Ανατροφή παιδιών και ομοφυλοφιλία. Σχετίζονται;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αυτό όμως πολύ λίγο με ενδιαφέρει. Είτε γεννιέται ο άλλος είτε γίνεται οτιδήποτε, θεωρώ χρέος μου να σεβαστώ την ελευθερία του να αποφασίζει ο ίδιος τι είναι αυτό που πραγματικά θέλει να κάνει στην ζωή του

Απαντάω ξεχωριστά σ'αυτο γιατί αποτελεί ξεχωριστή ενότητα. Η ελευθερία μας τελειώνει εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα των αλλων. Όσοι έχουν παιδιά θα ξέρουν πόσο επίπονο ειναι να τα μεγαλώσεις. Πόσο κόπο, αγωνία και αγώνα χρειάζεται όπως και αφοσίωση τοσο στα παιδια όσο και στη σχέση με τον/τη συντροφο του αλλου φυλου. Πανω σε ποιές αξίες θα επενδύσει κάπόιος όλο αυτο το κόπο χρόνο και υπομονή όταν απέναντί του η γκέυ κουλτούρα υποστηρίζει ότι


  • το σέξ είναι για διασκεδαση
  • ο γάμος είναι για να μήν φανούμε κατώτεροι απο τους στρέιτ
  • τα παιδιά τα φτιάχνουμε με τεχντητές μήτρες αμα λάχει η τα υιοθετούμε χωρίς φυσικά να τα ρωτήσουμε αν θελουν γκέυ οικογένεια και
  • τι θα γίνουν αυτά τα παιδιά μεγαλώνοντας, δεν έχουμε καμία ευθύνη

Φυσικά έτσι κάνεις και δέκα γάμους και δέκα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Για να καταλάβω... Από την μία το πιστεύεις πως όντως:
Η σεξουαλική ζωή είναι προσωπίκή υπόθεση.
Αλλά από την άλλη πιστεύεις πως η ελευθερία του να επιλέξει κάποιος την σεξουαλική του ταυτότητα, με κάποιον τρόπο δεσμεύει την δική σου ελευθερία ως γονιού;
Η ελευθερία μας τελειώνει εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα των αλλων. Όσοι έχουν παιδιά θα ξέρουν πόσο επίπονο ειναι να τα μεγαλώσεις. Πόσο κόπο, αγωνία και αγώνα χρειάζεται όπως και αφοσίωση τοσο στα παιδια όσο και στη σχέση με τον/τη συντροφο του αλλου φυλου.

Και το να κατηγορείς την "γκέυ κουλτούρα" για τα ακόλουθα:
  • το σέξ είναι για διασκεδαση
  • ο γάμος είναι για να μήν φανούμε κατώτεροι απο τους στρέιτ
  • τα παιδιά τα φτιάχνουμε με τεχντητές μήτρες αμα λάχει η τα υιοθετούμε χωρίς φυσικά να τα ρωτήσουμε αν θελουν γκέυ οικογένεια και
  • τι θα γίνουν αυτά τα παιδιά μεγαλώνοντας, δεν έχουμε καμία ευθύνη
Δεν είναι καθόλου υπεραπλούστευση και τσουβάλιασμα.

Δεν νομίζεις πως τα φουσκώνεις υπερβολικά τα πράγματα; Αν είναι δυνατόν για όλα αυτά που εσύ θεωρείς ως καταστροφή της κοινωνίας να σου φταίνε οι γκέι. Μήπως απλά προσπαθείς να δημιουργήσεις και να προσωποποιήσεις έναν εχθρό για να ξέρεις τι πολεμάς;

Το ότι το σεξ είναι διασκέδαση δεν ξέρω αν πράγματι είναι η διαδεδομένη αντίληψη στις μέρες μας γιατί φαίνεται πως έχω διαφορετικές εμπειρίες από τις κοινωνικές συναναστροφές μου. Αλλά ακόμη και αν είναι τι σε κάνει να πιστεύεις πως η γκέι κουλτούρα είναι ο θιασωτής τέτοιων ιδεών; Εκτός αν πιστεύεις πως μόνο οι γκέι που έχεις υπόψην σου έχουν τέτοιες αντιλήψεις για την σεξουαλική ζωή και όχι οι ετεροφυλόφιλοι.

Περί γάμου: δεν είναι γάμος (με τη θρησκευτική έννοια), αλλά νομική κατοχύρωση δύο ατόμων που θέλουν να έχουν τα ίδια νομικά δικαιώματα και φορολογικές διευκολύνσεις με όλους τους άλλους που αποφασίζουν να μοιραστουν το υπόλοιπο της ζωής τους. Οπότε ναι, είναι θέμα ισότητας.

