Γυαλιά ή φακοί επαφής;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 17)
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 9 52.9%
  • Φακοί επαφής

    Ψήφοι: 2 11.8%
  • Φοράω και τα 2

    Ψήφοι: 5 29.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 5.9%

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Στην οικογένειά μου, εγώ και ο αδερφός μου δεν έχουμε βάλει ποτέ γυαλιά. Ακόμη και η μαμά απέκτησε (ελάχιστη) πρεσβυωπία μετά τα 50 της. Ήμουν σε ένα περιβάλλον που τα γυαλιά οράσεως δεν ήταν κάτι το σύνηθες :P

Για αυτό μού κάνει εξαιρετική εντύπωση που η συντριπτική πλειοψηφία όσων γνωρίζω φοράει γυαλιά. Πολλοί απέκτησαν πρόβλημα με τα μάτια τους στο λύκειο ή στο πανεπιστήμιο, που το θεωρώ ακόμη πιο κουλό :P

Πάντως, αν ίσχυαν οι αντιλήψεις για την οπτική ικανότητα, θα έπρεπε να ημουν τυφλός μέχρι τώρα :hehe: Ξόδευα και ξοδεύω εξαιρετικά πολύ χρόνο μπροστά από οθόνες (υπολογιστή, τηλεόραση, κινητό κλπ), ενώ ακόμη και στο σχολείο μού ήταν πιο εύκολο να διαβάσω τα κείμενα στον υπολογιστή (καλά στο πανεπιστήμιο δεν το συζητώ... Τα λεφτά για φωτοτυπίες που γλίτωσα θα έπρεπε να τα φυλάξω κάπου, μπας και αγόραζα έναν καινούριο υπολογιστή :girl_angel:)

Δεν ξέρω αν επιβεβαιώνεται από την εμπειρία σας, αλλά νομίζω ότι στους περισσότερους δημιουργήθηκε μυωπία λόγω διαβάσματος για το σχολείο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν επιβεβαιώνεται από την εμπειρία σας, αλλά νομίζω ότι στους περισσότερους δημιουργήθηκε μυωπία λόγω διαβάσματος για το σχολείο :hmm:

Εγώ βασικά υπερμετρωπία έχω, αλλά κάτι ξέρω και για μυωπία. Νομίζω και στα δύο ο σημαντικότερος παράγοντας είναι η κληρονομικότητα και μετά περιβαλλοντικοί παράγοντες, πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Εγώ φόρεσα γυαλιά από τα 5 μου λόγω αστιγματισμού και επειδή μεγάλωσα με αυτά είναι μάλλον ο λόγος που δεν μου αρέσουν καθόλου πάνω μου. Με φακούς επαφής νιώθω άλλος άνθρωπος και τους φοράω σε όλες τις περιστάσεις εκτός σπιτιού, ενώ τα γυαλιά τα περιορίζω μόνο στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν επιβεβαιώνεται από την εμπειρία σας, αλλά νομίζω ότι στους περισσότερους δημιουργήθηκε μυωπία λόγω διαβάσματος για το σχολείο :hmm:

Ή μυωπία αναπτυσσεται πολύ πιο ευκολα όταν τα μάτια απέχουν του φυσικού φωτός.

Δεν λέμε να μην διαβάζετε η να ειστε όλο έξω αλλά το πολυ καθησιό σπίτι με τεχνητο φως, το υπερβολικό διαβασμα σε τεχνητό φως κτλ ευνοουν την ανάπτυξή της.

Τουλαχιστον αυτό πιστεύω εγώ.

:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν επιβεβαιώνεται από την εμπειρία σας, αλλά νομίζω ότι στους περισσότερους δημιουργήθηκε μυωπία λόγω διαβάσματος για το σχολείο :hmm:
Κληρονομικό είναι, ίσως μερικοί παράγοντες (πχ διάβασμα) να κάνουν τη μυωπία να ανέβει λίγο παραπάνω αλλά δεν είναι ο κύριος λόγος. Δηλαδή να ανεβάσει κάποιος 1 βαθμό μόνο στις πανελλήνιες και να σταματήσει εκεί σιγά τη ζημιά. :P Τι να πούμε εμείς με μυωπία > 6 που δεν σταματάει να μεγαλώνει ποτέ. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κλεμμένο Στυλό

Νεοφερμένος

Η Κλεμμένο Στυλό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ξεκίνησα να έχω μυωπία και αστιγματισμό από τα 17 κι από τότε διαρκώς αυξάνεται. Προς στιγμήν 3,5 βαθμούς και συνεχίζουμε δυναμικά. Φοράω γυαλιά έξω γιατί όλα μοιάζουν θολά :P και μέσα στο σπίτι προτιμώ να είμαι ημίτυφλη από το να με ενοχλούν συνεχώς στο πρόσωπο μου, για φακούς δεν το έχω σκεφτεί καθόλου, μου φαίνεται βαρετή διαδικασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim60

Νεοφερμένος

Ο Jim60 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κληρονομικό είναι, ίσως μερικοί παράγοντες (πχ διάβασμα) να κάνουν τη μυωπία να ανέβει λίγο παραπάνω αλλά δεν είναι ο κύριος λόγος. Δηλαδή να ανεβάσει κάποιος 1 βαθμό μόνο στις πανελλήνιες και να σταματήσει εκεί σιγά τη ζημιά. :P Τι να πούμε εμείς με μυωπία > 6 που δεν σταματάει να μεγαλώνει ποτέ. :hehe:
Χμμμ,πόσες φορές έχουμε λογοφέρει με την μητέρα
μου για το αν η μυωπία είναι κληρονομική ή όχι :hehe:Και οι 2 μου γονείς έχουν Μυωπία παρόλο που κανένας από τους συγγενείς τους δεν είχε ;)Έτσι και εγώ το κληρονόμησα :redface:Γυαλιά έβαλα πέρυσι το Ιούνιο,άλλαξα τον Ιανουάριο κρύσταλλα και πήρα φακούς επαφής :D Τώρα έχω μυωπία 1.75 και 0.5 και αστιγματισμό 0.5 και 0.75 και αναγκάζομαι να φοράω συνέχεια τα γυαλιά λόγω διαφοράς των ματιών :wacko:Τώρα είμαι ακρίβως 14.5 πόσο λέτε να ανέβει;:scratchhead:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Χμμμ,πόσες φορές έχουμε λογοφέρει με την μητέρα
μου για το αν η μυωπία είναι κληρονομική ή όχι :hehe:Και οι 2 μου γονείς έχουν Μυωπία παρόλο που κανένας από τους συγγενείς τους δεν είχε ;)Έτσι και εγώ το κληρονόμησα :redface:Γυαλιά έβαλα πέρυσι το Ιούνιο,άλλαξα τον Ιανουάριο κρύσταλλα και πήρα φακούς επαφής :D Τώρα έχω μυωπία 1.75 και 0.5 και αστιγματισμό 0.5 και 0.75 και αναγκάζομαι να φοράω συνέχεια τα γυαλιά λόγω διαφοράς των ματιών :wacko:Τώρα είμαι ακρίβως 14.5 πόσο λέτε να ανέβει;:scratchhead:
Δεν μπορείς να ξέρεις πόσο θα πάει, δυστυχώς. :( Απλά το τσεκάρεις κάθε χρόνο (ή αν νιώθεις ότι ανέβηκε πολύ και δεν βλέπεις καλά). Όσο δεν έχεις μεγάλη μυωπία πάντως μπορείς να ελπίζεις ότι στα 18-20 χρονών σταματάει να ανεβαίνει σε αντίθεση με κάποιους άτυχους ανθρώπους που δεν μας πιάνει αυτό. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Προτείνω να μπαναριστουν όσοι έχουν από 5 βαθμούς και κάτω μυωπία. Ευχαριστώ. :thanku:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim60

