Προγαμιαίο συμφωνητικό

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Palladin μου, καθότι αυτή τη στιγμή στη δουλειά δεν μπορώ να σου αναπτύξω τις σκέψεις μου όπως θα ήθελα γιαυτό θα σου γράψω αναλυτικά το βράδυ


πάντως μόνο για αρχή θα σου πω οτι από μεριάς σου δικαίως ενίστασαι και φρικάρεις αλλά μην ξεχνάς ότι ΚΑΘΕ νομισμα έχει δύο όψεις
κι ακόμα κι αν κάτι φαινομενικά είναι κατά μας, μπορούμε να το κάνουμε υπερ μας αν διατηρίσουμε την ψυχραιμία μας.


αυτος έχει πίσω του την οικογένεια του και τους φίλους του....
εσύ έχεις την οικογένεια σου, τους φίλους σου και ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ στέκι να σε υποστηρίζει :P
θα την βρούμε την ΣΩΣΤΗ άκρη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Προγαμιαίο συμβόλαιο δεν υφίσταται στην Ελλάδα!
Το κοινοτικό δίκαιο με την "πράσινη βίβλο" και τη Συμφωνία της Χάγης έθεσε κάποιες αρχές αλλά:
Το θέμα των περιουσιακών σχέσεων μεταξύ συζύγων δεν ρυθμίζεται από τις κοινοτικές πράξεις που έχουν εκδοθεί μέχρι σήμερα. Επιπλέον, η Σύμβαση της Χάγης για το εφαρμοστέο δίκαιο στις περιουσιακές σχέσεις μεταξύ συζύγων, της 14ης Μαρτίου 1978, έχει επικυρωθεί μόνο από τη Γαλλία, το Λουξεμβούργο και τις Κάτω Χώρες.
Τα περισσότερα κράτη μέλη αποδέχονται την επιλογή από τους συζύγους του δικαίου που εφαρμόζεται στις περιουσιακές τους σχέσεις. Εάν συμπεριληφθεί ανάλογη επιλογή σε μελλοντική πράξη, πρέπει προφανώς να προβλεφθεί περιορισμένος αριθμός κριτηρίων σύνδεσης, ιδίως αυτών που παρουσιάζουν πραγματικό σύνδεσμο με τους συζύγους (για παράδειγμα : το δίκαιο του κράτους της συνήθους διαμονής ή ιθαγένειας του ενός ή των δύο συζύγων, κ.λ.π.). Επίσης, πρέπει να εξετασθεί εάν η επιλογή του εφαρμοστέου δικαίου πρέπει να υπόκειται σε διατυπώσεις και εάν ναι σε ποιες.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φυσικά και θα δεχόμουν. Κι αυτό αν δεν του το είχα προτείνει πρώτα εγώ (πράγμα που βρίσκω πολύ πιθανό). Δεν είναι οτι δεν σου έχει εμπιστοσύνη, απλά καλό είναι να εξασφαλιστείτε για την έστω απίθανη περίπτωση βρε παιδί μου. Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο ή να διαπραγματευτείς τους όρους του συμβολαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
λολ!!! :rofl: :rofl: :rofl:

θα εισηγηθώ ως προς αυτό στους άλλους καρχαρίες αλλά θα με στείλουν από κει που ήρθα. :kill: :knife: :beating: :P


λεπόν επειδή ήταν να φύγω αλλά είμαι ακόμα εδώ και πρέπει να φύγω..

δεν μπορείς να προρυθμίσεις ουτε το θέμα της επιμέλειας, ούτε να παραιτηθείς από το δικαίωμα της διατροφής και για τα περουσιακά τα είπαμε.