Συγνώμη, το πρόβλημα με τις τεχνητές μήτρες δεν το καταλαβαίνω. Αν μία γυναίκα δεν μπορεί να κάνει παιδιά που είναι το πρόβλημα να βοηθηθεί από την επιστήμη; Γιατί αυτό είναι καταστροφικό για την κοινωνία του μέλλοντος κατά την άποψή σου; Στα περί υιοθεσίας, σόρυ αλλά τι επιχείρημα είναι αυτό; Γιατί, τα παιδάκια που τα υιοθετούν τα ρωτάνε αν θέλουν να ζήσουν με την οικογένεια στην οποία τα δίνουν; Εκτός αν θεωρείς πως όποιος έλκεται από το αντίθετο φύλο αυτόματα είναι και κατάλληλος για γονιός. Κ αυτό το λέω από προσωπική μου εμπειρία από τουλάχιστον 2 ζευγάρια που έχουν υιοθετήσει παιδάκια οι οποίοι είναι κάκιστοι γονείς κατά τη γνώμη μου που υιοθέτησαν (ουσιαστικά "αγόρασαν") το παιδί όχι γιατί ήθελαν να γίνουν γονείς, αλλά απλά για τα μάτια του κόσμου ("κοιτάξτε τι καλοί που είμαστε, υιοθετούμε φτωχά παιδάκια από το πρώην ανατολικό μπλοκ"). Σταματώ εδώ σε αυτό το θέμα, αν και έχω αρκετά αντεπιχειρήματα στην κατοστροφολογία περί της υιοθεσίας από ομοφυλόφιλους, λέγοντας πως επί της ουσίας κ εγώ πιστεύω πως ένα παιδάκι που θα μεγαλώσει στην σημερινή κοινωνία σε μια ομοφυλόφιλη οικογένεια θα αντιμετωπίσει περισσότερα προβλήματα στη ζωή του, ερχόμενο αντιμέτωπο με μια σκληρή κοινωνία που δεν θα μπορεί να το αποδεχτεί. Αλλά δυστυχώς κάθε αρχή και δύσκολη. Παρόμοια προβλήματα αντιμετώπιζαν πάντοτε οι κοινωνίες όταν ο θεσμός της οικογένειας άλλαζε μορφή σταδιακά τα τελευταία 100-150 χρόνια.

Τέλος, το περί ευθύνης δεν το κατάλαβα. Το πιστεύεις πραγματικά πως η "γκέι κουλτούρα" προσπαθεί να περάσει το μήνυμα πως ως γονείς δεν έχουν καμμιά ευθύνη για τα παιδιά τους; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σιγά σιγά. Δες την οικογένεια σαν ενα αυτοκίνητο. Δες το μεγάλωμα ενός ή πολλών παιδιών σαν ένα προορισμό. Δες σαν καύσιμο, στη διαδρομή αυτή, την πίστη σε ορισμενες αξίες. Το να πηγαίνεις το δικό σου ταξίδι άσκοπα, με ενα ποδηλατο περα δώθε, είναι δικαίωμα σου. Το να μου πάρεις τη βενζίνη ώστε να μήν μπορω εγώ να πάω εκει που θέλω, δεν είναι δικαίωμα σου.

Αν μου αρπάξεις με τα ψεματα τις αξίες μου, τις διαστρεβλωσεις , τις γελοιοποιήσεις και τις απομυθοποιησεις, τότε μου στερείς την πίστη με την οποία θα πολεμήσω τις αντιξοότητες. Κι εκεί τελειώνουν τα δικαιώματα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
OK. Δεν καταλαβα τι εννοείς, οπότε πάω πάσο, ελπίζοντας κάποιος που κατάλαβε την επιχειρηματολογία σου να είναι σε θέση να σου απαντήσει και να μπω και εγώ στο νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
«Πιστεύουμε ότι η αλληλεπίδραση πολλών γονιδίων με τους παράγοντες του περιβάλλοντος ευθύνεται για τις σεξουαλικές μας επιλογές».

Απο αυτο αληθεια τι καταλαβαινετε?
Ειναι δυνατον δλδ να μην εχει καποιος την προδιαθεση και λογω περιβαλλοντος ξαφνικα να αρχισει να αρεσκεται σε ατομα του ιδιου φυλου?!
Και εννοειται πως η εκδηλωση της ομοφυλοφιλιας εξαρταται αμεσα απο το περιβαλλον..

