Επάγγελμα.... Ανικανοποίητη!

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αν δε κανω λαθος ειπε οτι ειναι ευχαριστημενη εκει που ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γενικά λέω.



θκατούλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μεχρι εκει μυρισα ωρη? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Χαιρομαι ιδιαιτερα που δεν ειμαι η μονη που διακατεχεται απο το ανικανοποιητο και που συνεχως αναρωτιεται τι θα γινοταν αν ειχα κανει εκεινο η το αλλο, ή που αλλου μπορω να στραφω για να νιωθω πιο γεματη σαν ανθρωπος. Πιστευω οτι σε καμια ηλικια δεν ειναι πολυ αργα για να ικανοποιησεις τις αναγκες, τις επιθυμιες και τις κλισεις σου, χωρις αυτο απαραιτητα να σημαινει αλλαγη καριερας και ξεκινημα απο το 0. Αν τα χρονια το επιτρεπουν, ακομα και μια ριζικη αλλαγη την ενθαρρυνω αλλα αν η ηλικια η καποιες αλλες παραμετροι δεν το επιτρεπουν, τοτε οι αναγκες αυτες μπορουν να καλυφθουν παραλληλα με το υπαρχον επαγγελμα.

Για παραδειγμα, για την περιπτωση της Κουε θα μου φαινοταν ιδανικο αυτο που ειπε καποιος για τη θεατρικη ομαδα, χωρις να σημαινει οτι θα το εξασκησεις επαγγελματικα. Απλα για να εκδηλωθει το μικροβιο και για να κανεις κατι που σε ευχαριστει και το εχεις απωθημενο. Η ο εθελοντισμος που αναφερθηκε μου ακουγεται επισης καλο, καθως θα καλυπτει την αναγκη σου για επικοινωνια με αλλους ανθρωπους. Γενικα, πιστευω οτι δεν ειναι απαραιτητο να κανεις καινουρια επαγγελματικη αρχη για να καλυψεις τα κενα που νιωθεις, ποσο μαλλον αφου η δουλεια σου σου αρεσει. Απο τη στιγμη που η δουλεια σου σε ικανοποιει και η τσεπη γεμιζει, υπαρχουν ενα σωρο αλλα πραγματα που θα μπορουσες να κανεις για να νιωθεις γεματη. Κατι τετοιο βεβαια απαιτει την πολυτελεια του χρονου, που ειναι φυσικο να μην την εχεις αλλα πιστευω οτι αν υπαρχει θεληση μπορει να βρεθει μια λυση.

Αληθεια, απο περυσι που εγραψες το μηνυμα εχει αλλαξει κατι ειτε στα επαγγελματικα σου ειτε στις επιθυμιες σου?

Και δεν ξεχνω ποτε αυτο που μου λεει ο μπαμπας μου, οτι ο ανθρωπος ειναι ανικανοποιητο ον, οσο καλα κι αν ειναι με τη ζωη του και τη δουλεια του, παντα θα αναρωτιεται τι θα γινοταν αν ειχε κανει το ενα η το αλλο, η παντα θα πιστευει πως αν ειχε διαλεξει κατι αλλο ισως να ηταν πιο ευτυχισμενος. Δυστυχως ομως ο χρονος που μας δινεται σ'αυτη τη ζωη ειναι λιγοστος για να μπορουμε να ικανοποιησουμε οοοολες μας τις επιθυμιες και καλως η κακως καλουμαστε να κανουμε τις επιλογες μας που μας φερνουν σε αυτο που ειμαστε σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αληθεια, απο περυσι που εγραψες το μηνυμα εχει αλλαξει κατι ειτε στα επαγγελματικα σου ειτε στις επιθυμιες σου?

Ναι... :)
άλλαξα δουλειά ...γύρισα στην παλιότερη εταιρία που ήμουν :P
Αυτό όμως μου έδωσε την ευκαιρία να έχω επιτέλους ΠΟΛΥ περισσότερο ελεύθερο χρόνο που να τον εκμεταλλεύομαι με τρόπο που να με ικανοποιεί ;)

Ξέρω ότι κάποια στιγμή θα ξαναφρικάρω καθότι είναι του χαρακτήρα μου να μην θέλω στασιμότητα αλλά εξελίξεις....
Όταν όμως έρθει εκείνη η ώρα, τότε θα δω και πως θα το αντιμετωπίσω...
Κάθε πρόβλημα έχει τη λύση του στον καιρό του ε? ;):P


Πάντως γενικά, είμαι πολύ υπέρ στο, όταν κάποιος νιώθει ότι κάτι του λείπει...
ΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ! (κι ας είναι κάποιες φορές το κόστος μεγάλο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως γενικά, είμαι πολύ υπέρ στο, όταν κάποιος νιώθει ότι κάτι του λείπει...
ΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ! (κι ας είναι κάποιες φορές το κόστος μεγάλο...)

I' ll drink to that! ;)

(αρκεί πρώτα να βρεις τι θέλεις..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Ναι... :)
άλλαξα δουλειά ...γύρισα στην παλιότερη εταιρία που ήμουν :P


Αυτό πάντως το έχω απορία... Πες ότι παραιτήθηκες από κάποια θέση σε εταιρία... Μπορείς μετά να ξανακάνεις αίτηση στην ίδια εταιρία;;; (μπορείς, αλλά θα τη δεχτούν ή θα την πετάξουν στα σκουπίδια;;;) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτό πάντως το έχω απορία... Πες ότι παραιτήθηκες από κάποια θέση σε εταιρία... Μπορείς μετά να ξανακάνεις αίτηση στην ίδια εταιρία;;; (μπορείς, αλλά θα τη δεχτούν ή θα την πετάξουν στα σκουπίδια;;;) :hmm:

εξαρτάται απ την εταιρία...
εγώ δεν έκανα καν αίτηση :P
μια βόλτα έκανα από εκεί.. πέταξα μια σπόντα τόσο δα μικρούλα εκεί που έπρεπε... και σε μια βδομάδα με πήραν τηλ και με ρωτούσαν αν ενδιαφέρομαι να γυρίσω πίσω στο παλιό μου πόστο :P
Βέβαια έχει να κάνει πάρα πολύ με κάποιες συγκυρίες και κατά πόσο μετάνιωσαν που είχα φύγει την πρώτη φορά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κουέ μου με όσα διάβασα στάθηκά στο ανικανοποιητή, κατα την γνώμη μου καλά κάνεις, πιστέυω ότι πρέπει να μορφόνεσε και να προσπαθείς κάθε μέρα, δεν πειράζει που δεν ξέρεις τι θές κάποια στιγμή που θα το βρείς θα το καταλάβεις ότι έκλείσες σαν άνθρωπός, πολέμησε και προσπάθησε για νέες εμπειρίες και τίποτα δεν θα σο βγεί σε κακό, ακούγομαι σάν κανένα χαζόπαιδό που λέω τόσο απλά κάποια σοβαρά θέματα άλλα για μένα πρέπει να προσπαθείς δεν πειράζει άν κάτι δεν ειναι σταθερό κάποια στιγμή θα σταθεροποιηθεί και θα είσαι ευτυχισμένη που προσπαθούσες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top