Όταν ο/η σύντροφος, είναι προσκολλημένος/η στους γονείς του/της

alex1983

Νεοφερμένος

Ο alex1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πρωτα απ ολα να σας χαιρετησω! Δεν ξερω αν "δεχεστε" και αντρες στην παρεα σας, αλλα πλεον βιωνω δυσκολες καταστασεις στον γαμο μου και ψαχνοντας στο νετ επεσα πανω στο site.... δυστυχως οι περισσοτεροι μιλανε για τον "μαμακια" αντρα...αν συμβαινει ομως το αντιθετο οπως σε μενα? Δεν θελω να μπω σε λεπτομεριες αλλα, η δικη μου γυναικα ειναι απιστευτα προσκολημενη στην "δικη της" οικογενεια, και η καινουργια της οικογενεια, δηλαδη εγω και η κορη μας μπαινουμε σε δευτερη μοιρα...... φυσικα δεν το κανει επιτηδες ουτε και με πολυ ασχημο τροπο, αλλα συμβαινει και δεν μπορω να το δεχτω με τιποτα.... δεν γινεται να μην ταιζεις το παιδι σου στην ωρα του, ή να μην το κανεις μπανιο για να κοιμηθει στην ωρα του, για να μιλας στο τηλεφωνο με τη μανα σου ή τα αδελφια, την στιγμη μαλιστα που μιλατε καθε μερα και πολλες φορες βρισκεστε κι ολας αφου μενετε 10 λεπτα αποσταση..... εκτος αυτου, μιλαμε και για μια οικογενεια που πρωτα κοιτανε την παρτη τους και παντα η γυναικα μου ειναι το θυμα σε ολα....αυτο ομως δσεν το καταλαβαινει δυστυχως ουτε με τον καλο ουτε με τον κακο τροπο..... μπορειτε να διανοηθειτε μια μανα που εχει το παιδι της στο νοσοκομειο 2 βδομαδες για να γεννησει και μαλιστα με δυσκολη εγκυμοσυνη και να μην ειναι εκει ουτε την ημερα της γεννας???? Εγω αν ημουν στη θεση της γυναικας μου μπορει και να μην τους ξαναμιλουσα, αλλα αυτη το αντιθετο, και ολο αυτο με κανει να τρελαινομαι...... απο τοτε η συμπεριφορα μου εχει αλλαξει προς αυτους αλλα δυστυχως και προς την γυναικα μου, αφου δεν θελει να δει μπροστα της την αληθεια και την εκμεταλευση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Καλημέρα alex και καλωσήρθες στην παρέα του στεκιού μας :)

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις στη σχέση σου είναι αρκετά σοβαρό και από τα γραφόμενά σου κατά κύριο λόγο οφείλεται στη γυναίκα σου, η οποία δεν εννοεί να αντιληφθεί οτι άπαξ και παντρεύτηκε κι έκανε δική της οικογένεια, οι συγγενείς (ναι, κι εκείνοι του πρώτου βαθμού) έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Δεν είπα π.χ. να μη μιλάει με τη μητέρα της, ή να μην τρέξει κοντά της σε περίπτωση ασθένειάς της να της συμπαρασταθεί, γιατί "το αίμα νερό δεν γίνεται"και γιατί κι ο χειρότερος άνθρωπος να είναι, δεν θα πάψει ποτέ να είναι μάνα της.

