Πίστη και εναλλακτική ιατρική/ εναλλακτικές θεωρίες

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν θες να πετύχεις στο διαλογισμό σταμάτα να σκέφτεσαι! Διαλογισμός είναι το τέλος της σκέψης (και η αρχή της παρατήρησης). Αν καταφέρεις να νεκρώσεις τις σκέψεις σου, βλέπεις καθαρά.
  • Ο Καστανέντα το ονομάζει "σταμάτημα του εσωτερικού διαλόγου"
(Κ.Καστανέντα, "Μια Ξεχωριστή Πραγματικότητα", σ. 265, ISBN: 978-960-03-0201-1)

ΔΟΝ ΧΟΥΑΝ: "....Σκέφτεσαι και μιλάς πάρα πολύ. Πρέπει να σταματήσεις να μιλάς στον εαυτό σου".

Κ.ΚΑΣΤΑΝΕΝΤΑ: "...Τι εννοείς?"

Δ.Χ: "Μιλάς με τον εαυτό σου πάρα πολύ. Δεν είσαι ο μόνος που το κάνει αυτό. Όλοι μας το ίδιο κάνουμε. Συνεχίζουμε μια εσωτερική ομιλία. Σκέψου πάνω σ' αυτό. Όταν είσαι μόνος σου, τι κάνεις?"

Κ.Κ.: "Μιλώ στον εαυτό μου".

Δ.Χ.: "Και για τι πράγμα μιλάς?"

Κ.Κ.: "Δεν ξέρω. Για οτιδήποτε υποθέτω"

Δ.Χ.: "Θα σου πω εγώ για τι πράγμα μιλάμε στον εαυτό μας. Μιλάμε για τον κόσμο μας. Στην πραγματικότητα, διατηρούμε τον κόσμο μας με την εσωτερική μας ομιλία".

Κ.Κ.: " Πως το κάνουμε αυτό?"

Δ.Χ.:" Όταν σταματήσουμε να μιλάμε στον εαυτό μας, ο κόσμος είναι πάντα όπως θα έπρεπε να είναι. Εμείς τον ανανεώνουμε, εμείς του δίνουμε ζωή, εμείς τον διατηρούμε με την εσωτερική μας ομιλία. Και όχι μόνον αυτό, αλλά εκλέγουμε και τους δρόμους μας καθώς μιλάμε στον εαυτό μας. Έτσι, συνεχίζουμε να διαλέγουμε μέχρι τη μέρα που θα πεθάνουμε, επειδή συνεχίζουμε να μιλάμε στον εαυτό μας μέχρι την τελευταία στιγμή".

..."Ο Πολεμιστής το γνωρίζει αυτό και προσπαθεί να σταματήσει αυτή την ομιλία. Αυτό είναι το τελευταίο σημείο που πρέπει να γνωρίζεις εαν θέλεις να ζήσεις σαν πολεμιστής."

Κ.Κ.: "...Πως μπορώ να σταματήσω να μιλώ στον εαυτό μου"?

Δ.Χ.: " ...Πρώτα πρώτα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τ' αφτιά σου για να ξεφορτώσεις λίγο τα μάτια σου. Χρησιμοποιούμε τα μάτια μας για να κρίνουμε τον κόσμο απο τη μέρα που γεννιόμαστε. Μιλάμε στους άλλους και στον εαυτό μας κυρίως για ότι βλέπουμε. Ο πολεμιστής το ξέρει αυτό και ακούει τον κόσμο...ακούει τους ήχους του κόσμου"...

Κ.Κ.: Έβαλα στην μπάντα τις σημειώσεις μου. Ο Δον Χουάν γέλασε και είπε πως δεν εννοούσε πως θάπρεπε να πιέσω τα πράγματα, πως το ν' ακούς τους ήχους του κόσμου ήταν κάτι που έπρεπε να γίνει με κανονικό ρυθμό και με μεγάλη υπομονή.

..." Ο Πολεμιστής γνωρίζει ότι ο κόσμος θ' αλλάξει μόλις σταματήσει να μιλάει στον εαυτό του", είπε, "και πρέπει να είναι προετοιμασμένος γι' αυτό το εκπληκτικό τράνταγμα".

