν μένεις αθήνα θα σου μαγειρέψω εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
αν θεωρείται ρίσκο το να διαβάσεις μόνο δύο ώρες για διαγώνισμα αρχαίων ,τότε ναι!περνω ρίσκα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Νομίζω ναι, μ'αρέσει να ρισκάρω, όχι ότι μου έχει τύχει κάποιο ιδιαίτερα σοβαρό ώστε να πεις "αα τι ρίσκο είναι αυτο κτλ". Γενικά ωστόσο νομίζω ότι πολλές απ'τις επιλογές που κάνουμε ενέχουν ρίσκο το οποίο την δεδομένη στιγμή δεν μπορούμε να αντιληφθούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζελ

Νεοφερμένος

Ο Τζελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ανάλογα τα ρίσκα, δεν θα έλεγα ποτε οχι σε μια περιπέτεια (πχ μια φορα πήγαμε με κατι φιλους στο βουνο, Ναουσα, μεσα απο ενα δρομακι και ενας ειχε την φαεινή ιδεα να αφήσουμε το δρομακι και να κατεβουμε το βουνο, ελα ομως που ειμασταν βαθυα στο δασος και χαθήκαμε...τελικα προσανατολιστήκαμε με το ποταμι και βγήκαμε πισω στον Αι Νικόλα. Απο την άλλη απεχθάνομαι το κάπνισμα και εχω πει πολλες φορες οχι (και οταν λεω καπνισμα και το μαυρο μέχρι και τον ναργιλε). Δεν ξερω αν ειμαι εντος θεματος αλλα γενικα σε πλακες και τετοια ειμαι παντα μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω πάρει αρκετά ρίσκα στη ζωή μου και τα περισσότερα ήταν τελείως ηλίθια και θα μπορούσαν κάλλιστα να πάρουν μια πολύ άσχημη τροπή. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που θυμάμαι , είναι πως είχα πιάσει ένα φίδι μερικά χρόνια πριν στο χωριό με τα χέρια μου μη γνωρίζοντας αν είναι δηλητηριώδες ή το πως πρέπει να πιάσεις ένα φίδι σωστά. Δε με δάγκωσε αλλά θα μπορούσε. Ο λόγος ήταν όσο κι αν ακούγεται παράλογο η έκρηξη αδρεναλίνης, αυτή η αίσθηση που νιώθεις όταν πετάγεται ξαφνικά κάτι μπροστά σου, που αμέσως γίνεσαι δυνατότερος, πιο γρήγορος, πιο παρατηρητικός κτλ.

Πιστεύω πως πρέπει να ρισκάρουμε, όχι βέβαια αλόγιστα αλλά πολύ περισσότερο απ' ότι κάνουμε στην καθημερινή μας ζωή. Επειδή ζούμε σε μια κοινωνία με ανέσεις έχουμε μάθει να υπερσκεφτόμαστε κάποια πράγματα και να διστάζουμε χωρίς λόγο.

αν θεωρείται ρίσκο το να διαβάσεις μόνο δύο ώρες για διαγώνισμα αρχαίων ,τότε ναι!περνω ρίσκα :)

