Εμπορευματοποίηση του ελεύθερου κάμπινγκ

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τώρα το θεωρώ λίγο παιδικό αυτό που κάνουμε αλλά τέλος πάντων. Προφανώς και τα έχω διαβάσει αυτά δεν περιμένω απ' τις παραπομπές των άλλων... Ο ίδιος νόμος που παραθέτεις στο άρθρο 1 γράφει:
Οι χώροι ωργανωμένης κατασκηνώσεως (κάμπινγκ) είναι υπαίθριοι χώροι εις τους οποίους παρέχεται η δυνατότης διαμονής, σιτίσεως και αναψυχής τουριστών διαθετόντων ή μη ιδία μέσα μεταφοράς και διανυκτερεύσεως, ήτοι: σκηνάς και τροχόσπιτα, η δε ίδρυσις και λειτουργία αυτών υπόκειται εις τον έλεγχον του ΕΟΤ.

Υπάρχουν κανονικότατα σήμερα camping και ιδιωτικά και δημόσια τα οποία και σε αιγιαλούς μπορεί να βρίσκονται και σε παρυφές δασών πχ και όχι παράνομα. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως όταν πας σε μια παραλία και βλέπεις δημόσιες τουαλέτες, ντουζιέρες και πινακίδες του δήμου με οδηγίες σωστού και ασφαλούς camping δεν πρόκειται να έρθει κανένας μπάτσος να σου ζητήσει τα ρέστα γιατί έστησες τη σκηνή σου. Εγώ για τέτοιες περιπτώσεις μίλησα από την αρχή και οι δηλώσεις της δημάρχουν υπάρχουν στα links του πρώτου ποστ μη μου επικαλείσαι άγνοια λοιπόν.

Και ο παραπάνω νόμος όπως και όλοι οι υπόλοιποι γράφονται με ένα συγκεκριμένο τρόπο με με μια συγκεκριμένη γλώσσα που να είναι σε θέση να καλύψουν όσες περισσότερες περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις γίνεται (και ενίοτε όχι προς το συμφέρον του κοινού καλού). Καταλαβαίνω το ζήλο σου να ερμηνεύεις τη νομοθεσία και να είσαι συνεπής αλλά δεν είναι δική σου δουλειά να τους ερμηνεύεις είναι δουλειά της δικαστικής αρχής. Για αυτό κι εγώ πιο πάνω παρέθεσα αποφάσεις δικαστικών οργάνων και εμπειρίες πολιτών με τις αρχές. Τα υπόλοιπα είναι facts.

Δεν υπάρχει κανένα επιχείρημα στα παραπάνω καθώς δεν είναι υποκειμενικό το ζήτημα και από την αρχή επέλεξες να το αντιμετωπίσεις από τη νομική σκοπιά. Αυτή είναι η νομική σκοπιά.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Τώρα το θεωρώ λίγο παιδικό αυτό που κάνουμε αλλά τέλος πάντων. Προφανώς και τα έχω διαβάσει αυτά δεν περιμένω απ' τις παραπομπές των άλλων... Ο ίδιος νόμος που παραθέτεις στο άρθρο 1 γράφει:


Υπάρχουν κανονικότατα σήμερα camping και ιδιωτικά και δημόσια τα οποία και σε αιγιαλούς μπορεί να βρίσκονται και σε παρυφές δασών πχ και όχι παράνομα. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως όταν πας σε μια παραλία και βλέπεις δημόσιες τουαλέτες, ντουζιέρες και πινακίδες του δήμου με οδηγίες σωστού και ασφαλούς camping δεν πρόκειται να έρθει κανένας μπάτσος να σου ζητήσει τα ρέστα γιατί έστησες τη σκηνή σου. Εγώ για τέτοιες περιπτώσεις μίλησα από την αρχή και οι δηλώσεις της δημάρχουν υπάρχουν στα links του πρώτου ποστ μη μου επικαλείσαι άγνοια λοιπόν.

Και ο παραπάνω νόμος όπως και όλοι οι υπόλοιποι γράφονται με ένα συγκεκριμένο τρόπο με με μια συγκεκριμένη γλώσσα που να είναι σε θέση να καλύψουν όσες περισσότερες περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις γίνεται (και ενίοτε όχι προς το συμφέρον του κοινού καλού). Καταλαβαίνω το ζήλο σου να ερμηνεύεις τη νομοθεσία και να είσαι συνεπής αλλά δεν είναι δική σου δουλειά να τους ερμηνεύεις είναι δουλειά της δικαστικής αρχής. Για αυτό κι εγώ πιο πάνω παρέθεσα αποφάσεις δικαστικών οργάνων και εμπειρίες πολιτών με τις αρχές. Τα υπόλοιπα είναι facts.

Δεν υπάρχει κανένα επιχείρημα στα παραπάνω καθώς δεν είναι υποκειμενικό το ζήτημα και από την αρχή επέλεξες να το αντιμετωπίσεις από τη νομική σκοπιά. Αυτή είναι η νομική σκοπιά.

Με δουλεύεις;Μα δεν μιλάω για οργανωμένα κάμπινγκ αλλά για ελεύθευρα!Ούτε για δημόσια μιλάω.