Κ.Κ.:"Τι θέλεις να πεις, Δον Χουάν"?

Δ.Χ.:" Ο κόσμος είναι τέτοιος κι έτσι μόνον γιατί λέμε στον εαυτό μας ότι είναι έτσι. Αν σταματήσουμε να λέμε στον εαυτό μας ότι ο κόσμος είναι έτσι κι έτσι, ο κόσμος θα σταματήσει να είναι έτσι κι έτσι. Αυτή τη στιγμή δε νομίζω πως είσαι έτοιμος γι' αυτό το τρομερό χτύπημα και κατά συνέπεια θα πρέπει ν' αρχίσεις σιγά σιγά να καταστρέφεις τον κόσμο".

Κ.Κ.: " Πραγματικά δε σε καταλαβαίνω"

Δ.Χ.: " Το πρόβλημά σου είναι ότι μπερδεύεις τον κόσμο μ' αυτό που κάνουν οι άνθρωποι. Αλλά και πάλι δεν είσαι ο μόνος που το κάνει αυτό. Το ίδιο κάνουμε όλοι μας. Τα πράγματα που κάνουν οι άνθρωποι είναι οι ασπίδες τους στις δυνάμεις που μας τριγυρίζουν....

...ότι κάνουμε σαν άνθρωποι, μας δίνει άνεση και μας κάνει να νοιώθουμε ασφαλείς....

...ότι κάνουν οι άνθρωποι είναι αλήθεια πολύ σημαντικό, αλλά μόνον σαν ασπίδα.

Δεν μαθαίνουμε ποτέ ότι τα πράγματα που κάνουμε σαν άνθρωποι είναι μόνον ασπίδες και τις αφήνουμε να κυριαρχήσουν και να καταστρέψουν τις ζωές μας.

Θα μπορούσα να πω ότι για το ανθρώπινο γένος, αυτά που κάνουν οι άνθρωποι είναι σπουδαιότερα και σημαντικότερα απο τον ίδιο τον κόσμο..."

  • Ο Άλιστερ Κρόουλι το παρομοίασε με το κενό ανάμεσα σε δύο σκέψεις.
  • Κάποιοι (Βουδιστές κ.α.), το επιτυγχάνουν με τα μάντραμ. ("Μαντρώνουν" τις σκέψεις τους όπως έλεγε χαρακτηριστικά ένας φίλος :hehe:)
  • Οι Χριστιανοί επιτυγχάνουν το ίδιο με το κομποσκοίνι και οι μοναχοί σε ασκητικά κελιά, με ασκήσεις σιωπής.
  • Η Σιωπή, είναι η τέταρτη δύναμη της Σφίγγας, μετά τη Γνώση, τη Θέληση και την Τόλμη.
  • Στην αρχαία Ελλάδα οι πρόγονοί μας δίδασκαν τη Σιγή ως ύψιστη αρετή. [Ο Ιπποκράτης έλεγε «Σιγήν ου μόνον άδιψον, αλλά και άλυπον και ανώδυνον» (Η σιγή όχι μόνο δεν προκαλεί την επιθυμία, αλλά επίσης δεν φέρνει στεναχώριες, πίκρες και πόνους). ][1] [2]
Οι τρόποι που θα επιτύχει κανείς αυτό που περιγράφουν όλοι αυτοί ποικίλουν, και είναι μάλλον πολύ προσωπικοί.