Δυστυχώς συχνά σε κάθε οικογένεια υπάρχει ενίοτε κι ένα "θύμα" το οποίο όμως τις περισσότερες φορές εκούσια "θυματοποιείται".
Συνήθως η υπόλοιπη "αγία οικογένεια" φροντίζει να το χειραγωγεί (το θύμα πάντα), με υλικά ή και ψυχολογικά μέσα.
Τουτέστιν (κι επειδή δεν είδα να το αναφέρεις στο μήνυμά σου) εσύ κι η σύζυγος είστε οικονομικά ανεξάρτητοι ή "βοηθάνε λίγο κι οι γονείς"? Αυτός είναι ένας από τους τρόπους που την κρατούν υπό τον έλεγχό τους και που το τίμημα στην τελική, θα είναι πολύ μεγαλύτερο από τα χρήματα που ενδεχομένως έχετε δεχθεί από αυτούς ως βοήθεια.
Ένας άλλος τρόπος είναι το να την κάνουν να νιώθει ενοχές μέσω των οποίων να είναι διαρκώς στη διάθεσή τους και να παραμελεί την δική της οικογένεια που είναι εσύ κι η κόρη σας.
Όπως και να'ναι, πολλοί γάμοι έχουν διαλυθεί από τρίτους, στους οποίους το ένα μέλος του ζευγαριού επιτρέπει να παρεμβαίνουν.
Κι επειδή η λύση δεν είναι τόσο απλή και εύκολη, κι είναι κρίμα να χαλάσετε το σπιτικό σας στο οποίο με τόσες προσδοκίες είχατε κάποτε επενδύσει (πόσο μάλλον όταν υπάρχει κι ένα παιδί στη μέση) θα σου συνιστούσα (και εφ'όσον η γυναίκα σου δεν φαίνεται να παίρνει από λόγια και κάθε συζήτηση πιθανόν καταλήγει σε καυγά) να πάρετε βοήθεια από κάποιον σύμβουλο γάμου ή ακόμα και από κάποιον ειδικό που θα τη βοηθήσει ψυχολογικά, ώστε να κόψει επιτέλους τον ομφάλιο λώρο που σαρακοτρώει τη σχέση σας. Κι όσο πιο σύντομα, τόσο το καλύτερο.
Τέλος, δεν αναφέρεις αν εκτός από την οικογένειά της, βγαίνετε και μιλάτε και με άλλα ζευγάρια. Ίσως η παρέα και οι συζητήσεις με άλλα κοντινά φιλικά σας πρόσωπα που η σχέση με τους δικούς τους είναι νορμάλ, να βοηθήσει αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρωτα απ ολα να σας χαιρετησω! Δεν ξερω αν "δεχεστε" και αντρες στην παρεα σας, αλλα πλεον βιωνω δυσκολες καταστασεις στον γαμο μου και ψαχνοντας στο νετ επεσα πανω στο site.... δυστυχως οι περισσοτεροι μιλανε για τον "μαμακια" αντρα...αν συμβαινει ομως το αντιθετο οπως σε μενα? Δεν θελω να μπω σε λεπτομεριες αλλα, η δικη μου γυναικα ειναι απιστευτα προσκολημενη στην "δικη της" οικογενεια, και η καινουργια της οικογενεια, δηλαδη εγω και η κορη μας μπαινουμε σε δευτερη μοιρα...... φυσικα δεν το κανει επιτηδες ουτε και με πολυ ασχημο τροπο, αλλα συμβαινει και δεν μπορω να το δεχτω με τιποτα.... δεν γινεται να μην ταιζεις το παιδι σου στην ωρα του, ή να μην το κανεις μπανιο για να κοιμηθει στην ωρα του, για να μιλας στο τηλεφωνο με τη μανα σου ή τα αδελφια, την στιγμη μαλιστα που μιλατε καθε μερα και πολλες φορες βρισκεστε κι ολας αφου μενετε 10 λεπτα αποσταση..... εκτος αυτου, μιλαμε και για μια οικογενεια που πρωτα κοιτανε την παρτη τους και παντα η γυναικα μου ειναι το θυμα σε ολα....αυτο ομως δσεν το καταλαβαινει δυστυχως ουτε με τον καλο ουτε με τον κακο τροπο..... μπορειτε να διανοηθειτε μια μανα που εχει το παιδι της στο νοσοκομειο 2 βδομαδες για να γεννησει και μαλιστα με δυσκολη εγκυμοσυνη και να μην ειναι εκει ουτε την ημερα της γεννας???? Εγω αν ημουν στη θεση της γυναικας μου μπορει και να μην τους ξαναμιλουσα, αλλα αυτη το αντιθετο, και ολο αυτο με κανει να τρελαινομαι...... απο τοτε η συμπεριφορα μου εχει αλλαξει προς αυτους αλλα δυστυχως και προς την γυναικα μου, αφου δεν θελει να δει μπροστα της την αληθεια και την εκμεταλευση....


Αρχικά γιατί επέλεξες να παντρευτείς την συγκεκριμένη γυναί και να κάνεις και παιδί μαζί της? Θέλω να πω, πως μια τόσο σοβαρή περίπτωση εξάρτησης από τους γοννείς φαίνεται πολύ πριν το γάμο και το παιδί. Γιατί λοιπόν το αγνόησες ή επέλεξες να το αγνοήσεις τότε? Νομίζω πως αυτή είναι μια βασική ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου αν δεν θες να συνεχίσεις να αγνοείς πράγματα που δημιουργούν μελλοντικά προβλήματα και δεν σε παίρνει να το κάνεις γιατί έχεις και παιδί πλέον.