Ενιγουει μια παρενθεση ηταν....
Αναρωτιεμαι μονο τι εκαναν η δικοι μας γονεις και καποιοι απο εμας ειναι στρειτ και καποιοι αλλοι οχι....πφφφφφ.....Δηλαδη τι παραπανω πρεπει να κανει κανεις απο το να μεγαλωσει ενα κοριτσι σαν κοριτσι και ενα αγορι σαν αγορι?!
Δηλαδη εγω στη δευτερα δημοτικου στα 6 1/2 μου, που ερωτευτηκα το Λευτερακη ειχε να κανει με τι..?! Και ο Σταματης, συμμαθητης μου, που φαινοταν(απο τοτε) οτι δεν εδειχνε το παραμικρο ενδιαφερον για τα κοριτσακια ειχε να κανει με τι...?!
Τελος παντων...παραληρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
@Μονάχος, σαν επαγγελματίας ψυχολόγος πραγματικά περίμενα ότι θα σου ήταν προφανές. Οι ιδέες είναι η κινητήρια δύναμη της δράσης. Αν δεν θέλουμε κάτι, και στο βαθμό που δεν το θέλουμε, δεν προσπαθούμε γι'αυτό.

Πως θα επιμεινεις στην σχεση σου με μία γυναίκα σημερα όταν η γύρω σου κουλτούρα δειχνει τις επιλογές σου λάθος; Διαλεξες συντροφο απο το αντιθετο φύλο; Λάθος, τα δυο φυλα έχουν τρελαθει σήμερα, γίνε γκέυ. Γίνεσαι λοιπόν γκέυ κι έλυσες, ας πούμε, αυτό το πρόβλημα. Με τα παιδιά; Αντε τυχερός είσαι, έχουν αγωνιστεί αλλοι γκέυ για σένα και μπορείς σήμερα να υιοθετήσεις ή να φτιάξεις ενα, σ'ενα μηχάνημα. Κι έπειτα;

Παραμένει αναπάντητο το ερώτημα, ΓΙΑΤΙ να κάνεις παιδιά; Η κύρια ιδέα που σου δίνει δύναμη για να τα μεγαλώσεις. Πριν ήταν η διαιώνιση του είδους, ο καρπός ενός έρωτα, το ένσικτο. Τώρα; Ακόμη και με τεχνητά μέσα δυο γκέυ, τον έρωτα τους στα μάτια ενός παιδιού δεν θα τον δουνε ποτέ. Το ωάριο ή το σπέρμα θα προέρχεται απο κάποιον/αν άλλο/η. Ποσο κινητρο απομένει; Ελάχιστο. Ομως πές εντάξει, αυτή η γενιά γκέυ έχει το κίνητρο να αποδείξει ότι και εμείς μπορούμε. Να κάνουμε οικογένειες, να κάνουμε παιδιά, έστω και με το στανιό.Ετσι ίσως τα φροντισουν λιγάκι αυτά τα καημένα τα παιδιά. Η επόμενη που δεν θα έχει ουτε αυτό;

Εκτός δηλαδή απο τη διαιώνηση του έρωτα τους που έτσι κι αλλιώς δεν θα γίνει, πάει και η διαιώνιση εν γένει. Οπότε δεν είναι τόσο απλοικό όσο το παρουσιάζεις και ότι οι ελευθερίες των γκέυ ταχα δεν επιρρεάζουν τις δικές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
OK. Δεν καταλαβα τι εννοείς, οπότε πάω πάσο, ελπίζοντας κάποιος που κατάλαβε την επιχειρηματολογία σου να είναι σε θέση να σου απαντήσει και να μπω και εγώ στο νόημα.
Monaxos....η λογική και αυτό του είδους το σκεπτικό είναι πολύ απλό..Λοιπόν......ο μοναδικός ο πρωταρχικός ο σημαντικότερος λόγος και σκοπός που έχουμε ως έθνος(αλλά και ως ανθρώπινο είδος) είναι να τεκνοποιούμε...τίποτε άλλο...και όλοι οι άλλοι είναι παιδιά κατώτερου θεού και εμπόδιο στο έργο της τεκνοποίησης.....α!! και της σωστής ανατροφής των παιδιών μας.
Τι να πω?είμαστε στο 2008 και η ιστορία επαναλαμβάνετε ξανά και ξανά..λυπάμαι που ακόμα βάζουμε μπροστά από όλα τις φοβίες μας...και που μερικοί προτιμούν να βρίσκονται σε μια πεισματική άρνηση από το να κατανοήσουν και να επικοινωνήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δηλαδη τι παραπανω πρεπει να κανει κανεις απο το να μεγαλωσει ενα κοριτσι σαν κοριτσι και ενα αγορι σαν αγορι?!
Αν εσύ νομίζεις ότι πας στην Πάτρα σύμφωνα με το νέο χάρτη, εμ δεν είναι η Πατρα εκεί που την εδειχνε ο χάρτης του μπαμπα και της μαμάς σου. Τοτε μας μεγάλωναν σαν αγοράκια και κοριτσάκια ναι. Ομως τότε, αν βλέπαμε κάποιους γκέυ να φιλιούνται στο δρόμο οι γονείς μας δεν μας έλεγαν κοίτα τους πως αγαπιούνται, τους έλεγαν ανώμαλους.
Δηλαδη εγω στη δευτερα δημοτικου στα 6 1/2 μου, που ερωτευτηκα το Λευτερακη ειχε να κανει με τι..?! Και ο Σταματης, συμμαθητης μου, που φαινοταν(απο τοτε) οτι δεν εδειχνε το παραμικρο ενδιαφερον για τα κοριτσακια ειχε να κανει με τι...?!

