Η διαφορά θρησκείας και ιδεολογίας

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Στο τελευταίο βιβλίο του Νταν Μπράουν με τίτλο "Το χαμένο σύμβολο" ο πρωταγωνιστής, καθηγητής θρησκευτικής εικονολογίας, Ρόμπερτ Λάνγκτον, λέει στους μαθητές του:
"Πείτε μου, ποιες είναι οι τρεις προϋποθέσεις προκειμένου μια ιδεολογία να θεωρηθεί θρησκεία;".
"ΥΠΠ", απάντησε μια φοιτήτρια. Υπόσχεση, Πίστη, Προσηλυτισμός.
"Σωστά", απάντησε ο Λάνγκτον. "Οι θρησκείες υπόσχονται τη σωτηρία, οι θρησκείες πιστεύουν σε μια συγκεκριμένη θεολογία, οι θρησκείες προσηλυτίζουν τους απίστους".

Σας καλύπτει αυτός ο ορισμός; Είναι αρκετά αυτά τα τρία στοιχεία για να διαχωρίσουν μια ιδεολογία από μια θρησκεία;

Όχι.Δε με καλύπτει.

Κατ'αρχήν,να ξεκαθαρίσω πως για μένα,οι λέξεις θρησκευόμενος,και πιστος θρησκέιας,αν και εχουν την ίδια ρίζα,δεν είναι και ταυτόσημες.Θρησκευόμενος μπορεί να είσαι πιστεύοντας πως εκεί έξω υπάρχει ο Κάποιος.Πιστος Θρησκειας είσαι όταν είσαι μέλος ενός συστήματος,με καθορισμένες τελετές,υποχρεώσεις και τρόπο ζωής.Κι εδώ τα πράγματα περιπλέκονται.Πολλοί λένε πως ο Χριστιανισμός δεν είναι ακριβώς Θρησκεία.Αλλοι όπως εγώ,δεν ξέρουν όλα τα μυστηρια απο εξω κι ανακατωτα,και δε συμμετέχουν καθε Κυριακή στην εκκλησία.Εγώ πάντως δηλώνω θρησκευόμενος,και σε γενικές γραμμές,ίσως ο χαρακτήρας μου έχει επηρεαστεί σε κάποιο βαθμό,επειδή ο ίδιος νιώθω με αυτόν τον τρόπο.

Οταν πάντως ένα θέμα περιπλέκεται,αρχίζουν οι πατάτες.Οπως πατάτα ήταν και το ΥΠΠ της κοπελιάς.

Υπόσχεση,Πιστη,Προσηλυτισμός είναι κι ένα τρίπτυχο που υιοθετούν και τα κόμματα και δη της αριστεράς.(που ακούν περι...θρησκείας και βγάζουν οι... "πιστοί" τους σπυρία-γι'αυτό και μόνο αναφέρω την αριστερά.)

Με το ίδιο σκεπτικό και ο στρατός είναι θρησκεία.Και μια εταιρία με ιδιαίτερο καθεστώς απέναντι στους εργαζόμενους είναι θρησκεία.

Αλήθεια,ποιά ομάδα πίεσης δεν υπόσχεται,δεν προωθεί καποιες ιδέες,και δεν προσηλυτίζει?

Ποιός έχει τα κότσια να πει οτι αυτή η εικόνα ΔΕΝ υπόσχεται,δεν προωθεί είδος πίστης,και δεν προσηλυτίζει?



ΚΑΝΕΙΣ

Ναι,οκ,υπάρχουν οι θεούσες.

Υπάρχουν όμως και οι δήθεν διανοούμενοι.Προσοχη,ξαναλέω,δεν είναι κάθε μη θρησκευόμενος δηθεν.Κανεις δεν ξέρει καν αν υπαρχει Θεος και η ανθρωπότητα δε θα το συμπεράνει ποτέ.Δεν είναι όμως αυτό το θέμα μας.

Αυτό που με ενοχλεί,είναι πως πολλοί τείνουν να ταυτίζουν την Ύπαρξη,ή μη Θεού,η Αρχής,η Δημιουργού,η Πνευματικής Υποστασης,η δεν ξέρω κι εγώ τη,με ανθρώπινα κριτήρια.

Δηλαδή "Η πιστη στο υπερβατικό υπαρχει επειδή η ανθρωποι εχουν την ανάγκη..." Και γιατι να μην υπάρχει επειδή ενδεχομένως το υπερβατικό έχει υπόσταση???ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που μπορεί να το αποδείξει?Οποιος μπορεί ας το κάνει τώρα ,ή απλά ας αρχίσει να λέει "Εγω χωρίς να γνωρίζω,και να μειώνω,απλα ως Λάκης,Μακης,Τακης,πιστεύω στις συμπτώσεις"

Εξίσου ενοχλητικές είναι οι γενικεύσεις.Τι θα πει,θρησκεία=ΥΠΠ?(ανθρώπινα κριτήρια που λέγαμε)

παρένθεση,αυτό με τα λεωφορεία δεν είναι καινούριο.Μαλιστα το "probably" μπήκε μετα απο διαμαρτυριες.Οσο για το God=worrying,δεν αξίζει σχολιασμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top