αν επιμείνει πολύ ο σύντροφός σου και δεν το διαπραγματεύεται ...πήγαινε σε ένα δικηγόρο μόνη σου πρώτα χωρίς να του το πεις, ρώτα όσα θέλεις να μάθεις..λογικά θα σου πει τα ίδια...(το οικογενειακό δεν είναι το φόρτε μου, μην εκτιθέμεθα κιόλας)

πες στο μανάρι σου ότι θες να υπογράψεις και πηγαίντε μαζί στον δικηγόρο που είχες ήδη πάει μόνη σου. Εκεί θα φάει την κόκκινη κάρτα.
εσύ θα έχεις δείξει την καλή διάθεση απλά δεν θα γίνεται δια νόμου ;)


Kαι ΑΝ ο υπάρχων νόμος αλλάξει σε μερικά χρόνια από τώρα, όταν η Πάλλανταϊν θα είναι ήδη παντρεμένη? Τότε τι ισχύει από όλα?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Kαι ΑΝ ο υπάρχων νόμος αλλάξει σε μερικά χρόνια από τώρα, όταν η Πάλλανταϊν θα είναι ήδη παντρεμένη? Τότε τι ισχύει από όλα?:whistle:
Αυτοί οι νόμοι ΔΕΝ έχουν αναδρομική ισχύ!:)

O νόμος (αν αλλάξει) θα δίνει το δικαίωμα σε μελλοντικά ζευγάρια να προκαθορίζουν τις περιουσιακές τους σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κι έλεγα τι έχω ξεχάσει τι έχω ξεχάσει.. :redface:

λοιπόν.... καλή μου Palladin...
θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή και με βάση τα όσα έχεις πει για αυτό το θέμα, ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι που σου ζητάει το προγαμιαίο συμφωνητικό...
αλλά το γεγονός ότι στο ζητάει επηρεασμένος απ την οικογένεια του
Κοινώς....σε κάτι τόσο σοβαρό όσο ο γάμος σας και το κοινό σας μέλλον, επιτρέπει στους γονείς του να εμπλέκονται :/:
Εγώ θα εστίαζα περισσότερο σε αυτό κι όχι στην καθαυτού κίνηση
Επίσης θα σκεφτόμουν το ενδεχόμενο όλο αυτό το σκηνικό να είναι μια "δοκιμασία" που έχουν σκεφτεί κάποιοι για να αποδείξουν ότι δεν τον αγαπάω πραγματικά αλλά ότι τον θέλω για τα λεφτά του :mad:


Ας περάσω όμως και στην καθαυτού κίνηση
Αντιλαμβάνομαι ότι είναι σοκαριστικό και για σένα και για όποιον το ακούει να βλέπει ότι το έτερον ήμισυ σκέφτεται ότι
1) δεν υπάρχει εμπιστοσύνη
2) βάζω την περιουσία μου πάνω απ τα αισθήματα σου
3) πιστεύω ότι υπάρχει στο μέλλον και το ενδεχόμενο να χωρίσουμε οπότε ας κρατήσω τις πισινές μου
Κι άλλα πολλά...

ΟΜΩΣ....
η πραγματικότητα είναι ότι όλα τα παραπάνω ισχύουν και με το παραπάνω όσο κι αν δεν θέλει κανένας μας να τα βάλει σαν περίπτωση ότι μπορεί να συμβουν σε αυτόν στη ζωή του.

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου....
ναι αρχικά θα πληγωνόμουν, θα στεναχωριόμουν, θα χαλιόμουν αλλά εντέλει θα κυριαρχούσε ο ρεαλισμός μου και θα το υπέγραφα.
Τη στιγμή δε που.... ΕΓΩ δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση διαζυγίου ;)
Είναι ένα τυπικό χαρτί, που υπογράφω για να νιώσει ο άλλος ασφαλής για τα περιουσιακά του.
Απ την άλλη... ακόμα κι ΑΝ χωρίσουμε... ξέρω ότι ΕΓΩ δεν θα έπαιρνα περιουσία που δεν μου ανήκει... άρα δεν με νιάζει να το έχω προ-υπογράψει...
Ξέρω επίσης ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τον απατήσω αλλά αν κάτι σπάσει πρώτα θα τον χωρίσω και μετά θα βρω γκόμενο ... άρα...το υπογράφω κι αυτό για την κηδεμονία...


