Πού θα πάτε φέτος διακοπές;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Είναι αραιοκατηκημένα και έχει νομίζω ένα παλάτι από πάγο. Αξίζει να πάει κάποιος τον Χειμώνα.


Εγώ θέλω να πάω Σουηδία αλλά πολλοί μου λένε όχι λόγω εγκληματικότητας.Δεν ξέρω.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
:bigarmhugβλακείες λένε!!!! απλά είσαι μικρός ακόμα και φοβούνται.


Δηλαδή δεν ισχύουν αυτά που λένε για Σουηδία με τους πρόσφυγες.Θα πάμε 2 μέρες Δανία τώρα,όμως εγώ ήθελα Σουηδία αλλά οι γονείς μου φέρανε την να καταστροφή.
 

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Φέτος δεν εχω κανονισει διακοπες γτ αναμένεται δύσκολη χρόνια.. Μαλλον θ τη βγαλω στο πιο οικονομικό νησί που υπάρχει.... Στο coffee island!!! :)
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δηλαδή δεν ισχύουν αυτά που λένε για Σουηδία με τους πρόσφυγες.Θα πάμε 2 μέρες Δανία τώρα,όμως εγώ ήθελα Σουηδία αλλά οι γονείς μου φέρανε την να καταστροφή.

Η Σουηδία παλιά θεωρούταν ανθρωπιστική χώρα αυξήθηκε λίγο η εγκληματικότητα και το κάνανε οι δημοσιογράφοι τους θέμα, θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλής χώρα από την Ελλάδα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Φέτος δεν εχω κανονισει διακοπες γτ αναμένεται δύσκολη χρόνια.. Μαλλον θ τη βγαλω στο πιο οικονομικό νησί που υπάρχει.... Στο coffee island!!! :)


Γιατί τι έπαθες;Ρωταω γιατί λες δύσκολη χρόνια.
Πάντως 2ημερες εκδρομές σε Αίγινα δεν πρέπει να είναι ακριβές.Στο λέω για να μην τρελαθείς στην Αθήνα.

Η Σουηδία παλιά θεωρούταν ανθρωπιστική χώρα αυξήθηκε λίγο η εγκληματικότητα και το κάνανε οι δημοσιογράφοι τους θέμα, θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλής χώρα από την Ελλάδα.


Ευχαριστώ!!!Θα ήθελα να την επισκεφτώ γιατί από βίντεο που βλέπω φενεται πολύ ωραία,ειδικά το βράδυ που δεν νυχτώνει ποτέ.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Φέτος δεν εχω κανονισει διακοπες γτ αναμένεται δύσκολη χρόνια.. Μαλλον θ τη βγαλω στο πιο οικονομικό νησί που υπάρχει.... Στο coffee island!!! :)


Και καλά θα κάνεις :) και εγώ δε θα πάω πουθενά όχι γιατί περιμένω δύσκολη χρονιά αλλά γιατί θεωρώ άχρηστες τις διακοπές. Το μοναδικό νησί που αξίζει θεωρώ πως είναι η Ικαρία.

Αρχική δημοσίευση από: Volkswagen Fan
Γιατί τι έπαθες;Ρωταω γιατί λες δύσκολη χρόνια.
Πάντως 2ημερες εκδρομές σε Αίγινα δεν πρέπει να είναι ακριβές.Στο λέω για να μην τρελαθείς στην Αθήνα.




Ευχαριστώ!!!Θα ήθελα να την επισκεφτώ γιατί από βίντεο που βλέπω φενεται πολύ ωραία,ειδικά το βράδυ που δεν νυχτώνει ποτέ.

Για αυτό τον λόγο είπα για Ισλανδία βλέπεις κάτι το διαφορετικό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Και καλά θα κάνεις :) και εγώ δε θα πάω πουθενά όχι γιατί περιμένω δύσκολη χρονιά αλλά γιατί θεωρώ άχρηστες τις διακοπές. Το μοναδικό νησί που αξίζει θεωρώ πως είναι η Ικαρία.



Για αυτό τον λόγο είπα για Ισλανδία βλέπεις κάτι το διαφορετικό.


