Ο αγενής ταξιτζής

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εδώ έτσι και ξεχάσεις τσάντα με λεφτά στο ταξί, ο ταξιτζής θα το εκλάβει ως δώρο απ' το θεό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τουρκία (Πόλη) 2
Στο ίδιο ταξίδι. Μια κυρία της παρέας μας ξέχασε την τσάντα της στο ταξί που την έφερε το βράδυ στο ξενοδοχείο. Χτυπιότανε γιατί είχε μέσα χρήματα, ταυτότητες, διαβατήρια και πιστωτικές κάρτες. Σε λίγη ώρα την ειδοποιούν από τη ρεσεψιόν ότι τους τηλεφώνησε ο ταξιτζής και φέρνει την τσάντα στο ξενοδοχείο.

Στην Κωνσταντινούπολη και μέσα σ' αυτό το χάος τα πήρε όλα πίσω ανέπαφα? :eek:
Μπράβο στον άνθρωπο, τα άλλα δεν μου έκαναν τόσο εντύπωση!

Κάπως παρεμφερές: στο ταξί εσείς κάθεστε στο μπροστινό ή στα πίσω καθίσματα; :hmm:

Πάντα στα πίσω. Είναι δυσκολότερο για τον ταξιτζή να σου πιάσει κουβέντα και να σου κάνει διάλεξη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Παντα μπροστα.Απο τους ταξιτζιδες μαθαινεις ολα τα κουτσομπολια της αθηνας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ένα είναι το χειρότερο πράγμα στα μέσα. Να χεις άδειο λεοφορείο ή μετρό ( συνήθως μετρό ) και να χεις έναν ηλίθιο να χει αράξει φαρδύς πλατύς πάνω στον κεντρικό στύλο που είναι για να κρατιέσαι. Και να σε βλέπουν να κρατιέσαι από κει δε τους χαλάει πολλούς προτιμούν να ξαπλώσουν πάνω στο χέρι σου παρά να ξεβολευτούν. :P