Επίσης πρέπει να ψάξεις και να βρεις τους λόγους που το κάνει αυτό η γυναίκα σου. Το είναι θύμα και δεν καταλαβαίνει την εκμετάλευση είναι απλά δικαιολογία, εκτός και αν είναι πραγματικά χαζή οπότε έχεις πιο σοβαρα προβλήματα. Αν δεν βρεις τους πραγματικούς λόγους αυτής της εξάρτησης δεν πρόκειται να λύσεις το πρόβλημα.

Τέλος πρέπει να δεις και την έκταση του προβλήματος. Τράβηξέ το στα άκρα και απείλησέ την με διαζύγιο αν δεν ξεκόψει από τους γοννείς για να δείς μέχρι που φτάνει αυτή η εξάρτηση. Στόχος σου πλέον πρέπει να είναι το παιδί σου και μια μάνα που βάζει την κουβέντα με τη μάνα της πάνω από τις ανάγκες του παιδιού της είναι πολύ άσχημο και σοβαρό πράγμα για το πως θα μεγαλώσει αυτό το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Τέλος πρέπει να δεις και την έκταση του προβλήματος. Τράβηξέ το στα άκρα και απείλησέ την με διαζύγιο αν δεν ξεκόψει από τους γοννείς για να δείς μέχρι που φτάνει αυτή η εξάρτηση. Στόχος σου πλέον πρέπει να είναι το παιδί σου και μια μάνα που βάζει την κουβέντα με τη μάνα της πάνω από τις ανάγκες του παιδιού της είναι πολύ άσχημο και σοβαρό πράγμα για το πως θα μεγαλώσει αυτό το παιδί.
I'll second that.

Αγαπητέ φίλε alex1983, προφανώς και δεν θα κάτσεις να ανεχτείς άλλο τέτοια συμπεριφορά από πλευράς της γυναίκας σου, έτσι; Καμία σωστή γυναίκα και σύζυγος δεν βάζει σε δεύτερη μοίρα τον άντρα της και το παιδί της, παραμένοντας προσκολλημένη στους γονείς της.

Και εν πάση περιπτώσει δεν είναι καθόλου φυσιολογικό να μιλάει όλη την ημέρα στο τηλέφωνο με τους δικούς της.
Δηλαδή που ζούμε; Άλλα ενδιαφέροντα δεν έχει; Δουλειά; Φίλους;
Το να προσέξει εσένα και το παιδί σας λίγο παραπάνω δεν παίζουν; :)

Κατά την άποψή μου, τέτοια περιστατικά αντιμετωπίζονται the hard way.
Πές της ξεκάθαρα αυτά που σε προβληματίζουν , απείλησέ την για να δείς μέχρι που μπορεί να φτάσει.

Δεν θέλεις να έχεις δίπλα σου μια γυναίκα που θα είναι μια ζωή θύμα ανθρώπων που την εκμεταλλεύονται,
που θα βάζει σε δεύτερη μοίρα το παιδί σας αλλά και εσένα.

Προτεραιότητά σου είναι το παιδί σου.
Οι αποφάσεις που θα πάρεις θα είναι σύμφωνες με το δικό του καλό αλλά και σύμφωνά με το δικό σου.
Γιατί αντιλαμβάνομαι πως και η συμπεριφορά της απέναντί σου δεν θα είναι καλή επίσης..
Εδώ αγνοεί τις βασικές ανάγκες του παιδιού της..

Μπορείτε να δοκιμάσετε να πάτε και σε κάποιον σύμβουλο,
αν δείξει φυσικά διάθεση να αλλάξει και να ξεκινήσετε υπό νέο πλαίσιο,
αφήνοντας πίσω την εμμονή της με τους δικούς της.

