• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Οι επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αφού το σκέφτηκα πάρα πολύ καλά, αποφάσισα να σας γράψω τα παρακάτω που με αφορούν σε προσωπικό επίπεδο και είναι καθαρά οικογενειακή μου υπόθεση.
Αφορμή για το θέμα στάθηκε το νέο θέμα που ανοίχτηκε με το κατά πόσο μπορεί να ανιχνευθεί το αν καπνίζει κάποιος 1-2-5-10 τσιγάρα.....
Δεν έχει σημασία αν μπορεί να ανιχνευθεί.... σημασία είναι να μπορέσουμε να καταλάβουμε όλοι μας όσο πιο σύντομα γίνεται το πόσο βλαβερό είναι το κάπνισμα....
όταν κάπνιζα είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι δεν πρόκειται να ξεκινήσω ποτέ αντικαπνιστική καμπάνια όταν κόψω το κάπνισμα... ότι δεν θα γίνω ποτέ σαν αυτούς που όταν κόβουν το τσιγάρο σου σπάνε τα @@ για να το κόψεις και εσύ... ακριβώς επειδή ήξερα πόσο σπαστικό είναι... πως είναι να είσαι καπνιστής και κάποιος να προσπαθεί να σου βάλει μυαλό....
όλες αυτές οι υψηλές ιδέες αποφάσισα ότι πρέπει να καταριφθούν ακριβώς τη στιγμή που η μητέρα μου μπήκε προχτές στο νοσοκομείο.... :)
θα σας περιγράψω κάποια πράγματα τα οποία μόνο όμορφα δεν είναι.... και δε θα το κάνω για να μου πείτε περαστικά της.... δεν είχα σκοπό να αναφέρω ότι υπάρχει σοβαρό θέμα υγείας στην οικογένεια μου.... άλλωστε οι περισσότεροι μέσα στο σπίτι μας, όλο και κάποιον δικό μας άνθρωπο έχουμε που έχει κάποιο πρόβλημα... μικρό ή μεγάλο....
Η μητέρα μου λοιπόν δεν έχει πλέον πνεύμονες.... και δεν έχει πλέον πνεύμονες απ το κάπνισμα... 43 χρόνια καπνίστρια...
αυτή τη στιγμή, μια σχετικά νέα γυναίκα, στα 63 της (όσο πιθανών να είναι και η δική σου μητέρα που διαβάζεις αυτό το μήνυμα) είναι υποχρεωμένη από εδώ και στο εξής να ζει ΜΟΝΟ με οξυγόνο.... μόνιμα... για πάντα.... ώσπου να πεθάνει.... θα έχει σπίτι της μια φυάλη οξυγόνου που θα την βοηθάει να αναπνεύσει....
ναι το ήξερε από νωρίτερα ότι θα έχει πρόβλημα... και δεν έκοψε το κάπνισμα.... δεν μπορούσε έλεγε....
εσύ πόσα χρόνια καπνίζεις? εσύ μπορείς να το κόψεις? στοιχηματίζω μόνη μου υπέρ σου ότι μπορείς...
ειλικρινά σε όλους μας φαίνεται τόσο μακρυνή η εκδοχή του ότι μπορεί να αρρωστήσουμε από κάτι... νομίζουμε ότι τα κακά συμβαίνουν πάντα μόνο στους άλλους και όχι σε μας.... μπορείς όμως να φανταστείς τη ζωή σου με φυάλη οξυγόνου? μπορείς να φανταστείς τα παιδιά σου να πρέπει να σε φροντίζουν απ τα 63 σου?
έχεις δει άνθρωπο να μην μπορεί να αναπνεύσει και να μελανιάζει ολόκληρος? θα ήθελες να σου συμβεί? το έπαθε η μητέρα μου.... αν και πίστεψε με δεν ήθελε να της συμβεί.... πίστευε κι αυτή ότι τα κακά συμβαίνουν μόνο στους άλλους
Δυστυχώς κανένας μας δεν έχει την αόρατη μπέρτα που να τον προστατεύει από τις ασθένειες.... όλοι είμαστε οργανισμοί.... ήδη κάνουμε κακό στο κορμί μας... με την διατροφή μας... με το άγχος... με την Αθήνα... με το καυσαέριο... γιατί να προσθέτουμε και δηλητήριο?
Μακάρι να καταφέρω να πείσω έστω και έναν σας να μην αρχίσει το κάπνισμα ή ακόμα καλύτερα και να το κόψει... θα είναι ευχής έργο...
ειλικρινά δεν μου αρέσει να λέω στους άλλους ΜΗ ... δε μου αρέσει καθόλου.... όμως... ... :(....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Ναι... αλλά η αποχή από το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την ψυχολογική μας υγεία...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Farmas

Νεοφερμένος

Ο Farmas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
^^Vampire^^ Ναι... αλλά η αποχή από το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την ψυχολογική μας υγεία...

