Υπόθεση: Ζακ Κωστόπουλος

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Πρώτον, χαμήλωσε τους τόνους ...δεύτερον, εγώ ούτε «κοστολόγησα» τη ζωή κανενός ούτε είπα «καλά να πάθει»...περιμένω όμως απ' αυτόν και όποιον ακόμη θεωρεί «κρίμα» το θάνατο ενός οροθετικού εγκληματία να μου το αιτιολογήσει με επιχειρήματα...


Είτε μας αρέσει είτε όχι κάποιοι άνθρωποι είναι πιο αξιόλογοι από κάποιους άλλους...και κάποιες πράξεις, όσο και να προσπαθούν κάποιοι «προοδευτικοί» (για να μην πω τίποτα χειρότερο) να τις περάσουν ως «socially correct» κ.λπ. είναι επιβλαβείς για τους συνανθρώπους μας και την κοινωνία γενικότερα...
Πρέπει λοιπόν να πλέξω το εγκώμιο ενός ναρκομανή, ληστή και οροθετικού ομοφυλόφιλου;Για ποιο λόγο;
Ή να λυπηθώ για το θάνατο που προκάλεσε ο ίδιος στον εαυτό του την ώρα που παραβίαζε την περιουσία ενός συμπολίτη μας;Για ποιο λόγο;
Απλές ερωτήσεις τις οποίες περιμένω κάποιος να απαντήσει, αλλά μάλλον μάταια...βλέπω πως όλοι το παίζετε ανθρωπιστές και πάτε την κουβέντα αλλού (όπως π.χ. «ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις ποιος θα ζήσει και ποιος θα πεθάνει» κ.α.) και «to the point» ουδείς!


Το οτι καποιος ειναι περισσοτερο αξιολογος απο καποιον δεν σημαινει οτι οσοι ειναι λιγοτερο αξιολογοι δεν εχουν δικαιωμα στη ζωη. Ασε που η αξιολογηση ειναι υποκειμενικο. Κατι που εσυ θεωρεις σοβαρο κατορθωμα και αξιολογο για καποιον αλλον μπορει να ειναι απλα ανουσιο και αδιαφορο. Αρα τι οριζουμε αξιολογο και ποιες ειναι οι προυποθεσεις που κανουν εναν ανθρωπο πιο αξιολογο απο εναν αλλον;

Κανεις δεν ειπε οτι η πραξη του ειναι κοινωνικα αποδεκτη. Η ληστεια ετσι κι αλλιως τιμωρειται ποινικα. Ομως, ενας ανθρωπος εχασε την ζωη του, πως μπορεις να λες για αυτον οτι του αξιζε και δεν ειναι κριμα; Ειδικα για εναν τοξικομανη που εκεινη την ωρα δεν εχει και συναισθηση του τι κανει. Για να μην θεσω και το ζητημα του κοινωνικου περιθωριου και αποστροφης που βιωνουν οι ανθρωποι οι οροθετικοι και ομοφυλοφιλοι. Που δεν βρισκουν δουλεια, συχνα μπλεκουν με ουσιες και εχουν αδοξη καταληξη.

Φυσικα και ειναι κριμα ολο αυτο. Η ανθρωπινη ζωη ειναι υπερανω περιουσιας κυριε μου. Μην τα συγκρινεις αυτα τα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Ναι εχεις δικαιο, τωρα προσεξα τι εγραψες περι δολου που το ξανα διαβασα! Ειχα κανει misread τα λεγομενα σου, το ειχα διαβασει βιαστικα.

Αυτο που εξηγω ομως ειναι για το αν ειχε την προθεση. Εχω κανει highlighted που γραφεις οτι το επιδιωκε και οτι ειχε σκοπο και εχω κανει επισης highlighted τα λογια που υποστηριζω εγω οτι δεν ηθελε να του κανει κακο και ουτε υπηρχε σκοπος. Αν ηξερε οτι ο ληστης θα κατεληγε δεν θα αντιδρουσε ετσι. Πραγματικα το πιστευω αυτο. Δεν ξυπνησε να παει στην δουλεια του για να του κανει κακο. Για αυτο και εγραψα για τον Π.Κ που λεει οτι εχουμε σκοπουμενη σωματικη βλαβη αν ο δραστης επιδιωκε το αποτελεσα. Σε αυτο διαφωνω. Δεν θεωρω οτι το επιδιωκε.

Το βιντεο ομως ειναι θλιβερο.