Τώρα θα πάμε Δανία.Απο βίντεο που έχω δει μου άρεσε η Σουηδία περισσότερο αλλά δεν ξέρω θα δείξει για Δανία.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Το τελευταίο που πρέπει να σε ανησυχεί αν πας για τουρισμό στη Σουηδία ειναι η εγκληματικότητα, η οποία, πέρα από μικρή, είναι μόνο σε συγκεκριμένες περιοχές που δεν έχουν τουριστική αξία έτσι και αλλιώς.

Υ.Γ: Φοκος πλιζ, πίπες mode off :/
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

Mind Traveller

Νεοφερμένος

Η Mind Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω σε πρωτη φαση θα παω για καμπινγκ Σεριφο και για σβήσιμο Ικαρια :clapup::clapup:

Δεν έχω παει σε κανενα απο τα δύο νησια ξανα.Αν γνωριζετε τα highlights τους ,πειτε μου!
 

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Εγω σε πρωτη φαση θα παω για καμπινγκ Σεριφο και για σβήσιμο Ικαρια ????????

Δεν έχω παει σε κανενα απο τα δύο νησια ξανα.Αν γνωριζετε τα highlights τους ,πειτε μου!
Στην Ικαρία υπάρχει μια από τις πιο όμορφες παραλίες της Ελλάδας που λέγεται <<Σεϋχέλλες >>Αν πας Ικαρία επισκέψου την.
 

Mind Traveller

Νεοφερμένος

Η Mind Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ειναι και στο δικο μου προγραμμα για του χρονου, αλλα σκεφτομαι μαλλον για ανοιξη για να πετυχω και ανθισμενες κερασιες. Θα επιχειρησω να παω με φιλη κορεατισα γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα δω πολλα περισσοτερα και θα παω σε καλυτερα μερη απο οτι να παω ετσι. Μονο Σεουλ σκεφτεσαι; Εγω θελω να παω και προς τα κατω, Busan.

Για αρχή, ναι. Αυτό που έχω στο μυαλό μου και προσπαθώ να δω, είναι κατά πόσο θα μπορούσα να κάνω ένα language course στο πανεπιστήμιο, για να αποκτήσω και μία επαφή με την γλώσσα. Θα δούμε όμως, μπορεί να δοκιμάσω να διαβάσω μόνη μου.. Με ένα 900€ αεροπορικά δε ξέρω αν θα με πάρει και για το course :hmm:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ωραία αυτά τα ταξίδια αλλά ακριβά, ειδικά στον τομέα των αεροπορικών, πρέπει να κλείσεις μήνες πριν και αν σου τύχει κάτι, την έβαψες.
Θα διαφωνησω. Σχεδον παντα κλεινω τελευταια στιγμη και τα βρισκω φτηνα. Αν κλεισω απο τωρα για του χρονου παιζει να ειναι πιο ακριβα. Συνηθως κλεινω 1-2 μηνες πριν. Εχει τυχει να κλεισω και 1 βδομαδα πριν και να πετυχω καλη τιμη. Επισης καλο ειναι να μαθετε να αγοραζετε travel insurance αν δεν εχετε πιστωτικη να καλυπτει τυγχον αλλαγες. Με travel insurance πληρωνεις κατι παραπανω αλλα αν σου τυχει κατι ειτε παιρνεις τα λεφτα σου πισω ειτε αλλαζεις ημερομηνια ταξιδιου.
Για αρχή, ναι. Αυτό που έχω στο μυαλό μου και προσπαθώ να δω, είναι κατά πόσο θα μπορούσα να κάνω ένα language course στο πανεπιστήμιο, για να αποκτήσω και μία επαφή με την γλώσσα. Θα δούμε όμως, μπορεί να δοκιμάσω να διαβάσω μόνη μου.. Με ένα 900€ αεροπορικά δε ξέρω αν θα με πάρει και για το course :hmm:
Α σωστα, ξεχασα οτι απο εκει ειναι ακριβα τα αεροπορικα. Η γλωσσα ειναι δυσκολη στην προφορα. Ενω η γραφη, σε αντιθεση με τα ιαπωνεζικα, ειναι πανευκολη, η προφορα, ειδικα για ελληνιδα, θα σε δυσκολεψει παρα πολυ. Πχ η Σεουλ δεν λεγεται Σεουλ, αλλα Σολ. Ο Κιμ "Γιονγκ" Ουν προφερεται Κιμ Τζονγκ Ουν. Το "Χιουνται" προφερεται χιοντε. Το Ταε Κβον Ντο προφερεται Τε Κουον Ντο. Ακομα και το επωνυμο Lee δεν προφερεται Λι, αλλα Γι ή απαλο "γ" σαν Ι. Μην επιχειρησεις να μαθεις κορεατικα στην ελλαδα με καμια δυναμη. Θα τα μαθεις λαθος, οπως δυστυχως διδασκουν και την προφορα στα αγγλικα λαθος, και οταν πας Κορεα δεν θα σε καταλαβαινει κανεις.
Θελω και εγω να μαθω κορεατικα, αλλα δεν τα εχω τολμησει ακομα. Τουλαχιστον να παω σε μετριο επιπεδο να βλεπω τις σειρες χωρις υποτιτλους :happy: Παρακολουθα σειρες για αρχη, θα σε βοηθησουν πολυ με την γλωσσα και τον πολιτισμο τους.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Α σωστα, ξεχασα οτι απο εκει ειναι ακριβα τα αεροπορικα. Η γλωσσα ειναι δυσκολη στην προφορα. Ενω η γραφη, σε αντιθεση με τα ιαπωνεζικα, ειναι πανευκολη, η προφορα, ειδικα για ελληνιδα, θα σε δυσκολεψει παρα πολυ. Πχ η Σεουλ δεν λεγεται Σεουλ, αλλα Σολ. Ο Κιμ "Γιονγκ" Ουν προφερεται Κιμ Τζονγκ Ουν. Το "Χιουνται" προφερεται χιοντε. Το Ταε Κβον Ντο προφερεται Τε Κουον Ντο. Ακομα και το επωνυμο Lee δεν προφερεται Λι, αλλα Γι ή απαλο "γ" σαν Ι. Μην επιχειρησεις να μαθεις κορεατικα στην ελλαδα με καμια δυναμη. Θα τα μαθεις λαθος, οπως δυστυχως διδασκουν και την προφορα στα αγγλικα λαθος, και οταν πας Κορεα δεν θα σε καταλαβαινει κανεις.
Θελω και εγω να μαθω κορεατικα, αλλα δεν τα εχω τολμησει ακομα. Τουλαχιστον να παω σε μετριο επιπεδο να βλεπω τις σειρες χωρις υποτιτλους :happy: Παρακολουθα σειρες για αρχη, θα σε βοηθησουν πολυ με την γλωσσα και τον πολιτισμο τους.