...............Πιστευω δεν καταλαβες ακριβως τι ηθελε να περιγραψει. Περιγραφει μια κατασταση στην οποια ειναι καλο ολοι οι καπνιστες να μην φτασουμε ποτε, το να κοψεις το καπνισμα ισως να σου ταραξει λιγο την ψυχολογικη σου υγεια αλλα πιστευεις πως να ειναι προτιμοτερο να εχεις την ψυχικη σου υγεια σε μια κατασταση σαν κι αυτη? (αν και ειμαι 100% σιγουρος οτι η ψυχικη σου υγεια θα διαταραχθει περισοτερο αν σου συμβει κατι παραπλήσιο). Το συμβαν που περιγραφει πιθανον να μην συμβει σε κανεναν αλλα ειναι καλο να το εχουμε ολοι στο νου καθε φορα που θα σκεφτομαστε να το κοψουμε. (Ζητω συγνώμη εκ τών προτέρων εαν έχω καταλάβει κάτι λάθος εγώ ή αν η διατηπωση σε προσέβαλε με καποιο τροπο, ενημερωσε με και θα διαγραψω το μηνυμα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ax...ποσο λυπητερη ιστορια...:(
Ειλικρινα...και οχι μονο για το τι συνεβει στην μητερα της Κ.Ε....οχι...αλλα για το γεγονος του ποσο μα ποσο αδυναμοι ειμαστε οι ανθρωποι που ενω ξερουμε οτι κατι μας θεριζει τις μερες της ζωης μας και συμβαλει τα μεγιστα στο να καταστρεψουμε την υγεια μας, εμεις αντι να το σταματησουμε ή καλλιτερα αντι να μην το αρχισουμε ποτε εφεθρετουμε αστειες δικαιολογιες για να το συνεχισουμε...
Εχω την ευτυχια-και αισθανομαι πραγματικα ευτυχης- να μην καπνιζω.Πλεον για οποιον νεο καπνιζει δεν υπαρχει δικαιολογια.Δυστυχως ειναι αξιος της μοιρας του, οποια και αν ειναι αυτη.
Και για να μην βγει προς τα εξω οτι ειμαι κανενας κακος ή αντικαπνιστης με πλακατ στον ωμο, δεν ευχομαι να συμβει κατι δυσαρεστο.Προς Θεου, μακαρι να χαιρουν ολοι ακρας υγειας.Απλως δυστυχως οσο και να το θελω εγω σαν Μαριος αυτο και οσο και αν το ευχομαι...δεν γινεται...δεν γινεται να εθελοτυφλω:(
Η ενημερωση στις μερες μας για το τσιγαρο και τις συνεπειες αυτου ειναι γνωστες, τις ακουμε απο παντου και υπαρχει επαρκης ενημερωση.Γι' αυτο και αναφερομαι στους νεους κυριως.
Οσο για το γενικοτερο θεμα του καπνισματος...απο παντου ακουω οτι αν θελει ο ανθρωπος -εγω,εσυ,ο φιλος μας- στιβει και την πετρα...εχει τα κοτσια να κανει τα παντα...την δυναμη να παει στο φεγγαρι...ας αποδειξουμε ποση δυναμη εχουμε πραγματικα μεσα μας (και οχι μονο στα λογια) και ας σταματησουμε εδω αυτη την ανουσια εξαρτηση του τσιγαρου.;)
Δεν προσφερει κατι...δεν κερδιζουμε κατι...δεν ειναι "φιλος μας"....
Οπως λεει και η παροιμια,
"εχω 1001 σοβαρους λογους για να μην ξεκινησω το τσιγαρο...υπαρχει ενας για να το κανω;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εχεις απολυτο δικιο. Ζουμε στην εποχη της γνωσης και της ενημερωσης. Ολοι ξερουμε τι βλαβες προκαλει. Απο εκει και περα οσοι το συνεχιζουν παρολα αυτα (κυριως οι νεοι) μαγκια τους, ομως αυτη η μαγκια θα αρχισει να στερευει μετα τα προβληματα που θα τους προκαλεσει το τσιγαρο. Η περιπτωση της μητερας της Κ.Ε. ειναι μεν θλιβερη, ομως υπαρχουν ακομα χειροτερες. Αλλοι προσβαλονται απο καρκινο στους πνευμονες και αν εχουν τη τυχη να ζησουν θα παραμορφωθει η εμφανιση τους απο τις χημειοθεραπειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δηλώνω φανατικός αντικαπνιστής! Δεν έχω αγγίξει τσιγάρο και ούτε πρόκειται. Τουλάχιστον αυτό θα ήθελα... Παρακάτω ένα απόσπασμα από ένα ενημερωτικό φυλλάδιο που είχα να ετοιμάσω ως εργασία από το πρώτο κιόλας έτος.

