Κόστος για κουμπάρους... βάφτιση ή γάμος

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αγαπητή Μάρω, όταν δίνεις λεφτά στην εκκλησία, αυτά πάνε για τις ανάγκες του ναού. Αν δεν δώσεις λεφτά για τους ψάλτες ειδικά, αυτοί δεν θα πάρουν κάτι από την εκκλησία και αν πάρει, συνήθως θα πάρει τα λιγότερα (εκτός αν έχει γίνει κάποια σχετική συμφωνία μεταξύ ιερέα και ψάλτη). Φυσικά και δεν είναι υποχρεωτικό να δώσει κάποιος λεφτά στην εκκλησία, ούτε κανείς έχει το δικαίωμα να το ζητήσει. Αλλά αν σκεφτείς το πώς πληρώνονται οι ψάλτες και πόσα έξοδα χαλάνε πολλές φορές για να πάνε να ψάλουν, νομίζω θα δείξεις μία μεγαλύτερη κατανόηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xarisfo

Νεοφερμένος

Ο xarisfo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δηλαδή θέλουμε μια περιουσία όποιο και απο τα 2 και αν κάνεις...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Αγαπητή Μάρω, όταν δίνεις λεφτά στην εκκλησία, αυτά πάνε για τις ανάγκες του ναού. Αν δεν δώσεις λεφτά για τους ψάλτες ειδικά, αυτοί δεν θα πάρουν κάτι από την εκκλησία και αν πάρει, συνήθως θα πάρει τα λιγότερα (εκτός αν έχει γίνει κάποια σχετική συμφωνία μεταξύ ιερέα και ψάλτη).


κύριε ελέεεεεεησον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasulis

Νεοφερμένος

Ο tasulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
+1 :)

αλλά λόγω κρίσης , θα συνεχίσω το ποστ :



επισυνάπτω τον τραπεζικό μου λογαριασμό

ΠΟΤΕ δεν θα ήθελα να τσακώνονται καλοί φίλοι - δώστε σε μένα τα λεφτά και θα τα πάρω με το ΖΟΡΙ

:)


Τόσα σε λείπουν;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Aγαπημένοι συμφορουμίτες...
Βαφτίζω :P!!
Ευτυχώς όχι μόνη μου :P.
Θα είναι σε χωριό, οπότε δεν "χρειάζεται" υπερπαραγωγή, αλλά πραγματικά δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα. Το θέμα είναι ότι από τους άλλους 2 νονούς ο ένας είναι ξένος και περιμένει από...μένα να συνεννοηθώ με την έταιρη κουμπάρα και να του πω (και με ρωτάει κάθε 2 μέρες), η δε έταιρη κουμπάρα είναι χαλλλλαρή και μου λέει ότι μέχρι τις 10 Ιουνίου έχουμε καιρό και θα συνεννοηθούμε το Πάσχα (η δε έταιρη κουμπάρα βάφτισε το παιδί της πριν κανά χρόνο και θεωρητικά ξέρει-yet είναι φίλη του ζευγαριού όχι όμως και δική μου ιδιαίτερα οπότε δεν έχουμε και καμιά φοβερή επικοινωνία).
Καθότι λοιπόν ολίγον τι άσχετη, και καθότι ο εξ εξωτερικού ορμώμενος κουμπάρος έχει αγχωθεί και μου έχει μεταδώσει πλέον το άγχος του :redface:, για βοηθήστε λίγο αδέρφια... Τον καταλαβαίνω κι αυτόν (κι εμένα :P) θέλει να κάνει το κουμάντο του ο άνθρωπος (που ναξερε όταν έμπλεκε με ελληνόσογο :P:P:P) αλλά δεν ξέρω του ανθρώπου τι να του πω!
Ούτε καλά καλά τι χρειάζεται δεν ξέρω, από αυτό το Thread ότι διάβασα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αγαπητή Resident Evil,
Δεν έχω βαφτίσει ποτέ, ωστόσο έχω μία αδερφή που τέλη Μαΐου βαφτίζει για 3η φορά ένα παιδάκι...οπότε κάτι έχει πάρει το αυτί μου.

Κυρίως, μην αγχώνεσαι! Προλαβαίνεις! Ωστόσο, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Θα πρέπει αρχικά να βρεις τα ρούχα που είναι και το βασικότερο και όσον αφορά σε αυτά έχεις τρέξιμο. Μην πας στο πρώτο που βρεις και αγοράσεις γιατί μπορεί κάπου αλλού να βρεις σε καλύτερη τιμή τα ίδια ακριβώς ρούχα! Γενικά, αν έχεις άτομα που έχουν βαπτίσει πρόσφατα ρώτησε τους για μαγαζιά με καλές τιμές και με καλή ποιότητα.
Μετά έχεις να βρεις τα σταυρουδάκια. Έχεις δύο εναλλακτικές...ή να βρεις έτοιμα ή να τα φτιάξεις εσύ(αν έχεις χρόνο). Αν και από ότι έχω ακούσει από την αδερφή μου δεν συμφέρει και τόσο πολύ το να τα φτιάξεις μόνη σου. Μια φίλη μου δουλεύει σε ανθοπωλείο και μου έχει πει ότι φτιάχνουν σταυρουδάκια μιας και έχουν και μπομπονιέρες. Οπότε...πάλι έρευνα!