Αλλά αν δεν γίνουν τα παραπάνω, συγγνώμη που θα το πώ,
αλλά ο χωρισμός νομίζω πως είναι ένα σενάριο που θα σε γλύτωνε μια και καλή από όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί ότι γίνεται εκούσια το "θύμα" της οικογένειάς της για να μπορέσει μετά να κάνει θύμα εσένα στην δική σας οικογένεια και να ποντάρει στην υπομονή και μεγαλοψυχία σου για να καταφέρει το δικό της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πρωτα απ ολα να σας χαιρετησω! Δεν ξερω αν "δεχεστε" και αντρες στην παρεα σας, αλλα πλεον βιωνω δυσκολες καταστασεις στον γαμο μου και ψαχνοντας στο νετ επεσα πανω στο site.... δυστυχως οι περισσοτεροι μιλανε για τον "μαμακια" αντρα...αν συμβαινει ομως το αντιθετο οπως σε μενα? Δεν θελω να μπω σε λεπτομεριες αλλα, η δικη μου γυναικα ειναι απιστευτα προσκολημενη στην "δικη της" οικογενεια, και η καινουργια της οικογενεια, δηλαδη εγω και η κορη μας μπαινουμε σε δευτερη μοιρα...... φυσικα δεν το κανει επιτηδες ουτε και με πολυ ασχημο τροπο, αλλα συμβαινει και δεν μπορω να το δεχτω με τιποτα.... δεν γινεται να μην ταιζεις το παιδι σου στην ωρα του, ή να μην το κανεις μπανιο για να κοιμηθει στην ωρα του, για να μιλας στο τηλεφωνο με τη μανα σου ή τα αδελφια, την στιγμη μαλιστα που μιλατε καθε μερα και πολλες φορες βρισκεστε κι ολας αφου μενετε 10 λεπτα αποσταση..... εκτος αυτου, μιλαμε και για μια οικογενεια που πρωτα κοιτανε την παρτη τους και παντα η γυναικα μου ειναι το θυμα σε ολα....αυτο ομως δσεν το καταλαβαινει δυστυχως ουτε με τον καλο ουτε με τον κακο τροπο..... μπορειτε να διανοηθειτε μια μανα που εχει το παιδι της στο νοσοκομειο 2 βδομαδες για να γεννησει και μαλιστα με δυσκολη εγκυμοσυνη και να μην ειναι εκει ουτε την ημερα της γεννας???? Εγω αν ημουν στη θεση της γυναικας μου μπορει και να μην τους ξαναμιλουσα, αλλα αυτη το αντιθετο, και ολο αυτο με κανει να τρελαινομαι...... απο τοτε η συμπεριφορα μου εχει αλλαξει προς αυτους αλλα δυστυχως και προς την γυναικα μου, αφου δεν θελει να δει μπροστα της την αληθεια και την εκμεταλευση....

Μετακομισε. Αν μενετε στο Μαρουσι, να πατε να μεινετε στον Πειραια. Κι αν γινεται σε αλλη πολη κιολας. Το εκανε γνωστος μας με παρομοιο προβλημα και επιασε. Βεβαια αυτος την πηγε στην Αγγλια αλλα you get the point.

Οι γονεις ειναι μια βασικη αιτια διαζυγιου αρκετων ζευγαριων καθοτι δεν αναγνωρισουν ποτε πρεπει να κανουν στην ακρη και ποτε παυουν να αποτελουν προτεραιοτητα. Πιασε την πεθερα σου και κανε της μια καλη ξηγα ή και με τον πεθερο σου που σαν αντρας μπορει να σε καταλαβει.

Εγω δεν πιστευω οτι πρεπει να μαλωσετε με τη γυναικα σου απευθειας για αυτο το θεμα. Προσπαθησε πρωτα να σβησεις την εστια της πυρκαγιας παρα τις ιδιες τις φλογες. Μπορει να βρεθεις προ δυσαρεστων εκπληξεων και να εισαι "και κερατας και δαρμενος". Εκτος αν εχεις hard evidence για την οικογενεια της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Αυτό το πράγμα που παντρεύεστε και τότε "ανακαλύπτετε" τον άνθρωπό σας... λες και δεν ξέρετε τι άνθρωπο παίρνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αυτό το πράγμα που παντρεύεστε και τότε "ανακαλύπτετε" τον άνθρωπό σας... λες και δεν ξέρετε τι άνθρωπο παίρνετε.

Καλώς ή κακώς, πολλοί εθελοτυφλούν. Όταν ξεκινάει η "επίσημη" συγκατοίκηση και πρέπει να συντηρηθεί το σπίτι, η οικογένεια μεγαλώνει, τα ωράρια δεν συντονίζονται, ο ελεύθερος χρόνος αποκτάει άλλη βάση κ.ο.κ., τότε είναι που κάθε χιλιοστό γκρίνιας ή κακεντρέχειας ή λανθασμένων χειρισμών παίρνει τεράστιες διαστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς, πολλοί εθελοτυφλούν. Όταν ξεκινάει η "επίσημη" συγκατοίκηση και πρέπει να συντηρηθεί το σπίτι, η οικογένεια μεγαλώνει, τα ωράρια δεν συντονίζονται, ο ελεύθερος χρόνος αποκτάει άλλη βάση κ.ο.κ., τότε είναι που κάθε χιλιοστό γκρίνιας ή κακεντρέχειας ή λανθασμένων χειρισμών παίρνει τεράστιες διαστάσεις.

