Υποβόσκων φαλλοκρατισμός

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδη, μου φαινεται οτι κατηγορεις πλεον τους αντρες (γιατι ποιον αλλον μπορεις να κατηγορησεις για φαλλοκρατισμο; ;) )

Δεν κατηγορώ μόνο τους άντρες. Ίσα ίσα που έναν άντρα φαλλοκράτη μπορώ να τον καταλάβω κάπως (χωρίς να τον δικαιολογώ), δεν θέλει να χάσει τα κεκτημένα του. Μια γυναίκα φαλλοκράτισσα είναι το πιο απεχθές είδος ανθρώπου πάνω στον πλανήτη όμως.

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, αρκετά απ'όσα είπες είναι άκυρα, μιας και είχες λάβει ως δεδομένο το παραπάνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν κατηγορώ μόνο τους άντρες. Ίσα ίσα που έναν άντρα φαλλοκράτη μπορώ να τον καταλάβω κάπως (χωρίς να τον δικαιολογώ), δεν θέλει να χάσει τα κεκτημένα του. Μια γυναίκα φαλλοκράτισσα είναι το πιο απεχθές είδος ανθρώπου πάνω στον πλανήτη όμως.

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, αρκετά απ'όσα είπες είναι άκυρα, μιας και είχες λάβει ως δεδομένο το παραπάνω. :)

Ε, όχι δα...
Εξαρτάται από το πώς έχει μεγαλώσει...
Θεωρείς δηλαδή ότι οι γυναίκες των συντηρητικών χωρών του αραβικού κόσμου είναι τόσο απεχθείς;;;;;;;

Epote LOOOL!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε, όχι δα...
Εξαρτάται από το πώς έχει μεγαλώσει...
Θεωρείς δηλαδή ότι οι γυναίκες των συντηρητικών χωρών του αραβικού κόσμου είναι τόσο απεχθείς;;;;;;;

Epote LOOOL!!!

Αναφέρομαι στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επιμένω.
Η κοινωνία στην Ελλάδα, ειδικά στην επαρχία, έχει πολύ συχνά δείγματα φαλλοκρατικής νοοτροπίας. Φταίει η γυναίκα για αυτό;

Για μένα οι μόνες απεχθείς είναι αυτές που αποκαλώ "κατίνες", κάτι μικροπαντρεμένες (λέμε τώρα), νοικοκυρές (από μόνο του όχι κακό), που κουτσομπολεύουν τον άντρα τους με τις κόρες τους και τις φίλες τους, γελάνε με τα αστεία περί του πώς θα του φάνε τα λεφτά΄, αλλά άπαξ και μπει αυτός σπίτι, μούγγα και κεφάλι κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επιμένω.
Η κοινωνία στην Ελλάδα, ειδικά στην επαρχία, έχει πολύ συχνά δείγματα φαλλοκρατικής νοοτροπίας. Φταίει η γυναίκα για αυτό;

Ναι φταίει. Κάποτε ήταν όλες οι γυναίκες έτσι. Αν αυτές βολεύονται με την κατάσταση τους και δεν κάνουν κάτι γιαυτό μου είναι απεχθείς. Και για να σε προλάβω πριν πεις οτι δεν ξέρω, έχω ζήσει σε επαρχία 15 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δεν κατηγορώ μόνο τους άντρες. Ίσα ίσα που έναν άντρα φαλλοκράτη μπορώ να τον καταλάβω κάπως (χωρίς να τον δικαιολογώ), δεν θέλει να χάσει τα κεκτημένα του. Μια γυναίκα φαλλοκράτισσα είναι το πιο απεχθές είδος ανθρώπου πάνω στον πλανήτη όμως.

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, αρκετά απ'όσα είπες είναι άκυρα, μιας και είχες λάβει ως δεδομένο το παραπάνω. :)

1. Δεν το ειχα λαβει ως δεδομενο. Ανεφερα οτι μου φαινεται οτι βγαινει ενα σκεπτικο αντιστροφου ρατσισμου. & εβαλα και το smilie puzzled, για να το δειξω αυτο. ;) Επομενως δεν βασισα τα οσα ειπα σε αυτο (ή εστω, μονο σε αυτο).

