ΑΣΕΠ 98: Είμαστε ακόμα εδώ

purteo

Νεοφερμένος

Η purteo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το θέμα μας δυστυχώς υπάρχει ακόμα.
Και το άσχημο είναι ότι έχει περάσει στην κοινή γνώμη ότι έχει λυθεί...
Λοιπόν οι περισσότεροι ξέρετε τα βασικά της υπόθεσης , τα αναφέρω και εγώ συνοπτικά για να τα θυμίσω:
-Διεξαγωγή γραπτού διαγωνισμού μέσω ΑΣΕΠ το 1998 με νόμο που περιείχε πολλές αντισυνταγματικές διατάξεις.
-Ξεκίνημα δικαστικών αγώνων από τους επιτυχόντες μη διοριστέους για την αντισυνταγματικότητα.
-Δημιουργία συλογου επιτυχόντων 1998.
-Διορισμό όλων των επιτυχόντων του διαγωνισμού του 1995 (είχε διεξαχθει με τον ίδιο νομο με αυτόν του 1998 ) με πολιτική βούληση.
-Διόρφωση των αντισυνταγματικων διατάξεων του νομου.
-Μη αποκατάσταση των αδικημένων από τον νόμο.
-Επαφές επιτυχόντων με πολιτικούς όλων των κομμάτων για πολιτική επίλυση του θέματος απροθυμία από την τότε κυβέρνηση (σήμερα αντιπολίτευση).
-Κατάθεση από την τότε αντιπολιτευση (και τώρα κυβέρνηση) πρόταση νόμου για τη λύση του θεματός μας.
-Συνέχιση δικαστικων αγώνων.
-Ανασυγκρότηση πινάκων επιτυχόντων (για να προλάβουν τις αποφάσεις των δικαστιρίων...!)-δημιουργία λαθών, παραλήψεων, διορισμό ελαχίστων-μη αναίρεση αντισυνταγματικότητας και αδικίας.
-Ξεκίνημα νέων δικαστικων αγώνων αλλά συνέχιση και των παλίων.
-Συνέχιση επαφών με υπουργείο (Εσωτερικών) αλλά και με πολιτικους φορείς όλων των κομμάτων.
-Συνέχιση, συνέχιση, συνέχιση......
-Συνέχιση κοραϊδίας!!!
Απογοήτευση.
Είμαστε δηλ. σε μία φάση που αν και οι δικαστικοί αγώνες δεν έχουν τελεσεδικίσει και οι επαφές με το Υπουργείο Εσωτερικών συνεχίζονται, δεν υπάρχει ενημέρωση του κοινού και δεν υπάρχει η δική μας(των επιτυχόντων) μαζική συμμετοχή.
Αυτός είναι και ο λόγος που αναγκάστικα να γράψω και απλώς να δηλώσω ότι είμαστε εδώ.......
Κανείς από εμάς ή τις οικογενειές μας δεν πρόκειται να ξεχάσει το θέμα, ακόμα και αν δεν συμμετέχει ενεργά, ακόμα και αν δεν τον αφορά πλέον άμεσα(π.χ. γιατι έχει διοριστεί με κάποιον άλλο διαγωνισμό), γιατί δύσκολα ξεχνάς την αδικία και την κοραϊδία....
Γράφω όμως και για το λόγο ότι πρέπει να ξέρει ο κάθε πολίτης τι συμβαίνει σε αυτή τη χώρα και να καταλάβει το κράτος τις ευθύνες του απέναντι στους πολίτες:
-Πρέπει να προβλέπει τις αντισυνταγματικότητες των νόμων και να τις διορθώνει.
-Πρέπει να μάθει να σέβεται τις αποφάσεις των δικαστηρίων και να τις εφαρμόζει και όχι να προσπαθεί να τις παρακάψει με πολιτικά τεχνάσματα.
-Πρέπει πρώτο αυτό να τηρεί τους νόμους για να εμπνέει τους πολίτες του να τους τηρούν.
-Πρέπει να μάθει να σέβεται τους πολίτες , να τους προστατεύει και να δίνει ίσες ευκαιρίες σε όλους.

