Ποια η γνώμη σας για τον στοματικό έρωτα;

Ποια η γνώμη σας για τον στοματικό έρωτα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 266)
  • Τρελαίνομαι, μ' αρέσει περισσότερο κι από το παγωτό! :redface:

    Ψήφοι: 139 52.3%
  • Ωραίο είναι, αλλά το αντάλλαζα ευχαρίστως με μια βάφλα :P

    Ψήφοι: 68 25.6%
  • Δεν μ' αρέσει βασικά, αλλά το κάνω για να τον/την ικανοποιώ :look:

    Ψήφοι: 22 8.3%
  • Προτιμώ να φάω χαλασμένη φέτα, παρά να το δοκιμάσω! :sick:

    Ψήφοι: 37 13.9%

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παρόλο που δεν νομίζω πως παίζει ρόλο η ηλικία (εμένα μ' άρεσε από την πρώτη φορά :redface::D), είναι όντως πιθανό να αλλάξεις άποψη με την πάροδο του χρόνου. Επίσης πιθανά να είναι θέμα αγοριού - μήπως δεν είχε απόλυτη υγιεινή ή μήπως απλώς σε πίεσε σχετικά και σε άγχωσε;
Σε κάθε περίπτωση να κάνεις μόνο ό,τι νιώθεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Εγω προσωπικά το απολαμβάνω να κάνω στοματικό στον σύντροφο μου....Εκείνη τη στιγμή έχεις τον απόλυτο έλεγχο, ασε που τον βλέπεις να έχει μουδιάσει ολόκληρος,να μην μπορεί να κουνηθεί...Ευχαριστήσου με την δική του ευχαρίστηση! Α!Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να σιχαίνονται μερικά άτομα...Τον αγαπάς τον αλλο,έχεισ περάσει κάποια πράγματα μαζι του....Πως σιχαίνεσαι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
άμοιροι γονείς
κουράζονται να πείσουνε τα παιδιά τους να τρώνε σαλάτα για τις βιταμίνες

οκ να συμπληρώσω και γω λοιπόν μερικές χρήσιμες πληροφορίες....
όσο αφορά το θέμα της γεύσης και της μυρωδιάς...
εκτός από την καθαριότητα βασικό συστατικό της ωραίας (ήτοι γλυκιάς) γεύσης είναι το θέμα της διατροφής....
έρευνες έδειξαν ότι όταν ένα άτομο έχει στάνταρ καθημερινά στη διατροφή του σαλατικά (κοινώς πρασινάδες) τα υγρά του είναι πολύ πιο γλυκά απ ότι του μέσου όρου....
όταν υπάρχει πολύ πρωτεΐνη τα υγρά του είναι πιο ξυνά... αν το άτομο έχει στάνταρ καθημερινά στη διατροφή του παστουρμά.. άστα να πάνε, δεν πλησιάζεται!

Ωχ... την εκατσα... Πρεπει να αρχισω να τρωω λαχανικα:P


καιρός να ανανεώσουνε επιχειρηματολογία
:smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Taxydromos

Νεοφερμένος

Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τα προκαταρτικά και το σημείο αυτό είναι στην ουσία κορυφαία για την επίτευξη απόλαυσης και στα δυό φίλα οπότε και πρωτεύον είναι και σημαντικό και θα έλεγα με μια λέξη η ΚΟΡΥΦΩΣΗ !!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ποσο χρονων εισαι?!
Ποσα χρονια εχεις ενεργη σεξουαλικη ζωη?! Τα ιδια εχουν πει στην ηλικια σου πολλες...
...θα αλλαξεις αποψη 1000% :)

ασχετο με το θεμα. αλλα ζηταμα λογικης
το οτι αλλαξες εσυ, δεν σημαινει οτι θα αλλαξουν ολοι!:D
οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι, και δεν εχουν ουτε ιδια γουστα, ουτε κουλτουρα και δεν ερεθιζονται με τον ιδιο τροπο. θεωρω οτι η λογικη του "εισαι ακομα μικρη, θα αλλαξεις αποψη" ειναι απλα μια γενικευση

ξεθαβω ποστ εγω^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ασχετο με το θεμα. αλλα ζηταμα λογικης
το οτι αλλαξες εσυ, δεν σημαινει οτι θα αλλαξουν ολοι!:D
οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι, και δεν εχουν ουτε ιδια γουστα, ουτε κουλτουρα και δεν ερεθιζονται με τον ιδιο τροπο. θεωρω οτι η λογικη του "εισαι ακομα μικρη, θα αλλαξεις αποψη" ειναι απλα μια γενικευση

