Γυναίκα, γάμος και τεκνοποίηση

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τηρουμένων των αναλογιών, έρχομαι να θέσω το αντίστοιχο ερώτημα και για έναν άνδρα.

Λοιπόν τί θα λέγατε και ποια θα ήταν η πρώτη σας σκέψη αν ακούγατε έναν άνδρα να λέει ότι δεν θα κάνει ποτέ οικογένεια?

ότι ακριβώς σκέφτομαι και για τις γυναίκες....
ξέρω είμαι "κακό" άτομο που διαχωρίζει τους λόγους που κάποιος μπορεί να μη θέλει να κάνει παιδί αλλά τι να κάνω, δε μπορώ να το παλέψω :P

Το ερώτημα δεν είναι τι λέω για τον τάδε που σκέφτεται έτσι
Για μένα το ερώτημα τίθεται σε διαφορετική βάση
Τι λέω για τον τάδε που σκέφτεται έτσι για τους Χ λόγους
Ποιοι είναι οι Χ λόγοι?

Από εκεί ξεκινάνε όλα
Σαφώς κι όλοι έχουν το δικαίωμα στη ζωή τους να κάνουν ό,τι θέλουν εφόσον δεν μας ενοχλεί. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλοι και όλα είναι "Αποδεκτά" απ όλους
Κι εγώ μπορώ να τρώω απ το πρωί ως το βράδυ και να γίνω 400 κιλά. Κανέναν δεν ενοχλώ αλλά δεν θα είμαι αποδεκτή και το ξέρω

Ισως είμαι πίσω στην πνευματικότητα μου ως άνθρωπος και δεν έχω ακόμα καταφέρει να αποδέχομαι όλο τον κόσμο όπως κι αν είναι
Δεν τους αποδέχομαι όλους αλλά τουλάχιστον είμαι εντάξει με τον εαυτό μου και ξεκάθαρη

Διαχωρίζω τους ανθρώπους και τις επιθυμίες τους βάση των δικών μου πιστεύω
Δε μπορώ και για την ακρίβεια δε θέλω να ταιριάζω και να αποδέχομαι τα πάντα
Μου φαίνεται υποκριτικό (για μένα) να κάνω κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Λοιπόν τί θα λέγατε και ποια θα ήταν η πρώτη σας σκέψη αν ακούγατε έναν άνδρα να λέει ότι δεν θα κάνει ποτέ οικογένεια?

Θα έλεγα "μην ανησυχείς και θα βρεθεί η γυναίκα να σε τυλίξει μια χαρά που δε θα ξέρεις από πού σού 'ρθε":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, από μικρό παιδάκι ακόμα, ήθελα κάποια στιγμή στη ζωή μου να συμβιώνω με παιδιά... Η μάνα μου έλεγε πως μια νηπιαγωγός, της είχε πει πως το γεγονός ότι ζωγράφιζα πάντα έναν ήλιο στις παιδικές ζωγραφιές μου, ακόμη κι όταν το τοπίο μου ήταν βροχερό, έδειχνε πως έχω ανεπτυγμένο το ένστικτο της μητρότητας. (Μπορεί να ήταν και μπαρούφα αυτό, δεν ξέρω).

Δεν έγραψα "να μεγαλώνω" παιδιά, γιατί ώρες-ώρες νιώθω πως εγώ και η κόρη μου "μεγαλώνουμε" παρέα. Έμαθα πολλά πράγματα από την αλληλεπίδρασή μου μαζί της, ωρίμασα, απέκτησα υπευθυνότητα και το κυριότερο ίσως, έμαθα να ενδιαφέρομαι ολοκληρωτικά για έναν άλλον άνθρωπο πέρα από τον εαυτό μου.

Θα σκεφτεί κανείς ότι το ίδιο συναίσθημα το αποκτάμε και με έναν σύντροφο, δε συγκρίνεται όμως η αγωνία και η φροντίδα προς ένα παιδί, με αυτή που νιώθουμε για τους συντρόφους μας ή τους γονείς μας.

Παράλληλα η ύπαρξη της κόρης μου με βοήθησε να διατηρήσω την παιδικότητά μου, να κρατήσω το παιδί μέσα μου ζωντανό και να το αφήνω που και που να εκδηλώνεται καθώς κάναμε μαζί κούνια ή κατασκευές από χαρτί, ή παίζαμε με τις κούκλες της.