Σας ευχαριστώ για το βήμα που μου δώσατε και πιστέψτε με δεν πήγε χαμένος ο χρόνος που κάνατε για να το διαβάσετε,
γιατί σίγουρα σας αφορά,
τουλάχιστον αν δεν θέλετε να είσαστε στη θέση μας κάποια άλλη φορά....

Είμαστε ακόμα εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Το θέμα μας δυστυχώς υπάρχει ακόμα.
Και το άσχημο είναι ότι έχει περάσει στην κοινή γνώμη ότι έχει λυθεί...
Λοιπόν οι περισσότεροι ξέρετε τα βασικά της υπόθεσης , τα αναφέρω και εγώ συνοπτικά για να τα θυμίσω:
-Διεξαγωγή γραπτού διαγωνισμού μέσω ΑΣΕΠ το 1998 με νόμο που περιείχε πολλές αντισυνταγματικές διατάξεις.
-Ξεκίνημα δικαστικών αγώνων από τους επιτυχόντες μη διοριστέους για την αντισυνταγματικότητα.

Θα ήθελα είτε εσύ, είτε οποιοσδήποτε άλλος επιτυχών του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ του 98 να μου λύσει 2 βασικές αποριες, διότι δεν είμαι επαρκώς ενημερωμένη επι του θέματος.
α) Ποιες ακριβώς ήταν οι αντισυνταγματικές διατάξεις και
β) Σε όλους μα όλους τους διαγωνισμούς (είτε είναι γραπτοί, είτε με μοριοδότηση είτε δεν ξερω κι εγώ με τι) υπάρχουν οι επιτυχόντες και οι διοριστέοι, οι οποίοι είναι υποσύνολο των πρώτων. Ποια η διαφορά των επιτυχόντων-μη διοριστέων του συγκεκριμένου διαγωνισμού με τους επιτυχόντες-μη διοριστέους των υπολοίπων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eγώ πάλι αδυνατώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε μετά από τόσα χρόνια, έχοντας ακόμα αυτό το κακόμοιρο ύφος. Κάντε ό,τι μπορείτε δικαστικά, αφού θεωρείτε πως αδικηθήκατε και αν βγει κάτι, βγήκε. Χωρίς να θέλω να μειώσω την αδικία που υποστήκατε, δεν είναι η πρώτη και δεν είναι σίγουρα η πιο σοβαρή που μπορεί να υποστεί κάποιος.

(λες να είμαι στον κόζμο μου; :confused:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purteo

Νεοφερμένος

Η purteo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Την εποχή εκείνη την παλιά(.......) ήταν πανελλαδικός διαγωνισμός μόνο κατ'όνομα, δηλαδή:
έδινες εξετάσεις και μπορούσες να διεκδικήσεις μόνο 10 κωδικούς θέσεις από μία μόνο νομαρχία, τις οποίες δήλωνες από πριν. Επιπρόσθετα σε αυτό το διαγωνισμό, μοριοδοτούνταν αυτοιπου είχαν τελειώσει Τεχνικό Λύκειο(κάτι σαν τα σημερινά ΤΕΕ για τους νεότερους) χωρίς να ζητάει κάποιες απο τις ειδικοτητές τους, έτσι γενικά...
Αποτέλεσμα είχε αυτό κάποιος που είχε γράψει 16, 17 ή και 18 (με κλιμακα του 20) να μην διοριστεί και κάποιος που είχε πιάσει μόνο τη βάση να διοριστεί...!
Οι διατάξεις αυτές έχουν πλέον καταργηθεί.
Αυτά για την αντισυνταγματικότητα.
Για το άλλο θέμα που αναφέρει η Κωνσταντίνα θα συμφωνήσω στο ότι δεν είναι και το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί!