πολύ ωραία! τώρα νομίζω θα βγάλουμε άκρη!
αν όπως λες είχε ξυπνήσει το πρωί κ είχε πει "σήμερα που θα έρθει ο ζακ, θα του κλωτσήσω λίγο το κεφάλι στα γιαλιά" αυτό θα ήταν προμελέτη! άρα, συμφωνούμε ότι δεν ήταν!
αν γνωρίζονταν κ είχαν προηγούμενα, ενδεχομένως να υπήρχε δόλος. άρα συμφωνούμε ότι μάλλον δεν υπήρχε.
αν είχε σκοπό να τον σκοτώσει, θα ήταν ανθρωποκτονία από πρόθεση, έστω και απρομελέτητα.
τώρα, αν κάποιος δει γιαλιά στο πεζοδρόμιο κ σκεφτεί να πατήσει το κεφάλι κάποιου πάνω, μάλλον, λέω μάλλον, δεν έχει τις καλύτερες προθέσεις απέναντί του! μπορεί ενδεχομένως να βρισκόταν εν βρασμώ, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι αποφάσισε να του κλωτσάει το κεφάλι, απλά θα του δώσει ελαφρυντικό. όταν λοιπόν κλωτσάς το κεφάλι κάποιου, μάλλον, λέω μάλλον, έχεις σκοπό να του προκαλέσεις κάποια βλάβη! αυτό λοιπόν σημαίνει η κατηγορία π έφαγε. δεν σημαίνει ούτε ότι το είχε σκεφτεί από πριν, ούτε ότι ήθελε να τον σκοτώσει .
το βίντεο όντως θλιβερό κ δείχνει κάποια πράγματα παραπάνω από τα προηγούμενα. πόνεσα π το είδα.

δεν γράφω παραπάνω γιατί φοβάμαι μήπως μπερδευτούμε πάλι! κ έχε χάρη π σε έχω συμπαθήσει, κριμα είναι να ξεκατινιαστούμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
α)Το οτι καποιος ειναι περισσοτερο αξιολογος απο καποιον δεν σημαινει οτι οσοι ειναι λιγοτερο αξιολογοι δεν εχουν δικαιωμα στη ζωη. Ασε που η αξιολογηση ειναι υποκειμενικο. Κατι που εσυ θεωρεις σοβαρο κατορθωμα και αξιολογο για καποιον αλλον μπορει να ειναι απλα ανουσιο και αδιαφορο. Αρα τι οριζουμε αξιολογο και ποιες ειναι οι προυποθεσεις που κανουν εναν ανθρωπο πιο αξιολογο απο εναν αλλον;

β)Κανεις δεν ειπε οτι η πραξη του ειναι κοινωνικα αποδεκτη. Η ληστεια ετσι κι αλλιως τιμωρειται ποινικα. Ομως, ενας ανθρωπος εχασε την ζωη του, πως μπορεις να λες για αυτον οτι του αξιζε και δεν ειναι κριμα; Ειδικα για εναν τοξικομανη που εκεινη την ωρα δεν εχει και συναισθηση του τι κανει. Για να μην θεσω και το ζητημα του κοινωνικου περιθωριου και αποστροφης που βιωνουν οι ανθρωποι οι οροθετικοι και ομοφυλοφιλοι. Που δεν βρισκουν δουλεια, συχνα μπλεκουν με ουσιες και εχουν αδοξη καταληξη.

γ)Φυσικα και ειναι κριμα ολο αυτο. Η ανθρωπινη ζωη ειναι υπερανω περιουσιας κυριε μου. Μην τα συγκρινεις αυτα τα δυο.

α)Εδώ όμως δε μιλάμε για κάποιον «λιγότερο αξιόλογο»...δε μιλάμε π.χ. για γιατρό που δε μπορεί να χειρουργήσει γιατί τρέμουν τα χέρια του ούτε για αστυνομικό που φοβάται να συλλάβει ένα γύφτο για να μην του την πέσουν οι άλλοι!
Εδώ μιλάμε για έναν εγκληματία, ναρκομανή και άνθρωπο που πιθανότατα έχει μολύνει αρκετούς συνανθρώπους μας μ' έναν μη θεραπεύσιμο ιό...κι όλα αυτά ΔΕΝ είναι «υποκειμενικά» και αφορούν ΟΛΟΥΣ μας!

β)Τους αναρχοαλήτες που λέρωσαν με τα spray τους το άγαλμα του Ελευθερίου Βενιζέλου στην Πλατεία Αριστοτέλους για να υποστηρίξουν την εν λόγω πράξη τους ρώτησες;:rolleyes:
Σταμάτα να βάζεις λόγια στο στόμα μου κι εσύ και οι υπόλοιποι...θεωρώ ότι ξέρετε Ελληνικά κι ότι έχετε τη στοιχειώδη αντίληψη για να ξεχωρίσετε το αν άξιζε να πεθάνει ή όχι (κι αν έγραψα αυτό) με το αν είναι «κρίμα» ο θάνατός του ή όχι...
«Κρίμα» μπορεί να είναι ο θάνατός του για το γκόμενο του, για τη μάνα του, τον πατέρα του κ.λπ.
Για μένα ΓΙΑΤΙ;
Για τον Scandal ΓΙΑΤΙ;
Για την κοινωνία ΓΙΑΤΙ;
Έτσι αόριστα «κρίμα»;!
Εαν κανένας δε μπορεί να απαντήσει σ' αυτά τα «γιατί» τότε μάλλον ΔΕΝ ήταν «κρίμα»...