Μιλάμε για καμία υποδομή,το τσαμπέ κάμπινγκ που στήνεις την σκηνή σου,χέζεις αβέρτα δεξιά και αριστερά,ναρκοπέδιο κανονικό το σύμπαν γίνεται ,ανάβεις και τις φωτίτσες σου για να ψήσεις τις μπριζολάρες σου και ψήνεται και όλο το δάσος,κλπ.
Αυτή είναι η ελεύθερη κατασκήνωση που απαγορεύται.Δεν είπε κανείς ότι απαγορεύνται γενικά τα κάμπινγκ ,οι σκηνές και τα τροχόσπιτα,ήμαρτον.Όταν είναι οργανωμένα είτε ιδιωτικά είτε του δήμου κλπ.

Για ελευθερα μιλάμε,ανοργάνωτα,χωρις wc ,όχι του δήμου,όχι του εοτ,όχι ιδιωτικά,τίποτα.

Οσον αφορά την ερμηνεία του νόμου,μα καλά εσύ ο ίδιος στο λινκ που έβαλες,δεν είδες που έγραφαν πόσοι καταδικάστηκαν;

Επίσης,στο πρώτο σου ποστ δεν έχεις κανένα λινκ,στα επόμενα μόνο το λινκ με εκείνο το μπλογκ έχεις και τους παράνομους αληταράδες να λένε τις παρανομίες τους,πάλι δεν βλέπω κανένα δήμαρχο να μιλάει.
Και ξαναλέω..αυτά που λένε αυτοί οι αληταράδες δεν ισχύουν.Έχει τροποποηθεί και αυστηροποιηθεί ο νόμος,αν θυμάμαι καλά το 2010.Αυτά που γράφουν αυτοί είναι το 2006!
Κάτι ακόμα πιο παλιό έχεις να μας δείξεις;:laugh:
Κάνε μου τη χάρη και πιες ένα καφεδάκι να χαρείς.Μπας και ξυπνήσεις.:hello:
Συνεννόηση καμία.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πφφφ ναι μετά από 5 ποστς φτάσαμε στον elephant in the room. Πρέπει να τα ξεμπλέξεις λίγο στο νου σου. Όταν ένας νόμος μιλά για παράνομη κατασκήνωση δεν αναφέρεται ούτε σε ναρκοπέδια ούτε σε μπριζολάρες ούτε βάζει ταρίφα πρόστιμα αναλόγως πόσο δυνατά μουσική βάζεις και πόσα σκουπίδια αφήνεις πίσω σου. Προκειμένου να αποφευχθούν καταστάσεις γίνεται ένα blanket statement και απαγορεύεται το ελεύθερο (όπου ελεύθερο διαβάζουμε μη προβλεπόμενο) διά ροπάλου αφήνοντας τα πώς και τι όπως και τυχόν παραθυράκια στην κρίση της πολιτείας. Έτσι λειτουργούν οι νόμοι και αυτός είναι ο λόγος που αν δεν το παίξεις τρελίτσα και αν δεν κάνεις χοντρές καφρίλες δε θα σε καταδικάσει κάποιο δικαστήριο επειδή έστησες ήσυχα μια σκηνή στη μέση του πουθενά. Επίσης αυτός είναι ο λόγος που κανένας δεν θα σε κυνηγήσει σε μέρη όπου το ελεύθερο επιτρέπεται από το δήμο και γίνεται regulate προς όφελος όλων (και παρόμοιες εμπειρίες μεταξύ άλλων αναφέρονται και στο λινκ που δίνω πιο πάνω θέλω να πιστεύω πως απλά δεν τις είδες και δε χρειάζεται να παραθέτω σαν το χαζό). Κατά τ' άλλα το camping δεν διακρίνεται τυπικά σε οργανωμένο και ελεύθερο αλλά νόμιμο και παράνομο οπότε καταλαβαίνεις τέτοιες καθημερινές έννοιες δεν κάνουν apply όταν μιλάμε για την εφαρμογή του νόμου, δεν είναι κάνας βλάχος ο εισαγγελέας να σου πει "γιατί πήγες για ελεύθερο".

Κατά τα άλλα ο νόμος έχει τροποποιηθεί με νομοθέτημα του 2012 (4055/2012 - ΦΕΚ Α51 άρθρο 38) πλέον οι παραβάσεις θεωρούνται πταίσματα αντί για πλημμελήματα τώρα δεν ξέρω τι θυμάσαι εσύ.



Επίσης,στο πρώτο σου ποστ δεν έχεις κανένα λινκ,στα επόμενα μόνο το λινκ με εκείνο το μπλογκ έχεις και τους παράνομους αληταράδες να λένε τις παρανομίες τους,πάλι δεν βλέπω κανένα δήμαρχο να μιλάει.