ΑΛΛΑ....
Αγάπη μου... εφόσον με έβαλες στη διαδικασία να σκεφτώ ρεαλιστικά και να δεχτώ ότι υπάρχουν όντως όλες αυτές οι περιπτώσεις.... ναι θα υπογράψω εγώ μεν όσα θες αλλά αντίστοιχα.. θα εξασφαλίσω και τον εαυτό μου καθώς και τα παιδιά μας στην περίπτωση που ... εσύ ΞΑΦΝΙΚΑ αποφασίσεις να με χωρίσεις ή με απατήσεις ή όλα τα παραπάνω που φοβάσαι εσύ για μένα :)
Ναι σου υπογράφω ότι αν σε απατήσω θα πάρεις την κηδεμονία ΑΛΛΑ θα υπογράψεις κι εσυ ότι ... αν με απατήσεις εσύ, θα πάρω την κηδεμονία καθώς και τη μισή περιουσία που δημιουργήθηκε ώστε να μπορέσω να μεγαλώσω σωστά τα παιδιά μας :)


Αυτή είναι η δική μου άποψη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroula_z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maroula_z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εγώ είμαι της άποψης πως μια τέτοια κουβέντα απο τόσο νωρίς χαλάει τη μαγεία του γάμου....
Μπαίνεις σε σκέψεις που δεν θα έπρεπε να είναι τόσο έντονες απο τώρα...!!!
Αφού όμως η αρχή έχει γίνει,συμφωνώ κι εγώ με όσους λένε πως πρέπει να εξασφαλιστείς..........
Σκέψου γλυκιά μου να γίνει καμια στραβή και να πρέπει να τρέχεις να μεγαλώσεις τα παιδάκια σου ξεκινώντας απο το μηδέν...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Kαι ΑΝ ο υπάρχων νόμος αλλάξει σε μερικά χρόνια από τώρα, όταν η Πάλλανταϊν θα είναι ήδη παντρεμένη? Τότε τι ισχύει από όλα?:whistle:



Αυτοί οι νόμοι ΔΕΝ έχουν αναδρομική ισχύ!:)

O νόμος (αν αλλάξει) θα δίνει το δικαίωμα σε μελλοντικά ζευγάρια να προκαθορίζουν τις περιουσιακές τους σχέσεις.


ακριβώς! :thumbup:
την ίδια ερώτηση μου είχε κάνει και η Palladin σε πμ και υποθετικά πάντα μιλώντας θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει αναδρομική ισχύς σε αυτές τις περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
ακριβώς! :thumbup:
την ίδια ερώτηση μου είχε κάνει και η Palladin σε πμ και υποθετικά πάντα μιλώντας θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει αναδρομική ισχύς σε αυτές τις περιπτώσεις.
Όχι,είναι αδύνατον και αδιανόητον να υπάρξει!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Όχι,είναι αδύνατον και αδιανόητον να υπάρξει!:)


το ίδιο πιστεύω και εγώ αλλά ποτέ δεν ξέρεις και πάντα αφήνεις ένα ελάχιστο περιθώριο για να μη σου πει κανένας ''i told you so" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
το ίδιο πιστεύω και εγώ αλλά ποτέ δεν ξέρεις και πάντα αφήνεις ένα ελάχιστο περιθώριο για να μη σου πει κανένας ''i told you so" ;)
Όχι! Δεν μπορεί να γίνει...δικονομικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Υποθετω πως κι εμενα θα με ενοχλουσε, αλλα απο την αλλη δεν το βρισκω κακο.
Κι εκεινος να καλυφθει θελει.. κι εγω αυτο θα ηθελα.
Τελικα δεν ειναι τοσο ασχημο, οσο ακουγεται. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βέβαια εγώ μιλαώ εκ του ασφαλούς, αλλά έχω την εντύπωση οτι αν ήμουν στη θέση σου, δεν θα ήθελα να τον ξαναδώ αυτόν τον τύπο με τίποτα στον κόσμο.
Και όχι μόνο δεν θα στεναχωριόμουν, αλλά θα χαιρόμουν και πάρα πολύ που η τύχη μου και ο καλός Θεός με βοήθησε να καταλάβω με ποιον πραγματικά είχα να κάνω.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βέβαια εγώ μιλαώ εκ του ασφαλούς, αλλά έχω την εντύπωση οτι αν ήμουν στη θέση σου, δεν θα ήθελα να τον ξαναδώ αυτόν τον τύπο με τίποτα στον κόσμο.
Και όχι μόνο δεν θα στεναχωριόμουν, αλλά θα χαιρόμουν και πάρα πολύ που η τύχη μου και ο καλός Θεός με βοήθησε να καταλάβω με ποιον πραγματικά είχα να κάνω.:mad:

Πες τα χρυσόστομε! Γιατί καλό και το υπεράνω και η λογική, αλλά μη το χέσ... κιόλας! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Σωστά βρε παιδιά ας σταυρώσουμε κάποιον ο οποίος δεν ονειροβατεί και ξέρει πως οι σχέσεις διαλύονται κι οι άνθρωποι όταν είναι πληγωμένοι γίνονται κακοί και διεκδικητικοί.
Δοξά και τιμή σε όσους πιστεύουν πως το τώρα θα διαρκέσει για πάντα.Ξεχνάτε όμως πως τίποτα στην ζωή δεν είναι πιο ρευστό απο τις ανθρώπινες σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σωστά βρε παιδιά ας σταυρώσουμε κάποιον ο οποίος δεν ονειροβατεί και ξέρει πως οι σχέσεις διαλύονται κι οι άνθρωποι όταν είναι πληγωμένοι γίνονται κακοί και διεκδικητικοί.
Δοξά και τιμή σε όσους πιστεύουν πως το τώρα θα διαρκέσει για πάντα.Ξεχνάτε όμως πως τίποτα στην ζωή δεν είναι πιο ρευστό απο τις ανθρώπινες σχέσεις.

Σαφέστατα τίποτα δεν είναι πιο ρευστό από τις ανθρώπινες σχέσεις. Η ζωή γενικά είναι ολόκληρη ρευστή.. τι σημαίνει αυτό; Πως πρέπει να ψάχνω να βάλω δικλείδες ασφαλείας παντού; Υπάρχουν κάποια πράγματα που απλά δεν παίρνουν τέτοιες δικλείδες..ένας γάμος δεν είναι επιχείρηση να κοιτάει ο καθένας πως θα κρατήσει τα δικά του, μη χάσει μισό σεντ και μη πέσει έξω. Εμένα αυτό μου δείχνει πονηρό άνθρωπο.. λυπάμαι. (Και ναι αν το δω λογικά, ίσως να έχει μια βάση - και δύο μη σου πω - αλλά επαναλαμβάνω μιλάμε για ΓΑΜΟ, όχι για ομόρρυθμη εταιρία! :/:)

ΥΓ: Και δεν σταυρώνω κανέναν, απλά εγώ έχω χωρίσει για πολύ μικρότερους λόγους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποια πράγματα που απλά δεν παίρνουν τέτοιες δικλείδες..

