The Shawshank redemption - Τελευταία Έξοδος: Ρίτα Χέϊγουορθ (1994)

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Τελευταία έξοδος: Ρίτα Χέηγουωρθ ( The Shawshank Redemption) ----> https://www.imdb.com/title/tt0111161/



Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η ταινία
:clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup:


Όποιος δεν την έχει δει, να τη δει αμέσως :P
Είναι από τις ωραιότερες ταινίες που έχω δει...Μπήκε στη λίστα του top 10 μου!!​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τελευταία έξοδος: Ρίτα Χέηγουωρθ ( The Shawshank Redemption) ----> https://www.imdb.com/title/tt0111161/



Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η ταινία
:clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup:



Όποιος δεν την έχει δει, να τη δει αμέσως :P

Είναι από τις ωραιότερες ταινίες που έχω δει...Μπήκε στη λίστα του top 10 μου!!​
Θα συμφωνήσω απόλυτα, εκπληκτικό σενάριο, εκπληκτική σκηνοθέσια και οι Tim Robbins και Morgan Freeman παίζουν καταπληκτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τελευταία έξοδος: Ρίτα Χέηγουωρθ ( The Shawshank Redemption) ----> https://www.imdb.com/title/tt0111161/



Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η ταινία
:clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup:



Όποιος δεν την έχει δει, να τη δει αμέσως :P

Είναι από τις ωραιότερες ταινίες που έχω δει...Μπήκε στη λίστα του top 10 μου!!​
Πριν τους άρχοντες που πήραν τυφλά τα 10 (διαφωνώ) η ταινία αυτή ήταν νομίζω 2η στο imdb top100 με πρώτη το cassablanca το οποίο και δεν έχω δει.
Το rating system του imdb αλγορυθμικά είναι καλά ψαγμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Είδα το The Shawshank Redemption...Πάρα πολύ καλό...Και πολή καλές ερμηνείες από Morgan Freeman και Tim Robbins...Δείτε το...Βέβαια είναι κάπως παλιό (1994)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Είδα το The Shawshank Redemption...Πάρα πολύ καλό...Και πολή καλές ερμηνείες από Morgan Freeman και Tim Robbins...Δείτε το...Βέβαια είναι κάπως παλιό (1994)...

...και είναι από τις πολύ λίγες φορές που η ταινία είναι ίδια με το βιβλίο.
Το σενάριο βασίστηκε εντελώς πάνω στο ομώνυμο βιβλίο του King, γι΄αυτό και η ταινία βγήκε καλή.
Όντως, οι πρωταγωνιστές ήταν άψογοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
The Shawshank Redemption - Τελευταία Έξοδος: Ρίτα Χέϊγουορθ

Μία πολύ δυνατή συγκινησιακά ταινία και πιθανόν, η πιο ενδιαφέρουσα ταινία "φυλακών" που είδα ποτέ μου. Παλιά, αλλά εγώ τώρα την είδα. Ας όψεται η εφημεριδούλα. :redface:

2 ώρες και 13 λεπτά που με καθήλωσαν αλλά με αποκαθήλωσαν κιόλας.

Γράφω ενώ σκουπίζω τα δάκρυα μου.

Μια φαντασμαγορία, οι ερμηνείες του Μόργκαν Φρίμαν και του Τιμ Ρόμπινς. Ενθουσιάστηκα. Έχω μια υπερένταση ασύγκριτη τώρα.
Μερικές ατάκες είναι κοφτερές σαν λεπίδα και καυτές σαν μαγκάλι.

«Η ελπίδα είναι καλό πράγμα, ίσως το καλύτερο, και κανένα καλό πράγμα δεν πεθαίνει ποτέ…»

Υπόθα: Μια εκπληκτική ιστορία ελπίδας, φιλίας και επιβίωσης σε μια φυλακή υψίστης ασφαλείας.
Ο Άντυ, ένας νεαρός τραπεζίτης, καταδικάζεται άδικα σε ισόβια για τη δολοφονία της γυναίκας του και του εραστή της.
Ο φαινομενικά ήπιος χαρακτήρας του και οι εξωτερικά αδιάφορες αντιδράσεις του τον φέρνουν αντιμέτωπο με τους συγκρατούμενούς του.
Ο μόνος που τον πλησιάζει είναι ο ισοβίτης Ρεντ. Σταδιακά οι δυο τους ανακαλύπτουν τη δύναμη της φιλίας και της ελπίδας σε ένα οδοιπορικό 20 ετών ώσπου η μοίρα φέρνει και στους δύο τη λύτρωση…


Get busy living or get busy dying...ακόμα το ακούω στα αυτιά μου..

