Βιβλία Αυτοβελτίωσης

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Και οταν λεω ψυχολογικα, εννοω σε στιλ Λεο Μπουσκαλια, Χορχε Μπουκαι και τα λοιπα...
Εχετε κατι να προτεινετε?
Εγω εχω διαβασει :
1. Να ζεις, να αγαπας και να μαθαινεις - Λεο Μπουσκαλια
2. Γεννημενοι να αγαπαμε - Λεο Μπουσκαλια
3.Να βλεπεις στον ερωτα- Χορχε Μπουκαι

επισης μου εχουν πει να διαβασω και το "Ιστοριες να σκεφτεις" του Μπουκαι...

εχετε διαβασει αλλα σε αυτο το υφος που να σας αρεσαν?


- νομιζω πως δεν υπαρχει σχετικο θεμα :) -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις - Λέο Μπουσκάλια & Το φάντασμα της αξόδευτης αγάπης - Μάρω Βαμβουνάκη

Μ' άρεσαν πολύ και τα δύο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Το Να ζεις,να αγαπας και να μαθαινεις ειναι πραγματικα υπεροχο!

Το αλλο που λες δεν το ξερω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αν σου αρέσουν τέτοιου είδους βιβλία, διάβασε Πιντέρη όλα του και Βαμβουνάκη. Προσωπικά τα ψιλοβαρέθηκα, έχει αλλάξει κάπως το γούστο μου στα βιβλία γιατί δε μάρέσει να απομονωνόμαι σε μια κατηγορία αλλά να έχω ευρεία εικόνα, αλλά αν πέσει κάτι ενδιαφέρον στα χέρια μου θα το διαβάσω
Τα παραπάνω που είπες τα έχω όλα διαβάσει. Ο Μπουσκάλια τολμω να ομολογήσω πως δε με τράβηξε. Ισως σε μια αλλη φαση να με τραβήξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αληθεια το λες? Εγω τον αγαπω :$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είχα πετύχει ένα όμορφο βιβλίο αυτοβελτίωσης που θελω να μοιραστώ μαζί σας... :redface:




:P Αυτοβοήθεια για όσους δεν έχουν διάθεση για αηδίες :P
:P στείλτε τα όλα στο διάολο και θα είστε μια χαρά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Είχα πετύχει ένα όμορφο βιβλίο αυτοβελτίωσης που θελω να μοιραστώ μαζί σας... :redface:




:P Αυτοβοήθεια για όσους δεν έχουν διάθεση για αηδίες :P
:P στείλτε τα όλα στο διάολο και θα είστε μια χαρά :P


