Microsoft Office για linux

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από techteam.gr:
Σύμφωνα με τον διευθύνοντα σύμβουλο του Open Source Development Lab (OSDL), Stuart Cohen, είναι σχεδόν βέβαιο πως τα επόμενα χρόνια η Microsoft θα κυκλοφορήσει μια έκδοση του Office για Linux. “Έγινε με την Apple. Θα γίνει και με το Linux” δήλωσε ο Cohen σε συνέντευξη του στο vnunet.com κατά την διάρκεια της LinuxWorld στο Σαν Φρανσίσκο.

Ο Cohen δεν πιστεύει πως η Microsoft θα μετατρέψει το Office σε open-source, αλλά πως απλώς θα κάνουν δυνατή την εκτέλεση του σε συστήματα με Linux. Όπως υποστήριξε, η Microsoft έχει αρχίσει να “μαλακώνει” απέναντι στο Linux, καθώς έχει καταλάβει πως το λειτουργικό αυτό ήρθε για να μείνει, οπότε η μεγάλη εταιρεία προσπαθεί να συνεργαστεί μαζί του.

Πλεον οι χρηστες του Linux θα εχουν πλήρη υποστήριξη για doc αρχεία. Επίσης είναι ενα καλό βήμα και ίσως και αλλες εταιριες ξεκινησουν να βγαζουν τα προγραμματα τους και για linux. Το ερωτημα μου ομως ειναι ποιοι χρηστες του Linux θα αγορασουν το Office :hmm:Φοβαμαι ομως ελαχιστοι ... πραγμα που που αναιρει την σκέψη μου οτι ισως καποιες εταιριες ξεκινησουν να βγαζουν προγραμματα για linux
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Πλεον οι χρηστες του Linux θα εχουν πλήρη υποστήριξη για doc αρχεία. Επίσης είναι ενα καλό βήμα και ίσως και αλλες εταιριες ξεκινησουν να βγαζουν τα προγραμματα τους και για linux. Το ερωτημα μου ομως ειναι ποιοι χρηστες του Linux θα αγορασουν το Office :hmm:Φοβαμαι ομως ελαχιστοι ... πραγμα που που αναιρει την σκέψη μου οτι ισως καποιες εταιριες ξεκινησουν να βγαζουν προγραμματα για linux

Δεν καταλαβαίνω. Οι χρήστες Linux έχουν υποστήριξη για doc αρχεία. Λέγεται OpenOffice.org.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εχεις ανοιξει ποτε doc που να εχει πινακες, μαθηματικους τυπους κτλ να δεις πως θα σου τα εμφανισει το OO? Ειμαι χρηστης του openoffice εδω και 2 χρονια και ξερω τι γινεται!

Υ.γ.: Επισης δεν υποστηριζει το ΟΟ μικροεντολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως τα Openoffice.org είναι ακόμα πίσω από τα MS Office. Στην τελική η Microsoft εκεί βασίζει τη "φήμη" της και όχι στα Windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Νομίζω πως έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που έγινε αυτό το ποστ και τα πράγματα έχουν αλλάξει κατά αστείο τρόπο.
Πια η Microsoft δεν θα υποστηρίζει τα .doc που υποστηρίζονται από το OpenOffice.
Αυτό είναι το ωραίο όταν βασίζεσαι σε μη standarized formats.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Το Microsoft Office ήδη τρέχει σε Linux.Mέσω Wine.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top