Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Γάτα

    Ψήφοι: 46 33.1%
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 60 43.2%
  • Ψάρι

    Ψήφοι: 11 7.9%
  • Παπαγάλος

    Ψήφοι: 6 4.3%
  • Άλλο είδος πτηνού

    Ψήφοι: 8 5.8%
  • Χάμστερ

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Κουνέλι

    Ψήφοι: 9 6.5%
  • Ινδικό χοιρίδιο

    Ψήφοι: 3 2.2%
  • Χελώνα

    Ψήφοι: 4 2.9%
  • Ιγκουάνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φίδι

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος ερπετού

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αράχνη

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος εντόμου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν έχω κατοικίδιο

    Ψήφοι: 26 18.7%

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Το μονο που αντιμετωπιζω, επειδη εχω και ροτβαιλερ, ειναι πανικοβλητους ανθρωπους, κυριως γιαγιαδες, ιδιαιτερα με μικροσωμα σκυλακια να αντιμετωπιζουν τη δικια μου με φοβο και τρομο, λες και βγηκαμε βολτα για να φαει κοσμο. Μια φορα τσαντιστηκα τοσο πολυ που γυρισα σε μια και της ειπα "μην ανησυχειτε κυρια μου, εχει φαει ηδη απο το πρωι δυο σαν το δικο σας, ειναι χορτατη, δεν θα το πειραξει". Κατα τα αλλα δεν τολμανε καν να με πλησιασουν, οποτε οτι πιανει το αυτι μου απο αυτα που μουρμουριζουν. Επισης αυτο που κοιτανε ΟΛΟΙ στα παρκα, κυριως παλι γιαγιαδες, ειναι μολις τα κανει η μικρη, περιμενουν την επομενη κινηση(να βγει δηλαδη το σακουλακι). Μολις λοιπον κι εγω το βγαζω, ανταποδιδω το βλεμμα και κατεβαζουν κεφαλι. Υπαρχει μεγαλη προκαταληψη δυστυχως. Αν το σκυλι σου εχει τσιπακι, μαζευεις τα κακα του και φροντιζεις να ειναι παντα στο λουρι, απλα διασκεδασε το. Δεν μπορει κανεις να σου κανει τιποτα ;)

Οκ, κάνω quote ποστ ενός μήνα, αλλά θέλω να πω κάτι με αφορμή κάποιες εμπειρίες μου.

Λατρεύω τα σκυλιά και τα γατιά. Είχα ανέκαθεν γάτες στην αυλή του πατρικού μου, εδώ και ένα χρόνο έχω μια γατούλα μέσα στο σπίτι, παλιότερα είχαμε κι ένα ημίαιμο λαμπραντόρ το οποίο χαρίσαμε τελικά σε μια οικογένεια που θα το έκανε πιο ευτυχισμένο απ' ό,τι εμείς (ήθελε συχνά βόλτες, πολύ παιχνίδι και εμείς τότε δεν είχαμε τη δυνατότητα να τα προσφέρουμε αυτά, οπότε το αντιληφθήκαμε νωρίς, πριν αρχίσει να στενοχωριέται το σκυλί και το χαρίσαμε σε μια εξαιρετική οικογένεια που έμενε σε κάτι σα φάρμα, το σκυλί είχε παρέα ένα σωρό ζώα που τα λάτρευε και έτρεχε όλη μέρα σε ένα τεράστιο περιφραγμένο χωράφι, ήταν τρισευτυχισμένο. Ακόμα είναι, λογικά! :D). Με αυτήν την παράγραφο θέλω να πω ότι ποτέ δεν ήμουν σιχασιάρα, μικροβιοφοβική ή φοβιτσιάρα με τα ζώα όπως -δυστυχώς- πολλοί συμπολίτες μας.

