Μαζικές εξώσεις ενοικιαστών στην Αθήνα λόγω Airbnb

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Απ' ότι φαίνεται στην Ελλάδα έχει μεγαλύτερη νομική ισχύ ένας κανονισμός πολυκατοικίας από το Συνταγματικό δικαίωμα των Ελλήνων πολιτών στην ιδιοκτησία τους και στην ελεύθερη διάθεση και χρήση της...
Να 'ναι καλά τα νομικά "loopholes" στην Ψωροκώσταινα!;)

Υ.Γ. Τους Airbnbήδες τους ξέσκισαν στους φόρους ή όχι ακόμα;


Τώρα δηλαδή για να νοικιάσεις ένα ακίνητο στο airbnb θέλει και αλλαγή χρήσης απο κατοικία σε επαγγελματικό χώρα; :whatever:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Και με τους ανθρώπους που μένουν στον ίδιο χώρο και νοικιάζουν απλά ένα δωμάτιο τι θα γίνει δηλαδή?
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Και με τους ανθρώπους που μένουν στον ίδιο χώρο και νοικιάζουν απλά ένα δωμάτιο τι θα γίνει δηλαδή?

Προφανώς δεν θα φτάσουμε να κρίνουμε επαγγελματική μίσθωση και τις κανονικές χρονομισθώσεις σπιτιών.Αμα το φτάσουμε ως εκει αστο...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τώρα δηλαδή για να νοικιάσεις ένα ακίνητο στο airbnb θέλει και αλλαγή χρήσης απο κατοικία σε επαγγελματικό χώρα; :whatever:

Προφανώς εκεί πάει το πράγμα...θ' αναγκάσουν τους ενοικιαστές που θέλουν να παραχωρούν την ιδιοκτησία τους μέσω Airbnb να κάνουν έναρξη επαγγέλματος ως ελεύθεροι επαγγελματίες του τουριστικού κλάδου (:rolleyes:) ώστε αφενός να κονομήσει το κράτος απ' όσους το κάνουν πράξη από φόρο εισοδήματος, ασφαλιστικές εισφορές και λοιπούς έμμεσους φόρους (τέλος επιτηδεύματος, εισφορά αλληλεγγύης κ.λπ.) και ν' αποτρέψει τη χρήση της εφαρμογής από τους υπόλοιπους (προς τέρψη ξενοδόχων κ.λπ.) κι αφετέρου προς τέρψη και της μάζα των ψηφοφόρων, που δεν έχει διαμέρισμα σε καλό σημείο να το βάλει στο Airbnb και θέλει φθηνά ενοίκια...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Διάβασα στη lifo ότι λόγω του κορωνοϊού, σιγά σιγά οι ιδιοκτήτες βγάζουν τα σπίτια τους από το Airbnb και ότι αυξήθηκαν τα σπίτια προς ενοικίαση στην Αθήνα :)
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διάβασα στη lifo ότι λόγω του κορωνοϊού, σιγά σιγά οι ιδιοκτήτες βγάζουν τα σπίτια τους από το Airbnb και ότι αυξήθηκαν τα σπίτια προς ενοικίαση στην Αθήνα :)

Αναμενόμενη αντίδραση. Και τώρα αυτοί που ανάγκαζαν τους φοιτητές να κάνουν συμβόλαιο βραχυχρόνιας μίσθωσης λόγω Airbnb, θα παρακαλούν τους φοιτητές να τα νοικιάσουν. Karma is a bitch. :yes:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι σε 1-2 χρόνια το airbnb δεν θα επανέλθει
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Από του χρόνου πάλι τα ίδια θα είναι που θα έχει ανοίξει ο τουρισμός...
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ναι του χρόνου που θα έχουν υπογράψει όλοι 3ετή συμβόλαια να δω σε ποιον θα πάνε να κάνουν έξωση να το ξανά βάλουν airbnb. ισχύει karma is a bitch
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ακίνητα σε φοιτητικές περιοχές και στο κέντρο της Αθήνα δεν χάνουν την αξία τους ούτε πρόκειται να μείνουν ξενοίκιαστα. Πρέπει να συμβιβαστούμε όλοι ότι τα ενοίκια στην Αθήνα θα αυξάνονται και όσοι δεν έχουν πολλά χρήματα θα νοικιάζουν σε γειτονικές πόλεις (π.χ. Ελευσίνα, Μέγαρα).