γ)Αυτή είναι δική σου άποψη κυρία μου...όπως δική μου άποψη είναι π.χ. πως η περιουσία, το σπίτι κ.λπ. του καθενός είναι «ιερά» πράγματα και όποιος τα παραβιάζει είναι απολύτως υπεύθυνος για ό,τι του συμβεί, είτε αυτό είναι σύλληψη από την αστυνομία, είτε ξυλοδαρμός είτε μια σφαίρα στο κεφάλι...μπορείς να σεβαστείς την άποψή μου, όπως σέβομαι κι εγώ τη δική σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το οτι καποιος ειναι περισσοτερο αξιολογος απο καποιον δεν σημαινει οτι οσοι ειναι λιγοτερο αξιολογοι δεν εχουν δικαιωμα στη ζωη. Ασε που η αξιολογηση ειναι υποκειμενικο. Κατι που εσυ θεωρεις σοβαρο κατορθωμα και αξιολογο για καποιον αλλον μπορει να ειναι απλα ανουσιο και αδιαφορο. Αρα τι οριζουμε αξιολογο και ποιες ειναι οι προυποθεσεις που κανουν εναν ανθρωπο πιο αξιολογο απο εναν αλλον;

Κανεις δεν ειπε οτι η πραξη του ειναι κοινωνικα αποδεκτη. Η ληστεια ετσι κι αλλιως τιμωρειται ποινικα. Ομως, ενας ανθρωπος εχασε την ζωη του, πως μπορεις να λες για αυτον οτι του αξιζε και δεν ειναι κριμα; Ειδικα για εναν τοξικομανη που εκεινη την ωρα δεν εχει και συναισθηση του τι κανει. Για να μην θεσω και το ζητημα του κοινωνικου περιθωριου και αποστροφης που βιωνουν οι ανθρωποι οι οροθετικοι και ομοφυλοφιλοι. Που δεν βρισκουν δουλεια, συχνα μπλεκουν με ουσιες και εχουν αδοξη καταληξη.

Φυσικα και ειναι κριμα ολο αυτο. Η ανθρωπινη ζωη ειναι υπερανω περιουσιας κυριε μου. Μην τα συγκρινεις αυτα τα δυο.

Μπραβο. Το πετυχες. Η πουτανα η κοινωνια φταιει που δεν τον εκανε αγκαλιτσες επειδη ειχε AIDS και ηταν drag queen. Αυτη τον εριξε στα ναρκωτικα, αντι να του δωσει και κανα 2χιλιαρο να ζει καθε μηνα, τα ναρκωτικα του προκαλεσαν το ακαταλογιστο και αρα δικαιολογειται που πηγε να κλεψει κοσμηματοπωλειο.

Αμα σου επιτεθει σε σενα ή στην περιουσια σου πρεζονι με μαχαιρι, φτιαξ'του ενα τσαϊ, φερε και βουτηματα, για να κατσετε να συζητησετε για την ατιμη την κοινωνια που τρωει τα καλυτερα παιδια της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Μπραβο. Το πετυχες. Η πουτανα η κοινωνια φταιει που δεν τον εκανε αγκαλιτσες επειδη ειχε AIDS και ηταν drag queen. Αυτη τον εριξε στα ναρκωτικα, αντι να του δωσει και κανα 2χιλιαρο να ζει καθε μηνα, τα ναρκωτικα του προκαλεσαν το ακαταλογιστο και αρα δικαιολογειται που πηγε να κλεψει κοσμηματοπωλειο.

Αμα σου επιτεθει σε σενα ή στην περιουσια σου πρεζονι με μαχαιρι, φτιαξ'του ενα τσαϊ, φερε και βουτηματα, για να κατσετε να συζητησετε για την ατιμη την κοινωνια που τρωει τα καλυτερα παιδια της.


Ειπα εγω οτι η κοινωνια επρεπε να του κανει αγκαλιτσες; Ειπα εγω οτι η κοινωνια τον εριξε στα ναρκωτικα; Ειπα εγω οτι δικαιολογειται η πραξη του; Απεδειξε μου σε ποιο σημειο στα λεγομενα μου ανεφερα τα παραπανω. Το μονο που εκανα ειναι να θιξω καποια κοινωνικα ζητηματα που αντιμετωπιζουν αυτοι οι ανθρωποι. Αλλα λογια να αγαπιομαστε κοινως... Το να διαφωνεις το καταλαβαινω, αλλα παρουσιασε μου τα επιχειρηματα σου αν θες να συζητησεις σοβαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά μισό εγώ στο προηγούμενο μήνυμα στο θρέντ τι είπα το απλό για την αυτοάμυνα.
Ο νόμος λέει ότι μπορείς να κάνεις αυτοάμυνα μόνο όταν ο ληστής είναι μέσα στο ιδιωτικό σου χώρο.
Όμως ο ιδιοκτήτης είδαμε να κάνει απέξω.
Αυτό είναι παράνομο και θα μπει μέσα (αυτό το πιστεύω) και όχι δεν υποστηρίζω τον ληστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Ειπα εγω οτι δικαιολογειται η πραξη του; Απεδειξε μου σε ποιο σημειο στα λεγομενα μου ανεφερα τα παραπανω.