μου φαίνεται εσύ θες καφέ για σκρόλαρε πάνω πάνω
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
πφφφ ναι μετά από 5 ποστς φτάσαμε στον elephant in the room. Πρέπει να τα ξεμπλέξεις λίγο στο νου σου. Όταν ένας νόμος μιλά για παράνομη κατασκήνωση δεν αναφέρεται ούτε σε ναρκοπέδια ούτε σε μπριζολάρες ούτε βάζει ταρίφα πρόστιμα αναλόγως πόσο δυνατά μουσική βάζεις και πόσα σκουπίδια αφήνεις πίσω σου. Προκειμένου να αποφευχθούν καταστάσεις γίνεται ένα blanket statement και απαγορεύεται το ελεύθερο (όπου ελεύθερο διαβάζουμε μη προβλεπόμενο) διά ροπάλου αφήνοντας τα πώς και τι όπως και τυχόν παραθυράκια στην κρίση της πολιτείας. Έτσι λειτουργούν οι νόμοι και αυτός είναι ο λόγος που αν δεν το παίξεις τρελίτσα και αν δεν κάνεις χοντρές καφρίλες δε θα σε καταδικάσει κάποιο δικαστήριο επειδή έστησες ήσυχα μια σκηνή στη μέση του πουθενά. Επίσης αυτός είναι ο λόγος που κανένας δεν θα σε κυνηγήσει σε μέρη όπου το ελεύθερο επιτρέπεται από το δήμο και γίνεται regulate προς όφελος όλων (και παρόμοιες εμπειρίες μεταξύ άλλων αναφέρονται και στο λινκ που δίνω πιο πάνω θέλω να πιστεύω πως απλά δεν τις είδες και δε χρειάζεται να παραθέτω σαν το χαζό). Κατά τ' άλλα το camping δεν διακρίνεται τυπικά σε οργανωμένο και ελεύθερο αλλά νόμιμο και παράνομο οπότε καταλαβαίνεις τέτοιες καθημερινές έννοιες δεν κάνουν apply όταν μιλάμε για την εφαρμογή του νόμου, δεν είναι κάνας βλάχος ο εισαγγελέας να σου πει "γιατί πήγες για ελεύθερο".

Κατά τα άλλα ο νόμος έχει τροποποιηθεί με νομοθέτημα του 2012 (4055/2012 - ΦΕΚ Α51 άρθρο 38) πλέον οι παραβάσεις θεωρούνται πταίσματα αντί για πλημμελήματα τώρα δεν ξέρω τι θυμάσαι εσύ.





μου φαίνεται εσύ θες καφέ για σκρόλαρε πάνω πάνω

Δεν βλέπω εγώ κανένα λινκ λέμε στο πρώτο σου ποστ.Ίσως φταίει ο
bro,ομως σίγουρα δεν φταίνε τα μάτια μου.:) Το πρώτο σου μήνυμα είναι το 14 και λες '''Οχι στη Γάυδο''.Αυτό και δεν υπάρχει τίποτε άλλο.
Στο επόμενο έχεις το λνκ απο το σαιτ,βλέπω τα ποστ των τυπάδων,κανένα λινκ ενεργό με δήμαρχο να μιλάει.

Και βέβαια δεν καταλήξαμε,το ελεύθερο κάμπινγκ απαγορεύεται δια νόμου.
Δεν μίλησα εγώ για κακούργημα ή πλημέλημα,δεν έχω πεί ότι με διάφορα σκαριφήματα δεν θα αθωωθούν,όπως και θα καταδικαστούν κάποιοι βέβαια,άνοιξε τα ματάκια σου και δες τι λέω.Αφού και οι ίδιοι οι τύπο τα λένε στο λινκ που έβαλες.

Λέω απλά ότι το ελεύθερο κάμπινγκ,το παράνομο δηλαδή,μην παίζουμε με τις λέξεις ,απαγορεύεται.Το τι απαγορεύεται φαίνεται απο τον νόμο,μην επαναλαμβανόμαστε.

Ναι και η σκηνούλα σου ,που θα βάλεις στο πουθενά,αν κάποιος αρμόδιος σε δει ,διότι αν δεν σε δει κανένας ,λογικό είναι να μην πάθεις τίποτα,και αποφασίσει να κάνει την δουλειά του,θα σε πάει σε δίκη,αν θα την γλυτώσεις είναι θέμα δικηγόρων και εκάστοτε δικαστών,δεν εξετάζω αυτό εγώ,δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω πιρουέτες για να με καταλάβεις.
Αντε καλημέρα.:beach:
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δεν βλέπω εγώ κανένα λινκ λέμε στο πρώτο σου ποστ.Ίσως φταίει ο
bro,ομως σίγουρα δεν φταίνε τα μάτια μου.:) Το πρώτο σου μήνυμα είναι το 14 και λες '''Οχι στη Γάυδο''.Αυτό και δεν υπάρχει τίποτε άλλο.
Στο επόμενο έχεις το λνκ απο το σαιτ,βλέπω τα ποστ των τυπάδων,κανένα λινκ ενεργό με δήμαρχο να μιλάει.

Και βέβαια δεν καταλήξαμε,το ελεύθερο κάμπινγκ απαγορεύεται δια νόμου.
Δεν μίλησα εγώ για κακούργημα ή πλημέλημα,δεν έχω πεί ότι με διάφορα σκαριφήματα δεν θα αθωωθούν,όπως και θα καταδικαστούν κάποιοι βέβαια,άνοιξε τα ματάκια σου και δες τι λέω.Αφού και οι ίδιοι οι τύπο τα λένε στο λινκ που έβαλες.

Λέω απλά ότι το ελεύθερο κάμπινγκ,το παράνομο δηλαδή,μην παίζουμε με τις λέξεις ,απαγορεύεται.Το τι απαγορεύεται φαίνεται απο τον νόμο,μην επαναλαμβανόμαστε.