Πιθανολογώ ότι αυτή μου η στάση ζωής, προήλθε και από το γεγονός ότι δεν είχα αδέρφια και πάντα λαχταρούσα την παρέα άλλων παιδιών.

Όταν απέκτησα την κόρη μου, δεν είχα σκεφτεί ότι θα μπορούσα και να μην κάνω παιδιά, δεν είχε περάσει καν απ' το μυαλό μου σαν σκέψη, σήμερα πάντως, 12 χρόνια μετά, ξέρω πως το παιδί ήταν απαραίτητο για την εξέλιξή μου, ακόμη κι αν δεν το γνώριζα συνειδητά.

Δεν μπορώ ειλικρινά να μπω στη θέση γυναικών και ανδρών που δεν ενδιαφέρονται να αποκτήσουν παιδί, γιατί δεν το ένιωσα ποτέ, παρ' όλ' αυτά, θεωρώ κάθε απόφαση απόλυτα σεβαστή, ακόμη κι αν αφορά την καλή εμφάνιση ή την καλοπέραση.

Στο θέμα της έκτρωσης, υποστηρίξαμε ότι κάθε γυναίκα πρέπει να μπορεί να αποφασίζει για την αυτοδιάθεση του σώματός της και της ζωής της. Δε βλέπω γιατί να μην ισχύει κι εδώ.

Δεν σκέφτομαι τίποτα περισσότερο για όποιον δε θέλει να τεκνοποιήσει, εκτός ίσως από το γεγονός ότι θα χάσει συναισθήματα και εμπειρίες που είναι σχεδόν αδύνατον να τις μοιραστείς με κάποιον, αν δεν τα βιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Έλα ωρε Ντράμι να 'ουμε μικρή είσαι ακόμα θα σου περάσει :P


Ο αρχικός χαρακτηρισμός μου προορίζεται για να με βοηθήσει να έχω μια γενική άποψη πάνω σε ένα θέμα. Δεν έχει στόχο να χαρακτηρίσει κάθε άτομο που αφορά, αλλά περισσότερο τη συγκεκριμένη στάση ζωής. Τις ιδέες και όχι τους ανθρώπους που τις μοιράζονται.
Αχ, αχ , αχ , Ισί μου μαστόρισα ωραία τα είπες όμως καλές οι θεωρίες περί διαλεκτικής και επικοινωνίας όμως ...

Τις ιδέες και όχι τους ανθρώπους που τις μοιράζονται.
Τις ιδέες οι άνθρωποι
τις ενστερνίζονται κι όχι οι γραμματοσειρές , αμαν ήταν έτσι
δεν θα κατεδίωκαν ποτέ αθρώπους επειδή ήταν αριστεροί , αναρχικοί κλπ
διότι δεν κρίνουμε τα άτομα μα μόνο "τας ιδέας αυτών " δεν παίζει έτσι και το ξέρεις ,
οι ιδέες δεν είναι κούφια σύμβολα σε ένα χαρτί , ούτε αιθέρας που πλανάται στο σύμπαν , χαρακτηρίζουν τους ανθρώπους και τους κατατάσσουν σε κατηγορίες θέλουμε δεν θέλουμε
μας αρέσει δεν μας αρέσει

Και οι λέξεις έχουν βάρος πολλές φορές πολύ πιο δυσβάσταχτο από οποιοδήποτε υλικό
φορτίο … πικρή αλήθεια , αλήθεια όμως …

Και μη μου το πας ..ναι αλλά τι εστί αλήθεια γιατί θα νίψω τας χείρας μου ως άλλη Πόντια Πιλατέσα :D

Συμπέρασμα, βρες μια φράση καλύτερη από το καθεστηκίυα και θα ιδρύσουμε ΜΚΟ κατά του γάμου
Λ.Α.Ο.Σ .