Για να συνδέσω το ποστ μου, με τα ερωτήματα της θεματοθέτριας, είναι απορίας άξιο που οι άνθρωποι έχουμε την τάση να εστιάζουμε πρώτα στις διαφορές και έπειτα (ενδεχομένως και ποτέ) στις ομοιότητες. Οι διάφορες θρησκείες, φιλοσοφίες και εσωτερικές διδασκαλίες, μπορεί να έχουν χιλιάδες διαφορές, έχουν όμως και πολλές ομοιότητες και εκεί για μένα είναι το ζητούμενο. Η Κάρεν Άρμστρονγκ έχει μιλήσει γι' αυτό στο TED.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ρε παιδιά εντάξει έλεος....δεν είμαι φιλόλογος για να γράφω με την τέλεια σύνταξη και να προσέχω την κάθε λεξούλα. Η "νέκρωση της σκέψης", είναι απλά η πρακτική της σιωπής ενός ήσυχου μυαλού (silence of a quiet mind). Λες ο Κρισναμούρτι να αφιέρωσε όλη του τη ζωή για να μας κάνει δούλους;

Συμφωνώ, φίλτατέ μου, αλλά πόσοι άραγε γνωρίζουν τι, για τον Αείμνηστο, πλην εξ ημών:redface:; Γιατί "σιωπή", χωρίς τη σκέψη γεμάτη από "ζωή", το πολύ-πολύ μπορεί να οδηγήσει, σε μία κάποια ατομική "νιρβάνα":redface:...

ΥΓ: Έλεος, πάντως, για την ελαχιστότητά μου, καθότι δεν είχε υποπέσει στην αντίληψή μου, ότι ήταν από γραφτό σου η συγκεκριμένη περικοπή! Προφανώς, σε αντίθετη περίπτωση, θα ήμουν τουλάχιστον πιο περιεκτικός στο σχόλιό μου, αν δεν απέφευγα κιόλας, τη συγκεκριμένη χρήση του:redface:!
Διότι ασπάζομαι και του λόγου μου απόψεις όπως,
  • Ο Καστανέντα το ονομάζει "σταμάτημα του εσωτερικού διαλόγου"

...ότι κάνουμε σαν άνθρωποι, μας δίνει άνεση και μας κάνει να νοιώθουμε ασφαλείς....

...ότι κάνουν οι άνθρωποι είναι αλήθεια πολύ σημαντικό, αλλά μόνον σαν ασπίδα.

Δεν μαθαίνουμε ποτέ ότι τα πράγματα που κάνουμε σαν άνθρωποι είναι μόνον ασπίδες και τις αφήνουμε να κυριαρχήσουν και να καταστρέψουν τις ζωές μας.

Θα μπορούσα να πω ότι για το ανθρώπινο γένος, αυτά που κάνουν οι άνθρωποι είναι σπουδαιότερα και σημαντικότερα απο τον ίδιο τον κόσμο..."




  • Ο Άλιστερ Κρόουλι το παρομοίασε με το κενό ανάμεσα σε δύο σκέψεις.
  • Κάποιοι (Βουδιστές κ.α.), το επιτυγχάνουν με τα μάντραμ. ("Μαντρώνουν" τις σκέψεις τους όπως έλεγε χαρακτηριστικά ένας φίλος :hehe:)
  • Οι Χριστιανοί επιτυγχάνουν το ίδιο με το κομποσκοίνι και οι μοναχοί σε ασκητικά κελιά, με ασκήσεις σιωπής.
  • Η Σιωπή, είναι η τέταρτη δύναμη της Σφίγγας, μετά τη Γνώση, τη Θέληση και την Τόλμη.
  • Στην αρχαία Ελλάδα οι πρόγονοί μας δίδασκαν τη Σιγή ως ύψιστη αρετή. [Ο Ιπποκράτης έλεγε «Σιγήν ου μόνον άδιψον, αλλά και άλυπον και ανώδυνον» (Η σιγή όχι μόνο δεν προκαλεί την επιθυμία, αλλά επίσης δεν φέρνει στεναχώριες, πίκρες και πόνους). ][1] [2]
Οι τρόποι που θα επιτύχει κανείς αυτό που περιγράφουν όλοι αυτοί ποικίλουν, και είναι μάλλον πολύ προσωπικοί.

