BLACK FRIDAY 2019

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,843 μηνύματα.


Το ρημάδι είναι πανέμορφο, αλλά θεωρώ ότι πληρώνεις το brand. Δεν αξίζουν.

Ναι θα το θελα, αν μου το χαρίζανε ναι, γιούργια!

Αλλά όταν έρχεται η ώρα να δώσω τα δικά μου ευρώ βλέπω το Value for Money στο ναδίρ και αλλάζω γνώμη.

Θέλω να παω να δω τι παίζει αυτή η κάρτα γραφικών του ολότελα κι αν είναι πιο πάνω από τις Nvidia MX150/250 των άλλων 13αριών Xiaomi, HP Envy κλπ. (Edit: Παπάρια, τίποτα δεν παίζει, για επαγγελματίες είναι ιδανικό το λαπτοπάκι αυτό που κάνουν δουλειά on the go)

ΥΓ: Και με 256GB ssd; Δυσκολάκι. Με 512/1TB ssd θα ήταν λουκουμάκι.



EDIT:

Να αναφέρω ότι το skroutz food έχει προσφορά κάθε μέρα ως την Παρασκευή, για κατόχους Visa -50% σε κάθε παραγγελία μέχρι 60 ευρώ (ώρα για σούσι!!!!)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
ΥΓ: Και με 256GB ssd; Δυσκολάκι. Με 512/1TB ssd θα ήταν λουκουμάκι.
Όταν βγήκε πέρσυ έπαιζε στα ίσια στο value4money τους ανταγωνιστές. Δηλαδή δεν έβρισκα laptop με καλύτερα specification και μικρότερη τιμή. Απλώς το MacBook έχουν ένα χαρακτηριστικό που δεν έχουν οι υπόλοιποι. Κρατάνε τη τιμή τους. Αυτό τη κράτησε και οι ανταγωνιστές ρίξανε ενα 600ρικο τώρα.

Το πήρα από amazon με 1600 ευρώ πέρσυ μεταχειρισμένο. Τώρα το βρίσκεις μεταχειρισμένο ακόμα πιο φθηνά https://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B07FL8RF64/ref=dp_olp_used_mbc?ie=UTF8&condition=used.

Πριν το αγοράσω με προβλημάτισε η RAM και όχι το μέγεθος του σκληρου καθώς θεωρούσα τα 8 gb λίγα. Τζάμπα ανησυχούσα. Ο SSD είναι τόσο γρήγορος που δεν γίνεται αντιληπτό πότε έχει γεμίσει από μνήμη. Μέρα με νύχτα με τον iMac του 2011 που του είχα βάλει 16gb.

Το θεωρώ ιδανικό αυτό το MacBook γιατι το φετινό αντίστοιχο 13.3 ειναι στα ίδια επίπεδα με αυτό και επίσης υπάρχουν και τα MacBook Air με πολύ πιο κακούς επεξεργαστές. Με άλλα λόγια τo MACOS δεν μπορεί να βαρύνει για τα επόμενα 5 χρόνια, ώστε να μην είναι δυνατή η χρήση του στα MacBook Air. Συνεπώς στο mabook pro θα πηγαίνει σφαίρα για πολλά χρόνια ακόμα.

Το μόνο αρνητικό στα Mac είναι ότι παίρνουν τα νέα macOS για 8 χρόνια περίπου και ήταν ο λόγος που ανανέωσα τη main παραγωγική συσκευή μου. Μετά έχεις 2 χρόνια περίπου που οι MACOS εφαρμογές θα τρέχουν στο μηχάνημα σου. Μετά δεν θα τρέχουν ούτε τα office της apple και αναγκαστικά τους βάζεις windows. Συνεπώς δεν αξίζει να παίρνεις τα ακριβά μοντέλα >3000. Καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά και να δώσεις άλλο ενα 1000 μετά από 3 χρόνια να πάρεις το αντίστοιχο μοντέλο που κάνει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,843 μηνύματα.
Όταν βγήκε πέρσυ έπαιζε στα ίσια στο value4money τους ανταγωνιστές. Δηλαδή δεν έβρισκα laptop με καλύτερα specification και μικρότερη τιμή. Απλώς το MacBook έχουν ένα χαρακτηριστικό που δεν έχουν οι υπόλοιποι. Κρατάνε τη τιμή τους. Αυτό τη κράτησε και οι ανταγωνιστές ρίξανε ενα 600ρικο τώρα.

