Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 41 22.2%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 24 13.0%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.7%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.2%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.5%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.5%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Freddo μετριο, κι η κανελα υποχρεωτικη.
Για ζεστο, συνηθως νες η γαλλικο.
Απο σταρμπακς, frappuccino caramel light.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μαπουτσίνο (αυτός που ετοιμάζω ο ίδιος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χειμώνας: latte και espresso
Καλοκαίρι δυστυχώς μόνο frapuccino πίνω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Espresso με μια μπάλα παγωτό βανίλια και αρκετό σιρόπι καραμέλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
γαλλικός και πολλοί και διάφοροι από τα Στάρμπακς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Το καλοκαίρι cappuccino freddo μέτριο με 3 κιλά κανέλλα.:P
Το χειμώνα κατά κανόνα γαλλικό με λίγη ζάχαρη και γάλα, και ενίοτε με κανα άρωμα φουντούκι ή κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Χειμώνα - καλοκαίρι καφέ φίλτρου, όχι πάντα τον κλασσικό αλλά και με διάφορες γεύσεις. Στο τσακίρ κέφι άντε και κανέναν παγωμένο φίλτρου με μπόλικα παγάκια (για τις πολλές ζέστες). Ποτέ φραπέ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
φρεντο καπουτσινο γλυκο με κανελα! χειμωνα καλοκαιρι. και οχι δεν ειχα και στο χωριο μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Γαλλικός. Σκέτος ή με καστανή ζάχαρη και συμπυκνωμένο γάλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
γαλλικο... σκετο με γαλα.. χωρις γευση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Στο σπίτι: Γαλλικός σκέτος

Στα Starbucks: Ότι καραμελοειδές υπάρχει

Αλλού έξω: Γαλλικός σκέτος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το χειμώνα: στο σπίτι nescafe gold blend με πολύ μα πολύ γάλα και τουλάχιστον 2-3 κουταλιές καφέ στην κούπα για να ανοίξει το ένα μάτι (το άλλο έχει εγκαταλείψει την προσπάθεια...)
έξω, καπουτσίνο με σαντιγύ, τρούφες, κανέλα, και λοιπές υπερβολές...
στα starbucks κάτι που να θυμίζει καφέ στην αγνή, άδολη και δυνατή μορφή του γιατί άμα ήθελα σιρόπια θα έπαιρνα γλυκό του κουταλιού βρε αδερφέ...

Το καλοκαίρι: στο σπίτι frappe nescafe gold blend επίσης με πολύ μα πολύ γάλα και τουλάχιστον 2-3 κουταλιές καφέ στο ποτήρι για τους ανωτέρω λόγους...
έξω, καπουτσίνο freddo και στα starbucks ό,τι και παραπάνω αλλά στο πιο κρύο του (άσε που τα ζεστά τους τα κάνουν ζε-μα-τι-στά πρέπει να κάνω συζήτηση κάθε φορά για να μου βάζουν και λίγο κρύο νερό μέσα αλλοιώς θέλω 2 ώρες για να το πιω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Mιλήσαμε για πόσους καφέδες πίνουμε, μιλήσαμε για τον εθισμό στην καφεΐνη, να μην πούμε και ποιος καφές είναι ο αγαπημένος μας; :redface::P

Τον χειμώνα πίνω ελληνικό και κάποιες φορές γαλλικό.
Το καλοκαίρι δυστυχώς πίνω φραπέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
-Ελληνικός καφές με δυο δόσεις καφέ και μία δόση ζάχαρη στη μύτη του κουταλιού

-Φρέντο εσπρέσσο μέτριος.

-Εσπρέσο με λίγη ζάχαρη (έτσι πικρός να τον καταλαβαίνω)

-Γαλλικός καφές με μια κουταλιά μέλι

-Φραπές μέτριος

Όλοι αυτοί πάντα χωρίς γάλα...