Μια γενικευση που απανταται καλε μου καθημερινα...
Το οτι αλλαξα εγω και καποια αλλα εκατομμυρια ατομα αποψη για κατι, μπορει να μη σημαινει οτι και ΕΣΥ θα αλλαξεις γνωμη, αλλα σιγουρα σημαινει οτι λογω του οτι ο εαυτος μας συνεχως μας εκπλησσει με το περασμα των χρονων, καλο ειναι να μην ειμαστε δογματικοι, και να κραταμε μικρο καλαθι...
Ελπιζω τωρα να εγινα κατανοητη...:)

Υ.Γ και σορρυ, αλλα οταν κανείς βρισκεται στην αρχη της σεξουαλικης του ζωης γνωριζει πολυ λιγο το τι, το πως και γιατι θελει κατι.


Καλησπερες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το οτι αλλαξα εγω και καποια αλλα εκατομμυρια ατομα αποψη για κατι, μπορει να μη σημαινει οτι και ΕΣΥ θα αλλαξεις γνωμη, αλλα σιγουρα σημαινει οτι λογω του οτι ο εαυτος μας συνεχως μας εκπλησσει με το περασμα των χρονων, καλο ειναι να μην ειμαστε δογματικοι, και να κραταμε μικρο καλαθι...

Συμφωνώ. Αλλά τι δογματικότερο από το "ε θα αλλάξεις άποψη, μικρή είσαι ακόμα";

(παρ'ότι επί της ουσίας συμφωνώ ότι συμβαίνει συχνότατα, με ενοχλούν τέτοιες γενικεύσεις ο,τι κι αν αφορούν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συμφωνώ. Αλλά τι δογματικότερο από το "ε θα αλλάξεις άποψη, μικρή είσαι ακόμα";

(παρ'ότι επί της ουσίας συμφωνώ ότι συμβαίνει συχνότατα, με ενοχλούν τέτοιες γενικεύσεις ο,τι κι αν αφορούν)

Το "ε μπορει και να αλλαξεις αποψη, μικρη εισαι ακομα" θα σε καλυπτε καλυτερα? (οπου μικρη--> βρισκομενη στην αρχη της σεξουαλικης ζωης).

Το "θα αλλαξεις" αναφερθηκε με τη λογικη οτι ειναι το συνηθες και σιγουρα δεν ηταν προθεση μου ουτε να προσβαλλω, αλλα ουτε και να φανει οτι εγω η μεγαλη(λεμε τωρα) ξερω και εσυ (ο οποιος εσυ) που εισαι π.χ 20 οχι.

Αλλωστε μεχρι τα 40, που ειναι και το πικ της σεξουαλικοτητας της γυναικας εχω ακομα δρομο! Κι εγω ακομα με "μαθαινω"...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το "ε μπορει και να αλλαξεις αποψη, μικρη εισαι ακομα" θα σε καλυπτε καλυτερα? (οπου μικρη--> βρισκομενη στην αρχη της σεξουαλικης ζωης).

Το "θα αλλαξεις" αναφερθηκε με τη λογικη οτι ειναι το συνηθες και σιγουρα δεν ηταν προθεση μου ουτε να προσβαλλω, αλλα ουτε και να φανει οτι εγω η μεγαλη(λεμε τωρα) ξερω και εσυ (ο οποιος εσυ) που εισαι π.χ 20 οχι.


Δεν θα διαφωνούσα, αλλά το θεωρώ άσκοπο, σπατάλη χρόνου και δική σου που το γράφεις, και της κοπέλας που θα το διαβάσει.
Τι θα μπορούσε δηλαδή να κάνει γι'αυτό; Αυτή την άποψη έχει τώρα και μπορεί να την έχει και σε 30 χρόνια (αν και το απεύχομαι).