Συμφωνώ για μια ακόμη φορά με Ρεμπεσκέ. Διαβάστε Φιλοσοφία και σοβαρή Ψυχολογία για αυτοβοήθεια, ειδικά την ελληνική Φιλοσοφία, όχι τις βλακείες που προαναφέρθηκαν όπως του Πιντέρη. Ο τύπος είναι ψυχοπαθής. 'Εχει σωρεία καταγγελιών από κορίτσια που τους συμπεριφέρθηκε βίαια με φωνές και βρισιές ακόμα μέσα στις συνεδρίες. Είναι τόσο γελοίος που τον καλούσαν στο τέλος μόνο κάτι ξεπεσμένες όπως η Δρούζα. ''Εκανε μπεστ σέλερ το διαζύγιό του ο γελοίος. Οσο για τον Μπουσκάλια μετριότητα και κοινοτυπίες. 'Εχω το δρόμο του ταύρου. Θα το ρίξω για προσάναμα το χειμώνα στο τζάκι. Δεν υπάρχει πιο ηλίθια μόδα από αυτό το κίνημα της αυτοβελτίωσης και της θετικής σκέψης. 'Εχει ξεθωριάσει η μπογιά τους. Και πώς με ένα βιβλίο ή με μερικά σεμινάρια μπορεί να βελτιωθεί ένας άνθρωπος ; Εδώ δεν διορθώνεται με μπουνιές :P Καλογήρου dynamics που τους έβαζε να περπατάνε στα κάρβουνα και άλλοι τέτοιοι μπουρδολόγοι αυτοβελτίωσης υπάρχουν άπειροι. Μην τους κάνετε πλούσιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Συμφωνώ για μια ακόμη φορά με Ρεμπεσκέ.
Διαβάστε Φιλοσοφία και σοβαρή Ψυχολογία για αυτοβοήθεια, ειδικά την ελληνική Φιλοσοφία, όχι τις βλακείες που προαναφέρθηκαν όπως του Πιντέρη. Ο τύπος είναι ψυχοπαθής. 'Εχει σωρεία καταγγελιών από κορίτσια που τους συμπεριφέρθηκε βίαια με φωνές και βρισιές ακόμα μέσα στις συνεδρίες. Είναι τόσο γελοίος που τον καλούσαν στο τέλος μόνο κάτι ξεπεσμένες όπως η Δρούζα. ''Εκανε μπεστ σέλερ το διαζύγιό του ο γελοίος. Οσο για τον Μπουσκάλια μετριότητα και κοινοτυπίες. 'Εχω το δρόμο του ταύρου. Θα το ρίξω για προσάναμα το χειμώνα στο τζάκι. Δεν υπάρχει πιο ηλίθια μόδα από αυτό το κίνημα της αυτοβελτίωσης και της θετικής σκέψης. 'Εχει ξεθωριάσει η μπογιά τους. Και πώς με ένα βιβλίο ή με μερικά σεμινάρια μπορεί να βελτιωθεί ένας άνθρωπος ; Εδώ δεν διορθώνεται με μπουνιές :P Καλογήρου dynamics που τους έβαζε να περπατάνε στα κάρβουνα και άλλοι τέτοιοι μπουρδολόγοι αυτοβελτίωσης υπάρχουν άπειροι. Μην τους κάνετε πλούσιους.

Εμενα ο Μπουσκαλια μ'αρεσει γιατι μου φαινεται ευτυχισμενος :) Μ'αρεσουν τα βιβλια του γιατι με κανουν να νιωθω ψυχικα υγιης.
Θελω να διαβασω και Φιλοσοφια καποια στιγμη, αλλα οκ..Επισης, ο τιτλος που ειχα βαλει δεν ηταν βιβλια αυτοβελτιωσης, το αλλαξαν οι διαχειριστες και οχι, ουτε κι εμενα μου κινουν το ενδιαφερον βιβλια του στιλ "Πως να τελοποιησετε την σχεση σας με τον αντρα σας" γιατι δεν τα πιστευω αυτα.. Ο Μπουσκαλια μου αποπνεει ομως ενα θετικο πνευμα.. Για τον δρομο του ταυρου δεν εχω ακουσει καλα λογια και δεν ειναι απο τα καλυτερα του απ'οτι ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
To να σου πω μια ιστορία και το ιστορίες να σκεφτείς του Μπουκάι, είναι μια εκλαικευμένη και μυθοποιημένη απόπειρα προσέγγισης ψυχολογικών ζητημάτων που τείνουν στην αυτοβελτίωση. Ο Μπουκάι, όντας ο ίδιος ψυχοθεραπευτής, ασπάζεται ένα συγκεκριμένο ρεύμα της θεωρίας της ψυχολογίας, την "Γκεστάλτ" αν δεν μου διαφεύγει το όνομα.
Τα βιβλία του είναι συγκινητικά και διαβάζονται σε δύο επίπεδα.Το Αφηγηματικό και και διδακτικό. Με συγκίνησαν, με έκαναν να προβληματιστώ, να γελάσω, να κλάψω. Εν ολίγοις, τα προτείνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
To να σου πω μια ιστορία και το ιστορίες να σκεφτείς του Μπουκάι, είναι μια εκλαικευμένη και μυθοποιημένη απόπειρα προσέγγισης ψυχολογικών ζητημάτων που τείνουν στην αυτοβελτίωση. Ο Μπουκάι, όντας ο ίδιος ψυχοθεραπευτής, ασπάζεται ένα συγκεκριμένο ρεύμα της θεωρίας της ψυχολογίας, την "Γκεστάλτ" αν δεν μου διαφεύγει το όνομα.
Τα βιβλία του είναι συγκινητικά και διαβάζονται σε δύο επίπεδα.Το Αφηγηματικό και και διδακτικό. Με συγκίνησαν, με έκαναν να προβληματιστώ, να γελάσω, να κλάψω. Εν ολίγοις, τα προτείνω.

