Κόστος για κουμπάρους... βάφτιση ή γάμος

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
παιδακια θα ηθελα τα φωτα σας:Pαν καποιος απο σας εχει παντρεψει η βαφτισει θελω να μου πειτε περιπου ποσο κοστιζουν στον κουμπαρο ολα αυτα που πρεπει να κανει για ενα γαμο και μια βαφτιση.ευχαριστω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
παιδακια θα ηθελα τα φωτα σας:Pαν καποιος απο σας εχει παντρεψει η βαφτισει θελω να μου πειτε περιπου ποσο κοστιζουν στον κουμπαρο ολα αυτα που πρεπει να κανει για ενα γαμο και μια βαφτιση.ευχαριστω.:)

AX!!!!
έχω κάνει και τα δύο!

λοιπόν....
οι υποχρεώσεις του κουμπάρου είναι οι εξής
Για το γάμο πληρώνει
  • τις λαμπάδες
  • τον στολισμό της εκκλησίας με τα λουλούδια (όχι όμως το αμάξι, την ανθοδέσμη και τυχών κέντρο)
  • τα στέφανα
  • το δίσκο, το ποτήρια και μια μποτήλια για το κρασί (ψιλοπολυτέλεια)
  • το δώρο που θα κάνει στο ζευγάρι
  • διάφορες πολυτέλειες του στυλ, βεγγαλικά.. χορωδία κλπ (αυτά αν έχεις το μαρούλι και περισσεύει)
  • τα καινούργια ρούχα και το κομμωτήριο και παπούτσια κλπ :P
οι τιμές είναι τόσο πολύ διαφορετικές ανάλογα με το τι κάνεις που... δεν έχει καν νόημα να αναφέρω κόστη...
υπάρχουν λαμπάδες με 300 ευρώ αλλά και λαμπάδες με 1000
στολισμός με 500 ευρώ αλλά και 3000
στέφανα με ζβαρόφσκι αλλά και στέφανα σκέτο ασήμι...

όσα έχεις... τόσα πληρώνεις! Στην καλύτερη πάντως... χρειάζεσαι κανα τριχίλιαρο! :/:


Για τη βάφτιση...
  • τα βαφτιστικά του μωρού και τη λαμπάδα που πάνε πακέτο (βρίσκεις με 400 αλλά και με 1000)
  • τον σταυρό με την αλυσίδα (ο πιο οικονομικός πάει 350.. οι κοριτσίστικοι είναι πιο ακριβοί)
  • στολισμό της κολυμπίθρας με λουλούδια αν θέλει καθώς και στολισμό με μπαλόνια στον περίβολο (κι αυτά είναι ανάλογα με τον όγκο και τα σχέδια... το λιγότερο υπολογίζεις μια 500άρα)
  • τα ρούχα το κομμωτήριο τα παπούτσια κλπ :P
όπως κατάλαβες.... στην καλύτερη 1500 τα έχεις στο νερό...


ΤΕΛΟΣ... και στις δύο περιπτώσεις, πληρώνεις την εκκλησία και τον παπά... αν δεν θες να έχεις "μούτρα" υπολόγιζε τουλάχιστον 200 ευρώ :mad:


νομίζω δεν ξέχασα κάτι, αν θυμηθώ όμως τπτ ακόμα θα επανέλθω!


ΥΓ. Αλλάζω τίτλο και το μετακοινώ στα διάφορα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
πωπωωωωωωωωω:confused::confused::confused::confused:
καλα...και για τα δυο μαζι θες 4000 μεσα στο νερο:worry: φρικη εντελως:eek:
εμεις εδω το χουμε ο κουμπαρος να κανει και το στολισμο του αυτοκινητου εκτος της εκκλησιας...για το κεντρο δεν ξερω...αλλοι το κανουν αλλοι οχι.:worry:
στο γαμο παιρνει δωρο ο κουμπαρος στο ζευγαρι η το ζευγαρι στον κουμπαρο;:worry:
στη βαφτιση νομιζω παιρνει το ζευγαρι μονο στον κουμπαρο δωρο σωστα ξερω;:worry:

ps:ευχαριστω για την αλλαγη τιτλου κουε και να σχολιασω το μωρακι σου εγινε ενα κουκλι που μεγαλωσε. εχει κατι μαγουλακια μουρλια.για ρουφηγμα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πωπωωωωωωωωω:confused::confused::confused::confused:
καλα...και για τα δυο μαζι θες 4000 μεσα στο νερο:worry: φρικη εντελως:eek:
εμεις εδω το χουμε ο κουμπαρος να κανει και το στολισμο του αυτοκινητου εκτος της εκκλησιας...για το κεντρο δεν ξερω...αλλοι το κανουν αλλοι οχι.:worry:
στο γαμο παιρνει δωρο ο κουμπαρος στο ζευγαρι η το ζευγαρι στον κουμπαρο;:worry:
στη βαφτιση νομιζω παιρνει το ζευγαρι μονο στον κουμπαρο δωρο σωστα ξερω;:worry:

ps:ευχαριστω για την αλλαγη τιτλου κουε και να σχολιασω το μωρακι σου εγινε ενα κουκλι που μεγαλωσε. εχει κατι μαγουλακια μουρλια.για ρουφηγμα.;)

για το γάμο τα δώρα είναι ανταλλαγή... παίρνουν και οι μεν και οι δε... και ο κουμπάρος στο ζευγάρι και το ζευγάρι στον κουμπάρο
για τη βάφτιση, μόνο οι γονείς στον κουμπάρο

αν είναι διπλή η τελετή, δλδ και γάμος και βάφτιση, φαντάζομαι ότι τα κόστη κάπως περιορίζονται...με την ένοια του ότι, αγοράζεις μόνο ένα φόρεμα, μόνο μια φορά κομμωτήριο, μόνο ένα δώρο, μόνο μια φορά την εκκλησία, κοινός στολισμός λουλουδιών κλπ

ΥΓ παρακαλώ κι ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
μπομπονιερες δεν πληρωσες καθολου εσυ;:worry:
εμεις εδω πληρωνει ο κουμπαρος τις μισες και στο γαμο και στη βαφτιση.:worry:
τελικα νομιζω σε καθε περιοχη εχουν και διαφορετικα εθιμα...:worry:
καλα ναι αν κανεις και τα δυο σιγουρα μια φορα φορεμα κλπ κλπ αλλα θα σου φυγουν ενα καρο λεφτα και ειδικα αν εχεις και αλλες υποχρεωσεις πχ δανειο κλπ...το σκεφτεσαι:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όχι... εμείς εδώ δεν έχουμε καθόλου τις μπομπονιέρες για τον κουμπάρο.. όλα είναι του ζευγαριού είτε σε γάμο είτε σε βάφτιση

Βασικά πλέον είναι τόσο πολλά τα έξοδα που όλο και περισσότερος κόσμος στρέφεται στο να μην είναι μοναδικός κουμπάρος αλλά να είναι δύο ώστε να μοιραστούν τα έξοδα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
ε ναι σιγουρα ετσι:worry:
βασικα ειναι και θεμα συνενοησης...τι θελει να κανει το ζευγαρι κλπ κλπ.
εμεις με τον κουμπαρο μας δεν ειχαμε κανει πολλα πολλα εξτρα...παραλειψαμε πχ τα δωρα μεταξυ μας γιατι τα θεωρησαμε χαμενα λεφτα μιας και ο κουμπαρος μας ειναι σαν αδερφος μας...και τα θεωρησαμε τυπικα ολα αυτα. δεν υπαρχει λογος να γινονται τετοια εξοδα οταν ειδικα υπαρχουν κι αλλες υποχρεωσεις στη μεση..ετσι νομιζω.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για το γάμο πληρώνει
  • διάφορες πολυτέλειες του στυλ, βεγγαλικά.. χορωδία κλπ (αυτά αν έχεις το μαρούλι και περισσεύει)
Εισαι σιγουρη οτι αυτα τα πληρωνει ο κουμπαρος? Δεν ειναι παραλογο?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
[/list]Εισαι σιγουρη οτι αυτα τα πληρωνει ο κουμπαρος? Δεν ειναι παραλογο?:/:

ναι... είμαι σίγουρη :/:
παράλογο ξεπαράλογο.. συνήθως τα πληρώνει ο κουμπάρος
βέβαια όπως είπε και η Βάσω... παίζει πολύ και η συνενόηση του ζευγαριού με τον κουμπάρο...
εγώ δλδ δεν θα είχα ποτέ απαίτηση για βεγγαλικά... έλεος δλδ, αλλά οι κουμπάροι μου... σκάσαν 200 ευρά για βεγγαλικά και μας το κάναν έκπληξη :eek:

πάντως... είναι λιγότερο παράλογο απ αυτο που έχουν στον Βορρά και πληρώνει ο κουμπάρος τις μισές μπομπονιέρες! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
ευχαριστω παντως κουε για τη λιστα σου ηταν πολυτιμη.:)
ειδικα αν συμπληρωσω κι εγω αυτα που εχουμε εμεις εδω ειμαι πληρης:)
ειχαμε προταση για να γινουμε κουμπαροι και μιας και δεν εχουμε ξαναγινει πρεπει να τα βαλουμε ολα κατω και να τα δουμε αναλυτικα κατα ποσο μας παιρνει.:worry: για να δουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Εγώ για την βαφτιστήρα-ανιψιά μου πλήρωσα το πακετάκι ρούχα-παπούτσια-βαφτιστικό σταυρό-λαμπάδα-σταυρουδάκια-πετσέτες-λάδια και τον παπά, και μου πήγε 550 ευρά και ένα άγνωστο (μικρό όμως) ποσό για τον παπά. Η βάφτιση έγινε μετά από τον γάμο, με ίδιο στολισμό, κι έτσι δεν χρειάστηκε να τον κάνω εγώ.

Πρόσφατα έμαθα από μια άλλη νονά, ότι πήρε όλο αυτό το πακετάκι και μάλιστα made by Ασλάνης με 450 ευρά, αλλά εμείς είχαμε γύρω στα 300 σταυρουδάκια, γι' αυτό μας κόστισε περισσότερο.

Να ψαχτείς αρκετά για τα βαφτιστικά, γιατί ο καθένας τα πουλάει όσο θέλει. Αυτά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
μολκακι δεν τους παντρεψες εσυ; αλλον κουμπαρο ειχαν για το γαμο;:worry:
τον στολισμο για το γαμο τον εκανε το ζευγαρι;:worry:
εγω παντως αυτα περι στολισμου εκκλησιας κεντρου τα θεωρω λεφτα για πεταμα γιατι λουλουδια ειναι και θα μαραθουν:/: αλλο να βαλεις πχ δυο ανθοστηλες πισω απ το ζευγαρι κι αλλο να στολισεις ολο το διαδρομο απ την εισοδο μεχρι το ιερο.ουτε στο δικο μου γαμο εκανα τετοια...τα πιο πολλα φουρφουρια τα παρελειψα.χιλιες φορες αυτα τα λεφτα των λουλουδιων να τα παρεις ενα δωρο στο ζευγαρι να μεινει κιολας παρα να τα δωσεις σε λουλουδια....κανω λαθος;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για πολιτικό γάμο πρέπει υπάρχει κάτι αντίστοιχο του "πληρώνω τον παπά"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για πολιτικό γάμο πρέπει υπάρχει κάτι αντίστοιχο του "πληρώνω τον παπά"?


νομίζω ότι ναι, πληρώνεις κάποια χρηματα στο δημαρχείο αλλά...
δεν έχει λαμπάδες και στολισμό, δεν έχει στέφανα, δεν έχει μποτίλιες κρασί ποτήρια δίσκους κλπ οπότε γλυτώνεις από εκεί πολλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
απ οσο ξερω στον πολιτικο δεν πληρωνεις τπτ:worry: σε εναν πολιτικο που ειχα παει βασικα δεν ειδα να πληρωσαν μετα τον αντιδημαρχο. νομιζω πριν το γαμο πληρωνεις παραβολο γυρω στα 30 ευρω αν δεν κανω λαθος.:worry: δεν ειμαι και σιγουρη ομως ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
νομίζω ότι ναι, πληρώνεις κάποια χρηματα στο δημαρχείο αλλά...
δεν έχει λαμπάδες και στολισμό, δεν έχει στέφανα, δεν έχει μποτίλιες κρασί ποτήρια δίσκους κλπ οπότε γλυτώνεις από εκεί πολλά