Το να της πεις ότι μπορεί στο μέλλον να αλλάξει άποψη είναι εξίσου άχρηστο με το να της πεις ότι μπορεί να πέσει μια γλάστρα στο κεφάλι της αν βγει έξω. Ή μάλλον ακόμη πιο άχρηστο, γιατί για τη γλάστρα μπορεί να κάνει κάτι: Να προσέχει αν έρχεται κάτι από πάνω. Για αυτό δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Πολλά μπορούν να γίνουν, και το σωστό θα ήταν σε κάθε ηλικία να υπάρχει η ίδια πιθανότητα αλλαγής στο μέλλον που υπάρχει στις μικρότερες ηλικίες. Τα στάσιμα βρωμάνε.
Ωστόσο, το ότι ο καθένας μας είναι, ή θα έπρεπε να είναι "subject to change", δεν σημαίνει ότι έχει νόημα κάθε φορά που εκφράζουμε άποψη να προσθέτουμε κι ένα disclaimer στο τέλος "αλλά μπορεί φυσικά να αλλάξω και κάποτε άποψη". Προφανές είναι. Τα πάντα ρει. Δεν μας καθιστά κάτι τέτοιο μη απόλυτους, μας καθιστά απλά φλύαρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συζηταμε τωρα για μια αναρτηση μου που ειχε ευθυμο χαρακτηρα για να αναλυσουμε τι ακριβως? (Χωρια που ανεφερες ποσο ασκοπο ειναι το οτι εγω το αναφερω, ποσο μαλλον δε οταν δημιουργειται θεμα γυρω απ αυτην.)
Για το εαν ηταν περιττο το σχολιο μου, επειδη αναρωτηθηκα για την ηλικια της και τη διαρκεια της σεξουαλικης της ζωης?

Ειναι γεγονος πως διαφορετικα θα αντιμετωπιζα την ιδια δηλωση απο μια 35αρα με 15 χρονια ενεργης σεξουαλικης ζωης, απο την ακριβως ιδια μιας 20αρας, η οποια θα μετρα 2 χρονια σεξουαλικης ζωης. Και οι δυο αδιαμφισβητα ειναι πιθανον να αλλαξουν αποψη καποια στιγμη, αλλα η ζυγαρια, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, γερνει προς τη μικροτερη.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Για το εαν ηταν περιττο το σχολιο μου, επειδη αναρωτηθηκα για την ηλικια της και τη διαρκεια της σεξουαλικης της ζωης?
εγω ασχοληθηκα γιατι ειναι μια λογικη που συνανταω σε πολλα θεματα της καθημερινοτητας, απο τις πορειες και τις διαδηλωσεις, σε οραματα για μια "πιο δικαιη κοινωνια" μεχρι και σε θεματα πιο... καθημερινα οπως ειναι, ας πουμε, και το στοματικο σεξ. η φραση "εισαι μικρο ακομα θα καταλαβεις" εμενα μου φαινεται σαν... να πρεπει να περιμενουμε ολους τους ανθρωπους να εχουν τον ιδιο τροπο σκεψης.

ναι, συμφωνω στο οτι οι αποψεις μας εχουν την δυνατοτητα να αλλαζουν
αλλα
διαφωνω στο οτι θα αλλαξουν οπωσδηποτε

επισης καταλαβαινω οτι οι περισσοτεροι απο εμας δυσκολευομαστε να δουμε καποια πραγματα και καποιες καταστασεις εξω απο την δικια μας σκοπια. (σε καμια περιπτωση δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε εσενα... απλα μιλωντας γενικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ειναι γεγονος πως διαφορετικα θα αντιμετωπιζα την ιδια δηλωση απο μια 35αρα με 15 χρονια ενεργης σεξουαλικης ζωης, απο την ακριβως ιδια μιας 20αρας, η οποια θα μετρα 2 χρονια σεξουαλικης ζωης. Και οι δυο αδιαμφισβητα ειναι πιθανον να αλλαξουν αποψη καποια στιγμη, αλλα η ζυγαρια, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, γερνει προς τη μικροτερη.

Κι εγώ, αλλά δεν βρίσκω λόγο να πάω να πω μετά στην 20άρα "Χεχ, ξέρεις, κάποια στιγμή θα αλλάξεις άποψη όμως". Εκτός του ότι είναι απλά μια πιθανότητα, έστω ότι το δέχεται ως βεβαιότητα. Τι ακριβώς μπορεί να κάνει γι'αυτό; Να μην κάνει σεξ μέχρι να αλλάξει άποψη; Να κάνει στοματικό με το ζόρι επειδή κάποτε μπορεί να αλλάξει άποψη γι'αυτό; Τι; Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ που εξυπηρετεί ένα τέτοιο statement, πέρα από το να μειώσει το συνομιλητή και την άποψη του, αφαιρώντας του ουσιαστικά το δικαίωμα να έχει άποψη η οποία θα γίνεται σεβαστή (αφού δεν πρόκειται να την πάρουμε στα σοβαρά, δεδομένης της δικής μας (σχεδόν) βεβαιότητας ότι θα αλλάξει -- και εδώ εγείρεται ένα άλλο ερώτημα: Χάνει μια άποψη την αξία της αν την αλλάξουμε αργότερα; ).

