Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;

Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 39 54.2%
  • Windows Vista

    Ψήφοι: 8 11.1%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 19 26.4%
  • Linux (Ubuntu, Fedora, Mint, Debian, etc)

    Ψήφοι: 18 25.0%
  • MacOS

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Άλλη έκδοση των Windows (NT, 95, 98, 98 SE, ME, 2000, Server)

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Άλλο OS

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Το linux είναι το καλύτερο,αυτό χρησιμοποιώ αλλα έχω και Windows 7 λόγο του ότι ήταν προεγκατεστημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antoni Gaudi

Νεοφερμένος

Ο Antoni Gaudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Windows XP

Έχω μείνει λίγο πίσω... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Windows XP

Έχω μείνει λίγο πίσω...
και γω μαζι σου
Λάιονο..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Windows 7 build 7601...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
windows 7 και Ubuntu 11.04 ωστε να απολαμβανεις τα θετικα και των δυο. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
windows 7 και Ubuntu 11.04 ωστε να απολαμβανεις τα θετικα και των δυο. . .
εχουν θετικά τα windows 7? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
win xp

εχω ενα pc με 2gb ram δεν με συμφερουν τα 7 και κυριως τα vista
και με αυτα μεγάλωσα και έχω συνηθίσει...


παλαιοτερα πειραματιζόμουν με linux,δλδ κυριως
opensuse
kubuintu
fedora
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D Σε λίγο θα βάλω τα windows 8 οπότε καιρός οι μοντ να προσθέσετε ακόμα μία επιλογή :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
:D Σε λίγο θα βάλω τα windows 8 οπότε καιρός οι μοντ να προσθέσετε ακόμα μία επιλογή :) :)
Άλλη έκδοση των Windows

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Εχω τα windows 7 και δεν τα παω δυστυχως το πισι ειναι καινουριο-4 ημερων-κι ετσι δεν υπαρχει λυση τα χπ ηταν τελεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εδώ και λίγη ώρα χρησιμοποιώ τα windows 8.
Ένα έχω να πω!!!!! Το καλύτερο λειτουργίκο όλων των εποχών (πολύ ανώτερο από τα mac και φυσικά από τα linux). Eίναι ταχύτατα, πτωτότυπα και μπαίνουμε σε μια νέα εποχή.

Λυπάμαι όσους δώσαμε λεφτά για να αγοράσουμε mac .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Είσαι πολύ μπροστά Φόκο. Μόνο αυτό έχω να πω.
Εγώ έχω win 7 και ubuntu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εδώ και λίγη ώρα χρησιμοποιώ τα windows 8.
Ένα έχω να πω!!!!! Το καλύτερο λειτουργίκο όλων των εποχών (πολύ ανώτερο από τα mac και φυσικά από τα linux). Eίναι ταχύτατα, πτωτότυπα και μπαίνουμε σε μια νέα εποχή.

Λυπάμαι όσους δώσαμε λεφτά για να αγοράσουμε mac .......

ΤΟ Linux
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Εδώ και λίγη ώρα χρησιμοποιώ τα windows 8.
Ένα έχω να πω!!!!! Το καλύτερο λειτουργίκο όλων των εποχών (πολύ ανώτερο από τα mac και φυσικά από τα linux). Eίναι ταχύτατα, πτωτότυπα και μπαίνουμε σε μια νέα εποχή.
Δουλεύουν όλα τα προγράμματα όμως;
Γιατί κάπου διάβασα ότι τα προγράμματα με κατάληξη .exe δεν θα δουλεύουν με τα 8, όπως για παράδειγμα όσοι έχουν το photoshop και άλλα προγράμματα, θα έχουν πρόβλημα ασυμβατότητας.
(Ερώτηση κάνω δεν ξέρω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δουλεύουν όλα τα προγράμματα όμως;
Γιατί κάπου διάβασα ότι τα προγράμματα με κατάληξη .exe δεν θα δουλεύουν με τα 8, όπως για παράδειγμα όσοι έχουν το photoshop και άλλα προγράμματα, θα έχουν πρόβλημα ασυμβατότητας.
(Ερώτηση κάνω δεν ξέρω)

:D μαν υπάρχει περίπτωση η photoshop να μην κάνει update ώστε να τρέχει το photoshop στα 8.