Δηλαδή εγώ που πήγαινα χωρίς να διαβάσω καθόλου θεωρούμε παράτολμος ? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
τρελα ΝΑΙ στις προκλησεις και τα ρισκα...οπως ειπε ηδη καποιος ''ζωη χωρις ρισκο δεν ειναι ζωη'' ...και πιστευω οτι συχνα τα ρισκα ειναι απο αυτα που σου δινουν δυνατες εμπειριες ζωης:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ γενικά πάντα λέω πως δε μου αρέσει να ρισκάρω και η αλήθεια είναι πως δεν το επιδιώκω. Όμως τι συμβαίνει- κάθε φορά που κάνω ένα φλασμπακ στην ζωή μου έχω συνειδητοποιήσει πως έχω τελικά ρισκάρει άπειρες φορές. Μου βγαίνει ασυνείδητα. Προφανώς λοιπόν και είμαι κορίτσι που ρισκάρει και προσπαθώ να πείθω τον εαυτό μου να μην το κάνει, να είμαι πιο ήσυχη κοινώς, αλλά αν είναι ο χαρακτήρας του ατόμου έτσι, δύσκολα το περιορίζει.
Δηλαδή τι εννοώ - όταν έρχομαι μπροστα στο ρίσκο, την στιγμή που πρέπει να το περάσω, φοβάμαι. Λέω όχι, λέω ΟΟΟΧΙ. Και το ακούν όλοι. Όλοι το ακούν. Και πριν προλάβουν να γυρίσουν, έγω έχω κάνει το άλμα. Δεν το κάνω επίτηδες. Μου βγαίνει. Ο φόβος μου με κάνει να θέλω να πέφτω πάνω του να θέλω να τον κατατροπώσω.
Ρισκάρω λοιπόν και πληρώνω το τίμημα, είτε καλώς είτε κακώς. Μου δίνει δύναμη. Ακόμα κι αν λαβωθώ, βγαίνω ακόμα δυνατότερη και πιο υγιής και νέα. Η ζωή είναι μικρή, μία και μοναδική. Έχω έρθει να ζήσω μια φορά και σκοπεύω να φύγω πλήρης...
Ρισκάρω και να πάει ο φόβος να κάτσει στα αυγά του, όχι εγώ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Διαχωρίζω τα παρορμητική vs συγκρατημένη
Ρίσκα παίρνει ενα άτομο ακόμα κι αν είναι εκ χαρακτήρος προσγειωμένο και συγκρατημένο.


Επειδή είναι πολύ γενικό το θέμα, θ'απαντήσω κι εγώ γενικά.

Αν δε ρισκάρεις, δε θα μάθεις. Ούτε θα πάθεις. Κι αν δεν πάθεις, σίγουρα δε θα μάθεις.

Ο φόβος είναι χείριστος σύμβουλος. Η δειλία δεν ωφελεί και ο χειρότερος κίνδυνος στη ζωή είναι το να μη ρισκάρεις να ζήσεις, να πέσεις ή ν'ανέβεις. Αν δε ρισκάρεις, δε θα το μάθεις. Ακόμα κι αν πέσεις, έχεις πάρει μαθήματα που θα σε διδάξουν για το επόμενο βήμα. Το επόμενο βήμα....

είναι ρίσκο!

Η μεγάλυτερη ελευθερία είναι σε φάση αμφιταλάντευσης να πιάνεις μια τυχαία κάρτα. Προγεγραμμένη αποτυχία όποιος δεν την τραβήξει και οπισθοχωρήσει. Κάθε τράβηγμα έχει το τίμημά της. Σε κάθε περίπτωση, το μέτρο είναι χρήσιμο κι έξυπνο εργαλείο.

Υπάρχουν οι τύποι που νομίζουν πως ρισκάρουν, αυτοί είναι κάτι χειρότερο απο δειλοί, ανήκουν στα ημίμετρα. Η το παίρνεις το ρίσκο ή όχι. Δεν υπάρχει μέση. Αφού το πάρεις, αν δεν είσαι ανόητος θα ξέρεις πού θα σταματήσεις, ποιά είναι τα όρια σου. Εδώ βλέπε αυτοέλεγχος, αυτογνωσία.

Κορώνα-Γράμματα η ζωή άλλωστε..

απο μόνη της...


Τώρα το είδα.... Ρε συ, ωραία τα λέω...:redface:
Δεν έχω αλλάξει γνώμη πάντως:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-lectro

Νεοφερμένος

Η e-lectro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε μικρότερη ηλικία είναι πιο εύκολο να ρισκάρεις την ζωή σου, περισσότερο από απερισκεψία ή άγνοια. Καθώς μεγαλώνεις τα σκέφτεσαι καλύτερα κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top