Σημείωση: Όλα όσα αναφέρονται είναι παρμένα από έγκυρες πηγές επιστημονικών περιοδικών που παρουσιάζουν αποτελέσματα πολυετών ερευνών...:/:

Τι μας προσφέρει το τσιγάρο;

  • Καρκίνο του πνεύμονα
  • Βρογχίτιδα
  • Άσθμα
  • Φυματίωση
  • Πνευμονία
  • Εμφράγματα
  • Εγκεφαλικά
  • Έλκος
  • Διάφορες μορφές καρκίνου
  • Ελάττωση της πνευματικής διαύγειας
  • Ροπή προς τα ναρκωτικά
  • Μειωμένη ελαστικότητα και λάμψη του δέρματος
  • Κακή επιρροή στη γονιμότητα
  • Μείωση της αίσθησης της όσφρησης
  • Μείωση της γεύσης
  • Μείωση της σωματικής ευεξίας
  • Κιτρίνισμα των δοντιών
[FONT=&quot]Τι κερδίζουμε κόβοντας το τσιγάρο;[/FONT]
  • [FONT=&quot]Καλύτερη υγεία [/FONT]
  • [FONT=&quot]Μακροζωία[/FONT]
  • [FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Χρήματα[/FONT]
5 ΚΥΡΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ

1. Προετοιμάσου
2. Κέρδισε την στήριξη των γύρω σου
3. Υιοθέτησε νέες μορφές συμπεριφοράς
4. Εάν χρησιμοποιήσεις φάρμακα, χρησιμοποίησέ τα σωστά
5. Ετοιμάσου για μερικές δύσκολες καταστάσεις

ΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ = ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ

Οι παθητικοί καπνιστές έχουν μεγάλη πιθανότητα , όπως και οι καπνιστές,
να παρουσιάσουν διάφορες μορφές καρκίνου

Κάπνισμα + Εγκυμοσύνη = ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ
Το τσιγάρο έχει 3.000 ουσίες, εκ των οποίων οι περισσότερες είναι τοξικές. Όλες αυτές οι ουσίες περνάνε στο έμβρυο μέσω της μητέρας…
Τα παιδιά γυναικών που κάπνιζαν κατά την εγκυμοσύνη:
• Γεννιούνται με μικρότερο βάρος
• Συχνά παρουσιάζουν άσθμα, βρογχίτιδα ή πνευμονία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αντικαπνιστης κι εγω. Αφου δε γινεται να καπνιζουν καποιοι χωρις να βλαπτουν και αλους....

Ενα αρθρο εδω

oπου καπου διαβαζουμε :

"what was truly surprising about the results of his study was that some of those genetic changes persisted in patients who had quit smoking more than 30 years before the study. He points out that his research supports previous literature indicating that former smokers are still more at risk for lung cancer than people who have never smoked. "This is a really important issue given that now, in the U.S., there are more former smokers than current smokers, and that former smokers make up the greatest number of cases of lung cancer every year in the U.S. So it's really former smokers who appear to be at the highest risk for this disease."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ΚΕ με συγκίνησε το μήνυμά σου, σου εύχομαι κουράγιο από εδώ και πέρα γιατί η μητέρα σου θα σε χρειαστεί πολύ. Εγώ ευτυχώς δεν έχω καπνίσει ποτέ. Είχαμε κι εμείς πριν ένα μήνα ένα δυσάρεστο γεγονός, με τον νονό του αδερφού μου που ήταν 25 χρόνια καπνιστής. Αλλά πιο πολύ στεναχωριέμαι για τα δυο του παιδάκια (ηλικίες 5 και 7):'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Κ.Ε, πραγματικά το μύνημά σου με άγγιξε και με στενοχώρησε βαθιά και ειλικρινά. Έχεις τις ειλικρινείς ευχές μου για το καλύτερο απο δώ και πέρα για τη μητέρα σου.