υ.γ. Όποιος δεν την έχει δει, δεν έχει δει τη κορυφαία ταινία χαρακτήρων φυλακής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aequitas

Νεοφερμένος

Η aequitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
The Shawshank Redemption - Τελευταία Έξοδος: Ρίτα Χέϊγουορθ
υ.γ. Όποιος δεν την έχει δει, δεν έχει δει τη κορυφαία ταινία χαρακτήρων φυλακής.

Πολύ συγκινητική ταινία, χωρίς κλάψα και μιζέρια όμως...
Κι εγώ σχετικά πρόσφατα την ανακάλυψα από ένα DVD δώρο σε περιοδικό.

Αυτό που μου έχει μείνει πάντως είναι το πείσμα και η επιμονή αυτού του αθρώπου. Όποιος το έχει δει θα θυμάται τα γράμματα...(τίποτα άλλο- όχι ότι έχει βέβαια κάποια σημασία για την πλοκή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
The Shawshank Redemption (1994)

Πρόκειται για μία ταινία η οποία εκτυλίσσεται στις φυλακές Shawshank. Ο τραπεζίτης Andy Dufresne έχει καταδικαστεί σε δις ισόβια για το φόνο της γυναίκας του και του εραστή της. Είναι μία ιδιάζουσα προσωπικότητα και με τον καιρό καταφέρνει να αποκτήσει την εμπιστοσύνη του διευθυντή της φυλακής και να έχει κάποια προνόμια. Εξαιρετική ερμηνεία των Tim Robbins και Morgan Freeman. Παρότι η ταινία έχει διάρκεια πάνω από 2 ώρες καταφέρνει να μην κουράζει και να κρατάει το ενδιαφέρον σου όλη την ώρα. Εξαιρετική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
The Shawshank Redemption (1994)

Πρόκειται για μία ταινία η οποία εκτυλίσσεται στις φυλακές Shawshank. Ο τραπεζίτης Andy Dufresne έχει καταδικαστεί σε δις ισόβια για το φόνο της γυναίκας του και του εραστή της. Είναι μία ιδιάζουσα προσωπικότητα και με τον καιρό καταφέρνει να αποκτήσει την εμπιστοσύνη του διευθυντή της φυλακής και να έχει κάποια προνόμια. Εξαιρετική ερμηνεία των Tim Robbins και Morgan Freeman. Παρότι η ταινία έχει διάρκεια πάνω από 2 ώρες καταφέρνει να μην κουράζει και να κρατάει το ενδιαφέρον σου όλη την ώρα. Εξαιρετική!

Με την υψηλότερη βαθμολογία στο imdb, παρεμπιπτόντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Η καλύτερη ταινία ever σύμφωνα με το imdb. Και μάλλον δικαίως. Συγκινητική όσο δεν παίρνει και ασύλληπτος Tim Robbins... Ωραία υπόθεση και καθηλωτική καθ'όλη τη διάρκεια της. Μια απόρια έχω. Ο μεταφραστής μας γιατί κότσαρε το Ρίτα Χέηγουορθ; Θέλω να πω δεν έχει και την τόση σημασία για την εξέλιξη της πλοκής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καταπληκτική ταινία!
Κι ας την είδα πόσα χρόνια μετά :P

. Ο μεταφραστής μας γιατί κότσαρε το Ρίτα Χέηγουορθ; Θέλω να πω δεν έχει και την τόση σημασία για την εξέλιξη της πλοκής.
Μάλλον για να δώσει έμφαση στο τέλος υποθέτω μιας και αυτή "έκρυβε" το μυστικό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
και γω την ειδα πριν λιγες μερες! με αναγκασε ο φιλος μου για την ακριβεια! :P
πολυ ωραια αν και δεν ειμαι φαν του ειδους μου αρεσε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πανε σιγουρα πανω απο δυο χρονια απο τοτε που την ειδα, αλλα μου εχει καρφωθει πολυ καλα το νοημα το οπιο ειδα εγω τουλαχιστων στην ταινια. Σιγουρα ειναι μια ταινια που αξιζει, και το "πεπρωμενο" και τον δυο "κεντρικων" χαρακτηρων ειναι σιγουρα ενα μαθημα για τον σοφρονιστικο χαρακτηρα της φυλακης και της λειτουργειας της επανενταξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
και γω την ειδα πριν λιγες μερες! με αναγκασε ο φιλος μου για την ακριβεια! :P
πολυ ωραια αν και δεν ειμαι φαν του ειδους μου αρεσε! :)