Κι εγώ σε αρκετά νεαρότερη ηλικία υποστήριζα τον κομμουνισμό ως ιδανικό οικονομικό σύστημα (!) Θα έπρεπε όταν βλέπω ένα νεαρό παιδί με τέτοιες απόψεις αντί να τις σεβαστώ και αν έχω όρεξη, να κάτσω να συζητήσω μαζί του, να το απορρίπτω λέγοντας του απλά "θα αλλάξεις απόψεις κι εσύ";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
ραπανάκια για την όρεξη.... :D

τον συνιστούν και οι οδοντίατροι, μετά από κάθε πλύσιμο δοντιών....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κι εγώ, αλλά δεν βρίσκω λόγο να πάω να πω μετά στην 20άρα "Χεχ, ξέρεις, κάποια στιγμή θα αλλάξεις άποψη όμως". Εκτός του ότι είναι απλά μια πιθανότητα, έστω ότι το δέχεται ως βεβαιότητα. Τι ακριβώς μπορεί να κάνει γι'αυτό; Να μην κάνει σεξ μέχρι να αλλάξει άποψη; Να κάνει στοματικό με το ζόρι επειδή κάποτε μπορεί να αλλάξει άποψη γι'αυτό; Τι; Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ που εξυπηρετεί ένα τέτοιο statement, πέρα από το να μειώσει το συνομιλητή και την άποψη του, αφαιρώντας του ουσιαστικά το δικαίωμα να έχει άποψη η οποία θα γίνεται σεβαστή (αφού δεν πρόκειται να την πάρουμε στα σοβαρά, δεδομένης της δικής μας (σχεδόν) βεβαιότητας ότι θα αλλάξει -- και εδώ εγείρεται ένα άλλο ερώτημα: Χάνει μια άποψη την αξία της αν την αλλάξουμε αργότερα; ).

Κι εγώ σε αρκετά νεαρότερη ηλικία υποστήριζα τον κομμουνισμό ως ιδανικό οικονομικό σύστημα (!) Θα έπρεπε όταν βλέπω ένα νεαρό παιδί με τέτοιες απόψεις αντί να τις σεβαστώ και αν έχω όρεξη, να κάτσω να συζητήσω μαζί του, να το απορρίπτω λέγοντας του απλά "θα αλλάξεις απόψεις κι εσύ";

Πολυ συντομα να σου πω πως αυτο που πρεπει να κανει κανεις γενικοτερα στη ζωη του ειναι να μην αποκλειει τιποτα.
Με την παροδο των χρονων συνεχως "μαθαινουμε" και εν προκειμενω "μαθαινουμε" τον ιδιο μας τον εαυτο, ο οποιος μας εκπλησσει αλλες φορες ευχαριστα και αλλες δυσαρεστα.
Ας εχουμε στο μυαλο μας οτι αυτο που σημερα απορριπτουμε, αυριο ενδεχεται να το αποδεχτουμε και το αντιστροφο.
Αυτη ειναι η ουσια.

Και για να καταλαβω, το τραγικο εκ μερους μου ηταν που δεν υπεισηλθα σε μια διαδικασια συζητησης με την κοπελα και τη δεδομενη στιγμη για τους χ,ψ λογους επελεξα να κανω ενα σχολιο με ευθυμο χαρακτηρα?!
Που ακομα και με τουτο το σχολιο δεν εδειξα ασεβεια απεναντι στη δικη της θεση, απλα εν ταχυ και ισως ακομψα ηθελα να πω αυτο που τοση ωρα αναλυω σε ολες αυτες τις αναρτησεις.

Τι ακριβως συζηταμε δλδ, για να καταλαβω και γω η ξανθια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και για να καταλαβω, το τραγικο εκ μερους μου ηταν που δεν υπεισηλθα σε μια διαδικασια συζητησης με την κοπελα και τη δεδομενη στιγμη για τους χ,ψ λογους επελεξα να κανω ενα σχολιο με ευθυμο χαρακτηρα?!
βασικα, ειναι ασεβεια ως προς τη θεση της.

