Απαξίωση για τις εκλογές

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν με ενδοιαφέρει η πολιτική σκοπιά των εκλογών από την πλευρά των κομμάτων και της επιλογής και θα ήθελα να αποφύγουμε τέτοια σχόλια. Απλά με βάση το γεγονός ότι το άλλο ΣΚ έχει συνάντηση το φόρουμ στην Αθήνα σκέφτηκα το εξής.

Ούτε καρφί δεν μου καίγεται για τις εκλογές που έρχονται. Σε σημείο ότι το αν δεν ήταν η συνάντηση κάπως να ορίζει το επόμενο ΣΚ σαν ένα ιδιαίτερο γεγονός ίσως και να ξέχναγα να πάω να ψηφίσω. Δεν έχω καμιά αίσθηση ότι την επόμενη Κυριακή έχει εκλογές και ότι τουλάχιστον θα έπρεπε να ξέρω κάποια σχετικά. Και δεν έχω και την παραμικρή θέληση να μάθω γιαυτούς παρόλου που συχνά βλέπω αναφορές γιαυτούς στην εφημερίδα στο τρένο.

Κακώς και μάλιστα ιδιαιτέρως δηλώνω για πρώτη φορά τόσο απαθής για το εκλογικό μου δικαίωμα και σκέφτομαι ότι είναι το πρώτο μετά από κάποια χρόνια στην δουλειά. Ίσως ποια σαν εργαζόμενος αλλά και έχοντας και ένα χρόνο θητεία στο ενδοιάμεσε να έχω ξενερώσει τόσο πολύ από την αχρηστίλα του κράτους μας που δεν με ενδιαφέρει αν και θα έπρεπε.

Ειλικρινά τρομερή απαξίωση και απλά δεν έχω και καθόλου τύψεις. δλδ αν δεν υπήρξε και αυτό το θέμα που φτοιάχνω τώρα μάλλον θα σκεφτόμουν για μπάνια την επόμενη κυριακή αν είχε καλό καιρό.

Υπάρχει κάποιος άλλος που σκέφτεται το ίδιο απαξιωτικά για τον θεσμό των επερχόμενων εκλογών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
demelene: Αυτο που προσπαθω στην ζωη μου οταν μου τυχενει καποια ασχημη κατασταση να βρω ειτε την ομορφια της ειτε να την αποφυγω ...

Π.χ. ενας καθηγητης για εμενα δεν θα επρεπε να κοιτα την υγρασια στο ταβανη ή τους σπασμένους τοιχους αλλα την ομορφια του ψυχικου κοσμου καποιων μαθητων.

Ετσι και εμεις, εμεις σαν πολλιτες της ελλαδας, μηπως πρεπει να κοιτα τα ομορφα στοιχια της πολιτικης, να κοιταμε, την εστω αργη, αναπτυξη της ελλαδας. Ετσι θα βρουμε την δυναμη να κατσουμε να συζητησουμε πως θα μπορουσε η Ελλαδα να γινει μια πιο καλη Ελλαδα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Exp δεν σκεφτόμουν όπως διάβασες πάντα έτσι και σου εύχομαι να μην ακολουθήσεις τον δρόμο μου. Αλλά έχεις χρόνια ακόμα μπροστά τουλάχιστον μέχρι να βιοπορήσεις.

Μια μικρή διευκρίνιση δεν είπα δεν ασχολούμε με την πολιτική, το κράτος ή τα κοινά. Απλά δεν ασχολούμε καθόλου με τους φορείς καθώς απλά τους θεωρώ όλους απαράδεκτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλα οντως οι φορεις ειναι σε αθλια κατασταση. Αλλα αυτο δεν πιστευω οτι δεν φταινε η σημερινη πολιτικοι μιας και το κακο αρχησε τοτε που καθενας μπορουσε να γινει δημοσιως υπαλληλος σε οποια θεση ηθελε ...