Εδώ προσπαθείς σαφώς να τον δικαιολογήσεις:
Ειδικα για εναν τοξικομανη που εκεινη την ωρα δεν εχει και συναισθηση του τι κανει. Για να μην θεσω και το ζητημα του κοινωνικου περιθωριου και αποστροφης που βιωνουν οι ανθρωποι οι οροθετικοι και ομοφυλοφιλοι. Που δεν βρισκουν δουλεια, συχνα μπλεκουν με ουσιες και εχουν αδοξη καταληξη.
Δεν ψάχνω σε προηγούμενα μηνύματα γιατί αυτό αρκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Κανεις δεν ειπε οτι η πραξη του ειναι κοινωνικα αποδεκτη. Η ληστεια ετσι κι αλλιως τιμωρειται ποινικα.

Εδώ προσπαθείς σαφώς να τον δικαιολογήσεις:

Δεν ψάχνω σε προηγούμενα μηνύματα γιατί αυτό αρκεί...

Ναι εμφανεστατα τον δικαιολογω. Με αυτο που γραφω στο δικο σου μυαλο ερμηνευεται ως δικαιολογια. Κοιταξε ειναι στην αντιληψη του καθενος το πως αντιλαμβανεται την Ελληνικη γλωσσα. Το σεβομαι! :)

Οσο για το δευτερο αποσπασπα που παρεθεσες ειπα πριν καν το βαλεις οτι θιγω κοινωνικα προβληματα που αυτοι αντιμετωπιζουν. Αλλο που εσυ δεν τα αναγνωριζεις, ομως αυτα υπαρχουν.

Πουθενα δεν μου αποδεικνυεις ομως οτι εγραψα για αγκαλιτσες, πουθενα δεν μου αποδεικνυεις οτι εγραψα οτι η κοινωνια τον εριξε στα ναρκωτικα και πουθενα δεν μου αποδεικνυεις οτι ειπα οτι η πραξη του ειναι δικαιολογημενη. Ισα ισα ειπα οτι ειναι κοινωνικα μη αποδεκτη και τιμωρειται βαση νομου. :)

Νιωθω οτι δεν εχετε επιχειρηματα να στηριξετε την θεση σας και απλα παιζετε με τις λεξεις. Συγγνωμη που το λεω ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
α)Εδώ όμως δε μιλάμε για κάποιον «λιγότερο αξιόλογο»...δε μιλάμε π.χ. για γιατρό που δε μπορεί να χειρουργήσει γιατί τρέμουν τα χέρια του ούτε για αστυνομικό που φοβάται να συλλάβει ένα γύφτο για να μην του την πέσουν οι άλλοι!
Εδώ μιλάμε για έναν εγκληματία, ναρκομανή και άνθρωπο που πιθανότατα έχει μολύνει αρκετούς συνανθρώπους μας μ' έναν μη θεραπεύσιμο ιό...κι όλα αυτά ΔΕΝ είναι «υποκειμενικά» και αφορούν ΟΛΟΥΣ μας!
[...]

