Προγαμιαίο συμφωνητικό

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μισό μισό μισό (σύνολο ενάμισι:P)

το προγαμιαίο είναι για να μην έχεις απαιτήσεις σε ότι ήταν δικό του πριν το γάμο? ή και στη μελλοντική περιουσία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Είσαι πολύ διορατική:)
Δεν κατάλαβα όμως τι προτείνεις; Ότι μάλλον είναι αναπόφευκτο να υπογράψω?

Περίμενε, πόσο καιρό σου δίνει; μπορείς να πάς σε δηκηγόρο και να δεις πώς μπορείς αν τελικά υπογράψεις, να βάλεις και εσύ κάποιους όρους που μπορεί να σε βολέβουν,
Στο κάτω κάτω του φροντήζεις παιδιά γίνεσε δουλάρα του να το πώ χοντρικά παλέυεις για το σπίτι είσαι η γυναίκα στο κρεβάτι του, τον στηρίζεις όταν σε χριάζετε και σου λέει μην δουλέψεις και σε περίπτωση χωρισμού μένεις με παιδιά στο ένα χέρι και στο άλλο χωρίς δουλεια; πώς την είδε την δουλειά;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
λοιπόν επειδή πρέπει να την κάνω, παραθέτω τον Νόμο.


άρθρο 1400 ΑΚ αξίωση συμμετοχής στα αποκτήματα.

αν ο γάμος λυθεί ή ακυρωθεί και η περιουσία του ενός συζύγου έχει, αφότου τελέστηκε ο γάμο, αυξηθεί, ο άλλος σύζυγος, εφόσον συνέβαλε με οποιονδήποτε τρόπο στην αύξηση αυτή, δικαιούται να απαιτήσει την απόδοση του μέρους της αύξησης το οποίο προέρχεται από τη δική του συμβολή.
Τεκμαίρεται ότι η συμβολή αυτή ανέρχεται στο 1/3 της αύξησης, εκτός αν αποδειχθεί μεγαλύτερη ή μικρότερη συμβολή.

Η προηγούμενη παράγραφος εφαρμόζεται αναλογικά και στην περίπτωση διάστασης των συζύγων που διάρκεσε περισσότερο από 3 χρόνια.

Στην αύξηση της περιουσίας των συζύγων δεν υπολογίζεται ό,τι αυτοί απέκτησαν από δωρεά, κληρονομία ή κληροδοσία ή με διάθεση των αποκτημάτων από αυτές τις αιτίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Τότε γιατί παντρέυοντε;:( :(

Δεν μπορώ να φανταστώ ο άνθρωπός μου που του έδωσα τα πάντα να με διαχωρίζει, εξάλου άν θέλει προγαμιέο ας κάνει απογραφή της τώρα περιουσίας αθόριβα και να κάνει ένα συμβόλαιο που θα λέει ότι μόνο εκείνα δεν αγκίζει άλλα και πάλι θα με πονούσε:(
Μα ειναι ο άνθρωπός μου!!! πώς μπορεί να μην μου έχει εμπιστωσίνη; πώς ξεκινάς ένα καλό γάμο άν ήδη τον καταδηκάζεις:(

Δεν διαφωνώ....Συμφωνώ ότι έτσι θα έπρεπε να σκέφτονται οι άνθρωποι που έχουν σκοπό να ένώσουν τις ζωές τους. Αλλά ας το πάρουμε αντίστροφα....