Αποκλείεται παντως να έφταιγε αν ο Σταμάτης είχε για μανα μια καταθλιπτική αρνητική σκύλα που τον απέρριπτε διαρκώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.

Απο αυτο αληθεια τι καταλαβαινετε?
Ειναι δυνατον δλδ να μην εχει καποιος την προδιαθεση και λογω περιβαλλοντος ξαφνικα να αρχισει να αρεσκεται σε ατομα του ιδιου φυλου?!
Και εννοειται πως η εκδηλωση της ομοφυλοφιλιας εξαρταται αμεσα απο το περιβαλλον..

Ενιγουει μια παρενθεση ηταν....
Αναρωτιεμαι μονο τι εκαναν η δικοι μας γονεις και καποιοι απο εμας ειναι στρειτ και καποιοι αλλοι οχι....πφφφφφ.....Δηλαδη τι παραπανω πρεπει να κανει κανεις απο το να μεγαλωσει ενα κοριτσι σαν κοριτσι και ενα αγορι σαν αγορι?!
Δηλαδη εγω στη δευτερα δημοτικου στα 6 1/2 μου, που ερωτευτηκα το Λευτερακη ειχε να κανει με τι..?! Και ο Σταματης, συμμαθητης μου, που φαινοταν(απο τοτε) οτι δεν εδειχνε το παραμικρο ενδιαφερον για τα κοριτσακια ειχε να κανει με τι...?!
Τελος παντων...παραληρω...
Προσωπικά εγώ πιστεύω πως είναι η προδιάθεση είναι γενετική μεν αλλά σχετίζεται και με εξωτερικούς παράγοντες οι οποίοι δεν μπορούν να περιγραφούν. Για να το αναλύσω λίγο καλύτερα, ο άνθρωπος όσο μεγαλώνει αντιλαμβάνεται με το μοναδικό του τρόπο τα πράγματα (πες γούστο στο φαγητό, συμπάθεια πχ σε κάποιο χρώμα, σε κάποιο σχήμα κτλ). Ο τρόπος αντίληψης των πραγμάτων σε τέτοιο επίπεδο είναι κωδικοποιημένος και συνεπώς είναι πολύ δύσκολο ως αδύνατον (imo) να κατανοηθεί.

Δλδ, όπως ένας γονιός δεν μπορεί να καθορίσει πχ ποιο θα είναι το αγαπημένο χρώμα του παιδιού του, δε μπορεί να καθορίσει και τον σεξουαλικό του προσανατολισμό. Η βιολογική προδιάθεση δίνει απλά φορά και το άτομο συνδυάζει τα μηνύματα του περιβάλλοντος, στα μέτρα αυτής της φοράς.
(χμμ πάλι κατέληξα ότι η προδιάθεση είναι βιολογική; :hmm::hmm::P )

Εδώ μπορείτε να δείτε ένα πολύ ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το δύσκολο κομμάτι να κατανοήσουμε ότι μέσα σε κάθε κοινωνία υπάρχουν δυνάμεις "προοδευτικές" που πάντα βρίσκουν πρόσφορο έδαφος να προωθήσουν τις ιδέες τους. Πόσο μάλλον μέσα σε μια κοινωνία που το να σκεφτεί κανείς να κάνει οικογένεια μοιάζει σε δυσκολία σα να θέλει να δημιουργήσει και να διευθύνει πολυεθνική εταιρεία.

