Θα σας επηρεάσει η απάντηση στο ερώτημα "υπάρχει θεός";

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Το γνωστό ερώτημα της "Μαργαρίτας" δεν μπορεί να απαντηθεί!
Υποθετικά και μόνο η ύπαρξη Θεού η η μη υπαρξή του θα με επηρρέαζε τόσο όσο και η αποδεδειγμένη ύπαρξη η μη εξωγηϊνων!
Η αποδεδειγμένη ύπαρξη εξωγήϊνων θα αποδύκνειε ότι ο Θεός δεν έπλασε το σύμπαν με κεντρικό αποδέκτη-παρατηρητή τον άνθρωπο,θα άλλαζε άρδην τις αντιλήψεις-κοσμοθεωρίες όλων των θρησκειών και φυσικά θα ήταν μια έμμεση απόδειξη ότι δεν υπάρχει Θεός!
Κατά τη γνώμη μου αν υπάρχει Θεός,θα πρέπει να είναι η ένα παιδί που παίζει με μια μυρμηγκοφωλιά η ένας μάγειρας στην αρχή της εκπαιδευσής του!(Αυτό αν θέλετε το αναλύουμε σε άλλο thread)
Πάντως χιουμοριστικά:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Για ποιο λόγο θα ήταν έμμεση απόδειξη η ύπαρξη εξωγήινων ότι δεν υπάρχει θεός;
Μη συγχέουμε το αν οι θρησκείες περιγράφουν τον Θεό με την ύπαρξη του ή μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Για ποιο λόγο θα ήταν έμμεση απόδειξη η ύπαρξη εξωγήινων ότι δεν υπάρχει θεός;
Μη συγχέουμε το αν οι θρησκείες περιγράφουν τον Θεό με την ύπαρξη του ή μη.
O Θεός έπλασε τον άνθρωπο (κατα τις θρησκείες πάντα) "κατ'εικόνα και ομοίωσιν" του και σαν κεντρικό και μόνο αποδέκτη του κόσμου του και του "παράδεισού" του!
Όπως γράφω,η ύπαρξη εξωγήϊνων θα κατέρριπτε όλες τις θρησκευτικές αντιλήψεις-θεωρίες περί Θεού(στη μορφή του ανώτερου πλάσματος που κρίνει,κατακρίνει,εξουσιάζει,τιμωρεί,επιβραβεύει κ.λπ.)!
Τότε θα παραδεχόμασταν ότι και ο άνθρωπος,όπως και κάθε άλλη μορφή ζωής δεν είναι τίποτε άλλο από το αποτέλεσμα μιας εξελλικτικής διαδικασίας του σύμπαντος-φύσης!
Αν τώρα κάποιοι το σύμπαν-φύση το ονομάζουν "Θεό",τότε η ερώτηση <<Θα σας επηρεάσει η απάντηση στο ερώτημα "υπάρχει θεός" ;>> είναι άστοχη,μιας και δεν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει "σύμπαν-φύση"!
Πιστεύω να γίνομαι κατανοητός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Το γνωστό ερώτημα της "Μαργαρίτας" δεν μπορεί να απαντηθεί!
Υποθετικά και μόνο η ύπαρξη Θεού η η μη υπαρξή του θα με επηρρέαζε τόσο όσο και η αποδεδειγμένη ύπαρξη η μη εξωγηϊνων!
Η αποδεδειγμένη ύπαρξη εξωγήϊνων θα αποδύκνειε ότι ο Θεός δεν έπλασε το σύμπαν με κεντρικό αποδέκτη-παρατηρητή τον άνθρωπο,θα άλλαζε άρδην τις αντιλήψεις-κοσμοθεωρίες όλων των θρησκειών και φυσικά θα ήταν μια έμμεση απόδειξη ότι δεν υπάρχει Θεός!
Κατά τη γνώμη μου αν υπάρχει Θεός,θα πρέπει να είναι η ένα παιδί που παίζει με μια μυρμηγκοφωλιά η ένας μάγειρας στην αρχή της εκπαιδευσής του!(Αυτό αν θέλετε το αναλύουμε σε άλλο thread)
Πάντως χιουμοριστικά:

Αυτο με την μυρμηγκοφωλια το λεω εγω εδω και χρονια...