Όμως, λέω όμως αν αυτήν την κατάσταση κάποιοι που την δημιουργήσανε(δηλαδή) προσπαθούν να την εκμεταλευτουν πολιτικά (με υποσχέσεις, με προτάσεις νόμου κ.α.)
και όταν είναι να βγάλουν τα δικαστίρια απόφαση υπέρ μας να βγάζουν νόμο που να μην λύνει το θέμα μας, αλλά να πρέπει να ξεκινίσεις καινούργιους δικαστικούς αγώνες
ε τότε λες ζούμε στην μπανανία....
Υπάρχει και το άλλο.
Οι επιτυχώντες του 1995 (ίδια ακριβως περιπτωση) διορίστικαν με πολιτική βούληση, λίγο πριν τις δικαστικές αποφάσεις ( για να μην πληρώνουν και αναδρομικά...!)
Τότε μάζευαν πειρα (οι κυβερνήσεις και οι πολιτικοί αυτου του ελάντα) και τα εφάρμοσαν με εμάς!!
Οι πιο πολλοί από εμας δεν έχουμε "κολλήσει"εκεί όπως μας κατηγορείς απλώς ενημερωνόμασταν και συνεχίζαμε.
Όμως τώρα κάπου κουράστικαν και αυτοί που συμμετείχανενεργά και πολύ φοβάμε ότι το θέμα θα κλείσει και μάλιστα στην κοινή γνώμη θα φανεί οτί είχαμε άδικο για τους αγώνες μας, ότι είμασταν κάποιοι που κλεγόμασταν, ίσως σε κάποιους να είχαμε φανει και "γραφικοί"και ότι ό,τι ήταν να μας τακτοποιήσει μας "τακτοποήσε".
Ε αυτό όσο μπορώ και έχω χρόνο να γράφω, δεν θα το αφήσω να συμβει.
Πρέπει να γνωρίζουμε τι συμβαινει στη μπανανία μας, αν θέλουμε κάποτε να γίνουμε τιμημένη Ελλάδα...

Υ.Γ. Μην το παει κανεις κοματικά γιατι έχουμε φάει εμπαιγμό απ'ολους...

φιλικά από το ελάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τους επιτυχόντες-μη διοριστέους του ΑΣΕΠ 98, στην τελική παλεύετε για να διορθωθεί μια αδικία που πιστεύετε ότι σας έγινε.
Ωστόσο, υπάρχουν ακόμα πολλοί διαγωνισμοί (κυρίως με μοριοδότηση και όχι γραπτοί) στους οποίους δηλώνεις ας πουμε "περιφερειες" όπου επιθυμείς να διοριστείς. Αυτά τουλάχιστον όσο ασχολιομουν ακόμα με τις προκυρήξεις του δημοσιου (τώρα το χω κόψει, γιατί με χαλαγε). Επίσης, όλα αυτά που λες τα γνωρίζατε εκ των προτέρων, σωστά? Και καλά κάνετε λοιπόν και διεκδικείτε το δίκιο σας, κι εγώ μαζί σας, αλλά μην το παρουσιάζετε και ως τη μεγιστη απάτη...Ξερατε καλά εκ των προτέρων σε τι διαγωνισμό και με τι ορους πήρατε μέρος. Και αυτή είναι και η μοναδική μου ένσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purteo

Νεοφερμένος

Η purteo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Άλλο ο γραπτός διαγωνισμός και άλλο οι διαγωνισμοί με μόρια.
Αποψή μου είναι ότι αυτοί με μόρια έχου σίγουρα πρόβλημα και έχουν χιλιοειπωθεί (μόρια απο προυπηρεσία που μπήκε κάποιος με σύμβαση, με "βύσμα", μόρια από το πτυχίο που έχει τελειώσει κάποιος μια "ευκολη" σχολή, σε κάποιες προαπαιτείται να έχεις προϋπηρεσία στη συγκεκριμένη υπηρεσία, δηλαδή όυσιαστικα μονιμοποίηση συμβασιούχων και άλλα πολλά), αλλα τουλαχιστον αφιερώνεις μία ώρα και 20 εύρω για να συμμετέχεις.
Στον γραπτο ριχνεις διάβασμα, περνας την αγωνία των "πανελληνίων" και εβελπιστής για αξιοκρατία.
Όσο για το ότι ξέρεις "που μπλέκεις" πριν δώσεις: και ξέρεις και δεν ξέρεις....
Είμαι σίγουρη ότι κανείς από αυτους που έδινε δεν μπορούσε να φανταστει ότι αν γραψει 18 και κάποιος γράψει 11, αυτός με το 18 θα ήταν απέξω, ενώ αυτός με το 11 θα ήταν μέσα.

Αυτό που θέλω να ξαναπώ είναι ότι το θέμα δεν εχει λυθεί και κανεις δεν μπορεί να το παρουσιάζει ώς τέτοιο.