Πόσο πιο πρόσφορο είναι το έδαφος λοιπόν να πείσεις κάποιον πως είναι πολύ φυσιολογικό να παντρευτείς έναν άνδρα. Γλυτώνεις από πολλούς "μπελάδες"... Και αυτή η καραμέλα με τον πουριτανισμό και την οπισθοδρόμηση...ώχου πια! Έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν εσύ νομίζεις ότι πας στην Πάτρα σύμφωνα με το νέο χάρτη, εμ δεν είναι η Πατρα εκεί που την εδειχνε ο χάρτης του μπαμπα και της μαμάς σου. Τοτε μας μεγάλωναν σαν αγοράκια και κοριτσάκια ναι. Ομως τότε, αν βλέπαμε κάποιους γκέυ να φιλιούνται στο δρόμο οι γονείς μας δεν μας έλεγαν κοίτα τους πως αγαπιούνται, τους έλεγαν ανώμαλους.

Αχ παναια μου...Δεν μπορω ειλικρινα να συζητησω με τετοιου ειδους επιχειρηματα...Ειλικρινα...


Αποκλείεται παντως να έφταιγε αν ο Σταμάτης είχε για μανα μια καταθλιπτική αρνητική σκύλα που τον απέρριπτε διαρκώς.

Σε πληροφορω οτι ειναι απο τις καλυτερες οικογενειες...και μαλιστα ο Σταματης ενας θειος και ανερχομενος δικηγορος , οπως και οι γονεις του...

Πφφ...νιπτω τας χειρας μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Πόσο πιο πρόσφορο είναι το έδαφος λοιπόν να πείσεις κάποιον πως είναι πολύ φυσιολογικό να παντρευτείς έναν άνδρα. Γλυτώνεις από πολλούς "μπελάδες"... Και αυτή η καραμέλα με τον πουριτανισμό και την οπισθοδρόμηση...ώχου πια! Έλεος...
Όρισε ποτέ η φύση το γάμο; :confused::confused:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σε πληροφορω οτι ειναι απο τις καλυτερες οικογενειες...και μαλιστα ο Σταματης ενας θειος και ανερχομενος δικηγορος , οπως και οι γονεις του...Πφφ...νιπτω τας χειρας μου....

Πφφ "οι καλύτερες οικογένειες". Αυτο παλι με τί κρητήρια βγήκε; Που εκαναν το Σταμάτη γκέυ; Εκτός πια και άν ο Σταμάτης ήταν απο αυτές τις λίγες περιπτώσεις όπου οι γυναικειες ορμόνες σαφέστατα υπερτερούσαν σ'εκείνον. Ομως εξ αρχής στο θέμα κανείς δεν κατηγόρησε αυτές τις περιπτώσεις ουτε τους γονείς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Πφφ "οι καλύτερες οικογένειες". Αυτο παλι με τί κρητήρια βγήκε; Που εκαναν το Σταμάτη γκέυ; Εκτός πια και άν ο Σταμάτης ήταν απο αυτές τις λίγες περιπτώσεις όπου οι γυναικειες ορμόνες σαφέστατα υπερτερούσαν σ'εκείνον. Ομως εξ αρχής στο θέμα κανείς δεν κατηγόρησε αυτές τις περιπτώσεις ουτε τους γονείς τους.
Η ομοφυλοφιλία (είτε στον άντρα είτε στη γυναίκα) δε συνδέεται απόλυτα με την παθητικότητα πχ της γυναίκας για γκει άντρα και την ενεργητικότητα για γκει γυναίκα. :)
Δηλαδή αν του Σταμάτη σήμερα του αρέσει να ενεργεί στο κρεβάτι, δεν υπερτερούσαν οι γυναικείες ορμόνες ενώ αν του αρέσει να "υποτάσσεται", υπερτερούσαν;
Έχεις κατανοήσει σε βάθος την ομοφυλοφιλία ε;



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Έχεις κατανοήσει σε βάθος την ομοφυλοφιλία ε; -petros

Η αλήθεια ειναι ότι πάντα μου φαινόταν ακατανόητη. Μόνο για τους θηλυπρεπείς άντρες και τις ανδροπρεπείς γυναίκες μπορούσα να την καταλάβω. Όσο για τους μονιμα ενεργητικους, κι αυτοήυς κάποτε τους έλεγαν αλλιώς. Αυτούς κι αν θα πρέπει να προσεξουν τα αγοράκια όλων βγαίνοντας στην όμορφη μοντέρνα "ανοιχτόμυαλη" κοινωνία μας. Παντως είπε κατι ο Μοναχος στο οποίο συμφωνώ σπόλυτα. Η κοινωνία πρέπει να αλλαξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
@Μονάχος, σαν επαγγελματίας ψυχολόγος πραγματικά περίμενα ότι θα σου ήταν προφανές.
Και εγώ πραγματικά λυπάμαι που δεν ανταποκρίνομαι στις προσδοκίες σου, αλλά επέτρεψέ μου να παρατηρήσω πως ο λόγος που δεν κατάλαβα τι εννοείς είναι ο ποιητικός τρόπος εκφρασής σου στο προηγούμενο post.