Ειναι πολυ νωρις ακομα για να αναπτυξω την σκεψη μου. Ση γιου λεητερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
O Θεός έπλασε τον άνθρωπο (κατα τις θρησκείες πάντα) "κατ'εικόνα και ομοίωσιν" του και σαν κεντρικό και μόνο αποδέκτη του κόσμου του και του "παράδεισού" του!

ναι... μόνο που αυτά τα λέει ο ίδιος ο άνθρωπος με την ξετσιπωσιά του εγωκεντρισμού του και της εγωπάθειας, ότι μόνο αυτός - ο άνθρωπος - υπάρχει στο σύμπαν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
ναι... μόνο που αυτά τα λέει ο ίδιος ο άνθρωπος με την ξετσιπωσιά του εγωκεντρισμού του και της εγωπάθειας, ότι μόνο αυτός - ο άνθρωπος - υπάρχει στο σύμπαν....
Ακριβώς! Το ίδιο λέμε!
Τον Θεό τον δημιούργησε ο ίδιος ο άνθρωπος και γι'αυτό θεωρεί εαυτόν "κατ'εικόνα και ομοίωσιν" και γι'αυτό πιστεύει ότι τα ζώα δεν έχουν ψυχή η ότι είναι ο μοναδικός εν σύμπαντι αποδέκτης του "θεϊκού" μυνήματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν να πώ κάτι ένας άθεος στην απάντηση υπάρχει θεός δεν θα επιρεαστεί ένας θρήσκος δεν θα φοβηθεί και κάποιος που απλά πιστέυει θα φρεικάρει και θα αρχίσει τις μετάνιες έτσι πιστέυω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ακριβώς! Το ίδιο λέμε!
Τον Θεό τον δημιούργησε ο ίδιος ο άνθρωπος και γι'αυτό θεωρεί εαυτόν "κατ'εικόνα και ομοίωσιν" και γι'αυτό πιστεύει ότι τα ζώα δεν έχουν ψυχή η ότι είναι ο μοναδικός εν σύμπαντι αποδέκτης του "θεϊκού" μυνήματος!

δεν λέμε ακριβώς το ίδιο :P
εσύ μιλάς για τον "Θεό" που οι άνθρωποι του έβαλαν και οδηγίες χρήσεως....
Εγώ μιλάω για ένα Θεό που ίσως υπάρχει και που καμία σχέση με αυτά που λένε οι μαυροφόρες γενιάδες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
δεν λέμε ακριβώς το ίδιο :P
εσύ μιλάς για τον "Θεό" που οι άνθρωποι του έβαλαν και οδηγίες χρήσεως....
Εγώ μιλάω για ένα Θεό που ίσως υπάρχει και που καμία σχέση με αυτά που λένε οι μαυροφόρες γενιάδες :P
Αυτό που λέω (και πιστεύω) είναι ότι ο Θεός είναι δημιούργημα των ανθρώπων!
Όπως είπε και ο Ουμπέρτο Έκο (αν δεν κάνω λάθος) ακόμα κι αν δεν υπάρχει Θεός, ο άνθρωπος θα έπρεπε να τον εφεύρει!
Τέλος πάντων επειδή μάλλον θα θεωρηθεί off topic το "σε ποιόν Θεό και αν πιστεύουμε" απλά λέω ότι ακόμα κι αν αποδειχθεί ότι υπάρχει (σε μένα που δεν το πιστεύω)σε τίποτα δεν θα με επηρρεάσει γιατί απλά δεν θα είναι ο Θεός των μαυροφόρων (όπως είπες) που είναι εκδικητικός,τιμωρός,εκφοβιστικός κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Λοιπόν να πώ κάτι ένας άθεος στην απάντηση υπάρχει θεός δεν θα επιρεαστεί ένας θρήσκος δεν θα φοβηθεί και κάποιος που απλά πιστέυει θα φρεικάρει και θα αρχίσει τις μετάνιες έτσι πιστέυω

Καλά τα άλλα, αλλά ο άθεος πως δεν θα επηρεαστεί; Ο άθεος πιστεύει ότι δεν υπάρχει Θεός. Από τη στιγμή αποδειχθεί πως 100000% υπάρχει, πως είναι δυνατόν να μην κλονιστεί, από τη στιγμή που πάει στράφι η πίστη του (ή κοσμοθεωρία του, όπως θες πες το)..;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Από τη στιγμή αποδειχθεί πως 100000% υπάρχει, πως είναι δυνατόν να μην κλονιστεί, από τη στιγμή που πάει στράφι η πίστη του (ή κοσμοθεωρία του, όπως θες πες το)..;:hmm:


Moναχός, πρώτ' απ' όλα υπέροχη η υπογραφή σου, με διαφορά η καλύτερη στο φόρουμ.

