Γάμος από άθεους στην εκκλησία

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Και για την ερώτηση, εγώ ως αγνωστικίστρια (ας το πω, επειδή έχω τις απόψεις μου πάνω στο ζήτημα της ανώτερης δύναμης), ΔΕΝ θα ήθελα να παντρευτώ σε εκκλησία. Παλιά έλεγα να το κάνω για χαβαλέ. Αλλά επειδή σιχαίνομαι ότι αφορά την ορθοδοξία σήμερα, αλλά κι επειδή σέβομαι αυτούς που πιστεύουν, θα προτιμήσω πολιτικό γάμο και αν μπορέσω παραλία.:P Άλλωστε μια ξεχωριστή μέρα ΠΡΕΠΕΙ να είναι ωραία για εμάς πάνω από όλα.:P

συμφωνώ κ επαυξάνω :)

btw, μία γνωστή μου στην παλιά δουλειά, ήρθε ένα πρωί στο γραφείο με ένα τεράστιο χαμόγελο. Κ της λέω: Τι έγινε Άννα-Μαρία, όλα καλά? Κ γυρνάει κ μου λέει: Παντρέυτηκα σήμερα το πρωί έτσι ξαφνικά με το αγόρι μου. Το αποφασίσαμε χθές κ σήμερα το πρωί πήγαμε στο Δημαρχείο κ παντρευτήκαμε.

Δε ξέρω γτ το αναφέρω, αλλά τότε είχα νιώσει πολύ όμορφα...καταρχήν για το αυθόρμητο του πράγματος κ κατά δεύτερον για όλα τα άλλα που λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
δεν πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα αποτελούσε προσβολή για κανέναν..

απλά, δεν βρίσκω κανέναν λόγο για τον οποίο, ένα ζευγάρι, εκ των οποίων κανένας δεν πιστεύει στον Θεό, να παντρευτεί σ' εκκλησία.. άσχετα με τα έθιμα ή όχι.. αν δεν πιστεύεις στον Θεό, δεν νομίζω ότι πιστεύεις ούτε στην ύπαρξή του ούτε και στα "έθιμα" της Εκκλησίας Του... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως είναι προσβολή για τους χριστιανούς εφόσον οι υποψήφιοι να παντρευτούν, σέβονται τα έθιμα της τελετής (η τελετή-μυστήριο έχει και τα έθιμά της).
Αυτό γίνεται άλλωστε και για να καλυφθούν και οι πιστοί στην εκκλησία, συγγενείς του ζευγαριού.

Βέβαια είμαι κατά στο να γίνεται αυτό. Πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει να φαίνεται πως "το 99% των ανθρώπων πιστεύει στο χριστιανισμό" λόγω αυτής της συνήθειας αρκετών άθεων-αγνωστικιστών να ακολουθούν τις χριστιανικές συνήθειες [βάπτισμα, γάμος, ανάσταση κ.τ.λ.] για την εμπειρία, το "τζέρτζελο", το σκότωμα της ώρας κ.τ.λ. :)

Μπορεί δηλαδή να γίνεται πολιτικός γάμος και ύστερα το ζευγάρι να πραγματοποιεί τον πραγματικά δικό του γάμο όπως τον επιθυμεί και στο μέρος που τον επιθυμεί [π.χ. οι αρραβώνες αν δεν κάνω λάθος όπου βάζουν τις πρώτες βέρες (;; ) δεν γίνεται με τη συμμετοχή κάποιου παπά για να αποκτήσουν οι αρραβωνιασμένοι αυτή τους την -ας το πούμε- "ιδιότητά". Είναι κάτι που αισθάνεται το ίδιο το ζευγάρι και οι καλεσμένοι που θα χειροκροτήσουν όταν γίνει η ανταλλαγή των βέρων.