Πως θα επιμεινεις στην σχεση σου με μία γυναίκα σημερα όταν η γύρω σου κουλτούρα δειχνει τις επιλογές σου λάθος; Διαλεξες συντροφο απο το αντιθετο φύλο; Λάθος, τα δυο φυλα έχουν τρελαθει σήμερα, γίνε γκέυ. Γίνεσαι λοιπόν γκέυ κι έλυσες, ας πούμε, αυτό το πρόβλημα. Με τα παιδιά; Αντε τυχερός είσαι, έχουν αγωνιστεί αλλοι γκέυ για σένα και μπορείς σήμερα να υιοθετήσεις ή να φτιάξεις ενα, σ'ενα μηχάνημα. Κι έπειτα;
Buggs σε ξαραρωτώ: μήπως τα παραφουσκώνεις; Έτσι όπως περιγράφεις τα πράγματα είναι λες και νιώθεις πως βρίσκεσαι σε μια κοινωνία στην οποία το να είσαι ετεροφυλόφιλος είναι ανώμαλο! Για όνομα του Θεού δηλαδή! Πραγματικά αναρωτιέμαι αν πράγματι πιστεύεις τα όσα γράφεις ή αν απλά συνεχίζεις να επιμένεις στην κατοστροφολογία σου περί κοινωνικού ξεπεσμού λόγω των των ομοφυλόφιλων μόνο και μόνο από πείσμα.

Παραμένει αναπάντητο το ερώτημα, ΓΙΑΤΙ να κάνεις παιδιά; Η κύρια ιδέα που σου δίνει δύναμη για να τα μεγαλώσεις. Πριν ήταν η διαιώνιση του είδους, ο καρπός ενός έρωτα, το ένσικτο. Τώρα;
Ανέκαθεν νομίζω ο λόγος ήταν και θα συνεχίσει να είναι η αγάπη για την ζωή :)

Ακόμη και με τεχνητά μέσα δυο γκέυ, τον έρωτα τους στα μάτια ενός παιδιού δεν θα τον δουνε ποτέ.Το ωάριο ή το σπέρμα θα προέρχεται απο κάποιον/αν άλλο/η.
Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τους γονείς υιοθέτησαν ή αυτούς που δεν μπορούσαν να κάνουν παιδί και κάνανε τεχνητή γονιμοποίηση με ξένα ωάρια ή σπερματοζωάρια, αλλά παρόλα αυτά με κόπο και αγάπη μεγάλωσαν το παιδί τους όχι μόνο και μόνο γιατί είναι το γενετικό τους υλικό, αλλά από αυτό που ανέφερα και πιο πάνω: απλά από αγάπη. Δεν ξέρω τι σημαίνει οικογένεια και αγάπη για εσένα προσωπικά, αλλά για εμένα είναι κάτι παραπάνω από δεσμούς αίμματος (οι οποίοι δεν είναι πάντοτε παρόντες). Και για να χρησιμοποιήσω τα λόγια σου, σαν γονιός πραγματικά θα περίμενα πως θα σου ήταν προφανές.

Ποσο κινητρο απομένει; Ελάχιστο. Ομως πές εντάξει, αυτή η γενιά γκέυ έχει το κίνητρο να αποδείξει ότι και εμείς μπορούμε.
Αν θα είχες την καλοσύνη θα μπορούσες να δώσεις έναν ορισμό στην "γενιά των γκέι" ή στην "κουλτούρα των γκέι" που βλέπεις γύρω σου; Γιατί καλές οι ταμπέλες, αλλά καλά είναι να ξέρουμε και τι σηματοδοτούνε. Μιλάς για τους ομοφυλόφιλους αποκλειστικά; Μιλας για όλους όσους υποστηρίζουν τα δικαιώματά τους; Ή μήπως για όσους είναι έτοιμοι απλά να ανεχτούν το διαφορετικό χωρίς να το ενστερνίζονται 100%;

Να κάνουμε οικογένειες, να κάνουμε παιδιά, έστω και με το στανιό.Ετσι ίσως τα φροντισουν λιγάκι αυτά τα καημένα τα παιδιά. Η επόμενη που δεν θα έχει ουτε αυτό;
Στανιό = με το ζόρι, έτσι; Ποιος μίλησε για οικογένειες που δεν θέλουν να κάνουν παιδί και όμως κάνουν;;; Αυτό κατά τη γνώμη σου ισχύει για τους ομοφυλόφιλους περισσότερο ή για τους ετεροφυλόφιλους; Ποιος από τους δύο γίνεται γονιός και οικογενειάρχης χωρίς να το θέλει (= με το στανιό);

Εκτός δηλαδή απο τη διαιώνηση του έρωτα τους που έτσι κι αλλιώς δεν θα γίνει, πάει και η διαιώνιση εν γένει. Οπότε δεν είναι τόσο απλοικό όσο το παρουσιάζεις και ότι οι ελευθερίες των γκέυ ταχα δεν επιρρεάζουν τις δικές μου.