Είμαι εγώ μια πάμπλουτη κόρη ενός πάμπλουτου πατέρα, με πολλά πολλά λεφτά. Ερωτεύομαι και παντρεύομαι τον αγαπημένο μου, χωρίς προγαμιαία συμβόλαια κ.λ.π. Τον λατρεύω, με λατρεύει & έχουμε κοινούς στόχους και όνειρα.
Στα 10 χρόνια γάμου, η περιουσία μας έχει δεκαπλασιαστεί σε σχέση με την αρχή του γάμου μου. Ο αγαπημένος μου, μπαίνοντας στα 45 περνάει κρίση ηλικίας, γνωρίζει μια πιτσιρίκα και μ'εγκαταλείπει, ενώ ταυτόχρονα διεκδικεί και κερδίζει τη μισή "μας" περιουσία.
Αυτό είναι δίκαιο? Είδες που η ζωή είναι απρόβλεπτη και ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου φέρει? Είδες που τελικά πρέπει να προφυλάσουμε τα νώτα μας? Ακόμα και οι άνθρωποι που ΣΗΜΕΡΑ πίνουν νερό στο όνομά μας, αύριο μπορεί να μην θέλουν ούτε να μας φτύσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
το προγαμιαίο είναι για να μην έχεις απαιτήσεις σε ότι ήταν δικό του πριν το γάμο? ή και στη μελλοντική περιουσία?

και στην μελλοντική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
παλλαντινάκι (παντρεύεσαι?:jumpy:), πάρε το συμβόλαιο και πήγαινε σε δικηγόρο δικό σου (και το πράιμάκι καλά τα λέει, πρέπει να του αναθέσετε τη νομική υποστήριξη εδώ:P).

Είμαι υπέρ του προγαμιαίου (ή τουλάχιστον, του συμβολαίου εκείνου που είναι δίκαιο και για τους δύο συμβαλλόμενους), ακόμα και αν το ζητήσει εκείνος.
Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.
Τώρα, αν δουλέψω στην επιχείρηση του άντρα μου, θεωρώ ότι θα έχει προβλέψει για μένα στο συμβόλαιο, εφόσον συμβάλλω στην αύξηση της περιουσίας μας. Αν όχι, δε θα υπέγραφα εξαρχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την Ντου. Δέξου να υπογράψεις οτιδήποτε εξασφαλίζει ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ σε περίπτωση (χτύπα ξύλο) χωρισμου. Συμβουλεύσου τον δικηγόρο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
και στην μελλοντική


:mad: :mad: :mad: :mad:

Τα έχω παίξει μηλάμε ε; θα μας τρελάνει; εσύ έχεις περιουσιάκά στοιχία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το θέμα των παιδιών πώς καθορίζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
σας ευχαριστώ πολύ όλες:)
Θα σας ενημερώσω για τυχόν εξελίξεις
(dooo είναι στα σχέδιά μας, αλλά όχι στα πολύ άμεσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Το θέμα των παιδιών πώς καθορίζεται;

έχει πει κάτι ότι σε περίπτωση που τον απατήσω θέλει την επιμέλεια:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
παραθέτω επίσης και κομμάτια από πμ προς Palladin για να μη γράφω εις διπλούν..


τα προγαμιαία ιδιωτικά συμφωνητικά δεν έχουν καμία ισχύ στο ελληνικό δίκαιο εφόσον πρόκειται για δύο Έλληνες υπηκόους που παντρεύονται στην Ελλάδα.

τι εννοώ..ακόμα και αν υπογράψετε ένα πριν ή κατά τη διάρκεια του γάμου, σε περίπτωση διαζυγίου αν προσκομιστεί στο δικαστήριο ένα τέτοιο συμφωνητικό θεωρείται άκυρο και δεν λαμβάνεται υπόψη.


Αυτό συμβαίνει επειδή τα περισσότερα θέματα του οικογενειακού δικαίου. όπως και οι σχέσεις των συζύγων μεταξύ τους -οι περουσιακές- ρυθμίζονται υποχρεωτικά από το νόμο (αναγκαστικού δικαίου κανόνες) - και μόνο και όχι από την ελεύθερη βούληση των μερών.


