• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τεστ Παπανικολάου

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μα τι χρησιμέυουν όλα αυτα; δεν καταλαβένω, τι κέρδος έχω κάνοντας αυτό; ποιός είναι ο λόγος δεν καταλαβένω:worry:

Δηλαδή το πλύσιμο χαμηλά τι έχει;


καλύτερα να απαντήσει το - όμορφο- γιδάκι σε αυτά τα ερωτήματα που το χρησιμοποιεί κι όλας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρεεεε Κουέεεεε... με κακομαθαίνεις!! :redface: :redface:

Σε τι ωφελεί; Καθαριότητα του κόλπου! απομακρύνονται να καθημερινά υγρά, που αλλιώς μένουν μέσα, και ευνοούν την ανάπτυξη μυκητών...
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βρεεεε Κουέεεεε... με κακομαθαίνεις!! :redface: :redface:

Σε τι ωφελεί; Καθαριότητα του κόλπου! απομακρύνονται να καθημερινά υγρά, που αλλιώς μένουν μέσα, και ευνοούν την ανάπτυξη μυκητών...
:redface:

Πώς πιάνει μύκητες; αφού λένε ότι τα κολπικά υγρά είναι καλό πράγμα, βοηθάει στην καλή λειτουργεία του κόλπου:hmm:Ετσι δεν λένε;:redface: πάντως θεωρώ ότι είναι τρελλό, για να εμφανηστούν μύκητες πρέπει να είναι άπλητο και απο έξω για να μυκητιάσει και μέσα:P δεν το είχα ξανακούσει πάντως, μήπως φτέει που δεν έχω πάει ποτέ σε γυναικολόγο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
και η καθημερινη εσωτερικη πλυση απομακρυνει και τα "καλα" μικροβια του κολπου, κοινως τη χλωριδα, οποτε υπαρχει ακριβως το αντιθετο αποτελεσμα: η γυναικα ειναι πολυ επιρρεπης σε μολυνσεις και φλεγμονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, γι' αυτό δε θέλει καταχρήσεις. Δεν κάνουμε κάθε μέρα, εγώ κάνω κάθε 1-2 εβδομάδες.
Προσωπικά έχω αναπτύξει μύκητες σε ... "παλιά υγρά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Πώς πιάνει μύκητες; αφού λένε ότι τα κολπικά υγρά είναι καλό πράγμα, βοηθάει στην καλή λειτουργεία του κόλπου:hmm:Ετσι δεν λένε;:redface: πάντως θεωρώ ότι είναι τρελλό, για να εμφανηστούν μύκητες πρέπει να είναι άπλητο και απο έξω για να μυκητιάσει και μέσα:P δεν το είχα ξανακούσει πάντως, μήπως φτέει που δεν έχω πάει ποτέ σε γυναικολόγο;:hmm:

καταρχην, εισαι αδικαιολογητη που δεν εχεις παει ποτε.
κατα δευτερον, ισχυουν και τα δυο που λες.
αρκει να γινονται εσωτερικες πλυσεις με ειδικο σκευασματακι (σα νερο ειναι) συγκεκριμενες φορες το μηνα. ετσι, απομακρυνονται μεν αυτα που δε θελουμε, αλλα δεν το κανουμε συνεχεια για να χαλασουμε το ph της περιοχης..καταλαβες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μήπως φτέει που δεν έχω πάει ποτέ σε γυναικολόγο;:hmm:

να μη σε μαλώσω τώρα ε?
άντε καλά δεν το κάνω....
θα περιμένω όμως άμεσα να διαβάσω κάπου ότι τελικά πήγες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι, γι' αυτό δε θέλει καταχρήσεις. Δεν κάνουμε κάθε μέρα, εγώ κάνω κάθε 1-2 εβδομάδες.
Προσωπικά έχω αναπτύξει μύκητες σε ... "παλιά υγρά. :)

Δεν ήξερα ότι μένουν μέσα παλιά υγρά, πρώτη φορά το ακούω:redface::redface:
και η καθημερινη εσωτερικη πλυση απομακρυνει και τα "καλα" μικροβια του κολπου, κοινως τη χλωριδα, οποτε υπαρχει ακριβως το αντιθετο αποτελεσμα: η γυναικα ειναι πολυ επιρρεπης σε μολυνσεις και φλεγμονες.
Αυτό γίνετε πάντα; δεν μπορεί δηλαδή η απλή πλήση να κρατήσει μακρυα τα παλιά υγρά και να μην προκαλέσει μυκητες ποτέ; δεν μπορεί απο μόνος ο κόλπος να είναι επιρεπής σε μολύνσεις; :hmm:

καταρχην, εισαι αδικαιολογητη που δεν εχεις παει ποτε.
κατα δευτερον, ισχυουν και τα δυο που λες.
αρκει να γινονται εσωτερικες πλυσεις με ειδικο σκευασματακι (σα νερο ειναι) συγκεκριμενες φορες το μηνα. ετσι, απομακρυνονται μεν αυτα που δε θελουμε, αλλα δεν το κανουμε συνεχεια για να χαλασουμε το ph της περιοχης..καταλαβες?