:P



Λουφαδόροι Ατεκνοι Οπορτουνίσταροι Στεκίτες

Πως σου φαίνεται ? Πιάνουμε κανένα 0,00000000002 % στις εκλογές που έρχονται ???:P:D

Τι να σε πω, ούτε εγώ έχω καταλάβει πώς στην κόλαση καταλήγω εκεί. Βρε κοίτα το μωράκι, που είναι ροδαλό και γελάει. Το μισώ, το γατί μου είναι πιο τρυφερό, έχει και γούνα. Κοίτα τα παιδάκια τι όμορφα παίζουν. Little retards, εμένα δε μ' έπαιζε ποτέ κανείς. Κοίτα πόσο ευτυχισμένη είναι η μαμά που της έδωσε φιλάκι το αγοράκι της! Μπλιαξ, σιχαμένο, οι γονείς πάσχουν από το σύνδρομο της Στοκχόλμης.
Χμμμ!:hmm:


Θυμήθηκα μια φράση από γνωστό βιβλίο γνωστής συγγραφέως
( μόνο που δεν θυμάμαι όνομα και τίτλο :P ) από αυτά που διαβάζεις άνετα
αποχαυνωμένος κάνοντας ηλιοθεραπεία αντί του κοσμο όπου ένας πατέρας έχοντας
φτάσει σε απίστευτα άθλια κατάσταση λόγω της συμπεριφοράς και των δραστηριοτήτων
του γιου του ,αναγκάστηκε μετά από μια ακόμα λεηλασία της περιουσίας τους να
τον καταγγείλει στην αστυνομία .

Καθώς λοιπόν οι αστυνομικοί του περνούσαν χειροπέδες και ο γιος ωρυόταν
χλεύαζε και έβριζε τον πατέρα του αισχρά , στο μυαλό του δόλιου πατέρα ήρθε μια
εικόνα από το μαιευτήριο και από ένα ροδαλό τροφαντό μωράκι που του
χαμογελούσε με το φαφούτικο στοματάκι του και αναρωτήθηκε
πως είναι δυνατόν εκείνο το γλυκύτατο πλάσμα να μετατράπηκε σε αυτό το τέρας
που έγινε ο γιος του ....


Κάπως έτσι λοιπόν έχω μια υποψία πως η Obscura βλέπει στο πρόσωπο ενός
αντικειμενικά γλυκού παιδιού το τέρας που μπορεί να προκύψει αυριο
Σ' αυτή τη διάγνωση κατέληξα συνάδελφε και δεν θέλω αντιρρήσεις

Υπογραφή : Δρ Σιγκμουντω Φροιδίδου - Γιουνγκιάδη :P



Ας σκορπίσω λοιπόν κι εγώ μερικές αναίτιες διαπιστώσεις και παρατηρήσεις που έκαμα

Τελικά μπορούμε άνετα να δεχτούμε μια γυναίκα στα 20 της να ψηφίζει , αν θυμάμαι καλά να δημιουργήσει πολιτικό κόμμα και να συμμετάσχει στις εκλογές ( ή μήπως στα 25 κατά το σύνταγμα ? …Obscura θα περιμένεις κομματάκι μου φαίνεται για το κόμμα που πρότεινα :P )
να έχει επιλέξει από τα 17της την κατεύθυνση των σπουδών της , να εργάζεται
και να είναι και καλή επαγγελματίας , επίσης μπορούμε να δεχτούμε πως μπορεί
να παντρευτεί , να κάνει παιδιά να γίνει μια χαρά μάνα και σε όλα αυτά κανείς δεν
πρόκειται να της πει : μα είσαι μικρή ακόμα ….
Ενώ το να επιλέγει πως δεν θέλει να γίνει μάνα δεν της το συγχωρούμε και αυτόματα
το αναγάγουμε στην ηλικία της …

Μάλιστα … δυο μετρα 25 σταθμά .



Όπως και να έχει επειδή εμένα η λατρεία μου είναι να τσουβαλιάζω και να γενικεύω
χωρίς έλεος και λύπηση χώρια που είμαι μποέμισα με 5 παιδιά , 7 γάτες και 2 ξερούς
φίκους στο μπαλκόνι ,έχω να πω πως από τη μικρή μου πείρα στον ισοπεδωτικό
κόσμο του σήμερα έχω διαπιστώσει πως συνήθως
τα άτομα που επιλέγουν να μη φέρουν στον κόσμο παιδιά είναι προσωπικότητες τόσο πολύ ενδειαφέρουσες και πολύπλευρες που ειλικρινά με κάνουν να σκέφτομαι πόσο υπέροχοι και μοναδικοί γονείς θα γινόσαντεστενες
Από την άλλη μεριά η πλειοψηφία των ανθρωπων που μου εκφράζει την ανάγκη να
τεκνοποιήσει με ανησυχεί τοσο πολύ μα τοσο πολύ όχι για τους ίδιους αλλά για τα
μέλλοντα παιδία αυτών .

