Κονσόλες

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Thanks, αλλα εχω δυο ακομη αποριες ... Το pipeline και το instruction state τι σημαινει; Σορρυ εχω ξεχασει την αρχεκτονικη υπολογιστων στο αγρινιο ... και ... καταλαβαινεις :(

to pipeline ειναι στην ουσια μια σειρα ενεργειων που οδηγουν στην εκτελεση μιας εντολης του επεξεργαστη.

το απλουστερο παραδειγμα pipeline ειναι το εξης:

fetch -> decode -> execute

οποτε σε εναν πολυ απλο επεξεργαστη οι εντολες περνουν απο αυτα τα stages (και οχι states οπως εγραψα λανθασμενα) δηλαδη αυτο ειναι ενα 3 stage pipeline.

το pipelining λειτουργει ως εξης, ενω μια εντολη βρισκεται στο stage decode για παραδειγμα η επομενη βρισκεται στο stage fetch και παει λεγωντας, ετσι δεν υπαρχει αδρανεια στα υποσυστηματα εκτελεσης ενος instruction και μεγαλυτερη αποδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Βασικά το pipelining είναι μια πολύ περίεργη έννοια που όμως είναι "κλεμένη" από τις γραμμές παραγωγής των εργαστασίων!
Θα σου αναφέρω το παράδειγμα με βάση την παραγωγή ενός αντικειμένου Α που έστω έχει 3 χαρακτηριστικά ενδοιάμεσα στάδια!
Στάδιο Α: 15 μχ (μονάδες χρόνου)
Στάδιο Β: 20μχ
Στάδιο Γ: 5μχ
Δηλαδή η διαδικασία παραγωγής του Α θέλει 40μχ και αυτό δεν αλλάζει! Με τις παραδοσιακές μεθόδους μπορούμε να έχουμε ένα Α κάθε 40μχ! Με το pipelining μπορούμε να έχουμε πρακτικά ένα κάθε 20μχ ως εξής
Ξεκινάει το αντικείμενο Α1 στο πρώτο στάδιο.Κάνει 15μχ.
Τελειώνει και προχωράει το Α1 στο Στάδιο Β. Παράλληλα ξεκινάει και το αντικείμενο Α2 το στάδιο Α.
Μετά από 20μχ.
Α1 στο ΣΓ
Α2 στο ΣΒ
Α3 στο ΣΑ

Μετά από 40μχ από την αρχή το Α1 είναι έτοιμο δεν άλλαξε κάτι αλλά μετά από 20μχ τώρα θα έχω το Α2 και μετά 20μχ το Α3 και ούτο καθεεξής! Ο χρόνος παραγώγής δεν αλλάζει αλλά αλλάζει ο ρυθμός παραγωγής που ορίζεται από το στάδιο με τον μέγιστο χρόνο! Αυτό λέγεται maximize throughoutput.

Έτσι και στους υπολογιστές. Φαντάσου μια εντολή που θέλει δεδομένα από την μνήμη να τα κάνει πράξη και να τα βάλει στην μνήμη! Το pipelining έχει φτοιαχθεί ώστε ο κατακερματισμός των σταδιών να είναι συμβατός με τα στάδια ολοκλήρωσης μιας εντολής και με το μέγιστο μχ των σταδιών να μην απέχει πολύ από τα άλλα για μεγιστοποιήση της απόδοσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
ας παρουμε ενα pc με 4gb ram(οτι πιο γρηγορο υπαρχει) με conroe extreme και με quad sli ειναι ακομα το ps3 πιο δυνατο απο αυτο το συστημα(τερας)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
paikths τα flops δεν λένε τίποτα αν ο κώδικας σου δεν τα εκμεταλεύεται!
Πχ ένα αμάξι με 300ίππους και κάποιον που δεν ξέρει θα τα φάει από κάποιον που ξέρει με 200ίππους!
Οι προγραμματιστές των παιχνιδιών για pc δεν μπορούν να κάνουν και τρελό optimization σε αντίθεση με τους console-based . Οι κονσόλες είναι dedicated hardware!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
paikths τα flops δεν λένε τίποτα αν ο κώδικας σου δεν τα εκμεταλεύεται!
Πχ ένα αμάξι με 300ίππους και κάποιον που δεν ξέρει θα τα φάει από κάποιον που ξέρει με 200ίππους!
Οι προγραμματιστές των παιχνιδιών για pc δεν μπορούν να κάνουν και τρελό optimization σε αντίθεση με τους console-based . Οι κονσόλες είναι dedicated hardware!

