Μπορώ να επιστρέψω laptop επειδή δεν έχει bios legacy suport;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προχθές λοιπόν αγόρασα ένα ASUS X551ma laptop από το e-shop, το φέρνουν το πληρώνω όλα καλά. Μέσα το laptop είχε προεγκατεστημένα τα Windows 8 Home. Εγώ ήθελα τα Windows 7, οπότε ξεκινάω να τα περάσω. Μπαίνω στο BIOS και βλέπω πως το laptop έχει UEFI σύστημα και όχι το παλιό BIOS, οκ λέω δεν πειράζει και ψάχνω να βρω το CSM. Μετά από αρκετές ώρες ψάξιμο στο internet και στο laptop φτάνω στο συμπέρασμα πως το συγκεκριμένο laptop δεν υποστηρίζει legacy-BIOS, οπότε ΔΕΝ μπορώ να το κάνω downgrade σε Windows 7, XP, ή οτιδήποτε άλλο. Δεν μπορώ καν να κάνω Boot από CD για να περάσω έστω Ubuntu.

Αποφάσισα λοιπόν να το επιστρέψω και να πάρω κάποιο άλλο, αλλά να το πρόβλημα. Στη σελίδα του e-shop, λέει πως το προϊόν πρέπει να βρίσκετε στην εργοστασιακή του συσκευασία και κατάσταση να μην έχει ανοιχτεί δηλαδή. Τώρα πως εγώ έπρεπε να ξέρω ότι θα μου προκύψει αυτό το πρόβλημα χωρίς καν να το ανοίξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
φιλε μου δυσκολο να το ξερες και η μαλακια ειναι αυτη, ενας απλος χρηστης πως θα ξερει τι ειναι το UEFI και το BIOS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άστα να πάνε, αν δε σε θέλει δε σε θέλει..... και το κακό είναι πως το ήθελα αποκλειστικά για Windows 7/Ubuntu το laptop :( τζάμπα τα λεφτά, μάλλον θα καταλήξει δώρο σε κανένα συγγενή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
το πηγες πουθενα να το δουν; Δε ξερω τι παιζει με το UEFI αλλα δε παιζει κατ εμε να μην υπαρχει τροπος να του βαλεις οτι γουσταρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι δεν το πήγα, αύριο θα πάρω τηλέφωνο στο e-shop μπας και γίνει τίποτα. Υπάρχει τρόπος να βάλεις windows 7 σε UEFI με USB, αλλά πρώτον είναι ότι πολύ περίπλοκη διαδικασία και δεύτερον διάβαζα ένα τύπο σε ένα forum που το έκανε σε ακριβώς ίδιο laptop, και τον κρέμαγε στο installation διότι το GPU του μηχανήματος δεν υποστήριζε 7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
μα να σε ρωτησω, το γεγονος οτι δεν υποστηριζει legacy mode σημαινει οτι δε μπορει καποιος να βαλει αλλο λειτουργικο στο pc ? τι βλακεια ειναι παλ αυτη. Μηπως υπαρχει πραμα στο μενου του Bios εκτος απο το csm ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε ξέρω ρε συ τι να σου πω, κι εγώ πρώτη φορά το συναντάω το UEFI. Στο menu έχει add new boot device αλλά δε βλέπει επιλογή ούτε για DVD, ούτε για USB, έχω φάει όλη μέρα σήμερα. Γνωρίζω ότι το Ubuntu 12+ υποστηρίζει UEFI καθώς και μία έκδοση των Windows 7, αλλά δε καταλαβαίνω πως θα τα περάσω εάν δεν μπορώ να κάνω boot από DVD/USB, και σε όλα τα forums/youtube videos που ψάχνω πάντα υπάρχει επιλογή Launch CSM και το κάνουν μέσω αυτού αλλάζουν το boot order
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
τα 64αρια ubuntu.
καπου βρηκα

Turned NIC (Integrated Network Interface Controller) off and then booted off of USB. Was NOT an issue with any Linux distro just a quirk of the laptop. Am now running 13.10 daily and everything works. Also had to stick with EFI boot ON, Secure Boot disabled. Wouldn't boot off of any media or HDD when mode set to CSM.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε ξέρω, τι να πω. Θα προσπαθήσω αύριο να φτιάξω ένα UEFI Ubuntu boot USB και ο Θεός βοηθός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Γραψε αποτελεσματα. . . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αξίζει να δώσεις μια ευκαιρία στο στο UEFI, το boot θα γίνεται πολύ πιο γρήγορα και με λίγο κόπο βλέπω ότι μπορούν να μπουν Win7 σε UEFI περιβάλλον. Αν και κατά την γνώμη μου και στα Windows 8 πρέπει να δώσεις μια ευκαιρία.
https://www.sevenforums.com/tutorial...e-firmware-interface-install-windows-7-a.html

Όσο αφορά την επιστροφή, δύσκολα είσαι καλυμμένος. Παρατηρώντας το e-shop, πουθενά δεν μιλάει για υποστήριξη Windows 7, ούτε για bios. Πλέον δεν προφανή αυτά τα χαρακτηριστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αξίζει να δώσεις μια ευκαιρία στο στο UEFI, το boot θα γίνεται πολύ πιο γρήγορα και με λίγο κόπο βλέπω ότι μπορούν να μπουν Win7 σε UEFI περιβάλλον.

Όχι δεν μπορούν, οι εκδόσεις Windows 7 που "υποστηρίζουν" UEFI έχουν graphic drivers που χρειάζονται legacy bios support. Έχω κάνει τα πάντα και όταν καταφέρνω να ξεκινήσω εγκατάσταση των 7 σε UEFI τρώω crash στο instalation screen. Σε όσα φόρουμ έχω ψάξει τα ίδια προβλήματα από όλους.

Αν και κατά την γνώμη μου και στα Windows 8 πρέπει να δώσεις μια ευκαιρία.
https://www.sevenforums.com/tutorial...e-firmware-interface-install-windows-7-a.html


Θέλοντας και μη με αυτά θα μείνω, αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο από όλα είναι το τραγικό σταρτ μενού τους.... ευτυχώς βρήκα ένα πρόγραμμα που επαναφέρει το κλασσικό σταρτ.

Όσο αφορά την επιστροφή, δύσκολα είσαι καλυμμένος. Παρατηρώντας το e-shop, πουθενά δεν μιλάει για υποστήριξη Windows 7, ούτε για bios. Πλέον δεν προφανή αυτά τα χαρακτηριστικά.

Ένα τέτοιο χαρακτηριστικό θα έπρεπε να αναγράφεται καθώς είναι καθοριστικής σημασίας, μπορεί η κυρά Τούλα που θέλει λαπιτόπι να μη ξέρει τι είναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να το παραλείπουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top