Ωστόσο, νευριάζω απίστευτα και τρομάζω ακόμα πιο απίστευτα όταν βλέπω σκυλιά, ειδικά μεγαλόσωμα, να τρέχουν χωρίς λουρί. Πώς το λένε, χέζομαι πάνω μου. Και μετά απ' αυτό, συγχύζομαι. Πρόσφατα, βγαίνω ωραία και καλά απ' το σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη και βλέπω ξαφνικά ένα θεόρατο ροντβάιλερ να τρέχει προς το μέρος μου. Περιττό να πω ότι τα 'κανα πάνω μου. Είμαι κοντή και λεπτή και αν αυτό το θεριό απλά έπεφτε πάνω μου, δε λέμε να με δάγκωνε ή κάτι, αν απλά έπεφτε πάνω μου θα με πέταγε 5 μέτρα μακριά. Διατηρώ την αυτοκυριαρχία μου όσο μπορώ, λοιπόν, αλλάζω πεζοδρόμιο και ουσιαστικά κρύβομαι πίσω από ένα αμάξι μέχρι να φύγει το σκυλί. Βλέπω λοιπόν λίγο πιο πίσω να το ακολουθάει ο ιδιοκτήτης του, με ένα κοκεράκι δεμένο με λουρί ανά χείρας. Και μου λέει χλευαστικά και ειρωνικά "μη φοβάσαι, είναι πολύ καλός, δε θα σου κάνει τίποτα".

Λοιπόν, τα πήρα τόσο πολύ στο κρανίο που ήθελα να τον βαρέσω. Και ήταν και νεαρός, το πολύ 35. Του λέω "είναι δυνατόν να πηγαίνεις βόλτα το σκυλί σου και να το έχεις λυτό μέσα στην πόλη; Κι αν το σκυλί νευριάσει με κάτι και δαγκώσει κάποιον; Αν πεταχτεί στο δρόμο και το χτυπήσει κάνα αμάξι; Αν πεταχτεί στο δρόμο και κάποιος που οδηγεί μηχανάκι προσπαθήσει να το αποφύγει και πέσει και σπάσει το κεφάλι του; Και αν δε γίνει τίποτε από όλα αυτά, αν απλά κάποιος συμπολίτης σου φοβάται τα σκυλιά και το δει και πάθει πανικό; Δεν το ξέρεις ότι πρέπει το σκυλί να είναι ΠΑΝΤΑ με λουρί;".

Ε παιδιά το τι μπούρδες άκουσα.. Ότι είναι προφανές ότι δεν είχα ποτέ μου ζωάκι και ότι ας παραδεχτώ ότι φοβήθηκα κι ας αφήσω "τις εξυπνάδες". Του λέω ότι ΦΥΣΙΚΑ χέστηκα πάνω μου και δεν ντράπηκα να το πω, αλλά σόρι κιόλας, ποιος δε θα φοβόταν αν έβλεπε ένα μεγαλόσωμο σκυλί 40 κιλών να τρέχει καταπάνω του χωρίς να ξέρει καν αν αυτό το σκυλί είναι φιλικό, αν είναι κοινωνικό ή αν είναι φοβικό και επιθετικό;

Όλα αυτά τα λέω γιατί τώρα, 2 μήνες μετά το περιστατικό αυτό, έχω μετακομίσει στην Αγγλία και ρε παιδιά σοβαρά, ούτε στα τεράστια πάρκα που πάνε βόλτα τα σκυλιά τους όλοι οι άνθρωποι, ούτε εκεί δε θα δεις λυτό σκυλί. Εντάξει κάτι τελείως μικρόσωμα τα αφήνουνε λυτά, αλλά όσοι έχουνε πιο μεγάλα σκυλιά κανείς δεν τα έχει χωρίς λουρί. Γιατί τριγύρω έχει παδάκια, ανθρώπους που παίζουν μπάλα, που κάνουν ποδήλατο ή που απλά κάθονται και δε θέλουν να υπάρχουν σκυλιά να τρέχουν ελεύθερα γύρω γύρω. Περιττό να πω ότι παντού υπάρχουν πινακίδες που υπενθυμίζουν συνεχώς ότι τα σκυλιά πρέπει να είναι πάντα με λουρί. Μία φορά μόνο είδα μία κυρία που είχε ένα ντόμπερμαν λυτό και μια άλλη κυρία πολύ ευγενικά της επισήμανε ότι δεν είναι σωστό αυτό που κάνει και αυτή αμέσως ζήτησε συγγνώμη και έβαλε το λουράκι.