Ναι και η σκηνούλα σου ,που θα βάλεις στο πουθενά,αν κάποιος αρμόδιος σε δει ,διότι αν δεν σε δει κανένας ,λογικό είναι να μην πάθεις τίποτα,και αποφασίσει να κάνει την δουλειά του,θα σε πάει σε δίκη,αν θα την γλυτώσεις είναι θέμα δικηγόρων και εκάστοτε δικαστών,δεν εξετάζω αυτό εγώ,δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω πιρουέτες για να με καταλάβεις.
Αντε καλημέρα.:beach:

Όλως τυχαία,λινκ εχώ στο 1ο ποστ που ξέκινησε και το όλο θέμα. στο 2ο λινκ συγκεκριμένα, η δήμαρχος Γαύδου παίρνει θέση για το περιστατικό με το airbnb και λέει ότι με απόφαση δημοτικου συμβουλιου το ελεύθερο κάμπινγκ στηρίζεται (δε θυμάμαι τα ακριβή λογια και δυσκολεύομαι να το παραθεσω απο κινητό). Τσέκαρέ το
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Όλως τυχαία,λινκ εχώ στο 1ο ποστ που ξέκινησε και το όλο θέμα. στο 2ο λινκ συγκεκριμένα, η δήμαρχος Γαύδου παίρνει θέση για το περιστατικό με το airbnb και λέει ότι με απόφαση δημοτικου συμβουλιου το ελεύθερο κάμπινγκ στηρίζεται (δε θυμάμαι τα ακριβή λογια και δυσκολεύομαι να το παραθεσω απο κινητό). Τσέκαρέ το


Εμ,αυτά είναι.Νόμιζα ότι ο βασίλης έλεγε πως αυτός έβαλε το λινκ με τη δήμαρχο,για αυτό και του έγραψα ότι το πρωτο του ποστ είναι το 14 αν θυμάμαι καλά και δεν έχει τίποτα και τα υπόλοιπα δείχνουν το σαιτ με τους τύπους και καμία δήμαρχο.
Να είσαι καλά,μου έλυσες την απορία πως γίνεται να έχει βάλει λινκ ο βασίλης και να μην το βλέπω.:alljumpy:

Όπως και να έχει δεν με αφορά καθόλου τι κάνει ή λέει μια δήμαρχος.
Το ελεύθερο κάμπινγ απαγορεύεται και ορθώς απαγορεύται.
Είμαστε που είμαστε βρωμιάρηδες σαν λαός,έχουμε και τόσο τουρισμό,ε δεν θα καταντήσει η ελλάδα μια απέραντη χαβούζα.
Άμα θέλουμε ελέυθερο κάμπινγκ ας γίνουμε άνθρωποι πρώτα.Που σκόμα κι τα τσιγάρα τα πετάνε τα ανεγκέφαλα στην παραλία.Οι περισσότεροι.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Όπως και να έχει δεν με αφορά καθόλου τι κάνει ή λέει μια δήμαρχος.
Το ελεύθερο κάμπινγ απαγορεύεται και ορθώς απαγορεύται.
Είμαστε που είμαστε βρωμιάρηδες σαν λαός,έχουμε και τόσο τουρισμό,ε δεν θα καταντήσει η ελλάδα μια απέραντη χαβούζα.
Άμα θέλουμε ελέυθερο κάμπινγκ ας γίνουμε άνθρωποι πρώτα.Που σκόμα κι τα τσιγάρα τα πετάνε τα ανεγκέφαλα στην παραλία.Οι περισσότεροι.
Μα τσιγάρα και σκουπίδια πετάει κι ο Μπάμπης ακόμα και όταν πάει στη Λούτσα με την οικογένεια του για μπάνιο...με βάση αυτά που λες , τι θα έπρεπε να κάνουμε; να απαγορεύσουμε γενικα τις εξορμήσεις στις παραλίες μέχρι να "γίνουμε άνθρωποι";
Άλλο επιχείρημα πέρα απο τη "βρωμιά" των ελεύθερων κατασκηνωτών υπάρχει;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Μα τσιγάρα και σκουπίδια πετάει κι ο Μπάμπης ακόμα και όταν πάει στη Λούτσα με την οικογένεια του για μπάνιο...με βάση αυτά που λες , τι θα έπρεπε να κάνουμε; να απαγορεύσουμε γενικα τις εξορμήσεις στις παραλίες μέχρι να "γίνουμε άνθρωποι";
Άλλο επιχείρημα πέρα απο τη "βρωμιά" των ελεύθερων κατασκηνωτών υπάρχει;

Το οτι πετάει και ο μπάμπης σκουπίδια δεν σημαίνει ότι πρέπει να επιτρέπεται το ελεύθερο κάμπινγ.
Αυτό δεν αποτελεί επιχείρημα.
Πολύ κακώς που πετάει ο μπάμπης τα αποτσίγαρα,επίσης και οι πόλεις μέσα στη βρωμιά είναι,αυτό δεν σημαίνει ότι ο καθένας θα αράζει την σκηνή του όπου βρει,θα χέζει δεξιά και αριστερά και θα βάζει και τις φωτίτσες του μέσα στο δάσος.Δηλαδή οκ,ο αφού ο μπάμπης πετάει τα αποτσίγαρα στις παραλίες,αφού στις πόλεις πετάνε τα σκουπίδια στο δρόμο,ε ... ας επιτρέπουμε το ελεύθερο κάμπινγκ να την αποτελειώσουμε την χαβούζα.:jumpy:

Χώρια ότι ζημιώνονται και επιχειρήσεις νόμιμες,όπως τα οργανωμένα κάμπινγκ.Ήδη ,παρόλο που απαγορεύεται υπάρχει πρόβλημα,αν επιτραπεί εσύ τι λες ότι θα γίνει;
Της ....το κάγκελο και έτσι είναι δυστυχώς.
Αν επιτρεπόταν το ελεύθερο είναι δεδομένο το τι θα γινόταν.Το έχετε σκεφτεί αυτό;Ειδικά τώρα με την κρίση.