δεν διαφωνουμε ως προς την αποψη σου, οτι δηλαδη οι αποψεις των ανθρωπων και οι ιδιοι οι ανθρωποι αλλαζουν αναλογα με τις εμπειριες και τη γνωση που αποκτουν. απλα το σχολιο αυτο, προσωπικα, θεωρω οτι ειναι 1ον χωρις ουσια, 2ον καπως... προσβλητικο, με την εννοια οτι ετσι "μηδενιζεις" την αποψη του αλλου, εκμεταλλευομενη το γεγονος οτι ειναι "μικρη".

μπορει να εκανες το σχολιο με ελαφρια καρδια και με καλη διαθεση, αλλα, πιστευω, οτι ηταν... επιπολαιο.


Υ.Γ. Γιατι πολλεςς γυναικες του στεκιου εχουν φωτογραφιες "καλλιτεχνικές", με θεμα την γυμνη γυναικα; :o (:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
βασικα, ειναι ασεβεια ως προς τη θεση της.

δεν διαφωνουμε ως προς την αποψη σου, οτι δηλαδη οι αποψεις των ανθρωπων και οι ιδιοι οι ανθρωποι αλλαζουν αναλογα με τις εμπειριες και τη γνωση που αποκτουν. απλα το σχολιο αυτο, προσωπικα, θεωρω οτι ειναι 1ον χωρις ουσια, 2ον καπως... προσβλητικο, με την εννοια οτι ετσι "μηδενιζεις" την αποψη του αλλου, εκμεταλλευομενη το γεγονος οτι ειναι "μικρη".

μπορει να εκανες το σχολιο με ελαφρια καρδια και με καλη διαθεση, αλλα, πιστευω, οτι ηταν... επιπολαιο.


Υ.Γ. Γιατι πολλεςς γυναικες του στεκιου εχουν φωτογραφιες "καλλιτεχνικές", με θεμα την γυμνη γυναικα; :o (:P)

Ω Δια...! Οχι παλι!:/:

Αυτο που με τρελλαινει περισσοτερο απ' ολα ειναι να επαναλαμβανομαι, να εξηγω το ιδιο πραγμα ξανα και ξανα.

Ας τα παρουμε ενα-ενα για να το ξεκαθαρισουμε το θεμα...
Λεπον...γραφτηκε απο την κοπελα το εξης: "Το στοματικό είναι αηδία......Μακριά......"
και απαντησα :
"
Ποσο χρονων εισαι?!
Ποσα χρονια εχεις ενεργη σεξουαλικη ζωη?! Τα ιδια εχουν πει στην ηλικια σου πολλες...
...θα αλλαξεις αποψη 1000% :)"

Εσυ δε ισχυριζεσαι πως το σχολιο μου ηταν/ειναι: "1ον χωρις ουσια, 2ον καπως... προσβλητικο, με την εννοια οτι ετσι "μηδενιζεις" την αποψη του αλλου, εκμεταλλευομενη το γεγονος οτι ειναι "μικρη"."

Καταρχας, εξηγησα πως η αναφορα μου στην ηλικια της ειχε να κανει με το διαστημα ενεργης σεξουαλικης ζωης (κατι που δε θα επρεπε καν να εξηγησω αυτην, αλλα και τις προηγουμενες στιγμες, διοτι ειναι σαφεστατο, αφου το αναφερω κιολας).
Οποτε σε καμμια περιπτωση δεν εκμεταλλευτηκα οπως το θετεις το γεγονος του νεαρου της ηλικιας της και μαλιστα μη γνωριζοντας το, αφου απλα υπεθεσα γι αυτο.

Κατα δευτερον, σχολιασα, οπως φανηκε, μια δηλωση καθολα ανωριμη, αφου η εντυπωση της για το συγκεκριμενο θεμα δε δημιουργηθηκε κατοπιν προσωπικης της εμπειριας (κατι που επιβαλλεται εν προκειμενω), αλλα επειδη ετσι το αντιλαμβανεται σαν ιδεα. Και εσενα το θεμα σου ειναι το πως εγω το προσεγγισα. Γουατεβερ ντιαρ...
Το αστειο βεβαια με ολο αυτο, ειναι οτι η απαντηση της με επιβεβαιωσε περι του νεαρου της ηλικιας της, αλλα και της ανυπαρκτης σεξουαλικης της ζωης. Γεγονος δε ειναι οτι θα μπορουσα να το ειχα εκφρασει λιγο διαφορετικα, οπως εχω ηδη αναφερει, με ακριβως ομως το ιδιο νοημα.