Κυρίως παρατηρώ ότι σε μια βόλτα που θα κάνει κανείς βλέπει τα 100πλάσια δεσποζόμενα σκυλιά να βολτάρουν, εν συγκρίσει με την Ελλάδα. Κι όμως ούτε ζημιές βλέπεις στα πάρκα (όποιος πηγαίνει στη Νέα Παραλία στη Θεσσαλονίκη έχει δει τις λακουβάρες που έχουν γίνει όπου υπάρχει γκαζόν, έχει δει επίσης την αποψίλωση του γκαζόν προς τον Ιστιοπλοϊκό όπου το σημείο έχει μετατραπεί σε αυτοσχέδιο πάρκο σκυλιών), ούτε κακά κάτω (αν και σ' αυτό το κομμάτι και στη Θεσσαλονίκη παρατηρώ τεράστια βελτίωση σε σχέση με παλιότερα) ούτε σκυλιά να τρέχουν μέσα στην πόλη ή σε άλλους κοινόχρηστους χώρους χωρίς λουρί και επίβλεψη.

Εσείς τι γνώμη έχετε για όλα αυτά; Φροντίζετε να έχετε πάντα το σκυλάκι σας με το λουράκι του όταν το πάτε βόλτα σε μέρη που κυκλοφορούν κι άλλοι άνθρωποι; Προφανώς δε μιλάμε για περιπτώσεις που πάτε για περίπατο σε παραλίες, δάση και άλλα ανοιχτά μέρη όπου οι πιθανότητες να πετύχεις άνθρωπο είναι ελάχιστες, μιλάμε για μέρη με κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσείς τι γνώμη έχετε για όλα αυτά; Φροντίζετε να έχετε πάντα το σκυλάκι σας με το λουράκι του όταν το πάτε βόλτα σε μέρη που κυκλοφορούν κι άλλοι άνθρωποι; Προφανώς δε μιλάμε για περιπτώσεις που πάτε για περίπατο σε παραλίες, δάση και άλλα ανοιχτά μέρη όπου οι πιθανότητες να πετύχεις άνθρωπο είναι ελάχιστες, μιλάμε για μέρη με κόσμο.

Αυτό που λες για τα σκυλιά είναι πολύ σωστό. Εγώ έχω δύο εμπειρίες που με κάναν να μισώ όσους τα αφήνουν λιτά

Πριν μερικούς μήνες περπατούσα με μία φίλη στην Τσιμισκή στη Θεσσαλονίκη και ξαφνικά πετάγεται από πίσω μας τρέχοντας ένας Μεγάλος Δανός. Το σκυλί είχε τόση φόρα που έπεσε πάνω της, την πέταξε στο δρόμο και χτύπησε πίσω το κεφάλι της πέφτοντας σε κόμμα για δύο εβδομάδες. Το ωραίο είναι πως μετά το περιστατικό ο ιδιοκτήτης αρνούνταν πως ο σκύλος είναι δικός του....

Μια άλλη φορά με ένα φίλο όπως περπατούσαμε πετάχτηκε ένα ροντβάιλερ πάνω του από μια γωνία. Πανικοβλήθηκε και μέσα στον φόβο του το κλότσησε στο κεφάλι. Το σκυλί αγρίεψε και του επιτέθηκε. Ευτυχώς ο ιδιοκτήτης ήταν κοντά και ο φίλος μου τη γλίτωσε μόνο με σκισμένο παντελόνι.

Επειδή είχα πολλά σκυλιά στο χωριό και ιδιαίτερα μεγάλα όπως ελληνικά ποιμενικά γνωρίζω πως αν τα μεγαλώσεις σωστά μπορούν να τελείως άκακα. Το θέμα δεν είναι το σκυλί που μπορεί να είναι το πιο ήσυχο ζώο του κόσμου το θέμα είναι το περιβάλλον γύρω από αυτό . Δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί και πως θα αντιδράσει κάποιος ξένος άνθρωπος, οπότε άλυτα ζώα σε πόλεις θα έπρεπε να απαγορεύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Έχω ένα παπαλάκι Budgie πράσινο τον Νίνο που έχει κάνει σεξ με το μισό σπίτι όταν το αφήνουμε ελεύθερο το απόγευμα ή το βράδυ
Ένα καναρίνι τον Φρι φρί

