Επανασυνδέσεις

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Ο τίτλος τα λέει όλα νομίζω : Τι άποψη έχετε για τις επανασυνδέσεις?

'Εχετε ακούσει περιπτώσεις σχέσεων που συνεχίστηκαν με επιτυχία μετά την επανασύνδεση?

Θεωρείτε ότι μία επανασύνδεση είναι εντελώς καμμένο χαρτί καθώς, ως γνωστόν, αν ραγίσει το γυαλί δεν ξανακολλά, ή υπάρχουν ελπίδες?

Παίζει ρόλο η διάρκεια της σχέσης?

Έχει σημασία το χρονικό διάστημα που έχουν μείνει χώρια τα 2 άτομα για την επιτυχία της επανασύνδεσης?

Κ τέλος, αν π.χ. καποιο ζευγαρι χωρίζει κ τα ξαναβρίσκει κάθε τρεις κ λίγο,
αυτό λέει κάτι για την σχέση ή μήπως είναι απλά αδυναμία τους επειδή έχουν συνηθίσει ο ένας τον άλλον & δεν μπορούν να το αποφασίσουν οριστικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
δεν εχω ακούσει κάποιο ζευγάρι που να συνεχίζει με επιτυχία μετά την επανασύνδεση, συνεχώς αργά η γρήγορα πάλι χωρίζουν.
Δυστυχώς απο αυτα που εχω δει υποστηρίζω οτι αν σπάσει το γυαλί....,
δύσκολα αλλάζει ο άνθρωπος και τα λάθη που ήταν τόσο σημαντικά για να ερθει ο χωρισμός δύσκολα διορθώνονται.
Τώρα οι σχέσεις που καθε τρεις και λίγο χωρίζουν πιστευω πως υπάρχουν κενα στην σχέση, σε κάτι δεν γεμίζει ο ένας τον άλλον,δεν υπάρχει αυτη η χημεία που λέμε μεταξύ των ατόμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη bunny, αν και γνωρίζω μια περίπτωση που μετά από ένα χρόνο χωρισμού, είναι μαζί και μάλιστα ετοιμάζονται να παντρευτούν. Τους θεωρω όμως την εξαίρεση του κανόνα.
Νομίζω ότι πιο δυσκολα ξεπερνάς και αυτά που σε οδήγησαν στο χωρισμό αλλά πολύ περισσότερο αυτά που ακολουθούν...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Όταν δύο άνθρωποι χωρίζουν και τα ξαναφτιάχνουν επανειλημμένα, μάλλον δεν υπάρχει ισορροπία και δεν ταιριάζανε in the first place οπότε η σχέση είναι λίγο καταδικασμένη. Υποθέτω ότι ισχύει το γνωστό "μαζί δεν κάνουμε και χώρια δε μπορούμε" , στις περισσότερες περιπτώσεις όμως κάποια στιγμή καταλαβαίνουν ότι μπορούν και χώρια και το κλείνουν οριστικά το μαγαζί και ζουν αυτοί καλά και μεις καλύτερα.:)

Τώρα για τις περιπτώσεις όπου χώρισαν μια φορά μόνο και μετά είπαν να κάνουν άλλη μια προσπάθεια νομίζω ότι το αν θα πετύχει ή οχι εξαρτάται από τους λόγους και τις συνθήκες υπό τις οποίες έγινε ο χωρισμός. Τα λαθη είναι μέσα στο πρόγραμμα και θέλω να πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι μη αναστρέψιμο. (και έτσι που πάω σε λίγο θα πάρω το όσκαρ αφέλειας του φόρουμ...):worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γενικά είναι σωστό αυτό που λέει ότι "όταν ραγίσει το γυαλί...." όμως πρέπει πάντα να λαμβάνεται υπόψη το γιατί και το πως και το πότε και κάτω απο ποιες συνθήκες κλπ κλπ κλπ
Είναι πολλά αυτά που θα πρέπει να σκεφτεί κάποιος αλλά κυρίως είναι το πως αισθάνεται και τι του λέει η καρδιά του.... η καρδιά είναι το πιο σημαντικό κομμάτι για μένα γιατί είμαι από αυτούς τους ανθρώπους που δεν θέλουν να μένουν με απωθημένα και να διερωτώνται στη ζωή τους "τι θα γινόταν αν...."
Με αυτό το σκεπτικό προχώρησα ως σήμερα στη ζωή μου και μια τέτοια επανασύνδεση με έχει κάνει πλέον πολύ ευτυχισμένη.... παντρεμένη πλέον μαζί του και με ένα μωρό 11 ημερών στην αγκαλιά μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Ας απαντήσω κ εγώ, λοιπόν :P

Καταρχήν, δεν έχω κανέναν γνωστό/ή που να επανασυνθέθηκε κ να λειτούργησε.