Μάλιστα... Εγώ υπεραπλουστεύω ενώ η κατοστροφολογία εξάγεται με κάποιο μαγικό τρόπο απολύτως λογικά. Ωραια. Για να πιάσουμε και πάλι τα πράγματα από την αρχή. Buggs, λες πως με το να δωθούν περισσότερες ελευθερίες στους ομοφυλόφιλους αυτό με κάποιο τρόπο θα αλλάξει τις δομές της κοινωνίας, κάτι στο οποίο συμφωνώ. Φοβάσαι όμως πως οι αλλαγές αυτές όμως θα φθείρουν την κοινωνία και εν τέλει θα... σταματήσουν την διαιώνιση του είδους(!), κάτι το οποίο είναι ένα τεράστιο λογικό άλμα.

Και εδώ θα ξαναφέρω ένα αγαπημένο μου παράδειγμα από τον φόβο αλλαγής των κοινωνικών δομών κ ιδιαίτερα της οικογένειας το οποίο με αγγίζει προσωπικά. Κάποτε λέγανε πως είναι λάθος να υπάρχουν διαζύγια και ήταν τρομερά δύσκολο για μία μητέρα να μεγαλώνει μόνη της τα παιδιά της, τη στιγμή που η επιλογή της να χωρίσει ήταν τόσο κατακριτέτα. Κάποτε οι καταστροφολόγοι λέγανε πως πάει, διαλύθηκε η οικογένεια από τη στιγμή που δόθηκαν τόσες ελευθερίες στις γυναίκες και πλέον μπορούν (σχετικά) πιο εύκολα να πάρουν διαζύγιο. Θεωρούσαν πως όλες οι γυναίκες θα πάρουν τα παιδιά τους και θα φύγουν από τα σπίτια τους. Πιστεύανε πως ένα παιδί χωρισμένων γονιών ήταν το "καημένο", το "καμμένο χαρτί" της κοινωνίας, ένα παιδί που δεν θα καταφέρει να επιζήσει και θα δημιουργήσει μια εκ νέου κακή οικογένεια. Χρειάστηκαν πολλά σκληρά καρύδια να πάρουν την απόφαση και να μουτζώσουν την κοινωνία κ να κάνουν αυτό που ήξεραν με αγάπη: να μεγαλώσουν τα παιδιά σε ένα περιβάλλον στοργής και ασφάλειας. Και εν τέλει, σήμερα βλέπουμε πως τα παιδιά αυτά ούτε είναι καταδικασμένα από τη στιγμή που θα χωρίσουν οι γονείς τους, ούτε είναι κάποια μικρόβια που ροκανίζουν τα θεμέλια της κοινωνίας. Το ζουμί της ιστορίας; Κάθε τι το νέο που ταράζει τις κοινωνικές ισοροπίες ανέκαθεν έφερνε τον φόβο για το αύριο και γινόταν αφρομή για καταστροφικά σενάρια. Κατά την άποψή μου ένα ακόμη τέτοιο σενάριο είναι και αυτό της... μη διαιώνισης γιατί θα αποδεχτούμε πως ναι, πράγματι ο διπλανός μου κάνει στο κρεβάτι του κάτι διαφορετικό από εμένα.

Το θέμα αυτό είναι καθαρά προσωπικό και δεν μπορώ σε καμμία περίπτωση να αποδεχτώ πως το πως και με ποιον κάνει έρωτα κάποιος μπορεί να καταπατά κάποιο δικαίωμά μου με οποιονδήποτε τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Καταστροφολογία; Πάντως εγω όταν ξεκίνησα το θέμα είχα μια απλή ανησυχία και προβληματισμό, τωρα πρέπει να σου πώ ότι τώρα είμαι σοκαρισμένος. Απο την ένταση της πλύσης εγκεφάλου όσο και το μέγεθος της.

Μια ΚουΕ, ενας Αλέξανδρος άντε και καμια δυο άλλες γνώμες να άκουσα που μου φανήκαν λογικές. Ολες οι λογικές δε γνώμες που ειδα, πήραν αρνητικές, απο λίγες έως πολλές.