demelene: θελω μια χαρη απο εσενα... μπορεις να σκεφτεις καποιον οχι και τοσο γενικολογο τιτλο για αυτο το θεμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Οι δημοτικές εκλογές μπορεί να έχουν πολύ μεγάλη σημασία για ένα δήμο.Ειδικά σε μια μικρή κοινωνία που ο δήμαρχος έχει κάποιες δυνατότητες παρέμβασης, έχει σημασία ποιος θα είναι δήμαρχος.Φυσικά δεν έχει καμία σημασία ο πολιτικός χώρος από τον οποίο προέρχεται.
Στις χώρες που υπάρχει ένα καλό επίπεδο ανάπτυξης, είναι πολλές αρμοδιότητες συγκεντρωμένες στους δήμους.Δε μπορεί πχ ο δήμος Αγ.Παρασκευής να μην έχει καμία αρμοδιότητα για το κομμάτι της Μεσογείων που τον διασχίζει και να είναι θέμα ΥΠΕΧΩΔΕ.Είναι παράλογο.

Ντάξει, σε μεγάλους δήμους όπως της Αθήνας, που οι δυνατότηες παρέμβασης είναι ελάχιστες, ίσως να μην έχει για τον δημότη νόημα ποιος είναι δήμαρχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Εκλογές? Ας γελάσω!
Επ'ουδενί λόγο δεν πρόκειται να χαλάσω τη μέρα μου πηγαίνοντας να ψηφίσω. Ούτε στις ουρές κάνω κέφι να κάθομαι και να περιμένω, ούτε τους γελοίους υποψήφιους που φοράνε τα "καλά" τους και περιφέρονται στα εκλογικά κέντρα χαιρετώντας και την κουτσή Μαρία (την οποία ΑΝ εκλεγούν δεν θα έχουν χρόνο να την δεχτούν για να ασχοληθούν με το πρόβλημά της), ούτε να παίξω στο παιχνιδάκι τους, όπου παραμονή εκλογών προσπαθούν να φτιάξουν ότι δεν φτιάξανε μια ολόκληρη 4ετία (βλέπε δρόμους, πεζοδρόμια, σηματοδότες, πάρκα, πλατείες κ.λ.π.)
Ειλικρινά, ντρέπομαι για λογαριασμό τους και ΑΡΝΟΥΜΑΙ να συμμετάσχω σε αυτή την απροκάλυπτη κοροϊδία εις βάρος του δημότη. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ειλικρινά, ντρέπομαι για λογαριασμό τους και ΑΡΝΟΥΜΑΙ να συμμετάσχω σε αυτή την απροκάλυπτη κοροϊδία εις βάρος του δημότη. :mad:

Παντως, ο μονος τροπος που εχει ο κοσμος για να αντιδρασει, ειναι η ψηφος! Οταν την πεταμε ετσι στα σκουπιδια, δεν νομιζω οτι εχουμε το δικαιωμα να γκρινιαζουμε που ολα πανε κατα διαολου! Γιατι αν το σκεφτειτε, λογικο ειναι να εχουμε δικομματισμο αφου ολοι οσοι δεν συμφωνουν, απεχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
she's got a point :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Exp δεν σκεφτόμουν όπως διάβασες πάντα έτσι και σου εύχομαι να μην ακολουθήσεις τον δρόμο μου. Αλλά έχεις χρόνια ακόμα μπροστά τουλάχιστον μέχρι να βιοπορήσεις.

Μια μικρή δική μου παρέμβαση:devil:
Exp δεν σκεφτόμουν όπως διάβασες πάντα έτσι και σου εύχομαι να μην ακολουθήσεις τον δρόμο μου. Αλλά έχεις χρόνια ακόμα μπροστά τουλάχιστον μέχρι να απογοητευτείς.