Αυτά ξέρω! :)
Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ένας απλός γάμος για το κουμπάρο κοστίζει γύρω στα 1200 - 1500 ευρώ...
Μια απλή βάπτιση για το νονό (τα απολύτως απαραίτητα χωρίς φαμφάρες) κοστίζει γύρω στα 2500 -3000 ευρώ
Βέβαια άλλη η αγορά σε μεγάλες πόλεις άλλη σε επαρχιακές...
Η εκκλησία εδώ κοστίζει γύρω στα 200 με 300 ευρώ...
Και μην αγχώνεσαι και τελευταία στιγμή να τρέξετε θα προλάβετε....εμείς σε γάμο που γινόταν Ιούλιο τρέχαμε χαλαρά.... από το Μάιο για τα πάντα ...νυφικό, μπομπονιέρες, προσκλητήρια, ανθοδέσμη κλπ κλπ κλπ...

Καλή επιτυχία και καλή νονά.....γενικότερα καλύτερα να μην βαπτίζεις με άλλον ειδικά όταν δεν τον ξέρεις, γιατί μετά προκύπτουν τα πρακτικά θέματα ποιος θα πάρει τη λαμπάδα, ποιος τα παπουτσάκια, ποιος το πασχαλινό αυγό....χι χι χι χι.... και τελικά το βαφτιστήρι καταλήγει με διπλά δώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μια απλή βάπτιση για το νονό (τα απολύτως απαραίτητα χωρίς φαμφάρες) κοστίζει γύρω στα 2500 -3000 ευρώ

Χμμ...δεν νομίζω!! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Χμμ...δεν νομίζω!! :confused:
Τόσα πλήρωσε η κολλητή μου .....;) και πήρε και πολύ ακριβά βαφτιστικά....:P
η αγορά είναι μεγάλη και οι επιλογές πολλαπλές.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τόσα πλήρωσε η κολλητή μου .....;) και πήρε και πολύ ακριβά βαφτιστικά....:P
η αγορά είναι μεγάλη και οι επιλογές πολλαπλές.....

Θα ρωτήσω και θα σου πω...Γιατί μου φαίνονται εξαιρετικά πολλά λεφτά για βάπτιση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ένας απλός γάμος για το κουμπάρο κοστίζει γύρω στα 1200 - 1500 ευρώ...
Μια απλή βάπτιση για το νονό (τα απολύτως απαραίτητα χωρίς φαμφάρες) κοστίζει γύρω στα 2500 -3000 ευρώ

όποιος με ζητήσει για κουμπάρο , θα φάει μπουνιά :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
όποιος με ζητήσει για κουμπάρο , θα φάει μπουνιά :mad:
Μα γιατί ;;; :worry:
Έχει και τα θετικά του....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καλή επιτυχία και καλή νονά.....γενικότερα καλύτερα να μην βαπτίζεις με άλλον ειδικά όταν δεν τον ξέρεις, γιατί μετά προκύπτουν τα πρακτικά θέματα ποιος θα πάρει τη λαμπάδα, ποιος τα παπουτσάκια, ποιος το πασχαλινό αυγό....χι χι χι χι.... και τελικά το βαφτιστήρι καταλήγει με διπλά δώρα...
ααα... το πασχαλινό αυγό είναι δικό μου!!! :P Έχω τα κοννέ και θα του το φέρνω απευθείας από το εργαστάσιο παραγωγής πριν μπει στο δίκτυο πωλήσεων... Την καλύτερη ποιότητα θα του δίνω!!!!
Και με αμύγδαλο :pfff:
Επίσης λαμπάδα το κόβω να μην παίρνει καμία αυτό το βαφτιστήρι γιατί και οι 3 νονοί είμαστε ο ένας χειρότερος από τον άλλο αναφορικά με τη ...σχέση μας με τα θεία:redface:

Thanx everyone for the info παντως :), μου δώσατε μια ιδέα (αντίο δώρο Πάσχα :bye::bye:) για να ... ξέρω τι μου γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τόσα πλήρωσε η κολλητή μου .....;) και πήρε και πολύ ακριβά βαφτιστικά....:P
η αγορά είναι μεγάλη και οι επιλογές πολλαπλές.....