Νεοφερμένος

Ο Jim60 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν μπορείς να ξέρεις πόσο θα πάει, δυστυχώς. :( Απλά το τσεκάρεις κάθε χρόνο (ή αν νιώθεις ότι ανέβηκε πολύ και δεν βλέπεις καλά). Όσο δεν έχεις μεγάλη μυωπία πάντως μπορείς να ελπίζεις ότι στα 18-20 χρονών σταματάει να ανεβαίνει σε αντίθεση με κάποιους άτυχους ανθρώπους που δεν μας πιάνει αυτό. :hehe:
Εμένα μου είχε ανέβει μέσα σε 5 μήνες απο το 1 στο 1.75 και είχε κάνει μυωπία και το άλλο μάτι.Δεν μπορούσα να σταθώ από τη ζαλάδα οπότε πήγα στο γιατρό ο οποίος παρόλου που είχε ανέβει δεν μου έδωσε συνταγή για άλλα κρύσταλλα:russian_roulette:τέλος πάντων εγώ συνέχιζα να ζαλίζομαι για 3 μήνες,ώσπου με πήγε η μάνα μου σε άλλο γιατρό και ησύχασα :thumbsup:Βέβαια είχαν αλλάξει και οι μοίρες του αστιγματισμού οπότε αυτό μάλλον έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη ζαλάδα που είχα :dizzy2:

Προτείνω να μπαναριστουν όσοι έχουν από 5 βαθμούς και κάτω μυωπία. Ευχαριστώ. :thanku:


Γιατί μωρέ :'(Και εμείς οι "χαμηλόβαθμοι" ψυχή δεν έχουμε;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εμένα μου είχε ανέβει μέσα σε 5 μήνες απο το 1 στο 1.75 και είχε κάνει μυωπία και το άλλο μάτι.Δεν μπορούσα να σταθώ από τη ζαλάδα οπότε πήγα στο γιατρό ο οποίος παρόλου που είχε ανέβει δεν μου έδωσε συνταγή για άλλα κρύσταλλα:russian_roulette:τέλος πάντων εγώ συνέχιζα να ζαλίζομαι για 3 μήνες,ώσπου με πήγε η μάνα μου σε άλλο γιατρό και ησύχασα :thumbsup:Βέβαια είχαν αλλάξει και οι μοίρες του αστιγματισμού οπότε αυτό μάλλον έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη ζαλάδα που είχα :dizzy2:
Αυτό συμβαίνει όταν ανεβάζεις μυωπία και δεν έχεις σωστά γυαλιά. Και για πονοκεφάλους έχω ακούσει. :/:
Γιατί μωρέ :'(Και εμείς οι "χαμηλόβαθμοι" ψυχή δεν έχουμε;:redface:

Έχετε αλλά αν δεν έχεις πολλούς βαθμούς δεν καταλαβαίνεις τον πόνο μας. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim60

Νεοφερμένος

Ο Jim60 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αυτό συμβαίνει όταν ανεβάζεις μυωπία και δεν έχεις σωστά γυαλιά. Και για πονοκεφάλους έχω ακούσει. :/:


Έχετε αλλά αν δεν έχεις πολλούς βαθμούς δεν καταλαβαίνεις τον πόνο μας. :hehe:
Αλήθεια πάντα το είχα απορία πώς είναι να έχεις τόσο πολύ μυωπία ;:scratchhead:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλήθεια πάντα το είχα απορία πώς είναι να έχεις τόσο πολύ μυωπία ;:scratchhead:
Σαν να χεις παρακάνει blur :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Αλήθεια πάντα το είχα απορία πώς είναι να έχεις τόσο πολύ μυωπία ;:scratchhead:


Όταν βγεις από τη θάλασσα και αντί για την δίκη σου ξαπλώστρα πας στη δίπλα θα καταλάβεις :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ή να οδηγείς με τον έναν φακό στο δεξί μάτι να βλέπεις πεντακάθαρα και το αριστερό θολούρα...αξία ανεκτίμητη...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim60