Είμαστε ακόμα εδώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πόσο μα πόσο μου την δίνει όλη αυτή η δημοσιουπαλληλική νοοτροπία αυτής της χώρας, πόσο δεν το χωράει το μυαλό μου ότι σε ένα κράτος 11 εκ. τα 4 εκ. είναι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν σε εξυπηρετούν κι απο πάνω και που διαρκώς προκυρήσσονται διαγωνισμοί για την κάλυψη κι άλλων θέσεων.
Ναι συμφωνώ πως πρόκειται για εμπαιγμό και καλά κάνετε κι εναντιώνεστε όπως θα πρέπε να υψώνουμε το ανάστημα μας απέναντι σε κάθε αδικία όμως με εκνευρίζει η στάση πολλών (και αντικειμενικά είναι πολλοί) που 10 χρόνια τώρα το μόνο που κάνουν είναι να δηλώνουν επιτυχόντες του 98 και να περιμένουν καρτερικά (γιατί όταν γνωρίζεις εκ των πραγμάτων ότι δεν πρόκειται αν δικαιωθείς μόνο καρτερία είναι) τον διορισμό τους χωρίς να ασχολούνται με κάτι άλλο.
Μου την δίνει που δίνουν πάτημα για πολιτική εκμετάλλευση του θέματος καθώς στις περισσότερες προεκλογικές εξαγγελίες βρίσκουμε πάντα το θέμα του ΑΣΕΠ 98 λες και πρόκειται για μείζων εθνικό ζήτημα.............
Με ενοχλούν και οι μεν που έχουν εναποθέσει τις ελπίδες τους σε μια θέση στο δημόσιο με ενοχλούν και οι δε που εκμεταλλεύονται και περιπαίζουν τις ελπίδες των αδιόριστων.
Γενικά με εκνευρίζει η κατάσταση του δημοσίου βολέματος και ακόμη περισσότερο με λυπεί που οι συνθήκες του ιδιωτικού τομέα την καθιστούν δυστυχώς μονόδρομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ποιές διατάξεις θεωρείτε αντισυνταγματικές.
Η μοριοδότηση των πτυχιούχων των ΤΕΕ, αλλά και όσων είχαν την απαιτούμενη προϋπηρεσία, κάθε άλλο παρά αντισυνταγματική διάταξη είναι. Κι αν εσείς θεωρείστε αδικημένοι επειδή ξαφνικά την είδατε οτι θα δώσετε εξετάσεις σε 2-3 μαθήματα ( αν αυτό το πανηγύρι μπορεί κανείς να το χαρακτηρίσει εξετάσεις) και θα διοριστείτε μόνιμοι καθηγητές, τι να πουν όσοι έχουν γυρίσει την Ελλάδα ολόκληρη, από χωριό σε χωριό χρόνια ολόκληρα, ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι;
Αυτοί δεν πρέπει να μοριοδοτηθούν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purteo

Νεοφερμένος

Η purteo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Aντρέα sorry αν κατάλλαβα καλα είσαι εκτός θεματος,
δεν αφορά διαγωνισμό καθηγητών, ούτε είχε σχέση με προϋπηρεσία, αφορά διαγωνισμό για κάλυψη θέσεων του δημοσιου τομέα και ευρήτερου δημοσίου.
Για το θέμα που γράφεις(καθηγητές μεσω ΑΣΕΠ και αναπληρωτές) έχω άποψη(έχω τελειώσει καθηγητική σχόλη)
αλλά αν θέλεις άνοιξε άλλο θέμα και τη γράφω, όπως και πολλοι άλλοι που τους αφορά.

Όσο για την αντισυνταγματικότητα είναι αποδεδειγμένη (διαβασε λίγο προσεκτικά και θα την καταλάβεις) αφού ο νόμος από τότε έχει αλλάξει, απλώς οι αδικίες του τότε δεν έχουν διορθωθεί...

Για την δημοσιουπαλληλική νοοτροπία τι να σου πω...
Σκεφτείτε τον ιδιωτικό τομέα(και μάλιστα αν είσαι μητέρα με παιδια) και απαντάει ο καθένας μόνος του......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν είναι έτσι, οφείλω να αναιρέσω ότι είπα.
Εγώ εννοούσα διαγωνισμό ΑΣΕΠ καθηγητών, και τίποτα περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top