ένα παράδειγμα άσχετο με αυτό που λέμε αλλά θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι εννοώ..
πχ. νοικιάζω ένα σπίτι και στο ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης-το συμβόλαιο που λέμε- γράφουμε με τον ιδιοκτήτη ότι θα μεινω στο σπίτι για 2 χρόνια.
αν παρέλθει η διετια και εγώ θελήσω να μείνω παραπάνω αλλά αυτός διεκδικήσει το σπίτι ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να παραμείνω γιατί ορίζει ως ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης κύριας κατοικίας την τριετία.
Άσχετα λοιπόν με το τι συμφωνήσαμε και γράψαμε στο ιδ. συμφωνητικό-ελεύθερη βούληση των μερών (2 χρόνια) υπερισχύει αυτό που ορίζει ο νόμος (3 χρόνια τουλάχιστον )

έτσι και στα περουσιακά των συζύγων υπερισχύει το τι ορίζει ο νόμος άσχετα με το τι μπορεί να υπέγραψαν μεταξύ τους.
εκτός και αν πέφτω τόοοοσο έξω πια ....που πραγματικά είμαι 99% σίγουρη ότι δεν πέφτω έξω.

σήμερα ισχύει η περουσιακή αυτοτέλεια των συζύγων ...
ό,τι είχε ο καθένας πριν το γάμο δεν μπορεί να διεκδικηθεί από τον άλλον αλλά και μετά το γάμο αν π.χ. αγοράσετε ένα σπίτι και γραφτεί μόνο στο όνομα του άντρα σου δεν σημαίνει ότι σε περίπτωση διαζυγίου παίρνεις το μισό.
εκεί μπορείς να διεκδικήσεις χρήματα ανάλογα με το πόσο συνέβαλες στην αγορά του σπιτιού. ( βλ άρθρο 1400 ΑΚ).

Τα κινητά τεκμαίρεται ότι ανήκουν και στους δύο κατά ίσα μέρη όχι τα ακίνητα.

Για να ισχύσει κάτι διαφορετικό από την περουσιακή αυτοτέλεια μπορούν οι σύζυγοι πριν ή κατά τη διάρκεια του γάμου να επιλέξουν το σύστημα της κοινοκτημοσύνης (σύστημα κοινωνίας κατά ίσα μέρη στα περουσικά τους στοιχεία ) που καταρτίζεται με συμβολαιογραφικό έγγραφο.

υγ. περάστε από το ταμείο για το λογαριαμό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
έχει πει κάτι ότι σε περίπτωση που τον απατήσω θέλει την επιμέλεια:worry:

Ενώ σε περίπτωση απάτης δικής του; μένεις με τα παιδιά μόνη και χωρίς δουλειά;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
υγ. περάστε από το ταμείο για το λογαριαμό :P

τι? δεν το κάνεις για την ψυχή της μανούλας σου? και εγώ που νόμιζα ότι οι δικηγόροι είναι και αυτοί...χωρίς σύνορα:bleh::bleh:

j/k πριμάκι:D


παλλαντίνι, ο μέλλων σύζυγος έχει κάνει πολύ συζήτηση με τους δικούς του για το γάμο σας. Κάνε και εσύ το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
έχει πει κάτι ότι σε περίπτωση που τον απατήσω θέλει την επιμέλεια:worry:

Ε καλά πολλοί την θέλουν την επιμέλεια, λίγοι την κερδίζουν..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου ακούγονται πολύ ανησυχητικά όλα αυτά.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου ακούγονται πολύ ανησυχητικά όλα αυτά.. :/:
Κι εμένα, κυρίως γι' αυτό:

έχει πει κάτι ότι σε περίπτωση που τον απατήσω θέλει την επιμέλεια:worry:


Παλλαντικάκι, αν δεν θες να κάνεις πίσω υπάρχει ένα ρητό: "Two can play at that game" ;)
Το οποίο ταριάζει απόλυτα εδώ. Είναι αυτό που σου 'παν τα κορίτσια πιο πάνω: βάλε κι εσύ τους δικούς σου όρους. :)


Αν και μου ακούγονται κι εμένα πολύ ανησυχητικά τα όλα αυτά. :/:




ΥΓ: Πραϊμάκι, άλτιμετ ρισπέκτ, θα σε προσλάβω για νομικό μου σύμβουλο. :bleh: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
τι? δεν το κάνεις για την ψυχή της μανούλας σου? και εγώ που νόμιζα ότι οι δικηγόροι είναι και αυτοί...χωρίς σύνορα:bleh::bleh:

λολ!!! :rofl: :rofl: :rofl:

θα εισηγηθώ ως προς αυτό στους άλλους καρχαρίες αλλά θα με στείλουν από κει που ήρθα. :kill: :knife: :beating: :P


λεπόν επειδή ήταν να φύγω αλλά είμαι ακόμα εδώ και πρέπει να φύγω..

