Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κλεμμενη συνταγή απ τον πρωινό καφε με τη Μενεγάκη, αφιερωμένη στον fandago :P

ΜΟΣΧΑΡΙ ΜΕ ΓΙΓΑΝΤΕΣ
ΥΛΙΚΑ
1 ½ κιλό μοσχάρι {ποντίκι ή κιλότο ή νουά ή ελιά}
400 γραμ. γίγαντες ή φασόλια ελέφαντες πρεσπών
1 καρότο σε φέτες
2-3 κλωνάρια σέλερι σε κομμάτια
2 σκελίδες σκόρδο
2 κρεμμύδια ψιλοκομμένα
500 γραμ ντομάτες ή ντοματίνια κονσέρβα
½ φλιτζάνι ελαιόλαδο
1 ματσάκι μαϊδανό
αλάτι
φρεσκοτριμμένο πιπέρι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Από το βράδυ βάζουμε τους γίγαντες στο νερό να μουλιάσουν. Την επόμενη μέρα τους βράζουμε για μισή ώρα περίπου.
Σε φαρδιά κατσαρόλα ροδίζουμε το κρέας απ όλες τις πλευρές και ρίχνουμε το ψιλοκομμένο κρεμμύδι να μαραθεί.
όταν γυαλίσει το κρεμμύδι, προσθέτουμε το σκόρδο ολόκληρο, το καρότο και το σέλερι. Τότε προσθέτουμε τις τομάτες και τους γίγαντες και το νερό, ζεστό κατά προτίμηση, ίσα που να σκεπάζει τα υλικά.
Σιγοβράζουμε οτ φαγητό για 1 ώρα και 45 λεπτά περίπου, ώσπου να βράσει το κρέας και να χυλώσουν οι γίγαντες.
Αλατίζουμε και τρίβουμε αρκετό πιπέρι.
Αφήνουμε να πάρει μια βράση το φαγητό και το αποσύρουμε απ τη φωτιά.
Τότε προσθέτουμε το μαϊδανό ψιλοκομμένο και ανακινούμε την κατσαρόλα να πάει παντού


******** Εννοείται ότι αλλάζουμε τις ποσότητες των υλικών ανάλογα την ποσότητα που θέλουμε να φτιάξουμε :P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ωραία. Προτείνω όπως είναι η κατσαρόλα στο τέλος, να την αδειάσεις σε ένα ταψί και να το βάλεις στο φούρνο για μισή ωρίτσα. Επίσης, αν υπάρχουν άτομα που δεν τρώνε τους γίγαντες, μπορείς να βάλεις μέσα σε όλα αυτά και λίγες πατάτες, οι οποίες με το βράσιμο και μετά στο φούρνο, θα γίνουν λουκούμι! Ωστόσο, το κρέας δεν το κόβεις σε κομμάτια;
Επίσης, άραγε μόνο εγώ χρησιμοποιώ χύτρα; Είναι πολύ πιο γρήγορη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
α κι εγώ στη χύτρα το έκανα σήμερα :P
αυτό με το ταψί το σκέφτηκα κι εγώ αλλά λυπάμαι την ταλαιπωρία μου να πλένω επιπλέον ταψί :P
το άφησα λοιπόν στην χύτρα :D
και ναι το έκοψα κομμάτια τας κεμπαπ το κρέας ;)
έβαλα μισό κιλό κρέας και μισό πακέτο γίγαντες εγώ... για να φάμε 3 άτομα απο περίπου δυο φορές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ωστόσο τι είναι το σέλερι; Επίσης, επειδή προσωπικά δεν μ' αρέσει να βλέπω ολόκληρα κομμάτια από σκόρδα, καρότα, ντομάτες, τα βάζω στο blender και γίνονται χυλός. Άλλωστε έτσι μοιράζεται καλύτερα η γεύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σέλερι = σέλινο :P
εμένα πάλι μου αρέσουν τα ολοκληρα.. δίνουν άλλη ομορφιά στο πιάτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top