Ποιός ο λόγος να πάει κάποιος σε γυναικολόγο; το πάπ που είναι απαρέτητο πήγα μικροβιολόγο, γιατί παραπάνω επίσκεψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ποιός ο λόγος να πάει κάποιος σε γυναικολόγο; το πάπ που είναι απαρέτητο πήγα μικροβιολόγο, γιατί παραπάνω επίσκεψη;

γιατί κουκλί μου ο γυναικολόγος κοιτάζει και άλλα πράγματα....
κοιτάζει τις σάλπιγκες, την κατάσταση της μήτρας, σου κάνει και ψηλάφιση στο στήθος (αν του το πεις) κι ένα σωρό άλλα θέματα που δεν τα βλέπει ο μικροβιολόγος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ με το φοβερό Κουεδέισιον κι επαυξάνω. Το τεστ Παπ πρέπει να το κάνεις μία φορά το χρόνο, ψηλαφίσεις ξεκίνα τώρα κιόλας. Εγώ θα κάνω, δε, και μαστογραφία σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ποιός ο λόγος να πάει κάποιος σε γυναικολόγο; το πάπ που είναι απαρέτητο πήγα μικροβιολόγο, γιατί παραπάνω επίσκεψη;
βρε Μάνια:beating:
ο γυναικολόγος θα ελέγξει για κύστες στο στήθος, θα σου κάνει υπέρηχο, και γενικά είναι η ειδικότητά του, όλο και κάτι παραπάνω από τον μικροβιολόγο θα ξέρει. Δεν είναι σωστό να μην έχεις πάει ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
γιατί κουκλί μου ο γυναικολόγος κοιτάζει και άλλα πράγματα....
κοιτάζει τις σάλπιγκες, την κατάσταση της μήτρας, σου κάνει και ψηλάφιση στο στήθος (αν του το πεις) κι ένα σωρό άλλα θέματα που δεν τα βλέπει ο μικροβιολόγος :)

Στο νοσοκομείο με την σκουλοκοιδήτη φέραν γυναικολόγο επειδή ήταν κοντά στις σάλπιγγες, με είδε εσωτερικά και όταν τους είπα να πάω σε γυναικολόγο μου είπαν ότι είμαι καλά και ότι δεν χρειάζετε:redface::D

Αλλα έγινε πρίν 2μιση χρόνια, πρέπει να ξαναπάω; είχα την εντύπωση πώς ο γυναικολόγος ήταν μόνο για γένα και άν χριαζόταν κάτι μετά το πάπ:redface:

Καθε πότε πρέπει να πηγαίνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Συμφωνώ με το φοβερό Κουεδέισιον κι επαυξάνω. Το τεστ Παπ πρέπει να το κάνεις μία φορά το χρόνο, ψηλαφίσεις ξεκίνα τώρα κιόλας. Εγώ θα κάνω, δε, και μαστογραφία σύντομα.

Για μαστογραφία πήγα και μου είπε ο γιατρός ότι είναι νωρίς, ψιλαφίζω συχνά και μάλιστα είχα βρεί κάτι στην μασχάλη, αλλα πήγα σε ογγολόγο με ιδικότητα τον καρκίνο του μαστού, γνωστός στην Ρόδο και ήταν κίστη στην μασχάλη, πρίν 6μήνες περίπου, μου έκανε ελέγχους και τώρα είμαι οκ και γιαυτό δεν πήγα σε γυναικολόγο, αφού πάω σε χειρούργο απ'ευθείας:hmm:

βρε Μάνια:beating:
ο γυναικολόγος θα ελέγξει για κύστες στο στήθος, θα σου κάνει υπέρηχο, και γενικά είναι η ειδικότητά του, όλο και κάτι παραπάνω από τον μικροβιολόγο θα ξέρει. Δεν είναι σωστό να μην έχεις πάει ποτέ

Απλά θεωρώ ότι ψιλαφίζω και άν βρώ ανωμαλία πάω στον γιατρό που έλεγα, πάπ πάω σε μικροβιολόγο αρα ποιός ο λόγος; με αυτό το σκεπτικό είμαι, κάνω εξετάσεις 1 με 2 φορές τον χρόνο, ψιλαφίζω το στήθος και μασχάλη όπως μου είπε ο γιατρός κάθε 2 ευδομάδες και πάω σε εκείνο, σε ουρολόγο έχω πάει για τοιχών εξετάσεις ή τσούξιμο, αλλα γυναικολόγο δεν το σκέυτηκα, αφού οι άλλοι κάνουν ο καθένας εγγυημένη δουλειά στον τομεα τους:redface:


Κουέ σου υπόσχομαι ότι θα πάω, δεν ήξερα ότι πρέπει να κάνω και αυτό, αλλα αφού κάνω τόσα αυτό δεν θα με πειράξει, θα περάσει η αδιαθεσία και θα πάω, εδώ τόσοι και τόσοι με πασπατέυουν, άλλος ένας δεν με πειράζει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εδώ τόσοι και τόσοι με πασπατέυουν, άλλος ένας δεν με πειράζει:)

λολ!
να πας μάνια μου....
πρέπει να πηγαίνεις μια φορά το χρόνο και δεν χρειάζεται να πηγαίνεις σε μικροβιολόγο για το ΠΑΠ, θα στο παίρνει αυτός το δείγμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οι εσωτερικες πλυσεις δεν ειναι απολυτως απαραιτητες και σιγουρα δε κανουν καλο, οταν δεν υπαρχει προβλημα.