όταν συμβαίνει αυτό θέλω να κάνω φόνο -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Πριν κανένα μήνα είχαμε βγει αργά το βράδυ με παρέα και πήγαμε με τα πόδια μέχρι Καμάρα που είναι κανα 10λεπτο από το σπίτι μου.Κάτι παιδιά θα έπαιρναν ταξί γιατί έμεναν 40 εκκλησίες που είναι αρκετά ψηλά και είπα να μπω μαζί τους για να μην πηγαίνω με τα πόδια και να με σταματήσει στη στροφή πριν την περιοχή τους.
Βλέπουμε άδειο ταξί μπαίνουμε , ήταν ένας κύριος που ούτε που μας κοίταξε. Του λένε τα παιδια΄που πάνε και του λέω και εγώ "Θα μπορούσατε να κάνετε και μια στάση στις αρχές της Ευαγγελίστριας;" και μου λέει με ειρωνικό τελείως υφάκι "Μπορώ , γιατί να μην μπορώ;" Λέω ιδέα μου θα 'ναι, ας το προσπεράσω. Εκεί που φτάναμε με ρωτάει που να σταματήσει, λέω εγώ "Το αμάξι το κόκκινο το βλέπετε; " Και αγριεύει κ απαντάει πάλι με ειρωνικο ύφος "Ναι το βλέπω στραβός ειμαι;; " Το ξαναπροσπέρασα κ λέω "Ε αφήστε με εκεί αν είναι" και ξαφνικά αρχίζει να μου φωνάζει "Ωραία ,δε μου λες τι να κάνω!Να ανέβω 40 εκκλησίες ή να στρίψω;; Να σ αφήσω εδώ ή ν' ανέβω;;" Κάτι παρεμφερές αλλά δεν ήταν το τι είπε.Ήταν το πως το είπε.Πραγματικά μου φώναξε και ήταν νευριασμένος χωρίς λόγο.Απάντησα γρήγορα ένα "αφηστε με εδω , μην στρίψετε πουθενά." και κατέβηκα.Είχα τόσα νεύρα μετά.Ντάξει μπορεί όντως να μην κατάλαβε που θα σταματήσει αλλά δεν ήταν τρόπος αυτός να μιλήσει. Τη δουλειά του κάνει, μια στοιχειώδης ευγένεια -έστω προσποιητή -δε βλάπτει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
ταξιτζιδες ρε ...η κιτρινη φυλη...ολη μερα στους δρομους, σε οποιον βρουν ξεσπανε..παντως οι νεοτεροι εχουν φτιαξει λιγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Οι μόνοι ευγενικοί ταξιτζήδες που έχω δει σαν πιάτσα (γιατί σκόρπιους πετυχαίνω και καμιά περίπτωση ακόμα, πολύ σπάνια), είναι αυτοί έξω από το Ιπποκράτειο. Όταν αναγκάζεσαι επί ένα εξάμηνο να ανεβαίνεις 3 φορές την εβδομάδα με το ταξί στο Παπαγεωργίου για να προλάβεις το μάθημα, και ο ταξιτζής έχει στάνταρ το 10ευρο και πάει από την μία πιάτσα στην άλλη, και χαλί κόκκινο σου στρώνει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στην Κωνσταντινούπολη και μέσα σ' αυτό το χάος τα πήρε όλα πίσω ανέπαφα? :eek:
Μπράβο στον άνθρωπο, τα άλλα δεν μου έκαναν τόσο εντύπωση!
Δεν ξέρω αν έτυχε σε καλό και τίμιο άνθρωπο, ή αν εκεί οι νόμοι για τα ταξί είναι αυστηροί και προβλέπουν βαριές ποινές στους παραβάτες, κάτι πολύ λογικό για ένα κράτος που θέλει να προστατεύσει τον τουρισμό του. Στη χώρα μας δεν είναι λίγοι οι ξένοι που τους έχει ζητηθεί να πληρώσουν ως και 500€ από το αεροδρόμιο μέχρι το κέντρο της Αθήνας. Σε όλη την Ευρώπη στις τουριστικές πληροφορίες για την Ελλάδα υπάρχει και η προειδοποίηση ότι οι ταξιτζήδες κλέβουν, κάτι που μας δυσφημεί σα χώρα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά εδώ μοναστηράκι σκας με το μετρό και βγαίνει ανακοίνωση να προσέχεις γιατί κλέβουν. Κι απ' το ίδιο το κράτος. Μετά οι ταξιτζίδες φταίνε που κάνουν δυσφήμιση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Πάντως εμένα σε μεγάλη γαλλική πόλη μου ζήτησαν 20€ για μια διαδρομή περίπου πέντε λεπτών με άδειους δρόμους, η οποία κανονικά σε νυχτερινή βάρδια κοστίζει γύρω στα 13€. Επίσης, στην ίδια πόλη, έκλεψαν φίλη μου στο τραμ μπροστά στα μάτια των ελεγκτών, οι οποίοι έκαναν πως δεν βλέπουν. Ας μη θεοποιούμε λοιπόν το εξωτερικό, ειδικά αν δεν έχουμε ζήσει για κάποιο χρονικό διάστημα, ώστε να έχουμε αρκετές εμπειρίες για να κρίνουμε. :)

Καλά εδώ μοναστηράκι σκας με το μετρό και βγαίνει ανακοίνωση να προσέχεις γιατί κλέβουν. Κι απ' το ίδιο το κράτος. Μετά οι ταξιτζίδες φταίνε που κάνουν δυσφήμιση. :P

Αντίστοιχο μήνυμα ακούγεται και στο μετρό του Παρισιού και μάλιστα σε κάθε στάση. ;)