Κ εγώ δε πιστεύω πως μπορεί να λειτουργήσει μία σχέση η οποία για κάποιον λόγο είχε διακοπεί στο παρελθόν. Όταν ένα ζευγάρι χωρίζει υπάρχει πάντα κάποιος λόγος, δεν λέω ότι έφταιγε ο ένας ή ο άλλος, τις περισσότερες φορές φταίνε κ οι 2. Απλά, πιστεύω πως αν κάτι φταίει στη σχέση δεν αλλάζει, καθώς κ οι άνθρωποι δεν αλλάζουν. Κ καλό είναι να βλέπουμε μπροστά κ να ζούμε νέες καταστάσεις & εμπειρίες κ να μη στεκόμαστε στο παρελθόν.

Όσον αφορά τη διάρκεια της σχέσης, αν μια σχέση ήταν μακρόχρονη κ σταμάτησε...πάει να πει ότι δοκιμάστηκε σε πολλά τόσα χρόνια κ απέτυχε. Γτ να την ξαναδοκιμάσουμε? Επίσης, το ότι χωρίζουν συνέχεια κ τα ξαναφτιάχνουν, αυτό κ μόνο δηλώνει ότι κάτι δεν πάει καλα...δεν είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό για να συνεχιστεί? :hmm:

Από την άλλη, η ζωή είναι απρόβλεπτη...:/:τι να πω, δε ξέρω, είναι κ μπερδεμένο το μυαλό μου...ουφφφφφφφφφφφφφφ, δεν είμαι εγώ για τέτοια ζητήματα...

... και μια τέτοια επανασύνδεση με έχει κάνει πλέον πολύ ευτυχισμένη.... παντρεμένη πλέον μαζί του και με ένα μωρό 11 ημερών στην αγκαλιά μου :)

αχ, τι γλυκό....:) καλότυχο εύχομαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Tα παντα ειναι σχετικα.
Αρα δεν υπαρχει κανονας στο αν μπορει μια επανασυνδεση να ειναι αποτυχημενη ή οχι.
Προσωπικα εαν χωριζα απο μια κοπελα και καταλαβαινα οτι την θελω ακομα και οτι μπορω να ειμαι μαζι της αφηνοντας τα οποια "καταλοιπα" πισω μου τοτε ναι θα αναζητουσα την επασυνδεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν η σχέση έγινε σε μικρή ηλικία, και χώρισαν σε μικρή ηλικία (πριν τα 20), θεωρώ ότι μπορεί να ξαναγίνει επανασύνδεση μετά από κάποια χρόνια, αν οι αλλαγές που γίνουν σε αυτά τα άτομα, είναι προς το θετικό για την σχέση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Όταν γίνεται κάτι γίνεται για κάποιο λόγο είτε τον ξέρουμε είτε όχι.Η επανασύνδεση το μόνο που μπορεί να φέρει είναι μεγαλύτερη βαβούρα και φασαρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ωραία, να εξηγήσω περιπτώσεις που μπορεί να υπάρχει επανασύνδεση επιτυχής. Αν το ζευγάρι έχει χωρίσει σε μικρή ηλικία όπως είπα, αν τύχει και ξαναβρεθούν μετά από 3-4 πχ χρόνια και αφού έχουν κάνει άλλες σχέσεις, μπορεί να καταλάβουν τα λάθη που είχαν κάνει στην πρώτη σχέση, ή να εκτιμήσουν περισσότερο το άλλο άτομο (βλέποντας συγκριτικά ίσως τις άλλες τους σχέσεις). Λογικό το βρίσκω, για να μην πω και θεμιτό μάλιστα. :)
Αρκετές φορές έχω ακούσει για άλλες σχέσεις και έχει ειπωθεί και για δική μου σχέση, ότι το timing δεν ήταν καλό, γιατί πχ είσαι σε μια ηλικία που ψάχνεσαι, ενώ τελικά η σχέση που είχες θα μπορούσε να οδηγήσει σε γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Aν και συνήθως οι επανασυνδέσεις δεν πετυχαίνουν ακριβώς για τον ίδιο λόγο που δεν πέτυχαν in the first place θα συμφωνήσω με όσους υποστηρίζουν ότι μπορεί να βγει κάτι καλό μετά από μια επανασύνδεση μιας και οι άνθρωποι εξελίσσονται και ωριμάζουν. Έτσι μια σχέση που μπορεί να διαλύθηκε λόγω κακών συνθηκών, ατυχίας, από πείσμα κτλ μπορεί να ξανα-υπάρξει με επιτυχία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Όσες φορές πάντως θυμάμαι φίλους μου που έκαναν επανασύνδεση με πρώην τους δεν μπορώ να πω ότι κράτησε και πάρα πολύ!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Θεωρώ οτι αυτό που θα κρίνει την επιτυχία μιας επανασύνδεσης είναι ο λόγος για τον οποίο είχε χωρίσει το ζευγάρι. Αν π.χ. είχε χωρίσει για λόγους απιστίας τότε μάλλον πολύ δύσκολα θα μπορούσε να υπάρξει επανασύνδεση (λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης), αν είχε χωρίσει για κάτι πιο μικρό ή από κάποια παρεξήγηση τότε ίσως θα μπορούσε να υπάρξει επανασύνδεση.