κουε μπορεις να κανεις τον πολιτικο γαμο περιπου σαν θρησκευτικο αν θες.;)
μια γνωστη που παντρεψε το γιο της ελεγε οτι η κοπελα πηγε με νυφικο ειχαν στολισει ολη την αιθουσα του πνευματικου κεντρου με λουλουδια (αν θες ζητας να γινει ο γαμος σε αιθουσα του δημου γιατι θα χεις κοσμο) πηγε εκει με στολισμενο αυτοκινητο ειχε ανθοδεσμη και μοιραζαν και μπομπονιερες μετα. αρα μονο τα στεφανα το κρασι ποτηρια δισκους κλπ δεν εκαναν...ολα τα αλλα τα ειχαν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κουε μπορεις να κανεις τον πολιτικο γαμο περιπου σαν θρησκευτικο αν θες.;)
μια γνωστη που παντρεψε το γιο της ελεγε οτι η κοπελα πηγε με νυφικο ειχαν στολισει ολη την αιθουσα του πνευματικου κεντρου με λουλουδια (αν θες ζητας να γινει ο γαμος σε αιθουσα του δημου γιατι θα χεις κοσμο) πηγε εκει με στολισμενο αυτοκινητο ειχε ανθοδεσμη και μοιραζαν και μπομπονιερες μετα. αρα μονο τα στεφανα το κρασι ποτηρια δισκους κλπ δεν εκαναν...ολα τα αλλα τα ειχαν.;)

είχαν και λαμπάδες?
λαμπάδες = 400 ευρά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Στη βαφτιση αν θυμαμαι καλα ειχαμε παρει τα ρουχα του πιτσιρικιου-σταυρουδακια-ταυτοτητες κτλ, τις μπομπονιερες(ολες :P), και τον στολισμο (λαμπαδες κτλ).

Και για το γαμο πλερωνουμε* απ'αυτα που πε η κουε, αυτα:
  • τις λαμπάδες
  • τον στολισμό της εκκλησίας με τα λουλούδια (όχι όμως το αμάξι, την ανθοδέσμη και τυχών κέντρο)
  • τα στέφανα
  • το δίσκο, το ποτήρια και μια μποτήλια για το κρασί (ψιλοπολυτέλεια)
  • το δώρο που θα κάνει στο ζευγάρι.
Aυτα για παπουτσια, κομμωτηρια και λοιπα πρωτη φορα ακουω οτι τα πληρωνει ο κουμπαρος:X

*Με το α πληθυντικο εννοω τους ψυχρους βορρειους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κρυσταλλινα ποτηρια, δισκο και μπουκαλι στολιζει απο χομπι η μαμα μου :P
απο χομπι, αλλα τοσο καλα που παει παιζει να το κανει δευτερο επαγγελμα :)

ειναι πανακριβα αν τα παρεις στολισμενα...στον τελευταιο γαμο που εκανε, μεσα δεκεμβρη, τα ιδια αντικειμενα ελαφρα στολισμενα ειχαν περιπου 300% επανω απο οτι εκανε εκεινη! και τα δικα της ηταν απειρως καλυτερα:)

τουλαχιστον εγω στο γαμο (μου- η καποιου αλλου) δε θα πληρωσω δισκους :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
είχαν και λαμπάδες?
λαμπάδες = 400 ευρά :P

ε καλα δεν ξερω αν ειχαν λαμπαδες τωρα:P αλλα σε γενικες γραμμες μου ειχε πει οτι εκαναν το γαμο σαν θρησκευτικο.
εγω στον πολιτικο που ειχα παει 5 λεπτα διαβασε κατι εκει ο αντιδημαρχος και τελος:worry:δεν μ αρεσει ετσι ασχετα αν γλιτωνεις πολυ χρημα αν πας με τα ρουχα σου και δεν κανεις απολυτως τπτ. θα το κανα μονο σε περιπτωση δανειου για να παρω σπιτι για κανεναν αλλο λογο.μετα θα εκανα και θρησκευτικο στανταρ ομως οποτε θα ειχα την οικονομικη δυνατοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top