αν δεν πιστεύεις στον Θεό, δεν νομίζω ότι πιστεύεις ούτε στην ύπαρξή του ούτε και στα "έθιμα" της Εκκλησίας Του... ;)
Σε ό,τι αφορά αυτό, να σημειώσω πως καλό είναι να ξεχωρίζουμε την καθ αυτού διδασκαλία του Χριστιανισμού ("Χριστιανισμός" με την έννοια τουλάχιστον του να πιστεύει κανείς τα όσα είπε ο Χριστός) με τα "έθιμα" και τους άλλους "κανόνες χριστιανικής ηθικής" που προσθέτει ο κάθε πικραμένος στη "γενική διδασκαλία" με τα χρόνια. :)
Θέλω να πω δηλαδή ότι κάποιος μπορεί μεν να πιστεύει στο Χριστιανισμό με τον τρόπο που έχει ορίσει αυτός σύμφωνα με τα όσα έχει διαβάσει και ψάξει για αυτόν (προσπαθώντας να αποφύγει τις όποιες προπαγάνδες ), αλλά να επιλέγει να παντρευτεί θρησκευτικά γιατί είναι η μόνη λύση που του προσφέρει η κοινωνία (αυτός από τη μεριά του μπορεί να αδιαφορεί για τις αντιλήψεις π.χ. του παπά και να αισθάνεται με το δικό του τρόπο την τελετή).
Είναι πως το βλέπει ο καθένας από τη μεριά του.

Ό,τι αφορά το θέμα γάμος-αρραβώνας είναι - για μένα τουλάχιστον - ξενέρωτο-απαίσιο (είτε θρησκευτικό είτε πολιτικό) :P

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως είναι προσβολή για τους χριστιανούς εφόσον οι υποψήφιοι να παντρευτούν, σέβονται τα έθιμα της τελετής (η τελετή-μυστήριο έχει και τα έθιμά της).
Αυτό γίνεται άλλωστε και για να καλυφθούν και οι πιστοί στην εκκλησία, συγγενείς του ζευγαριού.

μπα....! τι λες...!
εφοσον δεν πιστευουν σε αυτο το μυστηριο να μην το κανουν....και εαν θελουν τζερτζελε...ας βαλουν το νυφικο και το κουστουμι και ας πανε στο δημαρχειο με το σοι και μετα να κανουν και ενα τραπεζι και να περασουν καλα.....και ας κρατησουν εκει οσα εθιμα γουσταρουν....:)
το να παιρνεις μερος σε ενα μυστηριο ενω δεν πιστευεις σε αυτο...ειναι γελοιοποιηση για αυτους που πιστευουν....και οποιαδηποτε δικαιολογια ειναι απαραδεκτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
btw, μία γνωστή μου στην παλιά δουλειά, ήρθε ένα πρωί στο γραφείο με ένα τεράστιο χαμόγελο. Κ της λέω: Τι έγινε Άννα-Μαρία, όλα καλά? Κ γυρνάει κ μου λέει: Παντρέυτηκα σήμερα το πρωί έτσι ξαφνικά με το αγόρι μου. Το αποφασίσαμε χθές κ σήμερα το πρωί πήγαμε στο Δημαρχείο κ παντρευτήκαμε.
Η γνωστή σου μάλλον σου είπε ψέμματα, το είχαν σχεδιάσει καιρό πριν. Για να γίνει οποιοσδήποτε γάμος πρέπει κάποιο διάστημα πριν (του στυλ ένα μήνα) να το δημοσιεύσεις σε εφημερίδες, και επίσης να πάρεις πιστοποιητικό ότι δεν είσαι ήδη παντρεμένος:)