Για το τέλος να θυμήσω σε όσους το ξέρουν και να το γνωστοποιήσω σε όσους
δεν τον γνωρίζουν πως ακόμα και το χριστιανικό δόγμα από τα πλέον συντηρητικά
και αυστηρά δόγματα ( θα μου πεις δόγμα και μη συντηρητικό υπάρχει ?
όχι αλλά ηθελα να κάνω διάλογο με τον εαυτό μου :P )
υποστηρίζει πως ο σκοπός του γάμου δεν είναι η τεκνογονία ( Patrologia -Mink )

Οποταν ας κάνει ο καθένας ότι τον ικανοποιεί ,τον γεμίζει και αισθάνεται πως τον
εξελίσσει καλύτερα ως άτομο στη ζωη του με ή χωρίς παιδιά .



Τουτέστιν μας ανήκει το σώμα μας και ο οργασμός μας όλα είναι μια ιδέα κι όσα δεν είναι μια ιδέα είναι μια ορχιδέα άσχετο αλλά πάντα ήθελα να το πω :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θυμάμαι πάντως τη συγχωρεμένη τη μανούλα μου, κάπου στα 17 μου, να ωρύεται που εγώ η μουλάρα δεν σήκωνα τον πισινό μου να καθαρίσει το δωμάτιο μου κι έζεχνε από τα αθλητικά ιδρωμένα μποτάκια μου
Ελεγε λοιπόν.... είσαι πολύ μεγάλη για να μην καθαρίζεις το δωμάτιο σου και να τα περιμένεις όλα από εμένα!
Και σε αντίλογο εγώ της έλεγα.... αφού είμαι πολύ μεγάλη γιατί δε με αφήνεις να γυρίσω στις 7 το πρωί??

Και ανταπαντούσε φυσικά η γυναίκα... είσαι πολύ μεγάλη για το δωμάτιο σου αλλά όχι για να γυρίσεις στις 7 το πρωί!
Θεωρώ ότι είχε δίκιο
Και τώρα, κάπου 20 φεύγα χρόνια μετά, με βάση τα όσα έχω ζήσει, βλέπω ότι οι εμπειρίες μου, με έχουν αλλάξει πολύ σαν άνθρωπο και έχω αναθεωρήσει πολλά. Εχω ωριμάσει ίσως ή απλά... γέρασα :P

Απαντώ λοιπόν στη Μελιώ....
Μελιώ μου, μια κοπέλα στα 20 της, μπορεί βιολογικά να έχει την ικανότητα να τεκνοποιήσει αλλά την ίδια ακριβώς ικανότητα έχει και στα 14 της
Μπορεί να έχει το δικαίωμα να ψηφίσει και να θεωρείται ενήλικας αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι σε θέση να στηρίξει μια οικογένεια
Ας μην ξεχνάμε ότι αν κάνεις λάθος ψήφο, διαρκεί όλο κι όλο, ΤΟ ΠΟΛΥ 4 χρόνια....

Αν κάνεις λάθος οικογένεια... διαρκεί μια ζωή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Θυμάμαι πάντως τη συγχωρεμένη τη μανούλα μου, κάπου στα 17 μου, να ωρύεται που εγώ η μουλάρα δεν σήκωνα τον πισινό μου να καθαρίσει το δωμάτιο μου κι έζεχνε από τα αθλητικά ιδρωμένα μποτάκια μου
Ελεγε λοιπόν.... είσαι πολύ μεγάλη για να μην καθαρίζεις το δωμάτιο σου και να τα περιμένεις όλα από εμένα!
Και σε αντίλογο εγώ της έλεγα.... αφού είμαι πολύ μεγάλη γιατί δε με αφήνεις να γυρίσω στις 7 το πρωί??

Και ανταπαντούσε φυσικά η γυναίκα... είσαι πολύ μεγάλη για το δωμάτιο σου αλλά όχι για να γυρίσεις στις 7 το πρωί!

Χαχα ! Ατακάρα πράγματι και φοβερό επιχείρημα το έλεγαν αρκετές μητέρες
Εμένα βέβαια στα 17 μου ουτε κατα διανοια να μου πει τέτοια ατάκα όχι γιατί
ήταν καθαρό το δωμάτιο μου , σταύλο το είχα σε αυτή την ηλικία απλώς πρώτον ήξερε
πως ότι μου έλεγε εγώ θα έκανα το αντίθετο , :Pπνεύμα αντιλογίας πιδι 'μ πάααντα εγώ
και δεύτερον στα 17 μου ήδη δούλευα και μάλιστα σε δουλειά που έλειπα για μέρες
απο το σπίτι οπότε ...

