Ξέσπασμα ρατσιστικών, ξενοφοβικών, ομοφοβικών επιθέσεων στην Ελλάδα ;

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αίσχος. Τι να σχολιάσει κανείς; Ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν τι να κάνουν και βγάζουν τα ψυχολογικά τους σε άλλους ανθρώπους; Ότι, ακόμα χειρότερα, υπάρχουν άνθρωποι στην εξουσία που αδιαφορούν για τέτοιου είδους περιστατικά- ή ότι υπάρχουν νέοι άνθρωποι εδώ μέσα που θεωρούν πως η μαρτυρία αυτή κατατίθεται για οίκτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Γιατί να θεσπίσουμε ειδικό νόμο για την ομοφοβία ρε φίλε, αφού εντάσσεται σε νόμους περί ελαφρών ή βαριών σωματικών βλαβών. Γιατί να είναι ειδικός νόμος; Επειδή έχει διαφορετικό κίνητρο; Μα όλα τα περιστατικά έχουν διαφορετικό κίνητρο (ζήλια, συμφέροντα, αντιδικία, ρατσισμός, ομοφοβία, χρήμα, εξουσία, καθημερινότητα), μήπως να θεσπίσουμε διαφορετικό νόμο για όλα αυτά;
Τι διαβάζω εδώ μέσα... λες και ο νόμος περί ομοφοβίας θα λύσει την κατάσταση.


Ξέρεις, η κάθε ώριμη και ευνομούμενη πολιτεία οφείλει και πρέπει να προστατεύει τους πιο αδύναμους της.Η θέσπιση ειδικής νομοθεσίας κατά των διακρίσεων στη βάση του σεξουαλικού προσανατολισμού και κατά της ομοφοβίας όπως συμβαίνει σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες παγκοσμίως είναι ζωτικής σημασίας και για την Ελλάδα.Φυσικά το να έχουμε μπάζα που μπαίνουν στη διαλογική του negation των δικαιωμάτων μειονοτήτων έχει να κάνει με πολλά,λίγο οι πολιτικές πεποιθήσεις,λίγο η αγραμματοσύνη και βλακεία ,ε να μην έχει και παρα δίπλα την απύθμενη κομπλάρα; Εκεί κάπου έρχεται και ο ρόλος της συστηματικής επιμόρφωσης μεγάλου μέρους της κοινωνίας διότι προφανώς η νομοθεσία μπορεί να φτάσει μέχρι ένα σημείο.Το να είμαστε αγράμματα,κομπλεξικά ζώα όμως ίσως μπορούμε να το διαχειριστούμε καλύτερα αν έχουμε επιμορφωθεί σε ότι αφορά τις διακρίσεις στη βάση του σεξουαλικού προσανατολισμού.

Θέλουμε δε θέλουμε οι γκέι διεθνώς αποτελούν μια ομάδα ανθρώπων οι οποίοι ανά πάσα στιγμή είναι ανοιχτοί στη λεκτική και σωματική βία,διάκριση,προκατάλληψη,bullying κοκ.Δε νομίζω ότι θέλει πολύ μυαλό πως μια υγιής κοινωνία οφείλει να στέκεται αρωγός σε κοινωνικές ομάδες που αντιμετωπίζουν την αυθαιρεσία ανεγκέφαλων.

Μάλιστα προσωπικά είμαι εντελώς ανελαστικός και θα έλεγα μηδέν δημοκρατικός όταν μπαίνει σε κίνδυνο η μακροημέρευση και ευημερία μιας κοινωνικής ομάδας.Είμαι περισσότερο του δόγματος της δικτατωρίας της μειονότητας και μάλιστα δεν είμαι και ιδιαίτερα ευγενής όταν νιώθω τη διαλογική του συστηματικού negation να μου παρουσιάζεται ως επιχείρημα πίσω από τη κατάπτυστη κεκαλυμένη ομοφοβία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τι γίνεται ρε παιδιά στην Ελλάδα;

Μόλις πριν 3 μέρες είχαμε δύο νεαρούς άνδρες σε ξεχωριστές περιοχές στην Αθήνα να δέχονται επίθεση από νταήδες γιατί ο σεξουαλικός τους προσανατολισμός δε συνάδει με τη κομπλάρα μερικών άντρακλων.Ενώ πριν μερικές ημέρες είχαμε 5 Ινδούς νόμιμους μετανάστες να δέχονται επίθεση σε στάση λεωφορείου στο Ρέθυμνο από 5 νταήδες εφήβους .

Πραγματικά όσοι γνωρίζεται τις απόψεις μου μπορείτε ελεύθερα να με κατηγορήσεται για την αριστερή μου ιδεολογία, αλλά γαμώτη μου δε ξέρω λίγη σχέση έχει ο αποτροπιασμός μου για το χάλι που βλέπω να συμβαίνει στην ιδιαίτερη πατρίδα μου με την ιδεολογία μου.Ειλικρινά ελάχιστη.

