Για όσους γράφουν (ποιήματα, κείμενα, κλπ)

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαιρετικό, Βαγγέλη. Κι αν γράφεις έτσι στα 17 σου, δεν μπορώ να φανταστώ πόσο μακριά θα φτάσεις μεγαλώνοντας. Μπράβο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εξαιρετικό, Βαγγέλη. Κι αν γράφεις έτσι στα 17 σου, δεν μπορώ να φανταστώ πόσο μακριά θα φτάσεις μεγαλώνοντας. Μπράβο σου!


ήταν όντως πραγματικά δυναμικό, πιστεύω. Θα με ενδιέφερε να διαβάσω το και τα σοφά τειχη έπεσαν, αν θες να μας το παραθέσεις σαφώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Σας υπερευχαριστώ παιδιά!!!! Ειλικρινά με συγκινείτε!! Να σημειώσω ότι το "και τα σοφά τείχη έπεσαν" ακολουθούν την δομή του "επί ασπαλάθων" του Σεφέρη. Ορίστε:


Και φθάνω με το όχημα στην ξακουσμένη Θήβα
την επτάπυλη, τη λεβεντογέννα, τη μοιραία

Αισθάνομαι στη σάρκα μου κάτι από τη δόξα
που μαθαίναμε για εκείνη, χάρη στο αεράκι που σε
υπνωτίζει και σε ξεναγεί στα αρχαία ερείπια

Μέσα σ'αυτόν τον λήθαργο το μάτι στέκεται
στα τείχη της σαν διψασμένος περαστικός
που αντικρύζει μια κρυσταλλένια κρήνη

Και τότε: η όαση

Γίνομαι άξαφνα Θηβαίος γέρων, ενοχλημένος
από έναν διάχυτο θόρυβο αλλά! Κρέμομαι από τα
φλογοβόλα χείλη του "Αρχή ανδρα δείκνυσι"

Μα είναι ο Κρέων ο Μενοικέως!

Τα λόγια του με μαγεύουν στο αυτί! Ψυχική ανάταση
και λόγια σιγουριάς στην πείρα μου:
" Μα αυτός διαφέρει!"

Η πείρα μου λέει λόγια σιγουριάς στον εαυτό μου:
" Θα φτάσει η ειμαρμένη ώρα που θα σκοτώσει
την Αντιγόνη σου, την Αντιγόνη όλων!"

Και τα τείχη λένε λόγια σιγουριάς στον εαυτό μου:
" Μη σε πλανέψουν οι πομφόλυγες άλλων Κρεόντων!
Η Αντιγόνη πρέπει να ζήσει και να πολεμήσει για τον Πολυνείκη της!"

Και τελικά... βασιλιάς ξαναγίνεται ο Κρέοντας!
ΣΟΦΟΚΛΗ ΔΩΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΣΗ

.... επίσης συμβολιστικό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Νομίζω ότι το μεταίχμιο είναι πιο ωραίο, αν θέλετε να το δείτε και εκείνο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το φαντάστηκα πως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον! Μου αρέσει η επιλογή των λέξεων γενικά, μπράβο! Όπως και οι συμβολισμοί, μου άρεσε πολύ το δεύτερο! Τα ανεβάζεις κάπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Όχι!!! Εμπνέομαι πολύ από διάφορα ποιήματα και τα γράφω για εμένα!!!

Το "Μεταίχμιο" μόνο είχα στείλει σε έναν διαγωνισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Όχι!!! Εμπνέομαι πολύ από διάφορα ποιήματα και τα γράφω για εμένα!!!