Μου τα εχουν ξαναπροτεινει αυτα τα δυο του Μπουκαι και θεωρουνται τα δυο καλυτερα του :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Σήμερα πήρα το "Να ζεις ,να αγαπάς και να μαθαίνεις" του Μπουσκάλια και ανυπομονώ να ξεκινήσω.. :) Είναι τρομακτικό το γεγονός ότι όποια σελίδα και αν κοίταξα τυχαία,διάβασα ένα απόσπασμα που δεν μου είναι αδιάφορο (όπως μου συμβαίνει με τα περισσότερα βιβλία),αλλά με έκανε να ανυπομονώ να το διαβάσω από την αρχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ θα προτείνω τα Φύλλα Πορείας του Μπουκάι. Είναι τόσο πρακτικά αυτά που γράφει. Δεν το παίζει σύγχρονος φιλόσοφος, αλλά αντίθετα δίνει πολύ σημαντικές λύσεις για την καθημερινότητα.

Πολύ καλό είναι και το "Θα τρώγατε την γάτα σας;". Εμένα προσωπικά μου προξένησε μεγάλες ηθικές αναταραχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τα βιβλία της Βαμβουνάκη είναι συγκλονιστικά.
Το καλό με τον Μπουσκάλια, είναι ότι διαβάζεται πάρα πολύ εύκολα. Μπορείς άνετα να διαβάσεις ένα βιβλίο του σε ένα απόγευμα.

Προσωπικά ο Καζαντζάκης με έχει βοηθήσει πάαααρα πολύ. Δεν είναι αυτό που γράφεις "Βιβλία αυτοβελτίωσης", αλλά δίνουν τροφή για σκέψη, και σίγουρα ένα πρότυπο προς μίμηση.

Αν σου αρέσει πολύ ο Μπουσκάλια, εκτός από το "Να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις", πανέμορφο ήταν και το "Η αγάπη" που έχει γράψει.

Απόσπασμα: "Η αγάπη είναι αγάπη μόνον όταν προσφέρεται χωρίς προσμονή ανταλλαγμάτων. Λόγου χάρη, δε μπορείς να επιμένεις να σ'αγαπήσει κάποιος, να σου ανταποδώσει την αγάπη. Ακόμη και να το σκεφτεί κανένας αυτό, είναι αστείο. Ωστόσο υποσυνείδητα, αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο οι περισσότεροι άνθρωποι ζουν. Αν αγαπάς αληθινά τότε δεν έχεις άλλη επιλογή από το να πιστεύεις, να έχεις εμπιστοσύνη και να ελπίζεις οτι η αγάπη θα σου επιστραφεί. Αλλά δεν υπάρχει καμία σιγουριά γι' αυτό, καμιά εγγύηση. Αν περιμένει κανένας ν'αγαπήσει μόνον όταν θα 'ναι σίγουρος οτι θα δεχτεί ίση αγάπη σαν αντάλλαγμα, θα περιμένει για πάντα. Στην πραγματικότητα, αν αγαπά χωρίς την παραμικρή προσδοκία πάλι στα σίγουρα θ'απογοητευτεί τελικά, γιατι δεν είναι καθόλου πιθανό οτι οι περισσότεροι άνθρωποι μπορούν να ικανοποιήσουν όλες τις ανάγκες του, έστω κι αν η αγάπη τους γι'αυτόν είναι μεγάλη.

Αγαπά κανένας επειδή το θέλει, επειδή αυτό του δίνει χαρά, επειδή ξέρει οτι η ωρίμανση και η ανακάλυψη του εαυτού του εξαρτάται από αυτό. Ξέρει οτι η μοναδική σιγουριά που έχει βρίσκεται μέσα στον εαυτό του. Αν εμπιστεύεται τον εαυτό του και πιστεύει σ'αυτον, θα εμπιστεύεται κα θα πιστεύει και στους άλλους. Θα είναι πρόθυμος ν'αποδεχτεί το καθετί που είναι ικανοί να του δώσουν, αλλά θα μπορεί και να είναι σίγουρος και να μην εξαρτιέται από τίποτα άλλο έξω από τον ίδιο τον εαυτό του."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
άλλα βιβλία αυτοβοήθειας είναι το << αγάπησε τον εαυτό σου,η ζώη θα σαι αγαπήσει >>, το << μυστικό>> :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
καμία καλή ιδέα? αυτοβελτίωση κυρίως.Αλλά και για οργάνωση χρόνου κλπ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
καμία καλή ιδέα? αυτοβελτίωση κυρίως.Αλλά και για οργάνωση χρόνου κλπ :redface:

Το μυστικό - Rhonda Byrne
Η δύναμη - Rhonda Byrne
Γεννημένοι ν'αγαπάμε - Leo Buscaglia
Η δύναμη του τώρα - Eckhart Tolle
Καθημερινή ευεξία - Kathy Freston
Tα 21 μονοπάτια της ευτυχίας - κάτι Loupescou


Προσωπικοί αγαπημένοι τα 2 "Μπου", Μπουκάι και Μπουσκάλια. Ο 2ος είναι λίγο πιο γλυκανάλατος ενώ ο πρώτος γράφει πάρα πολύ ωραία και με ιδιαίτερα κατανοητό τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Το μυστικό - Rhonda Byrne
Η δύναμη - Rhonda Byrne
Γεννημένοι ν'αγαπάμε - Leo Buscaglia
Η δύναμη του τώρα - Eckhart Tolle
Καθημερινή ευεξία - Kathy Freston
Tα 21 μονοπάτια της ευτυχίας - κάτι Loupescou


Προσωπικοί αγαπημένοι τα 2 "Μπου", Μπουκάι και Μπουσκάλια. Ο 2ος είναι λίγο πιο γλυκανάλατος ενώ ο πρώτος γράφει πάρα πολύ ωραία και με ιδιαίτερα κατανοητό τρόπο.
είναι κάποιο από αυτά πρακτικό με συμβουλές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
είναι κάποιο από αυτά πρακτικό με συμβουλές?

Κανένα βιβλίο αυτοβελτίωσης δεν έχει κατάλογο (1.,2.,3.,...). Έχει κάποια ερωτήματα( ; ), κάποια φιλοσοφικά ζητήματα (αν θες) και με βάσει αυτά βλέπεις τον κόσμο λίγο διαφορετικά, από μία άλλη σκοπιά. Όπως έγραψα και πιο πάνω, το μόνο βιβλίο που με έκανε να δω πολλά πράγμα τελείως αλλιώς είναι το "Θα τρώγατε τη γάτα σας;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε γνωρίζω όλα τα βιβλία που αναφέρονται αλλά έχω διαβάσει λίγο Μπουσκάλια στα 16 μου. Δεν είναι κακός, αλλά για μένα δεν έχει καθόλου επιστημονικότητα, καμία πρακτική συμβουλή, και είναι χρήσιμος για ερωτευμένους ή νέους, αλλά για κάποιον που ψάχνει μία πιο μεθοδική βοήθεια δεν είναι κατάλληλος. Δεν επικρίνω όσους τον πρότειναν, αλλίμονο, αλλά ήθελα να απαντήσω έμμεσα στο Γιάννη Παπ.
Επίσης πολλά βιβλία αυτοβοήθειας/αυτοβελτίωσης έχουν περιεχόμενα. :)

Ξέρω κάποια βιβλία, αλλά τα έχω στο υπόγειο, μόλις τα βρω θα σου πω. Έχεις κάποιο συγκεκριμένο θέμα που σε απασχολεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Κανένα βιβλίο αυτοβελτίωσης δεν έχει κατάλογο (1.,2.,3.,...). Έχει κάποια ερωτήματα( ; ), κάποια φιλοσοφικά ζητήματα (αν θες) και με βάσει αυτά βλέπεις τον κόσμο λίγο διαφορετικά, από μία άλλη σκοπιά. Όπως έγραψα και πιο πάνω, το μόνο βιβλίο που με έκανε να δω πολλά πράγμα τελείως αλλιώς είναι το "Θα τρώγατε τη γάτα σας;".
εννοω βιβλια οπως το τροποι βελτιωσης καθημερινης ζωής ή το απο δευτερα...καπως ετσι...σαν οδηγιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top