Σκέφτομαι όταν νοικιάσω δικό μου σπίτι να πάρω ένα ωραιότατο Ιαπωνικό Ακίτα αρσενικό τον Kashido (έχω βρει και όνομα ) για πολλούς λόγους.Πανέμορφα με προέλευση από την αγαπημένη μου χώρα και κυρίως λόγω του πολύ ιδιαίτερου χαρακτήρα τους..Το έχω βάλει στο μάτι πολύ πριν δω το Hatchi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ειχα βασικα σκυλακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγω εχω έναν παπαγάλο (ειχα άλλους δυο αλλα απέδρασαν :( ) και ένα κουνελάκι!!
Ο κουνελος ειναι γλυκας, τον εχουμε χρονια τωρα.
Θα ήθελα παρα πολυ ένα σκυλάκι! Σκεφτόμουν να έπαιρνα ένα αλλα τωρα με τη σχολη, θα ειναι δυσκολο να το φροντίζω σωστά... Εχετε καμια καλη πρόταση για κατοικίδιο που θα μπορούσε να εχει μια φοιτήτρια; :P Γιατι θα παω σε αλλο διαμέρισμα και κατα πάσα πιθανότητα, δεν θα εχω το κουνελάκι μου μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    2.1 MB · Εμφανίσεις: 563
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Αν και δεν έχω κατοικίδιο οικογενειακοί φίλοι έχουν ένα ιαπωνικό ακιτα και μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο κατικοιδιο για εμενα!!!Πολυ υπακούω σκυλί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα κατάμαυρο μεσαίο προς μινιατούρα Duchshund, την Εβίτα. Παράδειγμα για να καταλάβετε:


Μοιάζει πολύ με αυτό κι ας το αδικεί η φώτο:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Το Εβιτόνι :playboy::playboy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
εγω εχω 2 γατες. Θα ηθελα και σκυλο, αλλα προς τα παρον τα 2 ειναι ηδη πολλα.


 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Πριν μια εβδομάδα πήραμε τον Manfred ένα Γερμανικό ποιμενικό 7.5 μηνών!

Εδώ κοιμάται στον καναπέ!

 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Η Σάντρα μου, τον Δεκέμβρη κλείνει τα 12 η γλυκούλα... Έχω κι έναν παπαγάλο Αμαζονίου, τον Κόκο, ο οποίος μιλάει κι είναι μορφαρα αλλά δεν έχω φώτο!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.

Guest 392911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.


Είναι και τα δυο, κουκλιά ζωγραφιστά!:clapup::clapup:
Να τα χαίρεσθε και να σας συντροφεύουν για πολλά πολλά χρόνια. :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.


Είναι και τα δυο, κουκλιά ζωγραφιστά!:clapup::clapup:
Να τα χαίρεσθε και να σας συντροφεύουν για πολλά πολλά χρόνια. :)


Ευχαριστώ πολύ!

Πήρα αυτά τα μπισκοτάκια χθες με omega 3,θα του δώσω σήμερα και θα πω εντυπώσεις!

 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Οπως σου είπα και σε πμ, τα pedigree είναι η χειρότερη μάρκα, γι' αυτό και είναι η φθηνότερη. Βάζουν μέσα στις τροφές και τα μπισκότα αλεσμένα κόκαλα και υπολείμματα ζώων και ψαριών. Οπότε μην τα πάρετε ποτέ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Οπως σου είπα και σε πμ, τα pedigree είναι η χειρότερη μάρκα, γι' αυτό και είναι η φθηνότερη. Βάζουν μέσα στις τροφές και τα μπισκότα αλεσμένα κόκαλα και υπολείμματα ζώων και ψαριών. Οπότε μην τα πάρετε ποτέ.


Ναι το ξέρω απλά επειδή τα πήρα θα το δοκιμάσω,αν δεν του αρέσουν θα τα πετάξω.Θα παίρνω από το μαγαζί που μου έστειλες purina!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top