Και για να μην ξαναλέμε τα ίδια,ορίστε οι νόμοι και δικηγόρος που τα λέει.Συν το σκεπτικό του γιατί απαγορεύεται.

...Εάν θέλουμε να έχουμε μια ολοκληρωμένη και όχι αποσπασματική γνώση του τι προβλέπει ο νόμος, ο δικηγόρος Πειραιά κ. Ηλίας Δ. Πολλάλης μάς γνωρίζει ότι «το βασικό νομοθέτημα σχετικά με το ελεύθερο κάμπινγκ είναι ο Νόμος 392/1976, (ΦΕΚ Α’ 199/1976), με τίτλο «Περί ιδρύσεως και λειτουργίας χώρων οργανωμένης κατασκηνώσεως (κάμπινγκ) και άλλων τινών διατάξεων». Το ότι απαγορεύεται η εγκατάσταση σκηνών και η στάθμευση τροχόσπιτων σε αρχαιολογικούς χώρους, αιγιαλούς, παραλίες και γενικότερα κοινόχρηστους χώρους είναι από λίγο έως πολύ γνωστό. Ωστόσο, ήδη από το έτος 2012, και σύμφωνα με το αρ. 38 του Ν. 4055/2012 (ΦΕΚ Α’ 51/ 12.3.2012) εισήχθη τροποποίηση, η οποία προβλέπει ότι η ελεύθερη κατασκήνωση τιμωρείται με κράτηση (και όχι με φυλάκιση πλέον) έως έξι (6) μήνες ή με πρόστιμο έως τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ. Συνεπώς πλέον, για το ελεύθερο κάμπινγκ προβλέπεται μία διοικητική κύρωση (πρόστιμο 300 ευρώ) και μια ποινική (κράτηση έως 6 μήνες ή χρηματική ποινή έως 3.000 ευρώ), η οποία επιβάλλεται από τον δικαστή κατά τη συζήτηση της υπόθεσης.»

Ο ίδιος αναφέρει ακόμη πως «ως δικαιολογητική βάση της απαγόρευσης της ελεύθερης κατασκήνωσης στην Ελλάδα προτάσσεται συνήθως η προστασία των αρχαιολογικών χώρων και μνημείων του φυσικού περιβάλλοντος από σκουπίδια και πυρκαγιές, η προστασία της προστατευόμενης πανίδας καθώς και η διατήρηση της αισθητικής του τοπίου. Ωστόσο, δεν μπορεί να παραγνωρισθεί και η οικονομική διάσταση των τελευταίων ρυθμίσεων που εισήχθησαν με το Ν.4179/2013, οι οποίες στοχεύουν προφανώς στην ενίσχυση των οργανωμένων τουριστικών υποδομών, όπως είναι τα ξενοδοχεία, οι οργανωμένες κατασκηνώσεις και λοιπά, χωρίς όμως να εμποδίζουν εν γένει την κατασκήνωση, αλλά επιτρέπουν και προάγουν μόνο την οργανωμένη, σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που περιγράφονται αναλυτικά ήδη από το Ν. 379/1972 ως ισχύει.»...

https://www.news247.gr/perivallon/ti-ischyei-telika-gia-to-eleythero-kampingk-stin-ellada.6283672.html
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Το οτι πετάει και ο μπάμπης σκουπίδια δεν σημαίνει ότι πρέπει να επιτρέπεται το ελεύθερο κάμπινγ.
Αυτό δεν αποτελεί επιχείρημα.
Πολύ κακώς που πετάει ο μπάμπης τα αποτσίγαρα,επίσης και οι πόλεις μέσα στη βρωμιά είναι,αυτό δεν σημαίνει ότι ο καθένας θα αράζει την σκηνή του όπου βρει,θα χέζει δεξιά και αριστερά και θα βάζει και τις φωτίτσες του μέσα στο δάσος.Δηλαδή οκ,ο αφού ο μπάμπης πετάει τα αποτσίγαρα στις παραλίες,αφού στις πόλεις πετάνε τα σκουπίδια στο δρόμο,ε ... ας επιτρέπουμε το ελεύθερο κάμπινγκ να την αποτελειώσουμε την χαβούζα.:jumpy:

Χώρια ότι ζημιώνονται και επιχειρήσεις νόμιμες,όπως τα οργανωμένα κάμπινγκ.Ήδη ,παρόλο που απαγορεύεται υπάρχει πρόβλημα,αν επιτραπεί εσύ τι λες ότι θα γίνει;
Της ....το κάγκελο και έτσι είναι δυστυχώς.
Αν επιτρεπόταν το ελεύθερο είναι δεδομένο το τι θα γινόταν.Το έχετε σκεφτεί αυτό;Ειδικά τώρα με την κρίση.