Και τελος...να με συγχωρεις, αλλα το τι εχει ουσια για εμενα λιγο με ενδιαφερει εαν σε "αγγιζει" και εαν οι αποψεις μας ταυτιζονται.
Δεχομαι την θεωρια σου περι ανουσιου, αλλα δεν την αποδεχομαι. Φανταζομαι την αντιλαμβανεσαι τη διαφορα.

Για τα υπολοιπα ανετρεξε στις προηγουμενες αναρτησεις μου...

Καλησπερες!:)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Στο συγκεκριμένο ζήτημα, θεωρώ ότι η Νεράιδα έχει δίκιο!!

Πιστεύω ότι η βεβαιότητα την οποία εξέφρασε δεν πρόδιδε κάποιο είδος δογματισμού, παρά μόνο πήγαζε από την συντριπτικά τεράστια πιθανότητα να συμβεί στο μέλλον αυτό που πίστευε, η δήλωση μάλιστα της κοπέλας ότι δεν έχει ουσιαστική σεξουαλική εμπειρία, νομίζω ότι δικαιολογεί απόλυτα την Νεραϊδική (sic) ατάκα.

Ίσως να ήταν πιο ορθό τυπικώς, να πει "πιστεύω ότι κατά συντριπτικά μεγάλη πιθανότητα θ' αλλάξεις άποψη στο μέλλον", όμως αυτό θα ήταν υπερβολικά επίσημο και θα αφαιρούσε την αμεσότητα και την πλάκα της απάντησης, κοινώς θα την ξενέρωνε.

Είναι πράγματι σπαστικό όταν είσαι νέος να ακούς τη συγκεκριμένη πιπίλα από τους μεγαλύτερους ("μικρός είσαι ακόμη, θα μεγαλώσεις και θα αλλάξεις"), ωστόσο σε περιπτώσεις όπου το να έχεις τη συγκεκριμένη εμπειρία αποτελεί καθοριστικό παράγοντα για τη διαμόρφωση άποψης, δεν πρόκειται δηλαδή για κάτι εντελώς θεωρητικό-ιδεολογικό, αυτό ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό. Ειδικά που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για μια ιδέα ή ένα πιστεύω, αλλά για μια πτυχή του χώρου των αισθήσεων, πράγμα που διαφοροποιεί αρκετά την περίσταση.

Από τη δική μου εμπειρία, από όσα μου έλεγαν οι μεγαλύτεροι ότι θ' αλλάξω άποψη στο μέλλον, όταν ήμουν κι εγώ σε νεαρή ηλικία, για κάποια πράγματα όντως άλλαξα γνώμη, αφού η ζωή μου με έφερε να δω τα πράγματα από την ίδια θέση που τα έβλεπαν κι εκείνοι, ενώ για τα περισσότερα δεν συνέβη κάτι τέτοιο, ακόμη κι αν στην πορεία είδα πολλά και βελτίωσα την άποψή μου, καθιστώντας την σφαιρικότερη.

Από αυτό, προσωπικά εξάγω το συμπέρασμα ότι καλό είναι να κρατάμε σε μια άκρη του μυαλού μας τις ...προφητείες των μεγαλύτερων, ακόμη κι αν δεν ήμαστε σε θέση να τις αξιολογήσουμε αντικειμενικά, αφού σε κάποιες περιπτώσεις τελικά αυτές θα επιβεβαιωθούν. Δηλαδή, όπως είναι λανθασμένο να θεωρεί ένας μεγαλύτερος ότι θα ζήσουμε κι εμείς την ίδια ζωή που έζησε εκείνος και ότι θα βγάλουμε τα ίδια συμπεράσματα, άλλο τόσο λανθασμένο είναι να απορρίπτουμε εκ των προτέρων κάθε πρόβλεψη, η οποία αποτελεί προϊόν εμπειρίας, μόνο και μόνο επειδή αυτήν τη στιγμή μας φαίνεται "παράξενη".

Τέλος, ας μην μπερδεύουμε παρακαλώ την πεολειχία με τον κομμουνισμό, αν έχουμε τον θεό μας δηλαδής...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Chaos, δεν διαφωνώ καν σε αυτά που γράφεις. Προφανώς και εσύ και η Νεράιδα έχετε αντιληφθεί διαφορετικά την ένσταση εμού και του Φίλιου τέρατος.