Το Airbnb δεν πέθανε. Ακόμα και τώρα που τα ξενοδοχεία ήταν κλειστά τόσους μήνες αυτά λειτουργούσαν. Το θετικό είναι ότι οι ιδιοκτήτες έχουν χαμηλά φορολογικά έξοδα. Δεν χρειάζεται να κάνουν έναρξη επαγγέλματος, να πληρώνουν ΦΠΑ και έχουν φόρο εισοδήματος όπως και οι βραχρονόνιες ενοικιάσεις.

Όταν επιστρέψει ο τουρισμός θα επανέλθουν και τα Airbnb και όσοι βρήκαν να ανοικιάσουν τωρα σε καλη τιμή από πρώην Airbnb σε 2 χρόνια πρέπει να αναζητήσουν αλλού σπίτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Καταρχάς δεν έχουν υπογράψει όλοι 3ετή συμβόλαια. Πολλά airbnb δεν τα έχουν αποδεσμεύσει ακόμα και πολλά μένουν άδεια.

Μιλώ ως ιδιοκτήτης που ουδέποτε θέλησα να ασχοληθώ με το airbnb. Ήξερα αλλά επέλεξα την παραδοσιακή μίσθωση, τηρώντας πραγματικά ηθική στάση και σε αυτό είμαι κάθετος ενω ξέρω ότι δεν ταιριάζει στα συγχρονα οικονομικά (αν και θα έπρεπε, καθώς προωθεί την πίστη και τις μακροχρόνιες συνεργασίες).

Σίγουρα είναι πολλά τα όρνια, διότι περί ορνίων πρόκειται όταν λες σε φοιτητή να σου τα σκάσει χρυσάφι για δυάρι κωλοχανείο απλά και μόνο γιατί μπορείς ή άντε να πάει στο διάολο γιατί ανακαίνισες. Αλλά και πάλι επιλογή σου ήταν να ανακαινίσεις, δε θα τα βγάλεις σε ένα χρόνο στην πλάτη του κοροϊδου. Εκεί παιδιά είμαι μαζί σας. Και θα το ξαναπώ, ως ιδιοκτήτης, βλέπω πολλούς παραλογισμούς από τους "ανταγωνιστές".

Άλλά να μη τα ρίχνουμε στο Airbnb μόνο. Είναι ένας παράγοντας, αλλά όχι ο μόνος.

Πάμε τώρα και στους ενοικιαστές. Θεωρείτε πως επειδή εσείς είστε προφανώς λογικοί καταναλωτές και ζητάτε ένα ακίνητο να μείνετε σε μια λογική τιμή, πως το κάνουν όλοι;

Θυμάμαι τα 10 και 11 ευρώ ανα τετραγωνικό (ενοίκιο) που ζήταγαν πολλοί για αχούρια. Εξωφρενικό σίγουρα σε πολλές περιπτώσεις.

Αλλά θυμάμαι και την προηγούμενη εποχή που ήταν χώμα τα ενοίκια και είχες τους ενοικιαστές που τα άφηναν διαλυμένα σαν πουλοφωλιά μέσα όταν έφευγαν, τα απλήρωτα ρεύματα, τις καθυστερήσεις στην απόδοση του ενοικίου, τις τρελές συνεννοήσεις με τους υποψήφιους ενοικιαστές που δέχονταν την τιμή απο το τηλέφωνο και μετά ζήταγαν τη μισή τιμή από κοντά κι εσύ να μενεις χάσκοντας να αναρρωτιέσαι "Μα αφού ήξερε οτι δεν μπορεί. Και δεν ζητάει μικρή αλλά τεράστια μείωση. Γιατι με τραβολογάει;"

Και φυσικά αυτό είναι πανεύκολο για τον (υποψήφιο) ενοικιαστή γιατί έχει να κάνει 1 προς 1 με τον μέσο ιδιοκτήτη.

Για να πάνε να κάνουν αυτά τα πράγματα στο σουπερμάρκετ. "Θέλω γάλα αλλά το θέλω 60 λεπτά κι οχι 1 ευρω". Εκεί έχει ταμείο, "αστο κάτω κυριε" θα σου πουν. Εκεί δεν είναι η υπάλληλος 1 προς 1 απέναντι, είναι η εταιρία.