Καπνίζω περίπου 6 χρόνια τώρα και αυτά που είπες ότι κανείς δε σκέφτεται ότι θα του συμβεί κάτι κακό είναι πέρα για πέρα αληθινά. Μόνο αν κάποιος πάθει θα μάθει. ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτή είναι η θλιβερή αλήθεια. Έχω κατα καιρούς προσπαθήσει να κόψω το τσιγάρο αλλά δε τα κατάφερα. :( Πάντα η ανάγκη για νικοτίνη με νίκησε. Η εξάρτηση αυτή είναι βαθιά και δύσκολα νικιέται. Ακόμα απορώ πώς ο πατέρας μου κατάφερε να το κόψει πρίν από κάποια χρόνια και αποτελεί το παράδειγμα που έχω στο μυαλό μου όταν προσπαθώ να απεξαρτηθώ. Μέχρι τώρα, όπως προείπα δεν τα έχω καταφέρει, αλλά το απόλυτα βέβαιο είναι ότι δε θα παραιτηθώ της προσπάθειας. Το πόστ του Μοναχού τα λέει όλα και έξω από τα δόντια. ;)

Αυτό που έχω να ευχηθώ - αν σημαίνουν κάτι οι ευχές, είναι καλή δύναμη σε όλους όσους προσπαθούν να το κόψουν. Η πραγματική μαγκιά είναι το να μπορέσει κάποιος να κόψει το τσιγάρο. Μάγκας είναι όποιος ΔΕΝ καπνίζει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ΚΟΥΕ μου αν και έγραψες πως δεν τα θες είναι αδύνατο κάποιος να το διαβάσει και να μην σου ευχηθεί αυθόρμητα περαστικά και πάνω απο όλα κουράγιο και δύναμη για να ανταπεξέλθετε..

Εγώ πάλι ως φανατική καπνίστρια ουδέποτε έχω σκεφτεί να κόψω το κάπνισμα.Δεν ξέρω αν μου το επέβαλλε κάποιος γιατρός(δλδ όταν θα είχε φτάσει ο κόμπος στο χτενι) πως θα αντιδρούσα ίσως(ίσως όμως) και να το έκοβα.Μεγαλώνοντας δίπλα απο το εργοστάσιο της ΔΕΗ και το φουγάρο, το θεωρούσα οξύμωρο κάποιος να με συμβούλευε να κόψω το κάπνισμα.Έχεις όμως απόλυτο δίκιο γράφοντας πως δεν είναι ανάγκη να επιβαρύνουμε παραπάνω τον εαυτο μας, όμως ίσως και λόγω της ηλικίας μου ή του γεγονότος πως δεν έχω ακόμη πρόβλημα υγείας συνηθίζω να απαντώ σε όσους μου λένε "κόψε το τσιγάρο,το ποτό, τα τηγανητά, τα ξενύχτια, τις σάλτσες για να ζήσεις 10 χρόνια παραπάνω" πως "αν είναι να μην καπνίζω,πίνω, τρώω ό,τι θέλω, ξενυχτάω τότε γιατί σκ*τα να ζήσω 10 χρόνια παραπανώ;"όχι ότι η ζωή μου είναι μόνο αυτά αλλα δεν μπορώ τα πολλά μη και τις απαγορευσεις.Φυσικά δεν αμφισβητώ ούτε προς στιγμήν την αλήθεια των λόγων της ΚΟΥΕ και των υπολοίπων(αλοίμονο όλοι γνωρίζουμε τις βλαβερές του συνέπειες) απλά το θεωρώ γελοίο να συμφωνήσω συμβατικά "ναι,ναι έχεις δίκιο το τσιγάρο είναι καταστρεπτικό" την στιγμή που γράφοντας αυτά καπνίζω.Θα μου θύμιζε ορισμένους γιατρούς που νουθετούν τους ασθενείς ενώ καπνίζουν και οι ίδιοι.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εμενα αυτο που μου την δινει στον εγκεφαλο ειναι οτι ολοι προσπαθουν να σε πεισουν να κοψεις τον τσιγαρο για το θεμα υγειας! Γιατι πρεπει ντε και καλα ο καπνιστης να μην γνωριζει τις επιπτωσεις; Εξαλλου τις βλεπει και με μεγαλα γραμματα εξω απο καθε πακετακι! Βλεπετε οτι δεν πιανει αυτη η μεθοδος ... αλλαξτε ... γινεσαι απλως σπαστικοι!

