Γιατί ΔΕΝ θα παντρευτώ στην Εκκλησία

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
άαααααααααμα παντρευτώ θα το κάνω σε δημαρχείο.
όχι μόνο επειδή δεν το έχω με την θρησκεία αλλά επειδή απλά δεν θέλω να κάνω κάτι το οποίο δεν με ευχαριστεί για να χαρεί η πεθερά,να καλέσει η μάνα μου την λίτσα την γειτόνισσα ,να ξεκοιλιαστούνε όλοι,να πληρώσω τα κέρατά μου,και να πάρω χάλια δώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Οσοι αποφασίζουν να νυμφευθούν σε δημαρχείο δεν διαπράττουν τόσο μεγάλη αμαρτία όσο κάποιοι μαυροφορεμένοι ιερείς θέλουν να σας κάνουν να πιστεύετε..
και αυτό γιατί η τελετή γάμου σε ναό άρχισε να τελείτε μόλις από το 900-1000μχ

Κατά την πρώιμη βυζαντινή περίοδο, ο γάμος ήταν καθαρά αστική υπόθεση. Γι’ αυτό συνήθως την τελετή στέψης, πραγματοποιούσε ο πατέρας του γαμπρού. Όμως, από τον Δ’ αιώνα, κάποιες οικογένειες καλούσαν προαιρετικά ιερέα για την «ευλογία».

Το 893 μ.Χ., ο αυτοκράτωρ Λέων, έδωσε για πρώτη φορά στην εκκλησία το αποκλειστικό δικαίωμα να νομιμοποιεί τους γάμους, θέτοντας στην αρμοδιότητα των εκκλησιαστικών δικαστηρίων τα νομικά προβλήματα του γάμου.

Η «ευλογία» που γινόταν την Κυριακή, έγινε υποχρεωτική και η εκκλησιαστική κανονική νομοθεσία επεκτάθηκε σε μεγάλο βαθμό στη ζωή των Βυζαντινών. Από τους Η’ και Θ’ αιώνες ο γάμος γινόταν υποχρεωτικά στο ναό από τον ιερέα της κοινότητας ή από τον επίσκοπο εάν οι μελλόνυμφοι ήταν ευπορότεροι.

επομένως κατά την μισή ιστορία του χριστιανισμού δεν υπήρχε καν ειδική τελετή γάμου και ούτε η πρώτη εκκλησία ούτε οι πατέρες είχαν θεσπίσει μια τέτοια τελετή, αλλά επιβλήθηκε κατά τον μεσαίωνα!

ίσως ο γάμος σε δημαρχείο μέσα απο την απλότητα του να είναι τελικώς και πιο χριστιανικός από τους ''χριστιανικούς''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

AlexandraAnt

Νεοφερμένος

Η AlexandraAnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Νομίζω έχετε λίγο μπερδευτεί. Οκ αν δεν πιστεύεις κατανοώ το να μη θέλεις τον θρησκευτικό γάμο, αλλά το κόστος που κολλάει;;; επιλογή σου είναι τι νυφικό θα φορέσεις, πόσο κόσμο θα καλέσεις, τι στολισμό θα έχεις. Μπορείς να κάνεις μια απλή λιτή τελετή με λίγο κόσμο οικονομικά. Και ίσως έτσι καταλάβεις περισσότερο και τη ουσία του μυστηρίου του γάμου!
Τώρα για τη βάφτιση του παιδιού δεν ξέρω. Είναι κρίμα να αφήνεις την ψυχή ενός μικρού παιδιού ευάλωτη... Αλλά και πάλι ότι πιστεύει ο καθένας...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παραδοσιακά οι Χριστιανοί βαφτίζονταν μεγάλοι με τη θέληση τους και όχι βρέφη. Το ότι αφήνεις την ψυχή του βρέφους ευάλωτη είναι πραγματικά εντελώς ηλιθιο επιχείρημα ακόμη και από τη πλευρά ενός πιστου καθώς το βρέφος δεν έχει ακόμη ικανότητα κρίσης και συνεπώς δεν μπορεί να υποπέσει σε κάποια αμαρτία. Η όλη μανούρα με το προπατωρικο αμάρτημα κτλ έγινε έτσι ώστε να βαφτίζονται μικρά τα παιδιά και όχι μεγάλα διότι έτσι ήταν πολύ πιο εύκολο να διαδωθει η εκκλησία και να περιοριστούν ερεσεις και σχίσμα τα. Δεν είμαι αντίθετος στο να πιστεύει κάποιος αλλά να σκέφτεστε και λίγο και να μην κατά πίνετε αμασητη την οποιαδήποτε βλακεια σας πει κάποιος ράσο φόρος.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Είναι κρίμα να αφήνεις την ψυχή ενός μικρού παιδιού ευάλωτη... Αλλά και πάλι ότι πιστεύει ο καθένας...

Και μετα απορειτε ορισμενοι γιατι ψηφιζουν Βελοπουλο και ΧΑ. Εχει ακομα πολυ δρομο η χωρα για να ανακαμψει, αν ανακαμψει ποτε. Ακου εκει αφηνετε την ψυχη του παιδιου ευαλωτη. Τετοια ακουω και στρεφομαι ακομα περισσοτερο κατα της εκκλησιας και της θρησκειας.