Και απεχθάνομαι το κορποραίο σύστημα αλλά αυτή τη λεπτομέρεια την έχουν φιλοσοφήσει καλά.


Αυτά, στην πράξη. Ούτε κάρμα ούτε τίποτα. Απλή κυκλικότητα και δυστυχώς μαζί με τα όρνια ιδιοκτήτες θα την πληρώσουν και οι σωστοί ιδιοκτήτες. Για λίγο βέβαια... Όσο κρατάει η πανδημία, μετά πάλι επάνω, Κυριακή κοντή γιορτή.

Αν εσάς σας ικανοποιεί να το βλέπετε κάρμα και εκδίκηση του πένητα, λυπάμαι, αλλά δεν είναι ο τρόπος αυτός για να βρείτε το δίκιο σας. Μιλήστε με το πορτοφόλι σας την ώρα που πρέπει, μιλήστε με την ψήφο σας σε αυτούς που ρυθμίζουν την αγορά ή επιτρέπουν τις στρεβλώσεις, μιλήστε με το στόμα σας στην τελική. Οχι με οργή του ιντερνέ, κατι που το κάνουμε πολύ εδω μέσα από το 2005.

Αν η θεωρία λέει άλλα, συγχωρέστε με, δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι είμαι καλός οικονομολόγος. Υπάρχουν και καλύτεροι και καλύτερες εδω μέσα με τέτοιες αναλυτικές γνώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μιας και έρχονται τα πάνω κάτω τώρα που λένε στις ενοικιάσεις και τα ακίνητα, στον σύνδεσμο μπορείτε να βρείτε κάποιες αγγελίες για ακίνητα, ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες και το σημαντικότερο δεν ενοικιάζουν φούμαρα...

 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Valder

Το κάρμα είναι η σχέση δράσης-αντίδρασης. Τουλάχιστον εγώ με αυτήν την έννοια το χρησιμοποιώ. Καμία σχέση με την εκδίκηση. Απλά όλα είναι τροχός που γυρίζει.

Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ με αυτά που λες. Ξέχασες, όμως, να αναφέρεις και για τους ιδιοκτήτες που άλλα λένε στο συμβόλαιο και άλλα κάνουν στην πράξη (π.χ. τιμή ενοικίου). Για τους ιδιοκτήτες που δε δίνουν απόδειξη ούτε για δείγμα. Για ανθρώπους αδίστακτους και θρασύτατους, που προκειμένου να βγάλουν χρήμα, εκμεταλλεύονται τον κόσμο και τον χτυπάνε στην ανάγκη επειδή απλά νομίζουν ότι μπορούν. Όπως είναι μικρή η μερίδα των ενοικιαστών που δεν αφήνει το σπίτι ερείπιο, έτσι είναι μικρή και η μερίδα των καλών ιδιοκτητών.

Ειδικά όταν μια χώρα βρίσκεται σε οικονομική κρίση, το θεωρώ γελοίο να υπάρχει τόσο μεγάλη εκμετάλλευση. Και το πιο γελοίο είναι το γεγονός πως η πλειονότητα των ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων είναι αχούρια. Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω ένα καλό ποσό για ένα διαμέρισμα, αρκεί η σχέση τιμής-ποιότητας να είναι εμφανής και όχι ανύπαρκτη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
ναι του χρόνου που θα έχουν υπογράψει όλοι 3ετή συμβόλαια να δω σε ποιον θα πάνε να κάνουν έξωση να το ξανά βάλουν airbnb. ισχύει karma is a bitch
Και ποιος σού λέει οτι όσοι νοικιάζουν σπίτι κάνουν και συμβόλαιο;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Εγώ δε θα νοικιαζα χωρίς συμβόλαιο. Το συμβολαιο προστάτευει και τους δυο. Όχι μονο τον ενοικιαστή.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Όποιος θεωρεί τον εαυτό του έξυπνο και δεν υπογράφει συμβόλαιο, αναλαμβάνει να επιλύσει μόνος του τα προβλήματα που προκύπτουν από τις αποφάσεις του. Οι τιμές έχουν πέσει και η κατάσταση επιβάλλει συμβόλαιο και βόλεμα. Εάν κάποιος δεν θέλει, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Εγώ δε θα νοικιαζα χωρίς συμβόλαιο. Το συμβολαιο προστάτευει και τους δυο. Όχι μονο τον ενοικιαστή.
Αν καίγεσαι να βρεις σπίτι γιατί σε πετάνε στο δρόμο, θα το πάρεις με οποιοδήποτε τρόπο. Πολλοί ιδιοκτήτες δε θέλουν να δείχνουν στη δήλωση οτι νοικιάζουν σπίτι και επίσης δεν θέλουν να φορτωθούν έναν ενοικιαστή για 3 χρόνια. Δε σού αρέσει; Φεύγεις κι έρχεται άλλος. Έτσι είναι η προσφορά και ζήτηση..
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Δεν είχα ποτε τέτοιο πρόβλημα, ουτε κανεις γνωστός μου. Μάλιστα ο ιδιοκτήτης παντα επέμενε για ιδιωτικό συμφωνητικό απο φόβο μηπως δεν πληρώνω η αφήσω ζημιές.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
@Valder