Ναι αλλά για τον καθένα ποικίλλουν.
Και μπορεί να με πονέσει να δω τον άνθρωπο που ήμουν παντρεμένη να διεκδικεί πράγματα που εγώ ή οι γονείς μου έχουμε φτιάξει με τον ιδρώτα μας, αλλά θα το αντέξω.
Αυτό που δεν θα αντέξω είναι να διεκδικεί τα παιδιά μας ή να τα χρησιμοποιεί για να με εκβιάσει ή να ξεχάσει την ύπαρξη τους λες και τα έκανα μόνη μου.
Σε αυτό το θέμα ναι, θέλω να βάλω δικλείδες ασφαλείας.Κι αν ακούγομαι κυνική μπορεί και να είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Σαφέστατα τίποτα δεν είναι πιο ρευστό από τις ανθρώπινες σχέσεις. Η ζωή γενικά είναι ολόκληρη ρευστή.. τι σημαίνει αυτό; Πως πρέπει να ψάχνω να βάλω δικλείδες ασφαλείας παντού; Υπάρχουν κάποια πράγματα που απλά δεν παίρνουν τέτοιες δικλείδες..ένας γάμος δεν είναι επιχείρηση να κοιτάει ο καθένας πως θα κρατήσει τα δικά του, μη χάσει μισό σεντ και μη πέσει έξω. Εμένα αυτό μου δείχνει πονηρό άνθρωπο.. λυπάμαι. (Και ναι αν το δω λογικά, ίσως να έχει μια βάση - και δύο μη σου πω - αλλά επαναλαμβάνω μιλάμε για ΓΑΜΟ, όχι για ομόρρυθμη εταιρία! :/:)


Στην ελλάδα έχουμε νομίζω ένα ποσοστό 25% περίπου γάμων που οδηγούνται σε διαζύγιο. (από πρόχειρη αναζήτηση στο google και μέσο όρο των αποτελεσμάτων)

Αυτό είναι 1/4 γάμους.
Είναι πολύ μεγάλο ποσοστό για να το αγνοήσουμε και να ενεργήουμε "συναισθηματικά" και "ρομαντικά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ναι αλλά για τον καθένα ποικίλλουν.
Και μπορεί να με πονέσει να δω τον άνθρωπο που ήμουν παντρεμένη να διεκδικεί πράγματα που εγώ ή οι γονείς μου έχουμε φτιάξει με τον ιδρώτα μας, αλλά θα το αντέξω.
Αυτό που δεν θα αντέξω είναι να διεκδικεί τα παιδιά μας ή να τα χρησιμοποιεί για να με εκβιάσει ή να ξεχάσει την ύπαρξη τους λες και τα έκανα μόνη μου.
Σε αυτό το θέμα ναι, θέλω να βάλω δικλείδες ασφαλείας.Κι αν ακούγομαι κυνική μπορεί και να είμαι.

Κλεφτρα επειδή έχω ζήσει εκ των έσω ένα διαζύγιο και έχω δει και πολλά άλλα, αν ο άλλος θέλει να χρησιμοποιήσει το παιδί σαν όπλο εναντίον σου θα το κάνει, ό,τι και να έχει υπογράψει! Θα του βάζει λόγια, θα σε κακολογεί, θα το κακομαθαίνει όποτε το βλέπει ώστε να μη θέλει να γυρίζει σε σένα, υπάρχουν χιλιάδες πράγματα που μπορεί να κάνει αν θέλει.. Οποιοδήποτε προγαμιαίο συμφωνητικό δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα, αφορά κυρίως τις οικονομικές σχέσεις ενός ζευγαριού.. και γι' αυτό συγχύζομαι και λέω πως μιλάμε για γάμο κι όχι για ομόρρυθμη εταιρία.

Τέλος πάντων, σεβαστή η άποψή σου και δεν θα έλεγα πως είναι κυνική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amazing_skills

Νεοφερμένος

Ο amazing_skills αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Προσπαθώ να συνάψω Προγαμιαίο Συμβόλαιο στην Ελλάδα. Γνωρίζει κάποιος φίλος εαν το ευρωπαικό δίκαιο τα κατωχυρώνει ως αποδεκτά στην Ελλάδα μια και είναι ήδη δεκτά σχεδόν σε όλες τις ευρωπαικές χώρες? Στην Ολλανδία όπου και ζώ είναι δεκτά αλλά μόνο στην Ολλανδία. τελικά υπάρχει ενιαίο ευρωπαικό δίκαιο ή όχι?

Σας παρακακαλώ μην με δικάσετε, απλά πείτε μου την γνώμη σας εάν την θεωρείτε έγκυρη

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top