ενταξει και γω πιστευω κατι τετοιο.αλλα η νεα ταση που βλεπω στα παιχνιδια των pc ειναι οτι για να εχεις ολα στο φουλ θελει να εχεις οτι καλυτερο απο hardware ειδικα αν θελεις και στο full ρυθμισεις και smooth frame rate.(πχ oblivion ειδικα με τα mods που εχουν βγει για ακομα πιο λεπτομερη γραφικα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι λιγότερο hardware δεν μπορεί να αποδώσει καλύτερα!
Και μην ξεχνάς επίσης ότι είναι και θέμα αρχιτεκτονικής!
Παράδειγμα η αρχιτεκτονική της apple είχε πάντα λιγότερο hardware αλλά έκανε περισσότερους παπάδες! Άσχετο αν δεν έπιασε!
Οι κονσόλες είναι κονσόλες και τα pc pc. Διαφοερικό target group και target applications το καθένα!
Βέβαια οι κονσόλες αυτής της γενιάς είναι μια δοκιμή προς την εννοποιήση! Είδωμεν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
ναι ειδωμεν...να περασουν κανα 2-3 χρονακια να δουμε τι games θα σχεδιαζονται για ps3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Θέλω grand tourismo για pc!!ΘΕΛΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Δε ξέρω αλλά με όλα αυτά που γράφτηκαν εδώ, έχω αρχίσει να...ερωτεύομαι το Playstation 3.:P Σκέφτομαι ότι για να παίξεις ένα παιχνίοδι στο μέγιστο των δυνατοτήτων του σε υπολογιστή, πρέπει να χώσεις τρελά λεφτά. (Κάρτα γραφικών, μητρική, οθόνη κ.τ.λ.) Σκέφτομαι να αρχίσω να κάνω οικονομία για αγορά του Play-3. Έχει πολλά και καλά πλεονεκτήματα. Το βασικό μειονέκτημα που με βάζει σε σκέψεις είναι ότι έχει συγκεκριμένη διάρκεια ζωής. Αλλά δε βαρίεσαι και στο κομπιούτερ θέλεις χρήμα να κάνεις κάθε δυο-τρία χρόνια αναβαθμήσεις. Και το χ΄ρήμα αυτό είναι περισσότερο αν θες να έχεις αποτελέσματα. Ακόμα ένα σημαντικό πλεονέκτημα είναι ότι έχω μεγάλη τηλεόραη 27 Ιντσων και μπορείς να απολαύσεις παιχνίδι σε όλο του το μεγαλείο. :clapup: :clapup: Δε ξέρω το σκέφτομαι. Ειδικα΄αυτά που μου είπες εσύ m3nt0r μου άλλαξαν το τρόπο σκέψης. Φαίνεται ότι ξέρεις πολύ καλά τα πράγματα και με έβαλες σε σκέψεις. Θα δούμε... Τωρα ως τότε παιχνίδια στην αρχαιολογία μου με μειομένες απαιτήσεις. :( :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
καλά στην τύχη, απάντησα σε δύο σελίδες πιο πριν post :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Ένας λόγος που το προτίμησα έναντι του PS3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ένας λόγος που το προτίμησα έναντι του PS3.

Πριν λιγες μερες καπου διαβασα οτι "εσπασε" και το Ps3... Λογικα οι πωλησεις του θα αυξηθουν τωρα. ;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είμαι ο μόνος που, διαβάζοντας τον τίτλο, νόμισε ότι το μηχάνημα έπεσε και έσπασε? :confused::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top