Και για να μην ξαναλέμε τα ίδια,ορίστε οι νόμοι και δικηγόρος που τα λέει.Συν το σκεπτικό του γιατί απαγορεύεται.



https://www.news247.gr/perivallon/ti-ischyei-telika-gia-to-eleythero-kampingk-stin-ellada.6283672.html
Κάπου χάνεται η συννενόηση...εγώ απλά απάντησα στο δικό σου επιχείρημα περι καθαριότητας και σου λεω ότι δεν μου φαίνεται ότι στέκει ειδικά από τη στιγμή που η βρωμιά υπάρχει παντού.
Πέρα απο αυτό , μιλάμε τώρα για την απαγόρευση ΜΕ ΝΟΜΟ. Δεν μπήκα καν στη διαδικασία να συζητήσω γιατί είναι καλό το ελεύθερο κάμπινγκ αλλά γιατί να πρέπει να καταστεί παράνομο και με τέτοιες ποινές μάλιστα. Είναι σαν να λέμε ότι φυλακίζουμε τον άλλον πριν διαπράξει τον φόνο γιατί "έτσι είναι οι ομοίοι του, δολοφόνοι".
Επίσης όλα τα άλλα επιχείρηματα που λέει ο κυριούλης στο άρθρο για εμένα μπαίνουν στο ίδιο πλάισιο με αυτό της μη καθαριότητας...δεν αποτελούν λόγο για να καταστεί ΠΑΡΑΝΟΜΟ . Παράνομη να είναι η ρίψη σκουπιδιών και η παρενόχληση αρχαιολογικών χώρων όχι το κάμπινγκ επειδή "όσοι κάνουν βρωμίζουν" . Σε πολλά νησιά ας πούμε που δεν έχουν επαρκή δωμάτια , μια χαρα λειτουργεί το ελεύθερο και οι δήμαρχοι δεν έχουν κανένα παράπονο (στο δικο σου λινκ τα διαβάζω) . Σε άλλα , γίνεται χαμός. Οκ. Αλλα δε φταίει το ελευθερο αυτο καθε αυτο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Κάτσε μισό.
Παω εγώ και βάζω μια σκηνή στο δάσος.Σε ένα οικόπεδο.Στην παραλία και μένω εκεί.Μένω,δεν την βγάζω το βράδυ.
Οικοιοποιούμε έναν χώρο δημόσιο ναι ή όχι;Απο που και ως που;
Έστω ότι δεν αφήνω σκουπίδια,κάτι το οποίο δεν συμβαίνει.Αφήνουν σκουπίδια.
Αλλά έστω.
Εκ των πραγμάτων δε,κάπου πρέπει να χέζω και να κατουράω.
Αυτό πολλαπλασίασε το.Δεν θα το κάνει μόνο ένας.
Ξαναπολλαπλασίασε το,διότι αν δεν απαγορεύεται θα αυξηθούν κατακόρυφα οι ελεύθεροι κατασκηνωτές.
Ξεχνάς επίσης,χωρίς καθόλου να σχολιάζεις , τις νόμιμες επιχειρήσεις των περιοχών.Όχι μόνο ξενοδοχεία αλλά και ελέυθερα κάμπινγκ.
E...end of story.
Τι δεν καταλαβαίνεις,δεν καταλαβαίνω.:hello:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μα τσιγάρα και σκουπίδια πετάει κι ο Μπάμπης ακόμα και όταν πάει στη Λούτσα με την οικογένεια του για μπάνιο...με βάση αυτά που λες , τι θα έπρεπε να κάνουμε; να απαγορεύσουμε γενικα τις εξορμήσεις στις παραλίες μέχρι να "γίνουμε άνθρωποι";
Άλλο επιχείρημα πέρα απο τη "βρωμιά" των ελεύθερων κατασκηνωτών υπάρχει;

Ναι. Καταλαμβάνουν μόνιμα μεγάλο μέρος της παραλίας (δυσανάλογο με τις σκηνές τους) με τα διάφορα αξεσουάρ και τα μπλιμπλίκια που εγκαθιστούν (βλέπε τραπεζάκια, καρέκλες, αιώρες κλπ)που τους συνοδεύουν, ακόμα και παραπήγματα με καλαμιές στήνουν άμα λάχει, με αποτέλεσμα να μένει πολύ λιγότερος χώρος για τους λουόμενους.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Κάτσε μισό.
Παω εγώ και βάζω μια σκηνή στο δάσος.Σε ένα οικόπεδο.Στην παραλία και μένω εκεί.Μένω,δεν την βγάζω το βράδυ.
Οικοιοποιούμε έναν χώρο δημόσιο ναι ή όχι;Απο που και ως που;
Έστω ότι δεν αφήνω σκουπίδια,κάτι το οποίο δεν συμβαίνει.Αφήνουν σκουπίδια.
Αλλά έστω.
Εκ των πραγμάτων δε,κάπου πρέπει να χέζω και να κατουράω.
Αυτό πολλαπλασίασε το.Δεν θα το κάνει μόνο ένας.
Ξαναπολλαπλασίασε το,διότι αν δεν απαγορεύεται θα αυξηθούν κατακόρυφα οι ελεύθεροι κατασκηνωτές.
Ξεχνάς επίσης,χωρίς καθόλου να σχολιάζεις , τις νόμιμες επιχειρήσεις των περιοχών.Όχι μόνο ξενοδοχεία αλλά και ελέυθερα κάμπινγκ.
E...end of story.
Τι δεν καταλαβαίνεις,δεν καταλαβαίνω.:hello:

Υπάρχουν τρόποι να αποφευχθουν όλα τα θέματα...ακόμα κι αυτό με το χέσιμο. 2019 έχουμε.
Οικοιοποιούμαι έναν χώρο χωρίς να τον εκμεταλεύομαι οικονομικά και χωρίς να τον ζημιώνω. Γιατί η διαφορά είναι το ότι μενω και δεν περνάω ενα βράδυ εκεί; Η διάρκεια της οικοιοποίησης τα αλλάζει όλα; Ποιον βλάπτω ακριβώς; (είπαμε οι μαλακες θα έίναι μαλάκες παντού)
Απο εκεί και πέρα να σταθώ στο οικονομικό που λες. Υπάρχουν πλεον δύο κατηγορίες ελεύθερων κατασκηνωτών. Αυτοί που το κάνουν λόγω οικονομικής στενότητας κι αυτοί που το κάνουν λόγο ιδεολογίας. Η πρώτη κατηγορία, εφόσον δεν έχει λεφτά λέμε , δε θα πήγαινε έτσι κι αλλιως σε ενα ξενοδοχέίο ή ακομα και σε ενα οργανωμενο (ανάλογα την οικονομική στενότητα) . Η δεύτερη κατηγορία πάλι δε θα πήγαινε σε αυτα , αλλα λόγω ιδεολογίας. Η αυστηρότητα της τηρησης του νόμου πολύ απλα θα οδηγουσε στο να μην πάνε καθόλου διακοπές...Η παρουσία τους και η απουσία τους είναι αδιάφορη στους ξενοδόχους ή τους ιδιοκτήτες οργανωμένων. Άρα σε αυτούς δεν προκύπτει καμία οικονομική ζημιά γιατί αλλου στοχεύουν για πελατέία εξ αρχής.
...επίσης από πού προκύπτει ότι θα πολλαπλασιαστούν και μάλιστα κατακόρυφα; νομίζεις ότι είναι η χαρά όλων να πλένονται μόνο με το νερό της θάλασσας για μία εβδομάδα; όπως και να το κάνουμε έιναι εναλλακτικός τρόπος διακοπών και δεν είναι για όλους...όσοι θέλουν να κατασκηνώσουν ,ήδη ρισκάρουν και το κάνουν (γνώμη μου ε; :hello:)
Εnd of story as well

Ναι. Καταλαμβάνουν μόνιμα μεγάλο μέρος της παραλίας (δυσανάλογο με τις σκηνές τους) με τα διάφορα αξεσουάρ και τα μπλιμπλίκια που εγκαθιστούν (βλέπε τραπεζάκια, καρέκλες, αιώρες κλπ)που τους συνοδεύουν, ακόμα και παραπήγματα με καλαμιές στήνουν άμα λάχει, με αποτέλεσμα να μένει πολύ λιγότερος χώρος για τους λουόμενους.

Για να το λες , το έχεις δει. Εγώ όπου έχω πάει δεν έχω δει τόσο καταχρηστικές συμπεριφορές. Εκεί δεν ξέρω να σου πω τι θα έκανα. Θα πήγαινα να συζητήσω για αρχή και να ζητήσω να κάνουν πιο εκεί γιατι θέλω να κάτσω. Αλλά κάπου δε θέλουμε να λέμε ότι έχουμε.φτάσει σε μια εποχή που όλα λύνονται με τη συζήτηση και τη συννενόηση; γιατι να καταφύγω στον "μπαμπούλα" του νόμου; (ενταξει θα σου φανουν παιδικές σκέψεις, το γνωρίζω ήδη)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Και εγώ έχω δει και συνέχεια βλέπω την βρωμιά ,την κατάλειψη χώρων δημόσιων με το έτσι θέλω και ένα απίστευτο θράσσος.Πετάνε το σκουπίδι και σου βγάζουν και γλώσσα.Δεν μιλάω θεωρητικά.

Το ζήτημα δεν είναι θεωρητικό,να το συζητήσουμε εδώ και να βρούμε μια λύση.Πάντα ,σχεδόν σε όλα τα θέματα βρίσκονται λύσεις.Το ζήτημα είναι καθαρά ρεαλιστικό και πραγματικό.
Ότι και να λες εσύ ή οποιοσδήποτε,εκεί που πάνε ελεύθεροι κατασκηνωτές υπάρχει τεράστιο πρόβλημα.Βρωμιά,δυσοδία,σκουπίδια και ΠΑΝΤΑ μα πάντα αφήνουν πίσω τους πράγματα.Πάντα.

Δεν μιλάω θεωρητικά.
Τα βλέπω σχεδόν κάθε χρόνο.

Οπότε με τις θεωρίες σου μια χαρά συμφωνώ και εγώ,αλλά η πραγματικότητα είναι άλλη και ο έλληνας είναι καραβρωμιάρης σε γενικές γραμμές.Ειδικά όταν είναι κάπου τσάμπα .
Άλλο να τα σκέφτεσαι εδώ και άλλο να τα ζεις.Και να τα βλέπεις.;)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αν και λίγο οφ τόπικ, εδώ οι δήμοι δεν καθαρίζουν επαρκώς τις μεγάλες πόλεις. Οι καθαριστές του δρόμου καθαρίζουν μόνο φύλλα και χαρτιά. Όταν βρέχει (το σπίτι μου είναι σε ελαφριά κατηφόρα) βλέπεις μαύρα νερά να πλέουν. Στο πάρκο τα παγκάκια έχουν πιάσει γλίτσα από τη βρωμιά, κοντεύουν να φυτρώσουν φύκια (κάπου έχουν φυτρώσει). Οι πόλεις είναι θεοβρώμικες. Ναι είμαστε βρωμιάρηδες ως λαός, αλλά και οι υπεύθυνοι καθαριότητας δεν κάνουν και τίποτα. Δεν το λέω ως δικαιολογία για να δώσω το ελεύθερο να βρωμίζουμε κι άλλο, αλλά όταν εσύ κάνεις το σωστό και ο άλλος που δεν το κάνει δεν τιμωρείται, ή όταν βλέπεις οτι ο χώρος είναι ήδη βρώμικος και η πολιτεία, την οποία εσύ πληρώνεις, αδιαφορεί, ε κάπου λες, βρε δεν πάτε όλοι στο διάολο; Εγώ θα κάνω ό,τι μου αρέσει.