2. Δεν αναιρει τα οσα λεω, για το πως αντιμετωπιζονται οι γυναικες για τον αυνανισμο, πως βλεπουν οι αντρες τις gay γυναικες, κτλ. Καμια σχεση. ;) :)

Υ.Γ: Για να ειμαι ειλικρινης και ο ορος "γυναικα φαλλοκρατισσα" μου ακουγεται καπως. Να πεις οτι μια γυναικα ειναι συμβιβασμενη με την επικρατουσα κατασταση μισογυνισμου / φαλλοκρατισμου, οκ. Αλλα το να ειναι και φαλλοκρατισσα, μμμ...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι φταίει. Κάποτε ήταν όλες οι γυναίκες έτσι. Αν αυτές βολεύονται με την κατάσταση τους και δεν κάνουν κάτι γιαυτό μου είναι απεχθείς. Και για να σε προλάβω πριν πεις οτι δεν ξέρω, έχω ζήσει σε επαρχία 15 χρόνια.

Ε, καλά, δε σκόπευα να στην πω κιόλας...
Αλλά το ότι κάποτε ήταν όλες έτσι, απλά δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υ.Γ: Για να ειμαι ειλικρινης και ο ορος "γυναικα φαλλοκρατισσα" μου ακουγεται καπως. Να πεις οτι μια γυναικα ειναι συμβιβασμενη με την επικρατουσα κατασταση μισογυνισμου / φαλλοκρατισμου, οκ. Αλλα το να ειναι και φαλλοκρατισσα, μμμ...:hmm:

Μα υπάρχουν γυναίκες που δεν είναι απλώς συμβιβασμένες με την παρούσα κατάσταση αλλά πιστευουν οτι θα έπρεπε να γίνουν τα πράγματα όπως παλιά σε αυτό το θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Μα υπάρχουν γυναίκες που δεν είναι απλώς συμβιβασμένες με την παρούσα κατάσταση αλλά πιστευουν οτι θα έπρεπε να γίνουν τα πράγματα όπως παλιά σε αυτό το θέμα!

1. Ποιες; :hmm: :worry: :ermm: Εγω τουλαχιστον δεν εχω συναντησει καποια τετοια κοπελα, δηλαδη που να ειναι στην ιδια ή μια γενια πισω απο τη δικη μου-μας.

2. Και να υπαρχουν, εφοσον η κατασταση επηρεαζει και τις ιδιες, δεν τις αφηνουμε να εχουν το δικαιωμα του αυτο-προσδιορισμου τους (στην ουσια αυτο ειναι) Επειδη εσυ, ή εγω, το θεωρουμε λαθος; :redface:

3. Στα επιχειρηματα - αποψεις του προηγουμενου (αυτου που απαντουσα σε καποια απο τα δικα σου) Post θα απαντησεις; Δεν σε προκαλω, απλα θελω να δω πως σου φαινονται και πως τα κρινεις; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
1. Ποιες; :hmm: :worry: :ermm: Εγω τουλαχιστον δεν εχω συναντησει καποια τετοια κοπελα, δηλαδη που να ειναι στην ιδια ή μια γενια πισω απο τη δικη μου-μας.