Απαντώ λοιπόν στη Μελιώ....
Μελιώ μου, μια κοπέλα στα 20 της, μπορεί βιολογικά να έχει την ικανότητα να τεκνοποιήσει αλλά την ίδια ακριβώς ικανότητα έχει και στα 14 της
Μπορεί να έχει το δικαίωμα να ψηφίσει και να θεωρείται ενήλικας αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι σε θέση να στηρίξει μια οικογένεια
Ας μην ξεχνάμε ότι αν κάνεις λάθος ψήφο, διαρκεί όλο κι όλο, ΤΟ ΠΟΛΥ 4 χρόνια....

Αν κάνεις λάθος οικογένεια... διαρκεί μια ζωή

Δυστυχώς και η ρημάδα η ψήφος μια ζωή διαρκεί δεν βλέπεις χάλια ?
Η χαρά της ανακύκλωσης σα να μη πέρασε μια μέρα τεςπα στο θέμα μας

Δεν θα διαφωνήσω πως ίσως να μην γνωρίζει κανείς σε αυτήν την ηλικία να στηρίξει
μια οικογένεια αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα ξέρει να την στηρίξει στα 30 του , σωστά ?
Θεωρητικά και μόνο θεωρητικά το πέρας του χρόνου σε κάνει πιο συνειδητοποιημένο άτομο
και λέω συνειδητοποιημένο και όχι ώριμο μιας και αντιπαθώ τη λέξη ωριμότητα διότι μετά
ακολουθεί το παραγίνωμα όμως ...

Κατά ένα παράξενο λόγο η φύση θεωρεί τις ηλικίες 20-25 τις καλύτερες ηλικίες από άποψη
γονιμότητας γιατί άραγε ? Ας μην ξεχνάμε άλλωστε πως δεν απέχουμε πολύ χρονικά
από εκείνες τις εποχές όπου μια γυναίκα 25 ετών θεωρούνταν μεγαλοκοπέλα και πως ήδη
έχει κάτσει στο ράφι , συχνά μάλιστα θυμάμαι την ιστορία που μου έχει πει μια θεία μου που
προ 35ετίας που γέννησε την ξαδέλφη μου στα 30 της , όλοι έπεσαν να τη φάνε που τόσο
μεγάλη αποφάσισε να φέρει στον κόσμο το 3ο της παιδί και την προέτρεπαν σε άμβλωση .

Άρα ? που καταλήγουμε ?


Και τώρα, κάπου 20 φεύγα χρόνια μετά, με βάση τα όσα έχω ζήσει, βλέπω ότι οι εμπειρίες μου, με έχουν αλλάξει πολύ σαν άνθρωπο και έχω αναθεωρήσει πολλά. Εχω ωριμάσει ίσως ή απλά... γέρασα :P
Θα σου πω αμέσως που καταλήγουμε ...
Πρώτον πως κάθε χρόνος που περνάει είναι μια πρόκληση για να αναθεωρείς , να προχωράς
να αλλάζεις να εξελίσσεσαι και ευτυχώς που γίνεται αυτό , πιθανόν σε 20 χρόνια να θεωρείς πως
στην ηλικία που είσαι τώρα ήσουν ανώριμη και επίσης


Πως ...
έτσι και ξαναπείς πως γέρασες θα σε ρίχνω αρνητικές σε όλα τα ποστ σου :P

χώρια που μου θυμίζεις μια φοβερή ατάκα που άκουσα φέτος σε ένα κυκλαδίτικο πανηγύρι
ήταν ένας κύριος γύρω στα 90 , τα παιδιά και τα εγγόνια του για να τον πειράξουν του
λέγανε : "έλα βρε παππού να χορέψεις" και εκείνος τους απάντησε την εξής συγκλονιστική ατάκα
" Μωρέ ας ημουν λίγο νεότερος και θα σας έλεγα εγώ "
Δηλαδή πόσο νεότερος θα ήθελες να ήσουνα παππού τον ρώτησαν στη συνέχεια