Νεοφερμένος

Ο Jim60 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Τουλάχιστον μπορεί να έχετε πολύ αλλά έχετε το ίδιο βαθμό και στα 2 μάτια.Εγώ έχω λίγο (1.75-0.5) αλλά με διαφορά μεταξύ των (1.25 είναι η διαφορά) ματιών:redface:Η ανισομετρωπία είναι απαίσιαααα Ζαλίζομαι συνεχώς και δεν μπορώ να κοιτάξω ευθεία και μετσ 2 μάτια,κοιτάω μόνο με το 1 ;)Και ελπίζω να αυξηθεί και το άλλο μάτι,γιατί αλλιώς δεν με βλέπω καλά :P...Έχετε ίδεα πώς αντιμετωπίζεται και αν επηρεάζει το διάβασμα ή κάτι με το φώς από ότι έχω ακούσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Fresh, έχεις πάει σε οφθαλμίατρο; Τι πρότεινε για την περίπτωσή σου; Νομίζω πως είχα διαβάσει πως από ένα σημείο κι έπειτα, στη διαφορά των ματιών, βοηθάνε καλύτερα οι φακοί επαφής. Συμβουλεύσου κάποιον οφθαλμίατρο ή/και οπτικό. Μην κάθεσαι άπραγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τουλάχιστον μπορεί να έχετε πολύ αλλά έχετε το ίδιο βαθμό και στα 2 μάτια.Εγώ έχω λίγο (1.75-0.5) αλλά με διαφορά μεταξύ των (1.25 είναι η διαφορά) ματιών:redface:Η ανισομετρωπία είναι απαίσιαααα Ζαλίζομαι συνεχώς και δεν μπορώ να κοιτάξω ευθεία και μετσ 2 μάτια,κοιτάω μόνο με το 1 ;)Και ελπίζω να αυξηθεί και το άλλο μάτι,γιατί αλλιώς δεν με βλέπω καλά :P...Έχετε ίδεα πώς αντιμετωπίζεται και αν επηρεάζει το διάβασμα ή κάτι με το φώς από ότι έχω ακούσει...


Έχω μεγαλύτερη μυωπία από εσένα και μεγαλύτερη διαφορά (4 και 1 αν δεν κάνω λάθος). Από μικρή θυμάμαι να μην δυσκολεύομαι καθόλου να δω. Γυαλιά έβαλα λίγα χρόνια μετά από όταν ανακάλυψα ότι πάσχω και τα έβαζα κυρίως μέσα στο σπίτι. Πριν 5 χρόνια άλλαξα σκελετό και απλά δε μπορούσα να τα συνηθίσω. Με κούραζαν απίστευτα και έπρεπε να τα υπομένω για μέρες ώστε να φτάσω να με κουράζουν ενα κλικ λιγότερο. Ο γιατρός που με ξαναείδε σφύριζε αδιάφορα οπότε πήρα και δεύτερη γνώμη. Ο άλλος μου κατέβασε το φακό στο στραβό μάτι για να μειωθεί η διαφορά και να μην ζορίζεται ο εγκέφαλος μου και έβγαλε τον ελάχιστο αστιγματισμό που είχα γιατί είπε ότι κουράζει το μάτι και όντως είδα κάποια διαφορά. Anyway, πρόσφατα άλλαξα σκελετό και η οπτικός που με εξυπηρέτησε ειπε ότι θα με διευκολύνουν τα γυαλιά που πήρα γιατί επειδή είναι πιο στρογγυλά κεντράρεται εύκολα ο φακός και αυτό βοηθάει. Είπε επίσης ότι καλό θα ήταν να βάλω φακούς για να μην επιβαρύνω το ένα μου μάτι αλλά δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι. :P Ως προς τη συνταγή είχε ανέβει η μυωπία μου κατά 0,25 νομίζω σε κάθε μάτι αλλά κρατήσαμε τις ίδιες τιμές για τους φακούς. Τα γυαλιά όντως ήταν λες και τα φορούσα συνέχεια και δε με δυσκολεύουν καθόλου. Μήπως χρειάζεσαι και εσύ υποδιόρθωση και συ και δεν έχουν κεντραριστεί οι φακοί καλά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim60