Το πήρα από amazon με 1600 ευρώ πέρσυ μεταχειρισμένο. Τώρα το βρίσκεις μεταχειρισμένο ακόμα πιο φθηνά https://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B07FL8RF64/ref=dp_olp_used_mbc?ie=UTF8&condition=used.

Πριν το αγοράσω με προβλημάτισε η RAM και όχι το μέγεθος του σκληρου καθώς θεωρούσα τα 8 gb λίγα. Τζάμπα ανησυχούσα. Ο SSD είναι τόσο γρήγορος που δεν γίνεται αντιληπτό πότε έχει γεμίσει από μνήμη. Μέρα με νύχτα με τον iMac του 2011 που του είχα βάλει 16gb.

Το θεωρώ ιδανικό αυτό το MacBook γιατι το φετινό αντίστοιχο 13.3 ειναι στα ίδια επίπεδα με αυτό και επίσης υπάρχουν και τα MacBook Air με πολύ πιο κακούς επεξεργαστές. Με άλλα λόγια τo MACOS δεν μπορεί να βαρύνει για τα επόμενα 5 χρόνια, ώστε να μην είναι δυνατή η χρήση του στα MacBook Air. Συνεπώς στο mabook pro θα πηγαίνει σφαίρα για πολλά χρόνια ακόμα.

Το μόνο αρνητικό στα Mac είναι ότι παίρνουν τα νέα macOS για 8 χρόνια περίπου και ήταν ο λόγος που ανανέωσα τη main παραγωγική συσκευή μου. Μετά έχεις 2 χρόνια περίπου που οι MACOS εφαρμογές θα τρέχουν στο μηχάνημα σου. Μετά δεν θα τρέχουν ούτε τα office της apple και αναγκαστικά τους βάζεις windows. Συνεπώς δεν αξίζει να παίρνεις τα ακριβά μοντέλα >3000. Καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά και να δώσεις άλλο ενα 1000 μετά από 3 χρόνια να πάρεις το αντίστοιχο μοντέλο που κάνει.


"Νοικιάζεις" δηλαδή ουσιαστικά το OS και τις εφαρμογές για 150 ευρώ το χρόνο (1500 για 8+2 χρόνια);;;

Δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτό το οικοσύστημα ακριβώς, παίρνει το λειτουργικό forced updates και στην ουσία στα 10 χρόνια θες δε θες γίνεται άχρηστο το μηχάνημα, γιατί δεν είναι συμβατό με τις νέες εκδόσεις των εφαρμογών και του λειτουργικού;

Ξέρω δολιχοδρομούμε αρκετά αλλά έχω περιέργεια τώρα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
"Νοικιάζεις" δηλαδή ουσιαστικά το OS και τις εφαρμογές για 150 ευρώ το χρόνο (1500 για 8+2 χρόνια);;;

Δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτό το οικοσύστημα ακριβώς, παίρνει το λειτουργικό forced updates και στην ουσία στα 10 χρόνια θες δε θες γίνεται άχρηστο το μηχάνημα, γιατί δεν είναι συμβατό με τις νέες εκδόσεις των εφαρμογών και του λειτουργικού;

Ξέρω δολιχοδρομούμε αρκετά αλλά έχω περιέργεια τώρα.


Tα updates δεν είναι forced. Μπορείς να βάλεις όποια έκδοση του παρελθόντος MACOS θέλεις και να μην αναβαθμίσεις το σύστημα σου. Μπορεί επίσης να βάλεις windows/linux

Για τη συμβατότητα δες αυτό https://support.apple.com/kb/sp676?locale=en_GB. Tα τελευταία iWorks απαιτούν MACOS Mojave (1 έκδοση πιο πριν από τη τελευταία!!!) τουλάχιστον. Το iMac του 2011 που είχα πριν τρέχει τα High Sierra που είναι η ακριβώς προηγούμενη έκδοση.