Η συγκατοικηση πρεπει να ξεκιναει πριν τον γαμο. Βασικα η επιτυχιας της (ή η αποτυχια της) πρεπει να κρινει το αν θα γινει γαμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex1983

Νεοφερμένος

Ο alex1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστω για το ενδιαφερον. Φυσικα λυση δεν ζητω απο το forum ουτε απο το ιντερνετ, απλως ανεφερα το δικο μου προβλημα, γιατι στις περισσοτερες περιπτωσεις αναφερεται ο ανδρας ως "μαμακιας"... δυστυχως οπως συνεβει και σε μενα, μετα τον γαμο αλλαξε παρα πολυ η συμπεριφορα της....οσο για την πεθερα ,δεν ειναι απο αυτες που θα χωθουνε με τον ασχημο τροπο που εννοειτε, αλλα εχει τον δικο της τροπο να "περναει" τα δικα της....ποσο μπορεις να ανεχτεις μια κατασταση, οταν συζητας με τον αλλο για οποιοδηποτε προβλημα ή θεμα, καταληγεις καπου, και ξαφνηκα μετα απο 1-2 μερες ,αφου εχει συζητησει "υποχρεωτικα" με τη μαμα, αλλαζει 180 μοιρες την σκεψη του, και υιοθετει αλλη ιδεα που φυσικα δεν παραδεχεται οτι ειναι αλλουνου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κακως μεινατε τοσο κοντα στα πεθερικα σου. Ειναι ο,τι χειροτερο μπορει να συμβει σε ενα ζευγαρι. Προσπαθησε να φυγεις για να κρατησεις την οικογενεια σου.

Δεν εισαι ο μονος που εχει το ιδιο προβλημα με την οικογενεια της γυναικας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
γιατι στις περισσοτερες περιπτωσεις αναφερεται ο ανδρας ως "μαμακιας"...
Νομίζω κακώς έχει επικρατήσει αυτή η άποψη, εγώ προσωπικά ξέρω πολλές γυναίκες με τα χαρακτηριστικά του "μαμάκια" ή ακόμα και του "μπαμπάκια". Τραγικό αλλά δυστυχώς συμβαίνει πιο συχνά απ' ότι νομίζουμε.:/:
ποσο μπορεις να ανεχτεις μια κατασταση, οταν συζητας με τον αλλο για οποιοδηποτε προβλημα ή θεμα, καταληγεις καπου, και ξαφνηκα μετα απο 1-2 μερες ,αφου εχει συζητησει "υποχρεωτικα" με τη μαμα, αλλαζει 180 μοιρες την σκεψη του, και υιοθετει αλλη ιδεα που φυσικα δεν παραδεχεται οτι ειναι αλλουνου....
Εδώ τώρα πάνω σ' αυτό θα μπορούσε να γίνει μια συζήτηση με την γυναίκα σου. Μπορείς να της πεις και θα έχεις και δίκιο φυσικά, γιατί δεν ανέφερες αυτή την άποψη όταν το πρωτοσυζητήσαμε κυρία μου;

Κακως μεινατε τοσο κοντα στα πεθερικα σου. Ειναι ο,τι χειροτερο μπορει να συμβει σε ενα ζευγαρι. Προσπαθησε να φυγεις για να κρατησεις την οικογενεια σου.

Δεν εισαι ο μονος που εχει το ιδιο προβλημα με την οικογενεια της γυναικας του.
Πράγματι δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα και θέλει άτομα με γερά νεύρα αλλά και άλλες ικανότητες για να μπορούν να ανταπεξέρχονται στα διάφορα προβλήματα που παρουσιάζονται.