Νεοφερμένος

Ο Jim60 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Fresh, έχεις πάει σε οφθαλμίατρο; Τι πρότεινε για την περίπτωσή σου; Νομίζω πως είχα διαβάσει πως από ένα σημείο κι έπειτα, στη διαφορά των ματιών, βοηθάνε καλύτερα οι φακοί επαφής. Συμβουλεύσου κάποιον οφθαλμίατρο ή/και οπτικό. Μην κάθεσαι άπραγος.
Η οφθαλμίατρος δεν μου είπε κάτι σχετικά με αυτό η αλήθεια είναι :scratchhead:Άρα δεν θα χρειάζεται να κάνω κάτι.Τώρα την άλλη εβδομάδα περιμένω τους φακούς :D
Έχω μεγαλύτερη μυωπία από εσένα και μεγαλύτερη διαφορά (4 και 1 αν δεν κάνω λάθος). Από μικρή θυμάμαι να μην δυσκολεύομαι καθόλου να δω. Γυαλιά έβαλα λίγα χρόνια μετά από όταν ανακάλυψα ότι πάσχω και τα έβαζα κυρίως μέσα στο σπίτι. Πριν 5 χρόνια άλλαξα σκελετό και απλά δε μπορούσα να τα συνηθίσω. Με κούραζαν απίστευτα και έπρεπε να τα υπομένω για μέρες ώστε να φτάσω να με κουράζουν ενα κλικ λιγότερο. Ο γιατρός που με ξαναείδε σφύριζε αδιάφορα οπότε πήρα και δεύτερη γνώμη. Ο άλλος μου κατέβασε το φακό στο στραβό μάτι για να μειωθεί η διαφορά και να μην ζορίζεται ο εγκέφαλος μου και έβγαλε τον ελάχιστο αστιγματισμό που είχα γιατί είπε ότι κουράζει το μάτι και όντως είδα κάποια διαφορά. Anyway, πρόσφατα άλλαξα σκελετό και η οπτικός που με εξυπηρέτησε ειπε ότι θα με διευκολύνουν τα γυαλιά που πήρα γιατί επειδή είναι πιο στρογγυλά κεντράρεται εύκολα ο φακός και αυτό βοηθάει. Είπε επίσης ότι καλό θα ήταν να βάλω φακούς για να μην επιβαρύνω το ένα μου μάτι αλλά δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι. :P Ως προς τη συνταγή είχε ανέβει η μυωπία μου κατά 0,25 νομίζω σε κάθε μάτι αλλά κρατήσαμε τις ίδιες τιμές για τους φακούς. Τα γυαλιά όντως ήταν λες και τα φορούσα συνέχεια και δε με δυσκολεύουν καθόλου. Μήπως χρειάζεσαι και εσύ υποδιόρθωση και συ και δεν έχουν κεντραριστεί οι φακοί καλά?
Δηλαδή πόσο μείωσε τη μυωπία ο γιατρός;Νομίζω πως σε περιπτώσεις που η μυωπία υπερβαίνει τους 3 βαθμούς δεν μπορείς να βάλεις γυαλιά και βάζεις αναγκαστικά φακούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πειράζει που δεν είπε κάτι, αρκεί να βρήκε τη "φόρμουλα" για να βλέπεις δίχως προβλήματα. Με το καλό να παραλάβεις τους φακούς, λοιπόν, κι ελπίζω να δεις τον κόσμο με άλλα μάτια. :P:D

-Εάν εξακολουθήσεις να έχεις θέματα, θα πρότεινα να πάρεις τη γνώμη άλλου οφθαλμιάτρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top