Αν σου άρεσε καλά έκανε τελικά και σε έβαλε να τη δεις :P

Πανε σιγουρα πανω απο δυο χρονια απο τοτε που την ειδα, αλλα μου εχει καρφωθει πολυ καλα το νοημα το οπιο ειδα εγω τουλαχιστων στην ταινια. Σιγουρα ειναι μια ταινια που αξιζει, και το "πεπρωμενο" και τον δυο "κεντρικων" χαρακτηρων ειναι σιγουρα ενα μαθημα για τον σοφρονιστικο χαρακτηρα της φυλακης και της λειτουργειας της επανενταξης.

Δεν αφορά κανένα σύστημα σοφρονισμού ούτε τις δυσκολίες που περνούν οι κατάδικοι κατά τη γνώμη μου.

Η ταινία μιλά για την ελπίδα και το πόθο για ελευθερία και δικαιοσύνη.

Το πλάνο που δείχνει τον απέραντο γαλάζιο ωκεανό κόντρα στις γκρίζες στενές φυλακές που έβλεπε ο θεατής δύο ώρες είναι απλώς συγκλονιστικό.

Η ταινία είναι προκλητικά ιδιοφυής στο στήσιμο και στο παιχνίδι που κάνει με το θεατή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χμμ... Διορθοσε με, ισως εχω μπερδεψει ταινιες...
Σε αυτην δεν αποφυλακιζετε καπια στιγμη ο ενας και εργαζετε σε ενα σουπερ μαρκετ, οπου ακομα και για να παει τουαλετα ζηταει αδεια, και τελικος αυτοκτωνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Nαι (περίπου δηλαδή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τοτε αυτο που μου εχει μεινει εμενα ειναι ακριβος αυτο που ειπα στο προηγουμενο ποστ


Ο ανθρωπος που εχει μαθει αν ζει μεσα στην φυλακη, και οταν του δωθει η ελευθερια δεν ξερει τι να την κανει, προσπαθει να επιστρεψει στην φυλακη, δεν μπορει να ζησει στον "ελευθερο κοσμο" και αυτοκτωνει.

Θα την ξαναδω να την θυμιθω, ισως μου ξεφευγουν πραγματα, αλλα αυτο που μου καρφωθικε σαν ιδεα ειναι αυτο ακριβος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tamis

Νεοφερμένος

Ο tamis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ταινιάρα όντως, όποιος την είδε και του άρεσε του συστήνω να διαβάσει και το βιβλίο που βασίστηκε η ταινία με συγγραφέα τον αγαπημένο Stephen King. Ο τίτλος του The Shawshank Redemption. Απείρως καλλίτερο από την ταινία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εἶδα κι ἐγὼ αὐτὴν τὴν ταινία, προετοιμασμένος νὰ δῶ κάτι ἐξαιρετικὸ καθὼς ἔχει πάρει ἀπὸ τὸ κοινὸ τὴν ὑψηλότερη βαθμολογία στὸ imdb. Δυστυχῶς μπορῶ νὰ πῶ ὅτι σχεδὸν ἀπογοητεύθηκα. Δὲν εἶναι ὅτι οἱ ἠθοποιοί ποὺ ἔπαιζαν δὲν ἦταν καλοί. Οὔτε ἡ σκηνοθεσία ἔπασχε· Τὸ ἀντίθετο. Καὶ σίγουρα ὁ σκηνοθέτης μπόρεσε νὰ δείξῃ σὲ μένα τουλάχιστον πῶς εἶναι ἡ άτμόσφαιρα τῆς φυλακῆς. Ὑπάρχουν ὅμως κάποια θέματα τὰ ὁποῖα ἀφοροῦν στὸ σενάριο ἀλλὰ καὶ κάποιες πολὺ χτυπητὲς ἀναληθοφάνειες ποὺ μὲ ἔκαναν νὰ ἀπορῶ πραγματικὰ γιατί τόσος κόσμος τὸ θεωρεῖ ἀριστούργημα