Ωωω μία φαν της γλώσσας! :clapup:

Η αλήθεια είναι ότι εδώ και περίπου ένα χρόνο, παρακολουθώ κάποιες σειρές και έχω εξοικειωθεί αρκετά με την ακουστική της γλώσσας. Η προφορά δε με φοβίζει τόσο, το έχω λιγάκι :P Η Hangul μου φαίνεται τρομερά ενδιαφέρουσα γραφή. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο, και νομίζω ότι είναι και η μοναδική στον κόσμο. Προσπαθώ μόνη μου να κάνω κάποια πράγματα (έχω μάθει πχ την "αλφάβητο" και κάποιους κανόνες για το σχηματισμό γλώσσας) αλλά είναι κάπως tricky, γιατί δεν είμαι σε θέση να αξιολογήσω τις πηγές που βρίσκω στο διαδίκτυο :P
Για μαθήματα πάντως λες όχι εδώ; =/

Σε εσάς τα εισιτήρια πόσο βγαίνουν;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ωωω μία φαν της γλώσσας! :clapup:

Η αλήθεια είναι ότι εδώ και περίπου ένα χρόνο, παρακολουθώ κάποιες σειρές και έχω εξοικειωθεί αρκετά με την ακουστική της γλώσσας. Η προφορά δε με φοβίζει τόσο, το έχω λιγάκι :P Η Hangul μου φαίνεται τρομερά ενδιαφέρουσα γραφή. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο, και νομίζω ότι είναι και η μοναδική στον κόσμο. Προσπαθώ μόνη μου να κάνω κάποια πράγματα (έχω μάθει πχ την "αλφάβητο" και κάποιους κανόνες για το σχηματισμό γλώσσας) αλλά είναι κάπως tricky, γιατί δεν είμαι σε θέση να αξιολογήσω τις πηγές που βρίσκω στο διαδίκτυο :P
Για μαθήματα πάντως λες όχι εδώ; =/