Άρα, όποιος δεν είναι γιατρός, εισαγγελέας, αστυνόμος ή δεν ξέρω γω τι, δεν είναι σημαντικός στην κοινωνία; Εγώ λέω να ξεκινήσουμε purge να πάρει ο χάρος ό,τι απόβρασμα δεν έγινε γιατρός... Κάθε άνθρωπος έχει μια θέση στην κοινωνία: είτε είναι γιατρός, παπάς είτε ακόμη και ναρκομανής. Είναι μέλος της κοινωνίας. Αποφασίζει και οι αποφάσεις της κοινωνίας τον επηρεάζουν. Το αν εσύ δε θεωρείς κάποιον αξιόλογο άνθρωπο δε σημαίνει πως δεν ήταν. Δε με γνωρίζεις, αλλά αν αύριο-μεθαύριο πεθάνω το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτείς είναι το αν ήμουν αξιόλογος. Και θες να πιάσουμε να δούμε πόσοι γιατροί είναι μη αξιόλογοι; Ας μη φτάσουμε εκεί.
Το αν ήταν εγκληματίας ή όχι δεν μπορώ να το γνωρίζω καθώς δεν παρακολουθώ το ό,τι συμβαίνει, οπότε και δε θα φέρω γνώμη.
Είμαστε σοβαροί να μιλάμε για τον HIV λες και είναι 1980;;; Έχεις ιδέα πόσους συνανθρώπους σου έχεις μολύνει εσύ με ένα ΜΗ ΘΕΡΑΠΕΥΣΙΜΟ ΙΟ; Προφανώς όχι. Τα άτομα με HIV στην Ελλάδα είναι περίπου 15000. Έχουμε και πολύ καλά φάρμακα και πολύ καλές μεθόδους προστασίας. Όταν κάποιος έχει μολυνθεί με τον HIV το γνωρίζει, πόσο μάλλον εάν είναι σεξουαλικά ενεργός (σε αυτό το σημείο να σημειώσω πως εάν είστε σεξουαλικά ενεργοί να κάνετε εξετάσεις για ΣΜΝ 1 φορά το χρόνο). Το εάν μόλυνε άλλους και πόσους δεν το γνωρίζω και πιστεύω πως ούτε κι εσύ μπορείς να γνωρίζεις κάτι τέτοιο, εκτός κι αν ήσουν στο στενό του περιβάλλον. Το να είσαι οροθετικός δεν είναι ούτε δακτυλοδεικτούμενο ούτε κακούργημα, εκτός κι αν εσύ κάποιον που κυκλοφορεί με γρίπη τον θεωρείς δημόσια απειλή. Ενδεικτικά μιλώντας πάντα η γρίπτη σκοτώνει περί τα 650 χιλιάδες άτομα το χρόνο τη στιγμή που λόγω HIV πεθαίνουν περί τις 900 χιλιάδες. Ας θυμόμαστε αυτό φίλε μου Jack την επόμενη φορά που θα κυκλοφορείς με γρίπη στον κόσμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά πολύ το συζητάμε. Σε μια βδομάδα από τότε που θα σταματήσουν να μας το πουλάνε τα νέα θα το έχουμε ξεχάσει. Άνθρωποι πεθαίνουν κάθε μέρα, get used to it. Στο Μάτι πέθαναν 100 άτομα από ολιγωρία της κυβέρνησης, μέσα σε αυτούς 2 κοριτσάκια που είχαν όλη τη ζωή μπροστά τους, δεν είδα κάπου να γίνεται καμιά συγκέντρωση. Δολοφονίες γίνονται συχνά, στην πόλη μου πριν ένα μήνα έγινε μια δολοφονία και μετά ο δολοφόνος αυτοκτόνησε, ο λόγος της δολοφονίας ήταν ο τζόγος. Δε θα μαζευτούμε να κάνουμε πορείες έναντι του καπιταλιστικού τζόγου.

Ο Ζακ έπαιρνε ναρκωτικά, πήρε μαχαίρι, μπήκε σε κατάστημα. Αυτά ήταν επιλογές του. Ο καταστηματάρχης μπορεί να ήταν σε κατάσταση πανικού μπορεί και όχι. Ο Ζακ μπορεί να πέθανε από τις κλωτσιές, μπορεί και όχι. Εμεις δεν τα ξέρουμε αυτά και υπάρχουν ειδικοί που θα τα κοιτάξουν και θα αποφασίσουν.

Θα σας πω γιατί γίνεται τόσος ντόρος σε αυτόν τον θάνατο λοιπόν. Επειδή ο ληστής ήταν ναρκωμανής λοατ και ο καταστηματάρχης είχε κοσμήματα. Είναι η ιδανική ιστορία προς πώληση του καλού φτωχού προοδευτικού αλληλέγγυου που πέφτει στην ανάγκη και η ζωή τον οδηγάει στα ναρκωτικά και ο καταστηματάρχης είναι ο κακός πλούσιος καπιταλιστής που σκοτώνει αυτό που μισεί και θεωρεί κατώτερο.