Τελος παντων ας συνεχίσουμε με την παραδοχή, ότι το περιβάλλον όσο και οι απόψεις των γονέων ΠΑΙΖΟΥΝ ρόλο στην εξέλιξη του παιδιού σε γκέυ ή όχι. Ενα πρακτικο ζήτημα πρώτο και θα ακολουθήσουν και άλλα. Το φιλί στο στόμα. Ειναι ενδειξη της απόλυτης τρυφερότητας. Επιτρέπεται απο πατέρα στα αγόρια; Από μητέρα στα κορίτσια; Μέχρι ποιά ηλικία;

(ας απαντήσουν αυτοί που πιστεύουν ότι η ανατροφή παίζει κάποιο ρόλο. Τις άλλες γνώμες ότι ότι είναι να γίνει θα γίνει μόνο του και ερήμην οτιδήποτε και άν κάνουν οι γονείς, νομίζω ότι τις εξαντλήσαμε πέραν του δέοντος. Ευχαριστώ για την κατανόηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είπαμε ότι το να γίνει κάποιο ομοφυλόφιλος, είναι ΚΑΙ ΕΞΩΓΕΝΕΙΣ παράγοντες. Εφερα και σελίδες και στοιχεία κι απ όλα
Μπορούμε να το δεχτούμε και να πορευτούμε βάση αυτού?
Γιατί δεν το θεωρώ γόνιμο να ζητήσω κι εγώ σελίδες που θα λένε ότι η ομοφυλοφιλία είναι ΜΟΝΟ γενετική υπόθεση.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πήρε αρνητικές το ποστ που ζητάει να συνεχίσουν την κουβέντα όσοι τελικώς πιστεύουν την πρώτη άποψη και να σταματήσουν αυτοί που πιστεύουν το δεύτερο μιας που λέμε τα ίδια και τα ίδια

Στο κάτω κάτω, η συζήτηση αφορά αυτούς που πιστεύουν το πρώτο
Οσοι πιστεύουν το δεύτερο, δικαίωμα τους και ας πράξουν ανάλογα στη ζωή τους και στη διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους

Δεν ξέρω αν γίνομαι αυστηρή αλλά δε γίνεται να προσπαθούμε οι μεν να πείσουμε τους δε για κάτι που προφανώς δεν πείθεται καμία πλευρά με τα επιχειρήματα της άλλης
Είναι κουραστικό για όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Οι εξωγενείς παράγοντες ποιοι είναι?Μπορούμε να τους αναφέρουμε?να καταλάβω και γω.....εκτός από το ότι κάποιοι άνθρωποι διεκδικούν τα δικαιώματα που τους ανήκουν.Ας αναφέρει κάποιος τους παράγοντες αυτούς.
Γιατί ένας πατέρας πρέπει να φιλάει στο στόμα τον γιο του?Είναι απαραίτητο?Αυτό είναι εξωγενής παράγοντας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
KE, η δική μου αρνητική ψήφος δόθηκε γιατί απλά θεωρώ εξαιρετικά αγενή τον τρόπο με τον οποίο ο Buggs έκλεισε την κουβέντα. Έκατσα και έγραψα ολόκληρα κατεβατά προσπαθώντας να αποκρυπτογραφήσω το τι μπορεί να εννοεί ο ποιητής πίσω από τις λέξεις, έθεσα πάρα πολλά ερωτήματα στα οποία δεν έλαβα καμμία απάντηση και στο κάτω-κάτω έφαγα τον χρόνο μου προσπαθώντας να φέρω αντεπιχειρήματα όσο πιο ευγενικά μπορούσα στον Buggs, του οποίου το επιχείρημα ξεκινά και τελειώνει στο "δεν γουστάρω τους ανώμαλους ομοφυλόφιλους γιατί μου καταστρέφουν την κοινωνία".

Ε συγνώμη κιόλας, αλλά νιώθω ηλίθιος αυτή τη στιγμή.

Και για να μην σας χαλάσω το θέμα κι άλλο με τις μη λογικές παρατηρήσεις μου, ας απαντήσω στην απολύτως λογική και καθ' όλα πρακτική ερώτηση του Buggs σχετικά με το όριο της ηλικίας για το φιλί στο στόμα από πατέρα σε γιο:

3.5 έτη. Μετά από αυτό τα παιδάκια θα πρέπει να καταλάβουν πως φιλί στο στόμα δίνουμε και δεχόμαστε μόνο από όσους έχουν κάτι διαφορετικό ανάμεσα στα πόδια τους. Αναρωτιέμαι ποια θα είναι η επόμενη ερώτηση! "Πότε να πάω τον γιό μου σε οίκο ανοχής;"

Και πάλι συγνώμη που σας χάλασα το θέμα. Θα το κοιτάξω να δω τι μπορεί να βγει off-topic :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top