Επίσης για να είμαι και εντός θέματος, πιστεύω ότι δεν είναι προσβολή προς κανέναν αν θέλει το ζευγάρι να το κάνει (για τους δικούς του λόγους που δεν με αφορούν). Προσβολή είναι μόνο όταν το ζευγάρι δεν θέλει, και χώνονται τρίτοι και πιέζουν - εκβιάζουν τις καταστάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
μμμμ, ναι ίσως...δε γνωρίζω ακριβώς τις διαδικασίες οπότε δεν επιμένω...
πάντως όπως κ να έχει, με αιφνιδίασε ευχάριστα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
μπα....! τι λες...!
εφοσον δεν πιστευουν σε αυτο το μυστηριο να μην το κανουν....και εαν θελουν τζερτζελε...ας βαλουν το νυφικο και το κουστουμι και ας πανε στο δημαρχειο με το σοι και μετα να κανουν και ενα τραπεζι και να περασουν καλα.....και ας κρατησουν εκει οσα εθιμα γουσταρουν....:)
το να παιρνεις μερος σε ενα μυστηριο ενω δεν πιστευεις σε αυτο...ειναι γελοιοποιηση για αυτους που πιστευουν....και οποιαδηποτε δικαιολογια ειναι απαραδεκτη...

Αν και δεν με πολυενδιαφέρει το θέμα γάμος συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λέει η Neraida! Εφόσον δεν πιστεύεις σε κάτι καλό θα ήταν να μην συμμετέχεις σε αυτό καθώς κάτι τέτοιο αποτελεί, για εμένα, καθαρή κοροϊδία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσωπικα διαφωνώ με όλο αυτό, όχι γιατί προσβάλει την εκλλησία αλλα επειδή προσβάλει τους ίδιους, επιδή θέλει κάποιος να κρατήσει 5 εθιμα θα πρέπει να καταρέυσουν τα πιστέυω τους; μεγάλο σφάλμα για μένα, εξάλλου άν θέλουν έθιμα και με πολιτικό μια χαρούλα τα κρατάνε, γιατί πρέπει για 5 έθιμα να καταπατήσω κάτι που πιστέυουν;.

Εν το μεταξυ σκευτόμουν και το άλλο, άν πραγματικά νοιώθεις και είσαι άθεος ο ίδιος δεν θα θέλεις να πάς να παντρευτείς σε εκκλησία όσα έθιμα κιάν θές ότι και να γίνει... δεν σε νοιάζει τι θα πούν οι άλλοι και βρήσκεις τρόπους να το κάνεις όσο εθιμοτυπικό θές.

γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εν το μεταξυ σκευτόμουν και το άλλο, άν πραγματικά νοιώθεις και είσαι άθεος ο ίδιος δεν θα θέλεις να πάς να παντρευτείς σε εκκλησία όσα έθιμα κιάν θές ότι και να γίνει... δεν σε νοιάζει τι θα πούν οι άλλοι και βρήσκεις τρόπους να το κάνεις όσο εθιμοτυπικό θές.

κ αν δεν είσαι άθεος αλλά αγνωστικιστής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
κ αν δεν είσαι άθεος αλλά αγνωστικιστής?

Τότε αλλάζει, τότε γίνετε γάμος με πολιτικό πάλι και όταν ο ίδιος επιλέξει ότι θέλει να πιστέψει το κάνει και στην εκκλησία, άν όχι κρατάει τον πολιτικό και είναι όλοι ευτυχισμένοι,
Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, κακά τα ψέματα, πρέπει να είμαστε ειληκρινείς με τον εαυτό μας, εξάλου δεν παντρέυεσαι μόνο για το τζέρτζελο αλλα πρώτα για είσαι με τον άνθρωπο που αγαπάς και μετά για τα έθιμα που κατα την γνώμη μου είναι χαζά, όταν δεν τα πιστέυεις.

Γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
κ αν δεν είσαι άθεος αλλά αγνωστικιστής?