View attachment 58251
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Πάντως εμένα σε μεγάλη γαλλική πόλη μου ζήτησαν 20€ για μια διαδρομή περίπου πέντε λεπτών με άδειους δρόμους, η οποία κανονικά σε νυχτερινή βάρδια κοστίζει γύρω στα 13€. Επίσης, στην ίδια πόλη, έκλεψαν φίλη μου στο τραμ μπροστά στα μάτια των ελεγκτών, οι οποίοι έκαναν πως δεν βλέπουν. Ας μη θεοποιούμε λοιπόν το εξωτερικό, ειδικά αν δεν έχουμε ζήσει για κάποιο χρονικό διάστημα, ώστε να έχουμε αρκετές εμπειρίες για να κρίνουμε. :)



Αντίστοιχο μήνυμα ακούγεται και στο μετρό του Παρισιού και μάλιστα σε κάθε στάση. ;)

View attachment 58251

Σίγουρα και στο εξωτερικό γίνονται τέτοια συμβάντα.. Πουθενά δεν είναι παράδεισος. Απλά στο εξωτερικό(μιλάμε πάντα για πολιτισμένες χώρες) υπάρχουν νόμοι και ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ. Οπότε αυτά τα γεγονότα απλά είναι μεμονωμένα, που δεν μπορεί κανένας νόμος ή κράτος να τα παραβλέψει. Στην Ελλάδα όμως αυτά τα γεγονότα είναι η πλειοψηφία. Στα λεωφορεία και στα Ταξί, αν πετύχεις έναν ευγενικό οδηγό κάνεις τον σταυρό σου. Στο εξωτερικό είναι το αντίθετο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saboter

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ταρίφες και οδηγοί του οασθ μακράν δυο από τις χειρότερες φαρες της Ελλάδας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
tarifes kai odhgoi tou oas8 makran duo apo tis xeiroteres fares ths Elladas..

Ήθελα να ξερα, πώς βγάζετε έτσι εύκολα τέτοια πορίσματα... Με την ίδια λογική, από τις χειρότερες "φάρες" είναι και οι γιατροί (φακελάκια), οι πολιτικοί, οι δημόσιοι/ιδιωτικοί υπάλληλοι (ο καθένας για διαφορετικό λόγο), οι καθηγητές ("παράνομα" ιδιαίτερα), οι στρατιωτικοί/αστυνομικοί, οι αγρότες (με τις "επιχορηγήσεις"), οι δικηγόροι, οι οι εφοριακοί, οι, οι, οι...

Η χειρότερη "φάρα" στην Ελλάδα, δεν είναι ούτε οι ταξιτζίδες, ούτε κάποια άλλη "επαγγελματική εκπροσώπηση". Είναι γενικά αυτός ο νεοέλληνας με την άθλια νοοτροπία και αμορφωσιά του, που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να επιρρίπτει ευθύνες και να τσουβαλιάζει όλους τους υπόλοιπους ως υπαίτιους της δικής του ανικανότητας.

Γενικά, στους περισσότερους Έλληνες κυριαρχεί η πεποίθηση πως για όλα τα κακά και όλα τα ανάποδα που τους χαρακτηρίζουν, ευθύνεται κάποιος "άλλος" και απλώς εκείνοι οι Έλληνες είναι οι "άτυχοι" της υπόθεσης που τους παίρνει και αυτούς η μπάλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saboter

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ήθελα να ξερα, πώς βγάζετε έτσι εύκολα τέτοια πορίσματα... Με την ίδια λογική, από τις χειρότερες "φάρες" είναι και οι γιατροί (φακελάκια), οι πολιτικοί, οι δημόσιοι/ιδιωτικοί υπάλληλοι (ο καθένας για διαφορετικό λόγο), οι καθηγητές ("παράνομα" ιδιαίτερα), οι στρατιωτικοί/αστυνομικοί, οι αγρότες (με τις "επιχορηγήσεις"), οι δικηγόροι, οι οι εφοριακοί, οι, οι, οι...