Σε εκκλησια δεν προκειται να παντρευτω. Το ιδανικο μερος για εμενα ειναι μια παραλια ή σε καποιο παρκο. Σε εκκλησια δεν παταω με καμια δυναμη. Θελω αυτη την ομορφη μερα να την ευχαριστηθω και να περασω ομορφα. Οχι να ακουω εναν φαλτσο να ψελνει επι ωρες και να προσκυναω. Δεν προσκυναω κανεναν, ουτε τον θεο τον ιδιο.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Νομίζω έχετε λίγο μπερδευτεί. Οκ αν δεν πιστεύεις κατανοώ το να μη θέλεις τον θρησκευτικό γάμο, αλλά το κόστος που κολλάει;;; επιλογή σου είναι τι νυφικό θα φορέσεις, πόσο κόσμο θα καλέσεις, τι στολισμό θα έχεις. Μπορείς να κάνεις μια απλή λιτή τελετή με λίγο κόσμο οικονομικά. Και ίσως έτσι καταλάβεις περισσότερο και τη ουσία του μυστηρίου του γάμου!
Από μόνη της η οργάνωση ενός θρησκευτικού γάμου είναι μακράν ακριβότερη από το να παντρευτείς με πολιτικό γάμο ή να κάνεις σύμφωνο συμβίωσης (τουλάχιστον αν μιλάμε για κανονικό θρησκευτικό γάμο και όχι βρήκα ένα παρεκκλήσι, έβαλα ένα άσπρο φόρεμα και παρακάλεσα τον παπά να μας στεφανώσει). Εκκλησία, στολισμός, νυφικό, παρανυφάκια, μπομπονιέρες, φωτογράφος, τα δώρα για τους κουμπάρους, τα τραπεζώματα προ και μεθεόρτια, το γλέντι, δεν τα γλιτώνεις ακόμα και αν το νυφικό σου είναι το οικονομικότερο και η λίστα καλεσμένων σου με 30 άτομα. Η ουσία του μυστηρίου λοιπόν πάλι χάνεται από την στιγμή που τα βάζεις όλα αυτά στην μέση.

Από την άλλη για τον πολιτικό γάμο ή το σύμφωνο συμβίωσης αρκεί ένα καλό φόρεμα/ένα καλό κουστούμι, οι βέρες και τα παράβολα προς το δημαρχείο ή τον συμβολαιογράφο. Και τελείωσες, είσαι παντρεμένος και μπορείς να το διαχειριστείς όπως θες μετά (ένα μεγάλο τραπέζι στα κοντινά σου άτομα, ή ακόμα και τίποτα).

Η ουσία του γάμου δεν είναι να μάθουν όλοι ότι παντρεύεσαι, γιατί αν το απομυθοποιήσεις τελείως και αυτό, ουσιαστικά ανακοινώνεις με πρωτότυπο τρόπο ότι βρήκες έναν άνθρωπο να συμβιβαστείς ή βρήκες έναν άνθρωπο να κάνεις τόσο καλό σεξ που θες να το κάνεις επίσημο. Η ουσία του γάμου είναι να νιώθεις ότι ο/η σύντροφός σου είναι ο άνθρωπός σου και θέλεις στα μάτια της πολιτείας ή της Εκκλησίας να επισημοποιηθεί. Και γι αυτό δεν χρειάζεσαι κανένα budget. Τα μάτια των 400 καλεσμένων μπορούν να λείπουν. :P
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Νομίζω έχετε λίγο μπερδευτεί. Οκ αν δεν πιστεύεις κατανοώ το να μη θέλεις τον θρησκευτικό γάμο, αλλά το κόστος που κολλάει;;; επιλογή σου είναι τι νυφικό θα φορέσεις, πόσο κόσμο θα καλέσεις, τι στολισμό θα έχεις. Μπορείς να κάνεις μια απλή λιτή τελετή με λίγο κόσμο οικονομικά. Και ίσως έτσι καταλάβεις περισσότερο και τη ουσία του μυστηρίου του γάμου!
Τώρα για τη βάφτιση του παιδιού δεν ξέρω. Είναι κρίμα να αφήνεις την ψυχή ενός μικρού παιδιού ευάλωτη... Αλλά και πάλι ότι πιστεύει ο καθένας...


Εδώ που ζω εγώ αν τυχόν κάνεις λιτή τελετή με λίγο κόσμο και οικονομικά θα σε κράξουν και οι γάτες. Επίσης το με λίγο κόσμο δεν παίζει και πολύ γιατί και καλά αναλαμβάνουν το κάλεσμα οι γονείς του ζεύγους και θέλουν να καλούν και τον κάθε πικραμένο που εσύ μπορείς να μην ξέρεις πως τον λένε αλλά τους κάλεσε αυτούς. Θεωρείται δανεικό η συνήθεια όποιον σε κάλεσε τον καλείς και του βάζεις και τα ίδια λεφτά. Αν έχετε μεγάλο σόι - κύκλο παίζει να μαζέψετε καλά λεφτά, αν όχι υπάρχει κόσμος που μπήκε μέσα από αυτό το πανηγύρι. Προσωπικά το βρίσκω το όλο σκηνικό τέρμα γελοίο και δε νομίζω ότι θα μπορούσα να απολαύσω τη στιγμή μου έτσι. Χίλιες φορές πολιτικό / σύμφωνο συμβίωσης και ένα μεγάλο τραπέζι όπου θα έρθουν αυτοί που θέλουμε εμείς και όχι αυτοί που θέλει το χωριό. Και βάφτιση αλα τσίρκο με το παιδί μου επίκεντρο και πάλι από εμένα είναι όχι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top