Θα δανειστώ ένα σχόλιο κάποιου χρήστη από την ιστοσελίδα του ΣΚΑΙ

οπου ναναι θα σκασει κι ο ελληνας μπρειβικ. τοτε μην πει κανεις πως δεν ηξερε. η βια γενναει βια. μετα τους μεταναστες, ερχονται οι αριστεροι, μετα οι κακοι ευρωπαιοι, μετα οι ομοφυλλοφιλοι, μετα καποιοι αλλοι. η μισαλλοδοξια δεν σταματαει μεχρι να καταστρεψει την ψυχη του ανθρωπου και να μετατρεψει ανηλικα παιδια σε δολοφονους που δεν δειχνουν καμια αξια για την ανθρωπινη ζωη. βεβαια οι γονεις τους που τους διαβαζουν τους αθλους του ηρακλη αντι για τα τρια γουρουνακια, ας κανουν ενα κοπο να τους εξηγησουν τι συμβολιζε ο Ξενιος Διας εκτος απο πογκρομ. ας τους διαβαζουν για αλλα ιστορικα πογκρομ, ελληνων στην πολη, ας τους μιλησουν για την νυχτα των κρυσταλλων και τη νυχτα του αγιου βαρθολομαιου. καπως ετσι αναβει η φωτια της μισαλλοδοξιας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
αριστερή μου ιδεολογία


να η αιτια των προβληματων




υγ. γινεται ο,τι γινοταν συνηθως,
ο κοσμος δεν τα μαθαινε.
γιατι ειχαμε αλλα ενδιαφεροντα
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
γιατι ειχαμε αλλα ενδιαφεροντα
:P

Συμφωνώ.Διασκεδάζαμε την deep rooted κόμπλα μας τρολάροντας σε άλλα θέματα.Με την πρώτη ευκαιρία όμως :θέλει η πουτάνα να κρυφτεί κι η χαρά δε την αφήνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Πάντως για όσες/ους ενδιαφέρονται περαιτέρω για το γεγονός υπάρχει και αυτή η συνάντηση στην οποία μπορείτε να πάρετε μέρος

Οι γκέι, οι λεσβίες και οι τρανς γυναίκες και άντρες από παλιά θεωρούμαστε νόμιμα θηράματα. Θεωρείται εντάξει να μας κράζουν, να μας βρίζουν, να μας χτυπούν. Εμείς το θεωρούμε εντάξει;

Η ομοφοβική βία στην Ελλάδα δεν είναι κάτι καινούριο. Τελευταία φαίνεται πως υπάρχει αύξηση – ή τουλάχιστον όλο και περισσότεροι γκέι και τρανς άντρες και γυναίκες αποφασίζουμε να μην κρατήσουμε τη βία μέσα τους αλλά καταγγέλλουμε τα περιστατικά βίας στις ΛΟΑΤ οργανώσεις και στην αστυνομία.

Η ομοφοβική βία νομιμοποιείται από τη σιωπή μας. Εμείς τι κάνουμε;

Αν θυμώνεις. Αν λυπάσαι. Αν φοβάσαι. Αν αρνείσαι να δεχτείς ότι η ομοφοβική βία είναι εντάξει, έλα να ενώσεις τη φωνή σου με τις δικές μας και μαζί να βρούμε λύσεις.

Την Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου, στις 20:00, γκέι και τρανς άντρες και γυναίκες συναντιόμαστε για να συζητήσουμε τι κάνουμε εμείς για να αντιμετωπίσουμε την ομοφοβική βία. Επειδή αρνιόμαστε να σιωπήσουμε.

Έλα κι εσύ στη συνάντηση στο The Athens Rainbow House, Ερμού 74, 2ος όροφος (στο ασανσέρ αριστερά) Έναντι μετρό Μοναστηράκι.

Η σιωπή δεν θα σε προστατέψει!


η συνάντηση προφανώς και δεν απευθύνεται μόνο σε γκέι και τρανς άτομα αλλά σε όλα τα άτομα που θέλουν να καταδικάσουν οποιαδήποτε πράξη ρατσιστικού μίσους!

πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Μάλιστα προσωπικά είμαι εντελώς ανελαστικός και θα έλεγα μηδέν δημοκρατικός όταν μπαίνει σε κίνδυνο η μακροημέρευση και ευημερία μιας κοινωνικής ομάδας.Είμαι περισσότερο του δόγματος της δικτατωρίας της μειονότητας και μάλιστα δεν είμαι και ιδιαίτερα ευγενής όταν νιώθω τη διαλογική του συστηματικού negation να μου παρουσιάζεται ως επιχείρημα πίσω από τη κατάπτυστη κεκαλυμένη ομοφοβία.

Συγχαρητήρια. Με κάλυψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Σήμερα Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου στις στις 18.00 στην Πλατεία Κλαυθμώνος θα λάβει μέρος Διαμαρτυρία ενάντια στην ομοφοβία και την τρανσφοβία με αφορμή τα πρώτα καταγεγραμμένα περιστατικά ομοφοβικής βίας στο κέντρο της Αθήνας .Θα ακολουθήσει και πορεία . Όσοι πιστοι/ες προσέλθετε!

πηγή: Αυγή
event στο facebook
ανακοίνωση οικολόγων-πράσινων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
το κορυφαιο ειναι οτι οι δραστες τετοιων ενεργειων ειναι κυριως νεα παιδια :hmm:

φυσικα βεβαια κανεις δεν τα μαθαινει αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top