- " Εεε, καμιά .... 70αρια ........"
:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τις ιδέες οι άνθρωποι
τις ενστερνίζονται κι όχι οι γραμματοσειρές , αμαν ήταν έτσι
δεν θα κατεδίωκαν ποτέ αθρώπους επειδή ήταν αριστεροί , αναρχικοί κλπ
διότι δεν κρίνουμε τα άτομα μα μόνο "τας ιδέας αυτών " δεν παίζει έτσι και το ξέρεις ,
οι ιδέες δεν είναι κούφια σύμβολα σε ένα χαρτί , ούτε αιθέρας που πλανάται στο σύμπαν , χαρακτηρίζουν τους ανθρώπους και τους κατατάσσουν σε κατηγορίες θέλουμε δεν θέλουμε
μας αρέσει δεν μας αρέσει

Όλοι αυτοί που αναφέρεις παραπάνω, για τις ιδέες τους κυνηγήθηκαν και γι' αυτές κρίθηκαν...
Φαίνεται οι διώκτες τους δεν γνώριζαν, ότι οι ιδέες είναι αλεξίσφαιρες...
Άσε που σε πολλές περιπτώσεις οι ιδέες δεν ταυτίζονται με τους ανθρώπους.
Η αναρχία δεν είναι κάθε αναρχικός που την ενστερνίζεται και τυγχάνει να γνωρίζω αριστερούς που είναι γ@μώ τα παιδιά και άλλους που είναι για πολλές σφαλιάρες...

"Κρίνω ιδέες και όχι ανθρώπους" σημαίνει, για μένα τουλάχιστον, ότι καλούμαι να κρίνω μια θέση σου επάνω σε ένα ζήτημα χάριν της συζήτησης, γνωρίζοντας ταυτόχρονα ότι εσύ σαν προσωπικότητα είσαι πολύ περισσότερα πράγματα από αυτή τη ΜΙΑ θέση σου.

Επειδή όμως εδώ είμαστε ένα φόρουμ και μάλλον δε σκοπεύουμε να κυνηγήσουμε κανέναν ούτε γι' αυτό που είναι, μα ούτε και για τις ιδέες του, θα 'θελα να σε ρωτήσω, εσύ τι έχεις να προτείνεις για την επιβίωση των ακραίων θέσεων με σκοπό το διάλογο;

Αν προσπαθήσουμε να λειάνουμε ό,τι προεξέχει, στο τέλος το μόνο που θα μπορούμε να συζητήσουμε πολύ φοβάμαι ότι θα είναι ο καιρός...

Μπορούμε όμως να συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση, αν σας ενδιαφέρει, στο σχετικό θέμα:
Η κάθε μορφής κριτική πρέπει να γίνεται στις ιδέες και όχι στους ανθρώπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Αν δεν μπορούσα με κανένα τρόπο να κάνω (βιολογικά) δικά μου παιδιά, θα προτιμούσα να μείνω childfree και να απολαύσω τα θετικά αυτού (και βρίσκω αρκετά θετικά στο να μην κάνεις παιδί).

Να τολμήσω να ρωτ'ησω ποια είναι αυτά;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι είμαστε έτοιμοι να δεχθούμε μια οικογένεια όπου το παιδί ή τα παιδιά δεν αποτελούν «φυσική» συνέχεια (με τις συνήθεις διαδικασίες) των γονέων τους αλλά αποτέλεσμα ιατρικών πράξεων και νομικών διαδικασιών (η ΙΥΑ – ιατρικώς υποβοηθούμενη αναπαραγωγή έχει επιφέρει μια σειρά αλλαγών και στον Αστικό Κώδικα πλέον επανακαθορίζοντας τον ορισμό της οικογένειας), όπως μια συμφωνία παρένθετης μητρότητας που απαιτεί και δικαστική άδεια για να είναι νόμιμη?




Το θεωρώ προσωπικό δεδομένο
της εκάστοτε οικογενείας.

Όχι, δεν είναι κάτι που με προβληματίζει,
ούτε πιστεύω με αφορά.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να τολμήσω να ρωτ'ησω ποια είναι αυτά;:whistle:
Περιπληπτικά γιατί είμαστε εκτός θέματος: Αυτονομία, μεγαλύτερη δυνατότητα για ρίσκα, δεν σταματάς την καριέρα σου, δεν χαλάει το σώμα σου, δεν επαναπαύεσαι ότι κάποια από όσα δεν πέτυχες θα τα πετύχει το παιδί αλλά συνεχίζεις να προσπαθείς, είναι πιθανότερο να μείνεις πιστή στις αντιλήψεις στις οποίες είχες καταλήξει με λογικές συνεπαγωγές πριν έρθει η ...επέλασις των ορμονών, η σχέση σου με το σύντροφο σου δεν περνάει το λούκι της εγκυμοσύνης και των πρώτων ετών του παιδιού, χωρίζεις πιο εύκολα κλπ κλπ