Δεύτερο από τα όλα (δηλ. συνολικά τα δύο που είχα να πω), δεν θεωρώ τον εαυτό μου άθεο, αλλά μπορώ ν' απαντήσω στο ερώτημα.

Όπως είναι τα πράγματα τώρα, ζούμε σε ένα κόσμο κάθε άλλο παρά τέλειο, και δεν μπορούμε να ξέρουμε αν όλα γίνονται με το θέλημα ενός θεού.
Αν όμως αποδειχτεί ότι θεός υπάρχει, τότε όλα αλλάζουν. Σημαίνει ότι ο θεός ανέχεται την κατάσταση και δεν έχει κάνει τίποτα να τη βελτιώσει. Τότε τα πράγματα για έναν άθεο ξεκαθαρίζουν αμέσως: Αυτός ο θεός είναι ένα κυνικό κτήνος, και προς χάριν της ανθρωπιάς μας, δεν πρέπει να κείμεθα στην αγκαλιά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
χοχο! Καλή η σκέψη σου!!! Μου άρεσε... ;) Έχεις point!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Eίναι πολύ εύκολο να πιστεύουμε οτι για ό,τι συμβαίνει γύρω μας φταίει ο Θεός και όχι ο άνθρωπος. Ετσι αποποιούμαστε την ευθήνη που αναλογεί στον καθένα από εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αυτό που λέω (και πιστεύω) είναι ότι ο Θεός είναι δημιούργημα των ανθρώπων!
Όπως είπε και ο Ουμπέρτο Έκο (αν δεν κάνω λάθος) ακόμα κι αν δεν υπάρχει Θεός, ο άνθρωπος θα έπρεπε να τον εφεύρει!
Τέλος πάντων επειδή μάλλον θα θεωρηθεί off topic το "σε ποιόν Θεό και αν πιστεύουμε" απλά λέω ότι ακόμα κι αν αποδειχθεί ότι υπάρχει (σε μένα που δεν το πιστεύω)σε τίποτα δεν θα με επηρρεάσει γιατί απλά δεν θα είναι ο Θεός των μαυροφόρων (όπως είπες) που είναι εκδικητικός,τιμωρός,εκφοβιστικός κ.λπ.
:) ...man criated he him Που έλεγε & ο Ιαν Αντερσον της εποχής μας απο jethro tull.
Αν πήγες οφφ,ας πάω κι εγώ,συμπληρώνωντας πάνω στο πνεύμα που γράφεις,οτι : Οτι επίπεδο εχει ενας λαός,τέτοιο θεό πλάθει (π.χ.τοτέμ ) ! Αλλά,το επίπεδό μας είναι...ακόμη ανθρώπινο ! Το θεικό είναι ...κάτι λίγο παραπάνω.Δεν υπόκειται στις δικές μας κρίσεις,αντιλήψεις του κόσμου & των πραγμάτων.Γνωρίζουμε ακόμη πολύ λίγα για τον κόσμο μας & μόνο οσα "βλέπουμε" κι "ακουμπάμε".Για μένα,ερχεται λιγο παράξενα στο μυαλό οταν ακούω το "Υπάρχει Θεός ? ".
Μ'έναν παράξενο συνειρμό που δεν μπορώ να εξερευνήσω,ερχεται το ερώτημα "υπάρχω εγώ ?":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ωραία ερώτηση... Σαν αρχική σκέψη μου έρχεται στο μυαλό ότι, ναι, θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει ή όχι θεός, με επιστημονικές αποδείξεις, που κανείς δεν θα μπορούσε να αμφισβητήσει....