Δεν διαφωνώ ότι πιθανότατα θα αλλάξει άποψη. Κι εγώ αυτό πιστεύω αν θες τη γνώμη μου.
Εδώ για κάποια πράγματα θεωρώ ακόμα και για τον εαυτό μου πολύ πιθανό να αλλάξω άποψη αργότερα.
(και εδώ ανακύπτει ένα άλλο, εφαπτομενικά σχετικό (tangentially related) θέμα: Κατά πόσον η πεποίθηση κάποιου και των γύρω του ότι θα αλλάξει άποψη αργότερα μετατρέπει την προφητεία αυτή σε ...αυτοεκπληρούμενη προφητεία)

Η ένσταση μου εντοπίζεται όχι τόσο στο ότι δεν είναι βέβαια η αλλαγή άποψης, αλλά κυρίως στο πόσο άσκοπο και μειωτικό είναι να απαντάς στην άποψη κάποιου λέγοντας μόνο ότι θα την αλλάξει αργότερα, όσο βέβαιο κι αν είναι ή το θεωρείς.
Δεν είναι "εκνευριστικό" φίλε Chaos, είναι έλλειψη σεβασμού. Απλά η έλλειψη σεβασμού αυτή θεωρείται τόσο αυτονόητη και φυσική από τα περισσότερα μέλη της κοινωνίας, που παραξενεύονται ή ακόμη και ενοχλούνται όταν υποδεικνύεται.
Επίσης, είναι άσκοπο. Είναι εξίσου άσκοπο με το να υποδεικνύεις σε κάποιον με μεγάλη μύτη αυτό του το ελάττωμα (βασικά είναι ακόμα πιο άσκοπο, διότι πλαστική ...ηλικίας δεν υφίσταται ακόμα -- προς τα εμπρός τουλάχιστον ;)). Είναι κάτι που ΔΕΝ μπορεί να το αλλάξει στην παρούσα φάση, οπότε πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι εξυπηρετεί να point it out. Να μην εκφράζει αυτή την άποψη μέχρι να μεγαλώσει αρκετά ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες να την αλλάξει; Πραγματικά εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι τη σκοπιμότητα πίσω από μια τέτοια συμβουλή/πείραγμα/whatever, και ούτε εσύ, ούτε η Νεραίδα μου απαντήσατε.

Δεν προσπάθησα ούτε στιγμή να επέμβω στο πώς αντιλαμβάνεστε εσείς αυτή την άποψη και πόσο σοβαρά ή όχι την παίρνετε. Άλλωστε, όπως ανέφερα ήδη, κι εγώ συμφωνώ μαζί σας επ'αυτού, hellooo!! Η κριτική μου αφορούσε καθαρά την αλληλεπίδραση με την εν λόγω κοπέλα. Όχι τη σκέψη, αλλά την πράξη. Αλληλεπίδραση η οποία αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα, έως και ...σύμβολο πολλών άλλων περιστάσεων, εξίσου ακατανόητες σε μένα.

Επίσης, γενικά μιλώντας, η εμπειρία δεν είναι αποκλειστικός παράγοντας διαμόρφωσης άποψης, ούτε καν ο σωστότερος. Πολλές φορές οδηγεί σε υποκειμενικότητα και εσφαλμένες, συμφεροντολογικές κρίσεις. Η εμπειρία σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να προσομοιωθεί από την ορθή λογική με πολύ πιο αντικειμενικό τρόπο. Γενικά μιλώντας πάντα, δεν αναφέρομαι σε αυτή την παράγραφο στο (στοματικό) σεξ, το οποίο αποτελεί καθαρά υποκειμενικό θέμα. Ωστόσο, όπως ανέφερα και παραπάνω, το pattern αυτό το έχω παρατηρήσει και σε θέματα που απέχουν αρκετά από τον ...χώρο των αισθήσεων.

Ο λόγος που δεν αντιλαμβάνεστε σε τι ακριβώς διαφωνώ, είναι, κατά τραγική ειρωνία, ακριβώς ο λόγος που διαφωνούμε. Θεωρείτε ότι προβάλλω δικές μου ενοχλήσεις μέσα από αυτή την περίπτωση, λόγω του νεαρού και της δικής μου ηλικίας. Και γι'αυτό κατά πάσα πιθανότητα θα εξακολουθήσετε να μην αντιλαμβάνεστε σε τι διαφωνώ, εκτός αν αυτή η παράγραφος αλλάξει την προφανή ροή των σκέψεων σας επ'αυτού. Αλλά I highly doubt it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η ένσταση μου εντοπίζεται όχι τόσο στο ότι δεν είναι βέβαια η αλλαγή άποψης, αλλά κυρίως στο πόσο άσκοπο και μειωτικό είναι να απαντάς στην άποψη κάποιου λέγοντας μόνο ότι θα την αλλάξει αργότερα, όσο βέβαιο κι αν είναι ή το θεωρείς.