Εχω μια απορια που μου ηρθε τωρα, μοιαζει γελοια ... αλλα δεν ξερω.
Χμ υπαρχει περιπτωση να αλλαξει το DNA του ανθρωπος ωστε να μην το πειραζει το καπνισμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εμενα αυτο που μου την δινει στον εγκεφαλο ειναι οτι ολοι προσπαθουν να σε πεισουν να κοψεις τον τσιγαρο για το θεμα υγειας!

ε αυτός είναι βασικά ο σπουδαιότερος λόγος κατ' εμέ.

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Γιατι πρεπει ντε και καλα ο καπνιστης να μην γνωριζει τις επιπτωσεις; Εξαλλου τις βλεπει και με μεγαλα γραμματα εξω απο καθε πακετακι!

όντως! και τις περιγελά πολλάκις! μην κρίνεις από σένα μόνο :)

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Βλεπετε οτι δεν πιανει αυτη η μεθοδος ... αλλαξτε ... γινεστε απλως σπαστικοι!

pissing people off since 1982 :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εμενα αυτο που μου την δινει στον εγκεφαλο ειναι οτι ολοι προσπαθουν να σε πεισουν να κοψεις τον τσιγαρο για το θεμα υγειας! Γιατι πρεπει ντε και καλα ο καπνιστης να μην γνωριζει τις επιπτωσεις; Εξαλλου τις βλεπει και με μεγαλα γραμματα εξω απο καθε πακετακι! Βλεπετε οτι δεν πιανει αυτη η μεθοδος ... αλλαξτε ... γινεσαι απλως σπαστικοι!

Εχω μια απορια που μου ηρθε τωρα, μοιαζει γελοια ... αλλα δεν ξερω.
Χμ υπαρχει περιπτωση να αλλαξει το DNA του ανθρωπος ωστε να μην το πειραζει το καπνισμα;
Συμφωνώ ότι δεν πολυπιάνει το να λέει κάποιος στους καπνιστές για τις επιπτώσεις.Γι'αυτό, πιστεύω ότι με δύο τρόπους μπορεί κάποιος να αναγκαστεί να το μειώσει:να πάει το πακέτο 10 ευρώ και να απαγορευτεί σε κάθε δημόσιο χώρο (κανονικά όμως, όπως στι ΗΠΑ πχ, όχι όπως τώρα στις καφετέρειες ας πούμε0.

Αν μπορούσε να αλλάξει το DNA του ο άνθρωπος γι'αυτό, λογικά θα μπορούσε να το αλλάξει και για πολλά πράγματα ακόμα.Μάλλον δε γίνεται.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εκει που ο φιλος faithplus λεει για τις ΗΠΑ και την απαγορευση του σε καθε δυμοσιο χωρονα προσθεσω και την Ιταλια που ειμαι και το ξερω καλα (και το χαιρομαι) και τις περισσοτερες χωρες της Ε.Ε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
να πάει το πακέτο 10 ευρώ

Τι γράφεις ρε εγληματία;:mad: :mad: :P :P :P
Ευτυχώς θα διμιουργηθεί παρεμπόριο τσιγάρων για να αγοράζουμε στην μαύρη αγορά πιο φθηνά:D :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Τι γράφεις ρε εγληματία;:mad: :mad: :P :P :P
Ευτυχώς θα διμιουργηθεί παρεμπόριο τσιγάρων για να αγοράζουμε στην μαύρη αγορά πιο φθηνά:D :D :D :D
Και η ποιοτητα καπνου θα ειναι....ΑΑΑ!:whistle:
Εκει ειναι που θα το κοψετε με την μια θελετε δεν θελετε!:P