Κατά τη γνώμη μου οι δήμοι πρέπει να μεριμνούν ώστε να υπάρχουν τουαλέτες στις παραλίες, να υπάρχουν άτομα που συστηματικά τις καθαρίζουν (και τις τουαλέτες και τις παραλίες) και έτσι θα είναι όλα καλύτερα. Αλλά οι δήμοι δε θέλουν να κάνουν προσλήψεις γιατί θέλουν να τσεπώνουν οι ίδιοι τα έσοδα που έχουν. Αυτά συμβαίνουν χρόνια. Οπότε μην τα βάζουμε μόνο με τους ανθρώπους που βρωμίζουν.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου οι δήμοι πρέπει να μεριμνούν ώστε να υπάρχουν τουαλέτες στις παραλίες, να υπάρχουν άτομα που συστηματικά τις καθαρίζουν (και τις τουαλέτες και τις παραλίες) και έτσι θα είναι όλα καλύτερα. Αλλά οι δήμοι δε θέλουν να κάνουν προσλήψεις γιατί θέλουν να τσεπώνουν οι ίδιοι τα έσοδα που έχουν. Αυτά συμβαίνουν χρόνια. Οπότε μην τα βάζουμε μόνο με τους ανθρώπους που βρωμίζουν.

Αυτό στοιχίζει πολύ. Εδώ δεν έχουμε στο αττικό μετρό που παίρνουν τόσα λεφτά από τους επιβάτες. Το ρεαλιστικό είναι οι τουαλέτες να είναι επί πληρωμή όπως είναι σε Τσεχία και Γερμανία, ώστε να αυτοσυντηρούνται δηλαδή να πληρώνονται οι καθαρίστριες που τις καθαρίζουν.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Για να το λες , το έχεις δει. Εγώ όπου έχω πάει δεν έχω δει τόσο καταχρηστικές συμπεριφορές. Εκεί δεν ξέρω να σου πω τι θα έκανα. Θα πήγαινα να συζητήσω για αρχή και να ζητήσω να κάνουν πιο εκεί γιατι θέλω να κάτσω. Αλλά κάπου δε θέλουμε να λέμε ότι έχουμε.φτάσει σε μια εποχή που όλα λύνονται με τη συζήτηση και τη συννενόηση; γιατι να καταφύγω στον "μπαμπούλα" του νόμου; (ενταξει θα σου φανουν παιδικές σκέψεις, το γνωρίζω ήδη)
Δεν το έχω δει απλώς, το ζω κάθε καλοκαίρι (ειδάλλως δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να απαντήσω).

Να τους πω να κάνουν παραπέρα δεν γίνεται πρακτικά, γιατί δεν είναι λεωφορείο. Μιλάμε τα άτομα έχουν εγκαταστάσεις εκεί, όχι για μια βδομάδα, όχι για ένα μήνα, αλλά ολόκληρη τη θερινή σεζόν.
Σ'έναν ιδανικό κόσμο, ασφαλώς και ένας πολιτισμένος διάλογος είναι ότι καλύτερο. Έλα μου όμως που δυστυχώς στην πραγματικότητα η λύση αυτή φαντάζει ανέφικτη, γιατί ο καθένας "βλέπει" μόνο το δικό του δίκιο και δεν στέκεται λεπτό να αναρωτηθεί το μερίδιο (έστω) του δίκιου του άλλου. Εδώ πας να πεις σε περαστικό να μαζέψει τα απορρίμματα του σκύλου του που βγάζει βόλτα στο σακουλάκι (όπως ορίζει ο νόμος) και σε λούζει πατόκορφα. Κι αυτό είναι ένα από τα άπειρα παραδείγματα ως ελάχιστο, για να μην επεκταθώ και σε άλλα πιο σοβαρά που έχω βιώσει και που για οικονομία χρόνου και χώρου δεν αναφέρω.
Μακάρι να ήταν αλλιώς. Ίσως τότε ο ρόλος της αστυνομίας, καθώς και η δικαστική και εκτελεστική εξουσία, θα ήταν περιττές.
Όχι, δεν έχουμε φτάσει ακόμη σαν κοινωνία στο επίπεδο που λες κι αν γίνει αυτό, σίγουρα έχουμε πολύ, μα πάρα πολύ δρόμο μπροστά μας.
Τέλος, δεν υποτιμώ τις σκέψεις σου χαρακτηρίζοντάς τις "παιδικές", απλώς δύσκολες στο να γίνουν εφικτές. Όμως αυτό δεν σημαίνει οτι δεν αξίζει να τις υπερασπίζεσαι αφού βοηθούν στην (τεράστια) διαδρομή που διανύουμε, της προσπάθειας
μέχρι να επιτευχθεί ο στόχος που δεν είναι άλλος από το σεβασμό του διπλανού και, εντέλει, καλύτεροι άνθρωποι.:)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
To ελεύθερο κάμπινγκ απαγορεύεται δε.Δια νόμου.
Που είσαι Αverkina;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top