2. Και να υπαρχουν, εφοσον η κατασταση επηρεαζει και τις ιδιες, δεν τις αφηνουμε να εχουν το δικαιωμα του αυτο-προσδιορισμου τους (στην ουσια αυτο ειναι) Επειδη εσυ, ή εγω, το θεωρουμε λαθος; :redface:

3. Στα επιχειρηματα - αποψεις του προηγουμενου (αυτου που απαντουσα σε καποια απο τα δικα σου) Post θα απαντησεις; Δεν σε προκαλω, απλα θελω να δω πως σου φαινονται και πως τα κρινεις; :)

1. Εγώ έχω συναντήσει. Δεν είναι πολλές, αλλά υπάρχουν
2. Ας πιστευουν ότι θέλουν, αλλά επειδή έχω κι εγώ αυτό το δικαίωμα δεν παύω να τις θεωρώ αισχρές.
3. Πειράζει που βαριέμαι; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Φαλλοκρατισμός υπάρχει (αγγίζει τα όρια του μισογυνισμού πολλές φορές) αν και θεωρώ πως είναι ανεξάρτητος από αυτά που αναφέρεις Michelle.

Επίσης δεν είμαι σίγουρη πως είναι καν υποβόσκων...

Θα μας πάρει πολλά χρόνια ακόμα για να απαλλαγούμε από κοινωνικά ρατσιστικές συμπεριφορές μεταξύ ανδρών και γυναικών κι αυτό γιατί ενώ στις μέρες μας οι γυναίκες (και φυσικά και οι άντρες) είναι πιο ανοιχτόμυαλοι και προοδευτικοί οι συμπεριφορές τους πολλές φορές καθορίζονται από συμπεριφορές παλαιότερων γενεών λες και τις έχουν τυπώσει στο υποσυνείδητό μας και δεν μπορούμε να απαλλαγούμε από αυτές. Πιστεύουμε στην ισότητα, πιστεύουμε πως η γυναίκα είναι αντάξια με τον άνδρα, το διαλαλούμε και το φωνάζουμε αλλά όταν έρθει η στιγμή να το κάνουμε πράξη λειτουργούμε μιμητικά, μιμούμενοι τους γονείς και τους παππούδες μας.

Ερώτημα: Πόσες φορές (γενικά) στη ζωή σας πιάνετε τους εαυτούς σαν να κάνουν πράγματα που υποσυνείδητα έχετε αντιγράψει άθελά σας από τους γονείς σας, ακόμα και κάποιες συμπεριφορές τους που απεχθανόσασταν?

Νιώθω πως το πρόβλημα ξεκινάει από την οικογένεια και μάλιστα από την πρώτη ενδιαφερόμενη: Τη γυναίκα/μητέρα. Στις μέρες μας είναι φεμινίστρια, χειραφετημένη, εργαζόμενη κτλ. και παρ' όλα αυτά ακούω γυναίκες να λένε στα μικρά αγοράκια τους (3χρονα μιλάμε τώρα): "Έλα Γιαννάκη μη κλαις που έπεσες. Οι άντρες δεν κλαίνε". Και αναρωτιέμαι: Άραγε όταν μεγαλώνουν αγόρι και κορίτσι στο ίδιο σπίτι μητέρες και πατεράδες τους συμπεριφέρονται άραγε σαν ίσους ή ακολουθούν άλλη τακτική με τα κορίτσια τους απ' ότι με τα αγόρια. π.χ. Λένε άραγε στις κόρες τους: "Μη βιαστείς να δοθείς στον καθένα" ενώ ταυτόχρονα καμαρώνουν κρυφά για τις περιπτύξεις των γιών τους? Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα πάντως συνέβαινε στη δική μου γενιά και δεν είμαι πια και τόσο μεγάλη. Ιν φακτ, άτομα στην ηλικία μου μεγαλώνουν τους αυριανούς άντρες και τις αυριανές γυναίκες της κοινωνίας μας.

Αλλά μια που αναφέρθηκα στη γενιά μου, τους σημερινούς τριαντάρηδες δηλαδή, μόλις σήμερα μου εξιστορούσε μια φίλη μου πόσο άσχημα ένιωθε ο άντρας της (και οι δύο στη δεκαετία των τριάντα) όταν εκείνη γυρνούσε αργότερα από εκείνον στο σπίτι. Κι όταν τόλμησα να ρωτήσω γιατί:
-Εεε... δε καταλαβαίνεις! Μου είπε. Δεν είναι σωστό να δουλεύει η γυναίκα περισσότερο από τον άντρα και να φέρνει και περισσότερα χρήματα στο σπίτι!! (Ναι ε?...) Είναι έγκυος τώρα...(αν πιάνετε το υπονοούμενό μου...Θα μεγαλώσει παιδί!)