Παντως να ξερετε οτι περισσοτερο το χρησημοποιουν οι Αμερικανιδες (περιπου οι μισες) παρολο που ο Αμερικανικος συλλογος Γυναικολογων ειναι σαφως αντιθετος.

Η φυση εχει προνοησει, με την οξυτητα του κολπου (την οποια δε γουσταρουν τα μικροβια) και με την φυσιολογικη χλωριδα (ηρεμα μικροβιακια που τρωνε το φαι και δεν μενει για τα "ατακτα" ). Αν αυτο παμε και το διαταρασσουμε καθε 3 και λιγο, λογικο ειναι να επαληθευονται τα αποτελεσματα ερευνων, οτι γυναικες που κανουν συχνα πλυσεις, εχουν τοπικα προβληματα πιο συχνα, απο οσες δεν κανουν.

Γιαυτο Γιδακι, εγω θα προτεινα να το κοψεις και να το κανεις μονο οταν υπαρχει καποιο προβλημα ή στο πει ο ιατρός σου. Και αυτο ισχυει για ολα τα κοριτσακια εδω , οκ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Συμφωνώ με το φοβερό Κουεδέισιον κι επαυξάνω. Το τεστ Παπ πρέπει να το κάνεις μία φορά το χρόνο, ψηλαφίσεις ξεκίνα τώρα κιόλας. Εγώ θα κάνω, δε, και μαστογραφία σύντομα.

:worry:Η μαστογραφία δεν απαγορεύεται σε μικρές ηλικίες?
Γιδάκι, γτ να το κάνεις αν δεν χρειάζεται? Για πρόληψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:worry:Η μαστογραφία δεν απαγορεύεται σε μικρές ηλικίες?
Γιδάκι, γτ να το κάνεις αν δεν χρειάζεται? Για πρόληψη?

δεν ξέρω αν απαγορεύται η μαστογραφία πριν τα 40 αλλά ξέρω ότι αν δεν έχει ανιχνευθεί κάτι με την ψηλάφιση, δεν σου κάνουν αν δεν είσαι 40
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olia

Νεοφερμένος

Η olia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ναί,αυτό το έχω ακούσει κι εγώ.Όχι,ότι απαγορεύεται αλλά ότι πρέπει να το κάνουν όλες οι γυναίκες μέτα τα 50 τους,όμως.
αυτό μου είχαν πεί ...τουλάχιστον.
γιατρό πάντως δεν έχω ρωτήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Lorien!
Δεν υπάρχει λόγος να κάνει πλύσεις μια γυναίκα με διάφορα αντισηπτικά υγρά από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα... Το ph του κόλπου και η τοξικότητα των υγρών είναι ικανά να καθαρίσουν τον κόλπο. Μια γυναίκα που κάνει συχνές πλύσεις με διάφορα αντισηπτικά, καταστρέφει την χλωρίδα και το ph του κόλπου, κάνει άσηπτη την περιοχή και κατα αυτό το τρόπο κάνει πιο ευάλωτο τον κόλπο στα μικρόβια και τις λοιμώξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
:worry:Η μαστογραφία δεν απαγορεύεται σε μικρές ηλικίες?
Γιδάκι, γτ να το κάνεις αν δεν χρειάζεται? Για πρόληψη?

Η μαστογραφία επιτρέπετε απο τα 30+ παρακάτω ο γιατρός επισημένει ότι μπορεί να είναι και βλαβερό για τον γυναικείο μαστό, ο χειρούργος που πάω οταν του είπα για μαστογραφία μου είπε ότι δεν θα κάνει και δεν πρόκειτε, πρέπει να το αποφέυγουμε, παρόλο που υπάρχουν γιατροί που το κάνουν θεωρούν ότι μόνο σε περίπτωση κάποιας ιδιαίτερης ανωμαλίας γίνετε, καλό είναι να αποφέυγετε καθώς και οι γυναίκες άνω των 30 να το κάνουν 1+ χρόνο την φορά όχι στάνταρ ένα χρόνο, είναι λίγο κάπως αυτά που χρησιμοποιούν και είναι λέει καλό να μην το παρακάνουμε με την πρόλυψη.;)

Ο Γιατρός που πάω είναι εξειδηκευμένος στον Καρκίνο του Μαστού, έχει κάνει έρευνες και έχει γράψει βιβλία πάνω στο στήθος και την λειτουργία του;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top