Βέβαια η apple έχει αφήσει παραθυράκια για να βάλεις ανεπίσημα και το τελευταίο λειτουργικό. https://dosdude1.com/catalina/ άρα αν στο παλιό σου Mac βάλεις ssd και το τουμπανιάσεις με ram θα τρεχει τίμια τα catalina.


YΓ: Η apple άλλαξε τη τακτική της σε αφήνει να κατεβάσεις τη τελευταία συμβατή έκδοση του iWorks της. Mόλις το δοκίμασα τώρα σε iMac του 2009.:laugh: Παλιά απλώς έγραφε ότι δεν είναι συμβατό με αυτή την έκδοση του λειτουργικού και έπρεπε να κατεβάσεις κάτι αρχαία της εποχής που το iWork's ήταν paid.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλημέρα! Μήπως έχει πετύχει κάποιος σε προσφορά κάποιο mp3 ή mp4 player?
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ποστ από το 2004
Προσπάθεια μείωσης χρόνου (ή καλύτερα κατάργησης εκτος απο βραδινές ώρες) του κινητου λόγω διαβάσματος, χωρίς να αφήσω τη μουσική (και λίγο τρεξιματακι ανάμεσα που το mp3 θα βόλευε αρκετά):bleh:
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Xτύπησα το προηγούμενο μοντέλο ipad pro σε τιμή σκότωμα :D. To τσίμπησα και είμαι πολύ ευχαριστημένο αφού θα πάρω και το στυλό :P και θα ζωγραφίζω σαν αυτό που είναι στο avatar δίπλα :D


Το πιο καλό είναι ότι δε θα με νοιάζει αν θα παλιώσει γιατί έχει ήδη παλιώσει :D
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Ας πω και εγώ τι αγόρασα!

•IPad 6th Gen (2018 model) 128GB space grey: 397€ από 510€!!!

•θήκη αυθεντική της Apple για το IPhone X:30€ από 57€!!!Σε μπλε χρωμα!!!




 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Jesus Christ δλδ, όλη την ώρα η tv παίζει black friday διαφημίσεις :P (δεν βλέπω tv αλλά τα βλέπω περαστικός από την κουζίνα που είναι ανοιχτή η τηλεόραση).
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
To ipad του vwf ειναι ακριβο. Εδω το καινουριο (32GB, 7 gen) το εχουν στα $346 (=230 ευρω). Μου ηρθε να το παρω αλλα δεν χρειαζομαι ταμπλετ.
Φετος αγορασα περισσοτερες smart συσκευες και πλεον ολα τα φωτα μου, η τηλεοραση και η καφετιερα ανοιγουν με φωνητικες εντολες και με app. Μου εκανε εντυπωση η τιμη του google home mini στην ελλαδα. Διπλασια τιμη απο εδω. Ακομα και το 2η γενιας nest ειναι πιο φτηνο. Γιατι τοση διαφορα; Επειδη δεν καταναλωνει ο κοσμος; Γενικα εριξα μια ματια σε τιμες σε ελληνικα καταστηματα για προσφορες σε ηλεκτρονικα και ηταν ολες χαλια.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γενικά κατα κόρον οι προσφορές των ελληνικών καταστημάτων είναι λίγο για το πέος. Ό,τι ξένη υπηρεσία βρείτε αξίζει. Εγώ το μόνο που έχω πάρει ως τώρα είναι πρωτεϊνη και φυστικοβούτυρο από myprotein (έχει -45% σε όλα που πρακτικά είναι λίγο λιγότερο αλλά πάλι συμφέρει πολύ).

Για γκαντζετάκια όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρίξει μια ματιά και massdrop.

Πέρσι τέτοια μέρα έδινε με βαρβάτη έκπτωση κάποια certifications το linux foundation για να δούμε τι παίζει φέτος.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χθες πήγα στην Ερμού για ρούχα και οι κύριες αξιοπρεπέις εκπτώσεις ήταν στο american eagle που είχαν -50% στα μπουφάν μόνο. Απογοήτευση.
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εγώ αγόρασα ρούχα και καλλυντικά. Εχθές η Chanel είχε -40%. Όποτε εκμεταλλεύτηκα την εκπτωση και αγόρασα ένα άρωμα που το είχα στο νου μου πολύ καιρό τώρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top