Στο θέμα μας, όχι δεν απαξιώνω τις εκλογές για ένα μόνο λόγο, για το δικαίωμα αυτό της ψήφου που τόσο εύκολα πετάμε κάποιοι έκαναν αγώνες και έχασαν την ζωή τους.
Απο την άλλη δεν προσδοκώ ότι θα υπάρξει ουσιαστική αλλαγή(όχι το να σκάβουνε τους δρόμους κάθε δυο χρόνια ή να βάζουν νέα φώτα δεν είναι πρόοδος)
Είναι γεγονός πως η εξουσία διαφθείρει και η παρατεταμένη ακόμη περισσότερο.Υπάρχουν και κάποιοι αιρετοί που κάνουν έργο όμως είναι μηδαμινό μπροστά στις προκυρήξεις.
Αν ήμουν στον Πειραιά θα πήγαινα να ψηφίσω όμως απο την Κρήτη δεν το κάνω το ταξίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
demelene: θελω μια χαρη απο εσενα... μπορεις να σκεφτεις καποιον οχι και τοσο γενικολογο τιτλο για αυτο το θεμα;
Νομίζω ότι κάν σαν
Απαξίωση για τις εκλογές

Γενικά και να το είχες αλλάξει εσύ δεν θα είχα πρόβλημα. Αν διαφώνούσα θα στο έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Στο θέμα μας, όχι δεν απαξιώνω τις εκλογές για ένα μόνο λόγο, για το δικαίωμα αυτό της ψήφου που τόσο εύκολα πετάμε κάποιοι έκαναν αγώνες και έχασαν την ζωή τους.
Απο την άλλη δεν προσδοκώ ότι θα υπάρξει ουσιαστική αλλαγή(όχι το να σκάβουνε τους δρόμους κάθε δυο χρόνια ή να βάζουν νέα φώτα δεν είναι πρόοδος)
Είναι γεγονός πως η εξουσία διαφθείρει και η παρατεταμένη ακόμη περισσότερο.Υπάρχουν και κάποιοι αιρετοί που κάνουν έργο όμως είναι μηδαμινό μπροστά στις προκυρήξεις.
Αν ήμουν στον Πειραιά θα πήγαινα να ψηφίσω όμως απο την Κρήτη δεν το κάνω το ταξίδι.


ευχαριστώ πολύ την φίλτατη κλέφτρα απ τον κόπο που με έβγαλε να μην τα γράφω εγώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Παιδιά το ξέρετε ότι στην επαρχία (δεν το ξέρω για τα μεγάλα αστικά κέντρα) για κάθε έργο που κάνει ο δήμαρχος πέρνει επισήμως ένα ποσοστό ώστε να έχει κίνητρο να κάνει έργα.

Γιαυτό και βλέπεται κάτι κλειστά γήπεδα, κάτι γήπεδα τέννις στο γάμο του καραγκιόζη που δεν πατάει ψυχή καθώς όλοι η νεολαία λείπει. Και γιαυτό και είχε γίνει τόσο πανικός με την ενοποιήσει των δήμων. Πρώτη δουλειά κάθε δήμαρχου ασφατόστρωση. Δεύτεση σωρεία αιτήσεων για έργα που ότι μπορεί να φανταστεί ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παντως, ο μονος τροπος που εχει ο κοσμος για να αντιδρασει, ειναι η ψηφος! Οταν την πεταμε ετσι στα σκουπιδια, δεν νομιζω οτι εχουμε το δικαιωμα να γκρινιαζουμε που ολα πανε κατα διαολου! Γιατι αν το σκεφτειτε, λογικο ειναι να εχουμε δικομματισμο αφου ολοι οσοι δεν συμφωνουν, απεχουν!
Συμφωνω απόλυτα!
Εχουμε την επικίνδυνη πεποίθηση ότι εμεις τους απορρίπτουμε!Λέγοντας "όλοι ειναι βρομεροί , τους απορρίπτω, δεν ασχολουμαι" αποκλείουμε τους εαυτους μας απο τη διαδικασία λήψης αποφάσεων!!Αποφασίζουν για τη ζωή μας παιδια και εμείς έχουμε και την ψευδαίσθηση ότι τους κάτι κάνουμε απέχοντας!!Λες και εισπράττουν την απόριψη! και γενικεύουμε υπεραπλουστευτικα, βρε παιδια...μην τα βάζουμε και όλα σε ένα τσουβάλι..υπάρχουν και άνθρωποι που θέλουν να βοηθήσουν..μην απαξιώνουμε όποιον ασχολείται με την πολιτική ισοπεδωτικά..και αν κατα την κριση σας δεν υπάρχουν, βάλτε υποψηφιότητα!!!!αλήθεια!εγώ τουλάχιστον θα εμπιστευόμουν έναν νέο(υπο προυποθέσεις φυσικα) συγκρητικά με κάποιον απτο "κουρμπετι"..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
το "κατεβαίνω υποψήφιος" έχει καταντήσει βρισια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
@ evangelia +1;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Χρονομετρήστε με