δεν μπορείς να προρυθμίσεις ουτε το θέμα της επιμέλειας, ούτε να παραιτηθείς από το δικαίωμα της διατροφής και για τα περουσιακά τα είπαμε.

αν επιμείνει πολύ ο σύντροφός σου και δεν το διαπραγματεύεται ...πήγαινε σε ένα δικηγόρο μόνη σου πρώτα χωρίς να του το πεις, ρώτα όσα θέλεις να μάθεις..λογικά θα σου πει τα ίδια...(το οικογενειακό δεν είναι το φόρτε μου, μην εκτιθέμεθα κιόλας)

πες στο μανάρι σου ότι θες να υπογράψεις και πηγαίντε μαζί στον δικηγόρο που είχες ήδη πάει μόνη σου. Εκεί θα φάει την κόκκινη κάρτα.
εσύ θα έχεις δείξει την καλή διάθεση απλά δεν θα γίνεται δια νόμου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πάντως εγώ θα ήθελα να υπογράψω προγαμιαίο συμφωνητικό(απογοητεύτηκα απο το ποστ της Prime που δείχνει πως δεν έχει ισχύ).Ξέρω πως φαίνεται κάπως γιατί δεν συνηθίζεται όταν ξεκινάς ένα γάμο να σκέφτεσαι τον χωρισμό όμως ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.Και δυστυχώς τις περισσότερες φορές τα διαζύγια όσο κι αν καλύπτονται απο "πνεύμα πολιτισμού" πάντα ένας απο τους δύο(ή και δύο) νοιώθουν ριγμένοι,αδικημένοι και κυρίως θυμωμένοι και εκδικητικοί.Και ξεσπούν στο προφανές, περιουσία και παιδιά, αφού πλέον δεν μπορούν να "ελέγξουν" και να "πληγώσουν" συναισθηματικά τον άλλον ψάχνουν για άλλα τρωτά σημεία.
Είχα σκεφτεί, χωρίς να το έχω ψάξει, ότι θα ήταν καλό να διευθετήσω κάποια καίρια θέματα την στιγμή που πραγματικά μπορεί να γίνει πολιτισμένος διάλογος.Τόσο περιουσιακά, δλδ η ήδη προυπάρχουσα του γάμου περιουσία και των δύο να μην μπορεί να διεκδικηθεί απο καμμία πλευρά ενώ όση αποχτήθηκε κατά την διάρκεια του γάμου να μεταβιβάζεται ισομερώς στα παιδιά αν υπάρχουν, όπως επίσης και διαδικαστικά δλδ στην περίπτωση ύπαρξης παιδιών να μην μπορέσει να διεκδικήσει μόνο ο ένας την επιμέλεια(άπειρες φορές έχουμε δει το έργο να χρησιμοποιούνται τα παιδιά ως μέσο εκβιασμού) και διάφορα άλλες πιο μικρές λεπτομέρειες.
Κρίμα που όλα αυτά εν τέλη δεν μπορούν να διακανονιστούν απο πριν.Το οικογενειακό δίκαιο είναι ακόμη πολύ πίσω στην Ελλάδα.
Τέλος Παλλαντινάκι στην θέση σου δεν το εκλάμβανα ως έλλειψη εμπιστοσύνης προς το πρόσωπο σου ή αβεβαιότητας για την σχέση, απεναντίας ως κίνηση αποφυγής οποιαδήποτε προστριβής στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top