Το "Μεταίχμιο" μόνο είχα στείλει σε έναν διαγωνισμό


Ααα, μπορείς να κάνεις μια σελίδα στο wordpress ή tumblr και τα ανεβάζεις κάπου να υπάρχουν, δεν είναι κακό! Εγώ τα κρατάω σε tumblr, γιατί είναι εύκολο να τα χάσω (άμα έχεις μνήμη ελέφαντα αυτά συμβαίνουν)..
Έγινε τίποτα από το διαγωνισμό;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ ωραίο κι αυτό. Και μένα μου αρέσουν πολύ οι λέξεις σου, και γενικά όπως δένεις αυτό που φαντάζεσαι σε στίχο. Θα το ξαναπώ, έχεις μεγάλο ταλέντο. 17 και να γράφεις έτσι; Και τέτοιας θεματολογίας; Έχω εντυπωσιαστεί! Θα σε παροτρύνω να συνεχίσεις να γράφεις - ίσως να πειραματιστείς και με ολιγόλεκτα και κείμενα. Πιστεύω ότι θα τα 'χεις κι αυτά, σιγουράκι.

Keep writing. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν κέρδισα! Αν και πίστευα ότι θα ήταν ενδιαφέρων ο σουρεαλιστικός διάλογος Εφιάλτη και Κολοκοτρώνη, τον οποίο πραγματεύεται το ποίημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι το μεταίχμιο είναι πιο ωραίο, αν θέλετε να το δείτε και εκείνο!!


Δώσε και σώσε. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[...] - ίσως να πειραματιστείς και με ολιγόλεκτα και κείμενα. Πιστεύω ότι θα τα 'χεις κι αυτά, σιγουράκι.

από το στόμα μου το πήρες :P Το κοινό ζητά και ολιγόλεκτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
από το στόμα μου το πήρες :P Το κοινό ζητά και ολιγόλεκτο :P


Χαχαχα! Εγώ τον φαντάζομαι να φτιάχνει και χιουμοριστικά, αφού το κατέχει. Να φέρει τα πάνω κάτω στα ιστορικά και μυθολογικά κιτάπια. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Χαχαχα! Εγώ τον φαντάζομαι να φτιάχνει και χιουμοριστικά, αφού το κατέχει. Να φέρει τα πάνω κάτω στα ιστορικά και μυθολογικά κιτάπια. :D


αυτό θα ήταν υπερβολικά ενδιαφέρον! Αυτά που γράφει είναι αρκετά εώς πολύ δύσκολα να γραφτούν, αλλά αφού το χει γιατί όχι. Το κοινό ζητά ολιγόλεκτο χιουμοριστικό ιστορικό ποίημα. (εγώ εδώ δίνω παραγγελιές :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ lysippe!

"Στο μεταίχμιο ταρτάρων και ηλυσίων πεδίων"

Όταν τον εσίμωσα, αισθάνθηκα φρίκη,
ένα πέπλο κνέφους με περιέζωσε.

Έχασε τη νιότη του με το που έχασε τη φιλοπατρία του
και η καμπούρα του σήκωνε το βάρος της προδοσίας

Ο Εφιάλτης σήκωσε το δάκτυλο και
έδειξε τη συντριβή 1000 ηρώων εθνικών

Ο Εφιάλτης σηκώνει το δάκτυλο ξανά και
δείχνει το δρόμο 1000 ολετήρων εθνικών

Τα στενά των Θερμοπυλών υποδέχονται λαμπρά
Λεωνίδες και όχι, ποτέ! Εφιάλτες

Για κάθε έναν από τους τέτοιους τα στενά
τούς γίνονται Συμπληγάδες Πέτρες

Και τότε μίλησα για την Τριπολιτσά και
για τα Δερβενάκια! Εφιάλτες για τον Εφιάλτη

Μού γύρισε την πλάτη και κατέβηκε
τις σάπιες σάρκες των Σπαρτιατών και των Θεσπιέων

Εγώ,στο μεταίχμιο Ταρτάρων και Ηλυσίων Πεδίων,
Κόλασης και Παραδείσου, έσωσα και σώθηκα

Γιατί η ολόλευκη φουστανέλα μου ήταν
ραμμένη με αυτοθυσία και φιλοπατρία

Γιατί ο ξεσκισμένος μανδύας του είχε κάτι
από κλωστές φιλαυτίας και απατρίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτό θα ήταν υπερβολικά ενδιαφέρον! Αυτά που γράφει είναι αρκετά εώς πολύ δύσκολα να γραφτούν, αλλά αφού το χει γιατί όχι. Το κοινό ζητά ολιγόλεκτο χιουμοριστικό ιστορικό ποίημα. (εγώ εδώ δίνω παραγγελιές :hehe:)