Σταματήστε να υποκρίνεστε και να πέφτετε στην παγίδα των ΜΜΕ που απλά θέλουν τηλεθέαση και διχασμό του κόσμου. Είναι ένα συμβάν παρόμοιο με πολλά άλλα, η αστυνομία, οι δικαστές και οι ιατροδικαστές λύνουν πολλά τέτοια και θα βγάλουν άκρη μόνοι τους και χωρίς το λαϊκό δικαστήριο που γίνεται αυτές τις μέρες. Σας το λέω από την τελευταία μέρα που θα το προβάλλουν τα ΜΜΕ εμείς σε πέντε μέρες το πολύ θα το έχουμε ξεχάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
α)Άρα, όποιος δεν είναι γιατρός, εισαγγελέας, αστυνόμος ή δεν ξέρω γω τι, δεν είναι σημαντικός στην κοινωνία; Εγώ λέω να ξεκινήσουμε purge να πάρει ο χάρος ό,τι απόβρασμα δεν έγινε γιατρός... Κάθε άνθρωπος έχει μια θέση στην κοινωνία: είτε είναι γιατρός, παπάς είτε ακόμη και ναρκομανής. Είναι μέλος της κοινωνίας. Αποφασίζει και οι αποφάσεις της κοινωνίας τον επηρεάζουν. Το αν εσύ δε θεωρείς κάποιον αξιόλογο άνθρωπο δε σημαίνει πως δεν ήταν. Δε με γνωρίζεις, αλλά αν αύριο-μεθαύριο πεθάνω το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτείς είναι το αν ήμουν αξιόλογος. Και θες να πιάσουμε να δούμε πόσοι γιατροί είναι μη αξιόλογοι; Ας μη φτάσουμε εκεί.
Το αν ήταν εγκληματίας ή όχι δεν μπορώ να το γνωρίζω καθώς δεν παρακολουθώ το
ό,τι συμβαίνει, οπότε και δε θα φέρω γνώμη.
γ)Είμαστε σοβαροί να μιλάμε για τον HIV λες και είναι 1980;;; Έχεις ιδέα πόσους συνανθρώπους σου έχεις μολύνει εσύ με ένα ΜΗ ΘΕΡΑΠΕΥΣΙΜΟ ΙΟ; Προφανώς όχι. Τα άτομα με HIV στην Ελλάδα είναι περίπου 15000. Έχουμε και πολύ καλά φάρμακα και πολύ καλές μεθόδους προστασίας. Όταν κάποιος έχει μολυνθεί με τον HIV το γνωρίζει, πόσο μάλλον εάν είναι σεξουαλικά ενεργός (σε αυτό το σημείο να σημειώσω πως εάν είστε σεξουαλικά ενεργοί να κάνετε εξετάσεις για ΣΜΝ 1 φορά το χρόνο). Το εάν μόλυνε άλλους και πόσους δεν το γνωρίζω και πιστεύω πως ούτε κι εσύ μπορείς να γνωρίζεις κάτι τέτοιο, εκτός κι αν ήσουν στο στενό του περιβάλλον. Το να είσαι οροθετικός δεν είναι ούτε δακτυλοδεικτούμενο ούτε κακούργημα, εκτός κι αν εσύ κάποιον που κυκλοφορεί με γρίπη τον θεωρείς δημόσια απειλή. Ενδεικτικά μιλώντας πάντα η γρίπτη σκοτώνει περί τα 650 χιλιάδες άτομα το χρόνο τη στιγμή που λόγω HIV πεθαίνουν περί τις 900 χιλιάδες. Ας θυμόμαστε αυτό φίλε μου Jack την επόμενη φορά που θα κυκλοφορείς με γρίπη στον κόσμο..

α)Το σίγουρο είναι ότι εγκληματίες και χρήστες ναρκωτικών ΔΕΝ έχουν θέση σε καμία κοινωνία...

β)Ναι, έχω ιδέα...ΜΗΔΕΝ (0) γιατί α)ΔΕΝ είμαι ομοφυλόφιλος και β)κάνω εξετάσεις κάθε χρόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
β)Ναι, έχω ιδέα...ΜΗΔΕΝ (0) γιατί α)ΔΕΝ είμαι ομοφυλόφιλος
Μόνο οι ομοφυλόφιλοι διαδίδουν τα ΣΜΝ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Παιδιά πολύ το συζητάμε. Σε μια βδομάδα από τότε που θα σταματήσουν να μας το πουλάνε τα νέα θα το έχουμε ξεχάσει. Άνθρωποι πεθαίνουν κάθε μέρα, get used to it. Στο Μάτι πέθαναν 100 άτομα από ολιγωρία της κυβέρνησης, μέσα σε αυτούς 2 κοριτσάκια που είχαν όλη τη ζωή μπροστά τους, δεν είδα κάπου να γίνεται καμιά συγκέντρωση. Δολοφονίες γίνονται συχνά, στην πόλη μου πριν ένα μήνα έγινε μια δολοφονία και μετά ο δολοφόνος αυτοκτόνησε, ο λόγος της δολοφονίας ήταν ο τζόγος. Δε θα μαζευτούμε να κάνουμε πορείες έναντι του καπιταλιστικού τζόγου.

Ο Ζακ έπαιρνε ναρκωτικά, πήρε μαχαίρι, μπήκε σε κατάστημα. Αυτά ήταν επιλογές του. Ο καταστηματάρχης μπορεί να ήταν σε κατάσταση πανικού μπορεί και όχι. Ο Ζακ μπορεί να πέθανε από τις κλωτσιές, μπορεί και όχι. Εμεις δεν τα ξέρουμε αυτά και υπάρχουν ειδικοί που θα τα κοιτάξουν και θα αποφασίσουν.

Θα σας πω γιατί γίνεται τόσος ντόρος σε αυτόν τον θάνατο λοιπόν. Επειδή ο ληστής ήταν ναρκωμανής λοατ και ο καταστηματάρχης είχε κοσμήματα. Είναι η ιδανική ιστορία προς πώληση του καλού φτωχού προοδευτικού αλληλέγγυου που πέφτει στην ανάγκη και η ζωή τον οδηγάει στα ναρκωτικά και ο καταστηματάρχης είναι ο κακός πλούσιος καπιταλιστής που σκοτώνει αυτό που μισεί και θεωρεί κατώτερο.