Η χειρότερη "φάρα" στην Ελλάδα, δεν είναι ούτε οι ταξιτζίδες, ούτε κάποια άλλη "επαγγελματική εκπροσώπηση". Είναι γενικά αυτός ο νεοέλληνας με την άθλια νοοτροπία και αμορφωσιά του, που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να επιρρίπτει ευθύνες και να τσουβαλιάζει όλους τους υπόλοιπους ως υπαίτιους της δικής του ανικανότητας.

Γενικά, στους περισσότερους Έλληνες κυριαρχεί η πεποίθηση πως για όλα τα κακά και όλα τα ανάποδα που τους χαρακτηρίζουν, ευθύνεται κάποιος "άλλος" και απλώς εκείνοι οι Έλληνες είναι οι "άτυχοι" της υπόθεσης που τους παίρνει και αυτούς η μπάλα...
δες όταν οι μισοί και παραπάνω οδηγοί του λεωφορείου και των ταξι μου συμπεριφέρονται(δεν ξέρω αν συμπεριφέρονται έτσι και στους άλλους) λες και τους έχω κάνει κάτι τότε αξίζουν μια θέση στις χειρότερες φαρες της Ελλάδας,σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις απλά αδικούνται (όπως είπες) από την πλειοψιφια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν είχα ένα μωβ για κάθε φορά που άκουγα τη λέξη "νεοέλληνας" εδώ μεσα τώρα θα μουν διακοπές σε κάποιο νησάκι του ειρηνικού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Αν είχα ένα μωβ για κάθε φορά που άκουγα τη λέξη "νεοέλληνας" εδώ μεσα τώρα θα μουν διακοπές σε κάποιο νησάκι του ειρηνικού

Το να "ακούς" τη λέξη, είναι κομματάκι δύσκολο εδώ στο φόρουμ. Το να τη διαβάζεις πάλι, μάλλον στέκει καλύτερα...:P
Πάντως, λογικό είναι να συναντάς και να διαβάζεις αυτή τη λέξη συχνά εδώ μέσα. Τα μισά θέματα
του φόρουμ, έχουν να κάνουν με τον πολιτισμό και την ελληνική καθημερινότητα. Πώς θα μπορούσαμε αλλιώς να αποκαλέσουμε τον Έλληνα της σύγχρονης ιστορίας, μονολεκτικά;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε ξέρω. Απλά είναι λίγο ειρωνικό πως ενοχλείσαι από τη γενίκευση για τους ταξιτζήδες και τους οδηγούς λεωφορείων για να γενικεύσεις ακριβώς από κάτω για όλους τους Έλληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δε ξέρω. Απλά είναι λίγο ειρωνικό πως ενοχλείσαι από τη γενίκευση για τους ταξιτζήδες και τους οδηγούς λεωφορείων για να γενικεύσεις ακριβώς από κάτω για όλους τους Έλληνες.

<<Η χειρότερη "φάρα" στην Ελλάδα, δεν είναι ούτε οι ταξιτζίδες, ούτε κάποια άλλη "επαγγελματική εκπροσώπηση". Είναι γενικά αυτός ο νεοέλληνας με...>>
<<...στους περισσότερους Έλληνες...>>

Σημείωση: Αυτός ο + (χαρακτηρισμός/προσδιορισμός) = Αυτός ο οποίος (έχει μία ιδιότητα, ένα χαρακτηρισμό κλπ).

Αν γενίκευα, θα έπρεπε να παραλείψω το "αυτός". Αντιθέτως λέγοντας "αυτός ο..." προσδιορίζω σε ποιον αναφέρομαι. Δεν έχουν όλοι οι σύγχρονοι Έλληνες τα τάδε(χ,ψ) χαρακτηριστικά. Αλλά, αυτοί οι=αυτοί οι οποίοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ναι, προσδιορίζεις, στο νεοέλληνα "με τα χ χαρακτηριστικά" :P

εντάξει όπως το πάρει κανείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top