...
που αναφέρει παραπάνω η καλή μας Ίσι: (οφ τόπικ: πολλά φιλιά και ευχαριστίες! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ρε παιδιά εντάξει έλεος
Κοίταξε αγαπητέ Παραφ. Από τη δική μου πλευρά, φωνάζω έλεος από την αρχή του θρεαδ, όπου η αγαπητή μας Ούτσου
δήλωσε πως πλέον είναι ομοιοπαθητικιά (όπου βέβαια είναι σεβαστό για τον καθέναν να κάνει ό,τι θέλει στο κρεββάτι του, δεν μας αφορά) με αφορά όμως πως εμφανίζεται η φιλολογία, φιλοσοφία και φιλο-φιλία του Εσωτερικά Εσωτερικού θέματος του Εσωτερισμού στην υπεράσπιση. Το καλό με τον Εσωτερικά Εσωτερικό Εσωτερισμό είναι πως εμφανίζεται σαν φάντης μπαστούνι
στην πορεία της συζητησης τόσο διαφορετικών μεταξύ τους θεμάτων,
..από τον πονοκέφαλο και το ντιζάιν εσωτερικού χώρου, εώς την εκκόλαψη του φαιομέλανος αυγού έχιδνας,
που είτε όλα αυτά τα ζητήματα είναι Εσωτερικά με την δική τους βαρύνουσα σημαντική, είτε ο Εσωτερικισμός
είναι σαν την κόκα-κόλα: πάει με όλα! Θα μου πείς εσύ "μα και η τοποθέτησή σου είναι Εσωτεριστική κλπ κλπ" και θα σου πω
ναι, μα ήδη έχω γράψει πολλά σε αυτή την απάντηση και ξέχασα σε τι ακριβώς απαντούσα. Δεν πειράζει :confused:







--------------------------------------------------------------

Ο Καστανέντα το ονομάζει "σταμάτημα του εσωτερικού διαλόγου"


Εγώ πάντως δεν μπορώ να σταματήσω τον διάλογο με τον εαυτό μου, μου προσφέρει έξυπνες συζητησεις :P

Κακία:
Κατά τα άλλα, εάν ο Καστανέντα κατάλαβε από τις διδαχές του Χουάν πως σκοπός της ζωής είναι να βγάζεις λεφτά και να γεράσεις με τρείς γυναίκες απαχθείσες ως προσωπικούς σκλάβους, τότε
πάω πάσοκ.

Υγ. Μην με παρεξηγείς Ισι, δεν ήπια καφέ το πρωί. Χάλασε η καφετέρια :mad:
Προσπάθησα να την επισκευάσω με Ολιστικές Μεθόδους και διοχετεύοντας θετική ενέργεια μέσω των τσάκραζ μου.
Μα δεν γλιτώνω τα 30 ευρά της επισκευής :mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Το καλό με τον Εσωτερικά Εσωτερικό Εσωτερισμό είναι πως εμφανίζεται σαν φάντης μπαστούνι
στην πορεία της συζητησης τόσο διαφορετικών μεταξύ τους θεμάτων,
..από τον πονοκέφαλο και το ντιζάιν εσωτερικού χώρου, εώς την εκκόλαψη του φαιομέλανος αυγού έχιδνας,
που είτε όλα αυτά τα ζητήματα είναι Εσωτερικά με την δική τους βαρύνουσα σημαντική, είτε ο Εσωτερικισμός
είναι σαν την κόκα-κόλα: πάει με όλα!

:lol: Είσαι ωραίος! Η δική μου "εσωτεριστική εσώτερη" παρέμβαση εσωτερισμού ξεκίνησε από την χαλαρουίτα του κρυσταλλομασάζ! :panwkatw: Έχουμε καταφέρει να μετατρέψουμε ένα κόσμο σοφίας σε ροζ μπαλέτο. Οπότε αντί να ξοδεύουμε τα λίγα πια :( διαθέσιμα λεφτάκια μας σε ρείκι, παπαρίκι ας διαβάσουμε κανένα βιβλίο - ή αυτά τα πολύ ωραία ποστ της Ίσι! :)