Όσον αφορά τα ζευγάρια που χωρίζουν και μετά τα ξαναβρίσκουν συνέχεια, μάλλον πρόκειται για αδύναμους χαρακτήρες και πιστεύω οτι τα ξαναβρίσκουν γιατί δεν μπορούν να μείνουν μόνοι τους. Είναι προτιμότερο να χωρίζει κανείς και να μένει αξιοπρεπής παρά να δημιουργείται αυτός ο φαύλος κύκλος που μόνο πόνο προσφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
@Niyia: 1ον έχω να πω ότι αν είσαι εσύ η κοκκινομάλλα στη φωτογραφία είσαι πολύ ωραία κοπέλα!!!:clapup: και
2ον πιστεύω πως η επανασυνδέσεις οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια σε αποτυχία. Η ξαναζεσταμένη φασολάδα ποτέ δεν είναι τόσο γευστική όσο η "πρωτομαγειρεμένη" και ειδικά αν την ξαναζεστάνεις μετά από καιρό και στην αρχή δεν καταλάβεις ότι έχει ξυνίσει η γεύση της, θα το καταλάβεις όταν σε πιάσει κόψιμο (pardon my french!):P, και τρέχεις στην τουαλέτα και σκέφτεσαι "τί έκανα ο μαλάκας!" (και πάλι excuse my french).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Όσον αφορά τα ζευγάρια που χωρίζουν και μετά τα ξαναβρίσκουν συνέχεια, μάλλον πρόκειται για αδύναμους χαρακτήρες και πιστεύω οτι τα ξαναβρίσκουν γιατί δεν μπορούν να μείνουν μόνοι τους. Είναι προτιμότερο να χωρίζει κανείς και να μένει αξιοπρεπής παρά να δημιουργείται αυτός ο φαύλος κύκλος που μόνο πόνο προσφέρει.

Συμφωνώ 100%!!!!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Κι εγώ συμφωνώ 100%. Στο κάτω κάτω τις γραφής τι μπορεί να σου προσφέρει ένα ξαναζεσταμένο φαί όταν εκεί έξω υπάρχουν τόσα ανεξερεύνητα πλάσματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
- Αν αγαπάς κάποιον πραγματικά, πότε φτάνει εκείνο το σημείο που λες πως δεν πάει άλλο;
- ..ποτέ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Κι εγώ συμφωνώ 100%. Στο κάτω κάτω τις γραφής τι μπορεί να σου προσφέρει ένα ξαναζεσταμένο φαί όταν εκεί έξω υπάρχουν τόσα ανεξερεύνητα πλάσματα?

Εγώ πάντως, θα διάλεγα ξαναζεσταμένη φασολάδα, αντί να διαλέξω αγκινάρες..... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγώ πάντως, θα διάλεγα ξαναζεσταμένη φασολάδα, αντί να διαλέξω αγκινάρες..... :P

Ε σορρυ αλλα το παιδι εχει απολυτο δικιο!:whistle::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top