Τώρα, σαν χαρακτήρα δεν νομίζω ότι θα με άλλαζε, όχι τουλάχιστον πρακτικά. Αν δεν υπάρχει θεός, δεν θα άλλαζα καθόλου, ούτε θεωρητικά ούτε στην πράξη, ούτε στις απόψεις μου, αφού αυτό πιστεύω ήδη. Αν μάθαινα, ότι υπάρχει θεός, πάλι δεν θα άλλαζα, πιστεύω πολύ ο χαρακτήρας μου. Λίγο ίσως θα προβληματιζόμουν στην αρχή.

Όσο για το αν με επηρεάσει, αυτό η απάντηση είναι μάλλον θετική. Σε περίπτωση, μόνο που αποδειχθεί ότι υπάρχει όμως. Θα με κανεί να αναρωτηθώ πολλά, έστω και αν δεν το δείξω, ή φαινομενικά παραμείνω η ίδια....

Πάντως αν αποδειχθεί όσο ζω κάτι τέτοιο, που το θεωρώ μάλλον απίθανο, δεν πιστευώ ότι θα είναι κάτι που θα με φέρει σε δύσκολη θέση ή θα με κάνει να προβληματιστώ. Πιστεύω ότι θα είναι κάτι που θα με δικαιώσει απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Υποθέτουμε ότι την αύριο το πρωί διαβάζετε στην εφημερίδες ότι κάποιοι επιστήμονες απέδειξαν ότι υπάρχει θεός ή ότι δεν υπάρχει θεός.

Δεν εχει νοημα η θεση σου, δεν μπορεις να αποδηξεις κατι αρνητικο και ο μονος τροπος να αποδηχθει οτι υπαρχει θεος ειναι να ερθει ο ιδιος να μας το πει πραγμα που ειναι αντιθετο στο δογμα της ιδιας της εννοιας θεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν εχει νοημα η θεση σου, δεν μπορεις να αποδηξεις κατι αρνητικο

Σαφώς και μπορείς να αποδείξεις κάτι αρνητικό (εν γένει, όχι οτιδήποτε). Πχ το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό, ότι δεν υπάρχουν ακέραιοι m,n ώστε m/n = 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
προσωπικά αν διάβαζα πως δεν υπήρχε θεός θα ένιωθα...μόνος...δεν ξέρω, πιστεύω τόσο πολύ στην ύπαρξη ενός ανωτέρου όντος ή κάποιας δύναμης τέλος πάντων που δεν θα το πίστευα καν...αλλά έστω ότι αποδεικνυόταν πέρα αμφιβολίας, φαντάζομαι πως θα απογοητευόμουν και σίγουρα θα άλλαζε ο τρόπος σκέψης μου (είμαι αρκετά της μεταφυσικής/υπερφυσικής)

αν διάβαζα πώς υπήρχε θεός από την άλλη θα πήγαινα στην εκκλησία περισσότερο lol :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Από ότι ξέρω η υπάρξη ή όχι του Θεού είναι εκτός του πεδιόυ έρευνας της επιστήμης. Η επιστήμη ερευνά το "πως" και η θεολογία το "γιατί". Αλλά ακόμη και εάν υπήρχε κάποιου είδους απόδειξη ότι δεν υπάρχει θεός πάλι πολλοί θα λέγαν ότι είναι λάθος η έρευνα. Μόνο δείτε τι τραβάνε οι βιολόγοι/δάσκαλοι στις ΗΠΑ με τους νεοδημιουργηστές και την άρνηση τους να δεχθούν την Δαρβίνεια εξέλιξη. Έτσι θα γινόταν πιστεύω και αυτήν την περίπτωση.

Εγώ πάλι δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα γιατί δεν είμαι και πολύ πιστός να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν έχω ανάγκη να μου αποδείξει κάποιος την ύπαρξη του Θεού, γιατί τον έχω δει να επεμβαίνει πολλές φορές στη ζωή μου, και δεν χρειάζομαι τους επιστήμονες να μου πουν αν υπάρχει ή όχι.
Εκτός από αυτό, οι επιστήμονες αλλάζουν γνωματεύσεις κάθε λίγο και λιγάκι, οπότε μένω στις προσωπικές μου εμπειρίες και στην προσωπική μου γνώμη περί αυτού του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top