Το κάρμα είναι η σχέση δράσης-αντίδρασης. Τουλάχιστον εγώ με αυτήν την έννοια το χρησιμοποιώ. Καμία σχέση με την εκδίκηση. Απλά όλα είναι τροχός που γυρίζει.

Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ με αυτά που λες. Ξέχασες, όμως, να αναφέρεις και για τους ιδιοκτήτες που άλλα λένε στο συμβόλαιο και άλλα κάνουν στην πράξη (π.χ. τιμή ενοικίου). Για τους ιδιοκτήτες που δε δίνουν απόδειξη ούτε για δείγμα. Για ανθρώπους αδίστακτους και θρασύτατους, που προκειμένου να βγάλουν χρήμα, εκμεταλλεύονται τον κόσμο και τον χτυπάνε στην ανάγκη επειδή απλά νομίζουν ότι μπορούν. Όπως είναι μικρή η μερίδα των ενοικιαστών που δεν αφήνει το σπίτι ερείπιο, έτσι είναι μικρή και η μερίδα των καλών ιδιοκτητών.

Ειδικά όταν μια χώρα βρίσκεται σε οικονομική κρίση, το θεωρώ γελοίο να υπάρχει τόσο μεγάλη εκμετάλλευση. Και το πιο γελοίο είναι το γεγονός πως η πλειονότητα των ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων είναι αχούρια. Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω ένα καλό ποσό για ένα διαμέρισμα, αρκεί η σχέση τιμής-ποιότητας να είναι εμφανής και όχι ανύπαρκτη.

Πράγματι φίλη μου, έτσι είναι με πολλούς ιδιοκτήτες. Το είπα και θα το ξαναπώ συμφωνώντας με τη σειρά μου μαζί σου. Η ηθική δεν πρέπει να είναι μόνο στα βιβλία των οικονομικών στις σχολές για μόστρα, αλλά σε όποιον επιχειρεί ή επενδύει, φυσικά και σε ακίνητα.


Θα μου πει κάποιος για ζήτηση και προσφορά και για αυτορύθμιση της αγοράς, εδω είναι θα τους βρεις, και δεν θα έχουν άδικο -εν μέρει- εντούτοις προσωπικά βάζω πολλούς αστερίσκους στις θεωρίες ξαναλέω. Αν οι οικονομολόγοι τα ξέραμε όλα, δε θα είχαμε μια κρίση ανα δεκαετία.

Και καθήστε και πιστέψτε ότι η οικονομία την πανδημία περίμενε για να χαλάσει. Εκεί πήγαινε το πράγμα και χωρίς την πανδημία πάλι. Τσίμα τσίμα ήταν όλοι και ήρθε και τους γάμησε.

@Himela ουδείς λογικός άνθρωπος δεν πάει χωρίς συμβόλαιο. Είτε ενοικιαστής, είτε ιδιοκτήτης. Αν μπορείς να παρανομήσεις, αλλά δεν μπορείς να κρυφτείς, τότε απλά μην παρανομείς.


ΥΓ: Για καποιο λογο δε μου ρχονται οι ειδοποιήσεις όταν με αναφέρετε με το παπάκι, και δεν εχω απενεργοποιήσει κάτι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top