Σε εσάς τα εισιτήρια πόσο βγαίνουν;
$600-700. Σε ευρω 400-450. Εχει απευθειας πτησεις απο εδω και αν πετυχω προσφορα, μπορω να παω και με $400-500. Για χονγκ κονγκ εχει συχνα στα $300. Σκεφτομαι να παω πρωτα χονγκ κονγκ που ουτως η αλλως θελω να παω, και μετα Κορεα. Θα μου βγει ακομα πιο φτηνο ετσι. Παρε μαθηματα μονο απο κορεατη, native speaker. Αν ο δασκαλος ειναι ελληνας, ξεχνα το. Ουτε τα αγγλικα δεν διδασκουν σωστα που εχουν πιο ευκολη προφορα. Ειναι τοσο χαλια η προφορα του ελληνα στα αγγλικα που πολλες φορες δεν καταλαβαινω τι λενε. Μεινε μακρια. Δες αν μπορεις να βρεις online μαθηματα απευθειας απο κορεα. Εγω εχω 2 φιλες απο κορεα και με διορθωνουν, αλλα να ξερεις οτι η προφορα ειναι δυσκολη. Η γραμματικη ειναι πανευκολη και γενικα ως γλωσσα ειναι ευκολη, αλλα η προφορα ειναι απο τις δυσκολοτερες.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Εγώ φέτος θα πάω στην Πελοπόννησο σε δυο-τρία μέρη, δυστυχώς δεν θα είναι πλήρης "γύρος Πελοποννήσου" σαν αυτόν που ονειρεύομαι αλλά είμαι ενθουσιασμένη.:clapup:Επίσης, τον Αύγουστο ίσως κάνω κάποια εξόρμηση σε χωριά του Γράμμου και θα ήθελα πολύ να πάω και στον Όλυμπο ή στα Πιέρια για πορεία, θα δείξει το αν θα τα καταφέρω.

Το φθινόπωρο ίσως πάω στη Σκωτία και στην Αγγλία για δύο συνέδρια, μπορεί και στο Βέλγιο και στην Ολλανδία. Ενθουσιάζομαι για τα συνέδρια, κυρίως, και για τη Σκωτία/Ολλανδία που δεν έχω πάει.:) Επίσης θέλω πολύ να πάω Γερμανία που δεν έχω πάει ποτέ, Βερολίνο βασικά, και να γυρίσω τη Νότια Ιταλία. Από πιο "μακρινά" ταξίδια θέλω να πάω κυρίως σε μέρη με αρχαιολογικούς χώρους, στην Πέτρα ή στην Αίγυπτο – αυτά, βέβαια, δίπλα είναι, δεν λογίζονται ως μακρινά αλλά τέλος πάντων.:P

Τέλος, να πω ότι αυτό που λέει η @Nelliel με τα εισιτήρια το έχω παρατηρήσει κι εγώ.:)
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εμείς φέτος θα πάμε Άνδρο τον Αύγουστο, κ υπάρχει μια πιθανότητα που αχνοφαίνεται στον ορίζοντα αρχές Σεπτέμβρη να κατηφορίσω και εγώ προς Πελοπόννησο που ο καλύτερος μου φίλος κάνει αγροτικό, και έχω ανοιχτή πρόσκληση...Βέβαια όταν κανόνισα τις διακοπές τα δεδομένα μου ήταν τελείως διαφορετικά, ήρθαν τα πάνω-κάτω μέσα σε 2 βδομαδες -ευτυχώς προς το καλύτερο, αλλά αν το ήξερα πιο έγκαιρα θα έκανα και άλλο προγραμματισμό. Anyway :happy:

Όσον αφορά την Κορέα, είναι ο αδερφός μου στην Σεουλ για μια βδομάδα σε ένα συνέδριο με όλα πληρωμένα -αυτό ας το προσπεράσουμε πριν τον πνίξω μέσω Viber- περιμένω να μου στείλει φωτογραφίες να κάνω λίγο οφθαλμόλουτρο :happy:

Και τέλος, σχετικά με εξωτικούς προορισμούς, εμείς έχουμε αποφασίσει ότι μήνα του μέλιτος θα παμε στην Κούβα, ελπίζω του χρόνου τέτοια εποχή να σας γράφω από εκεί ^.^
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top