Λοιπόν, ρώτησα την αδερφή μου και μου είπε ότι ο νονός παίρνει απλά τα βαφτιστικά (ρούχα, μαρτυρικά) και τον σταυρό. Κοινώς, πολύ πιο κάτω από 1000 ευρώ κόστος! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
σταυρός
λαμπάδα
βαφτιστικά και δευτερο ρούχο (δεν είναι υποχρεωτικό το δευτερο) και το βαλιτάκι που θα τα βάλει....
πετσετες και λαδοπανα
μαρτυρικα
στολισμός της κολυμπήθρας
εκκλησία
υποχρεώσεις του νονού - νονάς......
αυτά.....

καλό site σχετικά με τη βάπτιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Στα βαπτιστικά εννοούσα και τις πετσέτες-λαδόπανα (γενικά όλα όσα έχουν αυτά τα περίεργα κουτάκια). 300ευρώ με όσο μπορείς να φανταστείς.....

Ναι ξέχασα την εκκλησία. 50 ευρώ.

Η λαμπάδα και ο στολισμός της κολυμπήθρας συνήθως ποικίλουν με το ποιος το αναλαμβάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
ειπαμε οι τιμές ποικίλουν.... σε εμας η εκκλησία κοστίζει 250 ευρώ
και πόσο ακριβό σταυρό θέλει να αγοράσει ο νονός
και αναλόγως τα βαπτιστικά ...άλλο να τα πάρεις από τα JUMBO άλλο από τα lapin ή κάποια άλλη επώνυμη μάρκα...:P
γεγονός είναι ότι η βάπτιση για το νονό κοστίζει πιο ακριβά από το γάμο για το κουμπάρο......
πχ. φόρεμα βαπτισης απο mini raxevsky κοστίζει 300 ευρώ και το πανωφόρι άλλα 100 ευρώ....
βάλε επιπλέον παπουτσακια καλτσακια καπελακι κλπκλπ κλπ
το πολυαναλύσαμε........:P

Αναλόγως με την τσέπη του νονού και του κουμπάρου είναι και τα έξοδα .......;) και παραλλήλως να μην ζητάνε παράλογα πράγματα οι γονείς ή οι μελλόνυμφοι...

πχ εγώ δεν θα έπαιρνα σε κάποιο βαπτιστήρι μου σταυρό, μικρότερης αξίας από 400 ευρώ..... γι αυτό και δεν βαπτίζω...:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
εκκλησία
υποχρεώσεις του νονού - νονάς......
αυτά.....
καλό site σχετικά με τη βάπτιση

Ναι ξέχασα την εκκλησία. 50 ευρώ.

ειπαμε οι τιμές ποικίλουν.... σε εμας η εκκλησία κοστίζει 250 ευρώ
:D

να αλλάξετε εκκλησία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silvestra

Νεοφερμένος

Η silvestra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κορίτσια και αγόρια Καλησπέρα !!
Δεν ξέρω αν έχετε ποτέ γίνει κουμπάρες ή νονές πάντως δεν σας εύχομαι να σας συμβεί αυτό που μου έτυχε.
Η κολλητή μου ( διπλανή μου απο το δημοτικό ) θα βαφτίσει το καλοκαίρι την μπέμπα της και θα είμαι νονά !
Θέλει όμως να κάνει πρίν τη βάφτιση και το θρησκευτικό γάμο .. (πολιτικό έκανε ήδη )
Ξεκίνησα να ψάχνω εκκλησίες Πλάκα, Ακρόπολη, Θησείο και ρώταγα ημερομηνίες και τιμές !!
Στις πιο πολλές με το που ρώταγα τον παπα , πόσα πρεπει να δωσει η κουμπάρα μου απάντησαν ότι έχετε ευχαρίστηση.
Όταν ομως τηλεφωνησα στην Αγια Σοφία Ακρόπολης μου απάντησε μια γυναικεία φωνη ( όχι ο παπάς ) ότι υπάρχει προκαθορισμένο ποσό ( ταρίφα θα το έλεγα εγώ ) που είναι 400 ευρώ για το γάμο και 300 ευρώ για την βάφτιση επειδη θα ειναι των ιδιων.
Δηλαδή 700 ευρώ !!!!!!!!!!!!! για δυο μυστήρια που θα κρατησουν λιγότερο από μια ώρα...
Εχουμε τρελλαθεί ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και πολύ καλή τιμή σου κάνανε. Ξέρεις πόσο σαμπουάν χαλάει ο παπάς για να διατηρεί τέτοια γενειάδα καθαρή? Αμ η κώμη που την βάζεις. Τη συνδρομή για τα bodyline καθώς είναι αναγκασμένος να φοράει συνέχεια μαύρα που παχαίνουν? Όλα αυτά ποιος θα τα πληρώσει ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top