P.S. να πω οτι στην ιταλια το καπνισμα εχει απαγορευτει παντου!Σεκ θε κλειστο χωρο και οχι μονο δημοσιο.Και η καφετερεια π.χ. η θα πρεπει να εχει καλα χωρισμενους χωρους μεταξυ καπνοστων και μη ή μονο μη καπνιστων.
Εκει να τους δειτε να βγαινουν εξω απο την καφετερεια τον χειμωνα για τσιγαρο και μετα ναξαναμπαινουν...:clapup: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Τι γράφεις ρε εγληματία;:mad: :mad: :P :P :P
Ευτυχώς θα διμιουργηθεί παρεμπόριο τσιγάρων για να αγοράζουμε στην μαύρη αγορά πιο φθηνά:D :D :D :D
Λάθος μου.'Ηθελα να πω 15.:P
Και εννοείται να μην υπάρχουν αυτά του 1 ευρώ που είναι σκετη πίσσα και νικοτίνη.Και όχι παραεμπόριο φυσικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εμενα αυτο που μου την δινει στον εγκεφαλο ειναι οτι ολοι προσπαθουν να σε πεισουν να κοψεις τον τσιγαρο για το θεμα υγειας! Γιατι πρεπει ντε και καλα ο καπνιστης να μην γνωριζει τις επιπτωσεις; Εξαλλου τις βλεπει και με μεγαλα γραμματα εξω απο καθε πακετακι! Βλεπετε οτι δεν πιανει αυτη η μεθοδος ... αλλαξτε ... γινεσαι απλως σπαστικοι!

Αν (χτύπα ξύλο) πέθαιναν οι γονείς σου από καρκίνο των πνευμόνων όταν ήσουν 8 χρονών προφανώς δεν θα σκεφτόσουν έτσι. Ο καθένας μιλάει εκ του ασφαλούς ανάλογα με τα βιώματά του. Σκέψου ότι δεν θα είσαι πάντα 16 χρονών, και ότι όταν κάποτε το μετανιώσεις, ίσως θα είναι πια αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Αν (χτύπα ξύλο) πέθαιναν οι γονείς σου από καρκίνο των πνευμόνων όταν ήσουν 8 χρονών προφανώς δεν θα σκεφτόσουν έτσι. Ο καθένας μιλάει εκ του ασφαλούς ανάλογα με τα βιώματά του. Σκέψου ότι δεν θα είσαι πάντα 16 χρονών, και ότι όταν κάποτε το μετανιώσεις, ίσως θα είναι πια αργά.

Θα συμφωνήσω απόλυτα..Δηλώνω κ εγώ φανατική αντικαπνίστρια λόγω προσωπικών βιωμάτων..Ο παπούς μου πέθανε από καρκίνο του πνεύμονα λόγω τσιγάρου..Ξέρετε πόσο άσχημο είναι να σας λένε οι γιατροί για αγονο τσιγαρο-όγκο που δεν παίρνει ούτε εγχείρηση ούτε τίποτα και απλά περιμένεις να πεθάνεις??Και ξέρετε πόσο επώδυνος θάνατος είναι??Να μην μπορείς να αναπνεύσεις παρά μόνο με τεχνική υποστήριξη,να μη μπορείς να φας αλλά μόνο με σωληνάκια,να πιέζει ο όγκος την καρδιά και να παθαίνεις ανακοπές κλπ κλπ??
Και όλα αυτά να ξέρεις ότι τα έπαθες από τσιγάρα και παρόλο που ήξερες,είχες τισ γνώσεις, την ενημέρωση ότι θα τα πάθεις και ενώ είχες την ευκαιρια δεν έκοβες το κάπνισμα χρησιμοποιώντας ως πρόφαση το ότι δεν μπορείς να το κόψεις??
Και αυτόν τον καιρο περνά ακριβώς την ίδια κατάσταση ο θείος μου, την ίδια ταλαιπωρία, τα ίδια βασανιστήρια και τον ίδιο εκτιμώμενο χρόνο ζωής χωρίς να μπορούν να του προσφέρουν την παραμικρή βοήθεια... Τα συμπεράσματα δικά σας...Στην οικογένειά μου πάντως μετά τα 2 αυτά περιστατικά έχουν κόψει όλοι μα όλοι οι συγγενείς το κάπνισμακαι μάλιστα μαχαίρι!Με τη μία!Φαίνεται ότι ο φόβος ταρακουναει ορισμένους ανθρώπους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Αν (χτύπα ξύλο) πέθαιναν οι γονείς σου από καρκίνο των πνευμόνων όταν ήσουν 8 χρονών προφανώς δεν θα σκεφτόσουν έτσι. Ο καθένας μιλάει εκ του ασφαλούς ανάλογα με τα βιώματά του. Σκέψου ότι δεν θα είσαι πάντα 16 χρονών, και ότι όταν κάποτε το μετανιώσεις, ίσως θα είναι πια αργά.
Τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν εχω εχω αναλογη εμπειρια; Τεσπα, αυτο που βλεπω ειναι οτι σε κανεναν καπνιστη δεν πιανει το επιχειρημα με την υγεια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top