μια απο τα ιδια κακερλακ.....γιατι αναρωτιεσαι?
εαν το δεχεσαι για τον αθεο γιατι να μην το δεχτεις αυτο που ειπε η Μανια και για τον αγνωστικιστη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Παιδιά, ωραία τα λέμε εμείς εδώ, αλλά όταν σου λέει π.χ. η γιαγιά σου "αχ κοριτσάκι μου να σε δω στην εκκλησία νυφούλα είναι η τελευταία μου επιθυμία" τότε αλλάζουν λίγο τα πράγματα. Τελικά δηλαδή ο γάμος δεν γίνεται για το ζευγάρι αλλά συνήθως για τους άλλους:/:. Δεν το επικροτώ φυσικά, απλά το αναφέρω ως γεγονός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και γιατί ρε παιδιά να πρέπει να κάνω γάμο 5 λεπτών μια Τετάρτη απόγευμα στο Δημαρχείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Τι έμαθα σήμερα. Αν θες να παντρευτείς πολιτικά στην Αθήνα, πρέπει να το κάνεις καθημερινή και ώρες που είναι ανοιχτές οι δημόσιες υπηρεσίες!:wall:Επειδή ποιός θέλει να χαλάσει το weekend του να παντρολογήσει εσένα?
Βασικά υπάρχουν και δημαρχεία που κάνουν γάμους και άλλες ώρες και μέρες. Οχι πολλά, αλλά υπάρχουν. Βέβαια για να θες να το κάνεις άλλη μέρα- ώρα σημαίνει ότι θα έχεις και καλεσμένους κλπ (δεν είσαι δηλαδή η περίπτωση "κάνω πολιτικό για το δάνειο και μετά θα κάνω και ένα θρησκευτικό για το έθιμο") οπότε και χρειάζεσαι τη μεγάλη αίθουσα, οπότε δίνεις και κάτι παραπάνω! ;)

Στο θέμα τώρα. Κατά τη γνώμη μου τον πρώτο λογο για το που-πως-πότε και γιατί τον έχει αυτός που παντρέυεται. Και όλοι οι υπόλοιποι, εφόσον τον αγαπούν, θα πρεπει να δεχτούν τη δική του απόφαση. Προσωπικά βλέπω το γάμο απλά σαν μια υπογραφή σε ένα χαρτί που μου δίνει καποια... "bonus" ας πούμε. Ως εκ τούτου το αν η τελετή θα είναι 5 λεπτά ή 1 ώρα δεν μου λέει τίποτα. Μη σας πω καλύτερα 5 λεπτά και γρήγορα για το γλέντι.

Ομως πραγματικά - όσο κι αν το θεωρώ μια τυπική διαδικασία και όσο κι αν λόγω των πιστεύω μου δεν θα δεχόμουν ποτέ να με παντρεψει παπας κι ας χτύπαγαν όλοι τον πωπο τους κάτω - δεν καταλαβαίνω όσους δεν πιστεύουν και παρόλαυτά δέχονται να παντρευτούν σε εκκλησία για το χατήρι των άλλων. Και μιλάω για όσους δεν πιστεύουν, όχι για αυτούς που πιστευουν μεν αλλά δεν πολυγουστάρουν τους παπάδες. Τι σας προσφέρει ένας γάμος στον οποίο δεν πιστεύετε? Εσας τι σας προσφέρει...όχι στους άλλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
και γιατί ρε παιδιά να πρέπει να κάνω γάμο 5 λεπτών μια Τετάρτη απόγευμα στο Δημαρχείο?

χμμμ...βαλε το νυφικο σου...καλεσε κοσμο και κανε και ενα τραπεζι σουπερ και εκει τηρησε και οσα εθιμα θελεις....:P
γιατι να βαλεις το νυφικο και να στηθεις μιση ωρα μπροστα απο εναν παπα....για κατι στο οποιο δεν πιστευεις...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμμμ...βαλε το νυφικο σου...καλεσε κοσμο και κανε και ενα τραπεζι σουπερ και εκει τηρησε και οσα εθιμα θελεις....:P
γιατι να βαλεις το νυφικο και να στηθεις μιση ωρα μπροστα απο εναν παπα....για κατι στο οποιο δεν πιστευεις...?

