Τα νέα παιδιά δεν έχουν ιδέα από παλιά τεχνολογία

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
:stunned:

dir



c://
cd mm2
mm2.exe

αρχίζει το παιχνίδι :redface:


πωπω τι μου θύμησες ..micro machines :clapup:...τι γαμάτο παιχνιδάκι, μαζευόμασταν πόσοι μαλάκες και πωρωνόμασταν με τις ώρες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
πωπω τι μου θύμησες ..micro machines :clapup:...τι γαμάτο παιχνιδάκι, μαζευόμασταν πόσοι μαλάκες και πωρωνόμασταν με τις ώρες :D

Απορώ πραγματικά αν η ευχαρίστηση που αποκομίζαμε παίζοντας αυτά τα παιχνίδια ήταν λιγότερη από την ευχαρίστηση που αποκομίζουμε παίζοντας πολύ πιο εξελιγμένα παιχνίδια όπως π.χ. το Gran Turismo 5... Μήπως τελικά η ευχαρίστηση μόλις περάσει το θάμπωμα από τα εκπληκτικά γραφικά είναι εντέλει η ίδια; Το θέτω σαν προβληματισμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μπορώ να πω με υπερηφάνεια ότι τα Windows 3.1 τα 'χα προλάβει κι εγώ και τα θυμάμαι... παρά το ότι ήμουν μόλις 3.5 χρονών. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Όταν υπήρχε το DOS και έλεγαν να καθιερωθούν τα windows, πολλοί χρήστες στενοχωρήθηκαν (κι εγώ μέσα) γιατί με το DOS μπορούσες να επέμβεις μέσα στο πρόγραμμα.

Θυμάμαι τα τότε περιοδικά, αντί να δίνουν CD, DVD, δημοσίευαν λίστες με εφαρμογές και παιχνίδια συνήθως σε QUickBasic, και τα αντιγράφαμε, αλλάζοντας πολλές φορές στα δικά μας μέτρα το πρόγραμμα, και βλέπαμε και από μέσα πως δουλεύει.

Έβλεπες μικρά παιδιά να φτιάχνουν προγράμματα επιπέδου στ' αλήθεια και ήταν ωραία εποχή.

Τώρα είμαστε μόνο χειριστές προγραμμάτων και τίποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
πωπω τι μου θύμησες ..micro machines :clapup:...τι γαμάτο παιχνιδάκι, μαζευόμασταν πόσοι μαλάκες και πωρωνόμασταν με τις ώρες :D

Tα παλιά παιχνίδια παρόλο που είχαν χειρότερα γραφικά από τα καινούρια ήταν πολύ πιο διασκεδαστικά από τα νέα και είχαν πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής.
to micromachines ήταν ένα από αυτά. ΟΙ εταιρίες στηριζόντουσαν στις ιδέες και όχι τα γραφικά, επίσης στόχευαν στο multiplayer κομμάτι.

ένα άλλο



η πίστα είναι πανέξυπνα σχεδιασμένη και πολλοί λένε ότι βασίστηκε σε ελληνικό νησί. Τα σημερινά παιχνίδια είναι μονότονα και δε μου αρέσουν. Επίσης το παιχνίδι είχε ένα πυρωτικό multiplayer. Ακόμα και στο fifa και στο pro τα έχουν γεμίσει με άπειρους συνδιασμούς. Πλέον νικάει ο περισσότερος καμμένος και όχι ο καλύτερος.

Πλέον ασχολούμαι μόνο με το wii. Η NINTENDO ακόμα βασίζεται στο παιχνίδι και όχι στα γραφικά. ελπίζω να μην αλλάξει η φιλοσοφία της :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Eπίσης δεν ξέρουν τις κασσέτες VHS


και τα walkman

με τις κασέτες

οι οποίες ηταν από τα πρώτα αποθηκευτικά μέσα και για υπολογιστές (πριν τις δισκετουλίνιες)
Εγω αυτα πως τα ξερω?:worry: (Και ειμαι και παιδι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγω αυτα πως τα ξερω?:worry: (Και ειμαι και παιδι)

Δεν είσαι παιδί εσύ, είσαι έφηβη εγώ είμαι παιδί:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δείτε το καλά, γιατί σε λίγα χρόνια, αμφιβάλω αν θα το ξαναδείτε:



Αυτό μάλλον δεν κυκλοφορεί πια:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εδώ δεν ξέρουν τους ευχούληδες τα film θα ξέρουνε;



Πατάς το πετράδι κάνεις μια ευχή ένα αστέρι πέφτει και μια ευχή πραγματοποιείται

τους μικρούς τους ευχούληδες τους βάζαμε στα μολύβια αλλά δεν είχαν πετράδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Δείτε το καλά, γιατί σε λίγα χρόνια, αμφιβάλω αν θα το ξαναδείτε:



Αυτό μάλλον δεν κυκλοφορεί πια:
Σιγουρα δεν θα υπαρχει... Αφου εχουν βγαλει γυαλια φωτογραφικη καμερα... Αλλα αυτο τι ακριβως ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σιγουρα δεν θα υπαρχει... Αφου εχουν βγαλει γυαλια φωτογραφικη καμερα... Αλλα αυτο τι ακριβως ειναι?

:stunned:

το κάτω φιλμ έβγαζε τετράγωνες φωτογραφίες νομίζω έχω μία τέτοια αλλά είναι στην αποθήκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σιγουρα δεν θα υπαρχει... Αφου εχουν βγαλει γυαλια φωτογραφικη καμερα... Αλλα αυτο τι ακριβως ειναι?
:lol: Τι εννοείς τι είναι; Είναι φιλμ. To δεύτερο έμπαινε σε αυτού του είδους τις μηχανές:


:stunned:

το κάνω φιλμ έβγαζε τετράγωνες φωτογραφίες νομίζω.
Να το αρνητικό του:

Είναι σχεδόν τετράγωνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
:lol: Τι εννοείς τι είναι; Είναι φιλμ. To δεύτερο έμπαινε σε αυτού του είδους τις μηχανές:



Να το αρνητικό του:

Είναι σχεδόν τετράγωνες.
Νομιζα οτι ηταν φωτογραφικη μηχανη...:redface: Το αρνητικο του το εχω δει... Αυτες οι μηχανες, ποτε ηταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δείτε το καλά, γιατί σε λίγα χρόνια, αμφιβάλω αν θα το ξαναδείτε:


Θα κυκλοφορείιιι...Εδώ ξαναβγήκαν οι polaroid! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτά τα είχαμε στο γυμνάσιο και οι υπολογιστές νομίζω πως δούλευαν με δισκέτα. :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Θυμάμαι που παίζαμε στο sega. Νομίζω δεν πρέπει να είχα αρχίσει ακόμη το σχολείο όταν καιγόμουν με τις ώρες μαζί με τον ξάδελφό μου με αυτό το παιχνίδι και μαθαίναμε τα κόλπα που έκαναν οι παίκτες. Δεν είχαμε καν υπολογιστή τότε, πρέπει να πήραμε 2-3 χρόνια αργότερα. Τι όμορφο παιχνίδι που ήταν! Είχα βρει ένα emulator κι έπαιζα στον υπολογιστή αλλά ήταν πολύ δύσκολο, γιατί το χειριστήριό μου ήταν πολύ περίπλοκο για να συγχρονιστεί μαζί του. Τι καλά!

Η κονσόλα δε θυμάμαι πώς ήταν ακριβώς, γι' αυτό έβαλα σκέτο το παιχνίδι. Sonia wins. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
εγω θυμαμαι το παιχνιδι το ufo που καιγομουν οταν ειχαμε υπολογιστη με τα ms dos νομιζω.....πωπω...μεγαλωσα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
θυμαμαι ενα παιχνιδι που επαιζα στο msdos, το prehistoric :lol: Το ειχα τερματισει απειρες φορες, αλλα δεν σταματουσα να το παιζω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
θυμαμαι ενα παιχνιδι που επαιζα στο msdos, το prehistoric :lol: Το ειχα τερματισει απειρες φορες, αλλα δεν σταματουσα να το παιζω!!!
:eek::eek::eek: και εγώ :eek::eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Captain Comic


Prehistorik(έχει βγει και 2)


Το ανεπανάληπτο Paratrooper


Το κλασσικό Rayman


Επίσης ήταν ένα παιχνίδι που νομίζω λεγόταν Bat και πάντα κόλλαγε ο υπολογιστής μου σε μια συγκεκριμένη πίστα και δε μπορούσα να το τερματίσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top