Φυσικά βρίσκω αντίστοιχα πολλά θετικά και στο να κάνεις παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν χαλάει το σώμα σου,
να σου αναφερω ποσο % μειωνονται οι πιθανοτητες για πολλους καρκινους οταν γεννησει(κατα προτιμηση ΜιΚΡΗ) και θηλασει παιδια η γυναικα?
νομιζω θα τα εχεις ακουσει..οπως και το οτι οι παντρεμενοι εχουν κατα μεσο ορο καλυτερη υγεια ...ερευνες τα λενε οχι εγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
να σου αναφερω ποσο % μειωνονται οι πιθανοτητες για πολλους καρκινους οταν γεννησει(κατα προτιμηση ΜιΚΡΗ) και θηλασει παιδια η γυναικα?
νομιζω θα τα εχεις ακουσει..οπως και το οτι οι παντρεμενοι εχουν κατα μεσο ορο καλυτερη υγεια ...ερευνες τα λενε οχι εγω..
Είπα:
Φυσικά βρίσκω αντίστοιχα πολλά θετικά και στο να κάνεις παιδί.
Από εκεί και πέρα, λέγοντας "δεν χαλάει το σώμα σου", ήλπιζα ότι σε κάθε νοήμων άνθρωπο θα ήταν πασιφανές ότι αναφερόμουν στο πάχος και τη χαλάρωση που φέρνει η εγκυμοσύνη, όχι σε θέματα υγείας. Βέβαια, το παραπάνω δεν συνεπάγεται ότι έκανα λάθος... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
να σου αναφερω ποσο % μειωνονται οι πιθανοτητες για πολλους καρκινους οταν γεννησει(κατα προτιμηση ΜιΚΡΗ) και θηλασει παιδια η γυναικα?
νομιζω θα τα εχεις ακουσει..οπως και το οτι οι παντρεμενοι εχουν κατα μεσο ορο καλυτερη υγεια ...ερευνες τα λενε οχι εγω..

Εστιάζεις στο θέμα της υγείας και έχεις δίκιο από αυτή την άποψη... (άλλωστε όχι μόνο οι παντρεμένοι αλλά και οι πλούσιοι έχουν στατιστικά καλύτερη υγεία λόγω ευκολότερης πρόσβασης σε περισσότερες και καλύτερες υπηρεσίες υγείας και πρόνοιας, και οι έχοντες υψηλότερο μορφωτικό επίπεδο επίσης λόγω του ότι αναγνωρίζουν την αναγκαιότητα της πρόληψης...)

Η Michelle όμως, μίλησε και για άλλους παράγοντες που δρουν ανασταλτικά στο να κάνει παιδιά μια γυναίκα, δικά της πόσο μάλλον να περάσει μια εγκυμοσύνη για χάρη κάποιας άλλης... κι εκεί την καταλαβαίνω απόλυτα ίσως επειδή ακριβώς εγώ είμαι μητέρα.
Κουΐζ:
Ένας άντρας και μια γυναίκα σε μια φιλική σας παρέα δηλώνουν ότι δεν θέλουν παιδιά επειδή δεν θέλουν τις ευθύνες, δεν θέλουν άλλο ένα ανασταλτικό παράγοντα εάν θελήσουν να χωρίσουν αργότερα, επειδή θέλουν να αφοσιωθούν στη δουλειά τους.
Ποιόν θα επικρίνετε και γιατί ;)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποιόν θα επικρίνετε και γιατί
και τους δυο..θα πω τη γνωμη μου ,δεν θα τους καταδικασω...
αλλα ισως περισσοτερο τη γυναικα,γιατι εκ φυσεως εχει πολυ μικροτερα περιθωρια (χρονικα και βιολογικα)για οικογενεια και παιδια..η ιατρικη τα λεει αυτα οχι εγω..

ο ανδρας εχει εκ φυσεως καποιο επιπλεον περιθωριο για την ανωριμοτητα του..η φυση μας δινει δινει το δικαιωμα να ειμαστε περισσοτερο ανωριμοι απο τις γυναικες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top