Σταματήστε να υποκρίνεστε και να πέφτετε στην παγίδα των ΜΜΕ που απλά θέλουν τηλεθέαση και διχασμό του κόσμου. Είναι ένα συμβάν παρόμοιο με πολλά άλλα, η αστυνομία, οι δικαστές και οι ιατροδικαστές λύνουν πολλά τέτοια και θα βγάλουν άκρη μόνοι τους και χωρίς το λαϊκό δικαστήριο που γίνεται αυτές τις μέρες. Σας το λέω από την τελευταία μέρα που θα το προβάλλουν τα ΜΜΕ εμείς σε πέντε μέρες το πολύ θα το έχουμε ξεχάσει.

Αυτος ειναι και ο λογος που τιποτα δεν παει μπροστα παντα ολοι ειμαστε σε φαση "Not my war..." ή οταν καιγεται το σπιτι του γειτονα δεν μας νοιαζει να βοηθησουμε διοτι...ειναι του γειτονα.Ελα ομως που η φωτια θα φτασει και στο δικο μας,και ο γειτονας δεν θα υπαρχει για να μας βοηθησει...επιλογες οπως λες. Εν τω μεταξυ το παρατηρησα και εγω αυτο και σχολιαστηκε και εδω.Τι σημασια εχουν οι σεξουαλικες προτιμησεις και τι εκανε στο κρεβατι του; Αυτο ειναι κατι προσωπικο που αφορουσε τον ιδιο,δεν ειναι καν δουλεια μας να ψαχνουμε τι ηταν η δεν ηταν σε αυτο τον τομεα και ουτε και εχει σημασια για το πως πρεπει να τον κρινουμε καθως δεν ειναι στοιχειο που αφορα την υποθεση.

Τελος παντων,σημασια εχει κυριως οτι ο ανθρωπος ηταν ναρκομανης και πρωτου καταδικασουμε αναρωτιεμαι...ποσοι ανθρωποι ειναι και προσπαθουν να γλυτωσουν αλλα στην Ελλαδα οι λιστες αναμονης αγγιζουν τις δεκαετιες οταν σε αλλες ευρωπαικες χωρες το μεγιστο ειναι κανας χρονος αντε 3 σπανια; Οι ανθρωποι δεν ειναι παντα το προβλημα και η αυτοκριτικη δεν βλαπτει.Δεν πρεπει μονο να χτυπαμε το σφυρι φορωντας παρωπιδες.Οφειλουμε να συνειδητοποιησουμε τι ηταν αυτο που τον ωθησε στην ληστεια στα ναρκωτικα και γιατι οι μηχανισμοι που μεριμνουν για αυτους τους ανθρωπους και προσφερουν βοηθεια δεν λειτουργουν. Τουλαχιστον εαν ειμαστε πραγματικα πολιτισμενοι δεν πρεπει μονο να καταιδκαζουμε...

Ειναι κριμα διοτι φυσικα χαθηκε μια ανθρωπινη ζωη,και καθε ζωη εχει αξια,οπως και καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα στην ζωη και στην αλλαγη αυτης προς ενα καλυτερο επιπεδο. Η τιμωρια και ο ποινικος κωδικας δεν θα ειχε νοημα εαν δεν αποσκοπουσε στην αλλαγη τροπου ζωης μεσω της μετανοιας και της αντιληψης των συνεπειων των πραξεων του ενοχου . Διαφορετικα θα μπορουσαμε απλα να καταφευγουμε στον ξυλοδαρμο και στην θανατικη ποινη των προβληματικων συνιστωσων της κοινωνιας. Αλλα δεν ειναι ετσι,στην αρχαια Σπαρτη ισως πεταγαν τα αδυναμα και αρρωστα παιδια απο τον γκρεμο.Το μεγαλειο της Δημοκρατιας και του συγχρονου πολιτισμου οπως και του σοφου ανθρωπου ομως αποσκοπει στην "θεραπεια" και την αποκατασταση.Δεν πεταμε οτι δεν μας κανει,αντιθετως το "επιδιορθωνουμε" και του δινουμε μια ευκαιρια στον κοσμο.Απο την στιγμη που θα γινονται λαθη...και παντα θα γινονται,ειναι στην ανθρωπινη φυση,οφειλουμε να παρεχουμε περιθωρια και δυνατοτητες μετανοιας.

Για να κανω και τον δικηγορο του διαβολου ομως,η πραγματικοτητα ειναι οτι εαν ο ιδιος ειχε αργοτερα σκοτωσει την μητερα ενος μωρου,για να της ληστεψει το πορτοφολι ας πουμε ή ηταν παιδεραστης ή βιαστης,δεν ξερω ποσοι που κατεκριναν τα κλοτσιδια(και βεβαιως καλα εκαναν) δεν θα ηθελαν να συμμετεχουν και εκεινοι σε αυτα.Πρεπει να προβληματιστουμε σε αυτο το σημειο διοτι παρατηρησα κατι περιεργο,σε μερικα post στα social media τον παρουσιαζαν και σαν ηρωα.Νομιζω οτι ολοι θα συμφωνησουμε οτι πραγματι κριμα αλλα οχι και ηρωας ρε παιδια,ας τον πουμε θυμα.Ηρωας θεωρειται καποιος που δινει την ζωη του για καποιον αλλο με αυταπαρνηση. Ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα παντα...