Ίσως έχω αναφέρει κάπου αλλού στο φόρουμ μια έρευνα που έκανα πριν από ένα χρόνο στο ίντερνετ για τις γυναίκες μαέστρους μετά από μια συζήτηση που είχα με ένα φίλο σαραντάρη (κι αυτός μεγαλώνει γιο - την αυριανή κοινωνία μας δηλαδή...).
Βλέπαμε μια ορχήστρα στην τηλεόραση και *πουφ* μου έσκασε στο μυαλό η εξής ερώτηση:
-Γιατί δε θυμάμαι να έχω δει ποτέ γυναίκα να διευθύνει ορχήστρα? (Δεν είμαι και φανατική του συγκεκριμένου είδους μουσικής, εκείνος όμως είναι! Και τον ρώτησα.
Η απάντηση του ήταν η εξής:
-Το να διευθύνεις μια ορχήστρα δεν είναι απλό πράγμα. Χρειάζεται νοητικές ικανότητες που δε διαθέτει μια γυναίκα! ΤΟΙΝΓΚ!
-Δηλαδή δεν υπάρχουν γυναίκες μαέστροι; Κι όμως φίλε μου (και φίλοι συμφορουμίτες) υπάρχουν και πολύ καλές μάλιστα. Και καταξιωμένες! Αλλά ακόμα κι εκείνος που έχει πάθος με την κλασική μουσική δεν το ήξερε! ...ήταν όμως σίγουρος για την κατωτερότητα του γυναικείου μυαλού...

Ακόμα και όταν του παρουσίασα τα στοιχεία που συνέλεξα απαξίωσε να ρίξει δεύτερη ματιά...

Μετά από αυτό λοιπόν προχώρησα στις γυναίκες εφευρέτριες. (Το θέμα που πρότεινα στην Maggie για όποιον θυμάται!) Κι εγώ η ίδια εντυπωσιάστηκα με αυτά που βρήκα!

Οι γυναίκες δεν εφηύραν μονάχα οικιακές συσκευές -αναμενόμενο λόγω της θέσης που ήταν αναγκασμένες να έχουν κάποια χρόνια πριν- αλλά και υλικά όπως το Kevlar και τεχνολογικά επιτεύγματα όπως οι Compilers. (Και μια που το αναφέρω: Κάποτε λέει ακόμα κι αν μια γυναίκα έκανε μια ανακάλυψη, οι νόμοι ήταν τέτοιοι που η καταχώρηση γινόταν κάτω από το όνομα του συζύγου της).

Έχω συνάδερφο στη δουλειά που αναφέρεται στις γυναίκες ως "τεμάχια" (και μεγαλώνει και μια κόρη...how inappropriate!) π.χ. Ήρθε ένα τεμάχιο χτες από την DHL, άλλο πράμα.

Επίσης όταν ακούω ανέκδοτα του στυλ:
-Τι λες σε μια γυναίκα με δύο μαυρισμένα μάτια;
-Τίποτα, ότι ήταν να πεις το έχεις πει ήδη δύο φορές.

ή
Να δέρνεις τη γυναίκα σου κάθε μέρα. Ακόμα κι αν δεν ξέρεις γιατί, ξέρει εκείνη.

κάθε άλλο παρά θεωρώ πως ο φαλλοκρατισμός στην εποχή μας υποβόσκει. Μάλλον καλά κρατεί δυστυχώς.