γιατί η ίδια η θρησκεία και η πολιτεία δε μου αφήνουν άλλη εναλλακτική, για αυτό!
αν υπήρχε μια αξιοπρεπής τελετή για γάμο εκτός εκκλησίας θα την προτιμούσα
δεν υπάρχει όμως και οι παπάδες μάχονται να μην επιτρέψουν να υπάρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μια απορεια τώρα που μου ήρθε, αφού είναι κάποιος άθεος και θέλει να παντρευτεί με πολιτικό το πρόβλημα ποιό είναι; δεν είναι αυτό γάμος; δεν είναι σύνδεσμος; εξάλλου τι πρόβλημα υπάρχει με τους παπάδες απο την στιγμή που σάν άθεος δεν θα βαφτίσεις το παιδί σου, αρα δεν επεμβένει η εκκλησία, αρα δεν θα κάνεις κηδεία εφόσον δεν είσαι πιά σαν νοοτροποία Χρηστιανός, σε ποιό σημείο σε υποχρεώνει η εκκλησία να παντρευτείς ή το κράτος με θρησκευτικό γάμο; :hmm:

Κουέ όσο και να μάχονται άν εσύ θές να τον κάνεις αξιοπρεπώς θα το κάνεις, δεν σε επιρεάζει σαν ζευγάρι... έτσι νομίζω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εξάλλου τι πρόβλημα υπάρχει με τους παπάδες απο την στιγμή που σάν άθεος δεν θα βαφτίσεις το παιδί σου, αρα δεν επεμβένει η εκκλησία, αρα δεν θα κάνεις κηδεία εφόσον δεν είσαι πιά σαν νοοτροποία Χρηστιανός, σε ποιό σημείο σε υποχρεώνει η εκκλησία να παντρευτείς ή το κράτος με θρησκευτικό γάμο; :hmm:

Το θέμα έχει εξαντληθεί γενικώς σε άλλα θρεντς. Προκύπτουν προβλήματα, από κοινωνικό ρατσισμό μέχρι γραφειοκρατικά προβλήματα από κάφρους διευθυντές δημοτικών που δεν δέχονται λέει μαθητές αβάπτιστους (πραγματικό γεγονός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το θέμα έχει εξαντληθεί γενικώς σε άλλα θρεντς. Προκύπτουν προβλήματα, από κοινωνικό ρατσισμό μέχρι γραφειοκρατικά προβλήματα από κάφρους διευθυντές δημοτικών που δεν δέχονται λέει μαθητές αβάπτιστους (πραγματικό γεγονός)

Ναι ρε σύ συμφωνώ αλλα όταν όμως έχω μία γνώμη την κρατάω, δεν μπορεί κάποιος να είναι άθεος και να βαφτίζει το μωρό για το σχολείο, είναι άδικο, εξάλλου πολλά σχολεία δέχονται, πάς σε ένα άλλο.

Απλά απο ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι το νταβαντούρι και ο κόσμος και όχι το τί πραγματικά είναι η εκκλησία, γιατί όπως είπα πρίν είναι αντιδαιοντολογικό το να είσαι άθεος και να παντρέυεσαι σε εκκλησία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μάνια γενικώς συμφωνώ μαζί σου. Εγώ ας πούμε δεν έχω φιλήσει ποτέ το χέρι παπά, όπως και δεν έχω φιλήσει ποτέ εικόνα (αυτό με τις εικόνες ευχαρίστως να το εξηγήσω σε άλλο τόπικ) και επίσης δεν κάνω τον σταυρό μου από την ηλικία των 14. Αν λοιπόν έρθουν έτσι τα πράγματα που παντρευτώ σε εκκλησία θα αισθάνομαι άθλια με το θέατρο που θα παίξω.
ΟΜΩΣ αν μου το ζητήσει ο άντρας μου ή οι γονείς μου και μου πουν ότι σημαίνει πολλά γι' αυτούς, καταλαβαίνεις ότι υπάρχει ένα δίλλημα. ΟΚ εγώ θα αισθάνομαι σαν θεατρίνα γ' κατηγορίας αλλά κάποιοι άλλοι θα χαρούν πολύ. Στις σχέσεις πρέπει να γίνονται και κάποιες υποχωρήσεις δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top