Ἂς ξεκινήσουμε πρῶτα μὲ τὶς ἀναληθοφάνειες. Τὸ κελὶ τοῦ Ντυφρὲν τὸ δείχνει καθ' ὅλην τὴ διάρκεια τῆς ταινίας νὰ εἶναι ἀνάμεσα σὲ ἄλλα κελιά. Πῶς στὸ καλὸ μπόρεσε αὐτὸς καὶ ἔκανε τρύπα ἡ ὁποῖα ἔφθανε μέχρι τὶ σωληνώσεις. Πόσο παχὺς ἦταν αὐτὸς ὁ τοῖχος ἀνάμεσα σὲ δύο κελιά; Τέλος πάντων, κατάφερε νὰ ἀποδράσῃ καὶ πέρασε μέσα ἀπὸ τὸ σωλῆνα τοῦ ὑπονόμου μέχρι νὰ βγῇ ἀπὸ τὴ φυλακὴ τελείως. Τὰ ἔγγραφα ποὺ εἶχε μαζί του καὶ τὰ εἶχε δέσει στὸ πόδι του, πῶς παρέμειναν ἀνέπαφα ἀφοῦ διήνυσε τόση μεγάλη ἀπόσταση μέσα στὰ σκατὰ καὶ στὰ βρωμόνερα. Καὶ ἀφοῦ τελικὰ κατάφερε νὰ ἀποδράσῃ, πῶς πήγαινε σὰν κύριος στὶς τράπεζες (ἔστω καὶ μὲ πλαστὸ ὄνομα) καὶ ἔκανε λογαριασμοὺς; Δὲν ἀναγνώρισε κανεὶς τὸ πρόσωπό του; Ὅσο θυμᾶμαι τὴν ταινία, μπορῶ νὰ βρῶ κι ἄλλα ἄπειρα τέτοια παραδείγματα, ἀλλὰ ἀρκοῦμαι στὰ πιὸ χτυπητά.

Αὐτὸ πάντως ποὺ τὸ θεωρῶ ἀπαράδεκτο ἀπὸ πλευρᾶς σεναρίου εἶναι τὸ ἑξῆς· Ὁ Ντυφρὲν δέχθηκε νὰ συμμετάσχῃ στὶς κομπῖνες τοῦ διευθυντῆ τῆς φυλακῆς προκειμένου νὰ κερδίσῃ κι ἄλλα προνόμια στὴ φυλακή. Εἶναι λοιπὸν λιγότερο ἀπατεῶνας ἀπὸ τὸ διευθυντή; Δὲ νομίζω. Ὁ διευθυντὴς λοιπὸν φέρεται μὲ ἀχαριστία πρὸς τὸν συνένοχό του, φοβούμενος μήπως αὐτὸς ἂν βγῇ ἀπὸ τὴ φυλακὴ ὅτι θὰ τὸν
καταδώσῃ στὶς ἀρχὲς καὶ προκειμένου νὰ ἐξακολουθήσῃ νὰ τὸν βοηθᾷ στὶς παρανομίες, σκοτώνει τὸ συγκρατούμενό του που θὰ μποροῦσε νὰ συμβάλή στὴν ἀθῴωσή του. Αὐτὸς μετὰ, γιὰ νὰ τὸν ἐκδικηθῇ, στέλνει τὰ στοιχεῖα τὰ ὁποῖα τὸν ἐνοχοποιοῦν στὶς ἀρχές. Μιὰ στιγμὴ ὅμως· Αὐτὸ δὲν εἶναι στὴν οὐσία ἕνα ξεκαθάρισμα λογαριασμῶν; Βλέπουμε κάποια γκανγκστερικὴ ταινία καὶ δὲν τὸ κατάλαβα; Ποιά ἀκριβῶς εἶναι ἡ ἀποκατάσταση τῆς ἠθικῆς τάξης;

Ὅσο φέρνω στὸ νοῦ μου τὴν ταινία, βλέπω κι ἄλλα κενὰ καὶ ἀναληθοφάνειες, ἀλλὰ δὲ θὰ ἐπεκταθῶ. Σὲ ὅσους δὲν τὴν ἔχουν δεῖ, δὲν τοὺς λέω νὰ μὴν τὴ δοῦν· Ἁπλῶς προτείνω νὰ ἔχουμε μιὰ κριτικὴ στάση καὶ νὰ μὴν παρασυρώμαστε πάντοτε ἀπὸ τὸ ῥεῦμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina Kar