Και μη μου πείτε πως όλοι οι γνωστοί μου αποτελούν «εξαιρέσεις» και ίσως δεν είναι μορφωμένοι, καλλιεργημένοι ή έξυπνοι γιατί θα σας απαντήσω πως για να υπάρξει κοινωνία με πραγματική ισότητα μεταξύ των δύο φύλλων θα πρέπει να φτάσουμε στο σημείο που και ο μέσος πολίτης να είναι σε θέση να τη νιώθει και να την ασπάζεται χωρίς να έχει τελειώσει το πανεπιστήμιο…Θα σας απαντήσω πως η ισότητα θα έχει κερδίσει όταν και στο τελευταίο χωριό ο χωρίατης θα σέβεταί τη γυναίκα περισσότερο από το γαϊδαρό του...
Όταν εκείνο το έθιμο που μια φορά το χρόνο η γυναίκα έχει την τιμητική της θα πάψει να υπάρχει...
(οκ το τραβάω λίγο, αλλά σκεφτείτε πόσο υποτιμητικό είναι αν εστιάσεις σ'αυτό!)

Τέλος, είναι γεγονός πως κάποιες εκφράσεις τις κουβαλάμε από παλαιότερες εποχές. Μπορεί στην ουσία τους πλέον να μη σημαίνουν τίποτα, αλλά δεν παύουν να καθορίζουν έναν τρόπο σκέψης που δεν έχει πεθάνει, τουλάχιστον όχι εντελώς:

Όταν μια γυναίκα, είναι ανεξάρτητη, στέκεται στα πόδια της, είναι τολμηρή κτλ, τότε λέμε πως είναι…. “αντράκι”

Λέμε: "τιμά τα παντελόνια του", αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ για γυναίκα που τιμά τη φούστα της. (Κι ας είναι unisex το παντελονάκι πλέον. Η έκφραση δεν άλλαξε!

Όταν κάποιος θέλει να δείξει πως μιλάει σοβαρά λέει “Αντρίκεια πράματα”
(Μια γυναίκα δε μιλάει ποτέ σοβαρά?)

Άσε που έρχεται μια ώρα που οι άντρες μιλάνε μεταξύ τους σαν "άντρας προς άντρα" κι αυτό είναι πολύυυυ σοβαρό όταν ειπωθεί! Τα ψέμματα έχουν τελειώσει δεν υπάρχει γυναικείο στοιχείο μεταξύ τους εκείνη τη στιγμή...

Ακόμα και αυτό το "η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα" ... (για να μην αναφέρω πως ακούγεται να διαλύονται γάμοι επειδή η νύφη τόλμησε να πατήσει τον γαμπρό!).

Με τον ίδιο τρόπο κάποιος που προσπαθεί να μας εξαπατήσει μας κάνει “που**ιες” ...Αυτό κι αν δεν δείχνει κάτι όχι μόνο για τις σχέσεις ανδρών/γυναικών...

Όλα αυτά καταδεικνύουν μια κοινωνία που έχει γαλουχηθεί με τρόπο που στην ουσία φορτώνει στον άνδρα την ευθύνη του…ανδρισμού του, αλλά και τη υποτιθέμενη διαφορετικότητά του…

Που το βλέπετε λοιπόν το υποβόσκων?