Σοβαρέψου δεν είναι linux εδώ τα windows είναι αξιόπιστα


τα
(αναφέρομαι σε όλες τις εκδόσεις με πυρηνα linux

(σας έμαθε ένα ποιηματάκι ο γιώργος και το αναμασάτε όλοι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Σοβαρέψου δεν είναι linux εδώ τα windows είναι αξιόπιστα
Κάποτε η microsoft φρόντιζε να υπάρχει συμβατότητα με τις προηγούμενες εκδόσεις, κάτι που δεν γίνεται τελευταία, ήδη μερικά προγράμματα που είχα σε ΧΡ δεν λειτουργούσαν όταν έβαλα τα 7, κάτι που θα έπρεπε να συνεχίσει να φροντίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κάποτε η microsoft φρόντιζε να υπάρχει συμβατότητα με τις προηγούμενες εκδόσεις, κάτι που δεν γίνεται τελευταία, ήδη μερικά προγράμματα που είχα σε ΧΡ δεν λειτουργούσαν όταν έβαλα τα 7, κάτι που θα έπρεπε να συνεχίσει να φροντίζει.

θα δοκιμάσω τώρα το photoshop και θα σου πω αν παιζει :)

To photoshop cs 5.1. τρέχει πολύ γρήγορα και χωρίς κολλήματα σαφώς πιο γρήγορα από τα windows 7

___________________________-

αρνητικό για μένα στα νέα windows 8 είναι οτι δεν έχει paint (προσωπικά με χαλάει)

Επίσης αναγνωρίστηκαν ολοι οι drivers και ο υπολογιστής μου τρέχει πιο γρήγορα (στα 7 δεν έπρεπε να περάσω πολλούς drivers).
Η ταχύτητα είναι καλύτερη από τα 7 (σαφώς πρέπει να περιμένω ακόμα λίγο)
Την γραμμή εκκίνησης απλά ξεχάστε την
Έχει δημιουργηθεί ένα καινούριο store στο οποίο μπορείτε να εγκαταστείσετε ένα σωρό εφαρμογές (χαραμτηριστικό των μακ αλλά και των ubuntu) αλλά εδώ παρουσιάζεται με ένα υπερβολικά ευχάριστο τρόπο.
Είναι απίστευτα ελαφρία και γρήγορα (προσωπικά δε περίμενα τέτοια ταχύτητα).

Έχω δοκιμάσει όλα τα λειτουργικα συστήματα (mac os, ubuntu....) είναι με διαφορά τα καλύτερα. Τα windows 8 κάνουν τα μακ να φαίνονται απαρχαιομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εδώ και λίγη ώρα χρησιμοποιώ τα windows 8.
Ένα έχω να πω!!!!! Το καλύτερο λειτουργίκο όλων των εποχών (πολύ ανώτερο από τα mac και φυσικά από τα linux). Eίναι ταχύτατα, πτωτότυπα και μπαίνουμε σε μια νέα εποχή.
εφτασαν κιολας?
ειναι καλα για υπολογιστη ή ειναι κυριως για φορητα tablets συστηματα?
ποια διαφορα εχουν απο τα 7 πρακτικα?
εγω λειτουργω ακομα με xp να φανταστεις,,και θελω να βαλω 7..:P

με αναβαθμιση τα εβαλες ή φρεσκα?
μου φαινεται απιστευτο αν ειναι πιο γρηγορα απο τα 7..

βγαλανε το κουμπι start!
https://www.youtube.com/watch?v=nxbHawhzACA
κατι σκεφτηκα.
πηρα λαπτοπ προχθες με win 7 ,λες να μπορω να παρω αναβαθμιση win 8 με 15 ευρω που λενε?

βλεπω διαφορα παραπονα εδω βεβαια
οτι πρεπει να κανεις ποσα κλικ για να κλεισεις το pc..κλπ

νιωθω οτι μπορει τα 8 να ειναι κατι σαν τα win me μια ενδιαμεση εκδοση,,που μπορει να μην πετυχει τοσο και να μου βγουν τοσα συμβατα γιαυτην στο μελλον,,οπως στα 7
ηδη η blizzard κλπ εταιριες παιχνιδιων πχ δεν λενε καλα λογια για τα 8..
μοιαζει σαν ενδιαμεσο desktop tablet

ειμαι δυσπιστος
ηδη προσπαθω να συνηθισω στο λαπτοπ τα win 7
επρεπε παντως να κανουν ολοκληρη εκδοση win για να βαλουν το βελακι up για τον προηγουμενο φακελο στα παραθυρα?