Δημοτικές εκλογές….ε και????

(4 δεύτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Προσωπικά δεν ψήφισα. Δεν δέχομαι το λευκό να μετράει σαν άκυρο. Θεωρώ το λευκό πολιτική τοποθέτηση και εφόσον μετρά το άκυρο θεωρώ δεύτερη καλύτερη πολιτική τοποθέτηση την αποχή που έπιασε 30%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pepper-ann

Νεοφερμένος

Η Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εγώ δεν ψήφισα επειδή, όπως έχω πει και σε άλλο topic, είμαι ετεροδημότης και θεωρώ πως οι μόνιμοι κάτοικοι του δήμου στον οποίο υπάγομαι είναι πιο κατάλληλοι από μένα για να κρίνουν τις ανάγκες τους. Προσωπικά συμφωνώ με την άποψη πως η αποχή σήμαινε κάτι. Όμως δε συμφωνώ με την αποχή καθ'αυτή. Το γεγονός ότι οι Αθηναίοι ψήφισαν για δήμαρχο τον Κακλαμάνη ενώ για νομάρχη τη Γεννηματά, σε μένα λέει ότι ευτυχώς οι άνθρωποι ψήφισαν με αντικειμενικά αυτοδιοικητικά κριτήρια. Όσον αφορά στο γενικότερο κλίμα απογοήτευσης που κυριαρχεί, βλέποντας τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα, έχω να πω πως το όλο θέμα έχει να κάνει με το τί περιμένει κανένας να γίνει με την εκλογή ορισμένων ατόμων. Δεν πιστεύω ότι όλοι οι πολιτικοί είναι διεφθαρμένοι και άχρηστοι. Ούτε πιστεύω ότι αυτοί οι λίγοι καλοί πολιτικοί που υπάρχουν μπορούν να κάνουν θαύματα. Εξάλλου η πολιτική δεν έχει σκοπό να μας κάνει ευτυχισμένους αλλά λιγότερο δυστυχισμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Προσωπικά δε μ αρέσει η πολιτική αδιαφορία και η γενικότερη αδιαφορία για τις εκλογές.Πιστεύω πως κάθε πολίτης της χώρας πρέπει να έχει πολτική άποψη και να συμμετέχει με την ψήφο του. Η κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας δεν είναι δικαιολογία για αδιαφορία.
Η συγκεκριμένη μάλιστα κατάσταση με εκνευρίζει περισσότερο και με οδηγεί στη κάλπη. Προσπαθώ να αντιδράσω και τουλάχιστον τα χω καλά με τον εαυτό μου γιατί ξέρω τι ψηφίζω και γιατί.
Εξάλλου ο κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν... είτε λέγονται Ψωμιάδης, είτε αστυνόμος Θεοχάρης, είτε σελήνη, είτε ο κάθε απατεώνας καταχραστής.
Εμείς ψηφίζουμε , έχουμε αυτούς που μας αξίζουν...τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ενα θα πω μονο για αυτες τις δημοτικες εκλογες.
μολις ακουσα μια θεια μου να μιλα με φιλη της στο χωριο και να της λεει οτι ενας απο τους υποψηφιους δημαρχους "εφτιαξε τα δοντια μιας συγχωριανης και της εδωσε κ 500 ευρω γ να την ψηφισει" ενω η αλλη απαντησε "να μου δινε κ μενα κατι και θα τον ψηφιζα"...
απλα ουαου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top