Νεοφερμένος

Η Katerina Kar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η ταινία αυτή είναι από τις αγαπημένες μου και την έχω δει ολόκληρη πολλές φορές (έχω χάσει το μέτρημα). Αν υπολογίσω δε και τις φορές που την έχω δει αποσπασματικά επειδή έτυχε να κάνω ζάπινγκ και την πέτυχα στην τηλεόραση, τότε ο αριθμός εκτοξεύεται! Και πάντα αναρωτιόμουν: «τι είναι άραγε αυτό που με κάνει και κολλάω σε αυτήν την ταινία»; Μήπως είναι το γεγονός ότι οι χαρακτήρες του έργου εξελίσσονται τόσο πολύ και με φυσικό τρόπο από την αρχή ως το τέλος της ταινίας; Μήπως είναι το μάθημα που μας δίνει ο Άντι πως «ο επιμένων νικά»; Μήπως είναι η έννοια της κάθαρσης, με όλη την αριστοτελική της σημασία, που νιώθεις στο τέλος της ταινίας; Μήπως είναι το μήνυμα πως «η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία»; Και μιλώντας για ελπίδα πραγματικά μου άρεσε το review που έκανε η Ελένη Αντωναροπούλου στο site Unsung Films για αυτήν την ταινία. Στη συνέχεια παραθέτω αποσπάσματα από το κείμενο:

«Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα, όταν η Πανδώρα άνοιξε το κουτί, όλα τα είδη κακού απελευθερώθηκαν στον κόσμο εκτός από την Ελπίδα. Η Ελπίδα παρέμεινε στο κουτί. Έτσι, αν η Πανδώρα δεν ήταν τόσο περίεργη, ή αν μπορούσε να ακολουθήσει σαφείς και απλές οδηγίες όπως «ό,τι κι αν κάνεις, μην ανοίξεις αυτό το κουτί», ίσως τώρα να ζούσαμε σε έναν καλύτερο κόσμο. Αλλά ό,τι έγινε, έγινε και τουλάχιστον ξέρουμε ότι μας έχει απομείνει κάτι...και ξέρουμε ότι αυτό το κάτι δεν είναι άλλο παρά η Ελπίδα. Και γι’ αυτό ακριβώς μιλά αυτή η ταινία.

Πρόκειται για μια ταινία του 1994 που τη σκηνοθέτησε ο Frank Darabont και ήταν υποψήφια για πολλά βραβεία αλλά τελικά δεν πήρε κανένα διότι εκείνη τη χρονιά ο μεγάλος νικητής ήταν ο Forrest Gump.

Σήμερα θεωρείται all-time classic και παίρνει υψηλή βαθμολογία από τους λάτρεις των ταινιών παγκοσμίως.Από το casting μέχρι τα σκηνικά και τα τοπία όλα δένουν αρμονικά. Μία ταινία με ξεκάθαρο θέμα που σχεδόν κάθε άτομο μπορεί να διακρίνει- το γεγονός δηλαδή ότι η ελπίδα μπορεί να οδηγήσει στην ελευθερία, ότι η ελπίδα είναι το μόνο πράγμα που μας βοηθά να συνεχίζουμε, να ονειρευόμαστε και να παλεύουμε για όσα θέλουμε.»

Επίσης μου άρεσε πολύ και το σχόλιο που έκανε ο "NJ Kitchens” που έλεγε ότι:
«Πιστεύω ότι αυτό για το οποίο πρέπει να αναρωτηθούμε σχετικά με τον μύθο της Πανδώρας είναι το εξής: τι δουλειά είχε η Ελπίδα σε ένα κουτί γεμάτο από όλα τα είδη του κακού; Πιστεύω πως, από την οπτική του Ρεντ, η Ελπίδα ΕΙΝΑΙ ένα κακό που μπορεί να τρελάνει τους ανθρώπους.Από την άλλη, ο Άντι την βλέπει σαν δώρο.Νομίζω στο μύθο η Ελπίδα ήταν το μόνο που έμεινε στο κουτί για ένα λόγο. Είναι εκεί για να διαλέξουν οι άνθρωποι αν θα την έχουν ή αν θα την αφήσουν εκεί στο κουτί. Στο τέλος της ταινίας είναι τόσο εμψυχωτικό να ακούς τον Ρεντ να λέει τα παρακάτω λόγια: «Ελπίζω ο Ειρηνικός να είναι τόσο μπλε όσο έχει υπάρξει στα όνειρά μου...Ελπίζω», λέγοντας μας ουσιαστικά ότι έχει επιλέξει να έχει Ελπίδα.»

Αναρωτιέμαι λοιπόν, μπορεί η Ελπίδα να οδηγήσει στην ελευθερία ή σε μία ριζική αλλαγή στη ζωή μας; Κάποιος ρεαλιστής θα πει αυτά συμβαίνουν μόνο στις ταινίες. Αλλά ακριβώς επειδή οι ταινίες είναι από τη ζωή βγαλμένες, εγώ διαλέγω να ελπίζω γιατί στη ζωή ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί και ποτέ μη λες ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top