Υ.Γ. Μακάρι, χίλιες φορές μακάρι, όλα τα παραπάνω να είναι λάθος, και να έχω κάνει ένα φριχτό λάθος! Κανείς δε θα το ήθελε περισσότερο από μένα, πιστέψτε με! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Υ.Γ. Μακάρι, χίλιες φορές μακάρι, όλα τα παραπάνω να είναι λάθος, και να έχω κάνει ένα φριχτό λάθος! Κανείς δε θα το ήθελε περισσότερο από μένα, πιστέψτε με! :)
Δυστυχώς, δεν κάνεις λάθος. Ακόμα και οι άντρες που θα συμφωνήσουν μαζί σου, θα σκεφτούν αν πρέπει να εξωτερικεύουν την γνώμη τους ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με είχε απασχολήσει πολύ το θέμα ένα διάστημα.
Τι να πω... Σιγά-σιγά, με τα χρόνια, θα αλλάξουν τα πράγματα, όπως αλλάζουν σιγά-σιγά και μέχρι σήμερα. Εύχομαι μόνο οι σημερινοί πολίτες αυτού του κόσμου να συνειδητοποιήσουμε ορισμένα πράγματα βαθύτερα και να δουλέψουμε να τα αλλάξουμε συνειδητά όσο μπορούμε! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Ξέρετε ποιό είναι το πρόβλημα με όλα αυτά;Το ότι στην προσπαθεία τους οι γυναίκες να φτάσουν τους άντρες στα μάτια της κοινωνίας,αντι να προσπαθούν να αποδείξουν την ισότητα προσπαθούν να αποδείξουν την ομοιότητα,και δώσε "δεν κυνηγάνε μόνο οι άντρες πιτσιρίκες πλέον,αλλά και οι γυναίκες τεκνά","μέχρι και ταξί/φορτηγό/λεωφορείο/μαχητικό/κέρατο τράγιο οι γυναίκες",δυστυχώς ή ευτυχώς το κάθε φύλο έχει άλλες δυνατότητες κυρίως στο σώμα,αλλά φυσικά και στο μυαλό και πρέπει να προσανατολίζεται εκεί.

Και ας μην κοροιδευόμαστε τώρα,οι άνδρες τραβάνε πολλά στον κόσμο,μια μικρή λίστα:

Υποχρεωτική θητεία στον στρατό και προφανώς άμεση δράση σε πολεμικές συρράξεις(δεν διαλέγεις, σε εκτελούνε αλλιώς), ναί όταν οι γυναίκες θεωρούνται σεξουαλικά αντικείμενα, οι άνδρες είναι cannon fodder ή αλλιώς τροφή για κανόνια.

Μηδαμινές πιθανότητες για την κυριαρχία της ανατροφής των παιδιών σε διαζύγιο(ή αλλιώς όταν μας συμφέρει μετράει η φύση της γυναίκας).

Συνεχής προσπάθεια για την απόδειξη του ανδρισμού,αυτό που λέτε ότι "είσαι αντράκι","τιμάει τα παντελόνια του" κτλπ. είναι boomerang για τους άνδρες,καθώς όσο μετράει η λέξη "άνδρας" τόσο αρνητικά μετράει και η λέξη αδερφή/φλώρος/πο*στης.Ασε που αν παρενοχληθείς σεξουαλικά και το καταγγείλεις αμέσως είσαι αδερφή με στάμπα τουλάχιστον στα μάτια των άλλων.

"Είναι gentleman", Δηλαδή πληρώνει στις εξόδους, έχει το όχημα το ανάλογο,τα δωράκια,τα λουλουδάκια κτλ. αυτά τα πρότυπα είναι με την σειρά τους απαρχαιωμένα παρόλα αυτά επειδή συμφέρουν τα κρατάμε,σε αντίθετη περίπτωση "είναι τσιγγούνης","καβούρια στις τσέπες" και τα γνωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ξέρετε ποιό είναι το πρόβλημα με όλα αυτά;Το ότι στην προσπαθεία τους οι γυναίκες να φτάσουν τους άντρες στα μάτια της κοινωνίας,αντι να προσπαθούν να αποδείξουν την ισότητα προσπαθούν να αποδείξουν την ομοιότητα
Καμία φυσιολογική γυναίκα δεν ψάχνει να είναι όμοια με έναν άντρα.


(και σιγά μην θέλουμε να είμαστε όμοιες με σας ...:P)


Αυτό που ενοχλεί περισσότερο είναι η άποψη των αντρων
ότι η γυναίκα δεν έχει τις νοητικές ικανότητες του άντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αυτό που ενοχλεί περισσότερο είναι η άποψη των αντρων
ότι η γυναίκα δεν έχει τις νοητικές ικανότητες του άντρα.

μα δεν τις εχει, πως να γινει τωρα?