Τα παραπανω οποτε μας οδηγουν στο οτι θα επρεπε να δικαστει και να καταδικαστει σε μια αρμοζουσα ποινη για το αδικημα του,αλλα και να υπαρχει μεριμνα επιτελους απο το κρατος για αυτους τους ανθρωπους,ο θανατος ηταν προφανως αδικια,καθως ηταν ποινη που δεν ανταποκρινοταν στο αδικημα του. Οσο για τον ιδιοκτητη δεν ξερω,δεν ειμαι νομικος για να κρινω και στην Ελλαδα δεν ισχυουν οι νομοι της Αμερικης που οποιος μπαινει σπιτι σου εχεις το δικαιωμα να τον κανεις οτι θες. Ειναι παντως δυσκολο κομματι,κανενας δεν ξυπναει και ζηταει απο το συμπαν να του στειλει εναν ληστη στο μαγαζι του ωστε να πιαστει στα χερια,να τον σκοτωσει και να βρεθει αντιμετωπος με κατηγορια για ανθρωποκτονια. Να σκεφτουμε λιγο και το οτι μπορει να αποδειχθει οτι ειναι υπευθυνος για τον θανατο του...δεν ειναι καθολου λιγο πραγμα αυτο και δεν τονιστηκε και ειναι σημαντικο καθως βαραινει την συνειδηση καποιου περα οτι επηρεαζει πρακτικα την ζωη του εφοσον διατρεχει μεγαλο κινδυνο να μπει φυλακη.

Υποθετω οτι υπαρχουν δυο οψεις του ιδιου νομισματος, "ο ατιμος ληστης που τα ηθελε και τα επαθε αφου ηξερε τι πηγαινε να κανει και ποιοι οι πιθανοι κινδυνοι" που υιοθετουν οι αγανακτισμενοι και η "λυπηρη ειδηση ενος ανθρωπου θυματος,του Ζακ που ζουσε στο περιθωριο λογω των προβληματων του μετα ναρκωτικα" που υιοθετουν ολοι οσοι ειναι απ'εξω και σκεφτονται λιγο πιο καθαρα. Θεωρω οτι πρεπει να επικρατησει η δευτερη,διοτι ανθρωποι ειμαστε οταν ολη η φυση αφινιαζει στον πανικο για επιβιωση και εκδηλωνονται τα ζωωδεις ενστικτα αλλα εμεις ακολουθουμε νομους,κανονες και δεν ξεχναμε τους τροπους μας.Τα στοιχεια δηλαδη που μας διαχωριζουν απο τα ζωα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Μόνο οι ομοφυλόφιλοι διαδίδουν τα ΣΜΝ;

Όχι μονο αυτοί, αλλά κυρίως αυτοί:


«69% of men living with HIV were gay, bisexual, and other men who have sex with men».(1)

«In 2010 the CDC reported that MSM represented approximately 4 percent of the male population in the United States but male-to-male sex accounted for 78 percent of new HIV infections among men and 63 percent of all new infections».(2)

(1):https://www.cdc.gov/hiv/group/gender/men/index.html

(2):https://www.cdc.gov/nchhstp/newsroom/docs/2012/hiv-infections-2007-2010.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Γιατί δεν μπορείτε να είστε αντικειμενικοί. Αν στη θέση του ληστή ήταν ένας Χρυσαυγίτης και δεν έμπαινε σε καπιταλιστικό κοσματοπωλείο αλλά στα γραφεία της Χρυσής Αυγής τι θα λέγατε :laugh:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: Η συζήτηση για το αν είναι όλοι οι φόνοι λάθος μεταφέρθηκε σε νέο θέμα στο οποίο μπορείτε να συνεχίσετε τη συζήτηση αυτή. Σε αυτό το θέμα ας συνεχίσουμε να σχολιάζουμε για τον θάνατο του Ζακ Κωστόπουλου. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί δεν μπορείτε να είστε αντικειμενικοί. Αν στη θέση του ληστή ήταν ένας Χρυσαυγίτης και δεν έμπαινε σε καπιταλιστικό κοσματοπωλείο αλλά στα γραφεία της Χρυσής Αυγής τι θα λέγατε :laugh:.


Αν τον σκότωναν; Τα ίδια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν τον σκότωναν; Τα ίδια :)


Και όμως αυτοί που έκαναν την πορεία όχι μόνο δε θα την έκαναν αλλά οι περισσότεροι από αυτούς θα έλεγαν καλά να πάθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

O Ζακ δεν πέθανε από τις κλωτσιές ή από τη σπασμένη τζαμαρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top