Πιστεύω πως σε μια τέτοια κατάσταση χρειάζονται δραστικές λύσεις. Θα αναφέρω ένα παράδειγμα από έναν φίλο μου που ζούσαν με τα πεθερικά του πάνω κάτω, από πάνω το ζευγάρι και στο ισόγειο τα πεθερικά. Με τον καιρό και με την ανοχή της γυναίκας του φίλου μου, ξεκίνησε μια κατάσταση που είχαν τα κλειδιά μονίμως πάνω στην πόρτα, από έξω εννοείται και η πεθερά του κυρίως, πήγαινε κι ερχόταν όποτε της κάπνιζε.
Μετά από αρκετές συζητήσεις καταλήξαμε να κάνει κι εκείνος κάποια πράγματα για να την αποθαρύνει με τον τρόπο του. Την επόμενη φορά λοιπόν που την άκουσε να ανεβαίνει, εννοείται πως περίμενε stand by, έβγαλε όλα του τα ρούχα και έμεινε τσιτσίδι και ξάπλα στον καναπέ. Μόλις μπήκε και τον είδε φυσικά η πεθερά του άλλαξε εκατό χρώματα κι εκείνος της είπε πως στο σπίτι του μπορεί να κυκλοφορεί όπως του γουστάρει κι αν δεν της αρέσει να χτυπάει πριν μπει.
΄Ενα απλό παραδειγματάκι είναι αλλά δίνει ιδέες και τροφή για σκέψη για διάφορες ενέργειες που μπορείς να κάνεις για να αποθαρύνεις κι εσύ αυτό το κόλλημα με τους γονείς της.
Διαφορετικά δεν βλέπω κι εγώ άλλη λύση από την απειλή του διαζυγίου γιατί τέτοιες καταστάσεις είναι αρρωστημένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτο το πανω κατω ειναι να αυτοκτονησεις. Καλυτερα σε ημιυπογειο στην Κυψελη απο το να εχεις στο ιδιο κτηριο τα πεθερικα σου. Και 9/10 φορες οι "συγκατοικοι" ειναι οι γονεις της γυναικας.

Το να ξεκολλησει μια γυναικα τον αντρα της απο τη μανα του ειναι χιλιες φορες πιο ευκολο απο το να ξεκολλησει ο αντρας τη γυναικα του απο τη μανα της (ή την αδερφη της)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Όταν κάποιος δεν ξέρει πως να κρατάει τα οριά του και να βάζει τον κάθε άνθρωπο στη ζωή του στη σωστή θέση και 5 πόλεις μακρυά να φύγει, δεν θα αλλάξει κάτι ουσιαστικό, just sayin'. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν είχες παιδία θα έπρεπε να την αφήσεις ΌΠΩΣ ΕΊΝΑΙ ΧΩΡΊΣ ΕΞΗΓΗΓΗΣΕΙΣ. Τώρα βγάλε άκρη... Προσπάθησε να μετακομίσεις όσο πιο σύντομαι και όσο πιο μακριά γίνεται, ακόμα και σε άλλη χώρα που είπε ένας παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Αυτο το πανω κατω ειναι να αυτοκτονησεις. Καλυτερα σε ημιυπογειο στην Κυψελη απο το να εχεις στο ιδιο κτηριο τα πεθερικα σου. Και 9/10 φορες οι "συγκατοικοι" ειναι οι γονεις της γυναικας.
΄Οτι χειρότερο. Και που να δεις περιπτώσεις να έχεις κάποιον από τους γονείς μαζί στο ίδιο σπίτι. Το έζησα και ξέρω, αλλά όταν μπορείς να βάζεις όρια σωστά στους άλλους, τα πράγματα παίρνουν κάπως ομαλό δρόμο.

Το να ξεκολλησει μια γυναικα τον αντρα της απο τη μανα του ειναι χιλιες φορες πιο ευκολο απο το να ξεκολλησει ο αντρας τη γυναικα του απο τη μανα της (ή την αδερφη της)
Μπα μην το λες, έχει και κάτι άντρες που δεν λένε να κόψουν τον ομφάλιο λώρο με την μαμάκα. Εκεί να δεις δυσκολίες.:/:

Όταν κάποιος δεν ξέρει πως να κρατάει τα οριά του και να βάζει τον κάθε άνθρωπο στη ζωή του στη σωστή θέση και 5 πόλεις μακρυά να φύγει, δεν θα αλλάξει κάτι ουσιαστικό, just sayin'. :whistle:
Και τελικά θα συμφωνήσω 100% με την aegloswen, το παν είναι να ξέρεις πως να κρατάς όρια στην ζωή σου αλλά και πως να τα θέτεις στους άλλους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transcendence

Νεοφερμένος

Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Δεν υπαρχει χειροτερο τυπου ανδρα απο τον "μαμακια".Παντα μα παντα θα ειναι κολλημενοι στη φουστιτσα της μαμας .
Γι αυτό λοιπόν, εσείς οι εν δυνάμει μαμάδες, φροντίστε να μην ...εκτρέφετε το είδος των "μαμάκιδων" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top