Μα τι περισσότερο μπορείς να απαντήσεις σε μια θέση (δεν τη θεωρώ καν άποψη) που λέει μόνο: "Είναι αηδία, μακριά"; :worry:
Πόσο άσκοπο και μειωτικό είναι για ολόκληρη τη συζήτηση να εκφράζεις μια τέτοια θέση, χωρίς καν αιτιολόγηση;

(Αν και παρ' όλ' αυτά, πιστεύω ότι κανένας από τους συμμετέχοντες δεν είχε ως στόχο να μειώσει τον άλλο, άρα το μόνο άτοπο αυτή τη στιγμή είναι η περαιτέρω συζήτηση που γίνεται... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
chaos, θα σου απαντησω με εναν επισης "σικ" τροπο, που μπορει ομως να μην εχεις αντιληφθει

πολλα πραγματα τα οποια θεωρουμε ΔΕΔΟΜΕΝΑ οταν φτανουμε σε καποια ηλικια, ειναι πραγματα τα οποια ο περιγυρος (κοινωνια) μας... αναγκαζει να υιοθετησουμε. χωρις να απορρίψω και την βιολογικη σκοπια του θεματος, και ο τροπος που κανουμε σεξ, επηρεαζεται επισης απο την κοινωνικη διαθρωση (αυτο ειναι αποψη μου). Τετοιου ειδους δηλωσεις, πιστευω, αντικατοπτριζουν, πιστευω, αυτη την "ταση", αφου ουσιαστικα ως ενα βαθμο... "αποτρεπει" την διαθεση να αναπτυξουν οι νεοι δικια τους αποψη.

το σχολιο της νεραιδας ηταν αυτο ακριβως:
Ποσο χρονων εισαι?!
Ποσα χρονια εχεις ενεργη σεξουαλικη ζωη?! Τα ιδια εχουν πει στην ηλικια σου πολλες...
...θα αλλαξεις αποψη 1000%

που δεν εθεσε απλα σε αμφισβητηση το οτι "δεν μπορεις να εκφερεις αποψη επειδη δεν εχεις δοκιμασει" (το οποιο ως τεκμηριο στηριζεται σε... σαθρες βασεις - αντιπαραδειγμα σε τετοιο επιχειρημα, τα ναρκωτικα;))... αλλα δηλωσε την πεποιθηση της νεραιδας οτι θα αλλαξει γνωμη.



Από τη δική μου εμπειρία, από όσα μου έλεγαν οι μεγαλύτεροι ότι θ' αλλάξω άποψη στο μέλλον, όταν ήμουν κι εγώ σε νεαρή ηλικία, για κάποια πράγματα όντως άλλαξα γνώμη, αφού η ζωή μου με έφερε να δω τα πράγματα από την ίδια θέση που τα έβλεπαν κι εκείνοι, ενώ για τα περισσότερα δεν συνέβη κάτι τέτοιο, ακόμη κι αν στην πορεία είδα πολλά και βελτίωσα την άποψή μου, καθιστώντας την σφαιρικότερη.
σε μερικα θεματα, οι νεοι θα σου πουν οτι συμβιβαστικες:) εισαι σε θεση να ομως να τους αντικρουσεις;


ενα ακομα αντιπαραδειγμα. σημερα μας κυβερνουν οι 50αρηδες του πολυτεχνειου, που οσο και να παλεψαν την εποχη τους οι περισσοτεροι συμβιβαστηκαν στην... ασφαλεια της καθημερινοτητας τους. οταν λοιπον κατηγορουμε για την αθλια κατασταση της ελληνικης πραγματικοτητας, να εχουμε παντα υπ οψιν, οτι η γενια του 70 και του 80 που πλεον ειναι η "ωριμη" ηλικια "μεγαλωσε και αλλαξε γνωμη".


το παραπανω παραδειγμα αποτελει μια γενικευση. οσο γενικευση ηταν το πειραγμα της Νεραιδας.

καταλαβαινω οτι νιωθεις οτι επαναλαμβανεσαι, αλλα δεν θεωρω οτι εχετε καταλαβει τον ουσιαστικο λογο της διαφωνιας.

btw, δεν εχω τιποτα με τον στοματικο ερωτα, καταλαβαινω οτι ειναι ζητημα τοσο γουστου, οσο και του ιδιου του ζευγαριου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top