βαλε μια γυναικα να βρει το δρομο της μεσα απο ενα δασος ακολουθοντας ενα ζαρκαδι και δεν θα βγεις ποτε, βαλε ενα αντρα να οργανωσει ενα σπιτι και θα καταληξεις με το παραπανω δασος (και το ζαρκαδι μεσα:P).

προφανως και δεν εχουμε τις ιδιες νοητικες ικανοτητες. Οπως δεν εχουμε και τις ιδιες σωματικες. Οι ιδιες ορμονες που κανουν την εξωτερικη εμφανιση μας διαφορετικη δρουν και ως νευροδιαβιβαστες στον εγγεφαλο αλαζοντας τις νοητικες μας λειτουργιες.

And thats the way the cookie crumbles.

ειναι εκνευριστικη η ταση που υπαρχει να θελουμε τελικα να καταληξουμε σε ενα φιλο με τα καλα και των δυο. Δηλαδη γυναικες ανταγωνιστικες και υπερσεξουαλικες και αντρες που κανουν πεντικιουρ και ξερουν ολες τις μαρκες ρουχα.

Οχι αυτο ειναι παραβιαστικο, ο ανθρωπος υπαρχει 2.000.000 χρονια εκ των οποιων οι συγχρωνες κοινονικες συνθηκες αναλογουν σε 30.

καταλαβαινεις τη διαφορα? Πως μπορεις να ζητησεις σε ενα βιολογικο οργανισμο που φτιαχτηκε για να δουλευει με παγετωνες, σπηλιες και λιονταρια επι 2.000.000 χρονια να αλαξει σε 30?

και εγω ενισταμε σε ενα ακομα πραγμα.

στη διαφορα αναμεσα στην υποτακτικοτητα και το σεβασμο.

οι γυναικες ανεκαθεν ηταν υποτακτικες.

επισις ανεκαθεν εχεραν σεβασμου και εκτιμισης (πολυ περισοτερο απο τα αρσενικα!).

γιατι προσπαθουμε να αλαξουμε το πρωτο εκ των δυο? Ολες οι πρωτογονες κοινωνιες ηταν μια παλη των αρσενικων για το ποιο τελικα θα μπορεσει να φροντιζει και να προστατευει το θυλικο. Δεν αλαζουν ετσι ευκολα αυτα τα πραγματα. Και ειληκρινα δεν βλεπω λογο.

κοιταχτε το σεξ, που πρακτικα λογο κοινωνικων συμβασεων μονο εκει μπορουμε να βγαζουμε τα πραγματικα μας ενστικτα. Πρακτικα ολες οι γυναικες φαντασιονονται ενα αρσενικο που θα τις υποτασει στις σεξουαλικες τους ορεξεις και τουμπαλιν. Αλλα προφανως αυτο για την κοινωνια ειναι μεμπτο, ειναι παραλογο...ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άλλο ισάξια άλλο πανόμοια καλέ!!!
7 είδη νοημοσύνης υπάρχουν, όλοι όοολα θα τα 'χουν;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Άλλο ισάξια άλλο πανόμοια καλέ!!!
7 είδη νοημοσύνης υπάρχουν, όλοι όοολα θα τα 'χουν;;;

Αυτο ακριβως!! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.



Ξέρεις σε πόσες γυναίκες από δω ακούγεσαι γραφικός όταν το λες αυτό?:)
[/URL]

και ποιος ακριβως λεει οτι οι νομπελικου τυπου νοημοσηνη δεν ειναι γυναικιο χαρακτηριστικο? Δεν λεω οτι οι γυναικες ειναι χαζες, απλα οτι δεν εχουν την ιδια νοητικη ικανοτητα με τον αντρα.

να το θεσω διαφορετικα για να μην επισκιαζει το συναισθημα της μειονοτητας την αποψη σου.

οι αντρες δεν εχουν τις ιδιες νοητικες ικανοτητες με τις γυναικες.

Καταλαβαινεις τι εννοω? Οι γυναικες ειναι (κατα μεσο ορο) καλυτερες σε ορισμενα πραγματα και οι αντρες σε ορισμενα αλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top