Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;

Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 39 54.2%
  • Windows Vista

    Ψήφοι: 8 11.1%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 19 26.4%
  • Linux (Ubuntu, Fedora, Mint, Debian, etc)

    Ψήφοι: 18 25.0%
  • MacOS

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Άλλη έκδοση των Windows (NT, 95, 98, 98 SE, ME, 2000, Server)

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Άλλο OS

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Προτιμώ να μείνω στα Vista, παρά να βάλω 8:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δειτε παιδια,,πολυ γελιο
σαν να βλεπω τους γονεις μου.. :hehe::hehe:

λεει αυτα που σκεφτονται πολλοι
οτι τα win 8 ειναι και παλια και καινουρια,σαν ενα μετεωρο βημα

φοκο εβαλες σταθερα σαν κυριο συστημα το win 8 ?
εγω δεν βλεπω τοσο καλο το μελλον..

γελαω συνεχεια με αυτον,,απιστευτο..


φοκο,,λες παντως πολυ για ομορφια ωραιο λειτουργικο κλπ

απο πλευρας χρησης ειναι πιο αποδοτικο και ευχρηστο απο τα 7?

η ομορφια πρεπει να παιζει τελευταιο ρολο..λειτουργικο θελω,,οχι μοντελο..

βασικα φαινεται οτι η microsoft προσπαθει να βαλει ενα λειτουργικο το 8 και σε tablets αφη μικες οθονες 1015 ιντσων το πολυ κλπ,,και σε dekstop με 24αρες ή και παραπανω οθονες..
αλλα μεγεθη..

γιατι να μην εχει αλλη εκδοση για καθε δουλεια?

αυτο το θεμα ,δεν ξερω αν θα πετυχει..
Will Windows 8 Be the Next Vista?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
αυτο το θεμα ,δεν ξερω αν θα πετυχει..
Will Windows 8 Be the Next Vista?
Σε παρακαλώ... Τα Vista είναι κλάσεις ανώτερα:pfff:

Τα 8 έχουν περιβάλλον εργασίας που δε βολεύει στην desktop χρήση. Όταν έχεις σταθερό υπολογιστή/laptop θέλεις να έχεις όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς στην οθόνη σου (όχι τεράστια εικονίδια και κουμπιά). Αντίθετα, η Microsoft έχει άλλα σχέδια. Να κάνει ένα touch friendly λιτουργικό (τεράστια εικονίδια και κουμπιά), κάτι που θα δυσκολέψει τους desktop users.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Windows 7!!!
Και με έχει πιάσει η microsoft επειδή δεν είναι γνήσια και έχω μαύρη οθόνη :pc:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Windows 7!!!
Και με έχει πιάσει η microsoft επειδή δεν είναι γνήσια και έχω μαύρη οθόνη :pc:
Να μάθεις να μην κατεβάζεις ενημερώσεις με σπασμένα windows:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και με έχει πιάσει η microsoft επειδή δεν είναι γνήσια και έχω μαύρη οθόνη :pc:
και δεν επαθες τιποτα αλλο?
ουτε κλειδωνουν ουτε τιποτα?
:worry:

να πω και δω κατι,,που ανακαλυψα κουφο,,το λαπτοπ που πηρα,,με ενα προγραμμα που του εβαλα winguggle λεγεται νομιζω. ειδα οτι ο κωδικος win 7 που εχει ενεργοποιησει ειναι αλλος απο αυτον στο αυτοκολλητο απο κατω,,οποτε αυτος στο αυτοκολλητο ειναι καινουριος!
οποτε θα τοβ βαλω κανονικα στο σταθερο pc..χωρις φοβο παρανομιας..
κουφο ε?