Πραγματικά, είναι πολύ δύσκολα αυτά που γράφει, οπότε το χιουμοριστικό θα του είναι piece of cake. (Βαγγέλη, πάρε τεφτέρι και σημείωνε τις παραγγελιές. χαχα)


Και για να μην είμαστε off topic, ας βάλω κι εγώ κάτι μυθολογικού χαρακτήρα.



...αν και νομίζω πως το έχω βάλει ήδη σε άλλο θέμα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Η Ασπασία η Περικλέους πάει πρωί στην αγορά
και αντικρύζει την Ξανθίππη με τα κατάξανθα μαλλιά
" Τι κάνει ο Σωκρατάκος;" ρωτάει εντόνως και σαφώς"
"Με είπε μέγαιρα και έτσι του ήρθε ξαφνικός ο χωρισμός"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Lysippe ήταν εξαιρετικό!!!! Δεν έχω λόγια!!!

Ένα άλλο που μου ήρθε!

Μα πώς να αποκαλέσει κανείς τον Δία;
Αυτό θα ήταν μεγάλη ιστορία!
Ερωτύλο, αρχηγό ή πατέρα σπλαχνικό;
Όλα αυτά μαζί τον κάνουνε ιδανικό!!!

Και να η Ήρα με μια παντόφλα στο χέρι
"Είσαι τυχερός που δεν πήρα το μαχαίρι!"
"Ηράκι μου τι έπαθες; Γιατί είσαι σκυθρωπή;
Να ξέρεις ότι είσαι η αγάπη μου η μοναδική!"

Και άξαφνα εμφανίζεται με μια κοιλάρα ΝΑ
η Λητώ, η ταπεινή με την κορμοστασιά
" Κουτσούβελα περιμένω αγάπη μου χρυσή"
" Μα δεν το θέλω και αυτό το νόθο το παιδί!"

"Χρυσό μου δεν με άκουσες καλά,
είπα πως θα κάνουμε δίδυμα παιδιά
τον Απόλλωνα τον κούκλο μελλοντικό εραστή
και την Αρτεμίτσα που θα μείνει παρθένα μια ζωή!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Lysippe ήταν εξαιρετικό!!!! Δεν έχω λόγια!!!


Να 'σαι καλά, Βαγγέλη. Είχα κέφια όταν το έγραφα. :laugh:
Γενικά, λατρεύω οτιδήποτε έχει να κάνει με μυθολογία, κι απολαμβάνω ιδιαιτέρως προσωπικές πινελιές που κάνουν χιούμορ, που μπερδεύουν τους μύθους κλπ. Μέχρι τώρα μετράω αυτό το ποίημα και μια ιστορία. Θα πρέπει να γιομίσω το σακούλι τής μυθολογίας και με άλλες δημιουργίες. :P

-Το ίδιο χάρηκα και το τελευταίο σου ποίημα. Ανάλαφρο και δροσερό. Μπράβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Πολύ όμορφα βρε παιδιά! (το τελευταίο του Βαγγέλη γελασα :hehe:)
Πολύ ωραίο που μπορείτε να γράφετε για τέτοια πράγματα, μου αρέσουν να τα διαβάζω γιατί πολλές φορές μαθαίνω κάτι καινούργιο, βλέπω κάποιους παραλληλισμούς κλπ εμένα με φάγαν οι έρωτες, η προσωπική αναζήτηση και η έννοια της ελευθερίας κυρίως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ω, ο Βαγγέλης παίζει μόνος του μπαλίτσα. Εγώ είμαι κάτι σαν guest star αυτής της θεματολογίας. :P

Εσύ πού αλλού κινείσαι, Τάσο; Ή είσαι ταγμένος μόνο στη ποίηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top