Εγώ πάντως δεν μπορώ να σταματήσω τον διάλογο με τον εαυτό μου, μου προσφέρει έξυπνες συζητησεις :P
Ούτε εγώ, αυτό το κάνω από μικρό παιδί. :( Η σκέψη είναι αναγκαία για την καλλιέργια της Γνώσης. Δυστυχώς από το τετράπτυχο της Σφίγγας: Γνώση, Θέληση, Τόλμη, Σιωπή....είμαι ακόμα στην αρχή! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Υγ. Μην με παρεξηγείς Ισι, δεν ήπια καφέ το πρωί. Χάλασε η καφετέρια :mad:
Δεν σε παρεξηγώ babe! Αφού ξέρεις ότι σ' έχω αδυναμία. :inlove: (πρόσεξες πόσο καλά προσαρμόστηκα στην νέα μου πόλη; :pfff:)
Για όποιον έχει κάτι να πει, πάντα κάποιοι άλλοι θα βγάλουν βρώμα... Να για σένα ας πούμε λένε πως είσαι τρολ... :whistle:
τσκ, τσκ, τσκ...:D

(sorry για το off-topic)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Not on the same page. Προσπαθώ να διορθώσω την ξερολίαση μου, δοκίμασε το κι εσύ ίσως δώσει κάτι πιο γόνιμο σε μια τέτοια συζήτηση.

ναι ξερω και να εχω "ανοιχτο μυαλο".

βασικη διαφορα: εγω δεν τα ξερω ολα, αλλα εχω την ικανοτητα να μαθαινω. Και αν δοκιμασεις να ανοιξεις ενα απο εκεινα τα πραγματα που φτιαχνονται απο πολτο ξυλου και μελανι θα δεις οτι τα "φαρμακα" που σου δινουν στην ομοιοπαθητικη ειναι σκετο νερο η ζαχαρη.

θες να το στο κανω πιο απλα?

αρχη της ομοιοπαθητικης τα ομοια γιατρευουν τα ομοια (για παραδειγμα για αυπνια θα σου δωσουν καφεινη). Τα "φαρμακα" κατασκευαζονται με διαλυση, δηλαδη βαζουν ας πουμε μεσα σε νερο μια πολυ μικρη ποσοτητα της ουσιας που θα προκαλουσε το συμπτωμα που εχεις ωστε το σωμα σου να θεραπευσει τον εαυτο του.

ποσο λιγο? θα σου πω ποσο λιγο, η διαδικασια ειναι οτι βαζουν ενα μερος της ουσιας σε δεκα μερη νερο (διαλυμα 1:10), μετα βαζουν 1 μερος αυτου του διαλυματος σε δεκα μερη νερο (1:100) αυτο το ονοματιζουν 2Χ...Επισις λενε οτι οσο πιο αραιο ειναι το "φαρμακο" τοσο πιο δραστικο ειναι. Συνηθως τα ομοιοπαθητικα φαρμακα ειναι 60Χ δηλαδη ενα μερος της αρχικης ουσιας σε 10^60 μερη νερο. Παρεπιπτοντως επειδη υποτιθεται οτι καθε φορα βαζουν καινουριο νερο (η ζαχαρη) και οχι παλιο για να φτιαξεις ενα φαρμακο το νερο που θα χρησημοποιησεις θα πρεπει να ειναι δεκα δισεκατομυρια φορες η μαζα της γης...

ο αβογκαντρο παντος μας λεει οτι ενα διαλυμα οποιασδηποτε συγκεντροσης περα απο το 10^23 δεν περιεχει ΚΑΘΟΛΟΥ απο την ουσια που διαλυει μεσα, συνεπως τα ομοιοπαθητικα φαρμακα ειναι ΣΚΕΤΟ ΝΕΡΟ και ΣΚΕΤΗ ζαχαρη.

αν δεν με πιστευεις διαβασε την γουκιπιντια η τεσπα το αυθεντικο κειμενο του χανεμαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και μετά από τη σύντομη περίληψη του epote από όσα έχει ήδη πει εδώ: Είναι απάτη η ομοιοπαθητική; παρακαλώ να επιστρέψουμε στο θέμα μας που είναι: Πίστη και εναλλακτική ιατρική: έρχονται σε αντίθεση αυτά τα δύο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top