Τα Vista είναι κλάσεις ανώτερα:pfff:
τα Svista? :hehe::hehe:
δεν ειναι τοσο χαλια?
δεν τα δοκιμασα ποτε,,τα πηδηξα βασικα:rofl:

Αντίθετα, η Microsoft έχει άλλα σχέδια. Να κάνει ένα touch friendly λιτουργικό (τεράστια εικονίδια και κουμπιά), κάτι που θα δυσκολέψει τους desktop users.
και το σταρτ κουμπι το εβγαλαν γιατι οι φορητες συσκευες εχουν ηδη σταρτ κουμπι,,οποτε γραμμενο το εχουν το desktop..

παντως σκεφτομαι να παρω την αδεια για win 8 upgrade να την εχω με 15 ευρω που λενε,,και βλεπω πως θα πανε τα πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
και δεν επαθες τιποτα αλλο?
ουτε κλειδωνουν ουτε τιποτα?
:worry:

Στα XP (που το είχα ξαναπάθει :P) δεν μπορούσα να κάνω κάποιες λειτουργίες π.χ. ανασυγκρότηση δίσκου κτλ.
Στα 7 δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.Βασικά δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα για να είμαι ακριβής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
τα Svista? :hehe::hehe:
δεν ειναι τοσο χαλια?
δεν τα δοκιμασα ποτε,,τα πηδηξα βασικα:rofl:
Τότε δεν έχεις κανένα δικαιωμα να σχολιάζεις:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κανεις update?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
είναι μέχρι να αρχίσεις να το τιγκάρεις με εφαρμογές και έρθουν τα πρώτα κρασαρίσματα :clapup:

Είναι διαφορετική φιλοσοφία στα install δε ξέρω πως το κάνουνε αλλά δε κροσάρει. Όλα μοιάζουν να πηγαίνουν ομαδά και φυσικά στα νέα windows.

Εντυπωσιακό είναι πως παίζουν τα mp3 και πως ανοίγουν τα προγράμματα.

Επίσης οι διαδικασίες έναρξης και λήξης δεν επηρεάζονται πλέον από πόσο φορτωμένα είναι το λειτουργικό με προγραμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Είναι διαφορετική φιλοσοφία στα install δε ξέρω πως το κάνουνε αλλά δε κροσάρει. Όλα μοιάζουν να πηγαίνουν ομαδά και φυσικά στα νέα windows.

Εντυπωσιακό είναι πως παίζουν τα mp3 και πως ανοίγουν τα προγράμματα.

Επίσης οι διαδικασίες έναρξης και λήξης δεν επηρεάζονται πλέον από πόσο φορτωμένα είναι το λειτουργικό με προγραμματα.


έλα ρε παίζει και mp3? πςςςςςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
έλα ρε παίζει και mp3? πςςςςςς
Tα mp3 παιζονται με ένα διαφορετικό τρόπο από ότι ξέρουμε και μοιάζει σαν να μην φορτώνεται το σύστημα.

Τότε δεν έχεις κανένα δικαιωμα να σχολιάζεις:D

Όταν βγήκαν τα vista έγινα linuxας.
Τον acer μου τον αγόρασα με μαμίσια vista. Το σύστημα μου ήταν αργό όσο δε πήγαινει όταν βγήκαν τα 7 έφυγα μια για πάντα από τον κόσμο των Linux

Δοκίμαστε τα 7 τουλάχιτον και δε θα χάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Για να τελειώνουμε....
Τα 7αρια είναι κορυφαία... χωρίς καμία αμφιβολία κπ κλπ
βάλτε τα
7 Ultimate στα 64 bit.. αν έχετε CPU > i3 και > 3gb RAM αλλιώς 32 bit
κάντε το C Partition = 50-60GB δεν χρειάζεται παραπάνω...
και απενεργοποιήστε το Update
δεν προσφέρει τίποτε παρά μόνο μάτιασμα απο την MS
Το Update stop γίνεται αποτελεσματικά από το Εναρξη>Εκτέλεση
γράψτε: services.msc +εντερ
στο παράθυρο "Υπηρεσίες" που βγαίνει βρείτε: Windows Update κάντε εδώ 2clik και
στο νέο παράθυρο το "ιδιότητες",
θα βρείτε επιλογή "τύπος εκκίνησης" έχει slider επιλέξτε: Απενεργοποιημένο
Αυτό ήταν.... δεν σας ματιάζει πλέον η MS
ούτε θα γεμίζει με άχρηστες ενημερώσεις που αναιρούνται μέρα παρά μέρα απο νέες....:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Όταν βγήκαν τα vista έγινα linuxας.
Τον acer μου τον αγόρασα με μαμίσια vista. Το σύστημα μου ήταν αργό όσο δε πήγαινει όταν βγήκαν τα 7 έφυγα μια για πάντα από τον κόσμο των Linux