τα win 7 μου φαινονται σταθερη πετυχημενη εκδοση ,,
για τα win 8 δυσπιστω..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εφτασαν κιολας?
ειναι καλα για υπολογιστη ή ειναι κυριως για φορητα συστηματα?
ποια διαφορα εχουν απο τα 7 πρακτικα?
εγω λειτουργω ακομα με xp να φανταστεις,,και θελω να βαλω 7..:P

με αναβαθμιση τα εβαλες ή φρεσκα?
μου φαινεται απιστευτο αν ειναι πιο γρηγορα απο τα 7..

:P Δε παρουσιάστηκαν επίσημα εγώ τα έχω (εχουν διαρεύσει στα torrent site).
(το release preview Μπορεις να τα κατεβάσεις από το site της microsoft και να τα χρησιμοποιησεις δοκιμαστικά) https://windows.microsoft.com/el-GR/windows-8/download (δε ξέρω τι λιγοτερο έχουν).


Το λειτουργικό είναι πολύ γρήγορο (όχι αργότερο απο τα λινουξ και το μακ) και είναι απίστευτα όμορφα. Είναι σχεδιασμένα για tablets αλλά η χρήση του ποντικιου κάθε άλλο παρά κουραστική είναι (έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά).

Το λειτουργικό είναι οθόνη με παράθυρα και κάθε παράθυρο έχει και μια εφαρμογή. Υπάρχει εφαρμογή με χάρτες, με καιρό (καμία σχεση με την αντίστοιχη στα mac πολύ ανώτερη) και έχει γίνει φοβερή δουλειά στο multimedia κομμάτι. Πραγματικά δεν κολλάνε με τπτ.

Το σύστημα μου είναι ένα acer 4 χρόνων και πάει σαφώς πιο γρήγορα από τα 7.
Επίσης φοβερή είναι μια ενσωματωμένη εφαρμογή χάρτες, και ταξίδια (που προβάλει φωτογραφίες σε διαφορες πολείς του κόσμου (πολλές είναι 360 μοίρες). Η καλύτερη εφαρμογή είναι αυτή που λεει το καιρό (καλύτερη από κάθε αλλη αντίστοιχη) ενώ καλή είναι και του ημερολογίου.....


Όλα αυτά γίνοντια απίτευτα γρήγορα, ο σχεδιασμός τους είναι πρωτότυπος και σίγουρα θα η microsoft με αυτο΄το λειτουργικό κάνει πολλά βήματα μπροστά από την apple.

Δεν μου έχουν κολλήσει ποτέ....
:clapup::clapup::clapup::clapup:

Δε χρειάζεται να βάλεις τα 7 τα 8 είναι πολύ πιο γρήγορα.
και δε χρειάστηκε να βάλω εντελώς τίποτα απο drivers που χρειαζόμουνα στα 7 αναγνωρίστηκαν όλα μόνα τους.

Στα 8 ξεχάστε το έναρξη προγραμμα..... δεν υπάρχει έναρξη :) η επιφάνεια εργασίας είναι απλά μια εφαρμογή .....
Έχει μια εφαρμογή xbox live (Στην ουσία αυτό είναι για να παίζει διαδικτυακά παιχνίδια ) και λογικά θα ενεργοποιηθεί με την επίσημη κυκλοφορία τους.
Επίσης έχει πολλα παιχνιδια (πχ το pinball των windows me σε νέα έκδοση) :) :)

ανυπομωνώ τώρα οι φανατικοί λινουξάδες και μακάδες του φορουμ τι αλλο θα σκεφτούν για να βγάλουν το λειτουργικό που έχουν καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εδώ και λίγη ώρα χρησιμοποιώ τα windows 8.
Ένα έχω να πω!!!!! Το καλύτερο λειτουργίκο όλων των εποχών (πολύ ανώτερο από τα mac και φυσικά από τα linux). Eίναι ταχύτατα, πτωτότυπα και μπαίνουμε σε μια νέα εποχή.

Λυπάμαι όσους δώσαμε λεφτά για να αγοράσουμε mac .......

είναι μέχρι να αρχίσεις να το τιγκάρεις με εφαρμογές και έρθουν τα πρώτα κρασαρίσματα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top