-Πάντως απολαμβάνω πολύ το πρωί, ιδίως το χειμώνα, με το που ξυπνάω, να μυρίζω τον Ελληνικό καφέ που βράζει ή το γαλλικό στην καφετιέρα. Επίσης έχω αδυναμία να περνάω έξω απο καφεκοπτεία και να μυρίζω το φρεσκοκομμένο καφέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
-Χειμώνας: Εσπρέσσο διπλός με λίγη ζάχαρη ή γαλλικός γλυκός

-Καλοκαίρι: Φραπές γλυκός με γάλα γιατί αυτός είναι καφές, η μούφα ο φρέντο δεν θα μπει ποτέ στην καρδιά μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εμενα μου αρεσει ο ελληνικος
τον φραπε τον εχω ψιλοβαρεθει
ο φρεντο επισης τελειος!αλλα συνηθως πινω φραπε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
εμενα μου αρεσει ο ελληνικος
τον φραπε τον εχω ψιλοβαρεθει
ο φρεντο επισης τελειος!αλλα συνηθως πινω φραπε!

hi

Αφου σαρεσει ο ελληνικος και ο φρεντο ειναι τελειος και εχεις βαρεθει το φραπε γιατι πινεις συνηθως φραπε?

:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
hi

Αφου σαρεσει ο ελληνικος και ο φρεντο ειναι τελειος και εχεις βαρεθει το φραπε γιατι πινεις συνηθως φραπε?

:rolleyes:
σωστη ερωτηση αλλα ο φραπε φτιαχνεται πιο γρηγορα απο ολους!αυτος ειναι ο λογος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Πατρεύς, ύστερα από το θέμα "πόσους καφέδες πίνετε τη μέρα", τώρα είναι σειρά μου να πω ότι το μήνυμά σου μου φαίνεται (σχεδόν) σα να το έγραψα εγώ. :)


Ελληνικός καφές με δυο δόσεις καφέ και μία δόση ζάχαρη στη μύτη του κουταλιού
Γαλλικός καφές με μια κουταλιά μέλι
Μέλι στον γαλλικό δε το είχα σκεφτεί. Ίσως το δοκιμάσω. Αντιθέτως καμιά φορά βάζω μέλι στον ελληνικό.
Και τους 2 καφέδες πάντως κατά κανόνα τους πίνω σκέτους.

-Φρέντο εσπρέσσο μέτριος.
Η καλύτερη επιλογή για κρύο καφέ.
Εννοείται πάντως ότι τη γεύση του καφέ την καταλαβαίνεις καλύτερα όταν είναι ζεστός.

-Εσπρέσο με λίγη ζάχαρη (έτσι πικρός να τον καταλαβαίνω)
:thumbup:

-Φραπές μέτριος
Πολύ σπάνια πλέον.

Όλοι αυτοί πάντα χωρίς γάλα...
:thumbup:

Γάλα πίνω το πρωί όταν σηκώνομαι. Δε χρειάζεται να βάζω και στον καφέ μου και να μου χαλάει τη γεύση.


-Πάντως απολαμβάνω πολύ το πρωί, ιδίως το χειμώνα, με το που ξυπνάω, να μυρίζω τον Ελληνικό καφέ που βράζει ή το γαλλικό στην καφετιέρα. Επίσης έχω αδυναμία να περνάω έξω απο καφεκοπτεία και να μυρίζω το φρεσκοκομμένο καφέ...
:thumbup:

Δυστυχώς σηκώνομαι πάντα τελευταία στιγμή ίσα να προλάβω να είμαι στην ώρα μου στη δουλειά. Δεν προλαβαίνω να φτιάχνω ελληνικό το πρωί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
σωστη ερωτηση αλλα ο φραπε φτιαχνεται πιο γρηγορα απο ολους!αυτος ειναι ο λογος!


Σου χω λυσεις. Καταρχας ο ελληνικος φτιαχνεται γρηγοροτερα και δε χρειαζεται να χτυπιεσαι για να κανεις αφρο, βγαλε παγακια, βαλε παγακια, ψαξε καλαμακι κλπκλπ
Κατα δευτερον εχει βγει φρεντο στην αγορα και φτιαχνεται με την απλη φραπιερα. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι λιγο χτυπημα το γαλα αλλα αν θες ριχνεις εβαπορε και το κανεις φρεντο εσπρεσσο.
Στην υγεια μας, εγω πινω ελληνικο τωρα απογευματινο (ητοι ελαφρυτερο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top