Δοκίμαστε τα 7 τουλάχιτον και δε θα χάσεις.
Τα Windows Vista RTM, ΟΝΤΩΣ, είχαν πρόβλημα. Ο λόγος ήταν η κακή υποστήριξη συσκευών υλικού, δεν υπήρχαν συμβατοί drivers. Με την έλευση του SP1 και δη του SP2 το πρόβλημα μειώθηκε, αν όχι ελαχιστοποιήθηκε:D

Ουσιαστικά, είτε Vista SP2, είτε 7 να έχεις... Είναι το ίδιο πράγμα. Τρέχουν το ίδιο καλά σε ένα σύγχρονο σύστημα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα οτι συστημα εχεις αν βγαλεις πολλα προγραμματα και τα κρατας ελαφρια και που και που καθαριζεις λιγο τη σαβουρα
μια χαρα ελαφρυς θα εισαι,,και ουτε format θα χρειαστεις ποτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Windows 7 Ultimate x86 SP1 :) :king:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Windows 7 Ultimate x86 SP1 :) :king:

Windows 7 με ανοιχτά 5 tabs firefox 1.8 GIGA RAM.
Linux (με kde που ειναι βαρύ γραφικό) με ανοιχτά Netbeans, Skype, Messenger, ThunderBird, και 20 tabs firefox 700 MB RAM.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,

από Δευτέρα θα έχω το νέο pc μου με τα εξης χαρακτηριστικά:
i5 3,2ghz 6mb
8gb ram
με ssd σκληρό για το λειτουργικό
Από το msdnaa μπορώ να έχω όποιο λειτουργικό θέλω. Σίγουρα θα είναι η 64bit version αλλά ποιά έκδοση windows να είναι; Στο σπίτι δουλεύω με xp στο παλιό laptop μου αλλά είμαι υπερεξοικιομένος και με τα 7 αφού δεν έχουν και πολλές διαφορές στο τρόπο διεπαφής.

Να πώ την αλήθεια τα 8 μου φαίνοντε λίγο σαν κινητά αλλά σκέφτομαι οκ θα δουλεύω απλά στην "εφαρμογή" desktop όπου θα έχω όποιες συντομεύσεις θέλω.
Απο την μια θέλω να δουλεύω κυρίως Photoshop, Ilustrator, Premier και να μπαίνω στο νετ σε αυτά είναι χρηστικά τα 8; Τα xp και 7 είναι αρκετά χρηστικά.
Από την άλλη παίζω και με coding και web development. Τα xp στα οποία κάνω αυτές τις δουλειές είναι επίσης αρκετά εύχρηστα. Στα 8 θα μπορώ άνετα να μπώ στους δίσκους και να κάνω τις απαραίτητες αλλαγές για να στήσω απλά πράγματα όπως τον apache μου ή να βάλω σε πακετάκι το xampp μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Πείτε με παρωχημένη, αδαή, απροσάρμοστη...ό,τι θέλετε αλλά πώς είναι έτσι τα windows 8; Ακόμα δεν πήρα καινούριο υπολογιστή αλλά όσους είδα που είχαν τα 8 μου φάνηκαν πολύ περίεργα.
Πόσο εύκολο είναι να συνηθίσει κάποιος που έχει μάθει τόσα χρόνια με xp τα καινούρια windows;
Δεν τα πολυχώνεψα. Αχ καλά μου xp...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top